1 Abonnementen en AdiertutiSa I onze Bijkantoren: MEUN KAARTEN. Gemeente Gasbedrijt DE DAG te aardappelenkaart goed te bewaren BUITENLAND OPRUIMING P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND De Stem uit. Rome. De Vredesvoorstellen des Pausen. DONDERDAG {8 AUGUSTUS 1917 <42ste JAARGANG No. 9413 DnaDaDaDnDaaDDaoDDQDoananDaQnaac voor dl NIEÜWE HAARLEMSDHE COURANT g kunnen voortaan ook opgegeven worden aan a GROOTE HOUTSTRAAT No. 15 1 p, A. WESTERHOVEN, Schoterweg No. 46, c Telefoon 326 r H. J. ROOiJERS. Jansweg 19 J. J. VAN KOLKBurgw.,h.Antonie8tr. j W.TH.v.VASTENHOVEN, Ostadestraat 4 n TH. VAN TONGEREN Schouwtjeslaan 3» WED. TH. v. VELSEN, Leidschestraat 8 aanannnDDDoaDncDDDnanaaaoanDDaai TOEZENDING De Directeur vau liet Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat bij de eerstvolgende verzending "der brood kaarten voor het nieuwe tijdvak, gevoegd zal worden een AARDAPPELENKAA&T, De toezending dezer kaarten geschiedt als voorzorgsmaatregel ten einde bij eventueele we der invoering van distributie gereed te rijn. Men) wordt dan ook dringend verzocht tot het tijdstip dat de aardappelen weder ge distribueerd gorden. Alsdan zal nader bekend worden gemaakt het nummer van den bon waarop aardappelen te ver krijgen zijn en de geldigheidsduur er van. VOOR ZOEK GERAAKTE OF OP AN DERE WIJZE VERDWENEN KAARTEN WORDEN GEEN NIEUWE VERSTREKT. HAARLEM. COKESBONS. De aandacht van het cokeeverbruikend pu- bliek wordt gevestigd op de omstandigheid, dat alle bons voor cokes, afgegeven door het Brandstof fenbureau, onverschillig hoe ge nummerd, zoowel bij de brand stoffenhande laars, wier nummers daarop vermeld staan, als bij het Gemeente-Gasbedrijf tegen do daarop genoemde cokeshoeyeelheden inwis selbaar zijn. Het Gemeente-Gasbedrijf blijft mitsdien, zooals voorheen, direct aan de cokesverbrui- ik ers leveren. 3126 De Directeur, .7. A. A. OCHTMAN. De Nederlandsche rógeering,heeft te Berlijn ernstig geprotesteerd legen de neutraliteitschen- diug door twee Duitspha vliegers en een Duit- sche torpedoboot in de territoriale wateren nabij de Zeeuwsche kust. In vier sectoren tegelijk van het Westelijk front schijnen de geallieerden tot een gmot offensief te willen overgaan, namelijk bij Yperen, bij Lens, bij Verdun en in den Elzas. Dusver is het alleen bij Lens tot lnfanterie- aanvalleu gekomen. Dóór vermeesterden de Engelschen de eerste Duitsebe linie. In de andere genoemde sectoren woedt een artillerie-tinei van ongekende kraelit. Ofschoon de Russen en Eoemeaiëra nog eenige successen wisten te bevechten, heb ben zij de beoogde verbreking van het Cen trum der Cenrtalen toch niet kunnen berei ken. Zij trekken thans, onder den druk der flankbe'dreigingeu tori Noorden van Focsani ook in hot Centrum langzaam terug. De Centralen maakten 8000 gevan genen en vermeesterden q enkraohtig verdedigd bruggehoofd aan de Sereth. Nog dezer dagen uitte een vrijdenker in de ^Controleur* zijn hooge vrij-denkentie ontevreden- fi«id over dien Paus je Rome, die zich met allerlei beuzelachtigheden bezighield en terugschrok voor de groote daad van een poging tot vredes- tersttl. Hoe de vrjje gedachte er ook dllmaal Twer glad naast was, bewijzen de berichten uit 'Itone, die der wereld de blijde boodschap ver- toodige», dat Paus Benedlctus XV, de glorieuse toa^fia van het Pauselijk Vredesambt schitterend pandhaafda en aan alle oorlogvoerende mogend- beden weloverwogen en blijkbaar nauwkeurig omschreven vredesvoorstellen deed toekomen. Een straal van hoop dringt door den zwarten Wuier van wanhopige ellende, waarmede de lang gevoede en eindelijk ontketende nationale harts tochten de wereld hebben bedekt, nu de eene en eenige, die staat boven de nationale tegen stellingen; dien de traditie van welhaast 20 eeuwen, ook in de oogen van den niet-Katholiek, met een aureool van ongeëvenaard gezag om geeft, in de bovenaardsche en majestueuze kalmte van het besef zijner Goddelijke roeping, de wereld den uitweg wijst uit den chaos van rampen en leed, waarin de hoogmoedswaan der zwijmelende volken haar heeft neergestort. Want dit is wel het kenmerkende onderscheid tusschen het Stockholmer vredesgepeuter en de duidelijke voorstellen van Rome: dat de laatste uitgaan van een boven de Staten verheven gezag, dat geen partij is; terwijl de Stockholmer pogin gen werden ingesteld door gezag missende onderdanen van de strijdende partijen en van neutralen met bekende sympathieën. Van een Scheidemann is bekend, dat hij en zijne partijgenooten de houding van Duitschland hebben goedgekeurd; van een Troelstra kent het buitenland de pro-Duitsche gevoelens; van de Zweedsche delegatie en van Zweden-zelf, welks hoofdstad de zetelplaats der Conferentie is, weet een ieder naar welke zijde de sympathieën uit gaan. Kan bet dan verwondering baren, dat die geallieerde mogendheden met een diepgeworteld en onuitroeibaar wantrouwen die Stockholmer Conferentie hebben bejegend en weigerden hun onderdanen verlof tot deelneming te geven? Maar nog in ander opzicht was de Stockhol mer Conferentie voor iederen Staat, die zijn poli tieke toekomst niet in de waagschaal wil stellen, onaannemelijk. De vredesberaadslaging, welke daar beproefd werd, zou uitgaan van een enkele partij in de verschillende landen, en wèl van eene partij, die een geheel nieuwe orde van zaken in haar program heeft geschreven. Vredesonderhandelingen werden dusver steeds gevoerd door verantwoordelijke re geeringen, niet door onverantwoordelijke partijen. De poging der socialistische groepen in de Europeesche landen om deze eenig logische wijze van het voeren van vredesbesprekingen geheel te wijzigen, verborg de meest bedenkelijke consequenties in haar schoot. Wèl beschouwd is de Stockholmer Conferentie een krachtige en welbewuste greep van het inter nationale socialisme naar de regeeringsmacht in de Europeesche Staten. Zijn prestige zou enorm gestegen zijn, indien het slaagde in een vredes- actie, die de regeeringen niet konden of niet wilden aangaan. En de berekening was wel, dat de dankbare volkeren den tol zouden betalen aan de socialistische herordening van het nieuwe Europa. Van socialistisch standpunt beschouwd, moge dit einddoel de in zich reeds nobele vredesadie verheffen tot een heroïeke prachtdaad; voor hem, die een klaar inzicht heeft in de rampen, welke de zegepraal van het socialisme over de Christelijke ontplooiing van persoonlijkheid, ge zin en maatschappij zou uitstorten, ware deze triomf een uitdrijven van den oorlogsduivel door den Beëlzebub der Staatstyrannie. De staten en regeeringen, die de bestaande orde van zaken wenschen te handhaven, zullen in de mogelijkheid van dezen uitslag evenzeer een onoverkomelijk bezwaar tegen de Stockholmer vredesconferentie hebben gezien als degenen die de bestaande orde in Christus willen herstellen. Tegen de vredesvoorstellen des Pausen kunnen nooit dezelfde steekhoudende motieven worden ingebracht, die gelden voor de Stockholmer Con ferentie. Wel heeft een of ander blad reeds gepoogd den Paus als p a r t ij voor te stellen, maar dit pogen zal geen resultaat opleveren; omdat de inhoud zelf der vredesvoorstellen door een zóó hooge onpartijdigheid en belangloosheid wordt gedragen, dat ze ieder onbevooroordeelde in het oog moeten springea Wij gelooven overigens verstandig te doen door een ieder te waarschuwen niet teveel gewicht toe te kennen aan hetgeen de bladen der ver schillende landen over de Pauselijke vredesvoorstellen schreven en zullen schrijven. Men kan er vrijwel van verzekerd zijn, dat de ervaren Pauselijke diplomatie deze voorstel len niet heeft Ingediend, zonder eenige zeker heid te hebben, dat ze althans over wogen en beantwoord zullen worden. Zeker moet men zijne verwachtingen ook niet te hoog stellen. Het zon prachtig zijn, wanneer alle mogendheden de Pauselijke voorstellen aan vaardden als grondslag voor te voeren vredes onderhandelingen. Maar met veel minder kan men tevreden zijn Het zal namelijk al een bijzonder groote be- teekenis hebben, wanneer de verschillende mogendheden antwoorden op dat deel der voorstellen, dat meer speciaal haarzelf aan- g.a a t. Uit die antwoorden zal dan toch kunnen wor den afgeleid wat iedere part ij eigen- Iij'k wil. Dit is nog nooit juist omschreven. Gebeurt het nu wèl ia de antwoorden der verschillende mogendheden op de Pauselijke voorstellen, dan is reeds veel be reikt. Dan is de weg gebaand tot eventueel nieuwe voorstellen of directe onderhandelingen. En is het eenmaal zoover, dan mag worden aangenomen, dat de vrede niet meer voor langen tijd kan worden teruggedrongen. Bidde de geheele Christelijke wereld, dat het God mag behagen de nadering van dit vurig verlangde oogenblik te verhaasten, mede als heer lijk loon voor het onvermoeide streven van Zijn Plaatsbekleder te Rome, die opnieuw bewijst der volkeren liefderijke en liefdevolle Vader te willen en te kunnen zijn. P. Telegrammen uit Rome meldden gisteren, dat Z. H. de Pads aan alle oorlogvoerende landen vredesvoorstellen heeft gedaan. Vol gens een voorloopig bericht van Reuter hou den deze voorstellen het volgende in: -.geen annexaties, geen schadevergoedingen, behal ve in de bijzondere gevallen van België en bovendien zekere Fransche en Servische stre ken, die meer ernstig geteisterd zijn. Ver der stelt Hij voor oplossing van de kwesties betreffende Elzas-Lotharingen, Trentino en Triest, volgens de wenschen van de bevol king, voor zoover die vereenigbaar zijn met den algemeenen toestand; herstel van Bel gië en de Fransche departementen, door Duitschland bezet, in ruil voor teruggave van de Duitsche koloniën. De Paus bepleit verder vrijheid der zeeën, ontwapening en vorming van een opperste hof van arbitrage voor de oplossing van toekomstige conflic ten tusschen de natiën." Volgens Reuter is het Vaticaan zeer opti mistisch gestemd ten aanzien der gevolgen van het nieuwe Pauselijke initiatief en meent, dat liet einde van den oorlog niet ver meer is. Men mag aannemen, dat Z. II. de Paus, al vorens de nota te verzenden, zich verge wist heeft, dat geen regeeriïig liarir met een bo.tte weigering om haar te bespreken zou ontvangen. Men hoopt in het Vaticaan, dat het voor stel van den Paus op het psychologische oogenblik is gedaan. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" seint het volgende: Mij is gebleken, dat de vredesvoorstellen van den H. Stoel niet zoo onverwacht zijn ingediend, als men uit de wijze van publicatie der daarop betrekking hebbende berichten schijnt te gelooven. De zorgvuldige voorbe reidingen ertoe, welke reeds lang vóór het jongste Duitsch-Oostenrijksche offensief in liet Oosten dateeren daar de indiening der voorstellen oorspronkelijk was berekend op den vierden oorlogsverjaardag, maar door verschuiving van zekere verhouding was uit gesteld werden echter strikt geheim ge houden. Tevoren zijn de bij den II. Stoel geaccre diteerde gezanten gepolst nopens de opvat ting van hun Regeeringen betreffende den voorgenomen stap, en voor zoover zij niet ten Vaticane waren vertegenwoordigd, schijnen zij door diplomatieke bemiddeling ingelicht. Uit' zekere aanwijzingen mag ik besluiten, dat ook de Nederlandsche Regeefing niet onbekend kan geweest zijn met de ophanden zijnde gebeurtenis, en met name is de Ne derlandsche gezant tactvol opgetreden Ineen geval, dat aan de voorbereiding annex was. Of en in hoeverre aan de gedelegeerden op de jongste conferentie van Ententc-mo- gendheden dc inhoud der Pauselijke vredes boodschap bekend was, vermag ik niet te zeggen; een mijner zegslieden meende te weten, dat de kennis van dien inhoud moet hebben bijgedragen tot de Weigering van passen aan de gevolmachtigden voor de Con ferentie te Stockholm, aangezien de Entente- staatslieden tot de meening overhelden, dat de indiening van een bemiddelingsvoorstel door de vveroldervaren diplomatie van den H. Stoel en een boven de volkeren staande vredesmacht in elk geval te verkiezen zou zijn boven het min of meer avontuurlijk re sultaat eener Conferentie, waar Germaan- sche invloeden een Germaanschen vrede zou den trachten te bewerkstelligen. Over het vermoedelijk lot der ingediende vredesvoorstellen, welke meer dan den-status quo eeu nieuwe en rechtvaardige regeling der onderlinge verhouding tusschen do volke ren willen bevorderen, laten zich personen, die met liet Vaticaan in verbinding staan, slechts gereserveerd uit. Zij meeuen echter, dat ook indien de voorstellen niet tot een on- middellijken vrede voeren, deze voorstellen intusselien aan de orde zullen blijven voor de eerlang onvermijdelijke onderhandelingen. Behalve de pauselijke diplomatie hebben er geleerden van internationale vermaardheid en groote ervaring in het volkenrecht aan medegewerkt, terwijl rekening is gehouden met de meest rechtvaardige en practische oplossing van de door de mogendheden be twiste problemen en de uitlatingen van de verschillende staatslieden daarover. Telegrammen aan „De Maasbode'' melden nog het volgende: De „Tribuna'' meent te weten, dat het Pau selijk bemiddelingsaanbod herinnert aan de vroegere pogingen van den Paus om den vrede te herstellen. De Paus betreurt het, dat Zijn woorden toenmaals niet werden ge hoord. Thans doet Z. H. een concreet voorstel. Daarin zou uitvoerig gesproken worden over de iedeeën van alle vrije naties.dat de vre de gebaseerd moet zijn op het recht, niet op de macht, over de moderne ideeën van vol keren-rechtbanken, over het beginsel van vrijheid der zeeën, arbitrage en afzien van aelm AMoc^s-tell ingen. Het document zou verder voorstellen ont ruiming en volledig herstel van België en de bezette departementen van Frankrijk in ruil voor de veroverde Dui,tsche koloniën. Dat zou de fundamenteele vredes-basis zijn. De kwestie betreffende Elzas-Lotharingen, Trente en Triest zouden oqk als een der voornaamste punten op het programma staan, maar met den verzoeningsgezinden geest van beide kanten en eenige offers zou er wel een oplossing te vinden zijn. Van minder belang zonden zijn de Oostcr- scbe en Balkan-kwesties, maar ook voor deze zou een geest van billijkheid en recht vaar digheid worden ingeroepen. De Paus zou aan sporen rekening te houden met de wenschen der volkeren, in liet bijzonder van die, welke zoo smartelijk en hard beproefd zijn door den oorlog; op de eerste plaats geldt dit voor Polen. Het „Giornale Italia'' schrijft: Sinds eeni- gen tijd won de Paus inlichtingen in omtrent de doeleinden der oorlogvoerenden, met het doel in een encycliek een nieuwen oproep te doen tot den vrede. Toen het onderzoek geëindigd was, stelde de Paus in plaats van een encycliek een diploma tieke nota op, welke aan de oorlogvoerenden en neutralen zou worden overhandigd. Men kan nu reeds vaststellen, dat de Paus, zonder nauwkeurig omschreven vredesbepalingen vast te stellen, eenige algemeene punten zal aan wijzen, waarnaar de vredesonderhandelingen zouden kunnen geregeld worden. De door Benedictus persoonlijk met medewer king van kardinaal Gasparri vastgestelde nota werd in het begin van Augustus aan de mogend heden verzonden. De Katholieke „Corrière Italia" schrijft: Eeni ge dagbladen gaven het bericht van een Pause lijke nota aan de mogendheden betreffende den vrede. In hoofdzaak is het bericht juist. Het is waar, dat de Paus aan de mogendheden een nota richtte met de uiinoodiging een einde aan het wereldconflict te maken, door, op den grond slag van eenige voorname punten in overeen komst met het sedert lang door den Paus afge kondigd princiep voor een rechtvaardigen en duurzamen vrede, de onderhandelingen te be ginnen. Welke deze punten zijn wordt natuurlijk niet vermeld, maar zal spoedig bij de publicatie der nota binken. De „Corriere Italia" voegt hieraan toe: Het is bekend, hoe het Pauselijk vredesidée de recht vaardige eischen van volkeren en nationaliteiten vat en in (Jezen een der essemtiëele voorwaarden ziet voor een rechtvaardigen vrede. En het laat zich denken, dat de Paus bij het nastreven van een duurzamen vrede, niet kan nalaten een op lossing aan te bieden van de kwesties die de blijvende kiem waren en het in de toekomst ook zouden zijn van geschillen en tevens maatregelen zal voorstellen om in de toekomst de mogelijkheid van een nieuwen oorlog uit te schakelen. Wij gelooven, aldus het blad, dat de dagbladen, die dit Pauselijk document zeer belangrijk noemen, niet ver van de waarheid zijn. Eenige Engelsche en Duitsche bladen bevatten reeds oordeelvellingen over de Pauselijke voor- stellen. De ontvangst is over het algemeen koel en terughoudend. Sommige Engelsche bladen wenschen echter ernstige overweging der voor stellen. i WERELDBRAND EEN ALGEMEEN OFFENSIEF IN HET WESTEN? DE SLAG IN ROEMENIË Het Duitsche communiqué van eergisteren bevatte reeds een zinsnede, waarin de verwach ting werd uitgesproken van nieuwe aanvallen der gealliëerden in het Westen. Zelfs werd ge zegd, dat deze, met name bij Yperen, „in voor bereiding" waren. De jongste communiqué's vullen deze mede- deelingen aan, door de vermelding, dat de Franschen ten Noorden van Verdun sterke krachten, vooral aan artillerie, hebben samengetrokken en dat in deze streek, alsmede rond Lens en in den Zuidelijken Elzas een hevig artillerievuur woedde. Blijkbaar zijn dus inderdaad groote aanvallen in voorbereiding en ditmaal niet in één sector, doch in vier breede sectoren. Het schijnt zelfs, dat nog op andere punten gedeeltelijke aanvallen worden voorbereid; de Duitschers melden althans, dat ook ten Noorden van de Aisne, dus aan den bekenden Damesweg, de strijd is ontbrand. Daór en bij Lens kwam het reeds tot Infante rie g e v e c h t e n. Bij Lens geldt het een aanval op grootere schaal, waaromtrent van Engelsche zijde het volgende wordt geseind d.d. 15 Augustus: De Britten hebben vanochtend over een breed front van een punt, noordwestelijk van de buitenwijken van Lens tot het Hugo- bosch ten N.O. van Loos een aanval gedaan. W Ij hebben de eerste ver dedigingslinies der Duit schers op alle punten ge nomen en schieten nu be vredigend op. Vijandelijke tegen aanvallen beoosten Sainte Emilie zijn vol slagen gefnuikt. Bij Verdun wordt nog gestreden om het artil- leristisch overwicht en evenzoo in den Zuidelijken Elzas. Maar ten Noord-Oosten van Yperen begint de patrouille-werkzaamheid reeds. Alles wijst er op, dat in het Westen het lang verwachte algemeene offensief is begon nen. hi Roemenië blijven de-Duitschers terrein win nen. Er woedt ook daar een groote slag. Ondanks plaatselijke succes sen schijnt een Russisch-Roemeensch" tegenoffen sief tegen het Duitsche centrum mislukt. De Duitschers melden 3000 gevangenen. tegen zeer lage prijzen Barfeljerisstraat 27. TEL. I77U VERSPREiDEvBERICHTEN TORPEDOJAGER GEZONKEN. In de Noordzee zonk een Britsche torpedo- bootjager, die op een mijn geloopen was. De kapitein, twee officieren en 43 leden der bemanning werden gered. EEN VREESELIJKJE DWALING DER MILITAIRE RECHTSPRAAK. „Le Journal de Genève" moldt het volgende staaltje van militaire rechtspraak. Het betreft bet geval van den kanonnier Jean Baptiste Eugene Bouret. In die eerste maanden van den oorlog werd deze soldaat door een ontplof fin r eenige meters weggeslingerd van zijn post. Niet in staat zich to bewegen, bleef hii lang?n tüd liggen in afwachting van de dragers van liet Roede Kruis, die eindelijk aankwamen en. hem naar de ambulance brachten. Maar helaas, daarna werd de onelukkge Bouret besohukligd, zijn. pest te hebben verlaten in bet aangezicht, van den vijand. Een krijgsraad werd gehouden, welke hem ter dood veroordeelde- Het vennis werd /ondier eenig diralen ten uitvoer gelegd .en Bouret werd gefusilleerd. Dit geschiedde niet tegenstaande de eenstemmige verklaringen van de chefs en de kameradien van Bouret, dat hii volkomen zijn plicht gedaan bad. Het opperste militaire hof werd geraadpleegd en het hof cas seerde het arrest van den krijgsraad. Besloten word hem te rehabiliteer en. De executie dateert van September 1914, do rehabilitatie van Juli 1917. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon.,besluit is: benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Wageningen, L. C. T. Bigot, te Arnhem. opgeheven het ontvangkantoor dir. bel. en ace. te S-chermerhorn. omvattende de ge- meeenten Sehermerhorn, Otterleek, Znid- en Noord-Schermer, Ursem en Heer-hugowaard gevoegd bij het ontvangkantoor te Rijp, en en zijn deze gemeenten, behalve H.hugowaard Heer Hugowaard bii het ontvangkantoor te Alkmaar (buitengem.) en zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Buiksloot, W. A. Klaassen, id. te Wi.ik-bij-Duurstede; tot id. te Gouda,, F. H. van Slooten, id. te, 's-IIertogeuboseh (buitengem.): tot id. te Gor- redijk, N. R. Lubbers, id. te Asten; tot id. te Steenbergen, W. T. van Thiel. ontv. dir. bel., invoerr.en acc. te Eyscleu (stat.); tot id. te Tiel, G. W. Worst, ontv. dir. bel. en aec. te Boskoop. De gewone audiënties van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van den Mi nister van Justitie, zullen Zaterdag 18 dezer niet plaats hebben. DE HUURCOMMISSIEWET. De Minister van Justiiitte heeft vrijdom van briefport verleend voor de verzending van stukken, dienstzaken betreffende, door de ingevolge de Huureoramissiewet ingestel de Huureommissiën. TWEEDE KAMERVERKIEZING ENK HUIZEN. r Dinsdag zijn voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Enkhuizen 1 (vac. Oosterhaan) candidaat gesteld de hee- ren A. Colijn (A.-R.), burgemeester van Nieu- wer-Amstel en J. de Veen te Enkhuizen. Do laatste, oud-gemeenteraadslid 'van Enkhui zen, werd door een groep anti-militairisten 1 uit Andijk en Wervershoef zeer onverwacht candidaat gesteld. HET „EINDHOVENSCH DAGBLAD." Naar de „Tel." verneemt, wordt tusschen verschillende militaire autoriteiten telegra fisch overleg gepleegd over de schorsing' van het „Eandhovensch Dagblad." Onder leidende militairen wordt het be sluit van den commandant van het veldleger een font geacht, terwijl het ook in regeerings-' kringen verbazing heeft gewekt, dat een der- gelijke prinoipieele, belangrijke beslissing is' genomen, zonder dat de opperbevelhebber1 en de Minister van Oorlog er te voren in" werden gekend. Niettemin wordt int rekking van het beslui! onwaarschijnlijk geaoht. NIKKELEN STUIVERS. ,In het „N. v. d. D." wordt aanbevolen dt; nikkelen muntstukken (stuivers) in te trekken er' deze door ijzeren (als noodmunt) te vervangen1 KIESKRING LEIDEN. In Zomer zorg vergaderden gistermiddag, dt; besturen van de Centrale Kieavereenigingen it' de Kieskring Leddien, n.l. Leiden, Katwijk— Leiderdorp, Bodegraven' en Gouda; ten eondt- bespretkingen te houdten oveir de oprichting var den kieskring. De voorzitter der Centrale Leiden de hee? A. J. Ooatdam, opende de vergadering en leidd»' do besprekingen in met het mededeelen;. vai' wat deze vergadering ten doel had en punt 8 diat betlrof dip indeeling van de niet bii een de' Centrale R.-K. Kieavereenigingen Bodegraven1 Gouda, KatwijkLeiderdorp of lelden aan ge. Bloten plaatselijke Kieevereenigingen WJ één die.' Oenitralen. Bf} den nieuwen kieskring, clie in hoofdzaal do bovenenjoemdié vier otentralen omvatte, kwaimen nog een lö k 20 vereenigingen O plaaitaen diie onder andere oentralen reeorteer den, en die nu gevraagd werden bii welk» de vier centralen zii vooloopig wenachten ondei; gebracht, wat in hoofdzaak aan Gouda) kwïn Iedere plaats zou één stam uitbrengen, óm t' beslissen al of niet t'ot de vorming ovèr t gaan. Warmond en' Hitlegóm kwamen met klom ov tegen deze onbUliikhoid. waarbij een voreei' NIEUWE HAARLEMSCHEQOURMT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1