onze Bijkantoren: DE DAG 1 I I 1 I h Abonnsunten en Advertentiën BUITENLAND^ BINNENLAND OFRUIIING P. W. TWEEHUIJSEN, r Maximum Kleinhandelprijs Boter. h WAT DE PERS ZEGT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1917 42STE JAARGANG No. 9405 a: voor de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT kunnen voortaan ook opgegeven worden aan GROOTE HOUTSTRAAT No. 15 P. A. WESTERHOVEN, Schoterweg No. 46, Telefoon 345 H. 1. ROOIJERS. Jansweg 19 J. J. VAN KOLK Burgw.,h.Antoniestr. W.TH.v.VASTENHOVEN, Ostadestraat 4 TH. VAN TONGEREN Schouwtjeslaan 3a WED. TH. v. VELSEN, Leidschestraat 8 De Gemeente-besturen van Haarlem^ Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmerliede, Spaarndam en Schoten maken bekend dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met ingang van 6 Augustus 1917 de maximum Klein handel prijs van boter is vastgesteld op f I.SÖ per half Kilogram. 3214 rtrts Êen Duitsehe vliegmachine is tengevolge van een defecte motor aan het strand van Ameland geland. De twee inzittenden zijn geinterneerd. De machine no. 931 is naar Nes gebracht. De bootwerkers te Rotterdam roerden zich Zaterdagavond naar aanleiding van de weige ring eener nooduitkeering. Er gaan geruchten dat de heer Idenburg het ieiderschap der Anti-Rev. Partij van Dr. Kuyper zal overnemen. In het Zuidoostelijk deel van Boekowina duurt de achtervolging der Russische legers voort. Het nieuws van de oorlogsvelden is schaarsch. DE BESLISSING OVER DE „U. B. 30" EN DE „U. B. 6." De „N. R. Grt." geeft de volgende nuch tere beschouwing over de beslissing inzake de geïnterneerde Duitsehe duikbooten, een beoordeeling, die wij ten volle onderschrij ven. De beslissing over de feitelijke omstan digheden, waaronder do bovengenoemde Duitsehe duikbooten hier te lande Waren geïnterneerd, is alle dreigende taal van de Nederland bij uitstek onwelwillend ge zinde „Times" ten spijt een voorbeeld, koe het bij alle internationale geschillen moest gaan. Wie zich daartegen verzet, doet het best, ook zijn praatjes over recht tegenover militaristische macht maal voor zich te bewaren. Hij' houdt immers ter be slissing van een geschil niet anders dan brute macht tot zijn beschikking. Ziedaar, over de interneering van "de booten een versohil van meenïng, dat hoog oploopt, en verscheidene weken tusschen Nederland en Duitschland een gevaarlijke spanning te weeg heeft gebracht en nu is het op eene beide partijen bevredi gende wijze opgelost, zonder dat er een di uppel bloed bij gevloeid is, en zonder dat e.1* Q- zeer van kan blijven zitten. Natuur lijk, de uitspraak ten aanzien, van de |U B. 30" zal hier in zekere kringen eenige' teleurstelling hebben opgewekt, en die over de „U. B. 6" in Duitschland, omdat het nu .eenmaal voor niemand pleizierig is, in het ongelijk te worden gesteld, ook al gaat liet maar over eene feitelijke vraag. Maai de 24 uur die ieder procdeorend mensch krijgt om zijn rechter te verwenschen, zijn verstreken, en nu zalmen zich. bij de uitspraak neerJeggen, en dit te gcroe- dor kunnen doen, omdat men overtuigd is, dat de internationale commissie, die de feiten heeft vastgesteld, dit heeft, gedaan in volstrekte onpartijdigheid en volkomen objectiviteit. Pogingen als die van de „Times", om de iowi partijdigheid van zulk een commissie in verdenking te brengen, zijn kortweg beneden oritiok, en gaan vier kant togen het, oorlogsdoel der Entente in Onze regeering heelt, naar aanleiding van de nu onherroepelijk en onaantastbaar vastgestelde feiten thans opnieuw omtrent de interneering beslist, en uitgemaakt dat de „U. B. 30 zal worden vrijgelaten en de „U. B. 6" geïnterneerd zal blijven? De uitspraak van de internationale commissie is, gelijk men weet, niet verder gegaan, dan tot de feitelijke omstandigheden, waar- ondier de duikbooten in onze territoriale wateren waren aangetroffen. WERELDBRAND! t CE SLAG IN VLAANDEREN DE RUSSISCHE TERUGTOCHT DE ITALIANEN ROEREN ZICH De Fngelschen hebben dus St. Julien en eenige andere door de Duitsehe tegenaanvallen verloren stellingen weer kunnen vermeesteren. Maar daarbij is het voorloopig odk gebleven. Toch moet een voortzetting van den slag in Vlaanderen worden verwacht. In het Oosten houdt de Russische terugtocht aan. De desorganisatie in het Russische leger is nog niet bedwongen, maar toch neemt het verzet der Russen plaatselijk in kracht toe, voor al ten Oosten van de grensrivier Zlerucz, waai de Kozakken zelfs een klein succes behaalden en 43 Duitschers gevangen namen. Aan het Italiaaneche front neemt de werk zaamheid van artillerie en vliegers sterk toe. DUITSCHLAND. WIJZIGINGEN IN HET STAATSMINISTERS EN IN HET PRUISISCHE KABINET - ONTE VREDENHEID IN DE PERS. De langverwachte „parlementariseering" der Duitsehe regeering is er. Eenige Duitsehe en -Pruisische ministers zijn afgetreden. Tot de afgetredenen behooren o.m, de staatssecretaris van buitenlandsche zaken Zitnmermann, die ver vangen wordt door von Kühlmann, den vroege- ren Duitschen gezant te Londen, Den Haag en Constantinopel en von Batocki, die plaats maakt voor den Oberpraesident von Waldow. Helfferich blijft staatssecretaris van binnenlandsche zaken, onder leiding van Wallraf, den burgemeester van Keulen, die minister van binnenlandsche zaken wordt. De belangrijkste wijziging in het Pruisische Kabinet is, dat von Spahn, de bekende Centrum leider, Pruisisch minister van Justitie wordt. Deze en de overige benoemingen vallen weinig in den geest der „Vossische Zeitung", die zich ontgoocheld toont over het feit, dat bijna uit sluitend mannen van rechts werden benoemd. Wel is Helfferich verdwenen, zegt het blad, maar als „vice-kanselier" en „spreekmeester" blijft hij en met hem het systeem, dat men ver worpen waande. Voor het Duitsehe volk en de geschiedenis draagt ook de Rijksdag cle verantwoordelijkheid. Of de partijleiders de lijst der regeeringsman- nen hebben goedgekeurd, wij weten het niet, maar hun verantwoordelijkheid wordt er niet minder om. In Juli hadden zij de beslissing in handen. De regeering wachtte er op, dat de. volksvertegenwoordiging uit haar midden de noodige mannen zou aanwijzen. Op dit uur is de Rijksdag in gebreke gebleven. Of August Müller als vertegenwoordiger der sociaal-democraten de hem aangeboden functie als onderstaatssecretaris zal aanvaarden is dubieus, wellicht zal de partij zich daarmede niet tevredenstellen. De wijze waarop de ministeriëele crisis be ëindigd wordt, zal het Duitsehe volk niet be vredigen, besluit de „Vostesche" RUSLAND. EEN DICTATORIAAT? Do berichten uit Rusland blijven zeer te genstrijdig en verward. De regeering heeft met do partijleiders geconfereerd. De gehee- le pers verklaart dat deze conferentie een bepaald hysterisch karakter droeg. Ze leidde dan ook tot niets. Kerenski schijnt nu zijn hoogste, troefkaart uit te spelen. Op het minst geschikte oogenblik diende hij zijn ontslag in. Het gevolg schijnt te zullen we zen, dat nu alle groepen zullen berusten in een dictatoriaat onder zijn leiding. Er gaan echter ook geruchten, dat de Ko zakken genoeg hebben van het gescharrel der Voorloopige Regeering en er ernstig over denken den Lebermensch, grootvorst Nico! ai 'Nicolajewitsj, tot dictator uit te roepen. Als er nog iemand in staat is orde te brengen in den chaos dan zou het wel deze kracht- mensch zijn. UIT DE STAATSCOURANT. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel op Woens dag a.s„ die van den Minister van Oorlog op Donderdag a.s., en die van den Minister van Financiën op Vrijdag a.s. zullen niet plaats hebben. Bij Kou. besluit is benoemd: tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Rijn land, provinciën Noord- en Zuid-Holland, mr. J. Th. C. Viruïy, te Leiden. GELDER SCHE KATHOLIEKENDAG. De conclusies, ingezonden door de inlei ders der onderwerpen, die in de 8 Sectie-ver- gadermgen van den op 13 September a.s. te ^rnhem te houden Geldersehen Katholieken dag zullen behandeld worden, zijn bereids door Z. D. H. den Aartsbisschop goedge keurd. DE „NOORDAM" OP EEN MIJN GE SLOTEN. Wij ontteenen het volgende aaneengescha- 'kefdö verhaal van liét ongeluk dat de „Noor- dam" Vrijdag trof aan d© „N. Rott. Crt." waarvan de Amsterdamsche correspondent een onderhoud had met dan heer H. N. van Loon, een der passagiers. Do heer Van Loon vertilde ons, aldus de correspondent: Het was smerig 'weer, toon de „Noorclam" Donderdag in het laantje (de vrije vaargeul) aankwam. Bij het vuurschip Doggersbank-Noord wachtte de groote sleep boot do „Thames," die ons tor - assistentie door het gevaarlijke gebied zou vergezellen. Wij voeren achter de „Thames" aan. Het weer was zóó slecht, dat er in twee dagen geen bestek kon worden gemaakt. Den eer sten nacht waren er al dadelijk vele zenuw achtig© menschen: sommigen bleven in de rook kamer overnachten. Midden in den nacht Jegon het hard to waaien, zoodat het schip hevig, schommelde. Van tijd tot tijd was do storm zóó hevig, dat de sleepboot niet meer kon varen, en wij moesten bijdraaien. Vrijdagmorgen knapte het weer op, of schoon de lucht nog bedekt was. 'De passa giers oegonnen te pakken in afwachting vaa? liet bimienioopen, cfrcm avond, aan den Hoek. Ik zat na het noenmaal, zoo omstreeks half 3. met vier andere passagiers aan den rech terkant van het schip een sfgareo-i© rooKcn. Plotseling weerklonken in de laagte tusschen de eerste en de tweede klas twee hevige ontploffingen met een paar seconden tusschen- vuiintè. Daarna kwam een hevige stortzee binnen "boord, die- het dek overstroomde, en >eerpïofie ids een warme massa schuim. Do sloep aan de rechterzijde werd door de he vigheid van de ontploffing tóiaal ver brij zed. De „Noordam" helde onmiddellijk naar rechts over, maar zonk niet. Kapitein van Walraven blies vijfmaal op de stoomfluit om de „Thames" te waarschu wen, dat hij zich gereed roo-est houden voor het verteenen van hulp. De passagiers zoowel als de bemanning gedroegen zich prijzens waardig kalm. Wij gingen rond en 'zeiden: Kalm aan maar; er is alleen eon boot wegge slagen, anders niet. Daarop echter kwam het bevel in de sloepen te gaan. De oude zeewet: vrouwen en kinderen eerst, werd zonder uit zondering toegepast. De eeno sloep na de andere werd kalm gestreken en roeide on middellijk weg van het schip1, omdat men aanvankelijk meende, d&t de „Noordam" plot seling zou zinken. Er stond een ruwe zee, on het was zeer moeilijk de sloepen 'van boord weg te krijgen. Ook is het voorgekomen, hoewel zonder iemands schuld, dat sloep 8 bijna op sloep 6 'gestreken werd, maar de drie laatste wan hopige trekken aan de rechter riemen wend den het gevaar af. Toen bearpn liet werk om ze naar de „Thames te roeien, hetgeen bij' cle hevige zee en. wind ufbl gemakkelijk ging. Sommige sloepen deden er 2Va a 3 uur over. Om den gang er i,n fe houden hebben de matrozen telkens oen zeemansliedje gezon gen. Het overbrengen van de passagiers op de „Thames" was uiterst bezwaarlijk. Do volle sloepen dreigden tegen de Ieege sloepen aan te botsen en daarom was men verplicht telkens met een zeetje een passagier aan boord van de „Thames" ta hijschen en die werd dan door sterke handen van de „Tharnes"- matrozen vastgegrepen. Het behoeft geen be toog dat ook nu weer de vrouwen en kinde ren het eerst geholpen werden. Er gebeurde slechts een ongeval. Een matroos ging door een zeetje overboord, maar op onverklaarbaar handige Wijze was hij1 met het volgend zeetje weer binnenboord. Op de „Thames," de beroemde Sleepboot van de wereldreizen mot droogdokken, lagen de passagiers, vrouwen en kinderen en man nen door elkaar. Wie hulp noo'dig had, werd zoo goed mogelijk geholpen en bier moet de naam genoemd worden van mevrouw Ver- steegh die terugkeerde van «en réis naar San Francisco en opgpnu'rnd en vroolijk de menschen toesprak, ten einde ieder zooveel mogelijk op zijn gemak te stellen. Ook de jongere generatie van 'de dames ge'drceg zich voorbeeldig. Als mevrouw Verwaayon niet op uiterst kalme wijze mat oen mes de dikke touwen van haar hevig tegen de „Noordam" slaande reddingsboot had doorgesneden, dan zou cr van dat vaartuigje met do zioh daarin bevin dende vrouwen en kinderen niet veel terecht zijn gekomen. Ondcrtusschen droef de Noordam weg. Ka pitein Walraven, die eerst rustig een pijp had gerookt en nu de pijp door een sigaar had vervangen, ging van de brug af door den scheepsroeper kalm zijn commando's ge ven. Onopgehelderd is gebleven het uitblij ven van hulp van dc zijde van de Neder- landsche marine. De Noordam en de Tha mes seinden draadloos naar alle zijden en men ontving het antwoord, dat 6 torpedo booten op weg waren ten einde assistentie te verlcenen. Wij wachtten 2, 3, 4.uur, maar vergeefs. De hartelijke ontvangst in het Ma rine-instituut, hedenmorgen, en het goede ont bijt, dat daar was klaar gezet, hebben echter weer veel doen vergeten. Van de Noordam waar de kapitein en de voornaamste officieren gebleven waren werd nog met lichtsignalen to kennen gege ven, dat de stokers en het overige machina- kamerpersoncel, die naar de Thames waren overgebracht, naai' de Noordam moesten te- rugkeeren. Van de Noordam heeft men drie sloepen met levensmiddelen, wollen dekens enz. naar de Thames doen roeien. Er waren ook twee dokters aan boord, de heeren van Loon (een ander dan onze zegsman) en Lich- tenstein, die hielpen jvaar hulp noodig was, ook twee koopvaardij-kapiteins, die de reis als passagiers hadden medegemaakt, boden de behulpzamen hand. Zij hielpen den kapitein van de Thames het gezag handhaven, ook onder de 40 Öhi- ncesche stokers, die als passagier meevoeren. Inderdaad, het was op dezo kleine arlce Noachs uitstekend geregeld. Gisteravond 10 uur is do Thames van do Noordam weggestoomd naar de Holland - sche kust. Het weer was buiig, telkens zweepte cle heftige wind stortregens neer en menige golf plaste over het dek van de sleepboot. Men „sliep" voor een deel op het glibberige en natte dek in doorweekte de kens (de vrouwen en kinderen natuurlijk zooveel mogelijk beneden) en ondanks alles bleef de stemming uitmuntend. Drie passa giers en een steward^ hadden zioh zelfs zoo goed aan de omstandigheden aangepast, dat zij tegen den morgen een partijtje poker gingen spelen. Dp steward was er juist in geslaagd de partij te winnen, toen cle eerste boeien van het ileldersche zeegat in zicht kwamen. Het was toen kalm geworden, de zeezie ken knapten wat op, men reinigde ^ich zoo goed en zoo kwaad als het ging en zij1 bewonderden den geoefenden looppas van de Ileldersche bevolking, die op den dijk met de Thames meeholde en ons met spontane hoeratjes begroette. In het Koninklijke Ma rine Instituut stond waschgerei gcreod, als mede flinke oorlogsboierhammen met onbe perkte koffie en thee. Kort stopte do trein in het Centraal Sta tion, dat volstond met ongeruste familiele de. 9-u vrienden van de opvarenden. Geluk kig vond ieder er zijne, vrienden en verwan ten terug. Uit Hoek van Holland wordt nog. gemeld: De berging van het stoomschip Noordara, welk schip even benoorden den Nieuwen' Waterweg voor anker ligt, is opgedragen aan de firma L. Smit en C'o.'s Sleepdie ïst, die het werk in combinatie met de firma W. K. van der Tak en Co. zal uitvoeren. ITel schip ligt achter 40 voel 7 duim diep en ruim 5 en 6 staan vol wafer. In ruim 0 heeft, de ontploffing plaats gehad en het water in ruim 5 is door de patrijspoorten binnengeloopên. De sleepboot Blankenburg ligt langszijde in ruim 5 te pompen met 2 tienduimsslan- gen en, zoo men er in slaagt het water vóór te blijven, zal een gedeelte van de lading „gelost worden, terwijl liet sehip voor anker ligt. Zoo niet, dan zal het schip on geveer 2i/s mijl benoorden den Nieuwen Wa terweg <op strand gezet worden. Een 12-duifris zuigpomp is aan boord van cle Noorclam geplaatst en zal ook uit ruim 5 pompen. Verder wordt er heclen nog een pompboot verwacht. De passagiersbooten zijn gister avond in een lichter geladen en naar den Hoek van Holland gebracht. Twee groote lichters van de H. A'. L'. zijn gisteravond naar de Noordam gesleept en ook twee kleinere lichtere. Er zal zoo spoedig mogólijk aangevangen worden met het tossen van de lading uit ruimen 7 en 5. De lading bestaat uit stukgoederen, koper en graan. Het schip heeft in het geheel 6000 ton graan in. Voor het lossen hiervan zijn stationaire elevators aan boord geplaatst. Het stoomschip Sloterdijk heeft aan den Hoek van Holland ligplaats genomen en zal de lading uit de lichters weer overnemen. De sleepboot "Witte Zee vertrok gisteren avond met proviand voor de bemauuing van de Noordam, daar de proviandkamer vol wa ter was geloopen. Onder de passagiers bevond zich ook een dame, afkomstig uit Wognum, te Hongkong woonachtig. Zij' had met haar zoontje, dat thans 14 maanden oud is, in het begin van Januari de reis naar ons land aanvalrd met de gedachte reeds in April te zullen aan komen. Geconstateerd is dat het gat in den romp yjm liet stoomschip „Noordam" 1 meter lang en 3 meter hoog is. jTeti einde behulpzaam te zijn bij het leegpompen van. ruim' 5 en 6. zijn nog 2 pompen gerequireerd. De logger „Nijverheid" (VL 159) heeft te IJmuiden één en de zeilbeuger „Maria Cor nelia" (VL 174) drie selieepsbooten van hot stoomschip „Noordam" aangebracht. In de booten werden een aantal gemerkte e-n onge merkte koffers en tasschen der passagiers aangetroffen. In verband met het uitblijven van de ge vraagde hulp van de marine vernemen wij nader, dat de oorlogsschepen zich niet in het versperde gebied nlogen begeven. Dit werd aan de „Noordam" teruggeseind, op diens verzoek om hulp. Het stoomschip kon trouwens niet nauwkeurig melden, waar het zich bevond, door het afschieten van vaur- peilen werd de plaats aangegeven, waarna de sleepboot „Simson" te hulp kwam. tegen zeer lage grijzen Barïeljorisstraat 27. TEL. 1770 2701 ONGEREGELDHEDEN TE ROTTERDAM. Zooals men weet, is het aantal^ personen, dat zich heelt opgegeven om in de haven ir» serve opgenomen te worden, veel greater dan de 4500 personen, voor wie de reserve oorspronkelijk aangevraagd was. Voor die bootwerkers, die aldus buiten deze reserve vielen, heeft op drie achtereenvolgende Za terdagen een nooduitkeering plaats gehad, bedragende 6 voor ongehuwde eu 10 voor gehuwden meldt de „M. C." Zaterdagmiddag 1 uur waren ongeveer 1500 personen voor het betaalbureau van de Seheepvaartvereeniging aanwezig om deze nooduitkeering in ontvangst te nemen. Het bleek evenwel al spoedig, dat men niet geneigd was wederom dit geld uit te lcee- ren. Het volk werd aangezegd, geduld te oefenen, omdat men nog geen beslnit geno men had. Toen zij evenwel te negen uur nog niets vernomen hadden, begon het rumoerig te worden. Plotseling werden de hekken geslo ten en deelde een der arbeiders, die met de Seheepvaartvereeniging getelefoneerd had, mede, dat de betaling niet zou plaats heb ben. Een der mannen klom daarna op een stoet- blok en zeide dat de havenarbeiders zioh nu lang genoeg voor den gek hadden laten hou den. Hij stelde voor om gezamenlijk naar het huis van den Secretaris van de Seheepvaart vereeniging, dén heer J. Stakenburg, te gaan, om aldus door een manifestatie kracht bij te zetten aan hunne eisehen. Dit voorstel werd met luide instemming begroet en ge zamenlijk ging men op weg. Inmiddels had den zich eenige honderden metaalbewerker» die, naar men zeide, juist hij de firma Wilton ontslagen waren, bij den stoet gevoegd, die nog steeds aangroeide. Op den Westzeedijk werden de manifestan ten stil gehouden door een bode op ©8U fiets, die namens den voorzitter van de Seheep vaartvereeniging, dqn heer Paul Nijgh, ver zocht kalm uiteen te gaan. Maandag zon een conferentie plaats heb ben om de zaak tot een oplossing te brem- gen. DaaT nam men evenwel geen genoegen mede. Onder de kreten „honger'', „revolu tie'', enz. zette de stoet zich weder in bewo ging. In de huurt van de Sohiedanxsche Dijk en de Hoogstraat voegden zich nog honderden personen hij de massa; op de Z eev i s oh mark t klom een man in een lantaarnpaal en maan de aan didht hij elkander te blijven. Hij gaf tevens de richting aan, waarheen men verder zou gaan. Steeds onder de kreten „hongerf', „steun'' enz. ging men langs de Noordblaak. Hier daalde op de bodega „Le Commerce" plotseling een regen van allerhande projec tielen neder; het was een sanve qui peut daai'hinnen. D© manifestanten namen nu ook de glazen van de voorste tafeltjes en bom bardeerden daarmede de achter lm de zaal terugtrekkende gasten. Do bereden politie, dié zich tusschen 3® opgewonden menigte drong, maakte een eind' aan deze baldadigheden. Ook naar de lunch room „De Drie Steden'' werd met steeneni geworpen. In de Hoofdstee? wierp men ook' eenige ruiten stuk. Met gejuich werd het gerinkel van de brekende ruiten ontvangen. Op hot terras van liet café ,,'t Verguld Spin wiel'' in de Hoofdstee? werden tafels en stoelen omvergeworpen. Zoo gin? het de' bin nenstad door naar de Voorsehetérlaan, waar de lieer Stakenburg woont. De menigte was nu tot eenige duizenden aangegroeid. Op de Gedempte Blaak wierp men een steen naar de ruit van een jnwelierswinkel. De ruit brak echter niet, doch scheurde slechts. Inmiddels was een sterke politiemacht aan gerukt Toen de stoet bij het huis van dert lieer Stakenburg was gearriveerd, bevonden zich daar reeds ongeveer dlerti? ageniten. T.ater kwam ook commissaris Caspers en eeu' inspecteur. Het volk werd herhaaldelijk en van verschillende zijden aangespoord, kalm te blijven en geen herhaling van het gebeur de te Amsterdam uit te lokken. De lieer Stakenburg was bereid twee afge vaardigden en een hoofdagent van politie te ontvangen. Hij kon aan deze personen even wel niets rnededeelen, dan hetgeen hij reed» gezegd had, n.L: dat er heden oen conferentie zal plaats hebben tusschen de Seheepvaart vereeniging en den burgemeester, waarbij een beslissing genomen zal worden betreffende de nooduitkeeringen en de uitbreiding van de havenreserve. Dit resultaat van de be sprekingen werd van een lantaarnpaal af «an het volk medegedeeld. ^Hedenmiddag zal waarschijnlijk de nood uitkeering plaats hebben. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal men opnieuw trachten door een algemeene staking de uitbreiding der reserve te verkrijgen. Dringend verzochten de leiders de aanwe zigen kalm uiteen te gaan. Hieraan werd onmiddellijk gevolg gege ven: om 12 uur was het ia do geheele stad weder rustig. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. In verband met den slechten aanvoe van petroleum zal de distributie voor pa: - ticulieren van 50 op 40 pet. worden terug? /- bracht. - 3 DE INTERNEERING VAN 16.000 KRIJGSGEVANGENEN. De heer Van Doorn heeft betreffende d i interneering van krijgsgevangenen de vo* gende vraag aan den betrokken Minister in gezonden: Is het waar, dat in ons land 16.000 krijr s- gevangenen zullen worden geinterneerd' Zoo ja, welke maatregelen zijn dan ge troffen voor de voorziening in de behoelten van voeding eu verwarming dier geïnterneer den? De hoer Cort van der Linden, Miniates van Binnenlandsche Zaken, heeft daarop het volgends antwoord ingezonden: Inderdaad zulleu pl.m. 16.000 Engelse ha en Duitsehe krijgsgevangenen ten onzent1 worden ondergebracht. Maatregelen, om deze over het gansche land yerspreid, van huis vesting enz. te voorzien, zijn in voorberei ding. k De Duitsehe en Engelsche regeeringeu heli- ben zich bereid verklaard om aan de Neder- landsche rogeering naar gelang van de go- bleken behoefte, hetzij het noodige te leveren voor den bouw en het onderhoud der inter- neeringskampen dier krijgsgevangenen, zoo mede voor de geneeskundige verpleging, ver warming, voeding en kleding dor geinter- neerden, hetzij op geenerlei wijze den uit voer van eeu en ander te belemmeren. 17 V ft* V HET „NIEUWSBLAD VAN HET ZUIDEN'- Blijkens eeri% circulaire zal bet nieuwe Ka tholieke dagblad, dat te Tilburg gaat verschij nen „Nieuwsblad van hot Zuiden." booten. U t verschijnt tweemaal per dag. De abonnement-- prija bedraagt 13 ca. per week en f 1-75 por kwartaal. Deze prijzen in dozen tijd zijn wol geschikt de positie voor andere Katholieke bladen to bemoeilijken. NEDERLAND EN DE OORLOG. Volgens een particulier bericht uit Berlijit ia door de Duitsehe autoriteiten uitvoerver gunning verleend voor eene groote partij' plaatijzer, dunner dan 5 m.M. Aan dun plaatijzer bestaat hier te lande dringend behoefte. Er worden vodrloopig geen consenten voor den uitvoer van boter uitgereikt. Ter ver klaring van dezen maatregel kan medege deeld worden, dat de melkproductie en dien tengevolge ook de boterproductie, vergeleken: met andere jaren, een belangrijken terug gang vertoont. Rekening houdende me: de vrij zeker nog grootero productieverminde ring gedurende de stalperiode, is liet iet waarsohijniijk, dat de boterproductie gedu rende de wintermaanden groot genoeg zal zijn, om in de normale ~biuncnlandsché be hoefte te voorzien en daarom heeft de mi nister van landbouw aan de Botervereeni- ging opdracht gegeven tot het vormen van een reserve voor dc wintermaanden. De ongunstiger wordende vooruitzichten van de voortbrenging van ddierlijke produc ten gedurende den winter, door het ontbre ken van krachtvooder eu den onvoldoenden hooioogst, inaken het noodzaketijk, om da bovenbedoelde reserve vlugger bijeen tn brengen en misschien nog groeier ie makel dan aanvankelijk het voornemen was. Bovendien wordt blijkbaar door vele pari* ouiieren op groolere schaal dan anders go bruikelijk is, boter ingemaakt en voor diI artikel meende de minister voor dezen eig©( opslag «eicgenheid te moeien late •r I 'il ■J' ill jij NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT .11 Ij' •j! «ti A i i »(•- I j- •I "I Jtf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1