nieuwe broodkaarten bertrand du guesclin en RUNTSOENEERING KOLENDISTRIBUTIL BUITENLAND feuilleton BINNENLAND OPRUIMING P. W. TWEEHUIJSEN, Wijziging usarleliouden voor bet tijdvak van 24 iognstns tot en mol 21 September 1911 reuzeline verkrijgbaar is Ó£HSDAG 22 AUGUSTUS ISI7 *2«Tl JAARGANG No. 9418 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,75j PER WEEK I3i/g CENÏJ FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,18» RANTSOENEERING 1 pond rijst 1 pond zeep 2 ons vet BROODKAARTEN 25e week geldig van 24 Aug. tot en met 1 Sept. 26e 2 Sept. It 'O 27e ,,11 '9 28e 20 t> 28 1 pond gort en 1 ons havermout "Deze regeling gelalt ook voor is gemeente Bloemendaal. Weest buitenge*00" zuinig met Uw brandstof. Distpict Haarlem en Omstreken (Gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Bennebroek, Schoten, Spaarndam en Haarlemmerliede en Spaarnwoude). De Brandstoffencommissie van het district Haarlem en Omstreken verzoekt aan hen. die aanvragen indienen voor bons voor cokes, turf of briketten voor spijsbereiding op de aanvragen hot rangnummer van den handelaar en het rang nummer van den houder der kaart te vermelden. Dit verzoek wordt gedaan in het belang van de aanvragers omdat de betrekkelijke biljetten dan veel vlugger kunnen worden gevonden en dan niet te lang op de brand stof behoeft te worden gewacht. Zij, die tijdelijk in dit district wonen en dus geen brandstoffenkaart hebben ont vangen, gelieven bij aanvragen om brand stof voor spijsbereiding op de aanvraag te vermelden, dat zij hier slechts tijdelijk zijn gevestigd en tevens waar hun vaste woon plaats is. Ook dit bespoedigt de afdoening. De Directeur van het Brandstoffen-Bureau, 3554 REITSMA. Weest buitengewoon zuinig met Uw brandstof. De Chef van het Distributiebedrijf te HEEMSTEDE maakt hekend, dat Donderdag 23 Augustus aan het pakhuis Raadhuisplein en Politiepost Bosch en Vaart, tegen den prijs van 60 cent Per Yi K.G. De voorwaarden zijn dezelfde als voor het rundvet. Men gelieve een schaaltje mede te bren gen. 8560 11 Die slechte Katholieke pers! „Het Volk" is ontevreden, erger: veront waardigd. Omdat „De Tijd" betoogd had, dat, bij den lieerschenden brandstoffennood, noode- loos zooveel cokes werden gebruikt ter wille van de lijkverbranding in het crematorium „Westerveld" en andere katholieke bladen dit artikeltje overnamen, „Er groeide een compleet relletje van, aldus „Het Volkdat ondanks het kolen- gebrek 1 goed warm werd gehouden." MAar nu heeft „Het Volk" een hoofdbe stuurder van de Vereeniging, voor. Faculta tieve Lijkverbranding gesproken die het blad mededeelde, dat voor de lijkverbranding hee- lemaal geen vaste brandstof wordt gebruikt. „Het Volk" is in de wolken over deze ont dekking. Het vroeg zijn zegsman nog: Waarom hebt u daarvan dan niet even in het publiek melding gemaakt? Wel, luidde het antwoord, het is beter üat deze onze tegenstanders zich eerst eens flink in de vingers snijden. Wellicht l^ert hen dat, in den vervolge wat ver draagzamer te zijn tegenover andersden kenden. Het gaat ons bijna aan het hart de on schuldige joligheid van „Het Volk" wreede- lijk te moeten verstoren en den hoofdbe stuurder der Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding uit zijn zaligen droom te moeten helpen, dat zijn tegenstanders zich leelijk in de vingers hebben gesneden. Het was zoo mooi: die slechte Katholieke pers, die met onwaarheden de goegemeente misleidt en' de haar onwelgevallige lijkver branding hekelt! Maar 't zal niet gaan!.... Want, a „Volk", reeds in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van 10 Augustus 1.1. dat wil zeggen 10 volle dagen voordat „Het Volk" tot zijne ontdekking kwam, 10 volle dagen voordat de hoofdbestuurder der Lijk verbranding zioh meende te kunnen ver kneukelen in het achterhouden zijner tegen spraak, reeds den lOen Augustus, zeggen we, stond in de N. Haarl. Courant, het vol gende bericht te lezen. BRANDSTOFFENVERSPILLING OP, WESTERVELD. Onze oorrespondent te Velsen schrijft ons: Het bericht van De Tijd als zou het Crematorium alhier voor elke verbranding 30 H.L. cokes gebruiken, is niet juist. Er worden geen kolen gebruikt, daar de verbrandingsoven met gasolie gestookt wordt. De „Katholieke pers" heeft dus de door één blad; begane, vergissing al zéér spoedig hersteld; wy zijn benieuwd of ,;Het Volk" even eer ïyk zal zijn, nu het da onjuistheid gede monstreerd zich van de voorbarige conclu sies, welke het uit de oudbakken tegenspraak van den Lykverbrandinga-bestuurder. trok. Episode uit den I„ "jnsch-Engelsehen oorlog 56) "ü_XlVo eeuwr Gij weet u zeer p; jonkvrouw, maar ge hebt drukken lieve waarheid gezegd: te wetend *ev?.ns de laat ook al eens mannen do«+n *n«er de vrouwen opschrikt. Gell^*' u D°g n°oit is een ridder voor my ZOo geweken, als gij het gedaan hebt. e Ja, Messire, antwoordde Matheline o-:; ^Oogt over mijne lafhartigheid wel lach'em aiet °eh' vervolgde de ridder» behoeft u Ulu le verontschuldigen, dat gij zijt zooals *ohaTlVr<niwen. Een bulhond wordt door de n niet bemind: ik heb er reeds in mijn y de ervaring van opgedaan. keide.T°'ffens stak hü Robert de hand toe en ^iend^ het dus, miin eerste en beste •WaltT °nae Bretonsche kloosters zoo WERELDBRAND" DE IS0NZ0-SI.A6 GEDEELD SUCCES - DE SLAG DUURT VOORT - 00K DE SLAG BII VERDUN IS NOG NIET GEËINDIGD. Met weergalooze verbittering duurt de elfde Isonzoslag voort. Om zich van den strijd, die daar gevoerd wordt, een goed denk beeld te vormen, moet men in acht nemen, dat de voorste verdedigingsstellingen der Oostenrijkers slechts door een dun troepen gordijn worden bezet gehouden. Achter het voorste loopgravenstelsel strekken zich on- dergrondsche schuilplaatsen, gedekte batte rijstellingen enz. enz. uit. Dadr worden de troepen bijeengebracht, die het eerste verzet moeten bieden tegen den vijandelijken op- marsoh. Deze troepen zijn in ruime mate van handgranaten en vooral ook van machi negeweren voorzien. Wanneer de vijandelijke infanterie de voorste, totaal vernielde loop graven heeft vermeesterd en voorwaarts stormt over het terrein tusschen deze loop graven en de kelders en schuilplaatsen, ko- i Terdedigers, voor zoover zij door het roffelvuur niet levend begraven of gedood zijn, te voorschijn en maaien de machinege weren de aanrukkende vijandelijke storm- golven neer. Gewoonlijk zijn de kelders en schuilplaatsen wel voor het meerendeel door het roffelvuur vernield, maar als er maar eenige groepen in granaattreehters en kel ders in staat blijven d'e machinegeweren te bedienen, zijn de verliezen der aanvallers toch steeds aanzienlijk voor zij de linie der schuilplaatsen en kelders hereiken. Ze komen daar dus aanzienlijk verzwakt en vermoeid aan en liggen er zelf in granaat trechters. Als t zoover is, legt de Oostenrijk- sche artillerie; die verder achterwaarts is opgesteld haar „spervuur" achter de door de Italianen veroverde linie, zoodat verdere versterkingen slechts met, zéér zware verlie zen door het spervuur heen de vooruitge drongen stormtroepen kunnen bereiken. Nog verder naar achteren staat de Oosteu rijksche hoofdmacht opgesteld. Deze dringt, nu gesteund door roffelvuur uit de lichte ka nonnen, naar voren en begint de tegenaan val op de vconiitgedrongen afdeelingen der Italianen. Daarbij komt het dan gewoonlijk tot een wild handgemeen, waartegen de eerst door macbinegeweervunr en hand .grap aten, later rloor het Oostenrijksche roffelvuur ver zwakte Italianen doorgaans niet meer be stand zijn. Oadorna heeft de gevolgen dezer veoht- methode der Oostenrijkers thans ook door de Duitschers in het Westen toegepast al herhaaldelijk tot zijn nadeel ondervonden. Wat stelt hij er tegenover? Ook dit is thans uit de berichten dui delijk. Het critieke oogenblik voor den Italiaan is dat van den Oostenrijkschen tegenaanval met de hoofdmacht, die steeds nog vrijwel ongehavend was als ze haren tegenaanval on. dor L'adorna was het dus zaak deze hoofdmacht zooveel mogelijk te verzwakken en de aanvalstroepen zooveel mogelijk te versterken vóórdat de tegenaanval tot ont wikkeling komt. Oadorna heeft hiervoor de volgende mid delen aangewend. Ten eerste versterking der aanvoelstroe pen door zeer diepe stormgolven te la ten oprukken. De berekening is, dat er van die diepe stormgölven genoeg mannetjes zul len overblijven om den beginaanval te weer staat. Maar het niet te miskennen nadeel dezer tactiek is, dat de Italiaansche verlie zen in het machinegeweervuur uit de kelder zone en het roffelvuur der Oostenrijkséh'e artillerie er zeer door stijgen. Ten tweede verzwakking der voor den tegenaanval bestemde hoofdmacht der Oos tenrijkers door verdieping van het roffel vuur tot een diepte van 12 K. M. achter het front, waardoor echter de effectiviteit in de kelderzone weer, moet verminderen, en voorts aoor verhooging van de kracht van het spervuur als de Oosteurijksche tegen aanval. begint en vooral door een kwistig ge bruik van laag vliegende vliegmachines, die hommen werpen op en hun mitrailleurs aan wenden tegen de ten tegenaanval oprukkende ti-oepen, doch natuurlijk den strijd hebben aan te hinden tegen de Oostenrüksch-Hon- gaarsche vliegers. -Na deze uiteenzetting zal men beter begrijpen, dat zoowel de Italianen als de Oostenrijkers in den verbitterd voort- woedenden llen Isonzoslag belangrijke aan tallen gevangenen hebben genomen. De Italianen melden, dat zij reeds 2 4 3 Oosteurijksche officierenen 10103 minderen, in hunne gevan genkampen hebben verzameld; de Oostenrij kers hunnerzijds namen 5600 Italia nen gevangen. Van de uitbreiding van den slag krijgt men een denkbeeld, als men weet dat van Itali aansche zijde 261 vliegtuigen de Oostenrijk- sehe troepen die voor den tegenaanval ge reedstonden, aanvielen. De groote vraag is en blijft: zullen de Italianen er in slagen Net Oostenrijksebe front te ver breken? Bovenstaande uiteenzetting toont aan, dat dit alleen mogelijk zou wezen indien op een breed front de achterwaarts opge stelde Oosten r ijkisch-Hou gaai'sch e hoofd macht dusdanig werd geteisterd, dat zij tot een voortgezetten terugtocht zou moeten be sluiten. Dusver melden de Oostenrijkers alleen dat hun front in de streek van Canale werd te ruggedrongen en dat zij Het dorpje Selo (zie onze kaart van gisteren) moesten opgeven. Nu is dit Selo wel een gewichtig tactisch punt, maar de Italiaansche vorderingen ge ven toch n i e t den indruk, dat een frontdoor- braak nabij is. De beoordeeling van het Fransche succes bij Verdun hangt geheel af van de vraag, of Petain zijnerzijds hier op een doorbraak aanstuurde. De Duitschers stellen het zoo voor om te betoogen, dat de ranschen hun doel totaal misten al ver meesterden zij ook belangrijke punten. Ook neggen de Dutschers in bun berichten den nadruk op de zware Fransche verliezen; maar het is niet onmogelijk (]at dit geschiedt orn het Fransche volk te depri meeren en de stemming weer op te wekken, die ook ont stond na het groote offensief van generaal Nivelle tegen het Craonne-plateau, toen de verliezen werkelijk zeer zwaar waren. Voorts zeggen de Duitschers dat zii den Hielheuvel vrijwillig ontrrtimden en daar slechte zwak ken posten hadden die bij het begin van het bombardement werden teruggetrokken. Daarentegen geven de Franschen het vol gende overzicht hunner successen:, „Het is gemakkelijk, het volmaakte welsla gen van de onderneming te overzien. Over het geheele aanvalsfront werden binnen vijf uren tikte, dank zij de nauwkeurige en ge weldige voorbereiding der artillerie, dank zij de bescherming door de kanonnen, op merkelijke en geregelde vorderingen ge maakt, die alleen iets langzamer waren bij Hoogte 304, die thans omsingeld is. De Fransche linie loopt thans in 't Noorden over de Maas, voorbij Neuville, langs hoogte 344, dan twee K.M. ten Oosten van Samogneux, over de Hoeve van Mormont en Hoogte 240 tot ten Noorden van Louvemont en bevat o.a. het Bois des Fosses en het Bois le Chaurne, terwijl zij in het Westen het dorp Omes omvat. Te melden valt nog, dat onze soldaten voort snelden onder de werking van het stikgas, waar van de Duitschers zich alleen bij wijze van ver sperring bedienden. Dit ongemak verminderde geenszins hun opmerkelijke aanvalskracht, daar alle doeleinden met uiterst feringe verliezen bereikt wer en. Het aantal gevangenen is zeer hoog, als men in aanmerking neemt dat de Duitschers hun eerste loopgraven wegens het helsche vuur bijna geheel ontruimd en hun strijdmacht meer naar achteren gebracht hadden. De Franschen behiel den en versterkten alle veroverde stellingen, ten einde aan de verwachte tegenaanvallen het hoofd te kunnen bieden. De vijand verzamelde voor dit doel zeer be langrijke strijdkrachten op de beide vleugels bij Bezonvaux en Avocourt, die gisterennacht tot buitengewoon verwoede tegenaanvallen overgin gen, welke -echter alle werden afgeslagen. De Duitschers leden zware verliezen, zonder dat dit iets uithaalde. De troepen behielden de terreinwinsten en richtten zich daar in. Het aan tal valiede gevangenen, 20 dezer door de Fran schen gemaakt, gaat de 5000 te boven, o. w. 116 officieren. De Fransche en Duitsche berichten zijn dus in rechtstreeksche tegenspraak met elkaar, zoo wel wat betreft de gestelde doeleinden als ter zake van de geleden verliezen. Het oogenblik i3 nog niet gekomen om te on derzoeken, welke lezing de juiste is, aangezien de slag bij Verdun al evenmin geëindigd is als de Isonzoslag. Eerst© Kamer. Naar wif vernemen, moet het voornemen bestaan om de Eerste Kamer tegen a.s. Dinsdagmiddag 28 Augustus bijeen te roepen ter behandeling van eenige wetsontwerpen o.a. dat be heffende de Ex port-Centrale, althans wanneer tijdig de des betreffende regeeringsantwooixien op de af- deelings ver slagen nopens bedoelde wetsont werpen inkomen. Commissaris der Koningin In Drente. Blijkens een bericht in de „Staats courant," is, op verzoek, met ingang van 1 October op de meest eervolle wij'ae ontslag verleend met dankbetuiging aan mr. J. Lint horst Homan, Oommissaris der Koningin in de provincie Drente. Uit de Staatscourant. Bij1 Kon. be sluit is: benoemd tot gew. höogl. in de dfd. alg. wetenschappon aan de Tech. Hoogasohool, om' oud. te geven in de theor. en toegepaste natuurkunde, dr. WL J. da Haas, conserv. aan het ph'ys. laborat. van Teyler's Stichting te Haarlem; tot'lector aan de Teohlnische Hoogeschool tot liet geven van ond. 'in den ijk, J. .A. Treub, ijker te Assen; tot lector aan de Technische Hoogeschool tot het geven van onderwijs in_ die beginse len der verbandleer en eerste hulp bij1 onge lukken, C. J. Marcus, arts, oud-geneesheer directeur van het gesi. St. Joris te Delft, wo nende te 'sGravenhaga; aan G. Sturmis op zijn Verzoek, eervot ontslag verleend als leeraar aan de Rijksschool voor 'Kunstuij'ver- heid te Amsterdam; aan mr. J. L. Lintliorst Ottoman, Comm. in de prov. Drenthe, op ver zoek, op de meest eervolle wijze uit gemelde betrekking oritsl. verleend. Tweede Kamerverkiezing Enk huizen. Men meldt ona den vateenden uitslag: Gekozen de heer A. Ooton (A.-R.) met 2667 stommen. De heer J-. de Veen (Wild) had 1257 stemmen. Eenige bussen ontbreken nog, toen dit bericht werd afgezonden. Evenwel blijkt reeds, dat de heeir A. Oolijin zeker ge kozen is. tegen zeei* lage prijzen Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 Mij dunkt, dat het 'n zeer stout bestaan is, wanneer gij ze verdodigt. O, maar gfj dacht mii hier niet te vinden. In ieder geval verheug ik er mij ten zeerste over dat Gods Voorzienigheid ons hier te za- men brengt. Gij wildet mij immers toch vin den? En nu is het des te gelukkiger om dat ik van alle zijden dappere soldaten bijeen breng, om de zaak van onze koning te ver dedigen. Maar zeg mij eens, hoe hebt gij het kasteel van dien schurk, wiens dochter gij u in tegen woordigheid van den koning verworven hebt verlaten? Ik heb aanzeggir-v 'gekregen er nooit weer te verschijnen; mijne zuster eveneens. Dus de verrader beeft u weggezonden? Ja, en hij liet ons begeleiden door eeni ge krijgers, die de opdracht hadden gekregen ons na een halve mül te verlaten. Wij wa ren dus geheel alleen aan de gevaren van den nacht en van den" weg blootgesteld en over gegeven. De ellendeling heeft dus tweemaal zijn woord, op plechtige wijze aan den koning gegeven, verbroken? Daaromtrent schijnt hü zich geenszins ongerust te maken. Bij onze Lieve Vrouw van Guesclin, ik lioop, dat ik hem die schurkenstreken spoe dig kan doen boeten: hem en Godfried de Harcourt en ook de andere verraders De Sire de BricQuebec heeft mii verder ver teld, dat gij lieden zijt yan overleg wij moeten dus samen wat praten. U, jonkvrouw Mathe- line, moet het wel een ontspanning zijn, het gezelschap van al die ijzeren mannen te kun nen verlaten; overigens hebt gij ook rust noodig. Zeker hernam de overste; wanneer ge my volgen wilt, zal ik u een kamer aanwij zen. Morgen zal ik u aan uwe toekomstige gezellinnen voorstellen. Beiden verlieten de zaal. De Guescün zond zijne mannen weg. Hij begeleidde de reizigers naar een kleine eet zaal, waar voor hen gedekt was. Waarde vrienden, zeide hij, versterkt eerst. Wij kunnen dan heter overleggen. De vermoeide krijgers lieten zich geen twee malen verzoeken. Du Guesclin zelf had reeds het avondmaal gebruikt. Hü ging op eenigen afstand zitten, met de handen op het gevest van zijn zwaard. dat hij tusschen zijn beenen had geplaatst; zijn kin liet hij op zijne handen rusten. Hij had zijn gevederden helm naast zich gezet, zoodat men naar welgevallen het vreeselijke gelaat van den ontzag inboezemenden rid der kon beschouwen. De toekomstige riiksveldmaarschalk was toen nog slechts vier-en-twintig jaar oud. Reeds beroemd door menige overwinning op de Bretonsche steekspelen, had hiii zijn roem nog uitgebreid door vele tochten tegen de Engelscbeu, waarbij hij wonderen van dap perheid had verricht Du Guesclin zweeg langen tijd, om zijne virenden niet te storen, in bet nuttigen van het zoo zwaar verdiende avondmaal. Einde lijk hernam hü: Zooals ge nu ondervonden hebt te de eerwaarde overste van dit klooster volko men toegewijd aan de gravin van Blote. Ik zelf ben hier gekomen om over den toestand van Rennis te oordeelen. Ik ben te weten ge komen, dat de party van Frankrijk zeer vele edellieden heeft verloren, welke zijn overge- loopen. Wat den hoofdman van die verraders, den graaf van Montfoort betreft, deze bevindt N. V. voor vacantia dorpen. Ge meld wordt, dait te 's-Gravenhage besprekingen gaande ziin. ten einde te geraken, tot een op richting van èen N. V. voor Vacantiedarpen, waarvan 't correspondentie-adres voorloopig is, L- Boot, Charlotte de Bourbónstiraati 160 VGtra- vanhage. De bedoeling van de N. V. 5b, eenige tereirren in de provincie Utrecht. t>ii bekevenmgen en Katwiik houten woningen té bouwen op de wijze ails voor de geïnterneerden' te Sehevenin gen. Op ieder terrein zullen voorloopig 60 wonin gen worden gebouwd, welke zullen worden ver huurd. gemeubileerd voor 10 tot, 20 per week en Cngemeubileerd voor 6 tot 15 per week. De N. V. exploiteert voor eigen rekening r elk vacantiedorp een winkel waarin zooveel mogelijk alle denkbare artikelen zullen worden verkookt. Ook wordt zorg gedragen voor ontspanninge lok alen. café's gymnastiekzaal, enz. Bi) voldoende deelname komt in elk dorp eon centrale keuken, welke tegen een minimum- Priia warm voedsel verstrekt- Wanneer het aandeelenkapitaal ad 50.000 bijeen is, zal definitief tof de oprichting worden overgegaan. NEDERLAND EN DE OORLOG. Onder d© vele berichten In de pers over den fcotennood, die de gezinnen gedurende da a.s. wintermaanden bedreigen, zullen gun stiger berichten aeketr welkom1 zijn. Hier en daar doken reeds berichten pp omtrent bruinkoolontginningen in Zuid-Limburg. De Directie dor Maatschappij „Bergerode" te Sittard deelt hierover thans het volgende mede: Het concessie-veld „Energie" der Maat schappij „Bergerode," gelegen tussohen Sit tard en Heerlen, bij het dorp Bronsum, zal op 'groote schaal worden ontgonnen. Dit veld bevat 'volgens globale berekeningen 6 millioen ton, dus zes honderdduizend spoorwagens van. tienduizend K.G. bruinkolen. Oml »llt voor den a.s. winter zoo kostbare materiaal aan den schoot der aarde te ont trekken, is men begonnen een groote instal latie te maken. Excavateurs (bovengrond bag germachines, locomotieven voor het vervoer, zijn aangeschaft, klein spoor wordt gelegd om van de verschillende bruinkoolgroeven de kolen te brengen naar een groote hoog gelegen verladingaateiger, waaronder ae spoorwagons beladen zullen worden. Voor rekening van de bruinkoolmiin word! door do directie der staatsmijnen een spoor-j wegverbinding gelegen van die steiger naarf' het spoorwegemplacement, der nieuwe staats-^ mijd „Hendrik." Indien door onvoorziene omstandigheden geen ver tragingen ontstaan bij het bouwen dar pTnginningsinstallatie of den aansluitings- spoorwag naar de mijn „Hendrik," zal men einde .September reeds in vele huisgezinnen deze voor huisbrand zoo bijzonder geschikte brandstof kunnen stoken. De min'istor van landbouw heeft in eena circulaire den gemeentebesturen medegedeeld, dat. onvoorziene omstandigheden voorbehouden1 omstreeks half September a.s. de juia datum zal nog nader warden bekend gemaakt een voldoende hoeveelheid réparatielede tor btsohikikng van het Riikadistributiekantoo van Huiden en Leder (R. D. H- L.) zal zij gesteld om met de distributie daarvan to kunne aanvangen. Teir voldoening aan de wensche van zeer velen zullen tevoren in de thans 1 rende dlistributioregeling nog eenige wüzigin gen, van welke een tweetal van principieeJen aard, worden aangebracht; tengevolge van de wijzigingen zal de tusschenkomst der gemeen tobesturen een ander, een meer vereenvoudigd karakter gaan dragen dan aanvankeiik in bedoeling heeft gelegen en in oveaeenstemmJin hiermede in de hnidige distributieregeling beschreven. De aan te brengen prinoipieele wüziginge ziinin de eerste plaats het scheppen der lijikheid. dat ook in de toekomst hü. die aa zelf reparatie de voorkeur geeft boven het do repareeren door eon schoenlapper, de galege heid zal hebben het daarvoor benoodigde led te koopen. Slechts tegen overgifte van een door het meentbbestuur aif te geven' bon zal aan zelfreparateur distributieleder mogen word verkocht en door den schoenmaker dis tri bu leder mogen worden verwerkt. De taak der meen tobesturen. bepaalt zioh derhalve tot gdfte van bona; aan wie ril' die bons zullen zich op het oogétoblik met vierhonderd edel te Parijs. Philips van Valoia had hem het hooge gerechtshof van het koninkrijk daagd om rekenschap te geven van zijtn d bel verraad. Ik hoop, dat de gTaaf daar oordeeld1 zal worden en de oorlog aldus dien kant zonder slag of stoot zal ein1 Maar aangezien de Engelsehen van deze legenheid wel gebruik zullen maken om kusten van Normandië en Bretagne te ve woesten, heb ik, op raad van den nieuwe troepen gelicht, die met mij den vel tocht zullen maken. Gij begeeft u dus naar het koninklijk 1 gerl vroeg Robert. Neen, dit wordt door den hertog v Normandië zelf aangevoerd. Ik voor mij, den vijand afbreuk doen al» een ware hoof man van losse benden. Ik zal zijn lev delen in beslag nemen, zijn troepen-v kingen uiteenslaan, de forten en van zijn partijgangers verwoesten. Mijne tagner», die mij gewoon ziin overal te v zullen verblUven waar Ik verblijf, in de sohen, op den weg, in de holen, (Wordt 1UI EUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1