VAN OVERAL STAD EN STREEK A. H. VAN OER STEUR Ir. SPORT "EN SPE LEGERENVLOQT^ Am WAli EMMERIK, KERKBERICHTEN .streven naar impressionistische uitdrukking, hoeft zich bij Thijs verder ontwikkeld. In een tijdvak dat een andere richting uitging, wat den kunstsmaak betreft, kreeg hij' aldus een zeer Dij rondere plaats: door den een be spot en geminacht, door den ander hemel hoog verheven. Vaak verloor zijn droomerige fantasie zich in het volstrekt onwezenlijke. Maar niemand ontzegt hem groote 'genialiteit, ön zijn Werken werden reeds bij zijn leven zeer duur 'betaald: jaren geleden al ging een „meisje met den vlinder' (een onderwerp dat hij meer 'dan 'eens behandelde) voor 100.000 gulden. Ook Thijs' etswerk is zeer opmerkelijk. Op "tentoonstellingen is van zijn Werk nooit veel te zien. geweest toch zullen velen zich nog de .Th. M. tentoonstelling in Utrecht herinneren, 'In 1898 maar in lenkele openbare verzamelingen hier te lande i Museum Mesdag, Haagsche Gemeentemuseum, Rijksmuseum, en ook bij' particulieren, be vinden zich goede producten van zijn penseel, dat slechts Oen beperkt aantal werken heeft opgeleverd. (N. v. d. D.) It.-K. Da inbond. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Waar de intieme omgang tuschen R.-Katholieken en anders denkenden zooveel mogelijk moet worden te gengegaan (denk aan de gemengde huwelij ken), en de geestelijke overheid er ten sterk ste op aandringt, dat alle Katholieken zich orgauiseeren in R.-K. Vereenigingen, onver schillig op welk gebied, heeft de R.-K. Dam club „Ontspanning door Inspanning'' onder- afdeeling der Sint Joseph's Gezellen Ver- eeniging te Rotterdam, het initiatief geno men tot oprichting van een R.-K. Dambond in Nederland. Alle bestaande R.-K. Damclubs, acht In getal, hebben hunne medewerking toegezegd terwijl van vele Eerw. Presidenten van St. Jos. Gez., Directeuren van Patronaten, en be kende R.-K. Dammers sympathiebetuigingen zijn ingekomen. Eenige R.-K. Damclubs zijn reeds in wording terwijl ongetwijfeld meer dere zullen volgen. Zondag 2 September aa., 's middags ten 2 ure zal in het gebouw der St. Joe. Gez. Ver. te Rotterdam een vergadering worden gehou den om te komen tót oprichting van genoem den Bond. R.-K. Damclubs, R.-K. Dammers, en allen, 'die met dit doel sympathiseer en. worden ver docht van hun gevoelen te doen blijken bij den neer J. Janssen, Scbooterboechstraat 61 te Rotterdam, Militai r vervoer. Aangezien het jneermalen voorkomt dat een militair, ge bruikmakende van een vervalscht vervoer- bewijs, niet kan worden opgespoord, omdat door het bedienend ertationspersoneel zijn Identiteit niet werd vastgesteld, Is bepaald, dat bij ernstige verdenking van vervalsching of bedrog niet alleen het vervoerbewijs of de strook moet worden ingetrokken, maar do houder bovendien aan den stationsoomman- dant of aan den etationswacht moet worden overgeleverd. Mocht dit niet mogelijk zijn dan is zijn iden- titedt vast te stellen, door de hulp van een anwezigen miliair van hoogeren rang in roepen. Ontwikkeling van de gemo biliseerde!), Door den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht is ter kenni® van de autoriteiten van de landmacht ge bracht, dat evenals het vorige jaar ook dit jaar de behoefte om het onderricht aan de gemobiliseerden wederom op ruimere schaal te organiseeren, zal worden gevoeld. Uit het verslag betreffende het aan de ge- mobiliseerden gegeven onderricht gedurende het win tertijdperk 1916—1917, blijkt o.m. het volgende: liet onderricht werd gegeven door 450 offi cieren, 600 onderofficieren, 190 korporaals en 350 manschappen. Verder dooT 300 burger- leeraren en onderwijzers. Bij den- aanvang werd het gevolgd door 86000 leerlingen, die in één of meer vakken onderricht ontvingen, en wel gednrende 8300 i lesuren per week. Onder voornoemd aantal leerlingen behoorden 950 analphabeten en diegenen, wier kennis van lezen en schrijven zóó gebrekkig was, dat zij tot genoemde ca tegorie geacht mogen worden te behooren. Het aantal vakken waarin onderwijs werd gegeven bedroeg ongeveer 75. Ter verkrijging van eenig nader inzicht omtrent de mate van deelneming aan cur sussen in onderscheidene vakken, diene de volgende opgaven: Vakken van onderwijs Aant. leerlingen: L. en Herh. O. 16.500 Fransch, Duitsch en Engelseh 10.800 Landbouw, Veeteelt enz. 4.600 Teekenen en technisch onderw. 4.300 Boekhouden 2.500 Stenografie, machineschrijven 1.600 Verbandleer 1.000 Zeevaartkunde 250 Aan de cursussen ter voorbereiding van het radikaal voor Kommies van 's Rijks be lastingen, van het Politiediploma en van het diploma voor boekhouden namen in totaal een 1000 leerlingen deel. Hoewel bezwaarlijk positieve gegevens zijn te verschaffen omtrent door het onderricht verkregen resultaten, behalve voor de niet talrijke gevallen waarbij examens konden worden afgelegd, zoo is het toch ten deze het navolgende aan te teekenen. Een groot deel van hen, die bij den aan vang tot de analphabeten waren te rekenen, konden aan het einde van het wintertijdperk geacht worden daartoe niet meer te behoo ren. Van de minder ontwikkelden, wier kennis aanvankelijk overeenkwam met die van het onderwezene in het Se en 4e leerjaar van de lagere school, bleek aan het einde van voor noemd tijdvak, een groot aantal hun kennis 1 te hebben opgevoerd, tot die, overeenkomen de met het 5e en 6e leerjaar. Velen, behoorende tot den kleinen winkel stand, en zoo ook kantoorbedienden enz,, had den de voor hun burgerpositie noodige ken nis van het boekhouden verkregen. Het on derwijs in de moderne talen leverde voor ve- Ion van hen, die daaraan deelnamen, tot uit- 1 komst, dat zij een eenvoudigen brief op op stel in het Fransch, Engelseh of Duitsch, zon der te groote fouten, konden schrijven. Tal van ambachtslieden, die geen détails konden teekenen betreffende bouw- of werk tuigkunde verkregen de daarvoor noodige bedrevenheid en kennis voor de uitoefening van hun beroep van zulk een groot belang. Tal van gemobiliseerden hadden de gele genheid hunne studiën voort te zetten. De deelnemers zagen over het algemeen het voordeel in, te kunnen profiteeren van de kosteloos hun geschonken gelegenheid zich theoretisch verder te bekwamen; te klagen is dan ook niet over de opgewektheid en ijver waarmede door hen het omc ijs werd ge volgd. Men kan slechts betreuren, dat nog zoovele gemobiliseerden niet hetzelfde inzicht heb ben. En om hun dat bij te brengen, kunnen juist zij, die hunne belangen hebben te be hartigen, tot een deel van wier taak zulks behoort, n.l. hunne officieren, zooveel bijdra gen. Gelet op het voren gestelde zijn voorzekeT do uitgaven voor het aan de gemobiliseerden te geven onderwijs gewettigd. Duur eerste oefening ichting 1917. Bij Kon. besluit is bepaald: De duur van de eerste oefening voor de ingelijfden bij de militie te land, die in 1917 bij de onderscheidene korpsen die oefe ning hebben aangevangen, of dit jaar zullen aanvangen, bedraagt: 1. bij de onbereden korpsen, behoudens het bepaalde onder 2, 3, 4 en 5: a. voor hen die het in art..( 70 der Militiewei; bedoeld bewijs niet hebben verworven, 814 maand; b. voor hen die dat bewijs hebben verworven 614 maand. 2. bij de pantserfort-artillerie en de toruedisten 15 maanden; 3. voor hen die bestemd zijn voor opleiding tot milicien telegrafist of -telefonist 8y* maand; 4. voor hen die tot de admini stratietroepen behooren 8'4 maand, welke duur voor dengenen, die zich vrijwillig voor dén dienst bij die troepen hebben aangemeld, met 614 maand wordt verlengd; 5. voor hen die bij de infanterie en bij de vesting-artil lerie 'tot officier wordep opgeleid 12 maan den, te rekenen van den datum, waarop hun opleiding aanvangt; 6. bij de bereden wa pens twee jaar. De manschappen, die bij de korpsen met een eerste oefening van niet langer dan li/* maand tot onderofficier worden opgeleid, blij ven na volbrachte eerste oefening, krachtens artikel 79 der Militiewet, nog 31/2 maand in werkelijken dienst. Eigenaardige grenstoeetand. Zoo men weet, ia er altijd nog een stukje Bel gisch grondgebied aan onze Nederlandisdhe grens, dat niet door de Duitsöhere werd bezet, wiil dezen het niet kunnen bezetten zonder de neutraliteit van ons land te schenden. Het ia de Belgnsohe gemeente Baaarle-Hertog. welke wij hier op het oog hebben. Welnu, zekere K., een Hollander, heeft daar dezer dagen ©enige eigen aardige, maar dan toch ook allesbehalve aange name ervaringen opgedaan, waarvan hij ter waarschuwing aan rijn landigenooten in het „D. v- N.-Br." verslag heeft gedaan. Ik ben gisteren, zoo schrijft hij dan. voor n uitstapje in Baarle-Naesa u geweest. Het dorp ligt, naar men weet, in Nederland, ongeveer drie kwartier van de Beigiische grens af; maar buaschen het gebied dezer Nederlandsohe ge meente in liggen eenige kavels Beigiische gmondi, har en der verspreid door de gemeente Baarle- Nassau en vormend» te mmen de gemeente Baarle-Hertog, Ik was dan in Ba arle-Nassau en had. omdat 't verboden terrein is. een papiertje van 'n Ne- derlandeche autoriteit meegenomen, om mij vril te kunnen bewegen. Onze maréehaussée te Baarle maakte dan ook niet d»n minsten laet en dus ging ik het dorp in, niet denkend» aan de kavels Belgisch gebied. Een kennis brengt mie, honderd stappen verder dan d» Nederlandsöho wacht en het Nedarlandsohe raadhuis in een koffiehuis, waar drie Belgen zatendr. Gommers uit Moeide, de luitenant der gendarmerie van do agglomeratie Baarle-Heirtog en nog 'n ander. Bij 't binnenkomen begrootten wij „den do'k- teur", die immers geregeld in Breda rit en her haaldelijk op ons bureau is gewaset. „Goeie morgen, dokter-" Hij stak dadel ijk het hoofd naar cfen gendar men-baas en begon met dezen te smoezen.- Een oogenblik later verliet d» luitenant het lokaal: wij bestelden koffie. Maar nauwelijks haddien wij 'n hap van onzen boterham in den mond, of 'n Belgische gen darm veraeheeen en verzocht ons vriendelijk hem „seffens te volgen." Of wii onzen boterham niet mochten op eten. Neen, de luitenant wacht. Zoodra wij op het raadhuis bij „den luitenant" binnen waren en hem herkenden als de man, met wien dtr. Gommers in het koffiehuis had ritten smoezen, begrepen we. dat het om een der onzen te doen was. Of wij inidientiteitsbewiizen hadden. Mijn vriend liet 'n spoorwegabonnoment zien. dat was dadelijk in ord»- Hii kon gaan. Maar hij bleef ronddrentelen om even op mij te wach ten, neen, bij moest weg. Ik zou met den luitenant der gendarmerie, bijgèstaan door zijn eenen en eenigen gendarm, alleen moeten zijn. Was hii niet een samenzwering tegen don Bel gischen Staat o]) het spoor?.... Uw indentliteitebewijs. Ik vertoond» het Nederlandsohe papier dat was geen indentitoitsbewija, zei hij. Mijn vriend., die ara den hoek van de deur had staan luisteren, drong naar binnen en trachtte mijn indentiteit door een papier van de marê- ohfiussó» vast te stellen. Hielp niet; was geen inden tit eitsbo wijs. En hii meest de deur weer uit. Tja, een indentiteitsbewiis- Tk had allang begrepen, dat hert heerschap, ziob noemende luitenant deir gendarmerie, niets goeds in den zin had en dus vermoedde ik, dat by mh vast zou houden tot ik mijn indentiteits bewiis zou hebben geleverd. „Ge rijt hier op Belgisch grondgebied," sprak hii dreigend, „en ik heb het recht u vast te houden." Wat 'n avontuur. Ik greep in mijn zak en vond. op mifn por tret geplakt, ©en oud toegangsbewijs van de Erusselsehe tentoonstelling uit den jare 1910. Een identiteitsbewijs? Alstublieft. Inderdaad, dat was een stuk, waar niets tegen in te brengen was. Het stempel der Brusselsche autoriteiten stond erop en, hoe hij 't papier keerde of wendde, het gezag ervan moest hij aan va,ar a-en. Toen wierp hij 't1 op 'n anderen boeg: ik was geen vriend der Belgen. Ik geen vriend dor Belgen? Welke rede nen hebt u om d!at te beweren Ja, u bent geen vriend der Belgen- Welke bewijzen hebt u daarvoor? De luitenant der gendarmerie bad natuurlijk geen enkel bewijs. - hij kon toch niet zeggen, diatl men hem in 't koffiehuis wat opgewarmd had en dat hij da drom 'n vredig burger uit 'n bevriend land in 't cachot wilde stoppen. Dus begon hij weer uit xn ander vaatje. Eerst nog weer 'ns. dat ik geen vriend der Belgen was. Daartegen wees ik hem op risten van arti kelen, welke ik ter vredediging van de Belgische zaak geschreven had. Toen. dat mh'in uiterlijk hem verdacht voor kwam. Ik keek 'ns langs mij heen en glimlachte. Nu ja, hij bedoelde niet peciea mijn uiterlijk, maar „votire esprit." Ik moest niet denken, dat de luitenant der gendarmerie dn het allegaartje van Belgische kavels op Nederlandschen grond- geen Fransch kende- Maar, hoeveel res pekt ik ook voor zijn edelstrenge koesterde: dat hii recht door mijn korpus in mijn esprit (geest) kijken kon. waagde ik toch te betwijfelen. „Votre type" verbeterde bij toen; mijn type was weer verdacht. Enfin, het was toep al duidelijk, dat hii aan geen enkelen kant mij vastpakken kon en na korte minuten had ik onze Nederlamdsehe straatkeien weeT onder mijn rustig» voeten. Op den terugweg zag ik den burgemeester van Baarle-Hertog met heel z'n familie op dien Ohaamschen weg fietsen. Hij weet blijkbaar, dat wij. Nederlander», minder kleingeestig riin dah zijn luitenant dier gendarmerie bet is. Straks komt dr. Gommeers weerals vriend der Nederlanders. De Belgen uit Baarle-Hertog reizen naar hartelust op en neer, heel ons land door. zonder ooit lastig gevallen te worden. Wij Nederlanders, loepen gevaar, dadeliik als wij ir ons eigen dorp BaarlenNassau met één voet op 'n 9pie Belgischen grond raken, te warden ingerekend- Het i» de eerste maal niet, dat zulks gebeurt; de-vorige week is er nog 'n beer uit Amsterdam „opgebracht." Een briefschrijver. Sinds eenigen tijd ontvingen families te Tiiel en in den om trek brieven van hoogst beleedlgenden en las terlijken inhoud. Vruchteloos werd naar den schrijver gezocht. Thans heeft de justitie in structie geopend tegen een man met gevesti - - - positie aldaar, bü wien schrijfpapier, envelop pen en inkt in beslag genomen zijn. ,J3 n ooi tl" In de team van Middel burg naar Vliseiingen Nieuwsgierig toerist vraagt aan een boerin, die tegenover hem rit met een klein kind op baar knie, ingepakt, zooals men dat van de boerenkleuters kent: Wel juffroiïw. nu moet u me toch eens vertellen, wanneer u dat kind ook zulke mooie koteren aantrekt als u aan hebt. Boerin: Bé, nooit 1 Toerist: Nooit? Maar u tuit het toch wol net zoo kleeden als u zelf? Boerin: Bè, neel Toerist: Maar juffrouw, waarom ni'eti? Boerin: Omdat 't een jongetje is. Do team daverde van het gelach, waaraan de vrager smakelijk meedeed. „Hgz-" Een lastige invasie. De boerderij van B. D., te Wartena, ia onbowoonhaar door de aanwezigheid van kleine .witte rupsen, die uit het hooi te voorschijn komen en rich door het geheel gebouw verspreiden. Een deskun dige, die geraadpleegd werd, kende do rups niot. Er riin nu eenige naar de Landhouw-Hooge- sebool te Wageningen opgezonden. Verdronken. T© Andirk (bü Emkhud- zen) is gisteren het 3-jarig zoontje van den heer Dijkman te water geraakt en verdronken- Onbevoegd uitoefenen dor ge neeskunde. De politie te Middelburg heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den smid J. P., aldaar, die zich schuldig maakte aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Reeds lang werd de man daarvan verdacht: thans beeft hü een vrouw een drankje en plllo voorgeschreven. De politie nam versohlllende drankjes en pillen in beslag. De vergiftiging te Amsterdam. Nader meldt menDe toestand van de familie, in het geheel 10 personen, die Dinsdagavond' van de Niéuwe Achtergracht- te Amsterdam wegens vergiftiging naar bet Binnengasthuis is gebracht, .is redeJiik wal. Plotselinge sterfgevallen- Te Benschop (U.) stortte de landbouwer G. L.. aan tafel ineen en was tegeUrkertiid een liik. Te Hoogland word mej. B. des morgens dood op baar bed gevonden. De landbouwer H. O-, aldaar ter kerk geweest zijnde, voelde zich onderweg onwel en stierf ter plaatse. Gisteravond had de Wed. ran R„ wenende N. A mateis tra at 43 te Amsterdam, het ongeluk van de trap te vallen i zü bleef dood liggen. Per auto-brancard werd het liik naar bet Gast huis vervoerd. HAARLEMSCHE AANTEEKEKINGEN SCHEIDENDE WETHOUDERS. Na veel strijd en hard werken is het den chrietelijken partijen gelukt in den Haarlem- schen Raad een meerderheid te verwerven, waarop zij trotsch mogen gaan en die ten volle is verdiend. En hoewel het niet in do eerste plaats hóór schuld is dat een man als Modoo niet als raadslid werd her kozen, toch is haar schitterende overwinning oorzaak dat Woensdagmiddag twee Haarlem- sehe wethouders voor het laatst hun plaats aan de groene tafel in de raadszaal inna men. De wil, de machtige wil der kiezers heeft zich uitgesproken en wenscht andere mannen op de nu vacante wethouderszetels. Die andere mannen zullen de kiezers heb ben en wij durven verzekeren, dat, even zeer het tweejarig rechtseh bewind voor Haarlem geen debacle is geworden, ook voor een wethoudersstoel bij ons mannen zijn te vinden, die blijk zullen geven met eere ge noemd te mogen worden naast tientallen van wethouders uit een vorig bewind. Niet, „hoe goed en hoe kwaad het dan ook zal gaan," zooala een benepen, bevooroordeeld kranten- schrijven veronderstelde, zal de, vervanging den aftredende wethouders gebeuren, maar schitterend als ooit ea ook1 hier zal blijken dat de van nepotisme overloopende Uberale heeren zich deerlijk 61 de werkkracht der kerkelijken vergissen. De tijd zal 't leeren! Dat neemt niet weg dat wij de deugd van anderen, al staan zij mijlen ver van ons af, naar waarde weten te schatten. Nog nooit heeft men met reden aan de christelijke partijen kunnen verwijten, dat zij niet de loftrompet staken, waar dat pas gaf. Daarom een eeresaluut aan de scheidende wethouders. Het zijn geep figuren, wier daden in gulden letteren blijven geboekstaafd ia Haarlem's geschiedenis. Niet iedereen krijgt de kans om groote dingen te doen, maar beiden deden hun plicht, met ijver, en nauwgezetheid en niet het zij gezegd zonder vaardigheid 1 De heer Modoo, sinds 1899 lid van den Raad, heeft veel gedaan in 't belang van Haarlem's welzijn. Selfmade-man, met helder hoofd en eerlijk hart, heeft hij steeds met kennis van zaken, naar beste weten, de be langen van zijn stad behartigd, zonder te zien naar personen. Dit is hem noodlottig geworden. Want, omdat zijn eerlijkheid en helder verstand hem verwijderde van de so cialistische leer, moest h|J daarvoor nu boeten. Alles is door de socialisten op haren en snaren gezet om den vroegeren partijgenoot te wippen. En 't te gelukt. In zijn loopbaan als raadslid te de heer Modoo steeds een vooraanstaande figuur ge weest, naar wiens adviezen, in welken be scheiden vorm ook uitgedrukt, immer met genoegen werd geluisterd, ook door de meest intelleotueelen in den Raad. Ten volle heeft hij de verwachtingen vervuld, die men van hem had bij zijn intrede in den Raad en toen ook enkele jaren geleden, onder het liberale regiem, een wethouderezetel vacant kwam, was niemand verwonderd, dat de heer Módoo de uitverkorene bleek van zijn mede-raadsleden. Als wethouder bleek Modoo dezelfde, eenvoudige man, met helder hoofd en doorzicht. Hij beheerde „Bedrijven" ii een lang niet rooskleurigen tijd. Daarvan getuigden vooral de laatste raadszittingen. Verder blijkt er niet veel van het werk der wethouders naar buiten, doch de ambtenaren getuigen dat hij' met krachtige hand het stuur heeft weten te houden. En mochten al eens minder prettige voorstellen zijn ge daan, of antwoorden zijn gegeven, de goede trouw yan wethouder Modoo was immer bo ven twijfel verheven. Hij treedt terug in het ambteloos leven. Moge het hem ook daar goed gaan. De heer Loosjes kwam vijf jaar later in den Raad dan de heer Modoo. In het jaar 1904. Hiji deed zich kennen ids da liberaal van ouden stempel. Dat was zijn goed recht, doch 't berokkende hem ook veel tegenstan ders. Hiji droeg de consequenties van de aftakeling der eens oppermachtige liberale partij. In 1909 volgde hfj Mr. Thiel op als wethouder vani onderwijs. Dat hij op, dien post een ieder heeft bevredigd, wij zoudep net Biet durven zeggen. Veler, veler wensohen bleven onvervuld en sterk werd het gemis gevoeld van zijn krachtlgen voorganger Mr. Thiel, De heer Loosjes vond bij de aanvaar ding van zijn ambt nog tal van onvervulde idealen, een erfenis, die Mr. Thiel had nage laten. Met ijver heeft hij getracht het werk yan zijn voorganger to voleindigen. Tn en kele opzichten gelukte hem dat; in andere niet. Met het jonge bloed, dat in den Raad kwam, veranderden 'ook vele denkbeelden. De heer Loosjes heeft getracht om daarte gen op te roeien en kon zioh moeilijk in ee anderen gedaohtengajig verplaatsen. Dat gr aanleiding zoo nu en dan tot botsingen. Doch steeds hebben wij: 00k in het werk van den heer Loosjes een liefde voor Haar lem's welvaart meenen te ontdekken, die allen eerbied verdient. De beide wethouders gaan nu heen. Zij hebben den dank verdiend van hunne mede burgers. Op hun plaats zuilen nu anderen komen en zonder tekort te doen aan de hoedanigheden van beide heeren, naar wij meenen, niet minder bekwaam dan de af tredende wethouders en even werklustig. Moge hun werk vruchten dragen voor de welvaart van Haarlem, en overal waardee ring v inden, waar het verdiend te. 1 BARTELJORISSTRAAT 22 - TELEPH. 803. KWEEKERS JEN 1 ERICH" Doodweg, Schoten. TEL. ,VREDENBURG" HOUTVAART, QVERVEEN, TEL. 2009 TUIM-AROMIT EOTU U R, (Auteursrecht voorbehouden KATHEDRALE KERK Si BAVO. ZONDAG, de H.H. Missen om 6, 8 en' 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Half 7, Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG, 7 uur Rozenhoedje in de Ma- riakapeL A.s. ZONDAG 1ste Zondag van da maand. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, de H.H. Missen te 7, half 9 en te haLf 11 de Hoogmis; te 1 uur lee ring, te 7 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, half 8 Congr. voor jonge lingen. DLÉSDAG te 8 uur B. Mis ter opening van het Schooljaar der school aan de Nieuwe Gracht. 'Onder de H. Mis generale H. Oom- mUne ideri klndere. Tb 10 uur „Veni Oreator" HAARLEM HEEREN-,EN DAMESKLEEDERMAKERIJ PELTERIJEN, AMAZONES, LIVREI-, AUTOMOBIEL-, JACHT- EN SPGRTKLEEDSftG. en ,g©zongen H. Mis bij een 25'jarige Echtver.- eeniging. DONDERDAG, half 8 Lof met gebeden voor den vrede. VRIJDAG, van 6half 8 gelegenh' i I o a te biechben voor de kinderen. ZATERDAG, te half 8 H. Mis voor d® bekeuring der zondaren in de kapel van het Mirao. Mariabeeld, 's Namiddags van half —9 uur gelegenheid om te bieohten en half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Parochiekerk van den H. Antonïns v. Pa du a ZONDAG, te 5 uur, 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen, ile half 11 de Hoogmis ter eere van den H. Ludovicus voor de leden der 3de 'Orde van den H. Franoiscus. Te 12 Uur Catechismus, half 4 plechtige feest ver gadering voor Öe leden dier 3de Orde én gen. Absolutie. In het gesticht van St. Joanne» de Deo ha het Lof van half 3 predikatie voor de Doofstommen. DINSDAG, te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap. DONDERDAG, te 1 uur, "half 8 en 8 uur de H.H. Missen ,voor Mej. wed IJda, HendricS V. der "Wal, geb. Noort, als lid der Broeder- Schap „Haarl. Processie naar Kevelaar. VRIJDAG, te 8 uur gezongen H. Mis, voor de overl. leden 'der Broederschap van dien H. 'Kruisweg, 's Avonds te 7 uur Lof en Oefening Van den H. Kruisweg. Kerk van het Allerheiligste Hart. ZONDAG te 9 uur de stilte H. Mis; half 11 de Hoogmis. Onder de H.H. Missen p. ef- dikatte, 's Namiddags te 4 uur Lof éu Roj zenhoedje, DINSDAG, half 8 gez: H. Mis ter eere v. d. H. Antonius, het H. Sacrament, blijft ter aanbidding uitgesteld tot na dé H. Mis van 9 uur; 's avonds half 8 Lof; van half 8—9 u. gelegenheid tot het verkrijgen van katho lieke lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart; 'sav, half 8 Lof. ZATERDAG, 's avonds van 5hall 0 ge legenheid om te biechten. In de week de H.H. Missen te half 8 ed 9 uur. Parochiekerk Sp&arue. ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7, eo 9 uur. Half 11 dé Hoogmis. Te 18 uur Cate chismus voor de meisjes, te 1 uur voor de MAANDAG, 's avonds half 8 Lof ter eer® van de H, Maagd. iWOENSDAG, 'a avonds half 8 Lof ter eere: van den H. Joseph. ZATERDAG, gelegenheid om te biechten van 4 uur tot half 10. Aartsbroederschap van do H. Familie. ZONDAG, Onbevlekt Hart van Maria, Pa troon dar 25e Sectio, tje verdienen eene volié affcaat voor 'Miff Ledon WOENSDAG, H. Alrgusönus, Patroon der I 7e Sectie. De vergadering worde lederen Zondag te half 5 gehouden in de 'parochiekerk aan het Spaarae. i Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven als lid der H. Familie en van „Voor Eer en Deugd", Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara (Schoterkwartier). ZONDAG, de H.H. Missen te 6 uur, kwart over 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis; geetf Catechismus, 3 uur de Vespers. DINSDAG, half 8 én kwart over 8 H. MiB vóór de overl. familie en tot intentie! dergenen, die in de bus voor de geloovigel zielen geofferd hebben. "v- DONDERDAG, half 8 Lof ter eere van hefi Allerh. Saouament. ZATERDAG, gelegenheid tot» biechten van half 8half 10 voor kinderen ea ouderen, van 4—5 Voor kinderen, van 5—half 10 voofl ouderen. Sé. Jan, Amsterdamstraat. ZONDAG, 7 uur en half 9 de stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis, 2 uur Catechis mus, 8 uur de Vespers. DINSDAG, 's avonds half 8 Lof ter eeraf van den H. Antonius. WlOENSDAG om 9 uur geen H. Mis. Onf '10 (uur da gelezen H. Mis met „Veni Creator'' en (Trouwplechtigheid. DONDERDAG, 's avonds half 8 Lof te» eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, 's middags van half 5—half fl gelegenheid om te biechten voor dé kinderen, ZATERDAG, n.m. van 4half 10 gelegen heid om te biechten. Op de gewone dagen! de Catechismus na de H. Mis van 9 uur. Dé H.H. Missen 11e 7, half 8 en 9 uurw Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerK om half zes geopend en kwart voor 6 en half 7 de H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 Uur en half 9 stille H.H. Missen, 10 Uur Hoogmis, 3 uur Vespers, 6 ur Lof. DONDERDAG, half 8 gezongen H, Mjsl ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 's Avonds half 8 Lof, OVER VEEN. ZONDAG, de H.H. Missen te 7 uur en tel half 9, de Hoogmis te 10 uur met predikatie^ te 8 uur de Vespers. MAANDAG, te half 9 H. Mis voor degened die alhier zijn. begraven. ZATERDAG, 's avonds te 7 uur Lof. Gedurende deze week zijn de H.H. Missed Ito 7 uur en half 9 uur. SCHOTEN (St. Bavo.) ZONDAG, om half 8 de Vroegmis en oid 10 uur de Hoogmis, om 12 uur OateoMsmuft half 7 Lof met Rozenhoedje voor den vrede» fVOENHDAG, 's avonds om half 8 Lm ter eere van het Allerh. Sacrament. DONDERDAG, 's middags onmiddeüiik m schooltijd biechtgelegenheid voor de aangp' nomen meisjes beneden de H. Oommunie. VRIJDAG. Des avonds onmiddellijk vóó» en na het Lof biechtgelegenheid. ZATERDAG-namiddag van 4—5 uur biO-J^ gelegenheid voor dé jongens en van 5 n tot 9 uur voor da overige parochianen. 10 uur de Hoogmis; half .7. Lof met n" zenhoedje voor den vrede. S9 Speciaal adres voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6