DE DAG BUITENLAND BIN ME NT AND" OPRUIMING P. W. TWEEHUIJSEN, De KoSendistributieregeling. DONDERDAG 26 JULI 1917 a 4ISTC JAARGANG No. 9396 De Russische terugtocht duurt voort, docli gaat, uaar h%t schijnt, in iets langzamer tempo. Het' opdringen der Centralen geeft Diet den indruk, dat zij het willen laten hankomen op een slag in het open veld. Do artillerieslag in Vlaanderen duurt met ongekende verwoedheid voort. De Engelschen Blaakten bij een verkenningstocht 114 ge hangenen. Er gist ontevredenheid over de regeling der Kolendistributie. We speurden haar alom, en gisteren nog kwam ze uit in een ingezonden stuk, dat de volksopinie vrijwel weergaf. Alvorens een onderzoek in te stellen naar het al of niet gewettigde dezer onmiskenbare mok- kerij, 'moet ons tweeërlei opmerking van het hart. Eene voor de ontwerpers van, eene voor de onder worpenen aan de distributieregeling. De grief, dié reeds werd ingebracht tegen vele andere regeeringsmaatregelèn, geldt ook nu weer een voldoende, tijdige en heldere toelichting ontbrak ook ditmaal. Toch ware deze heusch geen overbodige weelde De distributieregeling, zooals ze daar ligt, moet werkelijk voor hem, die er kepnis van neemt, tal van vragen doen rijzen. Alles er in is waar lijk maar niet zonder meer duidelijk, en naar het waarom kan veelal zelfs niet gegist worden. Onze tweede opmerking geldt de onderworpe nen aan de distributieregeling, meer speciaal degenen die, tot de lager genummerde klassen behoorend, zich, na een oppervlakkige kennis neming van eenige cijfers, gerechtigd achten een scherp vonnis over de regeling te vellen. Hun zouden we willen vragen: meent gij nu werkelijk, dat de voor de hand liggende vergelijking welke gij trekt tusschen de 48 mud der 7e klasse en de 10 der le ook niet gemaakt is door de ontwerpers zelf? Meent gij, dat degenen, die zulk een regeling in elkaar zetten, eigenlijk niet veel meer zijn dan een troep halfgare onbenulligheden, die zoo maar in een vloek en een zucht wat cijfers op goed geluk door elkaar werpen? Waarlijk: de mopperaars dienden toch ver standiger te zijn en te begrijpen, dat hun voor de hand liggende vergelijkingen tusscheu de 7 klassen der regeling ook door de ontwerpers dubbel en dwars bekeken zijn en heusch geen bewijzen van buitengewone rekenkundige eigen schappen of zeldzame scherpzinnigheid. Van de regeering mag gevraagd, mag geëischt worden in deze tijden, dat zij hare voorschriften derwijze toelicht, dat een ieder de noodzakelijk heid der te brengen offers voor de oogen staat, van de geregeerden echter moet ook worden gevorderd, dat zij de regeering niet aanzien voor de vervleeschelijkte domheid of de verwerkelijkte partijdigheid. Critiek is goed; en wij zullen de laatsten zijn om op alles wat de regeering zegt, ja en amen te knikken; maar critiek.zonder grondig onder zoek is de critiek van Jan Publiek, van wien vrij gezegd kan worden, dat hij dom is, daar immers niemand zich den naam van Jan Publiek toeëigent. Als een ernstige critiek nu op de kolehdistri- butieregeling kan niet beschouwd worden de bloote tegenstelling van 10 en 48 mud tusschen hoogste en laagste klassen; en de eisch dat ieder evenveel zal toebedeeld krijgen, getuigt van verre gaande onnadenkendheid en gemis aan werkelijk heidszin. Of is het soms hetzelfde, wanneer iemand van klasse I een enkele keuken-woonkamer van 4 X 4 X 3 48 kub. M. inhoud heeft te verwannen en een ander van klasse VII misschien een woon kamer van 8 X 6 X 4 192 kub. M. en. een absoluut niet voor bewoning ingericht klein keu kentje van 3 X 21/a X 3'*= 22ya kub. M., zooals men ze in moderne, ook grootere huizen wel aantreft? In de grootere woningen bestaan nu eenmaal toestanden, die ook in de ergste crisistijden niet plotseling veranderd kunnen worden en die het onmogelijk maken, dat de bewoners zich met één haardstede behelpen, wat in de daarop ingerichte kleine woningen wèl het geval is. Er zijn in grootere huizen vaak los gebouwde keukens, keukens in sousterrains d. die voor bewoning niet in aanmerking kun nen komen. Daar moet dus wel ten minste in <ie keuken en in de doorgaans veel grootere en hoogere woonvertrekken gestookt worden en zal het kolen verbruik uiteraard grooter moeten zijn dan in woningen met woonkeukens o. d. zooals de meeste arbeiderswoningen ze hebben. Èr moet dus wel verschil gemaakt wor den in de kolendistributie, wil men allen dezelfde kans geven op evenveel verwarming. Juist een gelijkmatige verdeeling ïou onbillijk zijn, omdat de grooter behuisden dan kou zouden moeten lijden, terwijl de kleiner behuisde steeds warm zou kunnen stoken. Nu komt de vraag naar de mate der ïerschillen. fculk een grens vraag is steeds uitermate «nooüijk. Wh moeten eerlijk erkannen, dat er is de ge troffen regeling verhoudingen zijn die ook ons onbegrijpelijk voorkomen. Met name het verschil tusschen 1 en 2 haardsteden, die onderscheiden lijk 10 en 12 H. L. krijgen toegewezen is o.i.. een fout, daar de redeneering, dat lieden die 2 haardsteden hebben, er doorgaans maar 1 zul len gebruiken, volstrekt niet opgaat Immers, terwijl 1 haardstede vrijgesteld is van de personeele belasting, worden 2 haardsteden wèl belast; en het is toch vrij duidelijk, 4a* iemand, die het met een haardstede kan stellen, er voor de weelde geen tweede bij zal nemen, die hem dan op den koop toe nog belastingplichtig maakt. Ook het groote aantal perceelen met twee haardsteden wijst er voldoende op, dat deze doorgaans zeker niet uit weelde doch uit nood zaak worden genomen. Blijkens de „Jaarcijfers" waren er in 1915 niet minder dan 249.477 per ceelen met 2 haardsteden. Vaa een kwart millioen huisgezinnen kan rede lijkerwijze niet worden aangenomen} dat ze om der weelde wille een tweede haardstede nemen, welke hen bovendien nog belastingplichtig maakt. Over het algemeen zal het hier wel gezinnen gelden, die door de inrichting hunner huizen worden gedwongen te stoken ten minste in de keuken en in eene kamer. En het lijkt ons inder daad onbillijk, dat deze menschen slechts 12 H.L. ontvangen, terwijl zij, die met een haardstede kunnen volstaan aanspraak kunnen maken op 10 H.L. In een volgend artikel zullen we onderzoeken hoe het staat met de toewijzing der grootere hoeveelheden aan de hoogere klassen, waarbij zich eenige merkwaardige feiten en verschijnse len voordoen, die wel eens ter dege onderzocht mogen worden. P. ft Theorie en Practijk. De nood de{ tijden maakt een uitgebreide staatsbemoeiing met de lichamelijke verzor ging der burgers noodzakelijk. Zoodat we, ongevraagd, een voorproefje te „genieten" krijgen van hetgeen de verwezen lijking der staatssocialistische theorieën ons zou brengen. Een ding ia nu eohter al zéér merkwaar dig: De socialisten, die eigenlijk moesten juichen over de practische toepassing hunner denkbeelden, zijn juist de ergste moppe raars en bedillers. Zij1 hebben het afgeven op en afkeuren van alles en nog wat zóó tot eeii tweede natuur gemaakt, dat zij de zelfbeheersching missen om tegenover de ver wezenlijking hunner eigen theorie althans de noodige reserve in acht te nemen. En zij oritiseeren er duchtig op los. Véél meer nog dan de tegenstanders der Staatszorg, die zich bij de harde noodzakelijkheid neerleggen en zioh niet bedrogen voelen door de ontzaglijke leemten, welke die staatszorg, zelfs bij straffe organisatie, met zich moet brengen. Men leze „Het Volk" en andere sodalis tisclie bladen, en men zal zien, hqe scherp ei\ onophoudelijk de socialistische critiek het staatsingrijpen treft. De practijk is toch wel anders dan de theorie^ nietwaar heeren? En nu weten we wel: als de heele wereld maar eens socialistisch is, zal het natuurlek veel beter gaan; dan worden immers alle menschen wijs, modellen van burgerzin ou gemeenschapsgevoel, die" nooit hoogere el- schen zullen stellen aan'het staatsgezag dan vervuld kunnen worden maar altijd tevreden zullen zijn met het hun toegewezene Dkt weten.we allang, Maar wat nu voordat het zoover, is? Dan moet zeker maar een voorbeeld geno men aan het Russische socialisme, dat met den „overgangstoestand", die wel een blij ver tje zal worden, geen raad weet en zijn toe- vluoht neemt tot den looden druk der dic tatuur om zijn sin te kunnen doordrijven Zóó zou het overal moeten worden. Niet alleen ln den „overgangstoestand" maar voor goed; tenzij de geheele menschheid tot de heldhaftige deugd der eerste Christenen kon worden gebracht. Het socialisme met zijn prediking van haat en klassenstrijd is eohter al een heel slecht middel om, het zoover te brengen. Het kweekt geen Christenen doch oproe rige en ontevreden geesten, die zich alleen voor het geweld onder de eisohen der Staats regelingen zullen bukken. Mokkende slaven,, van hun persoonlijkheid en vrijheid beroofd en zich krommend onder de zweep van het staatsabsolutisme, dat zou den de kweekeliugen der sooialistisohe pae- dagogiek worden, Indien het socialisme eens werkelijkheid werd. en de, noodwendigheid zijL ner uiterst straffe organisatie zou, botsen op do ln vrijheidsleuzen doorweekte karakters. 11 Het Pausdom en de Wrede. „Een beetje mal" dat is. de titel van een artikeltje waarin „Het Volk" den staf breekt over een rede van pater Baptiste Reijnenberg, over het Pausdom en den Vrede, gehouden op de bekende open luchtmeeting van den Ned. R.-K. Volksbond te Amsterdam. De geleerde betuttelaar van onzen pater spreidt zijn diepe kennis der geschiedenis uit in de volgende ver bijsterende knapheden Er is een tijd geweest, waarin de Paus van Rome de eenige was, die door de christenheid van West- en Midden-Europa werd eikend. Toen ontvingen koningen en keizers uit zijn hand de kroon. Werd er toen niet gevochten? Wij hebben in onze jeugd de geschiedenis van Richard Leeuwenhart gelezen, en van de kruis tochten. Wij hebben gelezen van Roomsche koningen, die vochten tegen andere koningen, niet minder Roomsch dan zij. En het zegenen der wapenen door katholieke geestelijken, dat ook in dezen wereldoorlog nog is voorgekomen, en zooveel ergernis wekte, is het laatste over blijfsel van een middeneeuwsche traditie. Pater Baptiste heeft er dus maar wat op losgepraat. Wij twijfelen niet aan znij goede bedoeling hij wilde Zondag, in den Tol- huistuin niet twijfelen aan de goede bedoeling der mannen van Stockholm, en wij willen in christenzin voor hem piet onderdoen. Maar hij moet geschiedenis gaan studeeren, of aard appelen gaan poten, want voor voorlichter van het volk mist hij de onontbeerlijke kundig heden. Ziezoo, daar zitten de Paus en de pater 1 De bolleboos van „Het Volk" heeft daar eens eventjes in 'n paar regels uitgemaakt, dat er ook gevochten werd, toen de Paus heel wat in de melk had te brokken, tfok op zuiver staat kundig terrein. En de conclusie is duidelijk, nietwaar? Dus: het Pausdom heeft voor den vrede niets te beteekenen. De bewijzen voor dezen „dus" zijn dan nota bene Richard Leeuwenhart en de Kruistochten. Kan het fraaier? Die vergelijking van de zuiverst ideëele oor logen, die ooit op de wereld werden gestreden met de menschonteerend? slachtpartij van het heden, toonen wel aan hoe diep de philosophic der geschiedenis in de hersenen van dezen penneheld is doorgedrongen. Hij heeft de romantische geschiedenis van Richard Leeuwenhart gelezen in zijn jongelings jaren; hij herinnert zich uit de algemeene geschiedenis nog iets vaags over oorlogen tus schen Roomsche vorsten. En klaar is Kees met z'n conclusie: de Paus is niets waard voor den wereldvrede. Dat er in den feodalen tijd op andere wijze dan nu voor den vrede moest gewerkt worden, omdat toen geen natiën hunne oorlogen doch heeren hunne veeten met elkaar uitvochten, gaat de wetenschap van dezen geleerde te boven. Dat het Pausdom toen de grootste vredesdaad heeft gesteld, waarvan de wereldgeschiedenis melding maakt, door de proclamatie van den Godsvrede, gesanc tioneerd door het uitspreken van den Kerkdijken ban tegen ieder, dié het wagen zou dien te verbreken; dat het Pausdom deze vredesactie ongetwijfeld zou hebben voortgezet en uitge breid, naarmate onder den Invloed der Christe lijke leer, de harten der menschen meer toe gankelijk zouden zijn geworden voor de vredes- idée en vooral meer bereid tot het offer van wraakzucht, eigenbelang en haat op het altaar der Christelijke liefde, een hervorming zonder welke alle redevoeringen en declamaties over den vrede Ijdele woordenpraal zijn; dat echter juist de politieke eerzucht van vorsten en volken en vooral de Hervorming deze Christelijke wereld evolutie hebben gestremd, en dat in onze dagen de haatprediking van het socialisme de geesten en harten al heel slecht ontvankelijk maakt voor da verwezenlijking der vredesidée, dit alles is den historicus van Het Volk eenigszins ontsnapt. Ook Homerus slaapt wol eens! Als deze geleerde zioh' echter de moeite had willen geven verschillende niet-Katho,- lieke geschiedschrijvers te raadplegen, zou lyj bemerkt hebben, dat ook dezen erken nen: geen macht ter. wereld deed meer voor den vrede dan het Pausdom. iWanneer men van deze uitspraken en de feiten der geschiedenis zóózeer alle benul mist, als blijkt uit de onnoozele Riohard Leeuwenhart-argumenten van dezen Volks man, is het toch inderdaad wel „een beetje", neen zelfs heel erg „mal" een ander te willen aanraden geschiedenis te gaan studeeren en..., zioh zelf do ontontbeerlijke kundigheden voor voorlichter„des volks toe te schrijven. WERELDBRAND* DE RUSSISCHE TERUGTOCHT GEEN BE LANGRIJKEGEVECHTEN - IN HET WESTEN. Niettegenstaande het feit, dat de Russen nog. steeds blijven terugtrekken, is toch hun weder-iïïgrijpen ln den strijd van het grootste belang voor de Westersche bondgonooten, .Want de Centralen worden er ln ieder geval door gedwongen vele troepen af te zonderen voor de vervolging op het eene frontdeel en de verdediging langs de overige sectoren. Die vervolging door do Centralen geeft'niet den indruk, dat zij werkelijk krachtig zijn. Tegenover een zoodanige desorganisatie als bij de Russen i3 gebleken, hadden do Cen trale legers veel grootere resultaten kunnen bereiken dan zij dusver bereikt hebben, wan neer zij over voldoende en goed afgerichte troepen te beschikken hadden gehad. De bereikte resultaten zijn ecuter, afgezien van de inderdaad belangrijke terreinwinst, welke nu reeds Stanislau en Nadworua om vat, niet zeer aanzienlijk. De vervolging geeft sterk den indruk, dat de Centralen een groe ten slag in het open veld liever vermijden. Van Russische zijde spant men zich thans tot het üiterste in om het gezonken moreel der troepen weer te verbeteren. Kerenski treedt met ijzeren hand op en de Raad van Arbeiders en Soldaten bezweert de droepen toch de militaire tucht als noodzakelijk te erkennen. De Russische officieren beproeven alles wat menschelijk-mogelijk is om den geest der troepen te herstellen. De vraag i3, -of het lukken zal. Mocht het lukken, dan, we zeiden het reeds meermalen, zijn we nog niet aan het einde der verras singen. Tntusschen zetten de.Engelschen hun ontzag lijk bombardement der Duitsche stellingen in Vlaanderen, hun raids en verkenningstoch ten onophoudelijk voort. Bij een dezer 'toch ten maakten zij ten Noord-Oosten van Yperen 144 gevangenen. Blijkbaar zal er eerstdaags weer een aanval op groote schaal gaan los barsten. Weer geen doorbraakpoging? Aan den D'amesweg hebben de Franschcn hun verloren stellingen heroverd. VERSPREIDEvBERICHTEN GUNSTIGE OOGSTBEIilOHTEN UIT DUITSOHLAND. D0 „Koln. Volks-Ztg." van 21 Juli meldt, dat da oogst in Duitsehland reeds in vollen gang is. Rogge en gerst ziin biina overal reeds gemaaid. Het weder was daarbij over hot alge meen gunstig; slechts hier en daar moest men tengevolge van regen het werk onderbreken. Ook met het rooien van aardappelen is een be gin gemaakt- Een warm zonnetje kwam den suikerbieten zeer ten goode, terwijl een malsch regentje den wasdom der aardappelen bespoe digde- Over het algemeen kan men rekenen op een bevredigenden aardappeloogst en de op brengst van rogge en tarwe als goed-gemiddeld beschouwen. Ook de gerstoogst belooft bevre digend te worden. Men verwacht, dat biina alle landbouwproducten van goede kwaliteit zullen zij n. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is: aan J. van Hinte op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rij ke il oogere burgerschool te den Helder.* benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's-IIertogenbosch. A. J. A. Busquet, thans leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom. CHAUVINISME IN DE PERS. Op verzoek van don Ned. Anti-Oorlog Raad bracht een commissie van Nedexiandsche rechtsgeleerden, journalisten en letterkundi gen een rapport uit over de vraag, in hoe verre by het sluiten van den vrede een stap zou kunnen worden gedaan ter bestrijding van do uitingen, speciaal in de pers, geschikt of bedoold ozp vijandschap tusschen de "vol keren uit te lokken. -m^6 comn"S8j0. in 1W5 benoemd, bracht in 1916 rapport uit, en nu er in het buitenland weder belangstelling voor de zaak ontwaakt, heeft de N. A. O. R. het rapport gepubliceerd. Daarin wordt erkend, dat van het veelbespro ken art. 100 lo. van ons Strafrechtboek niet de kracht uitgaat welke noodig is om repres sief op te treden tegen uitingen in de pers, welke ten doel hebben om vijandschap tus schen de volkeren uit te lokken. Slechts bij ietwat gewrongen - toepassing van art. 100 kam hier practisch effect woi'Jen verwacht. Daarom .geeft het rapport twee aanvullin gen van het Strafrechtboek in overweging Vooreerst wil zij, naar het voorbeeld van een Lntussohen reeds weder gewijzigd© paragraaf van het N-oorscho strafwetboek en het ont werp Oostenrijkse]) strafwetboek, strafbaar gesteld zien het ophitsen tegen eigen of ander land, door zonder bewijs schandelijke hande lingen toe te dichten, zoodat de vreedzame verhouding tot een ander land er door be dreigd wordt. Daarnaast verdient ernstige overweging de uitbreiding van het begrip strafbare belee- dtging. De krenking van een vreemd volk of bevriende staatsgemeenschap Is thans niet strafbaar. Dit strxid wel mét do door onzen wetgever gehuldigde opvatting dat' beleedL ging^ moet worden opgevat als aanranding van 's menschen zedelijke waarde, zoodat be- leediging van collectiviteiten is uitbesloten, doch overwegend principieel bezwaar bestaat er niet om beleedigingen van een andere na tie tot strafbare daad te stempelen. Een minderheid dor commissie gaat met de hierboven aangeduide wetswijzigingen niet aoooord en acht de bestaande bepalingen van de strafwet en de bevoegdheid der militaire overheid daar, waar do staat van beleg is af gekondigd, voldoende om hen te treffen, wier publicistische werkzaamheid als misdadig moet worden gekenmerkt. De commissie, die dit rapport opstelde, be stond uit de hoogleeraren mr. J. Simon v. d. Aa, Voorzitter; mr. P. A. Diepenhorst, Secre taris en A. J. Blok. dr. E. Easton. Maroellus Emants, Jhr. J. W. van Nispon tot Sevenaer, (sedert overleden) en J. J. de Rood© O. M. PLETTE Wzn. f Bij de familie hier te lande is bericht ont vangen van het overlijden van den heer M. P ley te Wzn., leeraar aan de Bestuurs- school te Batavia. De overledene was een broeder van den Mi nister van Koloniën. NEDERLAND EN DE OORLOG. Een te Rotterdam gehouden vergadering van do Vereeniging van varkensfokkers en -mesters in Nederland heeft den minister van landbouw in een telegram gewezen op den uoodlottigen toestand, waarin dit'bedrijf ver keert. tegen zeer lage prijzen ESarteljorissiraat 27. TEL. 1770 Waar dit bedrijf schijnt te moeten verdwij nen zoo wordt daarin o.m. gezegd door gebrek aan distributievoeder en door de reus achtige pijzen van zoogenaamd vrij voeder, -zoodat de productiekosten van een kilo var. kensvleesch tenminste op 1.80 per kilo slachtgewicht komt en de regeeringsprijs daarvan (en hoogste 1.25 bedraagt, moet do schade bij liquidatie daardoor ontzettend groote afmattingen aannemen, wat vooral voor landarbeiders en voor allen, die aan Uwer Excellence's aanmoediging van verle den jaar 29 Spetember om toch door te blij ven gaan met mesten gevolg hebben gegeven, een groote teleurstelling is en de goed willigen hierdoor thans worden gedupeerd. Verzocht wordt den regeeringsprijs aan» merkelijk te verhoogen. De bok „Montevideo 488"v welke Dinsdag van Rotterdam naar Londen is vertrokken met de sleepboot „Oostzee" is dien dag in den namiddag te circa half vijf door %een Duit sche duikboot met" bommen tot zinken ge bracht, 30 mijlen Noordwest van den Water weg. De bemanningen van sleepboot en bok werden opgenomen door den logger „Sch 126'* en later voor dén Waterweg door de sleep boot „Rozenburg" overgenomen, die de schip breukelingen naar Maassluis braebt. Het stoomschip „Krakatau" van de Stoom- vaart Maatschappij Nederland heeft vergun ning tot uitvaren gekregen en is gisteren van IJmnidén naar Nederl; Indië vertrokken. Toen het schip buitengaats kwam is het weder voor anker gegaan, om te wachten op stoomschepen uit Rotterdam, teneinde de rei* in convooi to doen. Blijkens in den Haag ontvangen ambtelijk bericht is de bemanning van den tot zinken gebraehten motorschoener „Sirra1' te Ler- wiek aan land gebracht. Naar wordt vernomen, heeft H. M. de Ko ningin het lid van de Tweede Kamer, den heer J. v. d. Tempel uitgenoodigd tot een on- der houd inzake d© levensmiddeleiikwestde. De datum, waarop dit onderhoud zal plaat* hebben, zal nader worden vastgesteld. Gistermiddag was te Terschelling hevig kanongebulder te hooren. Vuurstralen waren van Terschelling af te zien. Een vliegmachine kruiste tijdens het schieten langs de kust. Ook uit Vlieland wordt gemeld, dat giste renmiddag aldaar oorlogsschepen vliegtuigen i en later een Zeppelin voor de kust werden waargenomen. De Zeppelin werd beschoten, vermoedelijk door Engelsche strijdkrachten en verdween daarna achter do wolken. Het lichtschip „Noord-Hindex*'" moet eenigQ I herstelling ondei-gaan. De tijdelijke vervan-1 ging van dit lichtschip zal bij gunstig weder paats hebben op 28 dezer of anders zoo spoe-1 dig mogelijk na dien datum. Het orgaan van den Nederl. Bond van Veer handelaren, „De Veehandel"' zegt thans inj staat te zyn de volgende mededeelingen tel doen over de distributie van rundvleesch: I Vrijdag vergaderde de commissie van bij-| stand inzake de uitvoering van de distribu-| tiewet-1916, met de dagelijkscke besturen vanl vei-schillende groote gemeenten in ons land.l en de heeren directeuren van verscheidene! abattoirs, ter bespeking van de distributief van rundvleesch. in die vegadering werd medegedeeld, dat| waar om verschillende redenen inkrimping van den veestapel noodzakelijk is, de regee-, ring over zal gapn tot distributie van rund-I vleesch. f Voorloopig zal vee van 200 K.G. slachtgol wicht geleverd worden vcwjr 0.90 per K.G.| met een toeslag van 30 per 100 K.G. f Het vleesch zal door de slagers moeten wor-L den verkocht van 0.70 de K.G. af. Er wordt| geen onderscheid gemaakt, wat de kwaliteilj belreft. Het vee wordt den slagers toegezon-I den en dat hebben ze tegen bovengenoemdecl prys te verkoopen. I Wie het vee zal aankoopen is nog niet 1«v| lcend. Zooals men weef, heeft de Ned. Bonc'| van Veehandelaren (Distibutie-Commissiel zich daarvoor beschikbaar gesteld. Het beste vee zal voorloopig niet voor de» distri butie geslacht worden. Het is zoo. goecl als zeker, dat de minister er zijn goedkeurinJ aan zal geven, en dan zal 8 dagen na publif catie in do Staatscourant de regeling in werl king treden. f Ton sotte zij nog medegedeeld, dat ook ve| vee gedistribueerd zal worden. STATE N A L WETSONTWEP TEGEN ONTBOSSCHINGl De (miixister van landbouw hoeft biji di[ Tweede Kamer een wetsontwerp ingedieml dat de mogeykheid opent voor de regeerhij ora misbruiken inzake het vellen van bosl schen te keer te gaan en tevens er voor tf zorgen, dat wanneer in het algemeen bcaml het van rijkswege onteigenen van bont ou| te worden geveld noodig is, daartoe bevoegd heid worde gegeven. Het wetsontwerp bevat daarbij een bepa ling waarbij de bevoegdheid wordt toogcl kond om het vellen van bosschen en anderl NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT 2701 De sleepboot „Rozenburg"' met een blazer 1 op sleeptouw, waarin de goederen van heil voor den,Waterweg gezonken ss. „Bestevaer"! waren geladen, js voor den Waterweg aange-| houden door een Duitsch vliegtuig, doch u&| overleg vrijgelaten en den Waterweg binneuul gekomen. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1