VAN OVERAL STAD EN STREEK UIT, PLEK EN PLAATS KERK EN SCHOOL ORDE EN ARBEID LEGER EN VLOOT LANDBOUW EN VISSCHERIJ Jen in de betrokken gemeente geldenden maximum-consumptle-melkprijs, ten laste van het rijk zal worden gebracht, terwijl 1/10 van bovenbedoeld verschil ten laste komt der betrokken gemeente. Het ligt in 's ministers bedoeling, dat/ ten einde een oordeelkundige distributie van de ze goedkoope melk te verzekeren, door de burgemeesters, voor zooveel noodig, de mede werking ingeroepen wordt van de in hun gemeenten gevestigde medici, van plaatselij ke vereenigingen of van personen, die zich ia hoofdzaak op het gebied van zieken- en kinderverzorging bewegen, o.a. vereenigiogen tot bestrijding der tuberculose, vereenigin gen tot steun van behoeftige kraamvrouwen, vereenigingen betreffende verzorging van zndingen, enz. De aanvragers ontvangen een bonboekje op naam, waarvan elke bon recht geeft op 1 (respectievelijk 2 of meer) liter volle, rau we melk tegen 11 cent per liter. De -melkverkoopers zullen op nader door dm burgemeester aan te geven tijden aan hel gemeentehuis, respectievelijk het ge meentelijk distributiebureau, de door hen ontvangen bons kunnen inwisselen tegen een bedrag, gelijkstaande met het verschil tus- echen 11 cent en den in de gemeente gel den 'en maximum-consumptie-melkprijs. De. distributie van regeeringsvarkens van 70 Kg. -slachtgewicht en daarboven zal, zoo meldt de Vee- en Vleeschhandel, in de week van 1318 Aug. beginnen en denkelijk eeni- gen tijd volgehouden kunnen worden. Ten hoogste 10 pet. van het aantal mag afge- mn 'e droge zeugen zijn. De gemeenten zul len het zelfde aantal varkens ontvangen als voorheen, maar nu het slachtgewicht lager is. vermoedelijk minder kg. vleesch. De inkoopprijs voor de gemeenten zal na der vastgesteld worden, de verkoopprijs aan de slagers blijft f 0.85. Met de d istributie van gezouten varkens- vler. ch wordt gelijktijdig opgehouden. Blijkens een regeeringscirculaire moeten de burgemeesters opgave doen vóór 24 dezer van het aantal stuks koeien, ossen, stieren, mestkalveren en varkens van meer dan 50 kg. slachtgewicht, dat de veehouders in hun gemeente houden op 10 dezer. In Den Haag is een openbare protest- vergadering gehouden, bezocht door 150 chauffeurs en andere belanghebbenden, tegen liet niet verstrekken van benzine aan parti culieren. Het Kamerlid dr. Beun r heelt de vólgen de schriftelijke vraag ingezonden: Is de minister van Waterstaat bereid, gelet op de toenemende moeilijkheden,die vele handelsreizigers en met hen gelijk te stel len personen, in de uitoefening van hun be drijf ondervinden, de totstandkoming van een regeling te bevorderen, waardoor de laatste lijk door de spoorwegmaatschappijen bepaal de verhooging van de bagagetarieven voor hen buiten toepassing wordt gesteld en waar door hun, tegen het gewone tarief, het ver- \oer van hun rijwiel met den trein, waar mede zij reizen, wordt toegestaan? Er begint gebrek te komen aan homoeopa- thisehe geneesmiddelen, daar da invoer dor origineele praeparaten van Wilhelm Schwabe te Leipzig, die ook hier te lande zoo zeer ge waardeerd worden, groote moeilijkheden onder vindt en spoedig geheel zal stop staaft. Men verwacht! dat het de regeering gelukken zal de benoodigde grondstoffen. wel ingevoerd te krijgen, zoodat dan door de bereiding bier te lande zolf de voorraad homoeopathische ge nt esmiddelen zal kunnen worden aangevuld en op pijl gebonden. Te Delfzijl is het stoomschip „Hever'' aan gekomen, dat 11.900.jM)0 doosjes Zweetlsche lu cifers als ladiDg had. Het Duitsche Kolensyndicaat heeft, naar het „TJ. D." meldt, buiten het vastgestelde kwantum voor Nederland, om, eenige wagons Duitsche anthracietkolen extra beschikbaar gesteld, teneinde die te verstrekken, aan het personeel en de commissarissen van de Steen- kolenhandelsvereendging te Utrecht. De rantsoenkaarten voor deze personen zijn au ingetrokken. Aan 47 personen werden op bovenbedoelde wijze brandstoffen verstrekt. De redactie van „De Nederlandsche leder industrie'' heeft met de. directie van het Eijksdistributiekantoor van huiden en leder een onderhond gehad over verschillende za ken de distribntie van huiden, leder en looi stoffen betreffende. Over de distributie van leder werd o.m. medegedeeld, dat de regeling, zooals die eerst verschenen is in de Staatscourant geheel gewijzigd wordt op het punt van de beschik baarstelling van crouponleder aan de ge meentebesturen. De leerhandel wordt inge schakeld. Het leder gaat van de looierijen naar het Oentraal Magazijn te 's-Boseh, om daar aller eerst gekeurd en nagewogen te worden. Van daaruit zal het dan naar de verschillende leerhandelaren, die regeeringsleer wenechen te verkoopen, gezonden worden. Dezen mogen ddt met een zekere winstmarge, van welker hoegrootheid we helaas geen inlichting kon den verkrijgen, aan de schoenmakers leveren. Echter is het de bedoeling, om op den duur uitsluitend gestantzte zolen te leveren aan den leerhandel. De croupons, door de looiers te leveren aan de distribntie, zullen daartoe eerst op enkele daartoe aangewezen schoen fabrieken gestantzt worden op verschillende maten, zooals vanzelf spreekt. Voorloopig zal dat evenwel niet ol althans slechts gedeelte lijk gebeuen. De leerhandel krijgt in het be gin dus croupons, zij het dan kuip- of vache- gelooid. Want om in een ommezien zeg 100.000 paar zolen te stanzen. is gauwer ge zegd dan gedaan. Van de hoeveelheid leder welke er in de eerste 8 maanden beschik baar zou komen, kon geen benaderend cijfer gegeven worden. De interviewer wees er op, dat de kuiplooi- er in minder gunstige positie verkeerde dan de vachefabrikant, daar de wilde huid veel duuder was dan de gemaximeerde inland- sche huid. Hierop luidde het antwoord, dat de ouderwetsche looier dan maar inlandsche grondstof moest verwerken, al erkende men aan het bureau dan ook. dat daarvan niet die beleerde waar gefabriceerd kon worden, welke van Znid-Amerikaanscho huiden wordt verkregen. Kan er een zekere dwang uitgeoefend wor den om binnen bepaalden tijd leer te leve rent werd gevraagd. „Als het niet opschiet, Hordt eenvoudig gevorderd", was het beslis te directe antwoord. Het is dus geraden, om op tijd te leveren, al zal natuurlijk rekening gehouden worden met de omstandigheden, waarin de looier verkeert. „Tel.*' De ÜSL Gron. Ct. meldt, dat over het geheele net der S.S. in verband met de kolen- schaarschte, die goederentreinen, welke in den regel het minst belast zijn, om den an deren dag zullen loopen. De firma J. F. Scholten en Zonen te En schedé, waar ongeveer (J00 arbeiders werk zaam zijn, is wegens kolengebrek genood zaakt hare fabrieken stop te zetten.' De siroopfabriek Eureka te Fokshol, Gro ningen, wordt Zaterdag stopgezet en 25 ar beiders ontslagen. In verband met de berichten over de te verwachten nieuwe inkrimping van het broodrantsoen maken wij melding van een gerucht, dat „St. Chris i of fel", het orgaan der Ned. R.K. Handelsreizigersvereeniging, ter oore kwam, volgens hetwelk te beginnen met 3 September vermoedelijk slechts 2800 gram brood pep-11 dagen zal te bekomen zijn. J- Door de leden van het dagelijksch bestuur van de Vereeniging van Nederl. Vleeschex- ■porteurs is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een telegram verzon den, waarin verzocht wordt dat de leden van het dagelijksch bestuur van de Vereeniging van Nederl. Vleeschexportours bij een mo gelijken uitvoer van rundvleesch de vleesch- exportenrs hierin mogen deelnemen. Het stoomschip „Frisia" van den Kon. Holl. Lloyd is aan de IJ-kade te Amsterdam aangekomen, na een afwezigheid van meer dan .vijf maanden. Het is namelijk op 5 flanu- ^•ri 1.1. van daar naar Buenos Aires vertrok ken. Dergelijke lange reizen in dezen oorlogs tijd herinneren aan de oude zeilvaart op IndiiTom de Kaap. Naar de „N. Rett. Crt." verneemt, zal over een dag of veertien de distributie van rund vleesch- aanvangen. Daarvoor zal geslacht worden de tweede kwaliteit vee. Door het beste vee te sparen, hoopt men een vetreser- ve voor den winter te kunnen vormen. Te gelijk met de vleeschdistributie zal die aan vangen van de bladreuzel, welke men van de gezouten varkens heeft opgelegd. Bij 1 K.G. vleesch zal 1 H.G. reuzel worden ver krijgbaar gesteld. (Officieel.) De minister van landbouw heeft een bureau ingesteld voor mededeelin- gen omtrent de voedselvoorziening ten einde een meer gestadige voorlichting aan het pu bliek te geven over de door de regeering te nemen maatregelen ter zake van de voor ziening in de noodzakelijke levensbehoeften. Het bureau is gevestigd Kneuterdijk 8, in Den Haag. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat bij de inbezitne ming van levensbehoeften van tten oogst 1917 aan de producenten geen voorraad, vol doende voor eigen behoefte, zal worden ge laten, ook niet, indien gemeenten of ver eenigingen als producenten optreden. Slechts personen, die groenten en aardap pelen voor eigen verbruik verbouwden, kun nen de beschikking daarover behouden, een en ander ter beoordeeling van de betrokken, regeeringscommissarissen. Nader zal worden vastgesteld, welke boe veelheden en welke soorten voederartikelen aan producenten zullen worden verstrekt voor den zaai en voor de voeding van eigen vee. Nader vernemen wij. dat thans bij de Ned. Bank door tusschenkomst van bankiers en wis selmakelaars de aanvragen kunnen ingediend worden ter verkrijging van chèques of telegra fische uitbetalingen op Zwitserland voor de be taling van uit Nederlandsche handelstransacties voortspruitende schulden. De gelegenheid daartoe is opengesteld tot Donderdag 9 Augustus des namiddags te 4 uur. Door de Ned. Bank zijn voorts reeds maat regelen getroffen om, ingeval dit noodig mocht blijken, verdere goudzendingen naar Zwitserland te doen. BRANDSTOFFENVERSPILLING OP, iWESTERVELD. Onze correspondent te Velsen schrijft ons: Het bericht van. De Tijd als zou het Cre matorium alhier voor elke verbranding 30 H.L. cokes gebruiken, is niet juist. Er worden geen kolen gebruikt, daar de verbrandingsoven met gasolie gestookt wordt. STATEN-QENERAAL BESCHERMING VAN LANDARBEIDERS. Bfj de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tót vaststelling van bepalingen "tot bescherming van do landarbeiders. Blijkens arikel 1 van het ontwerp verstaat de wet onder landarbeid alle werkzaamheden in ef voor eene onderneming van landbouw, tuinbouw of boschbouw dan wel in of voor eene veehouderij, behalve. a. eiksohillen. teensohillen, hoepelmaken, benevens werkzaamheden in lokalen waar vlas gehaakt of gezwingeld wordt en in fabrieken, als bedoeld in artikel 28 der Veiligheidswet (Staatsblad 1915, no. 304), waarin voortbreng selen van de bedrijven van landbouw, tuin bouw, boschbouw of veehouderij worden ver werkt b. werkzaamheden, verricht doer een per soon, die bij het hoofd of den bestuurder der onderneming inwoont, voor zoover zoodanige werkzaamheden ook buiten eenige onderneming ia een huishouding plegen voov te komen: o, werkzaamheden, verricht door het hoofd of den bestuurder der onderneming of door dfiens ech tgenoot, kind of pupil .voorzoover deze bij hem inwonen. Voorts worden verstaan onder a- jeugdige personen: personen benleden 16 jaar; b. vrouwen: vrouwelijke personen van zes tien jaar of ouder Artikel 3 bepaalt: Een kind beneden twaalf jaar of nog leerplichtig, mag geen lamdarbeid verrichten. Artikel 4 vergunt, dat bü algemeenen maat regel van bestuur voorwaardelijk of onvoor waardelijk kan worden toegestaan, dat bepaalde soorten van landarbeid of landarbeid onder be paalde omstandigheden kunnen worden ver richt door 'n kind beneden 12 jaar of nog leèr- plichtigv dat zijn tiende ia^ar voleiaJ beeft, Daarbij kan woorden bepaald, dat die maatregel geheel ol ten deele, el echte voor bepaalde ge meenten of gedeelten van gemeenten of vcoi bepaalde tijden des jaarfl zal gelden. Bü algemeenen maatregel van bestuur wordt nader voorgeschreven, dat bepaalde soorten van landarbeid of landarbeid onder bepaalde omstandigheden door jeugdige personen en vrouwen, op grónd voor gevaar votor de ge zondheid "de zedelijkheid of het leven,, niet gen worden verricht of slechts mogen wórden- verricht onder de bij dien algemeenen maat regel gestelde voorwaarden. Eenzelfde voorschrift kan tot jeugdige per sonen, tot vrouwen .of tot een gedeelte dier groepen van personen worden beperkt'. 1. Jeugdige personen en vrouwen mogen behoudens de uitzonderingen, bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald, geen landarbeid verrichten van des namiddags negen uur tot. des voormiddags vijf uur. 2. Bij dien algemeenen maatregel van be stuur, kunnen voorschriften worden gegeven, welke .moeten worden in acht genomen wan neer krachtens de bij dien maatregel gemaakte uitzonderingen tusschen de in het eerste lid aangegeven uren landarbeid wordt verricht. Terwijl artikel 8 luidt: Een vrouwelijke per soon mag geen lamdarbeid verrichten binnen vier weken na bare bevalling. Artikel 9 betreft maatregelen voor gezond heid en veiligheid en schrijft voor: 1, Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald, wat ten behoove van hen, die land arbeid verrichten, moet worden aange wend a. tot het bevorderen vair zindelijkheid en tot het beschikbaar stellen van privaten; b. tot het bevorderen van een dragelijke temperatuur. c. tiot het tegengaan van het ontstaan of de verspreiding of tot hot verwijderen van scha delijke of hinderlijke dampen of gassen of van etof d. tot bet voorkomen van ongevallen en van gevaar voor de gezondheid e. tot het verschaffen van hulp bü onge vallen. f. tot het verschaffen van goed drink wat f of andere geschikte alcoholvrije dranken. Voorts kunnen bepalingen worden voorge steld ten aanzien van den tijd, gedurende wel ken personen mogen vertoeven in besloten ruimten, waar hooge of lagere temperaturen voorkomen. PURMEREND- De officioele feestgids is verschenen voor het! 30e muziekfeest van den Provincialen Bond van (dilettant) Harmonie ën Fanfarekorpsen georganiseerd doen. het stedelijk muziekkorps van Purmerend. directeur M. Wol tors. Het feest wordt gehouden op 11, 12 en 13 Augustus a-a. en Zondag 19 Augustus. Behalve afzonderlüke en •gezamenlijke uitvoeringen zul len er zijn buitengewone concerten en mtiziek- wedstrijden voor fanfaTe- en harmonieeorpsen. De feestgids bevat over bet 30-jarig bestaan van den Provincialen Bond, artikelen van de heeren K. Veldkamp en G. J. de Goede. Monseigneur nam oen gelukwensch in dank aan, van Zijn kant ook de studenten felicd- teerend. Z. D. H. gaf een aansporing om veel te denken aan het voorbeeld van zooveel groo te mannen, die het seminarie „Hageveld*' heeft voortgebracht. Hun voorbeeld te vol gen, is vooral noodig,, omdat !het BSsdkwai Haarlem een groot en veelbelovend arbeids veld is voor de priesters, maar ook een ar beidsveld, waar veel onkruid den laatsten tijd is opgewassen. Ten slotte beloofde Monseigneur den stu denten een langere Kerstvaoantde, als feest geschenk; Hierna werden eenige muzieknummers uit gevoerd. De Ch or al-ouverture en een koor uit „.Paulus'' van Mendelssohn voor orkest en zang. De intieme feestviering was hiermede geëindigd. In den namiddag gingen de studenten met vacantie. HET EEUWFEEST VAN HAGEVELD. Alhoewel van uiterlijk feestbetoon geen sprake is geweest, toeh was dé herdenking van Hageveld's eeuwfeest treffend. Woensdagavond arriveerde Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, te Voor hout, met zijn secretaris, den ZeerEerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt. Mgr. werd aan het station verwelkomd door den ZeerEerw. Hooggel. regent en prof. F. Karskens. De studenten en professoren wachtten Mgr. aan den ingang van het Seminarie op. Gisterenmorgen 9 uur droeg Mgr. in de eenvoudig versierde kapel een Pontificale H. Mis van dankbaarheid op. Do ZeerEerw. Hooggel. Heer regent as sisteerde daarbij als presbyter-assistens, ter wijl de andere functies werden waargenomen door de pofessoren Karskens. Oudejans, Ho- mulle, Kuys en eenige studenten, terwijl de secretaris van Monseigneur, L. Westerwoudt en prof. Maat, als ceremonariï optraden. On der leiding van prof. J. v. d. Wiel zongen de studenten de Mis van Palestrina „Iste Con fessor", die, verdienstelijk uitgevoerd, die- Pen indruk maakte. Bil het Evangelie richtte Monseigneur, eenige hartelijke woorden vol vaderlijke tee- derbeid en priesterlijken ernst tot de studen ten. Monseigneur wilde een aansporing geven tot dankbaarheid. Vooreerst aan God, Wiens mildste zegen gedurende honderd jaar over „Hageveld" is uitgestort. Vervolgens dank baarheid aan al die priesters, die hier ge vormd zijnde, in de parochies zijn gaan wer ken. Daar is echter onderscheid tusschen die priesters. Er zijn' de gestorvenen die jubd- leeren in den hemel. Laten de studenten God loven, om de glorie aan ben verleend. Ook zijn er overleden priesters, die misschien om menschelijke zwakheden nog boeten zullen. Dat wij dankbaar zijn voor bun arbeid, en dit waardeeren, door veel voor hen te bidden. Ten slotte de levende priesters. Bidden wij steeds God om vruchtbaarheid over hun werk, opdat zij den studenten, die zich naar bier hebben begeven, de roeping des te ze kerder te maken. Onmiddellijk na de H. Mis had de plechti ge wijding plaats van het beeld van het H. Hart in den tuin van het Seminarie. In vol ornaat, met alle assistenten en al de andere professoren en studenten, trok Mon seigneur onmiddellijk na de H. Mis den hoofdingang uit in processie naar don voor kant van 't huis, waar zich allen 5n een bree- den kring om het schoone beeld schaarden, dat daarop door Monseigneur werd gezegend. In volmaakte orde trok daarop de lange rij weer terug naar de kapel. Te 12 uur begaven allen zich naar de groo te recreatiezaal om hun opwachting te ma ken voor Monseigneur. Onder het zingen van een feestlied, trad Monseigneur, gevolgd door regenten en pro fessoren van het Seminarie, de zaal bunnen. Daarna werd een Latiinsche toespraak ge houden door een der studenten. Onberispelijk werden daarna uitgevoerd de ouverture en een koor van „Paulus", van Mendelssohn, waarna Monseigneur weder eenige hartelijke woorden tot de bevolking van zijn seminarie sprak. DRANKBESTRIJDING. VERSCHERPING DIENSTVOORW AARDEN BIJ DE STAATSSPOOR. Wü lezen in bet maandschrift „Sobrietae": Nu bü den beperkten treinenloop, van bet dienstpersoneel op de tremen steeds meer ar beid en krachtsinspanning wordt geëischt, zien de spoorwegdirecties heel goed in, dat bet per soneel bijzonder nuchter dient te zün. Daarom heeft de directie van het Staats spoor. wat den drank betreft, haar dietuatvoocc- waarden aeer verscherpt. In dienst mogen geen sterke drank of andere alcoholhoudende dranken worden aangenomen (artikel 21). In dienst mag bet personeel die dranken niet gebruiken of bü zich hebben. Evenmin mag bet personeel die dranken gebruiken of bü zich hebben in de treinen, dienetlokaflen, werkplaatsen of stapelplaatsen en op den weg Of d© emplacementen- Het personeel mag zich die dranken ook niet doen verstrekken door de restaurateurs der Stations of hunne bedienden )axt. 23f. Men ziet, het gaat voor het personeel bard. naar geheelonthouding. De Min- van Water staat heeft deze verscherping goedgekeurd. De directie schijnt wel van plan. wat krach tiger tegen de drinkers onder baar; personeel op te treden. Want rij beeft de chefs van de diensten opgedragen, voortaan all© gevallen valn het in dienst onder den forvloed' van alco holhoudend© drank verkeer en, zoomede van dronkenschap of veelvuldig drankmisbruik buiten dienst, te harer kennis te brengen, meer. Zij hadden daarvoor ©en draad gespan" nen over de brug en vast gemaakt aan een der leuningen der brug. Bü den draad bad een 3oldaat poet gevat, om bet publiek te waar schuwen. Per motorrüwiel kwam. zoo bericht de „Tel.", aanraden baron! Van Hinden, wo nende te Nederhorst den Berg, in de richting DiamenAmsterdam- Hij reed met den hals tegen den draad en werd daardoor van zijn motorrijwiel geslingerd- Hij bleef bewuste loos op straat liggen. De dadelijk ontboden arte Der Kinderen, te Diemen, verleende genees kundige hulp en constateerde hersenschudding De ongelukkige is per auto vervoerd naar zij.» woning. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. V a 1 s c h geld. In den Haag zijn valsche zilverbons van 1 uitgegeven Rand en tekst zijn gedrukt in donkerbruin, terwijl bü de eehv bons de rand bruin en de tekst zwart is. Brand. Te Winterswijk is gisteren brand uitgebroken in het magazijn van Zwanenberg's fabrieken en slachterijen, waarin ongeveer 14.000 jute-zakken en andere goederen gebor gen waren. Deze goederen beliepen veel wa terschade of werden gedeeltelijk verbrand- TV schade ia aanzienlijk, al bleef de brand tót i magazijn beperkt- Alles was op beurspoTis vei zekerd. Uitgewezen. De „N. Crt." ontkent aan de „Matin", dat een bevel tot uitwijzing is ge geven tegen baren Van Heemstra. Nederland sch onderdaan, en tegen riine vrouw. Iersohe van geboorte, die al jaren wonen in Gan, nabij Pau en wel om hun vijandige houding tegenover de geallieerden, en speciaal ten opriéhio n Frankrijk. HAKBESCHERMERS. In verband met de moeilijkheden, die het legerbestuur ondervindt met d© aanschaffing van leder en van ijzeren hakbescheraers, worden er thans bij enkele troepen proeven genomen met houten hakbeschermere, be staande uit hard hout. dat onder den hak ge spijkerd wordt. BOND VAK KAASFRODTJOENTBN. De Bond van K a aap rod ueenten hield gisteren morgen een vergadering om half elf in de So ciëteit „Ons Genoegen" te Gouda. De voorzitter van den Bond, de heer A. van Wijnen, zou het onderwerp inleiden: „Boe staat de vee- en varkenshouder tegenover de regeerlngsmiaatregelen in die bedrüvenl" Na veel discussie werd besloten een motie naar den Minister van Landbouw te zenden. Het dagelü'ksch bestuur van den Bond zal met verschillende vereenigingen overleg ple gen, om tot de instelling eener commissie <ta geraken, dlie op actieve en krachtig© wiize mid delen zal beramen op welke wüze de verbete ring gebracht kan werden Met een kort woord van dank voor de groote opkomst, sluit de voorzitter de vergadering. Op strand geloopen. Van Vlietend meldt men one: D© motorboot Vlieland, van de Alkmaar Packet, is tijdens ©en korte ön- weersbui met veel regen door slecht zicht nabij de haven op ©en dam geloopen en rit bü vallend water droog. Hoog water. Het water in de Dommel bü Eindhoven, is reeds aanmerkelük gedaald; Verschillende landerijen, tuinen en wedden zün weder zoo goed als droog» Het vee kan weder in de weiden. De meeste- landerijen zijn. weder begaanbaar. Bü vergissing ontslagen. Zekere YÉk D., diie als verdacht van diefstal met braak -in het huis van bewaring te 's-Gravenhag© in voorarrest zat, werd eergisteren bü' vergissing ontslagen. Van D. maakte zich zoo spoedag mogelijk uit de voeten. Thans wordt hü weer door de politie gezocht. In kokend water. Op de Nedariand- ache Gist- en Spiritusfabriek te Delft is de werkman O in een kuip kokend water geval len In zorgwekkenden toestand is de main naar het ziekenhuis Bethel vervoerd. Nieuwe slachtloif feu* e. Nabij! biet Nederlandsche grensplaats je Bergeijk is een Belgische dame met kind door de electrischo draadafsluiting gedood- Vier smokkelaars verdronken- Men meldt uit Nijmegen Dinsdagnacht be proefden zee smokkelaars uit Boxmeer met een bootje, beladen met smokkelwaar, de Maaas over te steken Midden op de rivier zonk het bootje plotseling met het noodlottig gevolg, dat vier der smokkelaars, gehuwde mannen, verdronken- Twee wisten zich te redden. Een lekkage is waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk Bloedvergiftiging- "R* Herwen en Aerdt ia de jeugdige J. de W.. die een puistje had opengekrabbeld, aan bloedvergiftiging overleden. Paddestoelen. Te Datteln zün 19 Per sonen riek geworden na. het gebruik van padde stoelen- Zes personen zijn reeds overleden. Ernstig ongeluk. Woensdagmiddag waren, genie-soldaten bezig een telephoonpaal die schuin atond, rechtte zetten, nabij de Harts velderbrug, onder de gemeente Water gr aafs- 11 Zwemgelegenheid en Zwemonderricht. Sedert eenigen tijd wordt in de plaatselijke pers propaganda gemaakt voor de inrichting van gemeentelijke zwembassins, waar zwemon derricht zal worden gegeven. En thans is door de socialistische Raads fractie een voorstel ingediend, om B. en W. uit te noodigen tot het stichten van gemeentelijke zweminrichtingen met gelegenheid tot het geven van zwemonderricht over te gaan. Ofschoon wij tegen dit voorstel niets hebben, ja zelfs er zeer veel voor gevoelen, omdat het zwemmen een nuttige kundigheid is in onze waterrijke streken en tevens, matig beoefend, een gezonde sport, is het toch zaak met de inrich ting van gemeentelijke zwembassins de noodige voorzichtigheid te betrachten en van zekere waarborgen niet af te zien. De geschiedenis der zwemgelegenheden; niet alleen in het oude Rome, doch evenzeer in de Christelijke middeleeuwen, noopt tot voorzich tigheid /en een recente beschouwing in het week blad van den welbekenden heer Piet Tideman, over een bad- en' zwemgelegenheid te Florence, toont ten duidelijkste aan, welke vieze begeerten ook in onze dagen in zwemgelegenheden bevre diging zoeken. Ook zijn wij, hoezeer voorstanders van gele genheid tot zwemonderricht, besliste tegen standers van het verplichte zwem onderricht, waarop o. a. in het „Haarlem's Dag blad" van 9 Juli 1.1. werd aangedrongen in deze woorden De Haarlemsche gemeenteraad, daarvan zijn wij overtuigd, wil kosteloos verplicht zwemonderwijs aan de schooljeugd laten geven. Wij hopen, dat deze overtuiging zal blijkei onjuist te zijn. Tegen verplicht zwemonderwijs hebben wij in de eerste plaats het bezwaar, dat zulk een dwang onrechtmatig ingrijpt in de bevoegdheid der ouders. Wij betwijfelen ook zéér sterk, of de macht van den gemeentelijken wetgever zich tot het opleggen dezer verplichting uitstrekt. Maar ook aan de in Duitschland opgedane ervaring ten deze, ontleenen wij voor ons onover komelijke bezwaren. Wij wenschen er niet toe mede te werken, dat de kinderen onzer scholen gedwongen wor den zich in eikaars bijzijn te ontkleeden, wat in de practijk het gevolg is van het opleggen' der verplichting. En wij zijn er onzerzijds vari overtuigd, dat de Haarlemsche Raad om deze en de andere door ons aangegeven reden het verplichte zwemonderwijs niet zal in voeren, gesteld al dat dit tot zijne bevoegdheid zou behooren. DE CONCENTRATIE DER BAKKERIJEN Gisterenmiddag heeft de bakkerij-commissie, die zich met de concentratie der bakkerijen be moeit, wederom vergaderd. Vier bakkers hebbai zich nog niet uitgesproken en zullen dus uitge sloten worden van de brandstoffenvoorziening. In de aanvankelijk door ons genoemde eif combinaties, waarin de Haarlemsche bakkers zich geconcentreerd hadden, is nog eenige wijziging gekomen. Het brandstoffenbureau meldt ons het vol gende: Woensdagmiddag vergaderde de bakkenj-conu missie op het Brandstoffenbureau. Men kwam tot de conclusie, dat het eerste gedeelte van haar taak afgeloopen was en dat de bakkerijen zoo danig waren gecombineerd, dat hiermede uit het oogpunt van kolenbesparing voldoende resultaat was bereikt men rekent nl. op een besparing van 100,000 tot 120,000 K.G. kolen in de maand terwijl aan dé bezwaren der bakkers; door gunstige combinaties genoegzaam was tege moet gekomen. De volgende circulaire ia aan de bakkers verzonden. D r bakker ij e u- „Aan de bakkerspatroons in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Bloemend aal, Schoten, Spaamdam en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De Bakkerij-commissie voor hei district naar lem en Omstreken, geconstitueerd in de vergade ring van de Vereeniging van Bakkerspatroot-| van 12 Juli 1917 deelt U mede, dat vanaf D» Augustus as. de navolgende bakkerijen m vc king treden: le. Haarlemsche Brood- en fabriek te Haarlem; 2e. de ritueele bakken]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2