onze Bijkantoren: Gemeente-Gasbedrijf I 1 A r, I ii Abonnementen en Murtiitiii DE DAG BUITENLAND BINNENLAND On heffing Gasverbruik. WAT-DE PERS ZEGT i n I! Een Partijprogram, if i'l t? WOENSDAG 8 AUGUSTUS IS17 42STE JAARGANG No. 9407 jit nummer fcestaat uit twee biaüeti EERSTE BEAD. voor m MEUWE HAARLEMSCHE COURANT q kunnen voortaan ook opgegeven worden aan GROÜTE HOUTSTRAAT No. 15 D P.A. WESTEBHÖVEN, Schoterweg No. 46, Telefoon 345 H. i. ROÜiJERSlansweg 19 J. J. VAN KOLK Burgw.,h.Antoniestr. W.TH v.VAST ENHOVEN, Ostadestraat 4 TH. VAN TONGEREN Schouwtjeslaan 3® WED. TH. v VELSEN, Leidschestraat 8 DaaaöCjuuuuui-uauuiiQDDoaciQQCiPnaoüa In verband met de gasbesparing zijn boek je® met volledige inlichtingen over koken in hooikist en kranten GRATIS verkrijg baar aan het Gemeente Gasbedrijf, Cloos- terweg. Heemstede. 3252 De C. Directeur, L. THILIPS. HAARLEM. Aan de gasverbruikers wordt medegedeeld, dat alleen het inzenden van een ver zoekschrift om ontheffing van de bij de gaeverordening vastgestelde hoeveelheden niet als verontschuldiging voor eventueel tè hoog gasverbruik zal worden aanvaard. Ten gevolge van de vele bemoeiingen is het onmogelijk elke aanvrage om ont heffing onmiddellijk in behandeling te ne men. Alle aanvragen zullen zoo spoedig mogeiijk worden beantwoord. De Directeur, A. OCHTMAN. Haarlem, 7 A.7. Bij Foesani in Roemenië hebben de Duit- seliers in een plaatselijiken aanval de Rus sische stellingen vermeesterd enlBOOman gevangengenomen, benevens lBkanonnenbuitgemaakt. Te IJmuiden zijn de schipbreukelingen bin nengekomen van den Deenschen motorschoe- ner „Amor", die in de Sond werd! getorpe deerd. De landweerlichtingen 19071913, die dit jaar nog niet bij de reserve-landweerbatal jons onder de wapenen werden geroepen, sullen ter inspectie van kleeding, wapenen en uitrusting, enz. in September ».s. één dag worden opgeroepen. De „Zeeland" zal Vrijdag naar Engeland varen om gestrande passagier» af te halen. Besloten is tot de oprichting van een R.K. 'A thletiekbond. De ervaring heeft ons geleerd, dat pole- miek doorgaans onvruchtbaar fa. Gelukkig zijn er uitzonderingen op dezen regel. Zien we goed, dan hebben we zulk. een uit zondering voor ons in het antwoord, dat „Het Katholieke Volk" gaf op ons artikel over een program der Katholieke partij. Dit antwoord, iin den zakelijken toon ge houden, dien wij van „Het Katholieke Volk" gewend zijn, geeft moei tot een verdere bespreking, omdat er uit blijkt, dat onze geachte opponent veel dichter bij ons staat dan wel schijnt. Het fa zeker minder juist, dat wij ons „in het geheel niet" m6t de denkbeelden vaa „Het Katholieke Volk" ten deze zouden kunnen vereenigen, zoo al» de bekende drie- hoekredacteur in de inleiding van zijn ar tikel zegt. JVlj gaven immers duidelijk te verstaan, dat wij weliswaar bet zuiver politieke ka rakter dep Katholieke party, zooals zij hier te lande nu eenmaal fa gegroeid, ontkennen au derhalve de vaststelling van een partij program een moeilijke taak achten; ander zijds echter gaven wij toe, dat een partijpro gram toch niet onmogelijk zoude wezen, In dien de samenstelling door den Bond van &.-K. Kiesvereenigingen werd opgedragen aan een commissie van deskundigen. „Het Katholieke Volk" is ons reeds ver tegemoet gekomen door in zijn tweede ar tikel instemming te betuigen met onze mee ning ter zake van de uitwerking van een partijprogram, voor zoover bgtreft het pro gram van boginselen, waarvan het blad de voorbereiding eveneens wil toevertrouwd zien aan eene commissie als door ons be doeld. Hiermede zijn we voor een goed deel reeds tot practische overeenstemming gekomen. Toch is^het noodig ter verheldering en verdieping der begrippen en tot het schep pen van een zuiveren toestand nog nader in te gaan-op eenige theoretische en prac tische punten, door „Het Katholieke Volk" aangeraakt. Wij hebben goede hoop, dat we ten slotte in hetzelfde schuitje zullen gaan varen. „Het Katholieke Volk", maakte 'naar aan leiding van onze beschouwing over het eigen lijke wezen onzer Katholieke partij „eeni ge eenvoudige, practische opmerkingen", die echter inderdaad niet zoo eenvoudig zijn, als ze er uit zien en die wij dan ook met eenige „oortgelijke antwoorden moeten voorzien, willen we niet langs elkaar heen praten. Die 6 opmerkingen volgen hier. 1. In ons betoog voor een partijprogram in den gewonen zin meenden wij reeds sterk te staan door het feit, dat wijlen Dr. Schaepman aan de samenstelling van zulk program niet alleen heeft medege werkt, maar ons tegenwoordig partijpro gram- ook in eene meesterlijke rede heeft verdedigd. En de staatsman Dr. Schaep man was hier wel een-veilige gids. Dit is een autoriteitsargumënt, als zoo danig zwak en nóg zwakker om zijn inhoud. Het program, door Dr. Schaepman verdedigd, was geen partijprogram doch een program der Katholieke Kamerleden. De eigenaardig heid van dit program is geweest, dat nie mand er zich aan gehouden heeft. Schaep man misschien bet minst van allen. Ala er een argument schuilt in dit beroep op Schaep man, dan zou het er een zijn tegen een partijprogram, 2. Wij zijn nu eenmaal eene politieke partij en voor eene zoodanige partij is noodzakelijk, dat zij zich uitspreekt over voorname punten van staatsbeleid; dat zij steunen kan op een program, dat de. uit drukking is van de wenschen barer kie zers, zoowel omtrent vraagstukken van be ginsel als van praotischbeieid. On der de werking der evenredige vertegen woordiging, waaneer nog meer dan thans de partijpolitiek op den voorgrond treedt, zal dit nog duidelijker blijken. Hier aanvaardt „Het Kath. Volk', als be wezen, wat nog bewezen moet worden: dat wij zouden zijn „een politieke partij". Dit te juist het punt van geschil. Het woord partij komt van het Latijnsche „pars", dat „deel" beteekent. Een poli tieke partij' fa dus een volksdeel, dat zich om politieke, staatkundige redenen van het overige volksdeel afscheidt tot één groep met in, hoofdzaak dezelfde staatkundige denk beelden. Het woord „Katholiek," stamt af van een Griekscheu term, die „algemeen" betee kent. „P a r t ij" te juist niet algemeen doch „8 p e o i a a 1". Een politieke partij is een speciaal, door politieke doeleinden vereenigd volksdeel. In dit verband kan het woord „Ka tholiek" nooit in den gewonen zin gebruikt worden. Het Katholicisme fa door zijn alge meenheid juist vereenigbaar met meer dan één politiek program. Alle pogen om het met politieke doeleinden te vereenzelvigen ia steeds uitgeloopen, op een ramp voor de Kerk. Paus Lea XIII verklaarde immers te genover de Fransohe Katholieken, die het Katholicisme voor de monarchie in beslag wilden nemen, dat ook de republikeinsche regeeringsvorm zeer wel met het Katholi cisme vereenigbaar fa. En nog onlangs schreef de „Osservatore Romano": „Het Katholiclsmels geen politiek pro gram doch goddelijke waarheid." Daarom mag van eenpractisch politiek program nooit worden gezegd, dat dit nu bij uitsluiting HET Katholiek program fa en dat een ieder, die niet optrekt ter ver- wezeniyking van de praotisch politie ke eisohen in dat program vervat, uitgeslo ten moet worden van het Katholieke volks deel, dat niet om politieke doch om gods dienstige redenen een speciale plaats in neemt. 8. Jufat om de eenheid te bewaren stre ven wy naar een partijprogram, waarin zooveel mogelijk met de wenschen van al len fa rekening gehouden, inaar vóór alles met het feit, dat de katholieke partij in wezen democratisch is. Een politieke eenheid bewaren in de Katholieke partij fa onmogelijk, zoodra het de practische politiek betreft, omdat op difr» gebied eenvoudig geen eenheid bestaat onder de Katholieken. „Met alle wenschen rekening houden" is niet mogelijtc, ómdat wij hebben voorstanders en tege stan ers van vrijen handel; voorstanders en tegen standers van algemeen kiesrecht; voorslan ders en tegenstanders van dwangverzeke ring; voorstanders en tegenstanders van staatspensioneering^ enz. enz. „Zooveel moge lijk" kan-dus slechts beteekenen: „zoo wei nig mogelijk" of liever „in het geheel niet", want dergelijke tegenstellingen op practisch politiek gebied zijn on vereenigbaar. Zelfs kan geen rekening gehouden worden met het ,,feit"(?) dat de Katholieke partij in wezen democratisch is. Deze bewering zal moeilijk waar te maken zijn. Wil men lezen „Christelijk democratisch in den zin der Pau selijke encyclieken", d&n is ze juist, maar deze democratie i3 juist in wezen geheel anders dan de democratie zonder meer. En zoodra men op practisch terrein komt is de mogelijkheid der toepassingen weer zoo uitgebreid, de beoordeeling der voorge legde gevajlen zóó uiteenloopend. dat ook deze omschrijving geen houvast biedt voor een program van practische politiek. 4. Dat wij in de politiek als godsdien stige partij zouden optreden is eene be wering, welke eenvoudig onhoudbaar is. In dat geval toch zou ons partijprogram moeten voorgeschreven worden door de kerkelijke overheid, die alléén bevoegd is, op godsdienstig terrein leiding te geven. Ook onze politieke beginselen moeten steu nen op de katholieke leerstellingen van 'Goddelijk gezag, maar daarom zijn wij in de politiek nog niet op kerkelijk terrein I Wij verwijzen naar sub I. Ook hier wordt weer als bewezen aangenomen wat bewezen moet worden. Overigens: de Kerkelijke over heid heeft herhaaldelijk ingegrepen, waar het de Katholieke partij gold. Zelfs in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de redacteur van .„Het Katholieke Volk" schreef. Toén daar in een Zuid-Limburgsch plaatsje twee Katholieke Kiesvereenigingen bestanden, maakte Mgr. de bisschop van Roermond daaraan een einde en nog wel op deze overweging: „Overwegende dat het aan Ons staat^ te bepalen wat Katholiek is en wat niet, enz. Heeft Mgr; hier nu uitge maakt, wie fcoifc een politieke partij be hoorde en wie niet? Wij zijn benieuwd naar het antwoord van den redacteur van „Het Katholieke Volk". Onze politieke beginselen moeten zeer zeker steunen op de Katholieke leerstellin gen; en daarom juist achten wij een program van beginselen mogelijk. Maar zoodra het aankomt op de jpraotische toepassing is er ruimte voor het per soonlijk inzicht en kan men als regel niet steeds deoreteeren: dit, uw inzicht fa wèl „Katholiek" dat andere niet. De Engelscha Katholieken stemden als één man vóór Staatspensioneering, de Nederland- sche zijn er over het algemeen tegen. Toch baseeren beiden zeer zeker op de Katholieke leerstellingen. Dat fa slechts één voorbeeld uit de practijk. Het is merkwaardig dat „Het Katholieke Volk" in haar volgende opmerking deze waarheid erkent. Zie maar: 5. Op het gebied van practisch staats beleid zullen de meeningen in onze partij altijd versohillen, zooals trouwens in elke andere partij, maar een goed partijprogram geeft ook slechts da groote lijnen, waar mede zich allen, die tot de party willen behooren, moeten vereenigen, en laat de uitwerking over aan hare vertegenwoor digers van verschillend inzicht. Hiermede geeft echter „Het Katholieke Volk" zelf den eisoh prijs, vervat in de op merking sub 2, waarin gezegd wordt, dat het program óók uiting moet geven aan de wenschen der kiezers omtrent vraagstukken van praotisch beleid en sub S, waarin het niet aller wenschen rekening ge houden wil zien, wat natuuriyk nooit op de beginselen kan slaan. Overigens loopt in andere partyen het inzicht op politiek terrein niet dermate uiteen als in de Katholieke. By die andere betreft het verschil van gevoelen meestal een enkeling en een enkel programpunt. In de Katholieke partij bestaat er verschil van gevoelen over welhaast alle vragen der practische politiek tusschen zeor belangrijke groepen in de partij. De stemmingen in den Algen-oenen Bond zijn daar om dif te be- wyzen. 6. Wij1 zijn allen wat filosofisch aange legd, maar moeten toch met beide voeten op den grond blijven staan, om niet in iuchtkasteelen terecht te komen. Tegen deze waarJeerlng der philosofie moe ten wij opkomen. De philosofie is jufat geheel afkeerig van iuchtkasteelen, uiterma'e nauwkeurig en werkelijkheid-zoekend. Het ware te wen- soheu, dat er onder ons wat minder naar „practijk gestreefd werd, voordat men goed weet wat men wil. En dót bevordert de wijsbegeerte. We mennen, dat de redacteur van „Het Katholieke Volleten deze ervaringen beeft opgedaan. Was juist hij het niet, die aan drong op een beginsel verklaring onzer il.-K. Arbeiders- en Vakbeweging en die klaagde, at het daarmee den verkeerden weg op dreigde te-gaan, wegens gemis aan zuiver - inzicht in de beginselkwesties, een inzicht dar toch van zuiver philo chen aard i.-?.... p. EEN CANARD. De STANDAARD dries tart „Volgens de M a and a gochtendco u r a n.t zou het in de bedoeling liggen, d'at het leider schap van de A--R. partij overging op den heer A. W. F. Idenburg, terwijl de hoofd redactie van „Standaard" zou woTden over gedragen aan den oud-minister Colijn. Er Vliegen in den komkommertijd wel eens meer eenden rond, die men gewoonlijk dan maar vliegen laat; maar hier is tegenspraak wel wen schel ijk. De hoofdredacteur van ,.Da Standaard", die op het ©ogenblik zijn gewone jaarliikache kuur doormaakt, verkreeg daarmee tot heden goede uitkomsten en hoopt weldra, weer ge heel hersteld, zijn arbeid aan „De Standaard' te hervatten. Wat de leiding der A.-R. partij betreft,, daarmee is het precies gesteld als bij alle andere partijen; in de worsteling om de staat kundige beginselen komen vanzelf de ptr-- aonen naar voren, die het zuiverst tot uit drukking weten te brengen wat in den kring hunner partijgenooten leeft; en dat worden de leiders. Men kan een voorzitter van een partijbestuur kiezen en nochtans kan het blijken, dat iemand anders in de praktijk de leidende geest blijkt to zijn. Dat onder ons, nu al ruim 40 jaren, de partijleiding, de redactie van ons hoofd orgaan en het voorzitterschap van het C'en- traal-Comiité bij één persoon berustten, is aan de actio en opkomst van de A.-R. partij! zeer bevorderlijk geweest. Dat zulk een toestand, wanneer Dr- Kuyper zijn arbeid mocht neerleggen, ook in de toekomst zou voortbestaan, is wellicht niet waarschijnlijk, maar voor het oogenblik breekt de A.-R. partij zich hierover het hoofd nog niet en dénkt zü zelfs niet aan maatregelen als de „Maandagochtendcourant" in uitzicht stelde. „De Standaard" ia bovendien thans het eigendom van een Naamlooze Vennootschap. WERELDBRAND' DE STILTE IN HET WESTEN-TOENEMEND VERZET DER RUSSEN EEN DUITSCH SUCCES BIJ FOCSANI. Wel duren ia de frontbocht om Yperen de gevechten van verkenningsafdeelingen „in het trechterveld" voort; wel neemt de artillerie-werk zaamheid weder toe, niet alleen in Vlaanderen, doch ook bij Lens, maar tot een grooteren infan- terieslag kwam het nergens.' Zooaat er, wat men noemt, „stilte" heerscht aan het Westelijk front. Hetzelfde kan worden gezegd van het Centrale front ten Noorden van den Dnjiester, vanwaar Sienerlei gevechtswerkzaamheid wordt gemeld. uitschers en Oostenrijkers schijnen zich hier tevreden te zullen stellen met het bereiken der grensrivier Zboecz. Ten Zuiden van denDnjiester daarentegen dringen de Centralen nog vooruit. Maar het gaat niet meer van een leien dakje zooals aan vankelijk. In het gebergte tusschen Dnjiester en Proeth bieden de Russen „taaien tegenstand", zoo melden de Duitsche legerberichten, en ten Noord-Oosten en Zuid-Oosten van Czemowitz komen de Oostenrijkers slechts stap voor stap vooruit, onder het leveren van verbitterde gevech ten. De positie in deze streek is overigens niet alleen voor de Russen, doch ook voor de Roe men iërs vol gevaren. Mochten de Centralen er in slagen bij Suczawa in Zuid-Oostelijke rich ting door het Russische front te breken, dan moet ook het Roemeensche front worden teruggenomen en het is dan zelfs niet onmogelijk, dat dit front, indien de Centralen over voldoende troepenmach ten beschikken, wordt „opgerold". In verband hiermede fa het wel de moeite waard dit Roe meensche front eens nader te beschouwen. In zijn geheel beschouwd, vertoont het Roe meensche front drie zönes. Ten Noordwesten, die van de Karpathen, van den Borgo-pas tot de samenvloeiing der Poetna met haar zijrivier de Zahala. In het midden, die van de vlakte, gele gen tusschen de uitmonding van de Zahala in de Poetna en den Donau, tusschen Braila en Oalatz. Ten slotte, in het Zuiden, de derde zöne tusschen den Donau en de Zwarte Zee. In de eerste, zeer bergachtige zöne, staat het eerste Oostenrijksch-Duitsche leger onder bevel vau generaal v. Rohr en de afdeeling van von Oerok. In 't geheel ongeveer 18 divisies, waarvan 4 cavalerie. De tweede zöne, Indertijd op aandrang van Duitschland versterkt, bevat een stelsel van ver dedigingslinies, ter plaatse bestudeerd en georga niseerd door den Duitschen kolonel v. Schumann. Die linies hebben drie sterke weerstandscentra: Foscani in het Westen, Nomoloaso in het midden en Galatz in het Oosten, op het punt waar de Sereth zich met den Donau verbindt. De fronten dezer versterkingen zijn echter tegen het Oosten, dus tegen Rusland, gericht. In aeze tweede zöne staat het negende Oosten rijksch-Duitsche leger, dat ongeveer tien divisies telt, waaronder vijf Duitsche, twee Oostenrijksche, twee Bulgaarsche en één cavalerie-divisie. De Duitschers hebben daar hun beste troepen op gesteld en dezen een groote dichtheid gegeven- De derde gevechtszone wordt gevormd door de vlakte, welke zich uitstrekt tusscnen den Donau, den zuidelijken of St. George-ann van die rivier, en de Zwarte Zee. "Hier staat het derde Bulgaar sche leger, samengesteld uit ongeveer drie Bul gaarsche divisies, twee Turksche en één cavalerie divisie. Deze zöne is trouwens zeer gemakkelijk te verdedigen wegens de breedte van den Donau en zijn zeer moerassigen oever, In vergelijking met de andere fronten fa de dichtheid van de troepen der Centralen aan de Roemeensche linies veel geringer, hetgeen onge twijfeld te verklaren is door den aard van het terrein, bijzonder voor verdediging geschikt. In de tweede dezer zönes hebben de Duitschers thans bij Foesani een plaatselijken aanval gedaan op de Russische stellingen, waarbij hun 1300 gevangenen en 13 kanonnen in handen vielen, De Roemeniërs van hun kant blijven aanvallen in de streek van het Poetna-dal, zonder echter in dit moeilijke bergland een succes van betee- kenis te bereiken. i UIT de staatscourant. Bij Kon. Besluit zijn met in pane van 16 Augustus a.s. bevorderd tot sehout-bij-iiacbt de kapitein ter zee H. W. Q. van B leys wijk Ris; tot commandant, onderscheidenlijk van bet 10e, bet 15e en bot 19e regiment, de luitenant- kolonels A. S- de Jongb, F. L. van den Hoff en O. W. F. Epketna, respectievelijk commandant van hot 19e, bet 24e reserve- en het 25e reserve- regiment, zulks onder eevolle ontheffing uit hun tegenwoordig bevel; b. tot luitenant-kolonel, oommandant. onder scheidenlijk van het 5e. liet 24e reserve- en het 25e reserve-regiment, de majoors J. L. van deT Moer, P. J. A. Yintges en D. O verdiep, re®p. van het 20e. het 22e en het 6e regiment; C. tot majoor, onderscheidenlijk bij 't. 20e. 't 14e het 8e, het 6e en het 22e regiment, de kapiteins J. O. C. Phaff, I. A. de Koning, N. J- Lavaleüe W. Klem en L. O- A. Marchant, resp. van bet reg. grenadiers, het 11e. het 22e, het 9e en het 10e regiment: bjj den staf van het wapen, tot luitenant- kolonel, de majoor F. G'. K. Haalebos. van dien staf, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen, en tot kapitein, de le luit. W. M. O. ,T. Hafkemeijer, van het 6e regiment. DE NIEUWE OOGST. Naar wij vernemen, heeft het Dagelijksch Bestuur der Geld.Overiis. Maatschappij v. Landbouw aan den Minister van Landbouw een telegram gezonden, luidende als volgt; „Kan landbouwers worden medegedeeld, dat toezegging zal komen, dat een billijke hoeveelheid van* eigen oogst voor b.ak- en voer-rogge him zal worden gelatenl Bovengemelde vraag spruit voort uit alge- meene ontevredenheid, welke ik vrees, dat tot ernstige moeilijkheden zal leiden. Vergade ring Dag. Bestuur der G. O. M. v. L. VAN RAPPARD, Voorzitter." V i u I (Jv J BOERENWINST! Wril men eens weten, vraagt „De Tijd" op welke wijze de Regeering de boeren bevoor deelt, die tegel ijk landbouw en veeteelt drij ven, dan zie men eens de volgende cijfers: In ds officieele prijslijst is opgenomen wat de Regeering in Juli 1917 betaalde voor het ïj in beslag genomen graan. Welnu, de land- .1 bouwer ontving voor zijn tarwe 18, voor zijn rogge 13 en voor zijn haver 16.50 p. 100 K.G. Hiy mag daarvan niets aan zijn vee voeren, maar ontvangt enkele stuivers be- waarloon, daar de regeeriug geen opslag plaatsen heeft. Men geve aoht, dat de man eerst geld krijgt voor zijn geleverde koop waar, lang nadat ae bij hem is weggehaald. Nu 'heeft hij veevoer noodig en moet dat koopen van de Regeering, maar tegen voor uitbetaling. En ziehier nu. wat hij betalen moet: voor tarwe-afval 23, voor zemelen 18-50 en voor haver 22.50 per 100 K.G. Alzoo de man, die 18 voor zijn tarwe ont vangt, betaalt voor den afval daarvan, die tot hem wederkeert 23 en 18.50 en voor de haver, die hem 16.50 opbrengt, moet hij 22.50 neertellen. En dan moet hij nog maar afwachten, welke rotzooi bii terug krijgt in de plaats van de puike waar. die hij met zorg heeft gekweekt. Een landbouwer verzekerde ons onlangs, dat hij het Regeeringsvoer aan zijn jonge varkens niet kon geven, wijl het beter was, dat hij ze doodtrapte en het voer gebruikte voor kiekenpilc. Het gevolg van deze graanpolitiek is, dat in Juli 1916 in ons land 58.133 HA. met win tertarwe waren bezaaid en in 1917 dit cijfer was geslonken tot 41.834. En dat Nederlands roggeveld was ingekrompen van 201,746 tot 187,255 H. A. Waarom zal een boer graan telen! b DE „NOORDAM". ,j (Officieel Naar aanleiding van de berich- ten. welke daaromtrent in de dagbladen zijn versahenen, dat by de huilpverleening aan het f stoomschip „Noordam", onopgehelderd fa ge- ;j bleven heit uitblijven van hulp van de Neder- laadache marine, wordt het volgende medege- d dcold Te 4 uur 10 min. namiddag» werd te o NieuwedLop het eerste draadloozo noodsein ontvangen van het stoomschip „Noordam". dat' 4 vroeg om aleephooten, daarbij tevens haia po-S sitie opgevende 14 mijl west van Eierland. Hierop fa aau de sleepboot „Thames", welke 1 zioh bij d,a „Noordam" bevond, geseind, dat de t sleepboot .ySlmson" en torpedobootea naar de. Eierlandsaha gronden zouden worden gezonden tot de grene van het mijnveld. Onmiddellijk,'1 ontvingen twee torpedobooten, die bij Cal-; j. landeooa lagen, en twee te Nieuwediep. bevel zioh naar de kust van Eierland te begeven. In-'. middels kwam een bericht in van de kustwacht, dut in een''oogenbiik van opklaring oen groot,, stoomeohip met een -sleepboot was gepeild op, 6 mijl uit de kust van Eierland,waarop aan de. „Noordam" draadloos gevraagd werd of zü dit,, kon zijn. De twee tegenstrijdige berichten' omtrent de plaat», waar de „Noordam" zioh bevond,gaven aanleiding tot vertraging en latei',1 tot het mfaloopen van hot schip, dat inderdaad bleek te liggen nabij de plaate door do kust- ji waoht aangegeven. De sleepboot „Simson" fa te 5-15 's namid- dags onder leiding van een zeeofficier naar de plaat», opgegeven door de „Noordam", vot- trokken, doch kon te 9 uur namiddags daar aankomende, hot sohip niet vindeneerst na op' draadlooze aanwijzing van de „Noordam. meer om de Zuidoost te hebben gezocht, werd dif sohip ongeveer halftwaalf door de ..Simson' gevonden. De sleepboot „Thames" aan boog waarva# zioh de passagiers van de „Noordam" bevende» en die tot de kornet van die Simson in de nabÜj hoid van de „Noordam" was gebleven, begal COURANT y 9 t 1» i s. O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1