wi; INGEZONDEN LAATSTE NIEUWS SPORT*EN SPEL Telegrafisch* weerbericht*; 41536 STAATSLOTERIJ. JADVERXENTIEN SLUITING DPEHBAARSLACHTIiDIS AGENDA 24 AUG VAN ONZE REGHYBaNK Prijzen van f 45. 327 565 898 1127 1130 1221 1718 1824 191c I 2106 2149 2283 2309 2344 2496 3490 35U 3542 3647 8666 4027 4374 4579 5361 566i 5853 6472 6572 6674 6738 6898 7212 7891 8029 8175 8248 8340 8359 8422 8471 8571 8618 8922 8937 9272 9298 9309 9385 1049( 10494 11174 11458 11761 12011 12128 12441 12461 12608 12884 12932 13133 13187 1327( 13490 13527 13564 13688 14409 14589 1472i 15235 15353 15389 15425 15757 15771 1596!11 1(5161 16183 17148 17241 17268 17453 18091 18736 18849 18978 19577 19630 19711 19821; 19913 20036 20216 20396 20612 20838 2093;, 8e Klasse 3e Lijst: 112 m.z. 152. Amsterdamsche Beurs (opgegeven door DE SPAARNE-BANK) van 23 A us. 1917 Anaconda Copper Smelting Ref. Car Foundry, gew. Erie, Kansas City, Marine, Marine, pref. Mexican, 2. Missouri, K.T.gew. Pittsb.Coal.depcert. South.Railway.orig. Denver Rio, gew. Chicago Rock Island Steel, gew. Atchis.Topeka, Union Pacific, 137 Kon. Petroleum. Handelsver. A'dam Pagottan Suiker Cultuur 41/o0io Nederland 101 Peru, gewone Peru, pref. 29 Amsterdam Serdang Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gec. Hol. Petroleum Orion Dordtsche, gew. fl United Cigar. Prolongatie Heden overleed na een kort stondig lijden, in den vollen vrede, onze geliefde Echtgenoot en zorgzame Vader de Heer ENGELMDNDliS HUGIEHBUSG 31 Augustus a.s> GESLOTEN. ^perken lot het verzoek om die aanvragen zoo ra°gelijk wat vlugger af te doen. »We doen 't al zoo vlug mogelijk," antwoordde de voorzitter, „maar 't is een werk F' Nu, dat gelooven we óók wèi. En daarom is 't te hopen, dat op het gebied der licht- en kolenbesparing de Raad zoo terughoudend hogelijk zij met voorstellen en beknibbelen op het beleid van het Dagelijksch Bestuur. Zoo komt het ons voor, dat de heer van Liemt de mededéeling omtrent het intrekken van zijn voorstel, wel vóór de Raadsvergadering aan B. to W. had kunnen doen. Anderzijds echter moet van de zijde van B. en W. geen prikkelbaarheid worden betoond v.anneer de Raad een goedgemeende poging doet mi den druk voor de burgerij zoo licht mogelijk te maken. De houding, welke de heer Modoo aannam tegenover de amendementen-van Liemt en Bruch cp het nieuwe voorstel tot sluiting der winkels in de week om 8 uur en 's Zaterdagsavonds om 9 uur, gaf van een geprikkelde en wrevelige c-.cniming blijk. In een tijd als deze geldt het nu eenmaal in ieder opzicht: letten op de kleintjes. En nis de winkeliers verklaren: het is voor ons van groot belang des Zaterdagsavonds om 10 uur te mogen sluiten, dat wij desnoods de ge- heele week liever om half 8 sluiten dan des Zaterdags om 9 uur, dan gaat het niet op zulk een bezwaar met breeden armzwaai van de tafel le willen schuiven met een beroep op de nood zakelijkheid van „groote maatregelen". De wet houder had integendeel dadelijk het bedekte aan bod moeten aanvaarden. Hij zou dan nog iy2 lichtuur per week méér hebben kunnen besparen; terwijl hij nu door zijn bij den Raad ontstem ming wekkend verzet 1 lichtuur per week moest prijsgeven. Over alle winkeliers gerekend betee- kent dit nogal wat. Meer voelden we voor het betoog van wethou der Modoo, ten aanzien van het barbierskwar tiertje. Dit was nu werkelijk wel wat klein, De ervaring leert immers, dat er altijd menschen z'in, die het op dit laatsle kwartiertje laten aan komen. Zulke lieden zullen nu om 8 uur den barbierswinkel binnenstappen en zouden het anders om kwart vóór 8 gedaan hebben. Anderzijds echter kon het toestaan van dit kwartiertje, zooals mr. Bruch het wilde, weinig bezwaar ontmoeten, omdat het op de lichtbespa- ring geen invloed zou hebben. Eigenlijk was het S0P de kool niet waard 't Slot van den Raad was een demonstratie van socialistische zijde, hoe van de Rondvraag géén gebruik gemaakt moet worden. De heer Poppe vond zelfs de vrijheid zijn op vatting van het socialistische gelijkheidsbeginsel uiteen te zetten; die hier op neerkomt dat de heer Poppe desnoods oesters met champagne mag eten en drinken al moet een ander met droog zwart brood tevreden zijn. Mits de kansen maar voor allen gelijk zijn. Jammer alleen maar dat moeder Natuur die kansenzoo ongelijk maakt! de socialistische moraal van den heer Poppe schijnt het „Vae Victis" te zullen gelden voor de achterlijken en minbegaafden „Wee de overwonnenen" in den levensstrijd! De socialistische staat zorgde voor „gelijke kansen" wat zullen zij te klagen hebben als zij hun kans niet gebruikten P. Ge b o n w „S t. B a v o'' Smedestraat 28. Provinciaal Personeel. Rederijkers. Centraal Biosooop. 8 uur A oorstellintr- Spaarbank St. Rosa*— Nassaulaan geopend van 7)4—814 uur. Paleis van Justitie balf 2 —Bu reau van consultatie. Bisschoppelijk Museum Jans- zv.ra.at,79 geopend eiken dag van 10—5 uur, (behalve des Zaterdags) tegen betaling van 25 cents. HEEMSTEDE 2 „Kaïn." BLOEMEND AAL. - Concert. uur Openluchtspel Hotel Duin en Daal. „PROFESSOR" A. J. DE HAAS f. De welbekende Leideche wonderdokter, in <lö wandeling genoemd „Professor" Abraham Joh. de Haas, is Dinsdagavond te Noordwijk op 80-jarigen leeftijd overleden. De man was eertijds een eerzame schoen maker te Voorschoten, maar legde zich later toe op het genezen van allerlei ziekten. Hij Kreeg daardoor een wijde vermaardheid, en vestigde zich op een groote villa „Habis Per- cara" aan den Haagweg bij Leiden. Hij was in het bezit van een „Oud Kruydcn- boeck," een familiestuk en dat is wellicht aanleiding geweest dat hij zich op de beoefe ning der kruidkunde heeft toegelegd. Eerst begon hij de geneeskundige kracht zijner Kruiden toe te passen bij zijn klanten ,Van lieverlede breidde de nractiik trteh nit- feu 't duurde niet lang of de fitafwerd aÏÏ tont gpzet en de geneeskunst het hoofdbedrijf SS in1SJÜ in h0t d0rP vorwis- enver weldra de patiënten"^ De eenvoudige villa t» /srruna met villa „Habis Perkara' Haagweg bij Leiden, waar de professor Sin schoonste lauweren heeft geoogsfen het mS te geld verdiend. Daar werden een tweetal wachtkamers bijgebouwd, een voor da natiën ten eerste klasse, die een rijksdaalder pieair. «en te offeren en een voor de tweed» klasse die met een gulden vrij kwamen, ongeacht dó PDjzen der kruiden. I-te legende loopt, vertelt de „Tel." dat de f°kter iedereu avond een groote porseleinen yaal vol binnenhaalde. „,.Hjj schafte zich een auto aan waarmede pia- jatten aan huis werden bezocht. Vooral in Haag moet hij: vele, waarvan sommige 2ff£epla&tste personen hebben behandeld. v«r maAl te de professor tot een geldboete bi j^rdeeld. Steeds liet hij de processen tot Oog8te instantie doorgaan, wel wetende, dat hij er reclame mee maakte. Hoewel tenger van gestalte en gebrekkig van gang, had hij een schrander uiterlijk, Zijn met lange grijze lokken omkransten kop liet niet na indruk te maken. In de laatste jaren was het huiselijk leven niet gelukkig. Vandaar, dat hij villa „Habis Per kara" verliet en min of meer een kluizenaars leven te Noordwijk leidde, waar de oude en nieuwe patiënten hem echter ook wel konden vinden. Aldra na het begin van zijn practrjk behoorde hij tot de hoogstaangeslagenen in de provincie Zuid-Holland. DE UOHTBESPARING. Naar wij' vernemen ïs men van plan om voorloopig de avondschool 'en handelsschool door te laten gaan. Mocht de noodzakelijk heid om tot nog grooter lichtbezuiniging over te gaan blijken, dan zal worden overwogen w*at met de avondscholen moei worden ge daan. Personalia. Te Rotterdam slaagde voor het (o xarnen teekenen M. O. akte Ma., de heer F. W. Wijnman, van hier. Bij beschikking van den Min. van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, afdee- ling K. W., is tijdelijk tot en met 30 Juni 1918, benoemd tot conservator bij 's-Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, T. B. Roorda, te Aerdenhout, met vergunning om gedurende dat tijdvak te Aerdenhout te blij ven wonen. Tc Den Haag zijn geslaagd voor het examen: Hoog-Duitsche taal M. O. (A.) mej. T. v. Dantzig, Hoog-Duitsche taal L. O. mej. E. A. M. Leeuwenberg, en Fransch L, O., de heer G. E. J. Timmer, allen van hier. Personalia. De reserve 2e luitenant A. J. Florijn, en de mil. sergeant H. C. Drayer van het 10e Keg ment Infanterie, benevens de reserve 2e luitenant B. F. Verfaille en de mil- sergeant J. Duits van liet 21e Regiment-Infan terie zuilen van 526 September a.s. te 's-Gra- venhage worden gedetacheerd, ten einde te wor den opgeleid tot leiders in lichaamsoefeningen. De reserve sergeant O. Apen van Depót X is benoemd tot vaandrig en als zoodanig werk zaam gesteld bii 21 li- I. te Haarlem. Door B. en W. zijn benoemd tot ingenieur bij het Electa-. bedrijf de heer W. v. d- Broek, te Delft, tot commies ter secretarie (afd. fin. en pens.) Ghr. Baggerman ,Tr- en tot ambtenaar bij de contröle op die beffing eenor belasting op de publieke vermakelijkheden A. M. Tihvse- lin" Het afscheid der wethouders. Van verschillende zijden is verwondering ge uit over de koude manier, waarop de beide wethouders, de heereu Modoo en Loosjes gis teren hun loopbaan als raadslid en wet houder voorloopig althans eindigden. Een handdruk, een groet, eon knikje. Meer niet. Geen afscheidswoord van den voorzit ter. Naar wij vernemen is dit met opzet gedaan, omdat de scheidende wethouders bij de verkiezingen niet herkozen werden. De burgemeester meent behalve het pijnlijke dat er ongemerkt in zou liggen dat hij alles moet vermijden, dat zou zinspelen op een beoordeeling van de uitspraak der kie zers. Het zou zelfs traditie zijn om geep afscheidswoord te spreken tot raadsleden die niet herkozen werden. Het kan zijn en er valt wat voor te zeggen, doch wij herinne ren ons toch uitzonderingen, die dezen regel dan zouden bevestigen, b.v. toen de heer Hulswit den Raad verliet. DE WINKELSLUITING VAN DE BAR- BIERS- EN KAPPERSZAKEN. Ons is gevraagd door belanghebbenden of de bepaling dat barbiers- en kappers een kwartier na sluitingsuur hun klanten mogen bedienen, die voor dien tijd binnen waren, ook geld-t voor de Zaterdagavond. Wij kunnen mededeelen dat dit inderdaad in de bedoe ling' van de voorstellers heeft gelegen. De bepaling geldt dus ook voor den Zater dagavond. Politiebond. Dinsdag werd door „Ken- nemerland", afdeeling van den Alg, Ned. P. B. een schietwedstrijd gehouden. Door ruim zeventig leden werd hieraan deelge nomen. Het gouden horloge, geschonken door mevr. Visser van Hazerswoude werd ge wonnen door J. Bos, te Zandvoort en A. N. Jansen behaalde den eersten prijs; J. Visser van Heemstede den rozenprijs. De collecte in de pauze gehouden voor de Stichting bracht f 18.31 op. Door den humorist Vrugt, werden aardige voordrachten en zangnummers gegeven. Den geheelen avond bleven de aanwezigen in feestelijke stemming bijeen. Faillisemont. Heden werd in staat van faillissement verklaard A. Ruiter, schilder en koopman te Bloemendaalrechter commissaris Mr E- J. Dorhout Mees, curator Mr. P. E. Barbas. Beroep. Door E. S., werd hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank waarbij hij ter zake diefstal bii herhaling werd veroordeeld-- tot 9 maanden gevangenisstraf. 125 pond peper! Bii de eerstdaags te houden verkooping van in de treinen achter gebleven goederen, bevindt zich 125 pond peper! Zoo'n kleinigheidje vergeet men ook licht niet waar Oneerlijke dienstbode. Proces-ver baal is opgemaakt tegen de dienstbode I., die ten nadeole van haar meester eenige uurwerken ontvreemd had- Oneerlijke loopjongen. De winke lier v. L- in de Warmoeestraat deed aangifte dat zijn loopjongen v. <R. niet ia teruggekeerd met aan hem ter inning medegegeven kwitan ties en pl.m. 35 gulden aan wisselgeld. De kwi tantie u had de jongen geind. Nog 'n ontrouwe loopjongen. De winkeldief van „Eeigen Hulp" heeft aan gifte gedaan, dat de loopknecht D.. die sinds 14 Augustus is weggebleven, bii verschillende klanten geld heeft geint en niet afgedragen. Het bedrag achat men op 40 gulden. Diefstal van schoenzolen. Een 1 a.ndstormpl ichtigebehoorende in het inter - neeringsgebouw aan de Stoofsteeg, is door de recherche aangehouden terwijl Hij in 't bezit was Van 25 paar nieuwe militaire sob oenzolen, aldaar ontvreemd. Na proces-verbaal werd hii aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Ladeliohting. De slager v- d. B.. wonende Nassaulaan, vermist uit zijn winkel lade een bedrag van 6 a 7 gulden. Aanrijding. Mej. D. P. van HUlegom fiotste gisteren tel 12%, uur op den Dreef aan den huizenkant in de richting van Heemstede, toen van de tegenover gestelde ziido een auto aankwam, waarin een heer uit Bloemendaal- Juist bij een groentewagen moest men alkaar paeaeeren, waarvan het gevolg was dat hoewel wielrijdster en autobestuurder zoo ver mogelijk uitweken de juffrouw met haar arm in aanraking kwam meti een wie] van de auto, waardoor zii eenige vleeseh wonden be kwam. Zjj werd naar 't' Diaeoneeeenhais aan de Hazepaterslaan gebracht, alwaar toe vallig een zuster van haai' als verpleegster werkzaam is. Onder de zusterlijke torgen zullen - hopen we de kwetsuren spoedig genezen. Leolijke val. De 75-jarige los werkman H. M., wonende Tulpenetraat. gleed gisteren middag wandelende op het trottoir bij de Groen tenmarkt uit over een snijboonensohil. Hii viol achterover en bezeerde ernstig het stuitbeen. Na een tapperij te zijn ingedragen, werd hij per brancard naar ziin woning ver voerd. Centrale Keuken. Er worden pogin gen aangewend om Centrale Keukens op te richten voor moer gegoede ingezetenen. Enkele buurten zijn van plan het werk ouderling te regelen; anderen wenscken liever een soort coöperatieve dim rvereeniging voor alle deelen der stad- DOODELIJK ONGELUK. Gisterenavond te 9 8/4 uur had op den Schotersingel, hoek Ostadestraat. een aanrij ding plaats tusschen een electrisch© tram, komende van Bloemendaal en een met 2 paarden bespannen melkwagen van A C. te Beiverwijk. komende van den Schotersingel. De tram reed luir bellende en met matigen gang. Teek reed de melkrijder door. waarvan het gevolg was dat de wagen ineengedrukt werd, de paarden omver vielen en de bestuurder van den hok werd geslingerd. Hij werd de woning van Donker v. Wateren binnengedragen die een schedelfractuur constateerde- Na voor loopig verbonden te zijn werd A. O. per bran card naar het ziekenhuis St. Johanes de Deo vervoerd. De paarden en de melkbussen werden naar l'e plaats van bestemming deSierkan" gebracht. De tram bekwam goen schade. Tot zoover liet offieiëele politierapport. Eenigo dames-ooggetuigen, aldaar Ln de buurt wonende, hebben zich bii ons beklaagd over het veelal te anel rijden der tram en het on voldoende^ bellen op dat hoogst gevaarlijke punt- Ook bij hieti ongeluk van gisteren zeg gen zij reed do tram snel en belde de wagen voerder niet! Nader vernemen wij. dat A. O., na giste renavond van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden te zijn voorzien hedenmorgen is overleden. (Zitting van heden-) Rijwieldiefstal. Het aantal beklaagden, die voor dit feit te rechtstaan, is tegenwoordig legio, alle weken 'n serie! Zware straffen worden telkens gevorderd docht het schijnt bitter weinig te helpen. Vandaag begon 't weer met 'n rijwieldiefstal. G. V. heeft in den nacht van 2 op 3 Juli ten nadeele van den heer A. E. v- W. to HiHegom een rijwiel weggenomen- In denzelfden naoht werd hit met het rijwiel aangehouden door dien heer Kemper, inspecteur van politie. Lang heeft hii er dus niet va,n geprofiteerd 1 De officier van justitie noemde beklaagde een gevaarlijk mensch én eischte 2 jaar gevangenisstraf, voor al ook omdat, de rijwioldief vroeger al eens werd veroordeeld door de rechtbank te Leeu warden. De off. bracht een woord van huilde aan den heer Kemper. Nog 'n rii w iel. Na een overtreding van het uitvoerverbod, waarvoor 10 gulden of 10 d. geëiaeht werden, kwam A. K- in 't beklaagdenbankje. Deze heeft te IJ muiden ©en rijwiel weggenomen uit den winkel van S. en nam tevens twee paar schoe nen mee. De officier eieohte 1 jaar en 3 maan den. Beklaagde begon op het hooren van dien eiseh hartstochtelijk ie snikken. Berouw komt na de zónde. Loodddefstal. A. F. V. en M. v- A., waarvan de laatst© niet is verschenen, hebben in den naoht van 2526 Maart te Haarlem 2 stukken lood van een per ceel aan de Lange Heerenvest weggenomen. Beiden ziin vroeger al eens veroordeeld wegens diefstal en mishandeling. Te heiden wordt 1 jaar gevorderd. Mr. Keits pleit voor V. en acht ziin schuld niet volkomen bewezen- Hii dringt aan op voorwaardelijke veroordeeling in aanmerking nemend, eenigo treurige om standigheden waarin beklaagde verkeert. Aardappelen. N. Kgeen onbekendeheeft op 17 Mrt. een mud regeeringsaard'appelen verkocht voor 15. terwijl de maximumprijs slecht» 3.90 was. Hii zal dit moeten bekoopen met 25 boete of 25 dagen hechtenis. Daar moet geld bii! Een kruideniertje te Zandvoort heeft een pond regeeringakaas verkocht voor 70 ct. dit was te veel, want de prijs mocht niet hoogier zijn dan 61 ct. In plaats van een zoet winstje te maken, zal er nu 'n boel geld bijmoeten. want de officier vroeg 25 boete of 26 dagen. Uitsprake n. De Arrondissements recht bank te Haarlem deed heden de volgende uitspraken: M. T-, zonder beroep te Haar lemmermeer, diefstal, teruggegeven aan zij ne ouders; J. J- T., tuindersjongen te Heemskerk, mishandeling, f 7 boete of 1 week tuchtschool; K. A. H. de B„ fabrieks- jongen te Haarlem, mishandeling, f 7 boete o f 1 week tuchtschool; S. K., rijwielherstel ler te Santpoort, diefstal, f 60 boete of 30* dagen hechtenis; S. v. d. K. en J. G. R., arbeiders te Beverwijk, diefstal, ieder 6 we ken gev.straf; E. Sp„ werkman te Haarlem, diefstal, 1 jaar gev.straf; H. R„ werkman te Haarlem, diefstal, vrijgesproken; A. J. V., werkman en A. S„ varensgezel, beiden te U- muiden, diefstal, ieder 6 weken gev.straf. Burgerlijk® stand. Ondertrouwd23 Aug. N. Morseld en H. F. Farber. M. v. d- Berg en W. Stoenkist. A- Jouetra en E. C. Hazen kamp. J- J- de "Vogel en M. O. v. Beursen. H- J. J. v. Zandbergen en A. Prins. E. H. A. Lams en C. M. v. d. Ham. GetrouwdC- v. d. W al en L. v. d. Veen. H. Minsart en T. Antoniss©. - F. J. Been» en A. P. Hamers. J. Marees en M- v. Voorts. A. Booii en J. P. v. Halst. W- F. Engel en H. A. O. E. de Roede- O. Star Nauta Carst'en en M. J. Kroef. .Geboren: 22 Aug. d. van A- C. Hellema-Veen. z. van R. de- Vries-Agtoterihbe. 2d. van G. M. E. v. d. Donk-Pruijn. Overleden: M., 6 u., d. van E. v. Dalen. Gen. de Wetstraat- 23 Aug. F. W. Kolloffel, 73 j.. H azepa tersla an Voor dan inhoud dezer rubriek etelt da Radactie zich niet aaneprakelljk. DE VLASAKKERS. Mijnheer de Redacteur. Met beleefd verzoek een plaatsje in uw blad te veroveren, vraag ik erven uwen aan dacht voor het volgende aangaande toestan den, wiaarin zich militairen zien geplaatst op de beruchte Vlasakkers bij Amersfoort. Een mijher zoons is ook bij die gelukkigen, en schreef mij dat des naohts een ware jacht partij kon wbrdon gehouden óp een zwerm ratten,- van de grootte ongeveer van een Hollandsch konijn, ze marclieeren bij tien tallen over bedden en lichaam, worden soms met de bajonet onschadelijk gemaakt, om emergens naar gelang der grootte op een rij aan spijkers buiten de tent of loods te ivorden tentoongesteld. Volgens verdoie mededeeling, mocht ook d&Ar de bouw-politie wel eens een kijkje gaan nemen en de Woningwet zou zeker een bordje laten aanspijkeren onbe woonbaar verklaarde woning. Schuur VU en schuur V zijn dichtgespijkerd, en met Roodvonk besmet, 't Is geen whnder, dat in dergelijke inrichtingen zoo het kwee ken van ziekten Wordt aungewakkeid. .Toch worden deze gebouwen on omgeving vol doende ingericht bevonden' Als het eens paar den waren, zou dan de zorg niet grooter zijn? Fjnn paard kost geld, maar de jongens wttr- dpn opgeëischt, maar waarom dan in zulke vunzige holen ondergebraahi Ga eens kijken te Schiedam dan kan men vinden ln het Concert Gebouw Musis Sacrum, %en groöbö troep Poolsche vluchtelingen, en tusschen Dien Haag en Scheveningen een goed inge richt gebouw Voor Belgen, dio daar, met respect moet 't gezegd worden, goed ver zorgd zijn. Waarom zijn onze jongens geen betere plaats waard? Men eiischt ze op 'om, Wanneer noodig zelfs ónzen Ixxlern te ver dedigen, en kave en goed te beschermen. Is er geen geld? Waarom dan vele rijksgebou wen zóó in te richten dat de tegenstelling* een ieder moet opvallen? Óf hebben onze kinderen geen menschelijk gevoel 'meer al3 ze soldaat moeten zijh? 'Het is treurig. EEN DER OUDERS. Naschrift. Imlefclaad is de toestand op de Vlasakkers, die wij uit eigen aanschouwing kennen, verre van rooskleurig. Een pertinent antw'oord der Regeering, waarom geen ver betering wordt gebracht ln den toestand zou •Waarlijk geen overbodige Juxe zijn. DE POSITIE VAN DEN RIJKSKANSELIER MICHAELTS WANKEL. IBERLUN, 23 Aug. Thans blijkt, dat in de hoofdcommissie van den Rijksdag een belangrijk meeningsverschil is ontstaan tus schen den rijkskanselier en de meerder heidspartij van den Rijksdag. De bladen die aan de zijde van de meerderheidspartij staan, keuren scherp de houding van den kanselier al en verklaren, dat Michaelis op die wijze niet langer het vertrouwen van de Rijksdag- meerderheid kan behouden. Het conflict'heelt betrekking op de hou ding van den rijkskanselier tegenover de vro desresolutie. DE „RENATA LEONHAHDT" GETORPE- DEERD. HELDER. Het s.s. „Renata Leonliardt'', dat hedenmorgen is vlot gekomen is even buiiten de territoriale wateren getorpedeerd en gezonken. De bemanning is door een Ne- derlandsche torpedoboot ln de haven alhier aan wal gebracht Een vrouwelijke opvaren de is onderweg overleden terwijl een stoker bij de ontploffing is omgekomen. DE SLAG BIJ VERDUN. PARIJS, 22 Aug. (Officieel). Aan het front van Verdun was de vijandelijke artillerie vooral aan den linker Maasoever, levendig. De vijand heeft echter geen aanvalspoging tegen onze nieuwe stellingen ondernomen. U vijandelijke vliegmachines zijn omlaag ge schoten. Vijandelijke vliegers hebben bommen geworpen nabij Gerardmer. Er zijn echter geen slachtoffers en er is ook geen sehade aangericht. DE SLAG IN VLAANDEREN.. LONDEN, 22 Aug. (Officieel) Hedenmor gen is een actie ingezet tegen een reeks -vij andelijke steunpunten tegenover ons front aan den weg Yperen-Moenen en tuaschen den spoorweg Yperen Roeselaere en Langeinarck. De vijand bood hevigen tegenstand en on dernam tegenaanvallen, die door ona artille rievuur bloedig werden afgeslagen. Vooral bij den weg Yperen Moenen ontstonden ver bitterde gevechten omdat de vijand krach tig de hoogten verdedigde. Niettemin brach ten wij onze stelling hier over een af stand van een mijl 50 0 meter vooruit, namen een belangrijke nitkijk- stelling en het W. gedeelte van (hier zijn eenige woorden uitgevallen. Red.) Meer naar het noorden brachten we onze stelling over een breedte van 2)4 mijl voor uit op enkele plaatsen ter diepte van een halve mijl. 250 gevangenen vielen in onze haaiden, doch de vijand leed bovendien zware verlie zen in de bloedige gevechten. In den strijd bij Lens zijn gister 194 gevangenen; gemaakt, zoodat sedert 15 dezer in deze streek 1878 man gevangen genomen zijn door ons. Bovendien zijn 84 machinegeweren en 21 loopgraafmor tieren buitgemaakt. Verscheidene luchtgevechten zijn gister ge leverd, 12 Dnitsche machines zijn daarbij om- laaggeschoten, terwijl er 5 tot landing zijn gedwongen. Wij vermissen 12 machines, 2 daarvan zijn tijdens een bomaanval achter de vijandelijke stellingen in botsing gekomen. IN ROEMENIE. JASSY. Zwak artillerievuur in den sector van de Dnjeester tot de Trotus. De vijand, die herhaaldelijk aanviel, werd tusschen de dalen van Trotns en Boftana door de Russen met zware verliezen terugge slagen. Tusschen Slanitzoe en Tingoeokna en bij Grozesti bij de glasfabrieken, 8 K3I. ten westen van Monastirea aan de Caainu, her baalde de vijand zijn aanvallen, doch werd bijna overal teruggeslagen. Hij moest met verlies van gevangenen en oorlogsmateriaal in wanorde terugtrekken. De vijand heeft ten noorden van het Sueb taHial, bij Goesta en Marasita zijn kanonvunr hervat en verscheidene aanvallen gednan waardoor de Roemenen eenig terrein verlo ren. In den namiddag hebben do Roemeeneché troepen den vijand door een tegenaanval te ruggedrongen tot het Suelta- dal en Saturnu, ten Zul d-O 0 s- ten vnn Panc i u, waarbij zij zich van ge vangenen en mitrailleurs hebben meester g*» maakt. Met veel moeite werd hun opmarsch vocnj de versterkte stellingen gestuit Zij hebben tot nu toe meei dan 5 00 gevangenen gemaakt en vijf machinegeweren vei» over d. Artillerievuur van afwisselende sterkte oh het overige front. LONDEN, 22 Augustus. (Reuter) Officieel uit Mesopotamië: Wij hebben Sjah Rabas aaiï den linkeroever vnn de Diala genomen en, den vijand gedwongen uit de Harurin-heuvela* terug te trekken. Zwemmen te Zandvoort Naafl wij vernemen, zullen Zaterdagmiddag te Zandvoort de uitgestelde zwemwedstx-ijden worden gehouden, geheel onder dezelfde con dities als zij Zondagmiddag zouden gehouden! zijn. De 45 deelnemers worden Zaterdagmid-i dag half drie in het Kurhaus verwacht Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Augustus. Hoogste barometerstand boven 765 m.M., Duitschland; laagste barometerstand 7551 m.M., den Helder. Verwachting (van den avond van 23 tot den avond van 24 Aug.): Meest matige Zuti delijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of on- woersbuien; ieta koeler. 3e Klasse. 4de Lijst. HOOGE PRUZEN. No. 8648 en 9707 ieder f 100. Eerste koers Tweede koers 163 1/8 163 1I2 99 99 75 718 741)4 25 7/ia 25 1)2 21 9/16 21 8)4 32 7/i8 321)16 91 15/16 91 8/s 8% 61)8 6 8/8 461/g 43 1/2 25 l|* 25% 10 3)4 10 1)2 57 7/s 111 Ik 110 100 7/16 137 1/2 546 1/2 547 Bodjong Suiker. 120 1/2 433% 436 1)2 232 190 100 15/16 5 7D/16 155 217 217 105 105 177 3)4 177 3/4 I 651)2 199 36 7)8 36 8)4 ■21J4 MA 1 "g"' in den ouderdom van 46 jaar. Wed. A. C. HUQTF.NBURG- jANSEN. AL1DA HUOTENBURO. ENGELTJE BERTHA 3588 HUOTENBURG. Eenige en algemeene kennis geving. Haarlem, 22 Aug. 1917. Doelstraat 21. De teraardebestelling ral plaats hebben op Maandag 27 Aug. a.s. te li8/* uur op de Nieuwe Begraafplaat* aan de Kleverlaan. Burgemeester en Wethou ders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat het Openbaar Slachthuis op voor het publiek zal zijn HAARLEM. 23 Aug. 191'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 3