DE DAG KoiendisfHbutie BUITENLAND OPRUIMING P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND Een Partijprogram. IJDA6 fO AUGUSTUS 1917 42»TE JAARGANG No. 9409 ^Weest buitengewoon zuinig met Uw Brandstof District Haarlem en Omstreken (gemeenten HAARLEM, BLOEMENDAAL, BENNEBROEK, HEEMSTEDE, SCHOTEN, SPAARNDAM en HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE.) 1. KAMERVERHUURDERS(STERS) moe ten voor de brandstof van de bij ben inwonenden zorgdragen. De kamerbewoners kunnen dus zelf (alhoewel zij de bindstoffen soms wel aan den hospes of de hospita moeten betalen) geen brandstof van een handelaar betrekken, doch moeten dit aan de(n) kamerhuurder(ster) over laten. Indien de kamerverhuurders(sters) aan het Brandstoffenbureau op den 15en van elke maand, te beginnen met 15 September a.s., cene opgave indienen van het aantal kamers dat door hen wordt verhuurd en moet worden ver warmd, zal hun zoo noodtij een kleine toeslag aan brandstof boven het vastgestelde rantsoen worden gegeven? 2. Gezinnen die een geheele étage gehuurd hebben en zelf voor de bereiding hunner spijzen zorgen, moeten wel zelf voor hun brandstof zorgen. Mochten sommige dei tot deze categorie be- hoorende gezinshoofden hiervoor nog geen aan gifte-biljet hebben ingediend, dan kunnen deze bij het brandstoffenbureau een formulier aan vragen. 3316 Directeur Brandstoffenbureau, REITSMA. Weest buitengewoon zuinig met Uw Brandstof! Terwijl.in Gallieië en Boekowina de te- (ugtocht der Bussen gisteren welhaast tot stilstand was gekomen, hebben de Duitschers en Oostenrijkers in Roemenië bij Focsanl een belangrijk succes bevochten, dat hun 3350 gevangenen, 17 kanonnen en 50 ma chinegeweren en mijn werper» opleverde. In Vlaanderen werd het geschutvuur der. geallieerden eergisteren versterkt tot roffel- vuur. Infanterie-aanvallen hadden echter niet plaats. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende bepalingen ter bescher ming van de landarbeiders. Er verscheen een officieel communiqué, over de dreigende vermindering van ons broodrantsoen. II (Slot.) De opmerkingen van ons vorig artikel sa menvattend, herbalen wij; de „Katholieke partij*' is geen politieke partij in don gewo nen zin des woords. „Het Katholieke Volk" moge verbaasd zijn, dat hetgeen wij te dezen opzichte hebben geschreven, thans weer op nieuw wordt te berde gebracht, ofschoon de vraag naar den aard onzer Nederlandsche „Katholieke partij'' reeds meermalen aan leiding gaf tot breedvoerige beschouwingen onder vooraanstaande Katholieken; wij antwoorden; dat, deze breedvoerige beschou wingen, o.a. in de ons van zeer nabij beken de brochure van den heer Jao. P. van Term, tot dusver niet hebben geleid tot een voldoen de oplossing van dit voor de toekomst onzer Katholieke politiek o.i. alles beheer- sli end vraagstuk. Reeds zijn er vele teeke- nen van afbrokkeling. Wij vreezen, dat deze verbrokkeling der Katholieke partij gaan deweg zal toenemen en het verval inluiden, wanneer geen Maarheid wordt gebracht in de begrippen over haar wezen en aard. Dit vraagstuk wordt in de pers welhaast Stelselmatig vermeden uit vree» voor zy'n in gewikkeldheid en de mogelijke gevolgen eener bespreking. Onzes inziens geheel ten onrechte Welbegrepen voorzichtigheid, die op Voorzien berust en niet op onthouding, eischt dat er op dit punt klaarheid kome. Maar, zegt „Het- Katholieke ,VoJk", inu Vooral, nu wij staan voor de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging, zullen wij Voor de kiezers moeten tredenniet met vage redeneeringen maar met een wel omschre ven program van practisclio politiek. In zekeren zin kunnen wij dezen eisch on derschrijven. Weliswaar ontkennen wij ten stelligste, dat een gedegen onderzoek naar het wezen onzer Katholieke partij, mag wor den gequalificeerd als „vage redeneeringen", Wij erkennen evenwel, dat er in onze partij Ook aan practisehe politiek moet worden gedaan en dat de kiezers het recht hebben te Jfeten, wat zij ten deze aan hunne afgevaar digden hebben. Hiervoor is echter niet noodig. dat oen fh'Qgram van actie als bindend voor de ge hele partij en al hare onderhoorigen wordt vastgesteld. Zulk een program van actie achten wij voor onze Katholieke partij niet bereikbaar, zonder dat zil afstand doet van het karakter, dat haar dusver kenmerkte en krachtens hetwelk zij alle Katholie ken van niteenToopende poli tieke g e z i n d h i d omvatte. Terwijl wij ons 'dus verhengen over de met „Het Katholieke Volk*' bereikte eenstemmig heid ter zake van het program van beginse len, rust nog de taak op ons uiteen te zet ten, boe wij ons de verwezenlijking denken van den eiscb, dat onze Katholieke kiezers zullen weten, wat zij aan hunne afgevaardig den diebben op praot isch politiek gebied, zonder dat een bindend program van actie wordt vastgesteld. Het wezen zelf onzer Katholieke partij wijst uit hoe hare verhouding tot de prac tisehe politiek (Ment geregeld te worden. De Katholieke partij, hierover zullen we het allen wel eens zijn, wil de Katholieke zedeleer toepassen op de regeling der maat schappelijke en staatkundige verhoudingen. Het is zeer wel mogelijk de algemeene taak en beteekeais welke de staat en zijne;orga nen volgens deze leer hebben, in een pro gram van beginselen vast te leggen en daarmede tevens aan te geven de groote richting van de practisehe politiek der „Katholieke partij'*, En uit die beginselen volgt logisch de om schrijving van de verhouding onzer Katho lieke partij tot de afzonderlijke toe passing ein harer staatsleer op bert gebied der practisehe politiek Want ook deze toepassing zelve is weer aan een algemeen beginsel gebonden, een groot beginsel, dat o.i. door „Het Katholieke Volk" eenigszins over het hoofd wordt ge zien. Dit beginsel is de schakel van het per- soonltfik geweten, dat, zoolang de Ker kelijke overheid niet heeft gesproken, over de practisehe toepassing der algemeene be ginselen heeft te oordeelen. Alléén door dezen schakel'te behouden zal het mogelijk wezen de eenheid te hand haven onzer Nederlandsche Katholieke par tij, die nergens elders ter wereld in dezen vorm bestaat en gegroeid is nit de behoefte der Nederlandsche Katholieken aan een ge meenschappelijke en eensgezinde verdedi ging hunner godsdienstige belangen op staatkundig gebied. Bij zulk een regeling zal ieder afgevaardig de zijne juist krachtens Katholiek beginsel noodzakelijke vrijheid behouden om te stemmen en te handelen volgen» plicht en geweten en niet volgens een program van actie, dat het meerderheidsbeginsel ais .waarheidsmaatstaf huldigt, iets wat bijv. Sclxaepman steeds met alle kracht heeft ver worpen. Onze partij zal dan krachtens de on verbiddelijke logliba der feiten geleide- 1 ij ik maar zeker op praofcLsch politiek ter rein de verschillende meeningen gaan ver tolken, welke, by volmaakte eenheid in het algemeene einddoel, in haar boezem le ven; en krachtens diezelfde logica zal die meening de sterkste Worden in hare parle mentaire vertegenwoordiging, welke het ook is in het geheele Katholieke volksdeel. Want uit den aard der zaak zullen de kiezers zich zulke afgevaardigden kiezen, welke hunne meening weergeven, m.a.w. voor zich per-, soonlijk een program van actre belijden en voorstaan dat met de wensehen der kiezers overeenstemt. De strooming. welke „Het Ka-' tholieke Volk'' en ook wij, gaarne de serkste zouden zien worden, zèl het ook worden, wan neer niet alleen het aantal doch ook de politieke rijpheid barer volgelingen zich In de Hesvereenigingen zal doen gelden. Zoolang die politieke rijpheid ontbreekt is deze strooming wèl de breedste maar niet de sterkste. Om dit te worden moet het politiek inzicht harer volgelingen verdiept, hun staatkundi ge wil versterkt worden Het is veel beter, dat dit proces regelmatig verloopt dan dat de macht van het getal onder de suggestie van eenige leiders eenzijdig een practisch politiek program vaststelt, dat de in onze Katholieke party noodzakelijke en door liet beginsel zelve verelsehte stem van het per soonlijk geweten als schakel tusschen alge meen beginsel en practisehe toepassing in de doorgaans onzekere en twijfelachtige vraagstukken der politiek van den dag zou uitsluiten, Su mm a eummaruzn: w« wensehen te wijzen door den Bond van R.-K. Kiesver- eenigingen in Nederland, vastgesteld pro gram van beginselen, dat het algemeene stre ven der monumentale Katholieke staatsleer in volle schoonheid zal ontvouwen en de ver houding van den enkeling tegenover de prao- tiiscke toepassing in de politiek van den dag zal bepalen. Wü wensehen géén program van actie doch vrijheid voor persoonlijk inzicht in de practisehe politiek; en -wij gelooven dat juist door die vrijheid en het bekend worden dier persoonlijke inzichten, de verschillende stroo mingen in onze niet zuiver politieke partij, tot haar recht zullen komen, wier, boven politieke specialisatie verheven. Katholici teit juist een groote differentiatie van mee ningen toelaat, waarvan de onderdrukking noodzakelijk tot splitsing óf tot politieke onverschilligheid zou leiden. P. tt Eindelijk.' Eindelijk dan is vanwege den Minister van Landbouw gezorgd voor een bureau ter voorlichting van het publiek in zake de re- geeringsmaatregelen ter voedselvoorziening. Minister Posthuma heeft echter blijkbaar heel weinig kaas gegeten van het publici- teitswezen. Wantalle voorlichting over deze voorgenomen voorlichting ontbreekt. We krijgen te hooren dat het bureau er is. Hoe het zal werken, of er ook journalisten* die de kunst van publieke voorlichting ver staan en in begrijpelijke taal tot het volk weten te spreken, aan verbonden zijn, dan wel of de voorlichting uitgaan van amb tenaren, die er zich op toeleggen dit is geen overdrijving doch werkeiykbeid hun zinnen zoo lang en zoo onleesbaar mogelijk te maken; van dit alles verne men We niets. Toch zouden op de eerste plaats de dag bladen, die de Minister hij zijn voorlichtdngs- pogingen zal noodig hebben, wel mogen we ten op welke wijze en door welke personen de Minister zioh voorstelt het publiek in te Mohten. Wy wachten WERELDBRAND'4 ROFFELVUUR IN VLAANDEREN EEN DU1TSCH SUCCES BIJ FOCSANI. Het Duitsohe legerbericht van gisteren meldde: „Het ongunstige weder belemmerde in den namiddag, een lévendige gevechtsactje. Eerst tegen den avond nam in Vlaanderen de ar tillerie-actie weer in hevigheid toe. Geduren de den naoht bleef zij sterk en bereikte in eenige sectoren, vooral aan de kust en van Bixschoote en Hollebeke, de uiterste hevig heid. Infanterie-aanvallen werden niet on dernomen. Bij1 Hooge werd een aanval van een Engelsche verkenningsafdeeling afgesla gen. „In Artois nam de ar allerie-actie aan beide zijden van Lens in hevigheid toe." De voorboden blijkbaar van 'n dubbel of fensief, dat in Vlaanderen zéér moeilijk zal zijn, omdat zich daar blijkens berichten van oorlogscorrespondenten, vooi' de Duitsche li nies een veld van trechters uitstrekt, die doop de regens der laatste dagen in even zoovele vijvertjes zijn veranderd. In hot Oosten is het verzet der Bussen langs de Zbroecz zóó krachtig geworden, dat do Duitsch-Oostenrijksche opmarsch er stil staat'. De aanval van von Mackensens troepen in Roemenië heeft echter tot een belangrijk succes der Centralen geleid. Zij hebben reeds 3300 manenöOoiffioieren gevangen ge npmen, en 17 stukken 'geschut en 50 m aohinegeweren en mijnwerpers buitgemaakt'. Russisch Roemeensche tegenaanvallen wer den afgeslagen. VERSPREIDE BERICHTEN. HET RUSSISCHE BATALJON DES DOODS. Het „Berliner Tageblatt" meldt aangaande den aanval van het Russische bataillon des doods het volgende: Het bataillon, dat de kern eener geheele divisie vormde, was samengesteld uit personen van verschillenden aard en leeftijd, die alleen daarin overeenstemden, dat zij met het leven hadden afgedaan. Voor den aanval van het vijfde Russische leger ten Zuiden van Lunaburg kreeg het bataillon des doods den belangrijksten sector. De zwarte duizend stonden tusschen den Savkessabeek en het Gatinimeer in het midden bij den door vuur vernielden spoordijk Wilna Dunaburg. Ten Oosten van dien spoordijk door sneed voor Huchalisiklei een beek de Duitsche liniën, die een moeras vormde. De taak van het doodsbataillon was door dit moeras te trekken, de aan weerszijden versterkte stellingen der Duit schers aan te vallen van achteren en de Duitsche linie naar den spoordijk oprollen. 1 wee dagen lagen de zwarte duizend in de nieuw aangelegde loopgraven. Den eersten dag vuurden de Russen met vlakbaamgeschut op de Buitsche moeras stelling, waarbij den tweeden dag vuur uit een groot aantal batterijen met krombaangeschut gevoegd werd. Den derden morgen werden nog 4500 schoten afgegeven, zoodat de moestuin van Huchalischkie het „Zopje" en de „Heimichsberg" rookten en aard- en waterfonteinen uit het moe ras stegen. Thans kwam.het bataillon langzaam te voorschijn. Om 9 uur 20 werd het vuur ver legd, terwijl tegelijk de Russen tot den aanval vooruitrukten, het geweer in de linkerhand, de Door het terrein rechterhand boven de oogen. een door een zeer bevoegde commissie, aan begunstigd, kwam het bataillon zónder groote verliezen door het moeras. Rechts den moestuin, links de Mindenburgsc'nans, beide hooge punten, die zwaar door het vuur geleden hadden, achter zich latend, drongen zij in korten tijd door tot in de linie. Zij waadden tot hunne knieën door het moeras tegen het vuur der machinegeweren in, terwijl achter de eerste golven jongens van 14 tot 16 jaar munitie en handgranaten aanvoerden. Even na 10 uur drong het doodsbataillon in onze stellin gen door, dreigend diep in onzen rug. Ook aan weerszijden bij den Heimichsberg en het Hohen- zollernkasteel waren Russische bataillons door gedrongen, maar slechts tot geringe diepte. Om half elf had een tegenaanval plaats van Duitsche troepen, grootendeels uit Sileziërs en Hessen be staande, die met het doodsbataillon een gevecht aangingen, dat tot 12 uur 'duurde. De Russen streden met bewonderenswaardigen heldenmoed. De officieren Bleven vuren tot zij vielenmatro zen vochten als razenden, doch hun" aantal ver minderde van lieverlede; om 12 uur waren 500 van hen gesneuveld, 300 gevangen genomen en bevond zich geen Rus meer in de Duitsche stelling. KORNILOF'S MAATREGELEN. De „Köln. Zeitung" verneemt, dat volgens de „Rjetsch" te Komnespodolsk een deputatie van grondbezitters een gewapende bescherming aan Kornilof verzocht, nadat deze de wederinvoering der doodstraf had weten door te zetten. Kornilof antwoordde dat hij de voor den oogst noodige bescherming zou verleenen, maar zich niet zou laten weerhouden de grondbezitters te laten neer schieten, die zich bij de verdeeling van den oogst tegen het voorschrift mochten gedragen, daar hij hun evenzeer beschouwde al» verraders van het slag der lieden, die op tegenrevolutie bedacht waren, als de opruiers in het leger. Deze rede van Komiloff maakte een geduchten indruk op de grondbezitters. FRANSCHE VLIEGERS AAN HET RUSSISCHE FRONT. De commissaris dér voorloopige réfljeering* in Galioië geeft in zijn rapport aan do xegeerkwr liioog op van do praeatatdos dor Fr-anseke vlie gers tijdens de jongste operaties ten Noorden van Brody. De vliegers, wien was opgedragen de aotiie van een afdeolitig kozakken te onder steunen, welke heb voor (dringen der vijanden moest verhinderen, daalden op minder dan 20 meter van den grond zonder zich to betkomme ren otm dé kogels, die hun om dJe ooren floten, beschoten oen Turksch regiment met' hun ma chinegeweren en dreven dit ten slotte op de vluiolvt. (Havaa.) tegen zeer lage prijzen Rarteljorisstraat 27. TEL. 1770 »oi UIT DE STAATSCOURANT. By Kon. Besluit van 4 dezer, is, voor het tijdvak van 1 September tot en met 81 Augua- tua 1918, benoemd tot R ij ka viesoher ij'leer a arJ. Metzelaar, te Amsterdam. By Éon. Besluit van 8 dezer is benoemd' tot notaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats Almelo, J Gideonse, oandid'aat- notaris te Velp, gemeente Rheden- By Kon. Besluit van 7 dezer is benoemd tot subeti tuut-grif fier bij' het kantongerecht to Rottordam. mr. A. B. Somer, thans griffier bij het kantongerecht "te Xierikzee. Herbenoemd met 5 Augustus tot voorz,.- der plaatselijke commissie voor do ongevallen verzekering te Wormerveer, A. Boers, secreta ris dier gemeente; id. met 4 Augustus tot id. id- to Zoc-termeer, F- S. G. Bios. aldaar, en id. mat 14 September tot plaats vervangend' voorz. dier commissie, J. Scheer, aldaar. HET NIEUWE BROOD. Men schrijft aan de „Msb."Met het malen van rogge ter vermenging met tarwebloem voor het wittebrood zijn de meelfabrieken Maandag morgen begonnen, zoodart het brood van deze mélange gebakken, vermoedelijk de volgende week door de bakkers aan hun klanten zal wor den geleverd. De kleur van hot brood ia er niet op vooruitgegaan. De gele kleur, welke de aan wezigheid van majisbloem verried, heeft thans plaats gemaakt voor een grijs-grauwe kleur, men zou haasit kunnen zeggen een peperkleur. Toch .zou de kleur van het brood niet zoo grauw behoeven te zijn, wanneer de rogge niet voor 80 pot. tot bloem moest worden vermalen. Be paalde men dit percentage op bijv. 65 pot,, dan zou diti niet alleen aan de kleuT, maar ook aan den smaak en den bakaard van het brood ten goede komen- Al is toch de smaak van brood met roggebloem niet bepaald slecht, zoo smake lijk als met' maïsmeel is het brood niet en het geeft ook niet. zooala het in bakkeretexmen luidt, een groot stuk- Ook is het brood, ondanks z;jn grootere taaiheid, eerder droog dan brood mot maisbloem. In zoover is heb wittebrood in zijn nieuwe samenstelling dus geen verbete ring. (N.Ot.) VERMINDERING BROODRANTSOEN Men meldt ons uit Amsterdam: In- de gisteren gehouden vergadering van de Commissie voor de Levensmiddelen kwam in de eerste plaats ter sprake da vermindering: van het broodrantsoen, wiaarover berichten in de bladen hebben gestaan. De voorzitter deelde mede, da,t tolt op heden door het gemeentebestuur geen berichten om trent do vermindering van hot brood rantsoen waren ontvangen. 'Hem was wel bekend, dat hot noodig was gebleken, den maatregel zoor ernstig te overwegen. De toestand is nl. zóó, dat op dit oogenbiik, alle aanvoer van graan uit Noord-Amerika is stopgezet. Een aantal ladingen, die voor de N'ederliaodische régeering bestemd wiaren en tot vertrok gereed. worden door de Amerikaansche regeering opgehouden- Verbetert! deze toestand niet. da.n moet ge vreesd worden, dat vermindering van het brood rantsoen onvermijdelijk zall blijken- Er zal moeten worden overwogen of aan het stelsel van de aanvullingsbroodkaarten riitbreiding moet worden gegeven, ook in dien zin. dat deze beschikbaar worden goatekl voor kinderen in den leeftijd van den sterksten groei, bijv. van 101.7 jaar in die gezinnen, waar de helft of mock van het aantal kinderen in dezo leef tijdsgrenzen valt en waar dus kan gezegd wer den, dat reeds met het. bestaande broodrantsoen groote moeilijkheden zich voordoen, om de kin deren 't brood te geven, wat zü noodig hebben. Ten opzichte van een en ander zal door den voorzitter liet advies van de commissie Van des kundigen worden ingewonnen. Tntusschen. mag worden aangenomen, dat voor het oogenbiik nog niet mot de vermindering van liet- brood rantsoen behoeft" gerekend t e worden. DE WERKLOOSHEID TE IJMllIDEN. Naar wij vernemen lieeft Donderdag een be spreking plaats gehad tusschen het Kon. Nat Steuncomité en vertegenwoordigers van de samenwerkende arbeidersorganisaties te IJmui- den, in verband met de reeds sedert geruimen tijd lieerechende we-rkelooshelid te IJmuiiden. De hear Van IJsselsteyn verzocht den afge vaardigden hunne verlangens te willen mede- deelen. Op die vraag wat zon kunnen gedaan worden tot leniging van den nood. antwoordde de heer Van Rooy, dat het Kon. Nationaal Steuncomité zou kunnen trachten de reeders bereid te vinden op de schepen menschen te werk te stellen, zulks zou ook de zeewaardig heid dezer schepen ten goede komen. Verder meende de heer Van Rooy, dat er in overleg met het K. N. S. een regeling tot stand zou kunnen komen, can, met financicelen steun vau de reeders in den nood van behoeftige arbeiders te voorzien. De heer Van IJsséleteyn zegde toe, hierover met de reedersveèeeniging te zul len spreken en verzocht de organisaties hem in middels met feiten over den toestand nader te informeer en. NEDERLAND EN DE OORLOG. (Officieel). Het departement van marine deelt mede: Van de 4 lichtschepen en 7 gasboeien, die gelegd zouden worden ter afbakening van de vrije geul tusscherk het nieuw aangekon digde Britsche mijnenveld en een deel der Noordzee, waar de vaart gevaarlijk is ten gevolge van het optreden van Duitsche duik- booten, lichten thans de 4 lichtschepen op hun juiste plaats. Bovendien zijn de 3 zuide lijkste gasboeien, dat zijn dus die, welke lig gen in het nauwste gedeelte der bedoelde passage, uitgelegd, terwijl de overige 4 wel dra zullen volgen. Het gevaar van de vaart door de nauwe passage, aangekondigd in de mededeeling van 1 Augustus, is daardoor zooveel doen lijk verminderd. In een circulaire aan de burgemeesters deelt de minister van landbouw het volgende mede: Het is mij gebleken, dat in verschillende gemeenten op zeer willekeurige wijze wordt afgeweken van de distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge. In sommige gemeenten werd het brood rantsoen voor de ingezetenen verhoogd door de verstrekking van extra-broodkaarten; el ders "wordt oogluikend toegelaten, dat de bakkers aan het einde "^an de week (tijdvak van 9 dagen) de broodkaart innemen, nadat gedurende den loop van de week brood werd verstrekt zonder inneming van bons; weer elders zijn vervallen broodkaarten door een voudige overstempeling geldig gemaakt van een later tijdvak. In verband hiermede zie ik mij verplicht er in liet algemeen belang de aandacht op te vestigen, dat de gemeentebesturen in de eer ste plaats aangewezen zijn de goede uitvoe ring van de distributieregeling te bevorde ren en niet door eigenmachtige maatregelen in de hand moeten werken, dat het publiek' den indruk krijgt, dat het zoo erg niet is 03 regeling te overtreden. De distributieregcling vindt haar bestaans- oorzaak in de overweging, dat het noodzake lijk is de brood voeding van het Nedferland- sche volk zoolang mogelijk te waarborgen. Dit kan slechts worden verkregen door rantsoeneering en de distributieregcling zou niet aan haar doel beantwoorden, indien var. die rantsoeneering op welke wijze dan ook wordt afgeweken. In verband hiermede verzoek ik u voor zoover noodig te bevorderen, dat aan die regeling pok de hand wordt gehouden. (Officieel). Op Zaterdag j.l. werd de uit voer van vroege aardappelen geheel stop gezet. Gelijk als bekènd mag worden veronder steld, kunnen aardappelen van deze soort niet worden bewaard. Gedurende den kor ten tijd derhalve, dat de aanvoeren de bin- nenlandsche behoeften overtreffen, is men op uitvoer, van het overschot aangewezen. Tot 27 Juli bewogen zich de aanvoeren ter veiling in ronde cijfers tusschen de 2y» en 8y2 millioen K.G. om sedert dien gelei delijk te dalen: op 27 Juli 2.500.000 K.G.j 28 Juli 1.900.000 K.G.; op 30 Juli 1.200.000 K.G,; op 1 Augustus 1.000.000 K.G. Uit het feit, dat ook siudsdien do inge treden daling is blijven aanhouden, viel a£ te leiden, dat het tijdvak van koristonüigen overvloed voorbij was en dat derhalve, ten einde voldoende hoeveelheid voor de binnen- Iandsche behoefte beschikbaar te houden, al le uitvoer, moest wordeu gestaakt. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is den gemeentebesturen een circulaire toegezonden, waarin de minis ter zegt, dat het, in verband met zijne be reidverklaring in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, in zijn bedoeling ligt, met ingang van 1 Sep tember 1917, op aanvrage van gemeentebe sturen, onder behoorlijke oontroie hunner zijds, volle, rauwe melk te verstrekken teD behoeve van zieken, zwakken en kinderen beneden den leeftijd van zes jaar, tegen den prijs van 11 cent per liter. De minister voegt hieraan toe, dat 9/Bj van het nadeelig versohil tusschen 11 cent ei NIEUWE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1