van°overal BINNENLAND STAD EN STREED van net cristenj geest „De blijde Boodschap." In een artikel „De Woodbrookers" vonden we de program ma's van drie cursussen of retraites, „goede, vrome in Barchem te beleven dagen.," zoo als de schrijver het uitdrukt. UIT Omz OOST VAN VOORBURG NAAR MEDAN. -5,3 iniillioeii ton overblijft. Schrijver zegt' dan ërder. dat men slechts schatten kon, welk deel an deze vloot voor directe oorlogsdoeleinden erd gebruikt, maar dat' men zeker niet te oog schatte, wanneer men deze tonnage op 7 ■illioen stelde waardoor 18,3 millioen ton over leven. Hij berekent dan verder, dat het gedeel- dat voor oorlogsdoeleinden gebruikt wordt, erhoogd zal worden in den zelfden graad, waar- n de intensiteit van den oorlog zal toenemen, ïrwül naar mate de oorlogvoering meer en eer overging van de landmogendheden Frank- i.ïk en Rusland op de zeemogendheden Enge- and en in het bijzonder Amerika, er een steeds rooter deel van de handelsvloot voor oorlogs- oeieinden zou worden in" aanspraak genomen, de medewerker berekent, dat, wanneer de ver lezen welke de handelsvloot door den duikboot- orlog geleden heeft, met het gemiddel© cijfer an de afgeloopen maanden zullen blijven toe- omen, deze. met; inbegrip van datgene, wat in ien tiid nieuw wordt gebouwd, in Januari nog ieclits over 13,4 en in Juni van het volgende :!br over 8,4 millioen ton zal beschikken, het geen zou neerkomen op 64 en 47 van het ton- ra ge. waarover de Entente beschikken kon voor :e afkondiging van den onbeperkten duikboot- orlog. De schrijver vindt, dat het, met het oog >p dergelijke vooruitzichten, begrijpelijk zou 'ijn, wanneer de Entente, ondanks de misluk- dng van het voorjaarsoffensief er alles op zette, om den oorlog dezen zomer nog tot eene be slissing te brengen. De schrijver heeft het ten slotte over de ver mindering van het getorpedeerde tonnage van April op Mei en zegt, dat men wel niet kon verwachten, dat de stijging tot in het oneindige zou voortduren. Bovendien meent hij, dat het wel eigenaardig zou zijn, wanneer niet' alle genieën der Entente tezamen er in zouden sla gen, methodes te vinden, die ten minste tiidelük !e Duitsehe duikbootcommandanten hoofdbre ken zouden bezorgen. Blijkbaar was het voor de luikbootoomm,andanten noodzakelijk geworden nieuwe middelen te vinden voor de bestrijding tan de nieuwe metihodes der Entente, waardoor :n de maand Mei eene daling had plaats geven- den, d;e thans weer voor ee.ne stijging scheen ;e zullen plaats maken. HET DU1TSCHE VERNUFT. In Duitschland is men er, naar de „Köln. Volks. Ztg." mededeelt, in geslaagd, uit riet een nieuwe weefstof te maken, „Typha" ge naamd. De Typhadraden. worden in Saksische fabrieken gesponnen of tot vilt verwerkt. Men maakt er alle mogelijke artikelen van: dekens, drongen en zelfs kleederen. Gebrek aan grond stoffen behoeft men niet te vreezen: in Noord en Oost-Du i tschl and bevinden aich in de meren en moerassen nog geweldige voorraden riet en x>k Oostenrük-Hongarije en de Balkanlanden kunnen groote hoeveelheden leveren. GROOTERE BOTERPRODUC1TIE IN DUITSCHLAND. De „Deutsohe Pademen t-s-Correspondenz" meidt, naar wij in de „Deutsche Tageaaeitung" van 27 Juni lezen, dat de provinoial© vetbu- reaux maatregelen hebben, genomen om de door de melkerijen en veehouders af te leveren boter' hoeveelheden aanmerkelijk te verhoogen. Ver schillende zullen tweemaal zooveel boter moeten a/leveren als de vorige maand. Deze bepalingen zijn uitgevaardigd met het oog op het weiden en de groenvoedering. VERHOOGING VAN DE DUITSOHE KOLENPRODUOTIE. De voorzitter van het Rheanisch-Weetfaelir sohe Kolensyndicaat, Dr. Kirdorf, heeft er in le algemeene vergadering van mijneigenaars op gewezen, dat de kolen productie nog steeds Met in verhouding staat tot de geweldige vraag. Het is gelukt, in Mei en Juni de productie oemgszans te verhoogen. ofschoon de verdeeling van geschoolde mijnwerkers nog niet is, wat men had gewenscht. Spreker drong er op aan. de productiviteit van alle mijnen tot het uiter ste op te drijven. Aldus meldt de „Deutsche I a-geszeitung" van 28 Juni. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is: benoemd tot hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan üe Teclp nische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in den brugbouw en de leer van be langrijke ijzerconstructies, N. C. Kist, c.i. inspecteur van het ijkwezen te 's-Gravenhage; aan R. ten Raa, op zijn verzoek, eervol entslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Leiden; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Leiden, J. Baak, te Leien; benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Zwolle, ter standplaats de gemeente Elburg, mr. G. A. Hoefhamer, oandidaat- notans te Elburg; benoemd tot burgemeester der gemeente iiuurlo, A. E. van Arkel, met gelijktijdig ont slag der gemeente Hoevelaken; aan den directeur van het telegraafkan- tooor te 's-Hertogenbosch, W. W. Knoth, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig ver leend. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zkaen zal Zaterdag ek niet plaats hebben. HOFBERICHTEN.- Het bericht, |tat Z. K. H. de Prins der Nederlanden naar Zwitserland vertrokken is met den heer Van Riemsdijk, behoeft in zoo verre aanvulling, |>at ook nog mede naar Zwitserland zijn vertrekken de heeren, van wie vooraf reeds ook door ons was te meld da,t zij mede van het 'gezelschap van den Prins zouden deel uitmaken, n.m. de heeren: Beijer, houtvester op 't Loo, VL- »r uit Bloemendaal, Driessen uit Wastzaan :n Fens uit Eindhoven, allen leden der pad vinders-organisatie. Oorspronkelijk bestond het plan, dat do Prins, evenals verleden jaar zou reizen met jhr. mr. E. B. F F. Wittert van Hoogland :n jhr. A. W. G. van Riemsdijk. In dat plan werd onlangs verandering ge- 'wacht doordat jhr. Wittert van Hoogland wegens verhindering ;zich van het gezelschap os maak te. Blijkens in den Haag ontvangen bericht is de Prins in goeden welstand te Zurich aan gekomen. We kunnen ons voorstellen, dat lezingen van Prof. Dr. K. H. Ro°ssingh over „Wat ons belemmert om tot God te komen" en „Wat onsf hfelpt tot God te komen," van Prof. Dr. A. J. Th. Jonker over „Gebnds- moeielijkheden," van Mevr. L. de Hartog- Meijjes over „Het Verborgen Leven," ven Mevr. R. 0. Moltzer-van Eelde over „De Heiligheid van de Huiskamer" het hare kun nen bijbrengen om het doel van zulk een retraite te bereiken, „de versterk'ng en ver rijking van het godsdienstig leven." Daarnaast staan echter op de programma's lezingen aangegeven, die vermoedelijk wel „aanlokkelijk" zullen zijn, maar op een p o- gram zelfs van zulk een retraite ons ietwat vreemd toeschijnen. Zoo „Ervaringen van e n onderwijzeres" (Mej. E. M. A. Meybooïi), Dostojewski (Ds. J. Jae. Thomson), De Go- thiek (Dr. H. T. Coster), Tolstoi' (Ds. 0. Nij- dam), Intuïtie (Dr. 0. M. Ariëns Kappers) en andere. Men heeft d ie retraites .een Protes*antsohe navolging genoemd van de Katholteke re traite, maar dat woord navolging is dm toch wel in een zeer ruimen zin op te vatten. „Geld." BARCHEMSGHE RETRAITES. Dezer dagen ontvingen we een nummer TOEPASSING VAN DE ZEGELWET. De minister van financiën heeft onder dagteeke- ning van 25 Juni aan de ambtenaren der registra tie mededeeling gedaan van beslissingen in zake de toepassing van de Zegelwet genomen. Hiervan zijn voor het publiek voornamelijk van belang de volgende Art. 13. Een stuk, waaronder de naam is ge drukt, moet als een onderteekend stuk worden be schouwd. Art. 23. Als niet vallende onder een der nora- mers van dit artikel zijn niet aan zegelrecht onder worpen o.a.attestatiën de vita, verklaringen van goed gedrag; verzoekschriften en statuten, inge zonden ter bekoming van erkenning van vereenigin- gen of van de in art. 36 W. v. K. bedoelde bewil liging bij oprichting van naamlooze vennootschap pen en de ter dier zake uitgereikte beschikkingen; verklaringen van eigendom, door houders van ef fecten afgegeven; reglementen van werkloozenkas- sen. Art. 23 no. 10 is toepasselijk op statuten, welke bestemd worden om met de akte van oprichting eener naamlooze vennootschap of vereeniging, den titel der overeenkomst op te leveren. Art. ,23 no. 12. Als vallende onder deze bepaling zijn aan formaatzegel onderworpen: koopbriefjes en koopbiljetten, onverschillig of zij door een makelaar of door kooper en verkooper zeiven geteekend wor den, tenzij de in art. 32 no. 21 verleende vrijstel ling toepasselijk is; het aandeelenregister, bedoeld in art 42 van 't Wetboek van Koophandel, bestemd voor de inschrijving der verklaringen van overdracht van op naam staande aandeelen in vennootschappen; stukken, welke niet als polissen kunnen worden be schouwd, omdat zij niet voldoen aan de daarvoor in het Wetboek van Koophandel gestelde eischen; vergunningen om te visschen, afgegeven door be heerders, pachters of eigenaren van visèhwater, ten- zijn, de vrijstelling van art. 32 no. 2 toepasselijk mocht zijn. Art. 32 No. 2. Onder deze vrijstelling vallen o.a. consenten tot uitvoer. Art. 32 No. 4. Deze vrijstelling is niet toepas selijk op de z.g. N. O. T.-verklaringen. Art. 32 No. 6. Deze vrijstelling is toepasselijk op dc afschriften en uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand enz., welke ingevolge art. 126 Burgerlijk Wetboek of art. 816 Wetboek v. Burgerlijke Rechtsvordering worden overgelegd. Art. 32. No. 21. Deze vrijstelling is toepasselijk op order-bevestigingen bij koopmans-brief gedaan en op een dergelijken brief, waabij een gesloten koop of verkoop bevestigd wordt. Art. 32 no. 24 is niet toepasselijk op z.g. bewij zen van ontvangst bij bewaarneming van Inboedels afgegeven, waarin tevens bepalingen voorkomen om trent het bewaarloon of verwezen wordt naar voor waarden daaromtrent. Art. 34 Ia. Berichten van ontvangst van postwis sels, cheques, wissels, enz. vallen onder de bepaling van art. 34 Ia, daar zij de ontvangst van „gelden" betreffen. Zij zijn derhalve belast tenzij een der vrij stellingen van art. 37 toepasselijk is. Berichten van ontvangst van aangeteekende brie- vij zijn niet belast indien uit het bericht niet blijkt, dat de brief gelden inhield. Voor de belastbaarheid der onder a bedoelde stuk ken is het geen vereischte dat zij onderteekend zijn (vei gel. art. 39). Art 37 no. 3. Deze vrijstelling is toepasselijk op: kwitantiën tot entvangst van pensioenen ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren en van het pensioenfonds voor gemeen te-ambtenaren; kwitantiën voor sommen verschul digd door levensmiddelenbedrijven en andere bedrij ven, ingesteld ingevolge de Distributiewet; kwi tantiën voor sommen verschuldigd door gemeenten betreffende afzonderlijk beheerde diensten als de fabricage, de reinigingsdienst, de gasfabriek enz. Art. 37 no. 10. Onder deze bepaling vallen de kwitantiën voor sommen, verschuldigd aan levens middelenbedrijven en andere bedrijven, ingesteld volgen» de Distributiewet. Art. 51, lid 5. Stilzwijgende verlenging van op zicht of uiterlijk drie dagen na zicht getrokken handelspapier is niet voldoende om evenredig ze gelrecht verschuldigd te doen worden. Daarvoor is noodig dat de houder van zoodanig stuk daarop een geteckende verklaring stelt, waardoor de loop van het papier verlengd wordt. De bepaling van dit lid geldt ook, voor het pa pier, in het 6e lid van art. 51 bedoeld, doch hier wordt, ook zonder verlenging, het evenredig recht Verschuldigd in het aldaar genoemde geval. Als de verlenging beperkt blijft tot zoodanigen termijn dat het papier nog valt onder het bereik van het vierde lid is geen recht verschuldigd. Art. 56 is toepasselijk op „cherte partijen" als stukken, houdende de erkenning van de huur of ver huur van roerende zaken. Art. 76. Voor de toepassing van art. 7$ en ver lende artikelen doet bet niet terzake of de koop of verkoop hier te lande of buiten het Rijk plaats heeft. Art. 98. Het ligt in het voornemen om boeten, welke na 1 December 1917 moch'ten worden ge constateerd ten aanzien van nog van kracht zijnde stukken, welke vóór I Januari 1915 zijn opgemaakt en aan formaatzege! of aan vast zegelrecht waren onderworpen, geheel kwijt te schelden. Echter zal dit niet geschieden met boeten wegens stukken betreffende verzekeringen omdat art. 98 daarvoor eene bijzondere regeling bevat. LEGERHERVORMING IN NEDER- LAND8QH-INDIÊ. Bij Kon. Bestuit van 3 dezer ia den gepan- Nederlandsch-Indische leger C. H. van Riet schoten opgedragen, zich op een nader door den minister van Koloniën vast te stellen datum naar Nederlandsch-Indië te begeven ten einde den gouverneur-generaal persoonlijk voor te lichten aangaande de bedoelingen der regeering met betrekking tot de hervor ming van het leger in Nederlandsch-Indië, inzonderheid nopens de invoering va.n den Verplichten krijgsdienst, en z'ch verder ter beschikking te stellen van den landvoogd, die gemachtigd wordt hem onder toekenning van den titel van regeringscommissaris. on der zijne rechtstreeksche bevelen, desgera den, opdrachten te verstrekken in verband met de voorbereiding van die hervorming. GELDER,SCHE KATHOLIEKENDAG. Als jJiatum voor het houden van den Gel- derschen Katholiekendag is vastgesteld Don derdag, 11 September. OPSTAND. Men seint d.d. 27 Juni uit Batavia aan de „N. 'R. Ct.": Drie aan de Noordkust van het eiland Ado- nare (afdeeling Flo res) gelegen kampongs zijn in verzet gekomen, daar de bevolking wei gert heerediensten te verrichten. Er is een benting opgeworpen; die heden bestormd z 1 worden. Tot dusver zijn aan onze zijde één inlandsch fuselier gesneuveld en één gewond. D. baron Mackay, oud-burgemeester van Voorburg, heeft de- uitnoodiging van den mi nister van Koloniën om burgemeester van Medan te worden, aangenomen. De heer Mackay zal de eerste burgemees ter in Oost-Indië buiten Java worden. HET JAPANSCHE GEVAAR. Men seint uit Soerabaja aan de N. R. Ct.: Naar aanleiding van het reeds bekende feit, dat de Southern Pacific Sugar Manufacturing Com pany te Tokio de suikerfabriek Soekoredjo op Java gekocht heeft met de bedoeling nog meer fabrieken te koopen, wordt hier als de ware bedoeling van de Japansche maatschappij aangegeven, dat niet de sui kerindustrie alleen,-maar politieke invloed de drijf veer is. De suikerondernemingen zijn een zeer gun stig middel om conflicten te wekken. Bewezen is reeds, dat Japansche employés de in- landsche bevolking van Soekoredjo opstookten, door te zeggenGij hebt altijd te weinig voor uw grond ontvangen, wij betalen veel meer, enz. Algemeen is men hier van gevoelen, dat de zaak een politiek boven een industrieel karakter heeft, Op hol. In de Paleisstraat te Amsterdam sloeg gisteren een paard van een rijtuig op hol. De koetsier werd van den bok geslincrerd met ret gevolg dat twee wielen over zijn lichaam gin gen. Bewusteloos werd hij weggedragen. Een voorbijganger slaagde er in het paard te grijpen. G,roote brand te Aalsmeer. C13 termiddag is te Aalsmeer door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de kweekerü van de firma W. Keesen W'znIn korten tiid was het woonhuis tot den grond toe afgebrand, doch in middels waren de vlammen overgeslagen naar de overzijde van den weg. naar de woning de bloemenkweekerij van den heer W. Maaraen, welke eveneens in de vlammen opging P - zette ook de woning van den bloemist Tas in vlammen en tenslotte nog de woning van den heer Keesen. Alle vier de woningen zijn een prooi der vlammen geworden. Het laatste huis aan den weg werd op last van den burgemeester omvergehahld om erger te voorkomen. Treinontsporing. Bii Winschoten ziin gisteren van een rangeerenden goederentrein een bagagewagen en twee goederenwagens ont spoord. Het verkeer met de personentreinen werd gestremd. Noodlottig ongel nk. Zondagmorgen maakte de 20-jarige V., uit Winterswijk met 2 kameraden per tram op weg naar Deventer, van het langzamer rilden bii den spoorwegovergar Lochem<Zutpben (aan den Larensohen weg) gebruik om even uiit te stappen, en naast de tram te 1-oopen. Toen'deze hare gewone snelheid hernam, gleed hij bij het instappen uit en ge raakte hü onder den volgenden goederenwagen mot het noodlottige gevolg, dat ziin linkervoet werd afgereden. Hü*wrin het ziekenhuis te Deventer opgenomen, waar het onderbeen ge amputeerd is. De Am8terdamsche apothekers staking. Ter aanvuling van het bericht betreffende de zjg. staking der apothekers, werkzaam voor de ziekenfondsen te Amster dam, met uitzondering van het ziekenfonds A. Z. A., deelt het bestuur van het departe ment Amsterdam der Maatschappij tot be vordering der Plrarmacie, het volgende mede: „De tusschen de besturen der ziekenfondsen en de apothekers bestaande toestand is thans deze: De apothekers heb'en tjjdig de met de ziekenfondsen bestaande oont.r ie ten op gezegd en meer dan tijdig rechtva rdige voor waarden gesteld, waaronder zij nieuwe con tracten wenschren aan te gaan. De directies der Ziekenfondsen hebben met voorbijzien van de belangen der bij hen verzekerde leden dis rechtvaardige eischen n et ingewilligd en gewei.gerd gebruik te maken van de bemidde ling van den burgemeester, d'.e door het departement gevraagd was en mits bede par tijen die zouden aanvragen, de burgemeester zich daartoe bereid had verklaard. Aldus hebben de apothekers (leden van het de partement) met ingang van 1 Juli geen con tracten meer met deze ziekenfondsen en is er voor hen geen enkele reden de door de ziekenfondsen aangeboden recepten gereed te maken." 400 Dwarsliggers verbrand- Bij het station Haren (nabij Grollingen! is door vonken uit een locomotief een groote brand ont staan in een stapel dwarsliggers bij de spoorlijn. Met water uit een locomotief en met een groote hoeveelheid zand heeft een ploeg werkvolk het vuur gebluscht. 400 Dwarsliggers ziin verbrand, De spoorwegfilm. Na ongeveer vijf weken, welike voor de verschillende opnamen van het spoorwegbedrijf ziin noodig geweest, nadert de spoorwegfilm haar voltooiing. Deze film, welke in het geheel ongeveer 4000 meter la.ng ia geworden, zal voor het eerst op Zondag 15 Juli a.s. in de samenkomst ter feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan van den Bond vttn Technisch Bureau-Personeel vervaardigd, voor leden en genoodigden van den bond in haar geheel worden-vertoond. De voorstelling wordt gegeven in de Concert zaal van het' Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht en vangt aan des middags ten 2 uur. Na deze voorstelling, meldt de „Mb.'\ zal 1 de bond 't geheel© spoorwegpersoneel in enkele speciale voorstellingen in de gelegenheid stellen de film eveneens in haar geheel te zien. De eerste dezer voorstellingen zal vermoedelijk onmiddellijk na de officieel© voorstelling in de groote zaal van het Park Tivoli te Utrecht plaats vinden. Alleen spoorwegpersoneel met ge zin zal deze voorstelling kunnen bijwonen.. De toegangsprijs zal zeer matig gesteld worden terwijl een gedeelte van de opbrengst ten bate komt voor het Herstellingsoord van spoorweg personeel. Na de voorstelling van het spoorwegpersoneel zal de film in gedeelten in de Ver schil lende bios cooptheaters in den lande voor het publiek te zien zijn. Een z uigeling als smokkelaar Men schrijft uit Aalten aan de De vorige week werd door rijksambtenaren te Heurne een kinderwagen gevisiteerd. In de kussens zaten een paar pond harde zeep, een 10-tal bus sen cacao en 5 pakken beschuit;. Men had het den kleine dus niet gemakkelijk gemaakt, om hem daarop te laten zitten. Het „affreuze" komt, echter nog. In de luiers van den zuigeling was thee verpakt! Detze had evenals de beschuit nog al averij beloopen. Mensohlievend hulpbetoon. Naar wij vernemen, is door H. M. de Koningin aan den inspecteur der Staatsspoorwegen, den heer C. P. G. Gorissen, de zilveren eerepenning ver leend voor mensch],lévend hulpbetoon wel zijn optreden, bii het spoorwegongeluk te Houten. Doodgedrukt. De 6-jarige O. P. v. L. uit de 2d© Schansstraat te Rotterdam. tus schen het hek en een spil van de Aelbreclits- brug aldaar doodgedrukt. De brug was open geweest, en toen de brugwachter de hekken moest- openen, bevond het knaapje zich tusschen een van die hekken en een spil van de brug. D; brugwachter had hem piet opgemerkt: de borst kas van den jongen werd ingedrukt. In een apotheek, waar men hom had binnengedragen stelde dr. Strieker den dood vast. Voet afgereden. Op het Huygens- pa.rk te Den Haag geraakt© gisteren een 4- jarige jongen al spelende onder den stoomtram met het noodlottig gevolg, dat hem de rechter voet werd afgereden. Het kind werd door den E. H. D. naar het gem. ziekenhuis overge bracht. Ernstig ongeluk. Maandagavond is op de N. V. Phillips Gloeilampenfabriek te Eindhoven een fleach met koolzuur uiteenge- sprongen, waardoor de arbeider Van den O. uit Woensel in het gezicht werd gewond en ver moedel ijk blind werd geslagen. Hü is na ar Utrecht vervoerd. Verdronken. Te Koekengen (Utr.) ver dronk het büna tweejarig dochtertje van den heer P. aldaar in de Biileveld. Limburg, miin vaderland. Niet al leen in Nederland ia het overal bekend, wordt het overal gezongen, het mooie lied „Limburg, mün Vaderland"; niet alleen in Noord en iZuid, in Oost en West van ons landje boort men die frissohe, opgewekte melodie, maar ook buiten ona land wordt het gezongen, en is hot died vat den Roermondenaar, Henri Tijtssen. bemind. Zelfs aan het Yser-front, zoo schrijft men aan ■de „Mib.", wordt dit lied gepropageerd. En geen verwondering zal het baren als het lied daar inslaat, want de dappere verdedigers van het kleine stukje België, dat nog onbezet is. den ken met verlangen en weemoed, aan hun ge boorteplaatsen: en vooral de dapperen uit Bel gisch Limburg, zullen het lied „Limburg, mün Vaderland" met dubbel vuur zingen, immers, hun streek, hun geboortegrond was een „Lim burg." Dat blijkt uit een schrijven, dat de heer Tijssen dezer dagen van het Ysor-front, ontving, ■met' het verzoek „Limburg, mün Vaderland" te mogen plaat,sen in een der aan het fronx ver schijnende oorlogablaadjes, terwijl tevens daar bij verzocht werd een kleine verandering te mo gen aanbrengen in de woorden, zoodat inpla-ats van: Waar aan 't oud Oranjehuis, 't Volk hliift hou en trouw Met ons roemriik Nederland Een in vreugd en in rouw. aan het Yser-front met foraohe soldatenstem zal klinken: Waar aan 't oude Koningshui», 't Volk blüft hou en trouw Met ons roemrü'k Belgenland Een in vreugd en rouw. Ja, één in vreugd en rouw moge het in België, onder de Vlamingen speciaal, zoo blü" ven, miet alleen thans in den striid, schouder aan schouder tegen den vüand. voor de vrijheid van België, maar ook na den oorlog in den arbeid om België weer op te bouwen en weer te maken hét welvarende, bloeiende België van voorheen. MAXIMUMPRIJZEN HARING. Naar gebleken is, wofdt in verschillende plaatsen door winkeliers of venters z g. nieu we haring aan het publiek ten verkoop aan geboden tegen aanmerkelijk hoogor prijs, dan den vastgestelden maximum-kleinhandelprijs vam 4 cent per stuk en zulks onder het voor geven, dat die maximumprijzen voor nieuwe haring niet gelden. In verband hiermede kan echter, volgens een officieel regeeringsbericht, worden mede gedeeld, dat ^eze opvatting onjuist is en de voor haring vastgestelde maximumprijs zoowel geldt voor nieuwe haring als voor haring van de teelt 1916. Ten overvloede zij er de aandacht op gevestigd, dat de a's nieuwe haring aangeboden waar, zoo al niet in alle, dan toch in het overgroot» deel der gevallen haring van het vorige jaar is, welke een bepaalde behandeling heeft ondergaan, teneinde haar het aanzien te geven van nieu: we haring te zijn. Het publiek zij in zijn eigen belang aangeraden om, zoodra haring boven den maximumprijs wordt aangeboden, daarvan onverwijld mededeeling te doen aan den burgemeester, prider opgave van den naam van den persoon, die boven den maxi mumprijs te koop aanbood. MAXIMUMPRIJS GEBAKKEN REGEE- RINGSVISOH. De minister van Landbouw, Nijverheid en van 80 cta. per K.G. IN ONS MUSEUM. Ons stedelijk museum is beroemd. Dui zenden menschen, die iets voor kunst en ge schiedenis voelen, weten dat het bestaat en zullen u vertellen van de meesterstukken van onzen 17en eeuwschen stadgenoot Frans Hals. Duizenden hebben onze kunstgn'erij reecis bezocht, honderden komen jaarlijks onze kunstschatten bewonderen en toch men is niet tevreden. Waarom? Van die hon derden worden' de meesten geleverd door. het buitenland. Duizenden Haarlemmers zijn er. die nog nooit een voet in het museum hebben gezet. Toch vermeerdert het aantal kunstschatten, ze worden uitstekend onderhouden, toezrêht beheer volkomen in orcfe en directeur en suppoosten sfceéas .pereia inlichtingen, te verschaffen. Wij hopen, dat onder d> ezers de aandacht wat gegroeid is. We vertel 'en reeds van de jongste aanwinsten en zuilen nu even verwijlen in liet voormalige Krol- zaaltje. De verzameling Krol is naar een bovenzaal overgebracht. Het zaaltje zelf is deze week opnieuw aangekleed. Het reusachtige Fran- sche Go be" in hangt weer aan den wand. Aan den linkerwand prijken thans een bloéaist. k van Hans Bollongior, een dorpsgezicht van Klaes Molenaer, De Profeet Eiza .van Greb- ber en nogmaals een bloemstuk (met tulpen) van Hans Bollongior. Aan. den voorwand zien we: a. „De herder drijft zijn schapen" van C. Sz. van der Schal ks, b. „de Ram," een mooie d eren-schilderij van een onbekenden meester (op doek, hoog 1.30, breed 1.05) in 1872 door Mr. A. A. Del Court van Krimpen aan onze stad geschonken, c. Eene Kermis,, door Pieter Wouwerman, (op paneel, 39 hoog, 50 breed), d. De over lieden van het St. Lucas gilde, door Jan de Bray. Op den rechterwand: e. Bruiloftsfeest in Vlaanderen, door Jan Mienze Molenaer. Het is op doek geschilderd, hoog 1.03, breed 72 en dagteekent van 1652. Deze schilderij is een geschenk van ►.en Raad der stad Haarlem en van de Vereeniging tot uitbreid ng der Kunstverzameling op het Stedelijk Mu earn, ter herinnering aan het 25-jarig bestaan van het Stedelijk Museum op 30 Juni 1887. De vedelaer met zjjn kameraad den doedelzak bespeler, brengen het heele gezelschap tot vroolijkheid en prikkelen u tot het „beenen van den vloer." f. 'Hollandsche familie, (op doek, hoog 0.75, breed 1.57) van Jan de Bray en ten slotte, 9. Stilleven van C. W. Heda. De braaf aangesproken ham, de omgevallen glazen, vertellen dat men in de le helft der 17e eeuw, waaruit meest deze sch.lderijen dagteekenen, goed wist wat goede sier ma ken is. We erkennen, aanwinsten z jn hier niet te boeken, maar wel een verbetering in de organisatie te meiden en voor den trouwen bezoeker een aansporing weer to komen, en.... voor velen een opwekking toch een3 te ko men. Vertellen we eindelijk ook nog, dat de schilderij in de hal bij de scheepjes van Abraham Stork, door ons als aanwinst ge meld, in bruikleen is afgestaan door den heer C. J. J. Brussé. Binnenkort hopen we u voor een paar nieuw verdoekte schilderijen te brengen. Zoo is er altijd en altijd wéér iets aantrekkelijks te zien. UITGESLOTEN. Door den burgemeester zijn voor den tijd van één maand uitgesloten van de verkrijging ten ver koop van regeeringsartikelen als: bruine boonen, groene erwten, rundvet, rijst, gort havermout en zachte zeep, de winkeliers G. J. V., L. van Z„ J. F. van C. en C. K., allen te Haarlem, en zulks we gens door hen verrichte handelingen in strijd met het bepaalde bij artikel 9 van het ter zake voor deze gemeente geldende reglement. Door B. en W. is voor den tijd van één maand uitgesloten van de verkrijging ten verkoop van re- geeringsgroenten de groentehandelaar J. R., alhier, wegens handelingen in strijd met het bepaalde bij art. S eerste alinea, van de groenteregeling dezer gemeente. DE MUZIEKTENT IN DE BRON. Men is begonnen met de verbouwing van de Mu ziektent in den tuin van het Brongebouw. Door haar laget te maken leent zij zich beter voor het geveo van strijkconcerten. BfëëEDIGD. Ter terechtzitting der Rechtbank alhier werd de Heer Mr. F. A. Davidson, advo caat en procureur alhier, beëedigd als waar nemend Griffier bij deze Rechtbank. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Kok, Schoterweg 122 rood, een damestaschje met inhoud; J. Weber, Scbermcrslraat 2irood, een-broche; Chr. Heeren, Lange Raamstraat 32, een zakmes; B. de Vries, Smeclest-aa': 41, een armband; W. Burggraaf, Gor testraat 18, een medaillon; E. van Maaswinkel, Gier straat 17, een damestasch met inhoud; B. Lucas, Roosveldstraat 15, een dameshorloge; A. de Bruin, Camphuysstreal iB, broodkaarten; W. den Olden, Korte Hcerenstraat 4boven, raamhorren; J. van Bieren, Oranjeboomstraat, 4boven, manchetten en boorden; VV. van Dete, J. F. Helmerstraat 27, Wit te Kruisloten; Kantoor N.Z.H.T.M., Schoten, een Zilverlwn; F. Wismeyer, Goetzeestraat 20, Schoten eeu voetbal; Chr. Zeeman, Papentorenvest 7rood, een gummiband van een kinderwagen; W. Doreman, Teylerplein 50, een broche; N. de Zwager, Haarlem- merüedestiaat 25, een mondharmonica; H. van der; Mey, ae Zuidpolderstraat 45, een schooltasch; J.: Lemers, Korte Lakenstraat 8, een rozenkrans; G. Wit, Vooiuitgangstraat uszwart, knipmes. Teirus: te bekomen büO. v. d. Aart. Lange Lakenstraat 26, ring; J. v. d. Velden. Klooster straat 19 rood, boezelaar; J. Goldsteen. Bake- nessergraeht 12, portemonn&ie met inhoud; mevrouw Jonker, Santpoorterstraat 10. broche: M. v. d. Fliet, Schalkwükerstraat 11 D. kinder-, zak met inhoudD. van Leeuwen, Popelinir- straat 10, portemonnaie met inhoudM. Heeren. Borckheydoatraat 5 rood, étui met echrüfbe- heeften; Oh. Bolem, Oetadestraat 7. pet: M. Oxener, Lange Raamstraat 18. boord en front: J. d» Bruin, Hiarmenjanstraat 81. jas: A.( Fransen, Barendsestraat 5 B, hoedBureau van Politie, sleutel: J. Lomme. Bakenessergiracht 6 B rood, paar handschoenen: C'. Slingerland, Meester Joostenlaan 33, damestaschG. rari Weerden, Kruisweg 31, dameshoed: O. vai) Hemert, Gen. Both ast raat 117, kinder!) oedJl Metselaar. Loidsoheplein 16, hondie-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6