""kerk en school VAN OVERAL KUNST EN KEÏÏmS^ ^ORDE EN ARBEID' SPORTTEN SPEL LANDBOUW 'Bi ViSSCHERIi a öoritoopeontracten, wordt belanghebbenden aangeraden zich van het opkoopen van deze producten te onthonden. De directie van de Vereeniging van Neder- kndsche gemeenten heeft aan de leden dier ♦ereeniging de uitkomst medegedeeld van haar onderzoek betreffende centrale keu kens. Na mededeelng van de gemeenten, waar door de gemeente of door bijzondere veree- nigingen al of niet met medewerking van de gemeente centrale keukens ziin opgericht en waar de oprichting ervan wordt voorbe reid, zegt de directie, dat ongetwijfeld de door het Kon. Nat. Steuncomité aan de plaatselijke comité's aangeboden financieele hulp om n.l. drie vierde deel in de kosten vrn oprichting van dergelijke keukens bij te dragen de oprichting in verschillende ge meenten heeft vergemakkelijkt. Ook ge meenten hebben dien steun gevraagd. Daar na eestal om practische redenen de gemeen ten zelf de oprichting ter hand nemen mag verwacht worden, dat ook zü gemelde hnlp zullen ontvangen. De kosten van oprichting der keukens loopen zeer uiteen. Wat de inrichting der keukens betreft, als is het verklaarbaar, dat men, de tijdelijke keukens zoo min kostbaar mogelijk wenscht in te richten, tc'ch rijst, de vraag, of men voor de bereiding van groote hoeveelheden spijzen, hetgeen met zooveel zorg en kennis moet geschieden, niet beter doet aan het keukengerei hooger ei- 6<-ken te stellen. Mislukking van de toebe reiding veroorzaakt toch onaangenaamhe den. die dikwijls de geheele. zaak in gevaar brengen. De prijzen der spijzen loopen bij de exploi tatie der gemeentelijke keukens van 10—17 cent per liter uiteen. Meestal zijn zij bene den den kostprijs en legt dus de gemeente op de exploitatie toe. Als wenken worden o.a. aangegeven: alle gedachten van philanthropie te weren; in de commissie ook personen nit den arbei dersstand te benoemen; en vooral uit den arbeidenden stand vrijwillig (eershalve) hij de uitreiking der spijzen hulp te doen ver- leenen, daar dit onder dien stand vertrou wen wekt. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft belast met de voorbereiding van de oprichting eener nieuwe parochie aan den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht, den WelEerw hee.r G. E. W. Sohilte en met de voorbereiding van de oprichting ec-ner nieu we parochie te Velthunten en Varsselder, den WelEerw. heer J. W. Balk. PATER BRAUN O. P. Pater L. S. Braun, kapelaan aan de St. De mi; licuskerk te Rotterdam, zal binnenkort ont slag uit ki'eze functie nemen en vertrekken naar Duitschland, waar hij rector zal worden van een Dominicanessenklooster te Schledorff7 in Beieren. RETRAITEN. De gedelegeerde voor het Retraltenhuis «De Tfcabor'' te Rotterdam verzoekt ons mede te deelen, dat de Retraiten van 69, 9-12, 13-16, 19-22 Ang. en 1—4. 4-7,10-13, 17—20, 2427 September voltallig zijn. VOOR DEN VREDE. Het Arbeidscomité voor den Vrede en het Comité van Onderwijzers, heeft aan het on derwijzend personeel der Christelijke School, zoowel Roomsch-Katholiek ale Protestant, de „dringende bede" gericht .om van nu aan op gezette tijden, liefst dagelijks, met de kinderen te bidden om den vrede en hun ook enkele liederen te leereU, bevattende een gebed om Vrede." Voor de meeste Katholieke scholen wel een overbodig verzoek. HEILIG -LAND-STICHTING. Zondag 5 Aug. 'smiddags om 4 uur zal de ZeerEerw. Heer Frans Freneken, professor aan het Seminarie IJpelaar. van de loggiaaf eer.e^ apologetische predikatie houden over het innerlijk-leven der ware volgelingen van Jezus Christus. Om halfzes zal de Zeereerw. Vicaris der Stichting de aanwezigen rond leiden op 'alle terreinen en hun ter plaatse verklaring geven van het geheele werk. SAIARISVERHOOGING BIJ HET BIJZONDER ONDERWIJS. In antwoord op de bij de- regeering inge diende vragen van de heeren van Wijnber gen, van der Molen en Gerretson, betref fende verhooging van de salarissen der on derwijzers aan bijzondere scholen, heeft de heer Cort van der Linden, minister van binnenlandsche zaken, het volgende mede gedeeld: Het bestaande stelsel van subsidieeren brengt mee, dat het rijk zoowel aan de open bare als aan-de bijzondere scholen de web teliike minima-jaarwedden vergoedt. Of en zoo ja hoeverre de gemeente of de gemeen ten of de schoolbesturen boven die maxima willen gaan, blijft,, afgezien van het hooger toezicht op de gemeentebesturen, aan hun prudentie overgelaten. De omstandigheid.dat allicht verscheidene gemeenten de wedden zullen verhoogen, kan te minder aanleiding vormen om thans in cidenteel te breken met het bestaande stelsel van rijkssubsidieering, nu het nieuwe art. 192 Grondwet vermoedelijk eerlang tot een gansch andere regeling zal leiden en een «nitiatief-voorstel aanhangig is, dat beoogt het subsidie voor openbare zoowel als voor oijzondere scholen te verhoogen. VRIJE UITOEFENING VAN DE GENEESKUNST. Bij Kon. Besluit is ingesteld een commis sie, aan welke is opgedragen te onderzoe ken, hoe de wettelijke bepalingen betref fende de uitoefening van de geneeskunst jouden moeten luiden, indien de bevoegd- leid tot het uitoefenen van die kunst niet neer afhankelijk werd gesteld van het he it van 't getuigschrift van met goed gevolg ifgelegd artsexamen en van de uitkomst van tiaar «nderzoek verslag uit te brengen; eveneerts i» ingesteld eene commissie, aan' welke is opgedragen een onderzoek in te' stellen naar de doeltreffendheid van de door niet wettelijk toegelaten beoefenaren van de geneeskunst toegepaste geneeswijze en naar de door dezen verkregen resultaten en van de uitkomsten van haar onderzoek verslag nit te brengen. KEURING VAN KERKELIJKE MUZIEK. De Nijmeegsche „Gelderlander" meldt: Den directeur van het zangkoor van de Broerskerk alhier, den welbekenden redenaar en musicus, pater D. van der Geest, mocht de hooge ondierscheiding te beurt vail n, met de heeren prof. A. Smyers, Dr. O. Huijgens O.F.M. en Winnubst, organisten koordirecteur der kathedrale kerk van Utrecht, door Hunne Dooirl. Hoogw. den Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschoppen van Nederland te zijn geassumeerd in de commissie tot keuring van kerkelijke muziekwerken. Dat deze benoeming niet misplaatst is, zal iedereen moeten .getuigen die slechts eenigs- zins met de praestaties van den pater op ge bied van kerkelijke muziek heeft kennis ge maakt; vooral, de heeren zangers van voor noemd koor zijn er zeker van overtuigd, dat deze benoeming is op de rechte plaats. DE SLAAPZIEKTE. De S. correspondent va» de „N. R. O." seint uit WoenenIn de Wiener Klinische Wochen- schrift deelt prof. Wiesner mee. dat hü den verwekker van de slaapziekte heeft ontdekt, die sinds ©enigen tijd te Wc—»n epidemiseh heei'scht. Het is een, tot dusver onbekende dipltostrepto-kokkus. UIT BOEK EN BLAD" STAATKUNDIGE BRIEVEN. Mr. S. van Houten is een nieuwe serie Staatkundige Brieven, ter voorbereiding van de verkiezingen van 1918, begonnen. Het eerste nummer beveelt de oprichting aan van een „kiezershond, om mannen naar de Tweede Kamer te zenden, die niet lijden aan de socialistische kwaal der goedgeefschheid uit de schatkist, d.i. uit de beurzen van an deren, en die willen zorgen, zoowel dat de gemeenschap voor het in de belastingen op gebrachte de volle waarde in diensten en goederen ontvangt, als dat daaruit slechts werkelijk algemeene belangen worden be vorderd." TRAMWEGSTAKING IN ZEELAND. Het personeel van de electrisehe tram Vlissingen—Middelburg is in staking ge gaan. De electrisehe centrale te Middel burg, die behalve Middelburg, ook Vlissin gen van licht en kracht voorziet, werkt nog door. UIT HET MIJNDISTRICT. In een opzettelijk daartoe uitgeschreven vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging te Heerlen, hebben de heeren H. Elfers, voorzitter van den Nederlandschen mijn- werkersbond en mgr. dr. H. Poels, met el kander over de Limburgsche mijnwerkers- staking van gedachten gewisseld. De heer Elfers betoogde in hoofdzaak bet goed recht van de door zijne organisatie ge voerde loonactie, vooral met het oog op de voor de mijnwerkers dure tijdsomstandig heden. Erkennend dat de stakng niet geheel was geslaagd, waarvan hij de schuld wierp op mgr. Peels en den Algemeenen Bond van Christelijke Mijnwerkers, betoogde de voorzitter van' den Neutralen Mijnwerkers- bond, /dat zij niettemin eenige goed© gevol gen voor de mijnwerkers heeft opgeleverd, als verbooging van het doorsneeloon en in stelling van een bemiddelingscommissie. Dr. Poels bleef in de staking een misdaad ■zien, ten opzichte van de nationale industrie en de geheele Nederlandscbe bevolking, die reeds ernstig onder den kolennood lijdt. Dieper op hetgeen met de actie van den Mijnwerkershond verhand houdt, ingaande, oordeelde deze spreker genoemde vakorgani satie niet neutraal doch socialistisch. Tegen deze voorstelling kwam de heer Elfers in verzet. D© rest van het debat, dat ongeveer dri© uren duurde,handel de dientengevolge hoofd zakelijk over quaesties van principieelen aard. Aangaande de staking zeide de heer Elfprs nog, dat naar zijn meening de directie der mijnen haar gemakkelijk hadden kun nen voorkomen, wat mgr. Poels betwistte. Circa 1500 personen volgden in en buiten de zaal bet debat, dat zonder incident ein digde. (Hbld.) DE ACTIE BIJ DE R. E. T. M. De a Meeting „St. Petrus'' te Rotterdam, van den R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Rafaël" en den Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heb ben besloten, wat betreft, de loonactie voor het personeel, samen te werken met de Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor, en Tramwegpersoneel. Hedenavond zal het personeel, afzonderlijk naar de eigen orga nisatie, vergaderen: dan wordt de verdere houding in de actie hij de tram bepaald. ACTIE VAN „TELEGRAAF-'' EN „COURANT"PERSONEEL. In eene gisteravond, onder leiding van den Transportarbeidersbond gehoudén ver gadering van „Telegraaf-" en „Couraut''- bezorgers-personeel, werd onder applaus een resolutie aangenomen, waarin de directies van „Telegraaf" en „Courant" worden uitge- noodigd om met het bestuur van bovenge- noemden bond in overleg te treden. Mochten de Directies eene afwijzende houding aan nemen, dan zal de Transportarbeidersbond in overleg met alle organisaties, waarbij het personeel van de „Telegraaf en „Cou rant" is aangesloten, gezamenlijk pogingen in het werk stellen, de gevraagde verbete ringen in de arbeidsvoorwaarden te verkrij gen. DE SCHEEPVA A RTBEKER-WED- STRIJDEN. In overleg met het Comité voor de Zilve ren Voetbalwedstrijden te Rotterdam heeft de Commissie voor de Scheepvaartbeker-wed- strijden besloten, in de data van laatstge noemde ontmoetingen eenige wijziging aan te brengen. De wedstrijden zullen thans plaats vinden dd. Zondag 19, Zondag 26 en Vrijdag 81 Augustus a.s. De "finale zal dus op Koninginnedag in het Stadion ge speeld worden. Door deze' wijziging zal het verschillende clubs mogelijk zijn, zoowel te Rotterdam om den Zilveren Voetbal als in de hoofdstad om den Gouden Scheepvaart- beker te kampen. De sport zal door deze samenwerking tussehen beide commissies slechts winnen. Wij maken er belanghebbenden op opmerk zaam, dat thans de inschrijvingen d.d. Maan dag 6 Aug. a.s. sluiten bij den secretaris der Oommissie, Leo Lauer, Lfeidsche Kade 71 te Amsterdam. Het is te hopen, dat tal van elf tallen van de gelegenheid gebruik maken, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam In het strijdperk te verschijnen. De, aan de Scheepvaartbeker-wedstrijden deelnemende, clubs zullen wij binnenkort pu- bliceeren. Wij kunnen aan dit bericht nog toevoegen, dat de voetbalwedstrijden hoogst waarschijnlijk opgeluisterd zullen wor door eenige nummers athletiek. VUKTKI.UXCl. In de, maanden Maart—April 1917 is eene telling gehouden van het rundvee, de var kens en de schapen, waarvan het resultaat wordt medegedeeld in Staatscourant no. 178. Mede zijn daarin opgenomen eenige cijfers, betrekking hebbende op de telling van Mei— Juni 1910. Daar -de veestapel in Maart—April een ander beeld te zien geeft dan in Mei—Juni is vergelijking der heide tellingen slechts ten deele mogelijk, zoodat bii het maken van gevolgtrekkingen voorzichtigheid moet wor den betracht, te meer omdat de indeeling der groepen van vee in 1910 iets anders was genomen dan in 1917. Overstrooming bij en in Amersfoort. Een Wolkbreuk. Rpeds gedurende meer dan 24 uur achter een had het gestortregend en nu gisterenoch- tend vroeg ontlastte zich nog een wolkbreuk boven Amersfoort en omgeving, waardoor zul ke groote stroomen water den Amersfoorter berg kwamen afzetten, dat binnen weinig tijd de geheele omgeving als blank kwam te staan. De Spoorsloot tussehen den Utrccht- sohen weg en Leusderweg liep weldra over en de lijn naar Kesteren werd overstroomd. Daar die lijn begon te verzakken, moest van 9 uur af het treinverkeer stop gezet worden om het water af te leiden naai' de sloot. Langs den Berken weg werd een dam; netje over den Utrechtschen weg gelegd, zoodat ook het r'ij- verkeer gestremd werd. De overweg aan den Leusderweg stond geheel blank, alle verkeer werd gestremd, omdat er van 9 uur af een trein stilstond, die voor nooh achteruit kon. Ook bij den Vlasakkeroverweg steeg het van den bèrg stroomende water steeds hooger en bereikte de benedenste- huisjes van Eliza- bethdorp, welke licht gebouwd als ze zijn spoedig begonnen te zakken en ontruimd wer den. De militairen, gekampeerd in de barakken op de Vlasakkers, hebben het uiterst kwaad gehad door den zwaren regenval. Vele barak ken waren ondergeloopen. Gisterenmiddag confereerden te Amersfoort de geneeskundige autoriteiten mét de offi cieren van gezondheid om fe beraadslagen over de wenschelijkheid óm de barakken op de Vlasakkers te doen ontruimen. Do me dische autoriteiten zagen den toestand niet zoo zwaar ia, dat zij aanleiding vonde* de barakken te doen ontruimen. Volgiens bericht aan de „Tel.," waaraan (wij nog teen en ander ontleenen, is er in 21 uur tijds zooveel regen gevallen, als andere jaren soms, niet in weken, terwijl men toch aan dë Eemoevers wel wat gewend is. Zoo als'*t echter vanaf Maandagavond is geweest, heeft het in deze buurten in langen, langen tijd niet gespookt en de bewoners der om liggende plaatsen, vooral de boeren, zijn ook als 't ware door 't weer overvallen, zoodat zij geen tijd hebben gehad de „beesten" tij dig binnen te brengen en het hooi, dat nog te drogen lag, te bergen, zoodat zij groote schade hebben geleden. 't Begon Maandagavond eigenlijk eerst recht goed, terwijl het al van Zondag af bfl tusschenpoozen geregend had. Maandagmiddag tegen een uur of vier ech ter, zoo vertelde ons een boer, begon 't er „miseraobel" uit te zien, dikke, zwlarte wol ken, ware koppen pakten zich samen boven de streek en om een tpir of zes begon het. Eerst zachtjes, heel zachtjes, zoodat 't een opluchting leek na den broeierigen dag, doch langzajnerhand weid 't tooh te bar en weldra stroomde 't hemelwater als 't ware neer. Om een uur óf acht werd het een oogenblik je droog, stak er ©en vrij hevige Westenwind op, doph ©en uur later begon 't weer opnieuw, met dubbele Woede. En zoo heeft 't den ge- heelen nacht doorgeregend, steeds harder.... steeds heviger.... En Dinsdagochtend nam jcte stortvloed nog in hevigheid toe. I>e spoorbanen geteis Tegen een uur of 10 kwamen de e berichten over lijnstoringen op de spoor we gen AmersfoortKesteren en Amersfoort— Baarn.en AmersfoortVlasakkers, bij Jb interneeringskampen der Belgen. Dra wéi-den deze berichten opgevolgd door nog ernstiger, als „De Eem buiten haar oe vers getreden" en ondergeloopen polders. Doch, gelukkig, na zelf op onderzoek uit ge weest te zijn, kan ik melden, dat dit laatste zoon vaart niet geloopen heeft. Het water in de Eem staat wel buitengewoon hoog en de regenval moet niet lang meer aanhouden of het wordt mis, dooh van buiten de oevers treden is op dit oogenblik nog geen sprake..... Reeds om 10 uur stond het water in de slootjes in de omgeving van Birkhoven zoo hoog, dat de wielerpaden totaal bedekt werden. Een uur later stond de geheele weg blank. Toen begon bij wachthuisje 42, de ellende. Het water stroomde als een goot den Amersfoortschen berg langs, over den spoorweg, en zette deze goeddeels onder water. De boerderijen in den omtrek van Birkhoven liepen onder, zoodat de bewoner» de kostbare meubeltjes in allerijl naar de bovenverdieping moesten brengen. Bij den overweg zakte men tot de enkels in t water. Eenzaam, als op een eilandje, zat daar in zijn huisje de selnwadhterterwijl wat verder zijn vrouw in de echtelijke woning trachtte te redden wat er te redden was. Uitscheppen gaf niets, 't water liep er har der binnen dan het nitgehoosd kon worden en eindelijk besloot het arme mensch haar bulletjes in de steek te laten en met haar kinderen in een opkamertje te gaan bnizen. Thans tegen een unr of 5 in den middag is het water weer gezakt en de vronw was, toen ik de woning binnentrad, al weer aan 't redderen. 'russchen Birkhoven en Amersfoort, dicht bij den spoorweg der Centraal Spoor, was tot 's middags 4 unr ongeveer de weg on begaanbaar. Toen liep het water langzaam naar de lagere landerijen. Het water Het echter duidelijke sporen na. De weg was met een dikke zandlaag bedekt. Aan den overweg, bil de interneerings- k am pen, is de spoorweg als 't ware onder mijnd. En hier hebben de treinen den ge- heelen dag zeer langzaam gereden. Eenige telegraafpalen zijn omgeslagen, terwijl ook oen aantal dwarsliggers zijn losgewoeld. Op het oogenbik, nu het water wat gezakt is, zijn arbeiders bezig de schade te herstellen. Midden op den overweg beeft het water een gat gewoeld van een meter in middellijn en een halven meter diep geslagen. Erger nog is 't aan den spoorweg Amers foort—Kesteren geweest. Een gedeelte van den weg was Dinsdagochtend zoo omge woeld, dat de treinen niet meer konden pas seer en. Spoedig werd het verkeer dan ook stopgezet. Eerst tegen een nnr of halfvijf in den middag konden de treinen weer op de lijn loopen, doch nog zeer langzaam, om dat gevaar van verzakken nog niet geweken was, ofschoon den geheelen dag door de arbeiders hard gewerkt hebben aan de ver sterking van denweg. Om den spoorweg staat 't water nog hoog, doch men is thans bezig op verschillende plaatsen, geulen te graven, om het water naar de straatriolen te leiden. Hier en daar ls dit wenk reeds gereed en op enkele plaatsen ligt de spoor weg met de aangrenzende terreinen dan ook geheel droog. Langs de Eem. Met een groote Overl and-auto heb ik de plaatsen langs de Eem bezocht. 'tWas wer kelijk noodweer. De regen sloeg als ft ware in groote plassen den open wagen in en in 'n ommezien waren wij dan ook sliknat. Toch voortsteeds voortzoo snel de weg, die als 't ware één groote modderpoel is geworden, het toeliet. Zooals ik reeds eerder zeide: de Eem zelf is niet buiten haar oevers getreden, doch de landerijen inden omtrek zijn onder water geloopen, doordat de elooten al het hemel water niet op de rivier hebben kunnen af wateren. Ook hier hebben de boeren den tijd niet gehad, het vee bijtijds binnen te brengen en de beesten waden, voor zoover zij niet opeengedrongen staan bij de hekken, tot aan de knieën door t water en loeien klagend; en vroolijk snateren de eenden, die dartel spartelen op *t 1 andwater. In Amersfoort. In de stad hebben de elementen ook danig huisgehouden. Hier heeft het van Maandagavond 10 uur tot Woensdagmorgen 12 uur aan één stuk geregend en wel zoo erg, dat 't veel had van een wolkbreuk. In de lagere wijken was 't dan ook al spoedig mis. Reeds midden ln den nacht liep hier 't water de huizen in en toen werd het daarbinnen een bedrijvigheid, ais 'tover dag anders nog niet is. Mannen en vrouwen, alles was in de weer met emmers en dweilen, om het water uit de huizen te verwijderen. Doch 't gaf niet.... steeds sneller stroomde het water de huizen in.... steeds hooger rees het daarbinnen, zoodat men alles bijeenraap te, om op een hoogere verdieping, op zolder of vliering te overnachten. Op de V las ak kers werden de soldaten, die daar tooh niet al te voorbeeldig gekampeerd zijn, midden in den nacht gewekt, omdat het water bij stroomen de barakken in liep. Toen werd het een: sauve qui peut.... Bedden, alles werd opgenomen en de manschappen zochten hun heil in de vlucht.... Met een hoera wer den zij in de hooger gelegen barakken door demakkers ontvangen. Doch ook spoedig werd het hier ook mis.... Van slapen kwam natuurlijk niets.... Tegen den ochtend werd de toestand hier zoo ern stig, dat de militaire autoriteiten er, over dachten, de militairen bij particulieren in de stad in te kwartieren. In den middag had een conferentie plaats tussehen de ge neeskundige autoriteiten, doch men kwam tot de conclusie, dat men de zaak eerst nog eens zou aanzien. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur was Üe toestand in Amersfoort zelf veel verbeterd, zoodat de lagere straten, waarin men in den ochtend tot de knieën in 't water liep, weer droog waren geloopen. Als 't weer wat opknapt, zal 't ergste geleden zijn, doch 't begint weer te regenen en de boeren, de beste weerkundigen, kijken ernstig.... Nadere berichten. Gisterochtend zijn de spoorwegen Amers- >ort—Soest en AmersfoortWoudenberg erstroomd. In den namiddag, te ongeveer uur, konden voor het eerst eenige treinen vertrekken. Bij de H. U. S. M. kwam gisteren een telegram aan, dat de spoorlijn tussehen A- mersfoort en Woudenberg en Amersfoort en Soest gestremd is „wegens overstrooming". Het was toen nog niet bekend, wat met overstrooming bedoeld werd. Vermoed werd toen, dat de spoordijk door, het regen water gedeeltelijk weggespoeld of doorgezakt was - i I I L.J.. i De overstrooming bleef beperkt tot een ge deelte van het stationsemplacement en het begin van de spoorweglijn bij Amersfoort. Door den overvloedigen regen was de lijn, die tussehen twee hellingen ligt, volgeloopen. De wolkbreuk bracht door, het afetroo- mend -iter van den Amersfoortschen berg schade aan de spoorlijnen. De lijn Amers foortKesteren werd stopgezet van half 11 tot half 8. Vronw verbrand. Te Monster ie een vrouw, die bezig was met het ophangen van wascligoed, in aanraking gekomen met een op tafel staand lichtje, zoodat haal kleeren vlam vatten. Tengevolge van dtf hevige brandwonden is zij bezweken. Door Ie en stier op de hoorns ge no« men. Het zesjarig zoontje van den land bouwer M. H., fe Broekland, is in ©en weide door een stier op de hoorns genomen en her haaldelijk omhoog geworpen. Hoewel het kind ernstig werd gewond, bestaat er hoop op le- vtensbehoüd. Dood gevallen. Aan den Sloter- straatweg te Amsterdam, is de herbergier Hutting Jbij het snoeien van hoornen, van een hoogte van 6 Meter gevallen, waardoor, hij een schedelbreuk bekwam. De spoedig aanwezige geneesheer kon slechts der dood constateeren. De ongelukkige laat een vrouw en vier kinderen na. Diefstal van.... een schip. D^ heer H. Meijer, van Oude-Schans, verhuur de aan P. IL, van Oude-Pekela, een scdip en nadat deze er een poosje mee gevaren had, veranderde het schip van eigenaar, zonder diens medeweten. De huurder waam de zich eigenaar en verkocht het voor f1000 aan iemand te Annersveensche Kanaal. De politie arresteerde K. en bracht hem naar Groningen. Onder in het schip werd nog ruim f 800 van de koopsom gevonden. De schipper zit thans op het droge aan den Heereweg. Een oud-strijder. Men meldt uit Bar- neveld aan de Mb.: De ruim 100-jarige Jor- hannes van deii Boom, uit Voortbuizen, be zocht gisteren onze gemeente, met het doei alhier een kosthuis te zoeken. Op de vraag, waarom hij op zijn stokouden dag nog van woronplaats wilde veranderen, antwoordde dat het hem in zijn tegenwoordige kost huis waar hij het overigens uitstekend had, te stil is. Slechts wensehte hij wat meer leven en drukte om zich heen te zien. Raar wij vernemen, is de oud-strijder voor- loopig niet geslaagd. Voor den munitie-a a n m a a k. Baron Sehimmelpenninok van dear Oye, kamerjonker van de Koningin heeft 12 ijzeren kanonnen, geplaatst aan de Laan v. Duivenvoorde en aan den weg van Duivenvoorde (het landgoed van den schenker) onder Voorschoten, ter beschik king van het^ legerbestuur gesteld, ten dienste va,n den munitie-aanmaak. Biggen waardeloos. Een buitenman, die van de markt Uit Nijmegen kwam, bemerkt© bij zjjn thuiskomst, dat hij een mand met biggen meer op zjjn wagen had, dan bij zijn vertrek. Bii onderzoek bleek, dat iemand, die zijn biggen niet had kunnen verkoopen, ze bii hem op den wagen had gezet om er maar van af. te zijn. Opkoopen van onkruid. In de ge meente Sohoterland wordt tegenwoordig de kxode het hoogopschietende onkruid tussehen de rogge en aardappelen, dat tot nog toe waar deloos was opgekocht tegen 4 et. de K.G., roggekaf voor 8 ct. Buiten de distributie- Onder de' gemeente Beèrta (Gr.) hebben onbekenden twee in de wedde grazende schapen geslacht. Het vleesch is meegenomen, de huiden heeft men laten liggen. Een tTeurige zwarte lijst. Dooi de politie te Nijmegen zijn drie vrouwen van verdacht allooi aangehouden, die. een buiten man voor 825 zouden hebben opgelicht. Bii de politie alhier staan wel een kleine driehon derd zulke „diames" op de zWarte lijst. Kranig© ouden1 Te Steenderen (Geld.) heeft de negentig-jarige landbouwer van Doorn ijverig meegedaan aan het rogge- maaien, welk zwaar werk hem goed beviel. Te Beesd heeft de tachtig-jarige gemeente ontvanger, de heer van Buuren, zich nog tot waarn. gemeente-secretaris laten benoe men. De Geldersche lucht houdt den moed er wel in' Een roerige vergadering. In Concordia te 's-Gravenhage, werd gisteren een openbare vergadering gehouden, waar-- in de heer Carl Minster, redacteur van het te Amsterdam verschijnende blad„Der Kampf', sprak over „Von Karl Liebknecht his zu doutsehen Revolution''. v De vergadering was vrij goed bezocht, voornamelijk door Duitsche jongeHeden van ongeveer 20-jarigen leeftijd. Do spreker betoogde dat kapitalisme 6D imperialisme de grondoorzaken van dezen wereldoorlog waren, maar dat het de Regee- ringen der Centrale Rijken waren die dei oorlog hadden doen losbranden. Hij beriep zich daartoe op offieeele Duitsche documen ten en op uitspraken van den vroegeren rijkskanselier. Ook enkele andoren, waarvan een een ongeveer 25-jarigen man verklaarde trotsch te zijn op den naam van deserteur, sprakei in gelijken geest. Deze meennigen hieven echter niet onweer sprekelajk. O.a. vertelde een Duitsche dame, die 14 jaar in Engelsche koloniën in Afrika had gewoond en daar hij de zedenpolitia was werkzaam geweest.van hare ervaringen na het uitbreken van den oorlog, toen da Duitse here in Zuid-Afrika werden geïnter neerd in kampen, en daar, naar zij zeide, aan de schandelijkste behandelingen bloo' stonden. De vergadering kreeg al spoedig een roe rig karakter. Vooral de spreker werd her haaldelijk in de rede gevallen of door ge klop en gestamp het spreken moeilijk ge maakt. Enkele jonge mannen inzonderheid maakten om sommige oogehblikken groot lawaai, hetgeen een der andere Duitscher aanleiding vond een hunner toe te roepeni „Waarom zit je dan niet in de loopgraven!' De eigenaar der zaal verscheen op het tooneel en verklaarde, niet te weten, wat gewoonte was in Duitschland. maar dat hei hier in Holland als fatsoenlijk geldt, zich in het openhaar kalm te houden en een an der niet het spreken onmogelijk te maken, Alsnu was de stilte voor eenigen tijd wedergekeerd, maar weldra was het weer even rumoerig als te voren. Toen 't lawaai al bijzonder hevig werd, liet de in de zaaï aanwezige inspecteur der recherche Lucas, een aantal politieagenten de zaal binnen' komen. Hbn aanwezigheid werkte kalmee rend op de gemoederen, docih toen de heer Minster zijn repliek voortging met op hef tige wijze de Duitsche binnen- en buiten UnMsche politiék te critiseeren werd de ver gadering weer rumoerig. De spreker kon echter, weldra rustig vervolgen, daar een ge deelte von hen, die het Met met hem eens waren, de zaal verUeten. De voorzitter sprak in zijn slotwoord zuo\ ernstige afkeuring uit over het gedrag van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2