BINNENLAND VAN OVERAL KERK EN SCHOOL ENGELAND. CONFERENTIE DER GEALLIEERDE SOCIALISTEN. RUSLAND. DE CHAOTISCHE TOESTAND DE STAATS CONFERENTIE TE MOSKOU KERENSKI EN KORNILOF SPREKEN. UIT ONZE OOST De Italianen hebben op het gebied van lueht&fweerkanonnen een uitvinding gedaan, welke nog geheim is en de trefkans in de lucht zéér zou verhoogen. Zeker is. dat vele Oostonrijkgeh-Hongaarsche vliegtuigen wer den neergeschoten. Uit een dezer werd o.a. een Ooetenrijksch kolonel gevangengenomen. Op den 14den werden ook boven de Lson- zo talrijke luchtgevechten geleverd en nam ae gevechtswerkzaamheid der verkennings- al'deelingen sterk toe. Eindelijk begon op Vrijdag 17 Augustus de Italiaansche artillerie haar helsch vuur te openen tegen de Oosteurijksche stellingen en het achterland. Dit vuur duurde den ge- heelen Zaterdag en zwol Zondagochtend aan tot een geweldig roffclvuur, waarop tegen 0 uur do infanterie aanval losbarstte. De verliezen aan beide zijden waren reeds de eerste dagen ontzettend, vooral op het eigenlijke Karstplateau, waar urenlange ge vechten van man tegen man woedden. Om zich van de geweldige Hermadastelling meester te maken, bad Cadorna ook nog voor een verrassing gezorgd in den vorm van E n- gelschc en Italiaanse he moni tors, die den berg van zee uit beschoten met kanonnen van grooler kaliber dan zelfs de Dreadnoughts voe- -r o n. Deze monsters vuurden op zóó grooten afstand, dat de Oosteurijksche kustartillerie ze niet kon bereiken, en de kolossale projec tielen, die zij uitbraakten, bleken een nog on gekende ontploffingskracht te bezitten. Dagenlang is de helsche furie van den elf den lsonzo-slag tot steeds hooger verwoed heid opgezweept. Den 23en had Cadorna reeds 0 divisies in den vuurpoel geworpen; en nog schenen zijn reserves niet op to zijn. Tenslotte behaalde hij het reeds bekende 6ueces op het plateau van Bansizza, waar dè strijd ook thans nog voortduurt. Hoe het nu eigenlijk op dit oogenblik op de hoogvlakte van Barnsizza eii op den Karst gesteld is, werd nog steeds niet duidelijk. 't Is hoogst zonderling, dat hedenochtend noch van Oosteurijksche, noch van Italiaan sche zijde een officieel Iegerbericht is bin nengekomen. Het Oostenrijksehe oorlogsperskwartier weet alléén te vertellen, dat over de geheelo linie de strijd aanhoudt, en Stefani weidt uit over de prachtige samenwerking der Itali aansche en Eugelsche monitors en de wer keloosheid der Oostenrijksehe vloot, Ook van de oorlogsterreinen in het Wes ten is er geen nieuws van beteekenis Slechts uit Roemenië kwamen weer mede- deelingen van gewicht binnen. Daar is he vig gevochten aan weerszijden van Ocna, en de Centralen zijn er in geslaagd het dorp Moinesci, ongeveer 20 K.M. ten Noord-Wes ten van Ocna binnen te dringen, na hevige straatgevechten. Von Mackensen beschikt hier blijkbaar over een groote macht, want zijn bericht maakt melding van Pruisische, Beiersche, Saksische en Mecklenburgsche troepen, die aan den strijd deelnemen. De Duitschers namen hier ruim 1000 man gevangen en veroverden 3 ka nonnen en 50 machinegewe ren. Ook ten Noorden van Foesani valt von Mac kensen weer met succes aan, doordat, blijk- kens een Russisch bericht, de Russische troe pen hun stellingen weer eens «onder te vechten prijsgaven En op dit punt kan het Russisch Roemeen- sche front nu juist het minste lijden. Waar schijnlijk dreigt er thans groot gevaar voor een gedwongen Russisch-Roemcenschon te rugtocht tot achter de Sereth. Te Londen is een coonfexentie gehouden van «ooialisten uit alle landen der geallieerden. dere maatregelen had gevraagd, maar een onderdeel is van wat het leger behoeft, da# door het schrikkelijke euvel van ontreddering en ongehoorzaamheid wordt geteisterd. In ver« band hiermee meldde Kornilof, dat eenigel onmenschelijke soldaten in Augustus vier regimen ts-com mandan ten en ande« re officieren hebben gedood. Eerst, toen gedreigd werd, dat ze zouden worden neergeschoten, hielden ze met die moordpar tij" op. Onlangs nog verliet een der Sdbermohei tiraljeurs-regimenten, die bij het begin van.' de omwenteling zoo schitterend vochten, het Rigafront. Niets meer of minder dan het be vel, dat het heele regiment zou wor den afgemaakt, was in staat om het naait zijn stellingen te doen terugkeeren. Wij be strijden onvermurwbaar de anarchie in het leger. Ten slotte zal ze zonder twijfel wor den onderdrukt, maar het gevaar van nieu we rampen hangt het volk voortdurend bo ven 't hoofd. Zoo slecht is het aan het front gesteld. Als Rusland gered wfl worden, moet liet leger te allen prijze grondig hervormd worden. Wij' moeten onmiddellijk de maat regelen treffen, die ik heb uitgewerkt en die de tijdelijke minister van oorlog in hufl geheel heeft goedgekeurd. -Het bloe d, dat gedurende het her stel van de orde aan liet front on vermijdelijk zal vloeien, zal 'tever geefs zijn gestort, indien het leger, dat voor den slag in orde gebracht en daarop voor bereid, van versterking en nieuwe voorradei van projectielen en uitrustingstukken verste ken blijft. Daarom acht ik het onafwendbaar, dat de aan het front genomen maatregelen] daarachter eeneens worden toegepast. Volgens de hem nopens den staat van zaken op de spoorwegen ten dienste staande gege vens, is deze van dien aard, dat het legen tegen November geen voorraden meer zou ontvangen. Ter staving van zijn uitspraak haalde hij een telegram van den aanvoerder aan het Zuidwestelijk front aan, waarin staat, dat het tekort aan brood en beschuit aan dit front bijna den omvang van een hongersnood heeft aangenomen. Daarna gaf Kornilof cijfers aangaande de voortbrengingskracht van de fabrieken, d.e voor de verdediging werken, welke, verge^ leken met do spanne tijds van October 1911 tot Januari 1917, met 60 procent is gedaald, wat kannonnen en granaten aangaat en met 80 op het stuk van vliegtuigen. Indien dezen staat van zaken, in stand blijft, zullen de Russische legers in denzell'deu toe stand geraken als in de lente van 1915, ten tijde van den terugtocht uit Polen, Galicie en de Karpatlien. Ten slotte drukte Kornilof zijn vaste ver trouwen uit, dat de maatregelen, die hij heelt voorgesteld, onverwijld zullen worden toe gepast.'Ik geloof, zoo zei hij, dat het genie en het inzicht van het Russische volk het land zullen redden. Ik geloof in de stralende toe komst van ons leger. Ik ben overtuigd, dat zijn oude roem weer de overhand krijgt. Toen de opperbevelhebber had uitgespro ken, klonken er langdurige toejuichingen van alle kanten, behalve van de uiterste linker zijde, waar verscheiden leden van den Raad v. Arbeiders en Solda ten zich stilhielden. Kornilof verliet daarna dadelijk met zijn adjudanten do zaal en ging naar den trein, die hem naar het hoofdkwartier moest brengen. Het is nog de groote vraag, oï Kormlof zijn zin zal krijgen. D© Raad van Arbeiders en soldaten, schnnt, blijkens een later gehouden radevoerimr van ziin afgod Tseidse nog steeds niet het al gehoste her- gtel van de macht der officieren te willen toe staan en „legerorganisaties" te wensohen tot herstel der tucht. En Kerenski schijnt noodgedwongen ook deze oplossing, die er natuurlijk geen is. voor te staan. Daarentegen heeft Kornilof den onvoorwaar n .f i deliiken steun, der machtige en gevreesde Kozak- Deze conferentie heeft slechte tot een negatief namena weUco do betman der Donkozakken Kaledin ter staatsconferentie de «gsultaat geleid. Ze werd het vrij wel eens over hetgeen niet gebeuren moet. doch kon geen F maatregelen in het leger eischte eenstemmigheid bereiden ten aanzien van het- vosgenoe mu.ai.ivK t i geen er dan wél moest ge-beuren. Do eenstemmigheid ter zake van hetgeen niet moet gebeuren werd bereikt door hot verwerpen met 55 tegen 4 stemmen, van eene motie, die zich kantte tegen alle bespre kingen met vijandelijke vertenen-i:"""" j i I I.. I blnventen derde herziening van do reenten woordigers, zoolang Dmtschland de be- Phiven, venn e Ten eerste het stellen van het leger buiten I alle politiek en uitdrukkelijk verbod van ver gaderingen in het legerten tweed© opheffing van de regiments-comité's en raden, alsmede besnoeiing van de functies dergeno. die met een louter oeconomische opdracht in stand kunnen zetio gebieden niet heeft ontruimd. Zulk een verregaande weigering van alle toenadering wilde de conferentie dus blijkbaar niet. Maar nóch ter zake van Stockholm nóch ten opzichte van een omschrijving der oorlogsdoel einden kon men het eens wórden- Een mislukking dusl Te Moskou wordt eeu „Staatsconferentie' gehouden, waai- alle partijen vertegenwoordigt zijn. Kerenski heeft er een vlammende redevoe ring gehouden, waarvan de hoofdinhoud be Btond in een betoog van de dringende nood zakelijkheid tot voortzetting van den oorlog een niets-ontzaende, openlijke verklaring .var ten welhaast hopeloozen toestand, waarin Rus' land verkeert en een woest-sombeire bedrei ging aan het adres der maximalisten en on der soldaten; ten vi-erd© versterking van de tucht door fersohe maatregelen en de toepas sing daarvan in de districten achter het front; ten vijfde wodex-tookenning aan de bomman- danten van het recht om straffen op te leggen. Toejuichingen van de rechterzijde klonken na de voorlezing van deze zinsneden, maar van links kwamen „eenige protesten," zegt het be richt van het St. Petersburgsche tdegraaf- agentsohap- „Eenige protesten,"jawel 1 De Russische revolutionairen zullen heel niet aan deze eischen van den Kozakkenhetman wil len voldoen Waartoe d'e sterk opeen-botsende meeningen nog^zullen leiden, kan nog niet wórden voor zien. Maar de mogeliikheid eener militaire dictatuur groeit aan. Vooral wanneer het juist is, dart ook de boeren meer cn meer hiernaar zouden gaan ver langen. Gisteren is de el uitin gsver tradering der Staatsconferentie gehouden, waarop de vroegere opperbevelhebber, generaal Alexojefhet woord getroosten, om hert leger te hervormen en op nieuw te bezielen. In een slotwoord verkJaande Kerenski dat de conferentie weliswaar niet tot een praetisch resultaat had geleid! docih niettemin nutrti'? was geweest. Larie EERSTE KAMER. i De Noodboschwet. De 50 leden der familie „Tijdgenoeg", die „aan de overzijde" van het Binnenhof zoo nu en dan gezellig bij elkaar komen, hebben het noodig geoordeeld eerst een goede kans te geven aan onze houtkappers en -koopers, alvorens een wet te behandelen, die eenerzijds bedoelt onze bos- schen te sparen, anderzijds den houtaankoop ten bate der mijnen, der industrie en van huisbrand onder behoorlijke controle te stellen. En nu ze haar eindelijk behandelden, kwamen ze met bezwaren, die wel niet door velen zullen gedeeld worden. Slechts één bezwaar maakt hierop een uitzon dering: indien deze wet werkelijk een blijvertje zoude wezen, ware de greep in de particuliere eigendomsrechten moeilijk te aanvaarden. Doch èn de minister èn verschillende leden van alle partijen hebben met klem betoogd, dat het hier een noodwet geldt die moet voorzien in een noodtoestand. Nu mogen de heeren REEKERS en DE GIJSELAAR al vragen om een bewijs voor dezen noodtoestand; dingen die zóó duidelijk zijn, dat ieder ze kan voelen en tasten, behoeft men niet eerst te gaan bewijzen door statistieken, wier samenstelling alleen reeds zooveel tijd zou vorderen, dat al onze bosschen wel gekapt konden zijn voordat zulk een arbeid gereed ware. Zoodat de overweging a tête r p o s e, welke de heer Reekers wenschte, dan wel eens geheel onnoodig geworden zou kunnen zijn bij gebrek aan materiaal om er over te denken. Ook het „bezwaar", dat de Staat zorg op zich neemt voor het natuurschoon dat door verschil lende sprekers werd gedeeld, is er een van ego- centrischen aard. Het gold niet het natuur- schoon-zelf, doch het feit, dat een boscheigenaar, die door het kapverbod wordt getroffen, daarvan, nadeelen kan ondervinden. Hiertegen werd door den heer BERGSMA o. i. zeer terecht aangevoerd, dat van natuur schoon de welvaart van geheele streken afhanke lijk kan zijn. En tegen den heer Reekers, die de boomen van den boscheigenaar vergeleek met de couponnetjes van den effecten-bezitter, voerde MINISTER POSTHUMA volkomen juist aan, dat deze beide soorten van eigendom niet gelijk staan. Inder daad legt ook volgensc katholiek beginsel iedere vorm van eigendom eigenaardige verplichtingen op, welke de Staat in tijden als deze gerechtigd is in wettelijke plichten om te zetten. Het bezwaar van den heer DIEPEN, dat de nijverheid groot gebrek aan brandstof heeft, zoo dat er door deze wet werkloosheid zal ontstaan, beantwoordde de Minister met het argument, dat hij juist hierom vóór deze wet moest zijn, welke den Minister de bevoegdheid geeft, aan alle industrieën, die in het landsbelang werkzaam zijn, hout te verstrekken. Het wetsontwerp is ten slotte aangenomen met 32 stemmen tegen 10 Daarna begon de Eerste Kamer met de behan deling van het wetsontwerp op de Export- Centrale. Gelderse he Katholiekendag. (Wij ontvingen heden het zoo juist verschenen programma-boek van den Gelderschen Ka tholiekendag, welke den 13den September te Arnhem zal worden gehouden. Het pro gramma van den dag is als volgt saamge- steld: Om half tien H. Mis in de St. Mar- tinuskerk (Steenstraat). Om half 11 sectie vergaderingen. Sectie I: „Het Christelijk Huisgezin". II: „De gesloten Retraite".. III: De drankbestrijding en de bestrijding der openbare onzedelijkheid." IV; „R.K. Manne lijke Jeugdorganisatie." V: „R.K. Vrouwelij ke Jeugdorganisatie". VI: „R.K. Plattelands- organisatie". VII; „R.K. Vrouwenbond", VIII „De Standsorganisatie". Om kwart over 2: Algemeene vergadering in de groote zaal van Musis Sacrum (Velperplein). Na afloop van de algemeene vergadering optocht met muziek en vaandels naai' de St. Walburgis- kerk, waar tot sluiting een plechtig Lof met Te Deum zal plaats hebben. Voor den Vrede. Het voorstel van Kruisverbond en Mariabond in het Bisdom Haarlem, heeft, naar aan de „Msb.'' gemeld wordt, practische instemming gevonden in den Gelderschen Achterhoek. Maandagavond vergaderde te Lichtenvoor de de af deeling van den „Ned. R.-K. Leder- bewerkershond". Na een krachtig opwekkend woerd van den geestelijken adviseur, den wel- Eerw. pater J. J. O. Hentzen, verbonden zich vele aanwezigen om tot aan den dag, waarop het Te Deum na het sluiten van den vredo zal gezongen worden, do verplichtingen van het Kruisverbond na te kómen, eenigen als geheel-onthouders, de anderen als afschaf fers. Minister vain Landbouw het voornemen om, on- plaatsen beschadigd, zóodat bet tram ver Keel afhankelijk van het lot van de Erport-Oen trade eene algeheele wijziging te brengen in de organisatie van de Regeering&bemoeiingen met de jolksvoeding. Bij deze nieuwe orgainieaitae, die haar bealag reede heeft gekregen, wordt, onder leiding der Oommieeie van Bijstand. ook eene afdeeRng GVifne-aangelogenibedien gevormd, met een© splitsing in drieën, eene af deeling voor Landbouw, eene voor Handel, en een voor Nijverheid elk onder leiding van een hoofd ambtenaar. De verschillend© Commissie» van Toezicht zullen allen komen te vervallen. Gisteren, omstreeks vijf uur, ia te Valthcr- mond (Drente) eene vliegmachine, wegens ge brek aan benzine, met een bemanning van drie Duitsche officieren neergekomen. Gemeld wordt, dat do 3 0.0 00 balen koï- f i e, die voor eenigen tijd per stoomschip .Frisia" tie Amsterdam werden aangebracht.- door d© N. O. T. zijn vrijgegeven. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft, met hot oog op de voortgaande prijsetijging van nage noeg alle levensmiddelen, het tarief der algemeene ondersteuningen ver hoogd. Yoor de hoofdsteden zal die onder steuning dan bedragen: voor een gehuwd paar 7 per week. Per kind zou daarenboven een toeslag Van 0.75 kunnen worden toege kend. Is hot bovendien gewoonte om hum-ver goeding toe te kennen of hnurbons te verstrek ken, dan zou hoven de hier genoemde minima nog een ui.tkeering in dien vorm van 1.50 kunnen verleend worden. Deze cijfers hebben betrekking op ondersteuningen aan gezinnen, alwaar do gezinsinkomsten nihil zijn. In die ge vallen, waar gezineinkomsten aanwezig zijn. zullen de thans reeds bestaande regelingen voor het in mindering brengen dier inkomsten bii do vaststelling der uitkeerdng gehandhaafd kun nen blijven. Door den Okristeiijken Miinwerkersbond werd op zijn telegrafisch verzoek om vrijstelling der gemobiliseerde mijnwerkers het volgend ant- wioord van den minister van oorlog ontvangen: „Br heb de eer u medie te deelen. dat eene al gemeene toezegging voor verlof aan mijnwer kers. als bedoeld in uw telegram van 20 Augustus j-l., niet kan worden gegeven. Belang hebbenden kunnen ieder afzonderlijk hunne aanvragen om bijzonder verlóf bij mii indienen, en wel door tu&schenkomst van hun ommiddel- lijfcen Commandant, zullende elk geval op zich zelf worden beschouwd." Rij et in Indië. Volgens een van den gouverneur-generaal tan Ned.-Indië ontvan gen telegrafisch bericht, is met het oog op .moeilijkheden in de voorziening van rijst in Nederlandsch-Indië, tengevolge van gebrek aan scheepsruimte, een commissie gevormd, om van raad te dienen, nopens een geregel de voorziening in den invoer, van genoemd artikel. I i i_i. rus te to kers. Te hunnen opzichte verklaar-1 voerde en nog eens den uiterst droevigen toe- te Kerenski dat het geduld der Voorloopigo stand in het leger schetste. Regeering ten einde liep en dat zij', bij ver- De militaire commissies noemde Alexojef in ter verzet zouden ondervinden hoe inillioene i economisch opzicht nuttig voor het leger, maar jol daten gereedstaan om met hen al te reke- hun werkzaamheid is schadelijk voor do tucht oen. onder do troepen gebleken. Niet minder scha- Kerenski's toon tegen de öxtrenisten waa! doliik achtte hii den invloed van de regeerings- ïiterst dreigend en hij stelde ijzigwekken- commissarissen, wier benoeming z. i. een bui- le maatregelen tegen hen in liet vooruitzicht, tengewoon gevaarlijke splitsing van het gezag Ook de Russische Revolutie zal zich dusi heeft veroorzaakt. Spr. betoogde, dat na de re- waarschijnlijk niet kunnen staande houden geeringsverklaiing omtrent de rechten der »ol- 'xmder, in naam der vrijheid, stroomen "bloedj daten, alle eerbied bü de troepen jegens hun lei- ?an landgenooten te vergieten. dors is verdwenen. De officieren zijn daardoor Zij kan de geesten, die zij heeft opgeroepen! ware martelaren geworden en hebben hot off en- liet kwijtraken en zal in bloed en tranen sief van 1 Juli en den daarop gevolgden terug- ïun uiterlijke verschijning vruchteloos jraoli- tocht duur mooten betalen. Alexejef noemde te vernietigen. daarvan enkele doorslaande bewijzen: zoo be- In dfc tweede vergadering der conferentie stond eens bü een aanval de troep, die vooruit- rad Kerenski Kornilof meegebracht, die, op i stormde, uit 28 officieren. 20 onderofficieren /erzoek der Voorloopige Regeering, den toe-jen--.. 2 soldaten. Alle andere soldaten keken itand in het leger zou uiteenzetten. Het beeld» dat Kornilof van dezen toestand! iphing is wel uiterst somber. kalmpjes toe, terwijl deze helden omkwamen Ten alotte verzekerde Alexejef. dat het onmo gelijk ia, deni oorlog tot het zegevierend einde Hij zei in de eerste plaats, dat de doodstraf, voort te zetten, tenzij de troepen zelf en de voor- >m h»t herstel waarvan hij1 tegelijk met an-lloopige regeering zich de uiterste inspanning Zilveren professiefeeet Te Purmerend vierde de eerwaarde zuster An toinetta, in de wereld mejuffrouw J. O. M. Peeters, haar 25-jarig professiefeest. Deken J. F. M. Busch droeg een plechtige H. Mis op en sprak de jubilaresse en haar mede zusters in gevoelvolle woorden toe. Haar ge heele leven heeft zuster Antoinetta aan het onderwijs gewijd en reeds 21 jaar te Purmer- end doorgebracht. Mail verloren gegaan. Het grootste deel van de post voor Nederlandsch Oosfc- Indiëen de Philippijnen, welke in het tijd vak 16 Juni tot en met 2 Juli jl. in Ne derland is ter post bezorgd, is verloren ,ge gaan door het vergaan van het stoomschip waarmede die post uit Engeland werd ver zonden. Risico-overdracht. Verschenen is hel rapport der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten waar toe de risico-overdracht bij de uitvoering der Ongevallenwet 1901 heeft geleid, welke commissie door den toenmaligen Minister v. Landbouw, den heer A. S. Talma, bij be schikking van 22 Maart 1913 werd benoemd NEDERLAND EN DE OORLOG. Te IJmuiden is gisteren het Nederlandsohe tankstoomschip „Rotterdam", met een lading petr oleum, geconsigneerd aan de N.O.T., binnengeloopen. Het tankstoomschip „New-York", eveneens van de Amerikaansche Petroleum-Company, en met een lading petroleum, is gisteren te Botterdam aangekomen. De gezamenlijke inhoud is bijna 13000 ton. Men verzekert evenwel, dat deze aanvoer hoegenaamd niet van invloed zal zijn op de thans geldende regeling der petroleum-dis- tributie. Naar de „Ned." verneemt bestaat bii den Zeeavonturen. Gisteren kwam van New-York te IJmuiden binnen het Neder landsche tank-stoomschip „Rotterdam", gela den met circa 4500 ton petroleum, geconsig neerd aan de N, O. T. De „Rotterdam" was op 13 Jnni van Rotterdam naar Amerika uitgevaren en heeft over de reis niet minder dan tien weken gedaan. Op de thuisreis werd het stoomschip drie weken in de haven van Halifax voor het gewone onderzoek opgehou den. Daarna liep men de haven van Bergen binnen oin nadere orders der reederij af te wachten. In deze Noorsche haven vertoefde men ruim twee weken. Een zeesleepboot zon het stoomschip tegemoet komen om het door de z.g. vrije vaargeul te convoyeeren. Met de Nederlandsche stoomschepen „An ton van Driel" en het tankstoomschip „New York" kwam de „Rotterdam" Maandagmor gen hij Doggersbank Noord en trof daar den Nederlandschen schoener „Maria", thuishe hoerende te Rotterdam, met een lading ge zaagd hout van Zweden naar Rotterdam be stemd, aan. Dit scheepje verkeerde in nood daar het door den storm overvallen was. De voormast lag reeds over boord, de zeilen wa ren gescheurd en het vaartuig dreef hulpe loos rond. Eenige vmscbersvaartuigen waren in de onmiddellijke nabijheid om hulp te bie den. De zeesleepboot „Witte Zee" kwam ech ter juist aanstoomen en ging op het schoe nerschip af. Het wer.l door de boot op sleep touw genomen, waarna de reis naar Rotter dam werd aanvaard. De drio stoomschepen zetten eveneens de reia rasp. naar Rotterdam en Amsterdam voort, echter zonder te wor den geconvoyeerd door de sleepboot „Witte Zee". De tankboot ..New-York'' passeerde gis teren ook IJmuiden. De storm. Dinsdagmorgen sloeg door den hevigen wind in het plantsoen te 's Her togenbosch een zeer zware boom met geweld tegen den grond, vierd worden. De heer S., diens vrouw en een 17-jarig meisje werden door den neerploffenden boom geraakt en gewond. Zü werden bij de Eerw. broeders van St. Johannes de Deo bin nengebracht en verbonden. Te Rotterdam is de 73-jarige weduwe R. H., nit de Rosestraat in die straat door een rukwind tegen een van de laatste wagens van een voorbijrijdende stoomtram gewaaid, Zij werd aan bet hoofd en linkerbeen ver wond. Te Arnhem zijn heel wat boomen omge waaid. Op Sonsbeek vooral, waar een ware verwoesting is aangericht. Vier prachtige eiken zijn tegen den grond geworpen. Het ge heele landgoed was een wildernis van groen en dor hout. Honderden kinderen maakten van deze gelegenheid gebruik om brandhout te verzamelen. Door het neervallende hout werd de bovengrondsche leiding van de elec- trische tram naar Velp op verschillende naar Velp stilstond. Tengevolge van den hevigen storm, viel op den weg nabij Oosterhout, in Noord-Bra bant, een zware boom om, welke vrouw Rooten, die daar jniat voorbij ging, doodo- lijk trof. Een Nederlander gesneuveld De familie Flick te Delft ontving gisteren van het Nederl. consulaat te Londen 't droe vig bericht, dat haar 25-jarige zoon, de heer Flick, die in het Australische leger in Europa meestreed, in Frankrijk was ge sneuveld. De heer Flick, die ruim 6 jaar ge leden naar Australië vertrok en aldaar door den oorlog zonder werk was gekomen, nam in 1915 dienst in het Australische leger, en werd voor eenigen tijd wegens zijn bijzonde re verdiensten op het slagveld bevorderd tot sergeant. Op 23 Juli van dit jaar is hij ge sneuveld. „H.bl." Baldadigheid door militai ren. De heer M. van Hirtnm, gemeenteraads lid te Best (N.-B.), publiceert èen klacht over het gedrag van militairen, die voor regi mentsoefeningen in zijne gemeente kwamen. Bij aankomst der troepen op j.l. Vrijdag avond aldus schrijft de heer Van H. werd op den Steenweg „rnst" gegeven en le gerden de militairen zich op de bermen der wegen BestSt. Oederode en BestEind hoven. Het werd eene lange rostperiode, die aanhield van des avonds ongeveer 9 uur in den avopd tot 3 uur in du morgen. De mi litairen hieven al dien tijd tonder behoorlijk toezicht; de officieren trokken zich naar e,-<e bepaald punt (waart) terug. Dit en niets anders aldus beklaagt de heer Van Hirtum zich is de reden geweest van het feit, dat door de militairen, althans door een gedeelte hunner, een stormaanval werd ondernomen op de appelen en peren in de tuinen der omwonende ingezetenen. Aan één tuin werden poorten en schuttingen stuk getrapt; eigenaren, die hunne eigendommen wilden verdedigen werden op een hagelbui van steenen onthaald; deuren en vensters der woningen werden met geweertrompen ge beukt, zoodat men, in één woord gezegd, de eer had kennis te maken met eene bende die ven en baldadigen. De heer Van Hirtum zegt verder, dat een onderzoek zal ingesteld gorden, of het tot de taak der officieren beboert, door afwezigheid een soortgelijk banaal optreden hunner on- derhoorigen mogelijk te maken. De rnstige dorpsbewoners hopen van verdere nachtelijke bezoeken dezer „brave" Friesche jongens be. vrijd te mogen blijven. Muggenplaag. Tüdens de gods dienstoefening in de Herv. Kerk te Ter Apel waren Zondag zooveel muggen in het ge bouw, dat de organist zijn plaats boven in de kerk moest verlaten. Valstehe munters gevat Twee inspecteurs van politie te Rotterdam hebben, na een ontvangen waarschuwing, een inval gedaan in de woning van den cartonbewer- ker A. A. v. 0„ in de Aegidiusstraat, en heb ben daar op de tweede verdieping een inrich ting tot bet vervaardigen van valsohe gul dens aangetroffen. Verschillende daarvoor gebruikte benoodigdheden zijn in beslag ge nomen, benevens twee valscbe guldens. Als medeplichtige werd tevens aangehouden de coupeur, J. A. V., uit dë Stampioenstraat. Een van de aangehoudenen heeft een volledi ge bekentenis afgelegd. Beiden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. De gestolen brandkast. Nadei vernemen wij, dat de gestolen brandkast op de derde verdieping in een lokaal aan de straatzijde stond en een inhoud had van niet 20.000, maar van 22.000. De dieven schij nen eerst getracht te hebben de kast, welke ongeveer 75 K.G. weegt, te forceeren. Er werd tenminste boorsel gevonden. Het bleek ook, dat de brandkast nog naar een ander ver trek gesleept was. Hoe de inbrekers er moeten er minstens wel drie zijn geweest binnengekomen zijn, heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. Vermoedelijk is het slot van de straatdeur, dat, blijkens onderzoek, gemakkelijk met een spijker open te maken was, geopend. De werkster ontdekte 's mor gens te zes nnr den diefstal. Het geld, dat in de brandkast geborgen was, dient voor uitbetaling van werkloozen en salarissen van het personeel. De petroleumno o d. De afd. Zijpe van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw beeft besloten een hoeveelheid carbid aan te koopen, om de leden in de gelegenheid te stellen hun veestallen dezen winter met acetyleengas te kunnen verlichten. Distributie-verrassingen. Aan het „N v. d. D." wordt medegedeeld, dat do boeren in Drente dezer dagen reeds hun rant soen steenkolen en antraciet voor dezen win ter hebben thuis gekregen. Ze zullen wel dankbaar zijn geweest, maar de verrassing had toch ook een eigenaardigen kant, daar de veenboeren nooit iets anders dan turf ge stookt hebben en niet goed weten wat zij met het onbekende stookmateriaal moeten begin nen. Bevoorrechting met consen ten. Uit Tiel heeft de voorzitter der V. P. N. mr. AG A Ridder van Rappard, het vol gende telegram aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel verzonden: „In verband met de artikelen in de „Tele graaf' van 22 en 27 Augustus, betreffende knoeierijen met consenten, verzoekt het Da- gelijksch Bestuur van de V. P- N„ wier naam ook daarmede gemoeid wordt. Uwe Excellen tie dribgend een gestreng onderzoek in te stellen," E c h t „H a a g s o h'' Aan de „Msb." wordt uit Den Haag een gebeurtenisje van de straat gemeld, dat doet herinneren aan het geval dat een juffrouw voor aardappe- lenbak een vioolkist gebruikte. Wij lezen n.L het volgende: 't Gebeurde in de Beeklaan. En waar kan dat anders gebeuren dan m Den Haag. Een juffrouw had niettegenstaande ne« stormachtige weder inkoopen gedaan. W ant ook in den Haag stormde het Dinsdag, da* het een lieve lust was. En de winter is op til de juffrouw was belast met een groote hoedendoos (a* wintermode is blijkbaar weder hoeden 1% Meter in omtrek) aan den andoren ur"M een groote fluweelen taBcl.. waarschijnlijk afgeladen met allerlei winterproviand e» distributie-artikelen. Met snollen pas, wind in den rug, ging bet huiswaarts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2