marktnieuwsT STAD EN STREEK Nagekomen Berichten INGEZONDEN «lag. waarop deze een viü «root mee iarok en 4e P een diepe wonde in Let onderlijf toebracht- De «otroffene werd op medisch advies pér rij tuig naar Let gasthuis overgebracht, de aan- ramder werd door de politie in amreet gesteld. Ook een systeem! We hebben «en be- xahadigden zilverbon van 1 ontvangen- Dat gebeurt wel meer, niet waar. want dit ..wettig betaalmiddel" ziet er vaak onooglijk uit en ie eoms niet met een tang aan te raken. Maar in ons exemplaar was 'n gat gebrand, niet groot en ernstige brandschade had het papiertje niet geleden. De seri el etter en het nummer bleven gespaard, het cijfer eveneens, het eenige wat ontbrak is een gedeelte van den naam van den agent van het Ministerie van Financiën. Zie daar de aangerichte sohade. Nu zou men denken, dat dit bonnetje mak kelijk voor een heel exemplaar van een gulden ingewissdd kon worden, maar de agent van het Ministerie van Financiën, blijkbaar zoo kwaad, dat juist zijn naam er nit gebrand'is, deelde mede. dat ..slechts de helft ad 0.50 op dezen bon wordt betaald, daar er slechts*-één handteekening op voorkomt- Indien u echter, zoo wordt ons verder medegedeeld, een request aan den Minister zendti met inzending van den bon. bestaat er kans. dat u het geheele bedrag vergoed krijgt." Dit systeem van den agent van het Ministerie van Financiën 50 cent per naam opent nieuwe verschieten. En de vraag dringt zich op, of zijn naam inderdaad evenveel waard is als die van Minister v. Gijn- Bovendien staat op ons exemplaar nog één letter van zijn naam. Telt die niet mee? („Vad.") Kerkdiefstal. In de R.-K. kerk te A er ten zijn 6 antieke koperen kandelaars -stolen. Te veel gas verbruikt. Men meldt ons uit Maastricht: Door den Directeur der Rijks-Kolenclistributie is aan de ge meente Maastricht medegedeeld, dat de gasfabriek zich niet heeft gehouden aan de voorgeschreven beperking. Mocht hem daar om in de eerste dagen van September blij ken, dat de gasafgifte over Augustus is over schreden, dan zullen over September geen gaskolen meer verstrekt worden. DE KOLENNOOD. In verband met de heerschende kolen- schaarschte zullen ingaande 11 dezer ver schillende reizigerstreinen op de lijnen der II. IJ. S. M. nit minder rijtuigen worden sa mengesteld. Hierbij is zooveel mogelijk rekening ge- honden met het gebruik, dat van de treinen thans wordt gemaakt, en de lijnen waarop inkrimping het best kan plaats vinden, KOLENAANVOER. Vanaf heden zal wederom een extra kolen, trein loopen van Emmerik naar Amsterdam voor nanvoer van Duitache steenkolen. BOTERDISTRIBUTIE. Naar wij van gewoonlijk welingelichte zij de vernemen, bestaat het voornemen van re geer ingswego van November tot April boter- te distribneeren tegen verLoogden prijs. PARIJS, 10 Ang. (Officieel). In de Btreek van Fayet hebben de Duitschers twee aan vallen gedaan in den namiddag. Zij werden echter door ons vuur afgeslagen. Aan het front Pantheon-Epine de Che- vragny hevig artillerievuur. De vijand, die in den morgen een bloedige nederlaag had geleden, ondernam geen aanvalspogingen. Naar gevangenen verklaarden was de 's mor gens ondernomen aanval met de grootste zorgvuldigheid voorbereid en hadden de sterke strijdmachten, die eraan deelnamen opdracht de op 30 Juli door ons veroverde loopgraven te hernemen. Een Duitsche aanval ten Oosten van Mai- eon de Champagne werd na hevige gevech ten afgeslagen. LONDEN, 10 Ang. (Officieel) De heden morgen ten Oosten van Yperen ondernomen aanvallen strekten zich uit over een front van ongeveer 2 mijl, Zuidelijk van de spoor lijn Yperen-Rousselaere. Een hevig gevecht werd gevoerd aan den rechtervleugel om het bezit van het hooge terrein, aan weerszijden van den weg Yperen Maenen, waarhij wij eenige vorderingen maakten. De strijd duurt nog voort. In het centrum en aan den rechtervleugel overwonnen wij den vijandelijken tegenstand waarbij wij ons doel bereikten. Westhoek en in de nabijheid gelegen heuvelrug zijn thans geheel in ons bezit, terwijl onze troepen tot in het Glencores-woud doordrongen. Behalve de 240 krijgsgevangenen, die wij maakten, leed de vijand nog zware verliezen. ANDERSON TREEDT AF. LONDEN. (V- D.) De „Palmer Gazette ver neemt. dat' Anderson zijn ontslag als minister heeft genomen. AMSTERDAM, 11 Aug. 1917. De aardappel prijzen waren heden: Andijker muizen, groot 3.501.20Friesche borgers 4.204-50 Langedijker muizen 4.204.50; Schoolmees ters 4-605.25; IJp-older borgers 44-50; Zeeuwsche eigenheimers 4.204.60; Spuisohe id. 4.204.50; Haarl.meer polder Schoolm. 4-55 Zandoigenheimers 7. Aanvoer 15 ladingen- Geachte Redactie. Gaarne zag ondergeteekende het volgende «tukje geplaatst in uw geëerd blad, bij voor baat hartelijk dank. BROKKENHUI8. j' Hooggeachte Weldoeners. Na onze geplaatste advertentie werden wjjj rijkelijk voorzien van dames- en heerenklee- ding, schoenen, oude meubelen, enz. Hoewel zeer dankbaar voor uw milde ga ven, doen wij nogmaals een beroep op uw milddadigheid', omdat de nood onder de be- hoeftigen nog zeer groot is en in tegenstel ling daarmee is onze voorraad gering. Daarom vraagt het bestuur vau het „Brok- kenhuis' nog eens beleefd doch met aan* drang; Ziet nog eens extra uw kasten en kamers na of gij nog niet iets kunt missen „voor dit Liefdewerk. Zendt ens een boodschap aan het welbe kende adres Zoetestraat of bij ondergetee kende, dan worden de door u af te geven voorwerpen gaarne bij u afgehaald. Namens het Bestuur: Groote Houtstraat 18rood. A. v. d. VAART. HET VOORSTEL-v. T.TEMT Geachte Redactie. De heer v. Liemt heeft een voorstel inge diend om voor de winkeliers meer gas be schikbaar te stellen. Ik hen zoo vrij om daar tegen op te komen. De heer v. Liemt vergaloppeert zich met zijn voorsel, omdat de vraag hii de gasleve ring blijft: niet wat zonden wij willen heb ben, maar wat krijgen we? Zij, voor wie mee- nen dat meerder gas absoluut noodig is, met name voor dokters, notarissen enz., kunnen dat ook krijgen. Het slotartikel der verorde ning voorziet in gevallen van gebleken nood zakelijkheid. Bovendien zal om het noemen van een cijfer als 10 M3 gas immers de een gebaat zijn en een ander te kort komen. Laat toch eerst eens even de vigeerende verorde ning werken en laat ons zien welke lasten en welke voordeelen zij medebrengt. De prijs van het gas moet soms hooger zijn om de hesparing te bevorderen. De prikkel tot he sparing bestaat niet. wanneer de winkelier slechts 10 et. per M3 behoeft te betalen, want dat geld ziet hij wel terug in het debiet. Ik hoop, dat iedereen om deze enkele mo tieven he standpunt van den Raad als juist zal erkennen, wanneer hij het voorstel-vi Liemt verwerpt. Achtend, Uw dw. E. ONZE TIJDINGZAAL. Onze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 15 ver heugt zich in een bijzonder groote belangstel ling. Dagelijks bezichtigen velen er onze prach tige collectie platen en foto's. De oorlogskaarten, nauwkeurig bijgewerkt, trekken bijzonder veel aandacht. Eiken dag wordt de nieuwe uitgave der Nieuwe Haariemsche Courant aan een der wan den bevestigd, en het groot aantal der habitué's, die hun dorst naar nieuws dagelijks aan den inhoud komen lesschen, bewijst dat deze attentie wordt op prijs gesteld. Ook de afzonderlijk bevestigde rubriek „Vraag en Aanbod" geniet een welverdiende belangstelling en blijkt een attractie te zijn voor allen, die op zoek naar een betrekking zijn of naar 'n gelegenheids koopje dingen. Een dubbel belang wordt hiermede gediend: dat van 't publiek en dat van onze adverteerders. Onze rubriek „Veilingen en Verkoopingen" mag zich verheugen in de belangstelling van het handeldrijvend publiek en wordt er dan ook door velen gebruik van gemaakt. De „Katholieke Illustratie", bekend om haar mooie platen en belangwekkenden inhoud, vindt ia onze Tijdingszaal tal van lezers, die er rustig het geheele nummer van de week uitlezen. Dat wij aaa onze Tijdingzaal tevens een bij kantoor voor advertentiën hebben geplaatst, wordt door onze geregelde adverteerders op hoo- gen prijs gesteld. Maar ook onze kleine adver tentiën komen talrijker binnen. Wij vestigen nog eens bijzonder de aandacht op deze gelegenheid om advertenties op te geven. Het is juist voor het gemak van onze adverteerders, dat wij ons de groote kosten en moeite getroosten van een groot bijkantoor in het centrum der stad. Natuurlijk zijn wij nog maar aan 't begin van de inrichting van onze Tijdingzaal. Er moeten nog heel wat verbeteringen en veranderingen komen, wil het aan onze wenschen voldoen. Doch komt tijd, komt verbetering. En hoezeer elke ver betering op prijs wordt gesteld, blijkt wel uit de vergenoegde opmerkingen, telkens wanneer onze Tijdingzaal hare vervolmaking weer een schrede genaderd is. Met genoegen constateeren wij ook dat ons publicatiebord oog en hart van het Haariemsche publiek heeft. Velen maken er 's avonds een extra-wandeling voor om te zien of er nog nieuws is. In de laatste dagen zijn groote nieuwstijdin gen echter schaarsch. Gelukkig, zouden wij haast zeggen, want het betreft in den regel toch maar moord en bederf. Wij beloven echter dat ons zwarte bord het nieuwste nieuws zal blijven geven en dat het bij avond of morgen altijd belangwekkend zal zijn. Wij noodigen allen, die onze Tijdingzaal dezer dagen nog niet bezichtigden uit tot een bezoek, wetende dat zij daardoor tot de geregelde bezoe kers gaan behooren. AGENDA 13 AUG. Ge b o n w „S t. B a v o" Smedestraat 23. Witte Bioscoop 24 en 8 uur. Zouaven. Den Hout half 3 Concert Haarlem's Muziekcorps. SchouwburgJansweg —8 uur Tooneelvoorstelling: „2 om 1". Sociëteit Vereeniging 8 uur Henri Ter Hall's Jubileum-revue: „Afklop pen'' BLOEMENDAAL. „Rusthoek." 8 uur Concert HEEMSTEDE. 2 uur Openluchtspel „Kaïn." AGENDA 13 AUGUSTUS. Ge b o u w „S t B a v o'' Smedestraat 23. Slagersgezellen 8 uur Ondersteunings fonds. St. E1 i s a b e t h s-G cb on w Jansstr. van 12 uur aanvrage om versterkende Bisschoppelijk Museum Jans straat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur, (behalve des Zaterdags) tegen betaling .van 35 clents. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN MGR. M. P. J. MöLLMANN. A.s. Woensdag, 15 Augustus, viert de Hoog- Eerw. Vicaris-Generaal van ons Bisdom, Mgr. M P. J. Möllmann, zijn zilveren pries terfeest Er is een commissie gevbrmd, die zich voorstelt het jubiléum op een beschei den, doch hartelijke wijze te vieren. „Sint Bavo'' van deze week brengt een bij zondere hulde aan den feesteling. „Bijna al die jaren was de Hoogwaardige Jubilaris verbonden aan het bestuur van het Bisdom," schrijft de Redactie van „St Bavo" „ruim achttien jaren stond hij den Bisschop yam Haarlem als secretaris trouw ter zijde, sinds 1911 deelt hij als Vicaris-Generaal met den Bisschop den last van het Opperherder- lijk Bestuur. Zoo mag hij er aanspraak op maken dat geheel het bisdom met hem mee stemt in den dank, God gebracht voor de hooge uitverkiezing hem in de priesterlijke waardigheid ten deel gevallen; zoo mag hij aanspraak maken op de hulde van alle dio- cesanen van Haarlem, omdat ziin dienstwerk bijkans al die vijf-en-twintig jaar lang gewijd is geweest aan de belangen en het zie lenheil van allen. Voor het diocesane weekblad „Sint Bavo" is dit reeds reden te over om dezen dioeesa- nen jubeldag mede te vieren in dankbaarheid en vreugde. Doch dit wordt een eere-pliclit, tegenover de zen jubilaris, die a] de twintig jaren, dat „Sint Bavo" verschijnt, zoo nauw aan ons weekblad verbonden is: hij heeft het mede opgericht, hii heeft van den begin af gewerkt aan de verspreiding, zijn krach ten gegeven aan ziin samenstel! ing, hij heeft een tijd lang de redactie gevoerd, hij is thans nog als leider dér Vereeniging „Sint Bavo'' de trouwe beschermer en hartelijke vriend van ons weekblad. Daarom bovenal brengen wij op dit jubelfeest hem eerbiedigen dank en oprechte hulde. Moge de God der barmhartigheden hem voorlichten met Zijn Wijsheid en bijstaan met Zijn kracht, hem aldns vele jaren nog een vrnchtdragenden priesterlijken arbeid verzekeren, en deze voor ons bisdom een bron van zegening, en voor hem zeiven een onderpand van de kroon der Onsterfe lijkheid doen worden. En laat het ons dan vergnnd ziin op dezen dag in alle bescheidenheid ons weekblad in de voortdurende en weldoende zorg van de zen Hoogwaardigen Jubilaris aan te heve len." HA A RLEMSGHE TENTOONSTELLING. In den kunsthandel F. H. Smit, Gr. Hout straat, is gedurende de maand Augustus een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en etsen. Deze tentoonstelling wordt ge vormd door de werken van H. J. Wesseling, Mevr. KruyderBouman en enkele anderen. Do totaal-indruk is even onrustig door het vele wit dat de etsen omsluit, doch eeu na dere beschouwing geeft meermalen aanlei ding tot waardeering. Wesseling heeft de grootste inzending en exposeert naast be kend werk eenige nieuwe specimen zijner kunst. Het oeuvre van dezen kunstenaar werd hier voor kort uitvoerig besproken naar aanleiding van zijne tentoonstelling in het Waaggebouw. We zullen dan ook voorname lijk de aandacht schenken aan het nieuwe werk en constateeren hierin met genoegen dat deze schilder zich meer en meer loswerkt van het zware en het overheerschen der bruine kleur waardoor vooral het landschap zich kenmerkte. Er is een zoeken naar het licht en een vereenvoudigen en daardoor zuiverder worden van het palet. Deze hoe danigheden bezit o.a. een zonnig slootkantje van gedurfde kleur. Het groote* schilderij met de schuiten is, als plotselinge overgang van uit de vroegere opvatting, niet zonder feilen doch bezit tevens kwaliteiten die niet zonder belofte zijn. Als geheel een schilde rij van veel distinctie. Mevr. Kruyder—Bouman heeft, met hare verdienstelijke aquarellen, een stilleven in olieverf tentoongesteld dat aanleiding geeft er de bijzondere aandacht op te vestigen. Het wel fijne doch soms weifelende grijs uit het vroegere werk ontbreekt hier om plaats te maken voor kracht en klaarheid en diepte in de kleur. Leo IJzerdraat expo seert eenige houtsneden van serieuze uitvoe ring, waarbij, „Oude Schuit" gelukkig van verdeeling in zwart en wit. In de figurale teekening van Emiel Wagner valt wat de techniek betreft veel te loven, doch de pro portie lijkt ons niet geheel juist. Van Wie- gersma zien we weer een kerkintérieur, dit maal aquarel, in welke techniek meej be- reikt is dan in de olieverf-schilderijen van hetzelfde onderwerp. Verder is hier eenig klein werk van Van der Boon, dat meer frischheid bezit dan de kapitale doeken die deze kunstenaar hier indertijd exposeerde. Do collectie wordt gecompleteert door eeni ge juweeltjes van grafische kunst als etsen van Witsen, de Bruijker, Dupont en eenige Fransche kleuretsen. De toegang tot de ten toonstelling is gratia. M. v. d. ;W|. EEN VOLKSVOORSTELLING VAN „KAïN". Zondag 12 Aug. a.s. zal er een volks voorstelling worden gegeven van het open luchtspel „Kaïn", te Uroenendaal, Heem- ïstede, tegen een entreeprijs van 50 cent. Het spel begint, zooals bekend, des namid dags 2 uur. HET WERKLIEDEN-REGLEMENT. Do voornaamste wijzigingen, welke in het bestaande werklieden-reglement gebracht worden volgens het in concept rondgezon den nieuwe werklieden-reglement, zijn: In art. 9 zal, behalve aan de werklieden tot het doen van klachten of flet indienen van bezwaren betreffende de regeling van den dienst te zijnen opzichte, die gelegenheid; ook worden opengesteld voor de besturen van vereenigingen in openbare diensten en be drijven om algemeene belangen der werk lieden bij de hoofdambtenaren van de verschil lende takken van dienst voor te dragen. Wat het loon betreft, wordt bij art. 13 voor overwerk de volgende bepaling ingevoegd: „Indien tengevolge van overwerk de onaf gebroken tijd van den werkman zich uit-, strekt over uren, waarvoor krachtens de hier- voren vermelde bepalingen een lager loon ?©or overwerk is vastgesteld dan waarop hij, in verteld met het tijdstip van aanvang dier werkzaamheden' aanspraak kan maken, blijft de grootste verhooging van het uurloon voor die uren van kracht." Art. 24 van 'het oude reglement, waarih het loon wordt bepaald, dat bij ziekte door de losse werklieden zal worden genoten, zal geheel vervallen en vervangen worden dbor een nieuw artikel luidende als volgt: „De losse werkman, die door ziekte verhin derd wordt de werkzaamheden te verrichten, waarvoor hij is aangenomen, ontvangt, in dien hij bij den aanvang der ziekte minstens vier weken in dienst was, gedurende zijne ziekte: het gemiddeld door hem verdiende loon over een tijdvak, gelijk aan }/i van zij nen diensttijd bij den aanvang zijner ziekte, en vervolgons de helft van dat loon geduren de een gelijk tijdvak; is de ongeschiktheid tot werken ontstaan tengevolge van een on geval, dan wordt het vólle loon uitgekeerd, met dien verstande, dat betaling van zieken geld of loon in alle gevalle ophoudt, zoodra de werkzaamheden zijn beëindigd, of de tijld waarvoor 'de werkman was 'aangenomen, is verstreken. Indien de ongeschiktheid tot Werken recht geeft op een© ujtkeering krachtens de Onge vallenwet 1901, strekt deze in mindering van de gemeentelijke uitkeering." In het oude artikel was bepaald dat 2/3 van het loon bij1 den aanvang over }/l van den diensttijd zou worden uitbetaald en ver volgens 1/3 over hetzelfde tijdvak. D© nieuwe bepaling is dus gunstiger. In art. 36, omtrent het aanhouden van stamboeken van de werklieden wordt eene alinea toegevoegd, luidende: „Aan iederen werkman wordt gelegenheid gegeven kennis te nemen van de te zijhein opzichte in het stamboek gemaakte aanteo- keningen." THE TIMBERTOWN FOLLIES. Onder de auspiciën van het Concert-hu-reau Max van Gelder zullen de Timbertown Fol lies, het geestige cabaretgezelschap der ge ïnterneerden Engelschen te Groningen a.s. Donderdagavond 16 Aug. een voorstelling ge ven te Zandvoort in Palais d'été (Olympia Palace), waarbij zij een geheel nieuw pro gramma zullen vertoonen. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de adverten tie van a.s. Maandagavond. PERSONALIA. Te Rotterdam is geslaagd, voor het teeken aete-examen M. O. mj. de heer J. Buije, van hier. T® Den Haag slaagde, vxxxr het examen handteekenen L. O. de heetr W. F. Lugtenbuxg, van hier. Te Den Haag zijn geslaagd voor het exa men Fransch. 1. O., mej. W. L. L- Salomon*, en de lieer J. H. We term an, beiden alhier. ~n herdacht de agent van politie J. v- Delden den dag, waarop hij voor 25 jaar werd aangesteld. Peir rytutig va'n zijn woning afgehaald, werd hij door den voorzitter der politievereenigdng V. Z, O. S, toegesproken, waarna hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Ook door zijn superieuren werd hij gefelici teerd.. Het verdere gedeelte van den dag had de jubilaris vrijaf. T 4- G' 'dn Vos, P. Schutte, J. N. Schinkel, J. C. Scliooneveld en P. van Zutphen van het 10e Kegt. Inf. zijn aange steld tot milicien-korporaal. De landetorm- plichtige J. C. van der Togt is aangesteld tot Jandst. pl. korporaal. SCHOUWBURG JANSWEG. De kluchtspelers van het Reanbrandt-theater. 2 OM 1. Militaire klucht in 8 be drijven, naar het Fransch van Moëzijeon; vertaling van F. Ha- Hageman. 'n Licht verteerbare kermisklucht, zonder inhoud of intrige, waarin dè hoofdpersoon „t m doet.' Om dezen Petaud, gespeeld door Louis de Bree is dan ook dén gehee le'/ avond door onbedaarlijk gelachen, of schoon we er dadelijk moeten bijvoegen^ dat hu door alle medespelers, zonder uitzonde ring, kranig werd terzijde gestaan. Hoewel men na afloop der voorstelling het geheele stuk al weer zoowat vergeten is. zouden wij toch gaarne zien, dat eenige platte uitdruk kingen en dubbelzinnigheden geschrapt wer den; het kluchtspel lijdt daar niet door, in tegendeel zal het er meer genietbaar door worden. KOLENDISTRIBUTIE. Wij vestigen de aandacht op de belangrijke advertentie betreffende de kolendietribu- eenng, geplaatst op de voorpagina van het nummer van heden. Tevens redresseeren wij een fout in de ad vertentie, van ons nummer van gisteren. Op de 7e regel staat: „aan de Kamerhuurders (sters) dit moet zijn aan de Kamerv e rhmur- ders(sters), zooals uit den tekst der adver tentie reeds was op te maken. DE RAAD VAN BEROEP (ONGEVAL LENVERZEKERING) TE AMSTERDAM. Deze raad kwam eergisteren voor het eerst byeen m zijn nieuwe samenstelling. Er wer den een zevental zaken behandeld, die door den Haarlemsehen beroapsraad zond'en zijn afgedaan, indien deze nog bestond.. Aan de orde kwam o.a. het beroep van F. Kiiykhoven, wonende alhier. Deze had een ongeval aan zijn rechteroog gehad, hetwelk nu alle gezich ts waard e mist. Hij ontvangt uitkeering naar een invaliditeit van 25 pet en vraagt meer. Verder. A. J. Piek, van hier! die m beroep komt tegen eene beslissing van den Rijksverzekeringsbank, hetwelk hem stelt op halve uitkeering, van die hij tot dan toe bezat, omdat hü weigert zich te laten opereeren, hetgeen door een deskundige com missie volgens art. 29 van de Ongevallenwet werd noodig geoordeeld. Uitspraak in heide zaken Op 23 Aug. a.s. Het geding van M. Prins, echtgenoote van W. Kaptijn ter verkrijging van ouderdoms rente werd aangehouden tot de volgende zit ting, omdat nog nadere verklaringen uit Haarlem moeten worden afgewacht. ST. RADBOUDSTICHTING. Z- D. H- de Bisschop van Haarlem beeft be noemd tot curator voor het Bisdom van Haar lem dier St. Radboudstiöhting. den HoogEdel- Gestrënge Heer Mir. J. N. J. E. Heerkens Thijs - sen, te Haarlem, in plaats van wijlen den Hoe- welgeboren Heer. jhr. V. de Stuers. HET BISDOM VAN HAARLEM. In het weekblad „St- Bavo" van heden, vin den wij een uitgebreide statistiek over de be langrijkste zaken betreffende het Bisdom Haar lem- Hieruit blijkt o.a.. dat er in 1910 gewijd zijn 26 priesters; overleden 16 en eervol ont slagen 4. In bediening waren er op het einde van 1916 745 priesters, waaTvan 572 sa eculieren en 173 regulieren. Op dat tijdstip waren er 247 parochiën, van deze zijn er 3 nieuiw opge richt, 'nl. H. Anth. v- Padua, Dordrecht; H. H. Martelaren v. GorcumSdhevenangen en H. JosephNoordwijkerhout. Het aantal open bare kerken en kapellen bedroeg 281. waaronder 281 bijkerken, rectoraals op hulpkerken, waar aan een vaste geestelijkheid verbeenden ie en 11 bijkerken, die van uit een andere kerk be diend wordende overige riln parochiekerken Aantal communicanten 448.447, daaronder rijn begrepen 16-124 noo-eommunieantenBekeer lingen 833. van deze waren 591 volwassenen, 238 kinderen en 4 uit do Oud-Katholieken. Totaal aantal Katholieken 633-301; aantal H.H. Doopsels 21.604, dit is per 1000 katholieken 34.2- Het aantal H.H. Communiën was 15.592.488 of gemiddeld per communicant- 84.8. In de - jairen 191819141915 wae een ge regelden vooruitgang te zien in bet aantal priesters, kerken en parochiën, in heU aantal communicanten en H- Communiën. Het aan tal bekeeringen is uiteraard niet standvastig het ie en blijft eohter, vergeleken bij de andere streken des lands, buitengewoon hoog. Alles bijeengenomen teekenen de jar-- 191;' 1918 het beeld eeneT gelukkige ontwikkeling van het godsdienstig leven. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De burgemeester maakt hekend; dat de zitting van den Militieraad voor de inge schrevenen voor de militie, lichting 1918, de zer gemeente zal plaats hebben te Haarlem, in het gebouw „Den Doelen" aan de Gasthuis straat No. 32, op Maandag 3 September 1917, des voormiddags te 9 uur. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent vrijstelling wegens: lo. eigen vrij- willigen dienst; 2o. broederdienst; 8o. aan wezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De ingeschrevenen, die vermeenen aan spraak te hebben op vrijstelling wegens een van deze redenen, kunnen op tijd en plaats, hierboven vermeld, hun aanvrage toelichten of doen toelichten. Tegen de omtrent vrijstelling door den Mi litieraad gedane uitspraak kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak i* geschied, hij Gedeputeerde Sta ten bezwaar worden ingebracht door den Mi litiecommissaris en: lo. door den ingeschrevene, wien de uit- spraak geldt, of door ziin vader, moeder, voogd of curator. 2o. door elk der overige voor dé gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator, HET ZILVEREN FEEST VAN MGR. M. P. J. MöLLMMANN. Naar wij1 vernemen, zal de Hoogeerwaarde Vicaris Generaal van den Bisschop van Haarlem, Mgr. M. P. J. Möllmann, op Woens dag 16 Augustus a.s. om half 11 een plech tige Hoogmis opdragen in de parochiekerk! van den H. Joseph te Haarlem, daarna te twee uur audiëntie verleenen aan de Eerw. Geestelijkheid en van drie uur tot half vijf aan de verdere belangstellenden. HAARL. MUZIEKKORPS- Naar ons wordt medegedeeld, zullen de sa larissen dei muzikanten van het Haarl. Mu ziekkorps verhoogd worden. BRAND DOOR SOHULD. Ptocca-verbaal ia opgemaakt tegen den be woner van h«t perceel in de Ve-lsoratraat, waar gisteren brand uitbrak, wegens het vcroor- saken van brand door «ohuld. Om ziin schuur v'an kippenluie te zuiveren, bracht hij er etroo in en stak dit) in brand'l MUZIEKUITVOERING IN DBN HOUT. Programma voor Zondag 12 Auguatua door Haarlem's Muziekkorps om 234 uur: 1. Somner Clarions Marohe, Dubois2- Ouveir- trcure Euryantlhe, Web er8. Sous les Ponta de Paria, Valse, Scott»; 4. Grande. Eantaisie de l'opéra Les Hugenot», Meyerbeer; 5. Ouverture Lo Ohev-al do Bronze. Auber6. Valse de Ballet Oaeee Noisette. Teoliaikowaky7, Fantasie aua dor Operette „Der Eeldprediger, Zeiler- BADEN- In het douche-badhuia aan den Sehoter- eingel zijn in de afgeloopen week 1070 baden genomen; in dat aan het Leidsche Plein 607 badenin dat aan den Koudenhorn 1124 baden BURGERLIJKE STAND. Geboren: 8 Aug. z. van R. M. Koelemeijer Britsom. 9 Aug. t. van G. Akersloot —Stang. 10 Aug. z. van O. KooijLe- naarts. d. van A. M. J. KluijskensLind ner. 11 Aug. d. van T. HofmanRijps tra. Overleden: 9 Aug. iW. Greve, 74 j., M. v. Heemskerkstraat. 10 Aug. F. A. v. d. Weetering, 17 j., Leidscheplein. 11 Aug. A. Schelvis, 18 j., Kamperlaan. SCHOTEN. Bij den raad is door de heeren Pruschen en Boxs een motje ingediend, waar in B. en W. worden uitgenoodigd over te gaan tot de benoeming van een commissie van advies bij de regeling van de distribu tie voor levensmiddelen enz. SCHOTEN. Ondertrouwd: A. J. Goossena en J. H. van Galen. H. J. Wijdoogen en C. Bies. B. A. Harren en J. M. M. Jans sen. G. E. Bakker en A. M. van Haren. Getrouwd: C. Warmerdam en H. v. d. Bo gaard. H. Koek en W. E. Visser. F. H. Heijerman en A. C. Hessen. A. v. d. Go- nugten en C. G. Gaartman. Geboren: zoon van C. M. Knntze—van Ha- lem. zoon van M. G. Dijkmanvan Zeg- geren. zoon van M. P. WolffVink. d. van W. M. Duineveld—Niissen. zoon van P. van PuiveldePrevasth. Overleden: C. C. Lanfermeijer, 18 jaar, vr. HEEMSTEDE. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Fransch 1. o. mej. P. H. Tiel van hier. HEEMSTEDE. Burgerlijke Stand. Ge trouwd: J. J. Eckhart en M. W. Bauer. N, W. van Driel en M. C. Wienke. Geboren: zoon van C. GiebelsRijs. OVERVEEN. Te Rotterdam is geslaagd voor het teeken acte-examen m. a. mejuffr. M. G. Broekema, van hier. IJMUIDEN. De binnenkomende stoomtraw lers worden bij de reeds stilliggende opge legd wegens gebrek aan bunkerkolen, zoodat het niet anders kan of het overzicht over de "week van 2 tot en met 8 dezer moet weer. een achteruitgang in de aankomsten en aanvoeren vermelden. Zoo kwamen er ntf 57 stoomtrawlers, 4 motor-, 39 zeilloggers en 17 kustvisschers van de trawlvisscherij binnen met tezamen 824.705 K.G. tegen 1.123.875 kilo's in de week tevoren. Eéd logger had de vangst gezouten en bracht 66 tonnen mede. Van de beugvisscherij kwamen slechts 9 zeilvaartuigen in de haven met 31.680 kilogram beugvisch. De totaal omzet liep dan ook van 581.123 gulden in de voor afgaande verslagweek tot 457.580 gulden iö deze week terug. Do prijzen waren evenals de vorige weeWj vrijwel dezelfde. Het kolengebrek eenerzijda- en het duikbootengevaar anderzijds dwingen' steeds meer vaartuigen tot stilliggen, waar door da toekomst zich donker laat inzien. Hopelijk zal het bunkerverbod weer gau"<*j worden opgeheven, zoodat de schepen weey in grooter getale kunnen uitstoomen, andera blijven vele zeelieden werkeloos rondloop®? Voor don Inhoud dezer rubriek stelt de RedactW zich niet aansprakelijk. ai riolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2