DE DAG kïolenilistributie BUITENLAND BINNENLAND OPRUIMING P. W. TWEEHUIJSEN, ELCK WAT WILS distributie WAT DEpIrSZEGT ITCRDAG 4 AUGUSTUS 1917 49ste jaargang No. 9404 Die nummer bestaat uit tine bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad ia acht bladzijden. EERSTE BLAD. •Veest buitengewoon zliinig met Uw brandstof district Haarlem en Omstreken (gemeen en Haarlem. Blóemendaal, Bennebroek, iTeemstede, Spaarndam, Schoten, Haarlem- mérliede en Spaarnwoude). Ie. Door de Rijkskolendistributie is in de vo! j maand beslist, dat per gaskachel of gas haard 6 i !.L* brandstof van het jaarrantsoen a wor-'en afgetrokken. Thaqg is bekend ge- "üi dru hetmaandelijksche gasrantsoen per vermoedelijk 30 a 40 kub. M. per :-,.l zal bedragen, doch dat zulks tegen 1 er pas definitief wordt vastgesteld, beu echter gemachtigd om toe te staan, dat a g rui ot twee der door gebruikers opgege- i gl .kachels iu gewone kachels worden om- ;,t zulks gewenscht worden, dan ver- 7 ik belanghebbenden vóór Dinsdag, 7 dezer en briefkaart bij mij in te dienen met den vol- g i inhoud: 1 aam en voorletter. 2 Woonplaats (gemeente, straat, nummer 3. Aantal gashaarden en gaskachels (geen kookfornuis). 4 Aantal gaskachels en gashaarden dat men vóór 1 October nog wil omzetten in kachels voor vaste brandstoffen (hoogstens 2). Aangezien de totale voor Haarlem bjnoodigde hoeveelheden kolen thans berekend worden, kunnen later in te dienen verzoeken tot omzet ting van gaskachels in gewone kachels niet meer ingewilligd worden. in verband met het bovenstaande zai de at le ve; ;ag der brandstoffenkaarten eenige dagen ve. raging' ondervinden. 2e Nog wordt medegedeeld, dat personen aan wie nog geen bons zijn uitgereikt, en die niet op gas kunnen koken, schriftelijk een bon voor 1 lil. cokes of 400 harde turven op mijn bureau kunnen aanvragen, onder opgave van den handelaar. Deze aanvragen worden nog denzelf den dag afgehandeld en de bons aan den han- d. aar toegezonden. 3e. In herinnering wordt gebracht, dat mijn spreekuur vervallen is, doch dat een kort onder houd schriftelijk kan aangevraagd worden onder omstandige mededeeling van het onderwerp waarover het gesprek zal loopen. Het is echter onmogelijk om persoonlijk als adviseur op te treden voor 30,000 gezinnen en eenige duizenden indusiriëelen, te meer daar de regelingen in de couranten worden gepubliceerd en ieder voor zich de consequentiën kan bepalen in verband met zijne persoonlijke belangen. 3188 De Directeur Braudstoffen-Bureau, REITSMA. Weest buitengewoon zuinig met Uw brandstof Vifeest buitengewoon zuinig met Uw Brandstof district Haarlem en Omstreken (gemeenten HAARLEM, BLÓEMENDAAL, SCHOTEN, HEEMSTEDE, BENNEBROEK, SPAARNDAM, HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE.) H.H. Kleermakers, Loodgieters, en Zinkwer- tcers. Met ingang vau Maandag 6 Augustus zal de Heer ED. A. VAN BILDERBEEK op alle werkdagen uitgezonderd Zaterdags van 4y25Vi uur namiddags zitting houden in het Bureau van de Kolendistributie, Oed. Oude Gracht 18, tot het verstrekken van bons voor boutskool. Het aan H.H. Kleermakers, Loodgieters en Zinkwerkers toegezonden invullingsbiljet moet zoo spoedig mogelijk aan bovengenoemd bureau, uiterlijk vóór Dinsdag 7 Augustus, worden te rugbezorgd. Personen welke geen biljet hebben toegezon den gekregen en voor houtskool in aanmerking komen, kunnen alsnog een biljet schriftelijk aan vragen, onder opgave van redenen waarvoor de houtskool noodig is. 3187 Directeur Brandstoflenbureau, REITSMA. Woest buitengewoon zuinig met Uw Brandstof H. M. de Koningin heeft het voornemen ee nige bestuursleden van de Vakbondcentrales van alle richtingen in Nederland uit te noodi- gen tot een onderhoud over eenige onderwerpen, die de Koningin belangstelling inboezemen. De Minister van Landbouw, enz., de heer Posthuma, heeft een regeling ontworpen, betref fende de verstrekking van schoeisel en sajet, te gen prijzen, belangrijk lager dan de huidige. Mansschoenen,zullen worden verkrijgbaar ge steld tegen f 6.mansklompen tegen 60 cent; 1 Kilogram sajet tegen f 6.Schoeisel voor jeugdige personen naar evenredigheid. Van verschillende industriëele inrichtingen komen nog dagelijks berichten, dat het bedrijf, wegens gebrek aan grondstoffen of en wel voor al wegens gebrek aan steenkolen, gedeeltelijk of geheel moet worden stop gezet, waardoor het leger van werkbazen in den lande onrustbarend stijgt. Het Nederlandsche stoomschip „Noordam,"1, van de Holland-Amerika-lijn, is gisteren, nabij de Texelsche kust, op een mijn geloopen. Alle passagiers zijn gered. De bemanning is aan boord gebleven, wijt men vertrouwt, dat het schip te behouden zal zijn. Men seinde ons hedenmorgen nog uit Den Helder: De „Noordam" is geconvoyeerd door de sleepbooten „Simson" en „Thames" op weg naar den Nieuwen Waterweg. De passagiers, ten getale van ongeveer 250, zullen te Nieuwediep geland worden. Een der ruimen van de „Noordam" staat vol water, doch het schip zal op eigen kracht zijn bestemming De Engelsche Regeering heeft de, met de Ver- eeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden gesloten overeenkomst, inzake ver plichte aanvaarding van een vastgestelde hoe veelheid der vischaanvoeren te IJmuiden, met inachtneming van den daarvoor vastgestelden termijn, opgezegd. Er zijn reeds nieuwe onder handelingen begonnen. HET POLITIEKE ACOÓORD. Wijl vermeldden. gisteren een artikel van Vliegen betreffende het politiek aeooord. in verband met de vraag, of de linkerzijde' daar tegen aou zondigen indien zij do Ouderdoms wet weer in behandeling nam, nadat de» Eerste Kamer bare bekende beslissing nam. Da NIEUWE ROTTERDAMSGHE COU RANT bevatte thans een artikel in antwoord op beschouwingen van den hear Van Vuu ren in DE TIJD. Wijl meenen, dat in deze polemiek het hart der kwestie wordt ge raakt. Da heer Van Vuuren heeft in „DE TIJD" aangetoond, dat in Januari, toen hot politiek aeooord werd aangegaan, iedereen kon verwachten wat nu gebeurd is. Eerst later immers werd het Reglement der Tweede Ka mer gewijzigd en daarbij is toen uitdruk kelijk geconstateerd, dat „hoe de Eerste Ka mer over de rechtsgevolgen van ontbinding aou ooordeelen, hare zaak en niet die der Tweede Kamer was." Men hoeft zich toen dus nog (rekenschap van de mogelijkheid gegeven, dat idjp toestand, die in Januari be stond, toon te verkiezi ngso veroenkomst werd afgesloten, ondanks de wijziging van het reglement van orde de® Tweede Kamer ten aanzien van de Eerste Kamer voortbestaan zou Atqui ergo (dus) kan thans niet beweerd worden, gelijk mr. Limburg deed, dat „men op dat oogenblik (d.i. het oogenblik van de verktezingsovoreenkomst) 'onmogelijk kon vermoeden, dat de Eerste Kamer ten ge volge van staatsrechterlijke bezwaren.do Ouderdomsrente, die bij1 haar aanhangig Was, zou doen vervallen of niet in behandeling aou brengen." En voor herstel van het sta- tuquo van het oogenblik der ontbinding is dus geen rpden hoegenaamd, laat staan dat goede trouw» dat herstel zoude eischen. Tot zoover ihet betoog van den heer Van Vuuren, waarvan de NIEUWE ROTT COU RANT erkent dat het juridisch zoor sterk is, dflama echter vervolgt: „Toch is, onaes inziens, het betoog van dien heer Van Vuuren nog niet afdoend. Om de overeenkomst van Januari te goe der trouw uit te leggen, moet men zich im mers verplaatsen in de omstandigheden van die maand. En dan is de vraag niet, wat degenen, die de overeenkomst, hebban tot 8 tand gebracht, hadden behooren-te weten en, als ze secuur geweest waren, tot uit gangspunt bij 't opstellen van de overeen komst hadden moeten nemen doch wel, of zij dat hebben gedaan. Nu krijgen wij den indruk, dat men bij het tot stand bren gen van de overeenkomst aan die gansefte toen nog geldende leer,' dat ontbinding van de Staten-Generaal het vervallen van. alle aanhangige ontwerpen meebracht, in het gleheel niet gedacht heeft; dat men dit punt over het hoofd gezien heeft en daar door verzuimd heeft, er in de overeenkomst eene voorziening voor te treffen. „Dat is, zeggen, wij, onze indruk 1 niets meer; maar daarom vragen wij thans den heer Van Vuuren op den man af: Kunt gij verzekeren, dat iemand in Januari aan dit punt heeft gedacht? Zoo ja, kunt gij' mededeelen, of die persoon dan dit punt toen ter sprake gebracht heeft? Zoo neen, waarom niet? „Wij, voor ons, voelen zeer veel voor den eisch, dien ook de heer Van Vuuren dioet gelden, dat eene verkiezings-overeen komst, als die van Januari, met cfe uiterste eerlijkheid en de beste trouw ten ifitvoer gelegd wordt, en wijl willen elk pleidooi van den heer Van Vuuren iri die riohting gaarne steunen. Maar om te beoordeelen, wat eerlijkheid en goede 'trouw eisohen, is vóór alles noodig, op de drie bovenge stelde vragen antwoord te ontvangen. Im mers, indien niemand in Januari er mee rekening heeft gehouden, dat op. het oogen blik der ontbinding bij de Eerste Kamer aanhangige ontwerpen jclaar -zonder behan deling zouden verdwijnen, moge dit dom, onnadenkend, slordig, oppervlakkig, of Wat ook zijn, maar dan verliest de heele scherp zinnige, juridische uiteenzetting van den heer Van Vuuren haar kracht. Goede trouw, is niet van na het sluiten van de overeen komst opgekomen juridische overwegingen afhankelijk. De heer Van Vuuren haalt met nadruk bet tijdstip der verkiezings-over- eeukomst 'naar voren: Januari. Wij hou den hem daaraan, want dit is juist; het komt Uitsluitend laan, op hetgeen men toen piet had kunnen of bijl beter nadenken moeien Verwachten doch op hetgeen men in werkelijkheid heeft verwacht." De heer Van Vuuren antwoordt nu in de „N. R. Ct." dat hij weliswaar het beroep op de mogelijke vergeetachtigheid of onwetend heid der partij-voorzitters, die het aoeoord hebben gesloten, niet erkent, maar toch de vragen aan het blad wil beant woorden. Zijn antwoord luidt: „de vertegenwoordigers doT linkerzijde hebben tijdig geweten, absoluut geweten dat gebeuren kon, wat gebeurd is, dat zij de fout, veroorzaakt door de veronderstelde absolutie van hun geheugen, hebben kun nen herstellen. Waar zij dit niet gedaan hebben, ja zelf» toen het oogenblik daar voor gunstig wa». van hun vergissing niet hebben doen blijken; daar moeten wij aan nemen, dat die tijdelijke absentie van het geheugen nooit heeft bestaan. Op 27 Februari zün de senior es met hun voorstel gekomen tot schrapping van art. 142 van het Regloment van Orde. Op dat oogenblik kon geen enkel! id der Kamer en geen enkel politiek medelevend burger buiten-de Kamer nog ook maar twijfelen aan hetgeen op dat oogenblik de rechts toestand was. In het voorloopig verslag d.d. 19 Maart is ik heb dit in mijn tweede artikel in *£>le Tijd.'' gememoreerd opgemerkt, „dat het met dit voorstel beoogde doel niet zal worden bereikt, niet alleen wanneer de regeering, maar ook met name ten aanzien van vóór de ontbinding aangenomen wets ontwerpen, wanneer de Eerste Kamer de In de Toelichting verdedigde opvatting verwerpt." Deze opmerking heeft geen bestrijding gevonden noch in het Voorloopig Verslag, nooh in de Memorie van Antwoord die Integendeel haar juistheid erkent nooh bij de openbare behandeling, toen men zwijgend consenteerde. Een der onderteekenaren van het Voor loopig Verslag is één der vier leiders van de linksche partijen buiten de Kamer, die het convenant omlerteekenden, de heer Dresselhuys. Indien één, dan had deze de rapporteurs zün daartoe altijd in de gelegenheid een tegenspraak kunnen geven of een opmerking erover kunnen plaatsen. Op dit tijdstip was de overeen komst nog niet geconsumeerd, nog niet tot een werkelijkheid geworden. De partijen konden daarop nog feitelijk terugkomen. Indien dus de heeren Dresselhuys c.s. in Januari niet hadden gedacht aan de moge lijkheid van hetgeen thans is gebeurd, dan zouden zij zeker in Maart tot dé recbtsche onderteekenaren van het eonvenent zijn gegaan en hun hebben gezegd: wij komen nu het nog tijd is, op ons aeooord terug, tenzij gij daarin alsnog een uitzondering wilt maken voor het geval de Eerste Kamer zich aan de traditie houdt. Uit het feit, dat zij toen, terwijl het nog tijd was, absoluut hebben gezwegen, volgt luce elarius, dat zij aan die mogelijkheid in Januari hebben gedacht, of althans dat, toen zy tijdig erop attent, waren gemaakt, zij deze kwade kans op de koop toe heb ben genomen. Waar men het naliet, toen er nog tijd voor herstel was, zich op zijn onwetendheid te beroepen, daar gaat het niet aan zoo te doen nu de wederpartij haar verplich tingen der overeenkomst is nagekomen. WERELDBRAND* „T REGENT NOG IN VLAANDEREN" NIETS BIJZONDERS IN HET WESTEN DE RUS SISCHE TERUGTOCHT DE RUSSEN BE GINNEN ZICH TE HERSTELLEN. Gisteren regende het nog in Vlaanderen. Voor de Franschen een welkome aanleiding om in hun legerbericht den stilstand der krijgsverrichtingen te verklaren. Lang zal die stilstand wel niet aanhouden. Het weer toont nu een meer welwillende neutraliteit jegens de geallieerden, die zich overigens heüqch niet te beklagen hebben jegens Piuvius, want zelden was er een zo mer zoo geschikt voor groote operaties als deze. Wat eoliter voornamer is: de Fran schen en Engelsclien hebben nu blijkbaar hunne artillerie voor uitgebracht en de troe pen voor een nieuwen aanval opgesteld, 't Spel zal wel weer spoedig beginnen 1 Voer het oogenblik klinkt het kanonge bulder niet zoozeer over de Vlaamsche beem den dan wel over de Pruisische velden en de dalen, van Elzas Lotharingen. Voor het eerst toch sedert langen tijd heeft de jKeizer, op verzoek van von Hin denburg, wéér eens bevel gegeven in Prui sen en het Rijksland saluutschoten te los sen en te vlaggen. Klokken luiden gaat niet meer, want de klokken zijn verhuisd naar de kanonnen-gieterijen en de munitie- en torpedof abrieken. De rede dezer vreugdebetooging is gele gen in de bevrijding van Ooetenrljk-Hon- garjje van de Russen. Er staat welhaast geen Rus meer op Oosteurijk-Hoiigaarsoh gebied, ja zelfs hebben de zonen des Beers niet kunnen beletten, dat de zonen der bei de Adelaars op het gebied van het heilige Rusland doorgedrongen: de grensrivier de Zbrucz is op verschillende plaatsen door de Duitsch-Oostenrijksche legere overschreden. Tcch schijnt het Russische leger zich te herstellen. Dit blijkt niet alleen uit een te legram van den revolutionairen Commissaris te velde" bij de terugtrekkende legers, welke waardigheidsbekleeder verklaart, dat de stemming onder de troepen op een beslis sende reaotie wijst, „welke doet hopen dat zij hun plicht zullen doen"; maar ook uit de Duitsch-Oostenrijksche legerberichten, die van een toenemende verwoedheid der achter hoede-gevechten getuigen. O.a. werd er in Kimpoloeng een verwoed straatgevecht ge leverd, terwijl ook Czernowitz eerst na ver bitterde gevechten kon genomen- worden. Indien het Russische here tel blijvend is, wat nog moet blijken, zal het mogelijk worden over den strategischen toestand te ^preken, die voor de Duitsch-Oostenrijksche legers verondersteld natuurlijk, dat üe Russen weer de ouden worden niet a gunstig is, als het lijkt. Maar hiervoor, is het oogenblik nog niet ge komen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is: de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen tegen zeen lage prijzen Barteljorisstraat 27. TEL. i770 van de Sfaten dier provincie op Donderdag 9 Aug. a.s., ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere bur gerschool te Winterswijk, B. A. J. Reith, te Eindhoven, en E. Wiechers, te Oosterbeek. HET POLITIEK ACCOORD. De voorzitters van de drie vrijzinnige partijen hebben een uitvoerigen brief ge richt tot de drie voorzitters van de reoht- sehe kamerfractie ter beantwoording van hun brief inzake het politiek accoord waarin zij uiteen zetten waarom zij de houding van de linkerzijde op Dinsdag 24 Juli jl. vol komen logisch en plichtmatig achtten. DE PAUSELIJKE GEZANT BIJ ONS HOF. Do Apostolische Internuntius, mgr. Loea- telli, is gisteren naar zijn post te Brussel teruggekeerd. VOORBEREIDENDE COLLEGES. Men seint uit Batavia: Er zijn hier tijde lijke colleges geopend voor de toekomstige studenten aan de Technische Hoogeschool te Delft. Het Koninklijk Instituut voor Inge nieurs heeft die colleges, welke zich op het gebied van de civiele en bouwkundige en electrotechnasche faculteiten omvatten, ge organiseerd. NEDERLAND EN DE OORLOG. Bij het bestuur van de Vereeniging van vis schersvaartuigen te IJmuiden is van den verte genwoordiger van de Engelshe regeering voor Handelszaken te 's-Gravenhage bericht ontvan- genwoordiger van de Engelsche regeering vooi eeniging van reeders gesloten overeenkomst in zake de verplichte aanvaarding >an een vastge stelde hoeveelheid der vischaanvoeren te IJmui den, wenscht te beëindigen, met inachtneming van den gecontracteerden opzeggingstermijn van vijf weken. Onmiddellijk zal de inkoop van visch vermin derd worden tot dè uiterste grens van de over eenkomst. In het belang van de Nederlandsche stoom- en zeilvisscherij wordt aan de Reedersvereeniging verzocht ten spoedigste een deputatie uit haar midden aan te wijzen om met de Engelsche regeering te Londen te confereeren. In verband met deze zaak zal reeds heden een commissie uit de reeders een bespreking houden aan hel Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. Samenwerkende arbeiders-organisaties te I muiden ter bestrijding van de werkloosheid in het visscherijbedrijf, hebben telegrafisch aan den algemeenen secretaris van het Kon. Nat. Steun comité den heer v. IJsselstein, een onderhoud verzocht in verband met den reeds lang heer- schenden nood in de gezinnen van arbeiders, betrokken bij het visscherijbedrijf en het weder stilliggen der visscherijvloot. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Kooien, had 27 Juli betreffende de kolenproductie in het Limburgsche mijndistrict in Mei en Juni 1916 en 1917, de volgende vragen ingezonden: Kan de minister van landbouw reeds thans opgeven, hoeveel kolen in de maanden Mei en Juni van dit jaar in het Limburgsche mijndis trict zijn boven gebracht in vergelijking met de gelijknamige maanden van het vorig jaar? Zoo neen, is de minister dan bereid die opgave te verstrekken zoodra hij daartoe in staat is? Het antwoord van den heer Posthuma, minis ter van landbouw (ingezonden 2 dezer) luidt; Naar aanleiding van de vraag, of de onder- geteekende reeds thans kan opgeven hoeveel kolen in de maanden Mei en Juni van dit jaar in het Limburgsch mijndistrict zijn boven gebracht in vergelijking met de gelijknamige maanden van het vorig jaar, volgt hieronder een staatje, waar in, naar hij vertrouwt, de gevraagde gegevens kunnen worden gevonden. Productie in tonnen van de mijnen in Limburg in Mei Juni 1916 1917 1916 1917 226,513.21 244,638.99 195,752.11 180,785.65 In verband met het bovenstaande kan de twee de vraag onbeantwoord blijven. TREKJES. II. „Toe Krissie, trek toch niet zoo an. me..,, ben toch al zoo moei!'' -Nou, ik hen ook moei; laten w'effetjea «aan zitte dan!" .zeg 'k jezoker In die braaiende zon....zon je lekker danken»" Dit geep rek je wordt «re voord tussehen *n dertien-jarig meisje an 'n zeven-jarig jog- gie, loopen de op u stoi'figen grintweg, met aan weerskanten weiland, waar de koebees ten grimmig loeien om het dnldeloos ge plaag der zwermen vliegen. Het meisje loopt moeizaam aan 'n-Ln-var- re-gaanden-ataat;-van-ontbinding-verkeeren den kinderwagen te duwen, waarvan de rammelende, band-looze wielen 'n grienend gepiep doen hooren. In het voertuig bevinden zich twee kleuters, die naar schatting den leeftijd van 1 'en 2 laar bereikt kunnen hebben. De jongste der i '■wee ligt in diepen slaap en het blecke, bol- ige kopje maakt dezelfde bewegingen als jen schuddenden kinderwagen. De twee- larige werpt begoerige blikken op een, op 'Jen bodem liggende fiesch. gevuld met één deel melk op vier deelen water. Op twintig pas afstand volgt- loom en vervelend 'n jongen van plus minus zeven, het roode gezicht beplekt met 'n mengsel van zweet en stol'. Elk oogenblik klinkt het scherpe heesch-stemmetj e van het oudste zusje: „Jantje! Kom je nou. of hoe zit *t Pas op, als *k je mot komme halen hoor!" „Kan me niks schelen" treitert Jantje...... „mijn te warm om zoo hard te loope!'' Krissie, die telkens vergeefs getracht heeft zusjes' rok weer te grijpen, houdt zich nu, het hopelooze van die pogingen beseffend; aan een stang van den wagen vast en laat zioh zóó meetrekken, waardoor de last voor zus zwaarder, wordt. „Sohei toch uit akelig jog, loop tooh op je eigen beenenheb 'lc nog niet genoeg te sjouwen Krissie stampt driftig met z'n o-beentjes en begint te grienen. Hierdoor wordt de jongste wakker en maakt er 'n duet van, terwjjl de tweejai i- vruchteloos tracht, de „melk wa ter fiesch" ie grijpen. De oudste stelt alles in 't werk, om de orde te herstellen, doch slaagt hier voor loopig niet in. Tot overmaat van ramp. loopt Janji nog steeds op denzelfden afstand haa; rielijk uit te lachen om het resultaat-- looze gesus. 1 „Wacht maar ledijkert,'' vinnigt zij met opgeheven arm. „Je ken me tooh niet au," plaagt Jantje grinnikend Plotseling wordt zijn aandacht echter af geleid. Statig strijkt iu helt weiland een ooievaar neer en stapt permantig tusschen de koeien door, met voor- en aohterwaart- sohe schok-beweginkjes van het veder-lijf. En schel gilt Jantje: „Kijk erris jullie.... hi ooievaar!" Nu is Krissie stil; kijkt met open mond naar het beestdan ineens met z'n piep stemmetje: „Ooievaar, breng je weer gauw 'n broertje!" Maar de dertienjarige zus. netelig van het aanhoudend beredderen in de gloeiende zon, wendt zich driftig tot den grooten vogel mot de hartgrondige ontboezeming: „Néé hoor, aesieblief niet! Ik mot 'r maar mee opkrassel'' G. N. DE BRANDNETELOULTUUR EN DUITSCHLAND. In Duitschland heoft men verleden jaar ont dekt, dat de vezels dor bandaetela een zeèr ge schikt materiaal vormen voor de textielindu strie, en dadelijk werd op groote schaal begon nen met het verzamelen dezer planten. Er werd een maatschappij opgericht, de „Deutsche Nes- selanbau-Gcsellschaft," die naar uit den naam blijkt, o.ra- den aanplant van brandnetels heeft te bevorderen. I)e „LcipzSger Neuesté Naclirichten" van 17 Juli meldt nu, dat het kapitaal dezer rnaat- rjri 5 millioea Mark i« verhoogd, Deze kapitaalvorhoogdng bleek noodig, omdat de aan plant van brandnetels, wier vezels een uitste kend surrogaat van katoen vormen, op broeder schaal geschieden dan tot nu toe het' geval waa. Vooral zullen braakliggende landen in cultuur worden gebracht,. Eerst waa er sprake van, het kapitaal op 1 millioen Mark te brengen, maar de algemeens vergadering besloot eenstemmig, het tot6 millioen uit te breiden. De bxandnetei- vezels kunnen aileen. zonder ©enige ^©voeging van katoen of andere stóffen, versponnen woor den. Men heeft daartoe reeds verschillende pro- oédé'a ontdekt, die zeer goed voldoen. BRANDBESCHERMING IN BIOSCOPEN. Film vertooningen zijn nog steeds niet zon der gevaar, daar de filmrollen zeer gemak kelijk in brand raken en dan onder een hevi ge ontwikkeling van vlammen verbranden. Zooails men weet waakt hier de brandweer over elke bioscoop en zorgt voor de absolute bramddichte afsluiting der zoogen. calbine. Een andere metbode is uitgevonden door den Nevv-Yorkfcichen ingenieur Smeliga. Ze bestaat, zooaIs de „Scientific American" mee deelt hoofdzakelijk uit twee messen, die aan gebracht sijm aan de openingen van de beide filmmagazijnen van het projectieapparaat. Deze door veer en verhonden messen worden met behulp van een electromagneet in een stand gehouden, die juist overeenkomst met de 'breedte van den uit de magazijnen rollen den filmband. Vat nu de film vuur dan wordt op hetzelfde oogenblik de veer doof den eilectro-magneet in beweging gebracht; de messen klappen voor de openingen en Mui ten deze af, tegelijk snijden ze het brandende stuk door. De brand kan dus niet overgaan op <len heelen roL Daarmee wordt teyens een explosie van het projectie-apparaat onmo gelijk gemaakt. Het nieuwe apparaat is ver der nog voorzien van verschillende anderej inrichtingen, die tegelijk werken. Wanneer de messen neerklappen, wordt tegelijkertijd de projeotieruimte branddicht afgesloten; <J( lichten gaan daar uit en beginnen in de zaa^ te branden; de orkesdirigent ontvangt eel toeken de muziek te doeu beginnen om zo^ het publiek af te leiden, tot allee weer ii orde ia. „ONDERHANDELINGEN." Een soldaat schrijft van het front aan ecl En gelach blad: „Het is moeilijk te begrijpen, maar hier stlaai iemand tijdens een tamelijk hevig bombarde ment altijd de gedachte voor den geest, d'at dj Vrede in de lucht is. Gisteren spraken wij daar zoo óver, .vertel Ph. Gabbe. „Ja," merkte Harry R.droog op, toen 1 gedonder dex kanonnen scheen te verdubbeleq „jullie hebt gelijk. Ik kan de onderhand* 1 i n g e n al hooren." NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 I",', 2701

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1