DE DAG A buitenland"" O P R U I W51 N G P. W. TWEEHUIJSEN, BERTRAND DU GUESCLIN BINNENLAND Na 3 jaren. FEUILLETON OENSDAG I AUGUSTUS 1917 42STE JAARGANG No. 9401 Heden is afgekondigd de Verordering op de heffing en op de invordering van marktgeld, vastgesteld bij besluit van den Raad van 21 Februari 1917. .Van deze verordening zijn gedrukte exem plaren op de secretarie verkrijgbaar tegen betaling van de koeten. Haarlem, 1 Augustus 1917. 3090 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM brengen ter openbare kenni9 dat ingevolge do „Verordening houdende vast stelling der-plaatsen en tijden voor de mark ten te Haarlem": le. De algemeene markt wordt gehouden des Maandags op de Botermarkt en de Ge dampte Oude Gracht tusschen het Verwulït en de Raaks, en des Zaterdags op de Bo termarkt en het Verwulft. Zij wordt gehouden des Maanitags van 8 uur des voormiddags tot 6 uur jies namid dags, des Zaterdags van 4 uur dés naüiid dags tot 11 uur des namiddags. 2e. De vischmarkt wordt gehouden ip de gemeentelijke vischhal, dagelijks, behalve op Zondag, Nieuwjaarsdag, 2en Paaschdag, He melvaartsdag, 2en Pinksterdag en beide Kerstdagen zij vangt aan des voormiddags om 9 uur en eindigt op Zaterdag te 11 uur des na middags; op allé andere marktdagen te 6 uur des namiddags. 3e. De bloemen-, planten- en boomenroarkt wcrdt gehouden des Maandags op de Zijlvest tusschen de Raaks en de Vestestraat, en op het Verwulft; zij vangt aan des voormiddags om 5 uur en eindigt des namiddags te 5 uur. 4e. De groenten- en vruchtenmarkt wordt gehouden op den Koudenhoru, tusschen het Donkere Spaame en de Catharijuebrug; Er wordt markt gehouden dagelijks, behal ve op Zondag, Nieuwjaarsdag, 2eh Paasch dag, Hemelvaartsdag, -2en Pinksterdag en beide Kerstdagen, en wel: gedurende de maanden April tot en met September van uur des voormiddags tot 4 uur des namiddags; gedurende de andere zes maanden van het jaar van 9 uur des voormiddags tot 3 uur des namiddags. 5e. De veemarkt wordt gehouden op het terrein van het openbaar slachthuis des Maandags en des Woensdags van 8 uur des voormiddags tot 1 uur des namiddags. de. De paardenmarkt wordt gehouden vier maal per jaar op de Papentorenvest van des voormiddags 7 uur tot des namiddags 4 uur, t. w.: A. in den regel op den eersten Maandag van de maand Maart met dien verstande, dat wanneer op dien dag in Utreoht de Vas- tenavondmarkt wordt gehouden, de markt te Haarlem wordt gehouden op den daarop eerstvolgenden Woensdag; B. op den eersten Maandag van de maand' Mei; C. in den regel op den 26en Juli, met dien verstande, dat wanneer die datum: opeen Vrijdag of een Zondag valt, de markt wordt gehouden op den 27sten Juli; D. .op den laatsten Maandag van de maand September. 7e. De jaarmarkt vpor. bloemen en planten ■wordt gehouden op Vrijdag en Zaterdag on middellijk voorafgaande aan den len Pink sterdag. Zij vangt aan op Vrijdagnamiddag te 4 uur en eindigt des Zaterdags te 12 uur 's middags. Zij wordt gehouden op dpn Gasthuissingel en op den Kampersingel. Wanneer een der sub le, 3e en 5e vast gestelde marktdagen samenvalt mpt den Nieuwjaarsdag, den 2en Baaschdag, den 2en Pinksterdag of een der beide .Kerstdagen, zoo wordt deze marktdag gehouden op den eerstvolgenden werkdag, behalve wanneer Nieuwjaarsdag of een der beide Kerstdagen op Zaterdag valt, in welk geval de op dien dag te houden markt gehouden wordt op den onmiddellijk daaraan voorafgaandèn werkdag Indien eene plaats, waarop markt wordt gehouden, gelegen is aan openbaar gemeente- water, wordt dit water geacht tot de helft van de breedte mede als marktplaats te zijn aangewezen, Haarlem, 1 Augustus 1917. fe- mt-asmt-asmtmm De dienstplichtige korporaals en man- echappen bij de pantserfort-artlllerio en torpedisten van de lichting 1912, zullen 17 'Augustus met onbepaald verlof gaan; ter wijl wordt verwacht, dat de korporaals en manschappen der lichting 1910 van de bere den korpsen einde September naar huis zullen knnnen gaan. Het aantal bedrijven, dat wegens gebrek aan grondstoffen, maar vooral als gevolg van den steenkolennood, geheel of gedeelte lijk wordt stopgezet, neemt bijna dagelijks toe. Nn zullen ook 'de papierfabrieken der firma Van Gelder Zenen aanvankelijk één dag per week stop gezet worden. De groote frnfanterieslag in Vlaanderen die sinds eenige weken verwacht Werd, is losgebarsten. De Duitsche berichten zeggen, dat de „eerste aanval*' is afgeslagen. Van de zijde der Franschen en Engelschen wordt hef^ tegendeel beweerd. De Russische terugtocht duurt voort. Duit sche troepen staan ten Oosten der Zburoz, reed» op Russisch gebied. De Franschen en Engelsehen maken vor deringen in Vlaanderen. De Fransche dagbladen, die begonnen zijn in dezen oorlog met den dag te rekenen en dit nu wel moeten volhouden, zullen heden hun bulle tins van den 1095en oorlogsdag opnemen. De ontzaglijke tragiek dezer drie jaren over treft in omvang en beteekenis welhaast alles wat de geschiedenis in duizenden jaren op hare rollen heeft geboekt. Noch de rampen van den 80-jarigen, noch de ellenden van den 30-jarigen oorlog kunnen ook maas. vergeleken worden met den menschenmoord op een schaal als waarvan onze tijd- en lotge- nooten de verbijsterde getuigen zijn. Reeds zijn er meer jonge mannen uit Europa weggerukt dan de bevolking van geheel Neder land bedraagt. Jonge mannen in de voile kracht des levens, de hoop der toekomst, de bloesem knoppen der ontluikende geslachten, maar ook reeds vol-ontloken bloesems, huisvaders, verzor gers van vrouwen en kinderen. En de oogst van den dood duurt onophoudelijk voort, de halmen vallen in dichter rijen dan ooit onder de zicht des maaiers! Een slag van grooter omvang en bloediger aard dan ooit werd gevoerd, zelfs sedert het begin van dezen oatzettenden oorlog, is in Vlaanderen ontbrand op den derden verjaardag' van den wereldkrijg. In het Oosten duurt onder verbitterde gevechten, die veel bloed kosten, de Duitsch-Oostenrijksche opmarséh voort, aan de Roemeensche grens wordt verwoed gestreden, in Frankrijk wordt bij den idyllischen Damesweg divisie na divisie van weerszijden ia den dood gejaagd. De economische en zedelijke gevolgen van dit alles zijn niet te overzien, doch wel in staat den denkenden geest met schrik en beven te vervullen voor de toekomst. Alleen reeds het vraagstuk van het ongekend groote vrouwenoverschot na dezen wereldstrijd doet huiveren voor de zedelijke gevolgen. Wat zijn nu de oorzaken van een zoo vreeselijk gebeuren, met zoo onafzienbaar ernstige ge volgen? Vraag het eens aan al die soldaten, waarvoor zij strijden, en ge zult algemeenheden vernemen, die tastbare onjuistheden zijn, geen hunner zal, scherp omlijnd weten te zeggen waarom het gaat Toch zegt een oppervlakkige beschouwing der dingen u reeds dat een wereldbrand als deze niet kan opvlammen en voortlaalen, wanneer de brandstof niet jaren en jarenlang is aange dragen. Over de trotsche menschheid, die Hem niet wilde erkennen in het openbare leven en veelal ook niet in het bijzondere, heeft Ood eenen zwljmelgeest gezonden, zooals de H. Schrift zegt, en als een man, die dronken is, waggelt zij voort in een strijd van denkbeelden, die tot de vreese- lijkste aller realiteiten zijn geworden. Een botsing van ideeën is deze oorlog onge twijfeld; de rechtsbegrippen eener staatsleer en staatkunde zonder God hebben de botsing veroor zaakt tusschen volkeren die het gemeenschaps begrip verloren en het persoonlijkheidsbegrip ontzield hadden. Over den afloop kan zelfs nu nog niemand iets zeggen. De algemeene opinie van het bègin: dat het maar heel kort zou duren, is te schande gemaakt. Voor het oogenblik schijnen de Centralen, na langen tijd ondergelegen te hebben, weer de bovenhand te hebben gekregen. Maar aan de andere zijde is Amerika in het krijt getreden en is er nog zooveel kracht dat een nederlaag der Entente door de wapenen onbe reikbaar schijnt. Zoo niet even dan toch zeker óók onwaarschijnlijk is een militaire ineenstor ting der Centralen. De strijd biedt nog nergens uitzicht op het einde. En intusschen worden voor de volkeren de tijden zóó benard, wordt het leven zóó zwaar en moeilijk ook voor hen, die niet bij den strijd zjjn betrokken, dat een algemeen zuchien naar een beslissing hoe dan ook uit de geprangde zielen opstijgt. Nog echter is het de zucht van den belaste, die zich gehinderd ziet in de vreugde des levens, niet de zucht van den ingekeerde tot God, die erkent, dat van Hem alléén van het herstel der volkerengemeenschap onder Zijn opperheer schappij, heul en redding is te wachten. Daarom moge het voortduren van dezen wan- hopigen strijd een ramp zijn, mogelijk bevat het de kiem eener Christelijke herleving in zich. Moe dan ook al duidelijker en duidelijker getuigen de rampen van dezen-tijd van het wereldbestuur der Voorzienigheid; en de Christen, die verder ziet en dieper schouwt dan de conclusies waartoe de uiterlijkheden van het wereldgebeuren aanleiding geven, getuigt voor zichzelf: Hie est digitus Deus. Hier is de vinger Gods! WERELDBRAND- DE GROOTE SLAG !N VLAANDEREN BE GONNEN AAN DEN DAMESWEG - DE RUSSISCHE TERUGTOCHT. Delangverwachte slag in Vlaanderen is gisteren ter weerszijden van Yperen, tusschen Yzer en Leye losgebarsten. Een mooi kaartje volgt hier van het belangrijkste frontdeel, zich uitstrekkend van een punt ten Noord-Oosten van Yperen tot ten Zuid-Westen van Wameton, waarop men het oude front en de Engelsche winst m den slag bij Meessen kan zien, benevens de terreinhoogte boven 50 M. maakten bevredigende vorderingen op alle punten. Een aanzienlijk aantal gevangenen is reeds gemaakt. Eén nader bericht uit Londen meldt dat het geheele Britsche leger ongeveer 1000 M. vooruit was gerukt, wat nog niét veel beteekent. Het Duitsche avondbericht weet iets meer te vertellen. Het luidt: De Dinsdag in Vlaanderen op een 25 K.M. breed front aan weerszijden van Yperen los gebroken eerste stormloop van het Engelsche leger is afgeslagen. Na afwisselende, verbitterde plaatselijke gevechten, hebben de met een groote overmacht in diepe gelederen aanvallende Engelschen' zich met het bezit van de trcchterstellingen in de Duitsche verdedigingszöne moeten verge noegen. Dat belooft dus niet veel vbor de Engelschen en Franschen. Dat ook deze laatsten in dezen seotor zijn verschenen, wijst wel op de groote voornemens der Entente. Voor nadere berichten verwijzen we naar het Laatste Nieuws. Ook aan den Damesweg wordt nog steeds verwoed gevochten. Ter oriënteering hieronder ook een kaartje. tegen zeer» lage prijzen TEL. S770 Garteljorissfraat 27. VERSPREIDEvBERICHTEN KATHOLIEKE VERWACHTINGEN IN RUSLAND. Onder dezen titel bevatte dezer dagen het Warseharische blad „Polak-Katholik" een ar tikel, waaraan wij het volgende ontleenen: Nog nooit in de laatste 20 jaren verschenen in de Petrogradosehe pers zooveel lange ar tikelen, zooveel principieele opmerkingen en zakelijke betoogen over liet thema der toe komst van het Katholicisme in Rusland, als in den loop van dezen oorlog. Twee kwesties traden vooral op den voor grond: de kwestie van vrijheid voor alle be lijdenissen en' het probleem der verhouding tusschen Kerk en Staat. Op beide vraag stukken is het uitbreken der revolutie niet Condé*y\i De Duitschers schijnen hier een belangrijk succes behaald te hebben bij Cemy. Althans het reeds genoemde Duitsche avondbericht meldt: Aan den Chemin des Dames bracht een krachtige Duitsche aanval de belangrijke hoogtestelling bij Cemy en meer dan 1500 Franschen als gevangenen in Duitsche handen. Van hun kant melden de Franschen: Een aanval van de Franschen ten Z. van La Royère is volkomen geslaagd. De Fran schen hebben al hun doeleinden bereikt en den Duitschen tegenaanval gebroken, waarbij de Franschen 167 gevangenen, onder wie 2 offi cieren, gevangen maakten en 15 onderofficie ren, die tot drie verschillende regimenten be hoorden. De aanval had plaats over een front en van 1500 M. Uit deze mededeeling blijkt, dat de Duitschers outiuzm. tLeaumf Omtrent den slag bevatten de berichten van belde partijen nog slechts algemeene gegevens. Londen meldt: Vereenigd met de Franschen op den rechter vleugel vielen de Engelschen Dinsdagmorgen te 3 uur 50 over een breed front ten N. van de Leye aan. De geallieerden namen de eerste doeleinden over net geheele aanvalsfront en Episode uit jteu^F^nech-Eiigelschen oorlog 43) n "--I!ÜUW* R. iMm zegt dat de gravin zioh 0p het oogfanblik in Rennes bevindt. De" graaf zou Iflpor dien koning naar zijn hof ontboden zijn ibm ivoor de pairs van hot rijk te versohjfr OJen; h,ij moet zich dan ook naar Parijs Letrevcn hebben, maar in gezelschap! van Vierhonderd oproerige edelen. - Is dit nog pas blekend?. Ja, gisteren heeft een reiziger dit al lies te Avranches verteld. I i I J En zijne partijgenooten rusten \zioh. Ze. •kor (uit tot den krijg? i Zeker, mess ire, zelfs moeten de En- gfelsohen reeds vele kasteeleh hebben be- Stot. Het is toch' ongelukkig, zeido Robert VAt d@ rechtvaardigheid meestal zoo onge- lukkig is, en dat het onrecht zoo vaak triomfeert..... Zie eens ginds, zeide plotseling Thier ry-Beer. terwijl hij naar een punt aan den gezichtseinder wees, waar men stofwolken kon bemerken. Wat is dat] Het is een kudde ossen, door roovernu- ters voortgedreven, riep Guy de Fontenelle uit, nadat hij eenige oogenblikken oplettend had uitgekeken. Het is alsof andere ruiters hen vervol- fen, bemerkte Thomas de Kruisvaarder, di^ oe oud hij ook was. zijn scherp gezicht niet verloren had. Mij dunkt het eerder dat zij zich met hen vereenigen, zeide Robert de Brécé, zij ko men zelfs hierheen. Het zal niet lang duren, zeide Guy de Fontenelle, of de ossen zullen zich over liet vehl verspreiden, en dan zullen de kerels werk genoeg hebben om ze weer bijeen te krijgen. Konden wii die plunderaars het stelen maar afloeren, zeide Robert, terwijl hij zijn zuster aanzag. Maar wii moeten voorzichtig ziiu. Waar zij>n wij hier. meester Malioorne. ÖngeVeer op Oen uur afstand van Vitré, antwoordde de koopman bevend. En zouden wij daar, hoewel het oorlogs tijd is, een rustplaats kannen .vinden voor ons en onze paarden? O, messire, als ik maar eerst tehuis zal zijn, dau kan ik u van ganscher harte alles aanbieden wat ge verlangt. Dan moet ge ons den weg maar wijzen; wee hen, die ons den weg willen versperren. In galop, mannen. De bandieten hebben nu nog werk genoeg met hunne kudde. Het bevel werd onmiddellijk uitgevoerd en de kleine troep vloog .pijlsnel voortin de richting van VitréNog eenige minuten, en zij moeeten op korten afstand de plunde raars voorbijrijden. Hoe gaarne Robert de Brécé en Guy de Fon tenelle ook ieder gevaar wensckteu te vermij den, zoolang zij over Matheline moesten wa ken, zij konden toch niet nalaten een oogon- blik hun rit te bedaren en een vluchtig oog te werpen op hetgeen er aan hun linkerhand voorviel. Zij zagon nu, hoe e gedeelte der ruiters, welke zij uit de verte hun makkers hadden zi onverlaten, in vollen ren op hen afkwam. De vijand, riep Robert de Brécé; wij ook bij de Hoeve la Royère vooruit zijn gekomen, want vroeger lag deze ten Zuiden van Filam binnen de Fransche linie (zie het kaartje) en thans deelen de Franschen zelf mede, dat de strijd werd gevoerd ten Zuiden dezer hoeve, die dus in Duitsche handen is. In het Oosten de gewone achterhoede-gevech ten der terugtrekkende Russische zonder invloed gebleven. Allereerst werd het beginsel van godsdienstvrijheid afge kondigd. Voor Rusland, dat om zün verregaande onverdraagzaamheid inzake godsdienst, in de gansche wereld 'een droeve vermaardheid verkregen had, beteekent dit geen geringe verandex-ing en de orthodoxe onderdrukkers zullen zich niet de gedachte moeten verzoe nen, dat de tijd van het anti-Katholiek chau vinisme voorgoed tot het verleden behoort. Zelfs de „Kolokol'* van Petrogrado, die vroe ger nooit anders over Katholicisme en Ka tholieken schreef als over Rnsland's vijan den, komt tot de conclusie, dat de tot nu toe bestaande verhouding tusschen Orthodoxie en Katholicisme diep-ingrijpende verande ringen zal moeten ondergaan. Ongetwijfeld zal het feit, dat in het revo- tutionnnire Rusland de scheiding tussohen Kerk en Staat practiseh doorgevoerd wordt, daartoe niet weinig bijdragen. En het feit, dat de regeering niet gelijk eertijds de tsaal als beschermer en opperhoofd der Kerk zal optreden, zal ook aan de Kerk ten goedfl komen. Alles schijnt er aldus op te wijzen, dat in Rusland, voor zoover het democratisch ele ment zün gezag zal weten te handhaven, d« Katholieke Kerk een nieuw tijdperk tege moet gaat. Volgens een bericht van de „Kurzer God- zienny" uit Krakau, heeft het Russische mi nisterie van buitenl. zaken een wetsontwerp betreffende den rechtstoestand der Katho lieke Kerk in Rusland aan de voorloopigt regeering voorgelegd. Volgens dit ontwerp zal de Paus in overeenstemming met de Rus- si.sche regeering dé bisschoppen benoemen Nieuwe bisdommen kunnen worden opge richt, mits voer dezen geen nieuwe belas tingen noodig zijn. De ^priesterseminarie* staan uitsluitend onder kerkelijk toezicht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is: benoemd tot hoofdingenieur van dei i Rijkswaterstaat de ingenieurs le klasse vn< j den Rijkxv. a'I J. P. Wijtenborst, W j F. Stoel en F. Baucke: benoemd tot buitengewoon leeraar aan de j Rijks hoogere land- tuin- en boechhouw- school to Wageningen. A. M. Sprenger, t» 1 Maastricht. De gewone'audiënties van de minister» van binnenlandsohe zaken en van justiti» zullen Zaterdag as. niet plaats hebben; HOFBERICHTEN. Blijkens nader verstrekt bericht, zal HI, M. de Koningin, vergezeld van Prinses Ju- moeten een aanval voorkomen. Daten vrij trachten hen te ontvluchten. En weer vloog die kleine groep voort met ongelooflijke snelheid J>e anderen bemerkten de beweging en ver volgden hen met niet minder onstuimigheid. Maar de paarden van onze reizigers, ver moeid als zij wcCren, 6chenen het niet lang te zullen uithouden, tegen die rossen van de vervolgens. Hierheen, riep Robert terwijl hij zij u paard wendde naar een gebouw, dat op onge veer honderd meters afstand, aan roovere van allerlei soort scheen overgelaten te zijn. Al len volgden hem en weldra bevond zich de troep op een onmetelijke binnenplaats, welr ke, verscbant als zij was, in een oorlogstoo- neel ka,n. worden herschapen. Robert begreep spoedig wélke voordeden bij van deze stelling kon trekken. De kleine Matheline was'nu gelukkig buiten heretic, en de krijgers zelf konden van uit hot gebouw een aanval doen op den vijand of bon met projectielen verpletteren, terwijl dan de ven sters als schietgaten konden dienst doen. Nauwelijks hadden zij alles goedi opgeno men, of er steeg een vreeselijk gehuil op rond om het gebouw, en bijlslagen weerklonken or- |i, Je deur. Laat hen maar begaan, zeide Guy d< Fontenelle; wat zij ook mogen verrichten, zij kunnen nooit met meer dan twee personet il, tegel ij k binnen komen, en wii zijn talrijk ge- noeg om hen achtereenvolgens den doortocht te beletten. Thierry-Beer, die, evenals ziine meestem zich gereed hield om zich op de eerste bin-1-, uendringers te werpen, scheen eensklaps, te gen zijne gewoonte eene goede gedachte gei kregen te hebben, zonder iemand te raadple gen, steeg hij af, zocht een ladder welke hij hts een boek van de plaats vond, beproefdë of zij:, sterk genoeg was en zette haar tegen der muur, dicht hij de deur, welke reeds begon te wijken; vervolgens ging hii af op een gra-i., nietbidk welk hij alleen meenen kon te kun- nen oplichten, nam het op zijn schouder en beklom den ladder. Zoo dra hij hoog genoeg ij was geklommen, zette hti het rotsblok ojsii den rand van den muur en wierp het, na zioh verzekerd te hebben, dat het op de ge-:, wen schte plaats zon nederfcomen, mét deni schouder naar heneden. (Wordt vervolgd.) NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT 2701 i Mol Co n vil!» «o,v«n Toon n imeu */A($rk» «sbrceoé TrtyrxX eUocÜWj Aprrt filers k. ir.Aefygr. 19 Koog» 6ove*v SO.M-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1