n speciaal voor de Hanzelodon werden ge- -houden. Thans zullen ook retraiten, speciaal voor tjJStuurderen worden gegeven, waar van binnenkort de eerste zal plaats heb ben. Wat de Zondagsrust betreft, eene Commissie zorgt steeds, dat dit onderwerp aan de orde blijft om hoe langer en meer de Zondagsrust in gang te doen vinden. Het vak- en handelsonderwijs is in bewerking. Vacantiekolonies en Pensioen verzekering staan op 't program. Evenals voor de arbeidende klasse zullen, voor onze Roomsche Middenstan ders, cursussen worden gehouden door het Cen traal Bureau van de Kath. Soc. Actie te Leiden, om vooral de best uurderen op de hoogte te bren gen van de verschillende onderdeelen van het Middenstandsvraagstuk. Jongemannen vereeni- gingen zullen nog meerdere worden opericht. Alles wat er tot stand gebracht is, M.H. dau- Keu wij in de eerste plaats aan God. den Schenker alle goeds. Blijven we steeds 't Godde lijk Hart van Jesus, waaraan onze Bond op bii- zondere wiize is toegewiid. vereeren. dan zal de voor ons zoo onmisbare zegen van Boven bij voortduring op onze werkzaamheden rusten. In de tweede plaats aan U. Monseigneur, die ons de juiste richting aangaf en ons steeds Uw vertrouwen, belangstelling'en raad schonk: aan onzen allerbeminden Adviseur, Rector Stroo- mer, die immer onze Vergaderingen bijwoonde ■o door zijn helder oordeel ons bijstond; aan rof. Aalber&e, onzen rechtskundigen Adviseur, jij wien wü nimmer tevergeefs aankloptenaan M.r. Everwijn. chef van de afdeeiing Handel van net Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, die ons, waar liij kon, steun verleende: aan onzen eersten Bondsvoorzitter, den heer Verbeek, die de moeiliikste jaren ondervond: aan de leden van het Hoofdbestuur, die hun Kostbaren tijd en arbeid, zelfs hunne gezondheid gegeven hebben voor de goede zaak. Ik meen iiier speciaal te moeten memoreeren de hoeren Visser en Wijdeman. die van den aanvang af zitting hebben in het Hoofdbestuur en dus het wel en wee hebben medegemaakt, onzen heer' Möllmann, die tot onzen girooten spijt op last van zijn medicus ontslag heeft moeten nemen uit het Hoofdbestuur: dan onzen heer Boon. den volijverigen seteretaris. wiens gezondheid helaas ook geschokt is. Hopen wil, dat beide heeren spoedig weder hersteld mogen zirn. Aan de voorzitters, besturen en afgevaardig den van de aangesloten afdeel ineen en vakver- eeni gin arenaan de Geestelijke Adviseurs: aan onzen Redacteur, den heer Endel. die van den beginne af belangeloos het orgaan redigeerde: alsook de-medewerkers aan de leden van het Bankbestuur. de heeren Perquin en Schuiten, met do leden van de Raad van Toegioht; aan de Orgaan-Commissie met zijn verdienstelijken voorzitter den heer Peters: aan de Commissie van Propaganda en Organisatie, waarvan de heer Möllmann voorzitter was, en ró'n ijverigen secretaris, den heer Dekker: aan het'Bestuur van U. B. O. met zijn sympathieken voorzitter, den heer Bosse; aan d6 Commissie van het Al taarfonds met haren zich voor deze zaak zoo warm interesseerenden voorzitter, den heer van 't Hek. en aan alle anderen, die biigedragen nebben tot den groei en bloei van onzen Bond: l allen M. LL, tniinen hartelijker! dank. Monseigneur 1 Ik heb gemeend U een résumé te geven van datgene, wat onze Bond heeft gepresteerd. Ik weet wel. er is nog lang niet voldoende en ge noeg gedaan. Er ligt neg veel Middenstaudster- reiu braak. Ook hebben wii nog pas het 1^3 deel van de door u verlangde 20.000 leden bij elkaar. Onze wil is echter goed. Mgr. en wij willen allen t) Hi ven werken, wij beloven U hier plechtig, dat gene wat U Voor onzen Bond goed en juist acht. te volbrengen. Miin geachte voorganger, Mgr. richtte bil het eerste lustrum tot U de vraag, of U tevreden waaart. Is 't niet onbescheiden Mgr. wanneer deze vraag thans ook door mij gesteld wordt? Tk hoop dat uw antwoordbons een aansporing moge zijn tot verder doorgaan. Mgr. namens onzen Bond dank ik u recht hartelijk, dat u hedenmorgen wel het H, Misoffer voor ons hebt, willen opdragen en dat' u hedenmiddag onze feestvergadering met uwe Hoog© Tegen woordigheid hebt willen vereeren. Hierin zien wij U we Hooge belangstelling in ons streven, in den arbeid van onzen Bond, Onzerzijds Mgr.betuigen wii U nogmaals ouzo liefde en gehoorzaamheid met de verzeke ring. dat wii den Bond steeds op prinaipieelen grondslag zullen verder voeren. Ik open deze feestverrgadering met den Christelijk en groet. Geloofd zii .Tezus Christus. Dan betrad de WelEerw. Heer J. G. Jansen kapelaan te Amsterdam, den katheder, <>m de feestrede uit te spreken.- De WelEerw. redenaar begon natuurlijk met een gelukwenseh tot de feestvierende vereeniging, een gelukwcnseh van haite ge meend. De feesterlenanr herinnerde eraan, hoe de Bond in de tien jaren van zijn bestaan de bewondering heeft gewekt en verdiend van iedereen. Bewondering, waarvoor wij ken moest de spot van ben. die dachten^ dat uit Nazareth niets goeds kan komen; hét schouderophalen ook van de sceptici, die meenden dat voor den Middenstand niets meer te doen viel. Ge hebt de bewondering gewekt, aldus de feestredenaar, de lewonder'ng en de tevre denheid van hen, wier oordeel zoozeer op prijs wordt gesteld En daarom durfde de voorzitter, volgens spr., dan ook vragen aan Z. D. H. of Mgr. tevreden is. Want gy zljt er van overtuigd dat gij do instemming, de goedkeuring, de tevredenheid bezit van Hem, die op dien gedenkwaardigen Katholieken dag te Delft den eersten stoot gaf tot ©prioh- Mmg van den Middenstandsbond. Toch, merkte de redenaar op, zijn er vele leden in den Bond. die onvoldaan zijn, een onvoldaanheid, die tot uiting komt op verga deringen, in particuliere gesprekken met de voormannen in den Bond en ook in het or gaan. Er zijn ontevredenen, niet dezulke, die men in iedere vereeniging aantreft, maar on tevredenen, die meenen dat er nog lang niet genoeg is gedaan en wordt gedaan. Die onte vredenheid is geen gewone en zelfs een goede. VV ant het gevaar zou juist zijn, als men roe tig zon gaan neerzitten bij de pakken en den- Ken zou; er is genoeg gedaan. Spr. ging dan den bloei na van den Bond en gaf aan, dat er reden tot tevredenheid is. Hoon reeds lang de arbeiders vereenigd jv&- ren zat de Middenstand nog gedrukt terneer, en dacht dat hij veroordeeld was te verdwij nen. En al was er al eens een. die aan or ganisatie dacht, dan was het steeds aan neu trale organisatie dat gedacht werd. want Ka tholiek vereenigd werd niet veréeni-ghaar geacht met de behartigging van de stoffelijke zaken. Katholieke vereenigingen wdrden on bestaanbaar geacht zeker in onze provincies. Maar nn is de vlakte bereikt: repot sor. uit, en herinnert aan de talriike heilzame in stellingen van den Bond en aan den bloei der organisatie. Doch sor. spoorde aan niet te rusten vóór dat de middagzon is bereikt, dat wil zeggen; ideal'sten te blijven. Maar. zoo g?rg sur voort-, 't moet een .middel züm óm V-f irVnnl te bereiken: de K»lh. Sociale Actie in pile rangen en standen. De Maatschappij mist Christus' liefde, ziedaar de oorzaak van alles. Hoort daarvoor naar de uitsnraken der Groote Pausen, aldus spr. Daarom spoort sur. aan, tot het apostolaat, dan wordt gewerkt in de goede richting. Dan zal. volgens spr., de eensgezindheid worden beoefend." Wii moeten wel bedenken, dat om het ideaal te hereiken wij minder moeten worden, wii minder als Hij, als Zijn Rijk maar grooter wordt. Het nastreven van het ideaal zal voörkOmen, dat uitsluitend de krachten der leden worden ge geven aan de vakorganisatie of nog- meer in 't bijzonder aan de inkoopceöperatiesi: dan ook zal men meer voelen voor de groote standsorganisatie; de hebzucht achterstellen bii liet mandatum novum van Christus. Als gij dat ideaal hebt, aldus spr., zult gij ook uw medeleden opwekken voor actie in gods dienstige en politieke organisaties. Veel te weinig medewerking van midden standers ondervinden onze Congregaties en Ki es vereen i gi n genWillen wii Christus win nen, dan moet het ons ook ernst wézen met het woord: Oportet Illnm Regnare. Het is noodig dat Christus regeere. Dan zal men zich ook minder verzetten tegen de Katholie ke arbeidersorganisaties en in ben geen te genstrevers, maar medewerkers in den str'ijd zien voor het ideaal van Christus. Dan roept spr. uit, clat hij aan den hori zon al ziet de overwinning. Immers heeft de Bond zich opgeofferd aan het H. Hart van Jesus en op het Altaar van het H. Hart in de kathedraal zal eiken dag het H. Misoffer worden opgedragen voor de be langen der leden. Dat is een waarborg, dat gij blijft werken in de goede richt'ng, maai-, aldus spr„ gij hebt ook de zekerheid van ►,et succes. Het H. Hart beloofde toch zijn overvloedige zegeningen over al hun ondernemingen aan hen, die zijn beeltenis vereeren, inaar als dan die onderneming geldt de wereld voor Christus te winnen, dan staat 't sucoes nog stevige®: vast. Met een boeiende peroratie besloot spr. zijn met aandacht gevolgde en met groot applaus begroette rede. Hierna deelde de voorzitter mede, dat Mgr. A. J. Gallier, den wensch had te Kennen ge geven een enkel woord tot de vergadering te spreken. Deze mededeel ing werd met gejuich ont- ontvangen. Toespraak van Z. D. H. den Bisschop. Mgr. richtte zich als volgt ongeveer tot de vergaderden: Ik moét wel een enkel woord sp.eken. Want uw voorzitter heeft Mijeen vraag gesteld en Ik ben verplicht daaarop ant woord te geven. Die vraag van uwen voor zitter was of Ik tevreden benot,ver u, En daarop wil Ik met een volmondig,:.- „Ja" ant woorden. (Oorvërdoovend applaus). En om dat uw voorzitter daarbij voegde, dat d t een spoorslag voor u zou zijn om met nog meer ijver op den ingeslagen weg voort te gaan, wil Ik het nogmaals en tienmaal herlialen, op voorwaard© dat gij dan ook, zoo mogelijk, met nog tienmaal meer ijver op den inge slagen weg voortgaat. Mgr. zeide, zeer tevreden te zijn, over het aantal leden van den Bond, maar wees er op dat ook do andera twee derden van de 20.000 Middenstanders, die er voor in aan merking komen, nog "lid moeten worden. Mgr. merkte voorts op dat het niet ge makkelijk is slotwoorden te spreken. Men kan in zoo'n geval niet anders doen dan onderstrepen wat door den voorzitter, de feest redenaars en verslagen is gezegd. Z. D. H. wees in het vervolg van zijn toespraak er op, dat de groote kracht der vereeniging is gelegen in de vak-afdeelingen, en zeide lachend wel te willen, verklappen waarop de afwerking vain heit altaar ter eere van het H. Hart in de kathedraal eigenlijk wacht. Mgr. zou zoo gaarne om het beeld van ►et H. Hart in medaillons de afbeel dingen aanbrengen der patroon-hedligen van de vakafdeelingen. Maar Mgr. vroeg: Hoe veel vakafdeelingen hebt u reeds? En er waren er'te weinig. En welke zijn de patroon heiligen der vak-afdeelingen? Mgr. weet niet of zelfs wel alle vak-afdeelingen een pa troon-heilige hebben. Opmerkende dat de tuurlijk ook de tijdsomstandigheden aan de vertraging niet vreemd zijn, maande Z. D. H. toch aan om spoed te zetten achter de oprichting van vakafdeelingen in groot ge tal, f «at alle voor den dag komen met een patroon-heilige, wiens beeltenis dan om het beeld van het H. Hart prijke als bewijs dat ook die vakafdeellng haar best gedaan heeft om het altaar op te richten. Mgr. wees er op, dat het lidmaatschap der vakafdeellng de aansluiting vergemakke lijkt bij den Bond, die de vnkafdeeling op richtte. Een tweede middel om 'den Bond groot te maken zeide de Bisschop te z:en in de jeugdorganisatie. Waarom was het zoo moei lijk, om vele middenstanders voor het lid maatschap van den Bond te winnen? Omdat, antwoordde Mgr., zij In hun jeugd niet ge wend zijn aan organisatie. Mgr. gplooft dat het doel nooit goed zal worden bereikt als de jeugdorganisatie niet wordt behartigd. Wel ken naam die jeugdorganisatie draagt is Mgr. hetzelfde, hetzij jeugdvereen iging, of aspiran ten, Ms onz» zorgen er maar pp gerioht blijven en Hij drong er op aan dat den jongeren reeds geleerd wordt dat zij in de organisatie op hun plaats zijn en daar heel 'hun leven moeten olijven. Dat zijn twee middelen om den middenstand groot te malen. Mgr. drong nogmaals er op aan dat de Mid denstand zoo talrijk mogelijk georganiseerd zij. Hij wees ook op de stoffelijke voordeeten voor de leden aan de organisatie verbonden en zeide den aanwezigen dat hun dat uïl^den mond van hun bisschop niet vreemd moest toeschijnen. De geestelijke adviseurs zullen er viflfel voor zorgen dat het geestelijke niet vergeten wordt. Hierbij gewaagde Mgr. met voldoening 'Wat daarover Hem zoo nu en dan ter oore komt. Zelfs de feestredenaars vergeten niet om de oogen der leden naar Boven te richten, er op te wijzen dat de vereeniging maar middel is, dat het doel veel hooger ligt. En dan merkte Mgr. op dat er duizenden middenstanders zijn, die alleen door maferiëele voordeelen er toe gebracht kun nen worden om te gaan zitten in een vereeni ging waar ook hun oog naar Boven wordt petrokken. De bisschop betreurde dat zoovele katholieken alleen naar stoffelijk gewin zien en ze'fs de tegenpartij van Christus kiezen, als zij schade zouden lijden in hun zaken. Met een enkel voorbeeld illustreerde Mgr. deze levenson- va'ting en maakte tevens duidelijk, waarom Hij ook nadruk legde op de te behalen stoffelijke voordeelen der organisatie. Dan kwam Mgr. nog eens terug op het leden tal van de Middenstandsvereeniging. Zesdui zend van de twintigduizend! „Ik zou haast zeg gen," aldus Mgr., „al wat Middenstander is in mijn bisdom, móet in de vereeniging." (Applaus.) Doelende op de feestgids, zeide Z. D. H., dat Hij dit boekje doorbladerende, heele bladzijden had gevonden, gevuld met namen van vereeni- gingen en instellingen in zijn bisdom. „Laat dat zoo blijven. Laat zij boven de anderen uitsteken door grootere werkzaamheid, grooter bloei. Laat zij een voorname plaats in nemen in ons Vaderland, zoodat Ik trotsch kan wezen op „Mijn Manze." (Applaus.) „Als dat waar is, dan zal het altaar van het H. Hart niet alleen een sieraad worden van de kathedraal, maar zal het spreken van een ver eeniging, die een sieraad is van Mijn bisdom (applaus). En als het altaar buitengewoon mooi uitvalt dat wil Ik wel verklappen zal Ik, op een uwer feestvergaderingen, dat altaar con- sacreeren in uwe tegenwoordigheid." (Lang durig applaus.) Hierop werd door allen staande het Hanze- lied gezongen, waarop Mgr. wederom zegenend de vergadering verliet. Kort daarop verliet ook Prof. Mr. P. J. M. Aalberse de vergadering. De gewone vergadering voortgezet* Daarop werd de feestvergadering gesloten en de gewone vergadering wederom voortgezet. Bij de behandeling der begrooting voor 1918 wer den verschillende opmerkingen gemaakt. In de bedoeling ligt om het orgaan om de 14 dagen te laten verschijnen. Alkmaar betreurt dit en stelt voor het orgaan elke week te laten uit komen. De heer Peeters, voorzitter der Orgaan commissie, zegt dat deze commissie ernstig zal overwogen om het Orgaan in courantenvorm uit te geven, zonder verhooging van contribtitie en dat elke week. De begrooting- wordt daarna ongewijzigd aangenomen. Onder donderend applaus werd medegedeeld dat de collecte voor het Altaarfonds, ter verga dering gehouden, de kapitale som van f 225.68 op had gebracht. Besloten werd de volgende vergadering te houden te Beverwijk, ter gelegenheid van het eerste-lustrum der afdeeiing. Tot leden van het hoofdbestuur werden geko zen in de vacatures Jos. J. F. Möllman en Joh. L. Wijdeman, de heeren Joh. L. Wijdeman en O. Dekker, uit Amsterdam. De voorzitter bracht een hartelijk en waar- deerend woord van hulde aan den heer Möll mann, die niet meer voor 'n herkieezing fn aanmerking had willen komen. Aan de orde was daarna het vóorstel Leiden: De Hanze, Bond van R.-K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieëlen Middenstand, besluit, onverwijld, stappen te doen om te komen tot het stichten van een pen sioenfonds, ten dienste van R.-K. Middenstan ders, leden van de aangesloten vereenigingen welke tot dat fonds wenschen toe te treden. Het Hoofdbestuur adviseerde de resultaten af te wachten van de werkzaamheden van de com missie tot voorbereiding van verschillende ver zekeringen. Dit prae-advies werd door de verga dering overgenomen, na een opmerking van de afd. Alkmaar. Rondvraag. Hierna kwam aan de orde de rondvraag.. Van de verschillende naar voren gebrachte onderwerpen memoreeren wii het volgende: Op een voorstel der afd. Leiiden, om van tie memoriepoet op de begrooting voorkomende, gelden beschikbaar te stellen voor het San tos-fonds (fonds voor verpleging van tuber culose middenstanders) zegde de voorzitter, die sympathiek tegenover het voorstel stond! overweging in het Hoofdbestuur toe. Op een vraag van Lisse, of in rle bijdrage voor het Centraal Hanze-bureau ook gelden begrepen zijn voor de aanstelling van een vrijgestelde en zoo niet of dan ter eenigen tijd voorstellen te wachten zijn voor de aan stelling van een vrijgestelde, antwoord de de voorzitter, dat bedoelde bijdrage inder daad ook dient voor de aanstelling van één, wellicht twee vrijgestelden. Betreffende klachten over de distributie- regeling zeide de voorzitter, dat de leden met concrete gevallen moeten komen. Zii wenden zich met hun grieven tot hun afdeelingsbe- stuur en dit wendt zich tot het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur zal niet nalaten, indien zulks gewenscht is, handelend op te treden, zooals reeds meermalen is gebeurd. Amsterdam drong aan om de financiën van den Bond en de daarbij .behoorende instel lingen te doen oontroleeren door een accoun tant, daar deze financiën groote bedragen betreffen. De voorzitter antwoordde, dat do aanstelling van een accountant bezwaren meebrengt, doch overwogen zal worden om op andere wijze aan de Amsterdamsche wen schen tegemoet te komen. Ben afgevaardigde van Den Haag vestigde de aandacht op de schade, die particulieren ondervinden kunnen bij een bomaanslag, als te Zierikzee plaats had en op de onmogelijk heid om zich daartegen door verzekering te dekken. Hii wenschte dan ook dat de Staat deze schade zou dragen en vroeg het bestuur daartoe stappen te doen. De voorzitter wees op de oorlogs-molest-verzekering waarbij men zich verzekeren kan. De voorzitter was het eens met de meening van 'n afgevaardigde, die het ongepast vond dat personen in het orgaan becritiseerd wor den, naar aanleiding van Centrale Raads vergaderingen. Dat gaat niet aan en de voor zitter zeide, dat zulke stukken die getee- kend moeten zijn— aan de beoordeeling die nen te worden onderworpen van den Geestel. Adviseur ter beslissing over al- of niet óp- name! Purmerend vroeg aandacht voor de voor stellen betreffende de Export-Centrale. De voorzitter zeide, dat deze zaak in overweging is bij de Federatie, die de kwestie onder die oogen zal zien. Alkmaar kwam met voorstellen betreffen de het opslaan van winteraardappelen, en vroeg het bestuur stappen te willen doen bij den Minister, dat 't inslaan van een hoeveel heid winteraardappelen wordt toegestaan. Tien huisgezinnen bewaren beter elk 10 mud aardappelen dan de minister honderd mud. Om ditte verkrijgen vroeg de afgevaar digde dat het bestuur medewerking zal zoe ken van de verschillende R. K. en van de" neutraten Middenstandsbonden, van de R. K. Volksbonden van Patrimonium enz. De afgevaardigde wenschte beschikbaarstelling tegen een prijs, die verbruiker en leverancier bevredigt. Voorts gaf hii eenige bijzonderhe den hoe hij zich de regeling dacht. De voorstellen werden in handen gesteld van het bestuur om de kwestie te óverwegen. De afgevaardigde vau Alfen sprak hartelij ke woorden aan liet adres der feestcommissie, die zoo magnifiek voor de regeling van dit feest had zorg gedragen. De voorzitter zeide ook woorden van dank tot de afdeeiing Haarlem en de feestcom missie voor de hartelijke ontvangst, tot alle aanwezigen en allen die tot het welslagen van het feest hadden meegowekrt. Slot. Het slotwoord sprak Rector Stroomer, die zijn tevredenheid uitte over het verloop de zer vergadering. Nee- nimmer woonde spr. zulk een geslaagd gadering bij. Ook in dit opzicht vooruil g. Dan sprak Rector Stroomer nog behartigenswaardige woorden, vooral aandringende op de deelname aaip de Retraite in 't bijzonder door bestuurders, waarna de vergadering met gebed werd ge sloten. 57 af deelingen waren ertegenwoordigd 14 afwezig. Na afloop der vergadering vereenigden zich niet minder dan 114 afgevaardigden bij Brinkman op de Groote Markt voor het di ner. Ook hieraan had de feestcommissie voor treffelijk haar zorgen besteed. Een strijkje verhoogde de feeststemming en zéér lang Moven die Middenstanders nog gezellig bijeen. BRANDHOUT. De Minister van L., N. en H. heeft in een schrijven aan de burgemeesters, naar aanleiding van de vraag van verschillende zijden tot hem gericht, of het niet wenscheiijk zou zijn eene regeling te maken ten opzichte van de distributie van brandhout, te kennen gegeven, dat hij niet voornemens is het brandhout onder de brand- stoffendistributie te brengen, of daarvoor eenige andere algemeene distributieregeling te treffen. Z.Exc, is er nl. van overtuigd, dat de toepassing van eene dergelijke regeling practisch geen vol doende resultaten zou opleveren. De regeling van de distributie van steenkolen en turf voor den aanstaanden winter gaat, zooals is bekend gemaakt, uit van het beginsel, dat in de allereerste plaats er voor gezorgd wordt, dat elk gezin eene zoodanige hoeveelheid ontvangt, .dat in de minimum-behoefte aan brandstof bij gepaste zuinigheid behoorlijk voorzien wordt. Nu is het 's ministers bedoeling, dat de ver strekking van deze h Iheid sieeds vóórgaat. Met het oog hierop dus niet noodig, dat de gansche bevolking ,a staat wordt gesteld andere brandstof dan kolen en turf te verkrijgen. Eerst na de verstrekking van bovenbedoeld minimum-rantsoen komen zij, die met het oog op hun levensstandaard meer brandstoffen behoe ven, voor ontvangst van een grootere hoeveelheid in aanmerking Die grootere hoeveelheid zal echter in elk geval beperkt zijn en aanmerkelijk blijven beneden de normale behoefte van zoo danig gezin. Het is dus begrijpelijk dat de meer- gegoeden zich van hout voorzien en dit acht de minister ook niet in strijd met- het belang van een goede brandsioflenvoorziening in het alge meen, veeleer wordt de taak van de Rijkskolen- distributie daardoor verlicht Wel echter is het 's ministers voornemen, zoo veel zulks uilvoerbaar is, misstanden, die zich tengevolge van de sterk toegenomen vraag naar hout voordoen, tegen te gaan. Daarom noodigt hij de burgemeesters, in welker gemeente bos- schen zijn gelegen, waarvan tot kapping wordt overgegaan, uit, htm machtiging te vragen om daarvan het voor hunne gemeente noodige brand hout ingevolge de Onteigeningswet in bezit te nemen en in overleg met de betrokken Brand- stoffencommissie te distribueeren Voor zooveel overigens gemeentebesturen het nuttig achten houtvoorraden op te doen ter dis tributie aan mindergegoeden, deelt de minister fiog mede, dat zulks met zijne bedoeling niet in strijd is, mits dit geschiedt in overleg met de betrokken Brandstoffencommissie. GEMEENTE-ARCHIEF. Verschenen is het 'verslag van den toe stand van het Gemeente archief alhier, over het jaar 1916. Nog in het afgeioopen jaar kon een begin van uitvoering gegeven worden aan het reeds vroeger ontworpen plan tot den bouw van een afzonderlijke kaïner voor uen archivaris aan de westzijde der Randplaats. Diens te genwoordige kamer, tevens leeskamer voor het publiek., beantwoordt niet langer aan haar ongelijksoortige bestemming. In den zuidelijken muur van het depot aan de noord zijde der l'andplaats zullen voorts twee ven sters aangebracht worden, die lucht en zonneschijn moeten binnen laten en aldus den toestand van het gebouw aanmerkelijk zullen verbeteren. Het onbe choleu dak moest wederom herhaaldelijk hersteld worden. liet voormalige klachtenbureau, dat sedert 1915 een deel van het nieuw-archief herbergt, bleek voor archief-depot ongeschikt, immers vochtig te .zijn. De menigte stukken, die van de secretarie-afdeelingen werden overgeno men, vullen hier de ruimte geheel, de ven sterbanken en een doel van den .vloer in cluis. Het gebrek aan ruimte wordt inder daad bedenkelijk. Plaats in het Raadhuis is niet meer beschikbaar, zoodat het aller minst ondenkbaar is dat in de toekomst het archief in een ander pand zal moeten ge huisvest worden. De verschillende verzamelingen verkeeren over het algemeen in goeden staat, hoewel bij ruimer geldmiddelen meer aan het on derhoud ten koste gelegd zou worden. Voor al de bibliotheek zou bij des binders hulp welvaren, in overleg met. den bibliothecaris werden een aantal boeken, waaronder de aanwezige voorraad van den „Catalogus bi- bliothecae publicae harlemensis", naar de stadsbibliotheek overgebracht, die hier van nut kunnen zijn en op het archief gevoege lijk konden gemist worden. Daarentegen moet de handbibliotheek van het archief noodig aangevuld worden. In de kamer van den archivaris werd ten behoeve van het publiek een flinke tafel geplaatst. Aan de oude tafel, voor de beide ambtenaren bestemd, was voor de bezoekers geen plaats; zij waren bij hun studie aan gewezen op een achttiend' eeuwsche klap tafel. die als verlengstuk diende, maar krach tens beschikking van den schenker niet ge bruikt mocht worden. Tegenover winst wat hrnikbfvnrheid Lr- treft staat het verlies van enkele meubels cd" kleinere voorwerpen, die deels in de, oudé raadzaal, d^els in het Frans Halsmuseum pen plaats vonden, opdat in de leeskamer meer rnimte zon komen en de mooie meubels niet langer door het gebruik zouden liiden. 7oo wer 'en ook in overleg mei" den directeur, naar liet museum overgebracht cle vaandels van een tiental opgeheven Haarlemsehe vereeni gingen met enke'e historische merkwaardig heden, die hier, heter dan in de afzondering van een archief-depot, tot hun recht zullen komen. Over de bruikbaarheid, der aanwezige brandbluschmkkleen kan slechts na een in gesteld onderzoek geoordeeld worden. Een gewone kachel in deze omgeving, in de on middellijke nabijheid der charterkast met haar kostbaren inhoud, blijft gevaarlijk. Verder worden er eenige aanwinsten ge boekt. Een heele reeks van min of moer be langrijke documenten. De eatalogiseering van de boeken over Haarlem werd geregeld voortgezet. De bewerking van het oudste trouwregis ter kwam gereed. Van de doopboeken der St. Bavokerk werden die over .—1612 cp fiches gebracht. Het alphabetiseeren der doop- en trouwfiches werd voortgezet. Vier protocollen van den notaris Jacob Schoudt, loopende over de jaren 16271635, werden geklapperd. De voorraad fiches (1621 —1635) werd alpbabetistb gerangschikt. Een voorstel werd aanhangig gemaakt, om wijziging te brengen in den vastgestel- den bureau-tijd. De ervaring had geleerd, dat vele bezoekers ruimer gelegenheid zochten om het archief te raadplegen dan hun in het tweeta] uren daags werd geboden. Ia een tijdsverloop van acht maanden, gedurende het archief, als proef, ook des namiddags voor het publiek toegankelijk werd gesteld, meldden zich vele bezoekers aan. Het aantal bureau-uren werd dan ook uitgebreid van 10 uur v.m. tot 1214 uur n.m. en ven 24 uur n.m. HAARLEMSGHE TENTOON S i ElLINGEN B ii De B o i s. Gedurende de zomermaanden zón hier een ten toonstelling van kunstwerken uit de eitren col lectie De Boiis en enkele andere. Het is een mot zorjj en kennis van zaken gekozen verzame ling. waaronder vele werken van groote schoon heid. De catalogus telt 24 namen van kunste naars, met voor 't me er end oei gevestigde repu tatie eu wekt Verwachtingen die bii beschou wing niet' onvervuld blijven. Er is van Bosboom een eenigszins schetsma tige teekening van de Nieuwe Kerk te A'dam, waar in de monumentaliteit van het bouwwerk en de schoonheid der architectuur imponeereE zooals slechts Bosboom's kerkinterieurs dit vermogen. Verder van dezen kunstenaar een landschap (aquarel). Van Breitner zagen we een schilderij „Conversatie" waarin impressio nisme en naturalisme samenwerken tot een robuust geheel. Van Gabriel een beschaafd eu zuiver schilderijtje „Langs do vaart". Haver kamp is vertegenwoordigd door twee schilde rijen „Winterochtend in Hattem" ea „Bloe men op tafel". In dit laatste werk een eigen aardige techniek die even den indruk geeft van aquarel. Een wel beschaafd doch wat mat ge heel. Da.n zijn hier verder een zeldzame en pracht volle steenteekening van Kathe Kollwitz. twee aquarellen van Izaak Israels, van Kruyder een ziiner beste en meest bekende schilderden en een stilleven-studie met groote beloften, van J. A. Palloimea een schilderij „Annetje" vol kleuren en frischheid, opgebouwd uit vlotte vegen en toetsen van helle kleur, dde niet hin dert. De collectie wordt verder gevormd door een werk van N. Bastert, een van de Bock, drie schilderden van Jan Boon. de sapnige, friasohe aquarellen Van Kameilingh Onnes, de beschaaf de werken van M. W. van der Valk, een portret vag Buisman en een dito van G. D. Gratama, beiden in wat ouden trant. Tenslotte rijn hel de namen van Vincent van Goeh, Willem Roe- lofs, J. H. Weissenbruch. W. Wissen, Wijsmul ler, Floris Verster en van Rappard. die waar borgen at van een belangrijke tentoonste" sprake kan zdn. In de benedenzaal bevinden zie1- oenige nieuwe teek en In gen van Willem Paerels, pen seel- en krijtstndie's in rood-bruin en zwart. Werken, sprekend van groote vaardigheid en levendigheid. M. v. d. W VEROORDEELD. De miliciens J. G. H. en N. G. van het ïoe Reg. Inf. zijn door den krijgsraad te 's-G-avenhage we gens het bestelen van Ven kameraad in het slaap- kwartier veroordeeld resp. tot één en twee maanden gevangenisstraf Dezelfde krijgsraad veroordeelde de milicien K. K. van dat korps wegens diefstal toé tien weken gevangenisstraf. MUZIEK. Door het muziekkorps van het ioc Reg. Inf. zal op 15 Juli a.s. een concert word"n gegeven in „Ar» tis" te Amsterdam. GEMEENTEZAKEN. Personalia. De heer IJ. Swaagstra verzoekt vol ontslag met 1' September e.k. ais on .vij zer aan de Opleidingsschool voor jo geus en meisjes. Voor onderwijzer in het ha» .re aan de Opleidingsschool tot middelbaar en hooger onderwijs voor jongens en meisjes alhier, worden aanbevolen: li. J. Som- mer, Amsterdam; 2. W. van Os, Alkmaar; 3. J. A. van der Boon, alhier. A d in i n i s t r a t i e t B. en W. bieden ter vaststelling aan een le suppl. begrooting en twee stalen tot af- en overschrijving op de begr ing, diensf 1916. BO LLENROOIM ACHINE. Het hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur deelt mede, dit van do de commissia belast met de beoordeeliug der inzending op de prijsvraag l>loeinbol:enrooi- machine rapport is ingekomen, dat de aan geboden machine niet den indruk vestigde voor 'Ret doel geschikt te zijn. Do commis sie 'kon de machine niet in werking zien* aangezien een onderdeel daaraan defect waft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6