Broste ioutstraat 15 DE DAG CS m Propagandisten ONZE BIJKANTOREN BUITENLAND BINNENLAND SANDALE P. W. TWEEHUIJSEN. m i Propaganda voor U. KERK EbDSCHOOL KUNST EN KENNIS l'w ,r'JDAG 13 JULI <SS7 «STE JAARGANG No. 9385 TIJDINGZAAL P. A. Westerhoven, Schoterweg 46. Telefoon 345. H. J. Rooijers, Jansweg 19. I. J v. Kolk, Burgwal hoekAnthoniestr, B. Sanders, Van-Marumstraat 32. W.Th.v .Vastenhoven, Ostadestraat 4. Th. van Tongeren, Schouwtjeslaan 3A Wed. Th. v. Velsen, Leidschestraat 8. Komt Heden en morgen avond in ST. BAVO, 7 uur beginnen wij de strooibiljetten rond te brengen. 2284 WERELDBRAND DE STRATEGISCHE VERVOLGING DER DOOR - DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE LEGERS DE RUSSEN - KALUSZ BEZET RUSSEN OVER DEN DNIJESTER. DUITSCHLAND. DE POLITIEKE CRISIS. VOOR K3E VACS .TIE Barteljorissiraat 27. TEL. 1770 1 NIEUWE HURLEMSCHE COURUIT f, ibij i Ia den loop der volgende weelc bpenen wij ons eerste bijkantoor (in het vroeger sigarenmagazijn van de FIRMA BEELEN). Ten gerieve onzer clientèle zullen dan van des morgens acht uur tot 's avonds zes uur advertentiën en abon nementen kunnen worden aan geboden. Bovendien wordt aan dit bijkan toor een eenvoudige ingericht, waar behalve de laatste nieuwstijdingen ook verschillende platen enz., voor het publiek van belang, uitgesteld zullen worden. Tot de tijdingzaal zal iedereen toegang hebben, mits men zich houdt aan de aanwijzingen van on» personeel. Behalve dit bijkantoor en tijdingzaal in de Groote Houtstraat 1 5 worden met ingang van Donderdag 12 Juli nog ten gerieve van het publiek in de verschillende wijken der stad hij kantoren, waar abonnementen en advertentiën opgegeven kunnen Worden, geopend aan de volgende adressen Advertentiën welke nog denzelfden dag moeten worden geplaatst, be- hooren VÓÓr half elf V.m. aan deze adressen bezorgd te zijn; orders na dien tijd opgegeven, komen in het eerstvolgend nummer. Aan deze adressen zullen wij tevens tweemaal per dag de belang rijkste berichten bekend maken op onze speciaal daarvoor vervaardigde borden, welke in de étalages ge plaatst zijn De reeders van IJmuiden hebben een commissie n°etnd, die in samenwerking met de haring vis naar Londen zal gaan, om opheffing te ragen van de moeilijkheden welke de visscherij ,Qdervindt door de jongste versperringsbepa- "bgen. De lichtschepen Doggersbank Zuid en Noord Terschelling zjjn binnengehaald. Onze scheep- art is dus voorloopig stopgezet. Russen hebben Kalusz genomen, l^r de staf der Duitsche en Oostenrijksch- ^gaarsche legers was gelegerd. Vele gevan- geug] 1 vielen hun in handen. De Lomnitza-stel- g Wordt nu voor de Centralen onhoudbaar. Dr wordt propaganda gemaakt voor u, ''l'lenstanders, maar ook dóór u! Het corps Katholieke Propagandisten, een °°rbeeldige garde, heeft dag in dag uit ook °°r uwe mannen stemmen gekweekt, maar waren niet veel middenstanders, die aan afmattende werk deelnamen. Ja, sterker, i a'Leiders vochten voor v. Liemt, den win- %^ler' welnu, ve]e R.-K. winkeliers '"den v. d. Kamp en maakten voor hun -emt een herstemming noodig. y w-eten wel dat in district I èn Kuenen V' Liemt bij herstemming een cijfer zul- behalen, hetwelk volgens de stemmingen- S h1 i verwacht wordt, maar wij geven het jjjl slechts als voorbeeld van onzen moei- ^0tl arbeid, als de eigen standsgenooten 11 v'nger uitsteken voor hun man, ja, nog Rpaak in het wie] steken door liefhebbe- 1Q het wilde weg. S*j m''' vraag't; zijn er dan geen mid- ji4i(^ün<'c,'s onder uw propagandisten, dan <>ve ,l'{ 0ru l'uu hoedanigheid, maar treur k/ 1111 hoeveelheid. ê'J hebt toch mannen genoeg, p resi gn ''waling! Moeten wij u bewerken door >e!'lerf Gevoelt gij niet dat aan de fu- 300 ste muien op het Raadhuis de ar- Keeu part noch deel hebben, maar ®h? i, er °°k niets aan kunnen veran- A' e0nt gij een groot-winkelier te oveis °°r een arbeider? maar nu de tweede voor de deur staat, gooit open de poorten, Middenstanders, opdat uw flinke medestrijder, de arbeider v. d. Veldt, moge binnengaan. Hier ligt de schoonste propaganda voor u! Op uw coalitietrouw behoef ik niet te wij zen, die zit ons allen in merg en heen, ge tuige Wolzak in I. MR BOMANS. Eerder zie ik een arbeider overreed door een middenstander. Gij begrijpt het wel. Maar aliens! gij wilt niet. Goed. Wij hebben er ons al jaren bij neergelegd. Wij zullen tóch voor uw mannen werken, omdat zij ons sympathiek zijn, ons Katli, Propaganditsen, maar gij zult er u bij neer moeten leggen, middenstanders, dat gij uwe verdedigers in den raad van ons k r ij g t. Laat ik eens op uw fierheid werken! Ah! Er knapt iets in dat Katholieke hart. Gij wilt geen „dank je" spelen, als gij er nog aan ontkomen kunt. En dat kunt gij. Ik heb juist iets voor u. Juist iets wat niet aan de groote klok komt. Propaganda voor u. Voor u als geknipt: Noteer in uw agenda: Maandag her stemming. Zet vanaf heden op elke bladzijde: op bellen. Wat is dat: opbellen! U weet toch dat col lega A. vergeetachtig is, dat vriend B. er soms rare ideeën op na houdt! En hoe slof en absoluut onpolitiek is zwager C! Daar is het end van weg, gaat bijna nooit stemmen Ergo: opbellen. Dat i« zakelijk, dat is nuttig en merkt niemand. Nog dit: behaal eens een echte groote over winning. Ga eens thee drinken bij D. 't Is al een tijd geleden. U zult welkom zijn. Gooi het eens op de verkiezingen. U zult er moeite mede hebben, dat weten w«, maar anders ware het ook geen groote overwinning! U weet zelf alles niet precies over dien Raad en de candidaten? Lees dan uw Nieuwe Haarlemmer! Maar méér dan dat: Als er een artikel in staat (Waarom Rechts? is al voorbij) dat u hijzonder aanstaat en dat u juist iets voor amice E. acht, doe ons een genoegen, gooi er een handje om, na blauw aangestreept te hebben en stuur hem de krant, liefst met vermelding van afzender. Machtig; wat klemt» irnen! Is dat alles? Ja, als n anders niets zou doen, is dat alles en verzekeren wij het u op grond der ervaring: dat is véél. Wij mogen daarop dus rekenen, midden standers? Bezwaren kunnen er niet zijn. Welke be zwaren? Er is toch niemand uwer. die niet de Nieuw© Haarlemmer leest? Uw lauwheid zou verklaarbaar worden. Dat allereerste be gin is u toch hopelijk te boven: in elk katho liek gezin een Katholiek Dagblad-? Anders moeten onze arbeiders u dat nog leeren. Nog ©en „kleinigheid''. ZooaLs gezegd: de arbeiders werken voor uwe mannen. Wfj vroegen u voor uw eigen mannen ook wat te doen, maar niet alléén voor hen. In district II staat uw Braakhuis, gij zult voor hem werken zoo goed als voor Mr. Thijseen, den juisten man op de juiste plaats, maar in III staat uw Katholieke me destrijder, de arbeider van de Veldt. Indien gij nu eindelijk eens wilt terugge ven wat de arbeiders u jarenlang gaven: hulp en steun, volstaat dan niet met van de Veldt te stemmen maar werkt nu eens voor hem. Hij is het waard Het zal u tot cere strekken, niet-arbeiders, uw Katho lieken arbeider met man en macht te steu nen in zijn, in onzen, mochmnen strijd. Hier ligt een nobele, verheven Propagan da voor u. Wanneer u zegt dat in den Raad van Haarlem, bloemenstad, een bloemist moet zitten, dan wijs ik u op de bloemistpatroons, zii zijn er al in, terecht, maar de bloemist knecht v.d. Veldt staat er nog buiten, ten onrechte. De arbeiders hebben zich sinds jaren uit gesloofd voor de Katholieke politieke zaak van Haarlem, zij hebben er geen spijt van, de Raad deed zijn plicht, zijn daden steu nen hun arbeid, zii juichen de Middenstan ders toe en mokken niet ómdat zii maar één hunner in den Raad hebben naast vier uiver. De omvang der nederlaag, door de Duitschers en Oostenrijkers geleden op een front van meer dan 50 Kilometer ten westen en ten Zuid- Westen van Stanislau, teekent zich met den dag scherper af. Bleek gisteren nog niet of de Russen na de bezetting van .Halicz troepen over den Dnjiester hadden gezet, in den middag kwam reeds het telegram binnen, dat den overtocht dezer rivier bij Halicz meldde. En vandaag vernemen wé, dat de Russen den benedenloop der Gnila Lipa reeds in handen hebben. Ónze verwachting, dat zij nu bij Brzezany en noordelijker krachtig zouden gaan aanvallen, teneinde een geregelden terugtocht der aan de Zlota Lipa strijdende Duitsch-Oostenrijksche troepen te beletten, wordt reeds bevestigd. De toestand op dit frontdeel blijft uiterst critieken men kan ieder oogenblik verwachten, dat de Zlota Lipa-linie door de Duitschers en Oostenrijkers zal worden prijsgegeven. Een te langdurig standhouden op deze linie zou tot een catastrophe voor de daar strijdende Centrale legers kunnen leiden. Voor het oogenblik houdt die linie ten Noorden van den Dnjiester het nog; moet zij worden op gegeven, dan zal men wellicht getuige zijn van een terugtocht tot achter Przemysl en verder. Want het blijkt wel, dat Broessilof weet wat hij wil. Ten Zuiden van den Dnjiester gunt hij zijn tegenstanders geen oogenblik rust. Gisteravond reeds meldde het Duitsche leger- bericht, dat de Russen met gemengde afdeel ingen bij Kalusz over de Lomnitza waren getrokken Dit was van het hoogste belang, omdat er uit bleek, dat niet alleen de Kozakken en de cavalerie, maar ook de infanterie en artillerie reeds vóór Kalusz stonden. En heden werd van Russische zijde reeds berichtKalusz is genomen. Het stadje Kalusz telde in vredestijd ongeveer 10,000 inwoners en ligt bijna 30 Kilometer West- Noordwest van Stanislau, aan een zijriviertje van de Lomnitza. De vermeestering vau dit stadje maakt de Lomnitza-stelling onhoudbaar voor de Centralen en verergert dientengevolge ook de gevaarlijke positie hunner troepen ten Noorden van den Dnjiester. Wat nu ten Zuiden der nvi'er plaats vindt, is de onbarmhartige strategische vervolging, wier slagen noodig is, om een overwinning te vol tooien. Een groote macht cavalerie, Kozakken en bereden artillerie neemt er aan deel. Schijnbaar passen de Kozakken hun oude tactiek- toe: het meenemen van een infanterist op ieder paard. Dusver is de strategische vervolging geslaagd, daar de Centrale legers nog geen kans hadden zich vast te zetten. Toch verwachten wij de belangrijkste resulta ten niet ten Zuiden doch ten Noorden van den Dnjiester, waar de ineenstorting van het front der Centralen welhaast onvermijdelijk schijnt. 't Is een ware Blocksberg-scène in de Duitsche pers! Van de gebruikelijke tucht en orde is geen sprake meer; de heksen spoken rond op hun bezemstelen en de saters dansen en krijschen, dat hooren en zien u vergaan. De wildste ge ruchten vliegen als de bezeten joffers door het zwerk. De kanselier treedt ai. De kanselier treedt niet af. Von Hertling wordt rijkskanselier. Von Hertling heeft bedankt. Zoo ongeveer om het uur schuifelen deze tegenstrijdige berichten door de telegraafdraden, die Berlijn met de buitenwereld verbinden. En dit zijn dan nog de onschuldigste mede- deelingen. Maar in de orgie, die een zenuw achtige, een dolle opgewondenheid van volk en Rijksdag verraadt, flitsen ook, als nijdige val- bliksems, berichten op van de allergevaarlijkste soort. Zoo kan men onder het Laatste Nieuws in dit nummer een bericht van de „Lokal- Anzeiger" vinden, dat het hehoud vau den Rijkskanselier eigenlijk te wijten is aan het in ar ij pen van Oosteni'ijk-Hongarüc, waaraan het blad een woedenden uitval tegen de dub belmonarchie verbindt. Men koude dit feit met meer dan gewone aandacht in het geheugen. De „Lokal-Anzeiger" is niet een blad als ieder ander. Het heeft hoogoffieieuze relaties, zoodat deze aanval van buitengewone betee- kenis moet genoemd worden. Er zijn zekere aanwijzigingen ten opzichte van de verhouding tnsschen Duitschland en Oostenrijk, die vermoedens in ons wakker maken, welke voorloopig heter onuitgespro ken blijven. Wij kunnen volstaan met op haar bestaan te wijzen. Voor het overigé zullen we den lezer niet binnenleiden in den wilden wirwar van el kaar tegensprekende berichten, doch liever voortgaan met te trachten den dieperen on dergrond der agitatie te peilen. Hoofdzaak is en blijft nog altijd: welk ver band bestaat er tnsschen de "cnnwachtiglieid 111 Duitschland en den toestand op de oor logsterreinen.? Ter beantwoording van deze vraag verwij zen we den lezer naar een telegram uit Ber lijn in dit nummere bevattende een uiteen zetting van generaal von Andeune in liet „Berliner Tageblatt" over den toestand aan liet front tegenover de Engelschen. Behalve deze zijn er nog tal van andere aanwijzingen, dat 'de diepere oorzaak van Erzbergers optreden gelegen is in Dnitsch- lands gebiedendo behoefte aan vrede: Erz- benger schijnt een ongunstige wending der oorlogskansen to verwachten en hoopt door ©en domoeratfsearing van Duitschland te be- r ai ken, dat een vredesaanbod van een ..de mocratisch'' Puitechland althans bij eenige giealVoorden den wensc'i naar onderhandelin gen zal wokken, die door de aanbiedingen van een autocratisch Duitschland niet leven dig gemaakt kon worden. Zijn er eenmaal onderhandelingen aan geknoopt, dan is het niet onbereikbaar twee dracht te brengen tusschen de geallieerden en zoodoende nog ecu aannemelijken vrede te bereiken. Dit is de conclusie, die men bij zorgvul dige vergelijking van berichten en beschou wingen in de Duitsche bladen, zo-u willen trekken. 't Is ook moeilijk een andere verklaring te vinden voor do geweldige opgewondenheid, die zich van volk en Rijksdag hebben mees tér gemaakt. Het rechtsche bewind is een waarborg voor „Haarlems Welvaart." Woorden zijn maar woorden. De rechtsche meerderheid zorgde voor goede loonen, voor een prachtige regeling der diiurtetoeslagcn, voor oen veel ver beterd beheer van verschillende bedrijfs takken. EN NIETTEMIN KON DE HOOFDE- LIJKE OMSLAG MET EEN VOL PERCENT WORDEN VERLAAGD. DAT ZIJN DADEN! UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn benoemd: de lieer J. Breman tot vice-consul der Ne derlanden te Genua, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den heer Breman kan in de Nederlandsch© taal geschreven worden; tot substituut-officier van justitie bij de ar- rondissements-rechtbank te 's-Gravcnhage, mr. A. Brandts, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Assen; - voor wat betreft den raad van beroep te Amsterdama. tot plaatsvervangend voorzit ter: mr. G. M. W. Jellinghausmr. Ch. J, F. Karaten; mr. Oh.' Thora, allen thans plaats vervangend voorzitter van den raad van be roep te Amsterdam en advocaat aldaar; b. tot plaatsvervangend griffier: mr. K. J. van Nieukerken, ithans plaatsvervangend griffier van den raad van beroep te Amsterdam, ad vocaat aldaar; en te 's-Gravenhagea. tot plaatsvervangend voorzitter: Mr. A. Rueb; mr. JE. baron Mackay; mr. dr. M. J. van der Klief, allen thans plaatsvervangend voor zitter van den raad van beroep te 's-Graven- liage, wonende aldaar; b. tot plaatsvervangend griffier: mr. J. Winkel, thans plaatsvervan gend griffier van den raad van beroep te Utrecht, wonende aldaar; mr. A. J. van Wa- veren; mr. P. R. G ruber, beiden advocaat en procureur te 's-Gravenhago, wonende al daar. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder zal Maandag een be zoek aan de Rijksklinieken te Utrecht brengen. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn thans, geheel overeenkomstig de mededeel!ng, ge daan in de vergadering van 30 Juni j.l., in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 dezer des namiddags 2'A uur. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen Woensdag 18 de zer, des voormiddags 11 'A uur. NEDERLAND EN DE OORLOG. In een gisteren te IJmuiden gehouden verga dering van reeders werd na ampele bespreking een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Joh. Polderman en P. de Boer, die in samen werking met de haringreeders op nader te bepa len tijd naar Londen zal gaan om van de En- gelsche regeering zoo mogelijk opheffing te ver zoeken van de moeilijkheden, der visscherij door de laatste versperring in den weg gelegd. 4> Gisteren zijn in opdracht van den minister van oorlog naar Bern vertrokken generaal On- nen, commandant der interneeringstroepen en de officieren van gezondheid MacLeod en Baeser, die aldaar zullen bestudeeren, hoe de internee- ring van vreemde krijgsgevangenen plaats heeft, zulks in verband met de aanstaande verzorging van krijgsgevangenen in ons land. De sleepbooten „Thames," „Simson" en „Her cules" zijn gistermorgen van Nieuwediep vertrok ken om de lichtschepen „Doggersbank Zuid', „Doggersbank Noord" en „Terschellingeibank" binnen te halen. De minister van landbouw, nijverheid en handel hoeft bepaald: Artikel 1. De aflevering van ongedorschbe granen en peulvruchten is verboden. Artikel 2. Vervoer van onge- dorschte granen en peulvruchten za,l behou dens tegenbewijs beschouwd worden als be gin van uitvoering eencr aflevering als in art. 1 verboden. Artikel 3. Onder het vervoer- verbotl in artikel 2 is niet begrepen het ver voer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer, alsmede het vervoer, waar voor door en Regeeringscornmissaris voor de Rijks-graanverzameling vergunning is verf leend. Artikel 4., Onder granen wordt in deze 2017 regeling .verstaan: wintertarwe, zomertanve, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit, en kana riezaad. Onder peulvruchten woidt in deze regeling verstaan: veldboonen (wier-, paar den-, duiven-, schapen- en- wadlsche) alle. "soorten groene erwten, inbegrepen gele erw ten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Gisterenavond is er benoorden Winschoten een luchtschip waargenomen, dat in Ooste lijke richting koerste. Gistervoormiddag heeft de internationale com missie, welke in den Haag is bijeengekomen tot onderzoek van het feitelijke geschilpunt in zake de interneering van twee Duitsche onderzeeboo ten, hare eerste vergadering gehouden. In de Trevès-zaal, waarin, gelijk gemeld, de bijeenkomsten zullen plaats hebben, werden de leden van de commissie uit de vreemde landen ontvangen door hun medelid voor Nederland, kapitein ter zee Surie. Deze eerste vergadering was van slechts vrij korten duur. De werkzaamheden worden heden ochtend voortgezet. Men meent te weten, dat vooralsnog niets omtrent de debatten en de beslissingen publiek zal worden gemaakt. Omtrent den duur van dit internationale com missoriale onderzoek valt niets te zeggen, daar het misschien mogelijk is, dat getuigenverhooren zouden moeten plaats vinden, welke uiteraard veel tijd vereischen. 1 ii i i in DE ZEGELWET EN DE SCHOOL BESTUREN. „Het Centrum" bevat, meegedeeld door J. Bergmans, een schrijven van het ministerie van Binnenlandsche Zaken betreffende de toepassing der Zegelwet op de stukken en modellen, die aan het departement moeten worden ingezonden. Het schrijven luidt: Naar aanleiding van nevenvermeld schrij ven, heb ik de eer u mede te deelen, dat de aanvragen om Rijksbijdrage voor bijzondere kweekscholen en normaallessen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen, !>©- doeld in art. 12 der wet tot regeling van liet L. O., alsmede de aanvrage em Rijksbijdrage voor bijzondere scholen voor gewoon L. O., U. L. O., en M. U. L. O., bedoeld in art. 59 dier wet met de daarbij over te leggen qui- tantiën en verklaringen, bedoeld in het ze vende lid van dat wetsartikel, volgens de Zegelwet 1917 vrü zijn van het recht van ze gel. Daarentegen behooren de door de school besturen in te dienen adressen tot het beko men van voorschot op de Rijksbijdrage, de adressen waarbij de ontheffing wordt ge vraagd, bedoeld in het voorlaatste lid van art. 59 der L. O.-wet, de verzoekschriften tot het bekomen van de machtiging, bedoeld in het eerste lid onder 2o. van art 49 dier wet en die tot verhooging van het aantal maxi mum lesuren, bedoeld in het tweede lid van dat wetsartikel, en voorts alle ander door do schoolbesturen in te dienen adressen waarbij een gunst wordt gevraagd, te zijn gesteld op formaatzegel van ten minste 0.30. DE ST. MAARTENSTOREN TE ZALT- BOMMEL. Men meldt uit Zalt-Bommel. dat de lier- stelling (restaureering) van den St. Maar tenstoren altlaar, waarmede in Augustus 1907 werd aangevangen, in Augustus a-O- ge reed zal zijn. In de eerste helft van September a.s. zal de oplevering van het werk aan de gemeen te met eenige plechtigheid geschieden. De commissie met de rogeling belast, bestaat uit vijf ingezetenen van Zalt-Bommel, de heeren te weten: A. G. van Anrooy, N. van Lockeren Campagne, C. B. W. Meijer, H. L. Philips en Wr. C. Pleyte. RETRAITE VOOR R.-K. VOETBALLERS. Aan de eerste retraite voor R.-K. Voetballers uit de afdeelingen Helmond en Eindhoven van den Bosschen R. K. V. B„ gehouden in „Man- resa" bij Venlo, werd door 71 jongelui deelge nomen. RETRAITENHUIS „DE THABOR". De gedelegeerde voor het retraitenhuis „De Thabor" te Rotterdam, verzoekt ons te melden dat de retraiten van 23—26 Juli en van 17—20 Sept. voltallig zijn. BISSCHOPPELIJK BEZOEK AAN HEILOO. Men verzoekt on9 mede te deelen. dat Z. D. TI. de Bisschop van Haarlem ziin bezoek aan „Kapelle" van den löeu a.s. heeft verplaatst naar den 17en a.s. dus NIET op Maandag maar, op Dinsdag a.s. Reden is, dat op Maandag in Haarlem de her stemmingen plaats hebben voor den Gemeente raad en Monseigneur niet wilde, dat zijn bezoek aan „Kapel" aanleiding zoude kunnen geven, dat' vele Katholieke kiezers wellicht dientenge volge niet aan deze herstemmingen zouden deel nemen. Bij hooge uitzondering, blijft de goedgunstige beschikking gehandhaafd, dat de treinen naar Heiloo, om 7.31 uit Amsterdam en 7.37 uit) Haarlem vertrekkend, op dien dag "aan de halte nabij de Kapel zullen stoppen, alsmede troiu 4.32 in den namiddag naar beide richtingen vertrekkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1