binneSlan^ PLAATSING VAN NAAM EN ADRES OP DE BROODKAARTEN. UIT ONZE OOST ORDE EN ARBEID J »ptjt van zijn eenige positie van ©en biina kloos terlijke afzondering is hjj ten slotte onder de wapenen geroepen. Tot nog toe had Lang «eenerlei dienst gedaan. ofschoon eenig© malen werd bericht dat hij «©sneuveld was. Er waren geruehten, dat hij in ©en Skioorps in de Vogezen diende, en bij de gevechten in Cham pagne was gesneuveld. Maar. ofschoon hij eerst twee en veertig jaar oud was pn ouderen dan hij waren opgeroepen, lieten d© militaire auto riteiten hem het rust. In den beginne deed de oorlog zich weinig gelden in Oberammergau, afgezonderd als het plaatsje steeds was van de wereldaohe dingen en opgaando in het groot religieus festijn, dat nagenoeg zonder onderbreking sinds de twaalf de eeuw aldaar os gevierd. In het bein zette Lang zijn beroep al3 metselaar van oveiis. zoo als die bij nagenoeg elke boerderij in Beier pn te vinden te zijn, voort'. Maar langzamerhand kwam er een wolk van droefgeestigheid over het dorp. Er kwamen afscheiden, jonge mannen en ook ouderen verbroken naar het front. Toen kwamen doodsberichten in. verschillende woon steden en verminkten keerden terug. Ten sloth werden eemigo passie-epelers opgeroepen, o. r hij die den „Johannes den Dooper' gespeeld had. Het leven werd intussehen moeilijker. Ovens worden niet, meer gebouwd en Lang zag zijn 'nering vt rloopen. Hij ontwikkelde nu zijn talent voor houtsnijwerk en vend werk buiten Obe- rammergau. terwijl hij lederen avond naar zijn vrouw. Ma drilde Rutz, eens de madonna van het zomeT-schouwspel, terugkeerde. Zij. die in don laatsten tijd Oberammergau bezocht heb ben, hangen een droevig beeld ervan op. Men zegt, dat er nocit meer een passie-spel zal zijn. Van allen die het eens beroemd maakten, was Lang bijna de eenig overgeblevene. En hii, ge kweld, gedrukt en eenzaam, koesterde nog steeds zijn droom na den vrede eens een pel grimstocht naar het Heilig Land te kunnen doen. Nu is hij onder de wapenen geroepen." Luchtaanvallen op Engeland. Of- ficieele berichten uit Londen maken wederom melding van talrijke luchtaanvallen op Enge land. De berichten volgen hiea*' Zij zijn ge dateerd 22 Augustus. Een, of op zijn hoogst twee, luchtschepen, die gisterenavond een strooptocht langs de kust van Yorkshire hebben gedaan, hebben zich over het land gewaagd. Twaalf explo sieve en 13 brandbommen" zijn afgeworpen op drie dorpen bij de kust. Een kapel is ver woest, verscheidene huizen zijn beschadigd, Ben vrouw te gewond. De aanvallers van vanochtend hebben bom men laten vallen op Dover, Margate en Itams- gate. Er zijn 11 dooden en 13 gewonden te Dover en Bamsgate. Een aantal huizen en een hospitaal zijn beschadigd. Een vijande lijk vlieger is ternauwernood ontkomen. Hij was gewond. Het persbureau maakt bekend: Vijandelijke luchtschepen hebban gisterenavond een tocht gedaan over Kte kust van Yorkshire. Een heeft den mond van de Humber aangevallen en bommen geworpen, waarna het zeewaarts stevende. De afweerwapenen hebben zich geweerd. De schade is gering. Er is één man gewond. Het persbureau deelt verder mee: Tien vijandelijke vliegtuigen zijn vanoch tend om tien uur de kust van Kent genaderd. Door het vliegkorps, den Lichtdienst ter zee en de afweerstukken zijn ze hevig aangeval- Jen, waardoor ze niet landinwaarts konden vliegen. Enkele aanvallers brachten het west waarts tot de hoogte van Margate, do andere tot Dover. Er zijn bommen geworpen op Dover en Margate. Drie menschen zijn ge dood, twee gewond. De schade is licht. Twee vijandelijke toestellen zijn geveld. Uit Margate: Jrfort na het gewone luchtaanvalsalarm, zag men zeer hoog Duitsche vliegma chines de stad naderen. Zwaai- geschutvuur barstte onverwijld los en het gejuich was niet gering, Tioen men twee Gothamachines, cR> een na de ander, voorover» zag neervallen. De andere aanvallers wierpen bommen maar tot nog toe is geen andere schade gepield dan een verwoest huis. Een half uur lang knalden onophoudelijk de kanonnen en spron gen de granaatkartetsen. Een groote menige sloeg het gevecht gade. De berichten van de Oostkust toonen aan, dat de Zeppelinaanval een volslagen misluk king was. De aanvaller boven do Humber werd onmiddellijk met zwaar artillerievuur bestookt. Het vuren duurde een minuut of twintig. Ei- schijnen maar weinig bommen to zijn geworpen. Vijf vielen er ineen korenveld. Het laatste wat men van den Zeppelin zag, ,was, dat hij' zeewaarts stevende, vervolgd door vliegtuigen. GROOTE VEEDES-MEETING. Vanwege het Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden wordt aan ons het vol gende ter plaatsing toegezonden: Het voornemen bestond, om op de Alge meen® Vergadering van de Katholieke Soci ale Actie in Nederland, welke begin Novem ber zou gehouden worden, als eenig onder werp te behandelen: Oorlog en Vrede, bo- sehonwd van Katholiek standpunt.'' Door vier verschillende sprekers zouden achter eenvolgens behandeld worden: 1. „De Oorlog en het Katholicisme"; 2. „De Oorlog en God's Voorzienigheid"; 3. „De Vrede, beschouwd van Katholiek standpunt"; 4. „Internationale Arbitrage en Ontwapening." Terwijl het Centraal Bureau voor de K.S.A. bezig was, dit plan uit te werken, kwam op 15 Augustus het Vredes-voorstel van Z. H. den Pans. Het Bestuur van de Federatie van R.-K. Doe. Werklieden- en Volkshonden wendde zich tot het Centraal Bureau met de vraag, of dit niet het initiatief zou willen nemen tot het organiseeren van een groote Vredes-meeting. Het resultaat van het gehouden overleg is geweest, dat het Centraal Bureau besloot, het voor November ontwórpen plan zoodanig te wijzigen en te bespoedigen, dat reeds in Septemiber te Utrecht en groote Vredesmee- ting zal worden gehouden. Alle bij de K. S. A. aangeslotep plaatse lijke vereenigingen zullen verzocht worden, dan één afgevaardigde te zenden, terwijl de besturen der Nationale en Diocesane Ver eenigingen zullen worden uitgenoodigd. Zoodra de namen der sprekers bekend zijn, zal het volledig programma worden gepu- yjegerd, benevens de datum en de reggling der toegangsbewijzen. De groote Meeting te Utrecht zal een krach tige uiting rijn voor een rechtvaardigen en duurzamen vrede, op den grondslag van 's Pausen voorstel. Vertrouwd wordt, dat ook in andere lan den de Katholieken zich op even krachtige wijze zullen uiten, tot moreele ondersteuning van de voorstellen des Heiligen Vaders. Het Centraal Bureau zal bovendien ook een vlugschrift uitgeven: »,De Paus en de Vrede.'' Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is aan mr. .T. A. Loeff, oud-minister van Justitie, wonende te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der staatscommissie, ingesteld teneinde de regeering van advies te dienen omtrent de wettelijke regels, die ten aanzien van het waterstaatsbestuur behooren te worden in gesteld. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 24 Augustus a.s. niet plaats hebben. LI of berichten. Verwacht wordt dit de Prins Donderdag 30 Augustus des middags 4 uur uit Zwitserlandin de residentie zal terugkeeren. De Tweede Kamerverkiezing Enkhuizen. 'Eerst Woensdagmiddag kwa men de laatste dorpen in. Gekozen is de heer A. Colijn met 5208 stemmen tegen 1885 st. op den heer Jb. da Veen. De sohorsing van „Eindhovensch Dagblad." De minister van "Oorlog "heeft op de vragen van het Kamerlid Van Hamel, betreffende het door den commandant Van het veldleger uitgevaardigde verbod tot. uit gifte van het „Eindhovensch Dagblad", de navolgende antwoorden gegeven 1 en 2. Onjuist acht de Minister het door den commandant van "het veldleger ten aan zien van het „Eindhovensch Dagblad" ge nomen schorsingsbesluit, voor zoover het. zijn grond vindt in onze onzijdigheid. Een prot- st in de pers tegen het in den grond boren van Nederlandscho visschersschepen door de Du't- sche marine raakt die onz:jdigheid niet. In- tusscrien moét ten deze aan een mfbder ge lukkige woordkeuze g-dacht worden; het wer kelijk standpunt van 'den commandant van het veldleger was, dat ook bij een protest als het onderhavige beleedigende uitdrukkingen te genover een bevriende mogendheid niet toe laatbaar zijn, te minder aangezien in het grensgebied van ons land zich thans talrijke vreemde elementen bevinden en onrast onder de bevolking als rechtstreekscli- gevolg van die uitdrukkingen derhalve niet is uitgesloten. Ten aanzien van het aldus omschreven standpunt laat zich de vraag beantwoorden of het ingrijpen in 's lands belang geboden en van militaire zijde noodzakelijk was. Dit punt, waarbij het gaat om een quaest'e van inzicht, is door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht anders beoordeelt! dan door den commandant van hét veldleger en aanstonds heeft hij dan ook doen weten, dat zijns inziens noch het eon noch hiet ander het geval was. De Minister heeft zich bij deze opvatting aangesloten. In verband daarmede heeft de commandant van het Veldleger tor- men kunnen vinden om de verschijning van het dagblad wederom toe te staan. 3. Van zijn ambtgenoot van Buifcenlandsche Zaken weet do Minister, dat ook hij de onzij digheid in deze aangelegenheid niet betrok ken acht; de zienswijze van den Minister van Justitie is hem niet bekend wel kan hij meedeelen, dat het gebeurde bij dat Depar tement in onderzoek is. Tc voren is de regee- rïng omtrent de schorsing niet geraadpleegd. Een Christel ij k e volkspart ij? 't Is een eigenaardig allegaartje, dat volgens een belicht in „het Volk" te Amsterdam over een paar. weken zal bijeenkomen, althans uitgenoo digd is tot een bijeenkomst. Bedoeling is te komen tot een christelijke volkspartij en als de ter ver gadering opgeroepenen present zijn, zullen we aan de groene tafel zien zitten den heer Staal man, die zich christen-democraat noemt, de lei ders der christelijk-sociale partij, mr. dr. van de Laai' en dr. Keuchenius en de christen-socialis tische dominé's De Ligt en Kruyt. Als dat uiteenloopend publiek tot één partij moet samensmelten, dan mag mr. van dë Laar zijn opinie over het rechtsche monsterverbond toch wel eens herzien, op gevaar af, anders voor den pot te worden aangezien, die den ketel be schuldigt. Trouwens, zoo schrijft de „Geld", we gelooven geen oogenblik, dat er van samensmel ting tusschen christelijk-socialen en christen socialisten in ernst sprake kan zijn. Water en vuur kunnen nu eenmaal geen vriendschap sluiten. Iets anders is het tusschen de chris ien-demo- craten en de partij van mr. van de Laar. En voor zulk een partij zou een toekomst zijn wegge legd, als de anti-revolutionnaire leiders voort gaan de teekenen des tijds te miskennen en geen flinke arbeidersvertegenwoordigers naar de Tweede Kamer afvaardigen. Een geloovig-protestantsche, christelijke volks partij behoort niet tot de onmogelijkheden, maar daaronder hooien de christen-socialisten niet thuis. De Rijksmiddelen. Ook de maand Juli is voor de rijksmiddelen zeer voordeelig geweest, hetgeen men wel zal toegeven als men weet dat Juli haar voorgangster in 1916 met ruim 4 mil- lioen en de raming met ruim 6 millioen over treft; en dat de opbrengst over de eerste zeven maanden van dit jaar ruim 20 millioen hooger is dan die over 1916 en ruim 23 millioen hooger dan de raming. Op zes middelen na vertoonen alle een stijging, die alweder het grootst is bij de inkomstenbelasting. Juli 1917 f 4,881,060-te gen Juli 1916 2,058,716 en Juli 1915 753,901, dus ruim een verdubbeling. Van de accijnzen zijn suiker en wijn sterk terugloopend: suiker 2,314,635 tegen 3,774,127; wijn 19,080 tegen 37,368; terwijl daarentegen gedistilleerd onge veer 2 ton hooger, zout f 45,000, bier f 87,000, geslacht f 235,000 hooger zijn. De zegelrechten brachten bijna zes ton meer op; de invloed der nieuwe zegelwet is dus al terdege te bespeuren. En ook de registratierechten verschijnen met een plus van tuim zes ton in den staat. De Oorlogs winstbelasting leverde bijna 34 millioen op, de 3 verdedigingsbelastingen ongeveer 3 millioen. De geheele opbrengst bedroeg in de maand Juli ruim f 156,500,000.—, zegge: ruim hon- derd-zes-en-vijftig-en-een-half-mi llioen gulden. De verwachting, dat we dit jaar geen nadeellg saldo zullen te boeken krijgen, wordt hierdoor niet onaanzienlijk versterkt. De Am e r ijjj_a a njch e gejtj^n t. Wilson benoemde John W. Garrett als gezant der Ver. Staten voor Nederland en Luxemburg. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Bond van Distillateurs in Nederland acht het dienstig te waarschuwn tegen de tendentieuze berichten in den laatsten tijd inde pers verspreid omtrent de prijsverhooging van gedistil leerd. Al heeft de alcohol-industrie gelijk andere tak ken van nijverheid te kampen met bedrijfsmoei- lijkheden, zoo zijn gemelde berichten ais sterk overdreven aan te merken. In Amsterdam is geen „grofste branderij" aanwezig en „branderijen, die haar toevlucht moeten nemen tot het gebruik van Indische spiri tus" behooren tot de legende. De Ned. zeetjalk „Alpha" is gistermorgen dwars van Monster door drie D u i t- sche vlieg'tuigen aangehouden en beschoten. Na inzage der papieren mocht de reis worden vervolgd. (Officiéél.) Naar aanleiding van een in de dagbladen voorkomend bericht inzake het zen den van Nederlandsche arbeiders (m ij n w e r- kers naar Duitschland, wordt er de aandacht op gevestigd, dat van de in Neder land aanwezige geschoolde mijnwerkers, er geene gemist kunnen worden wil men de kolenproductie der Limburgsche mijnen op p?il houden. Gisteren is op het land van-den heer A. Buijs onder de gemeente Sommelsdijk eene van Duitsche merken voorziene luchtballon gedaald. De ballon was onbemand. Gistermiddag passeerden benoorden Schier monnikoog om de West 4 torpedojagers, 6 hulpkruisers sommigen hadden aan dek vliegtuigen twee Zeppe lins en vij f 'vliegtuigen. Een Zeppelin, twee vliegtuigen en twee groote torpedobooten passeerden gistermiddag Ame land in Westelijke richting. Uit Vlieland meldt men ons: Twee vliegtuigen passeerden gistermiddag Westwaarts, Een Zep pelin kruiste den geheelen middag voor de kust. Volgens een bericht uit Maassiuit passeerden gisteren twee watervliegtuigen van onbekende nationaliteit den Waterweg in Z.-W. richting. Wij hooren den oorlog, wij ruiken hem zelfs. (Vanwege den nieuwen Duitschen drukinkt uit grondstoffen van slagvelden gemaakt.) Maar wij zien alleen zijn groote schaduw: de duis ternis, die hij brengt over de aarde. Het is be gonnen met een gedwongen schemertijd, die op sommige plaatsen heel wat ongerief veroorzaakt. Zoo zal er bijv. te Veghel alleen gas zijn van 's morgens 7 tot 's namiddags 2 uur, dus niet voor iicht. Te Maastricht stelde de voorzitter van den gemeenteraad gisteren voor, zoodra de hoeveelheid van 165.000 kub. M., welke aan de stad is toegestaan, verbruikt is, de groote ghs- kraan dicht te draaien, en dus de laatste dagen van Augustus maar in donker te blijven zitten. Wij moeten, zeide hij, van twee kwaden het min ste kiezen: beter vier dagen zonder gas, dan een heele maand. Te Amsterdam en buitenge meenten brengen vele gezinnen den avond door bij kaarslicht of nachtlichtjes, ofschoon vele ca fés nog steeds schitterend geïllumineerd zijn en ook de straatverlichting, vooral op de pleinen, nog heel wat zuiniger zou kunnen branden. In een der Haagsche bladen vonden wij een wenk aan de ingezetenen om hun gordijnen open te iaien, zoodat zij, wien het gegeven is, gas of eicctrisch licht te branden, aldus bijdragen tot de straatverlichting: „laat uw Jicht schijnen voor de menschen". In Utrecht namen B. en W. tegenover een groot aantal café's een radicalen maatregel: ze moeten, in plaats van om 12 uur, om 11 uur sluiten. Bijne alle groote restaurants aan het Vreeburg' zijn aldus gestraft. Te Rot terdam zal het mogelijk zijn, dat het gasverbruik in Augustus blijft beneden het rantsoen, dat de Rijkskolendistributie gesteld heeft, maar# alleen als ieder aangeslotene in de laatste 10 dagen méér bespaart dan gemiddeld in de voorafgegane 20 dagen. Eén voordeel van het uitdraaien der straat lantarens heeft het „N. v. d. D." ontdekt en dat is, dat wij ten minste weer den sterrenhemel zien, wat zelfs op landwegen van wege de op dringerige aardsche lichten welhaast onmogelijk was geworden. Men meldt aan de N. IL Ct. dat tegen 15 September een algemeene inventarisatie van den te verwachten aardappeloogst in ons lancl zal. plaats hebben. Een Reuter-telegram uit Londen meldt van gezaghebbende zijde, dat een bericht ont vangen is, hetwelk tot op zekere hoogte het geheimzinnige bezoek van Duitsche vlieg tuigen aan Holland en het werpen van bommen op Nede rl andsche dorpen op Zaterdag 18 dezer verklaart. Naar het schijnt, was een groot Duitsch vlieger-eska der op weg gegaan, met het doel een aanval op de Engelsche kust te doen, maar het moe^t wegens het slechte weer terugkeeren, toen het de kust bereikte. Nu kan een ma chine, die bommen werpt, niet landen, voor zich eerst van deze te hebben ontdaan. Lie ten de vliegers de projectielen nu vallen in het bezette België, dan liepen zij groot ge vaar, Duitsche soldaten te dooden. Daarom wachtten de Duitschers totdat zij boven Ne- derlandsch grondgebied waren, waar' enkel neutralen het slachtoffer konden worden. Hoewel men op grond van de duikbootactie dergelijke dingen van de Duitschers kan vernachten, zal het toclr interessant zijn te vernemen, wat zij ter hunner rechtvaardi ging zullen aanvoeren. De beschuldigingen, die de nieuwsbureaux in de oorlogvoerende landen hun vijanden naar het-hoofd gooien en de beweegredenen, die zij elkaar toedichten, worden hoe linger hoe dwazer. Dat vliegers boven „qps land bommen hebben laten vallen, is erg ge- n o,eg en onze regeering zal zeker niet nalaten met den grooteten ernst te pro testeeren tegen het land, welks vliegers daaraan schuldig worden bevonden. Maar hoe ernstig zulk een feit is, merkt het „H.bL" op, het is geen reden om zulke dwaasheden in de wereld te sturen als Reuter, nu seint. De recherche te IJmuiden heeft de hand weten te leggen op een stoom- en zeiljacht waarvan men reeds lang vermoedde dat het in diens t van smokkelaars stond dech de bewijzen ontbraken. Thans zpjn, naar we reeds hebben gemekt, de smokkelaars op heeterdaad betrapt. Het jacht „Excelsior", eigenaar de heer O. IJmuiden, die het verhuurd had! aan den heer B. te Nijmegen, lag bij Noordwijk voor anker. Toen de smokkelaars voor de tweede. maai een groote hoeveelheid thee naar het jacht wilden brengen werden ze aangehou den; het jacht nam de vlucht, doch werd' door de torpedobooten, die door de kustpos- ten werden gewaarschuwd, aangehouden en naar den Helder opgebracht, waar beslag op schip en: lading werd gelegd. Het staat vast dat het jacht den geheelen zomer heeft gesmokkeld en dat het in ver binding heeft gestaan met Duitsche schepen, vermoedelijk handelsschepen en duikbooten. In verband met deze aanhouding wordt nog het volgende medegedeeld': Het aangehouden stoomscheepje is een jacht en sedert ongeveer twee maanden het eigendoom van den heer M. B. Osendarp, reeder te IJmuiden. Deze had het stoom jacht later verhuurd aan een heer, naar men zegt uit Den Haag. Het jacht voer in de laatste weken veel langs onze kust en liep dan de eene, en dan de andere haven binnen. Dit heen en weer stoomen wekte argwaan en deed de politie een oogje in het zeil houden. Dit duurde eon viertal weken, daar er géén termen aanwezig waren om tot aanhouding over te gaan. De recherche uit IJmuiden was echter Maandag te Noordwijk-aan-Eee, daar haór ter oore was gekomen, dat voor deze plaats op zee goederen in het stoomjacht zouden worden overgeladen. En werkelijk kwam des nachts ook eeu vlet aan het strand om een aantal balen, die op een wagen gereed lagen, over te nemen en fiaar boord van gevangenen zou vervoeren tusschen deze ha- de menschen hun gang gaan, doch nam even later een tweeden wagen met een aantal balen tin in beslag. Een huiszoeking in de woningen aan het strand leverde geen re sultaat op; er werd niets gevonden. Éen der bewoners werd echter gearresteerd, ver dacht in connectie te staan met de opvaren den van het jacht. Dadelijk werd naar verschillende kust plaatsen door de politie geseind ,het stoom jacht zoo mogelijk aan te houden. Dit mocht het recherche-vaartuig „Corrie", zooals ge meld, gelukken. Het schip Ugfc thans in Nieuwediep en is vborloopig in beslag ge nomen voor een onderzoek door, de justitie. Men weet niet, wat de balen bevatten, die reeds aan boord gebracht waren, doch deze zullen wel overgegeven, of, toen men onraad bespeurde, over boord geworpen zijn. Dik; wijls bezocht het jacht de haven van Scheve- ningen en maakte van daar uit verschillende tochten. Reuter verneemt, dat de repatriatie en interneering in Nederland van Britse he en Duitsche krijgsgevangenen, krachtens de te 's Gravenhage door de Brit- sche en Duitsche gedelegeerden getroffen overeenkomst, wordt vertraagd, doordat de Duitsche regeering weigert toe te stemmen in de aanwijzing van een geschikte haven in Engeland voor de verscheping der gevan genen. De Brifcsche regeering wenschte Huil aan te wijzen als de haven die het best ge schikt was voor de verscheping en landing van de invaliden, maar om „maritieme" re denen weigerde de Duitsche regeering vei ligheid te waarborgen aan het schip, dat de gevangenen zo uvervoeren tusschen deze ha ven en Nederland. -De Minister van Landbouw, oordeel ende, dat het gewenscht is de landbouwers en handelaren in staat te stellen wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomer- gerst, haver, evene, boekweit, kanariezaad, veld- boonen (wier-, paardenr, duiven-, schapen- en Waalsciie boonen) groene erwten (alle soorten), grauwe erwten (alle soorten, ook"gele) en boonen (bruine, gele, witte), voor den zaai geschikt, te koopen of te verkoopen, heeft het volgende be paald: i. het graan én de peulvruchten, voor den zaai geschikt, zullen niet worden gevorderd: a. voor zooveel betreft de herfstzaaizaden, vóór 1 Januari 1918; b. voor zooveel betreft de voor jaarszaaizaden, vóór 1 Juni 1918. Na de boven genoemde data moeten de nog aanwezige hoe veelheden zaaizaad onmiddellijk worden ingele verd bij den betrokken Regeeringsconimissaris. De landbouwmaatschappij, welke belast wordt met de distributie van zaaizaden voor de pro vincies Noord- en Zuid-Holland, ls de Hollapd- sche Mij. van Landbouw. Uit Rotterdam wordt gameid: In verband met het aanhouden van Duitsche kolenschepen door Engelsche oorlogsbodems, zullen voortaan geen Duitsche kolen meer met Duitsche schepen van Amsierdam en Rotterdam verladen worden. De Duitsche kolenaken worden op Delfzijl gediri geerd en vandaar zal voortaan de verscheping geschieden. Volgens mededeeling van den commandant van de Monden der Maas en der Schelde wordt 27 Augustus a.s. of zoo spoedig mogelijk daarna (ter aanwijzing van de v r ij e v a a r g e u 1) de roode lichtbrulboei met witten band S. B., nabij de Z.W.-punt van Schouwenbank liggende, om de N.O. verlegd naar een punt op: 51 47' N.B. en 1° 25' 25" W.L. (3° 27' 36", 5 O.L Gr.), d.i. ongeveer de oude plaats van het vroegere licht schip. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingetrokken zijn beschikking, hou dende verbod van alle handelingen, die er toe leiden, dat te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebruikt dan voor menschelijk voed sel, met name het maaien van onrijpe rogge en het gebruiken van deze als veevoeder. Naar het „N. v. d. D." verneemt, is nog geen beslissing genomen, aangaande de vraag, of in October de toeslag op de spoorwegbiljetten weer zal verminderen. Het zal er van afhangen, of men, volgens deze bestaande dienstregeling zal kunnen blijven rijden en of het aantal reizigers sterk zal verminderen, wanneer de vacantie- maanden afgeloopen zijn. De kans bestaat natuurlijk, dat het aantal treinen echter nog meer beperkt zal moeten wor den, wegens den kolennood. Dan zullen de spoorwegdirecties wel tegelijkertijd de dure tarie ven willen handhaven. Als besparingsmaatregel zullen voorts thans de zware spooi wegwaggons met gangen buiten dienst gesteld worden en vervangen worden door lichte waggons, waarin bovendien veel meer plaats is. De daaromtrent loopende geruchten nemen gestadig in aantal toe. Zoo wordt thans ook weer femeld dat eerstdaags op het traject Leeuwa*- enMeppel 8 treinen zullen worden opgehe ven. En volgens het „Hbl," wordt ook overwogen nog in de goederentreinen wagons voor perso nenvervoer op te nemen. Red. N. H. Ct. De Directeur van het Levensmiddele**4 bureau brengt nogmaals ter kennis van het publiek, dat bij het betrekken van regee. ringsgoederen op de broodkaarten die kaarten aan de achterzijde moeten voorzien zijn van den met inkt geschreven naam en het adres van den houder van de brood' kaart. 359^ Men wordt dringend verzocht aan het bovenstaande te voldoen, daar bij gebreke daarvan geen regeerings-y oede- I pen mogen wopden afgeleverd' Naar de „Tel." verneemt, heeft de Amster- damsche Ballast-Maatschappij, Kromme Waal 9 haar personeel, bestaande uit een zeshon derd man, tegen het einde dezer week op- I gezegd, daar het bedrijf wegens ge* b rek aan kolen zal moeten worden stopgezet. De hoop wordt nog gekoesterd, dat er een hoeveelheid kolen zal worden beschikbaar gesteld en de opzegging tegen a.s. Zaterdag slechts eet) voorzorgsmaatregel is, doch de directeur def i Maatschappij, de beer Vilder, vreest dat het fatale besluit wel zal moeten vallen. Men heeft per maand ongeveer 700 ton kolen noodig en de hoeveelheid, welke men ontvangt, is nauwelijks voldoende, om het bedrijf voor de helft aan den gang te houden. De moord op dr. Andriesse. Om trent dien moord op dr. Andriesse, welk feit onlangs pok door ons werd gemeld, wordt thans loader uit Koeta Radja geseind: po moordenaar ivan AndriesBe werd bij den ge zaghebber .gebracht door zijn hoofd, die voor hem bpname verzocht in het hospitaal. De vingers ivtan de linkerhand waren reeds weg gevreten Idoor de lepra. De fooordenaar drong bij' deü gezaghebbei naar ivoren, maar twee omstanders, een Ara bier fen een Atjeher zeiden hem, dat hij ach teruit knoest gaan. De gezaghebber liet hem fouilleeren, maar toen niets bij hem gevonden werd, gaf men 'hem een oppasser mee en een briefje voor den dokter. De dokter stond met zijd echtgenoot® boven aan de trap van de voorgalerij en ging naar beneden om den man te helpen. De moorde naar trok stilletjes een pinangmesje, dat zon der lemmet, in den doek tusschen de bee- nen verborgen was en toen de dokter bukte om'de beenen van den lijder te onderzoeken, werd hij aangevallen en neergestooten. De dokter had nog de kracht de trap op te gaan en viel in de voorgalerij' neer. Een oppasser werd pp verscheidene plaateen verwond. De dader werd dóór een grassnij der neergelegd, Indien de.oor iog. Het „Bat. Nieuws blad" .verneemt, dat de Duitsoho firma's fce Batavia druk bezig zijn met het opkoopen van! geweldige voorraden copra. Een en ander, zou in ^verband staan met de hoopvolle ver- wachting, |da.t de vrede binnen een paar maan den gesloten' zal werden. Gemeenteambtenaren der prov. I Noor d-H o 11 a n d In de in Kraanapolsky, t© Amsterdam gehouden vergadering van do I afd. Noord-Holland van den Ned- Bond van I Gemeente-Ambtenaren word tot voorzitter der I afd. benoemd de heer Mr. G. A. van Foelie, secretarie van dien Helder: tot lid van het be-" stuur werd herbenoemd de hear W. F. Goatems. gemeente-ontvanger te Edam. Besloten werd tot het) voeren van actie ter verbetering van de salardeëring yan de beambten ter. secretarie, I die. behoudens enkele uitzonderingen, in één woord slecht 1» te noemen, vooral ten platten J lande. Aan Ged- Staten dezer provincie zal andermaal worden verzocht in navolging van GadeputeórdB Staten van Groningen. Friesland en Zuid-Hjoliaiid bil die gemeente-ben suren loonsverbetering van de ambt. ter uer oretarie te bepleiten. Algeme— was men van oordeel dat ook de secretarie-ambtenaren op den steun van dit college aanspraak mogen maken, gelijk da onderwijzers, voor wie eeniga weken, den gemeenteraden aanmerkelijke po-u- tiev or betering is voorgesteld. Tot afgevaardigd den naar de algemeene Jaarvergadering te Breda warden bemoiemd de jieeren Bergman, se cretaris tei' Halfweg, en Dries-senburgemeester van Westzaan. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling der jaaragenda. Bij het punf jaarverslag ovar 1916 critiseert do heer Van dor Sluye (Amsterdam) het Hoofdbestuur en dien redacteur van het weekblad, wijl beide on voldoende aandacht schenken aan de ambtena ren ter secretarie. Bij punten 14 en 15. reorga nisatie van het weekblad en uitbreiding van het aantal redacteuren tot drie zegt de heeaf Mr. van Zanten, (Amsterdam), dit voorstel tb betreuren- Spr. had gaarne een fusie met „Ge meentebelangen" en andere soortgelijke tiixf,- schriften gezien. Spr. steunt de motie Fni-es-' land om een commissie to benoemen, die dezfl zaak tot onderzoek wordt opgedragen. Do heet*' ren Van der Siuya en Kooiman (Vormer) zijo het in hoofdzaak met den heer Van Zanten eena. De heer Blotz (H.B.) verdedigt het; voor-' stel van het H.B. Besloten wordt de mioriei Friesland to steunen- Politiebond- Onder leiding van J. J. A. de Koning:, Commissaris van politie td Hilversum, hield de afd. Noord-Holland, van dien bond, Woensdag in Kraanapolsky te Amsterdam haar 72ste ledenvergadering. Na voorlezing der notulen werden door se cretaris en penningmeester jaarverslag ge daan, en onder dankzegging aanvaard. Een voorstel om aan de wod. Reijenkerk en Prins, een legaat van 100 uit te keeren, werd op goede gronden verworpen. Voor de algemee ne vergadering, te honden op 29 dezer te Arn hem werden gekozen tot afgevaardigden de heeren J. J. A. de Koning en C. H. Kemper* Bij behandeling v.d. beschrijvingsbrief wer den de afgevaardigden verschillenden op drachten gegeven, n.l. voor lid beheer stich ting M. Kemper te steunen.De aftr. Hoofdbe stuurders alleen Koster Henk es te stemman» en voor de andere vacature J. Perrels. Voorts het Hoofdbestuur uit te noodigeö hij de regeering erop aan te dringen, de pen sioen grondslag van een dertigste op een vu*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2