DE FROVIKCIALE GRIFFIE ti STAD EN STREEK MARKTNIEUWS I GEMEENTEONÏVAIIGEX INGEZONDEN BERICHTEN LEGER EN VLOOT ADVERTENT! EN Dankbetuiging. Gesloten zijn. fl P UIT ONZE VORIGE OPLAAG LKANTONGEREOMT j UIT DE ZAANSTREEK UIT LiöSE E.o. f 0.09, bulten]., f 0.14—018. Enkele Sfeer,' oieboonen, binnenland, f 0.11—p.16, buitenj.; f 0.160.18. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Amsterdams che Beurs (opgegeven door DE SPAARNE-BANK) van 29 Aug. 1917 vu00r^ Anaconda Copper 156 al4 156 ï'e Smelting Ref Car Foundry, gew. Kansas City, Marine, 32 lfe Marine, pref. Mexican, 2. Missouri, K. T.gew. Pittsb.Coal,depcert. South.Railway.orig. Denver Rio, gew. Chicago Rocklsland Steel, gew. Atchis.Topeka, Union Pacific, Kon. Petroleum. Bodjong Suiker. Pagottan Suiker Cultuur 4i/a% Nederland Peru, gewone Peru, pref. Amsterdam Serdang Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gec. Hol. Petroleum Orion Dordtsche, gew. United Cigar. Prolongatie •i' cergt getracht te hebben de kast, 'welke .ongeveer 75 K.G. weegt, te forceeren. Er werd r^nnrjete boorsel gevonden. Het bleek ook, rat de brandkast nog naar een ander ver- Vek gesleept was. Hoe de inbrekers er Roeten er minstens wel drie zijn geweest binnengekomen zijn, heeft de politie nog niet knnnen vaststellen. Vermoedelijk is het slot ^nn de straatdeur, dat. blijkens onderzoek, gemakkelijk met een spijker open te maken Was, geopend. De werkster ontdekte 's mor gens te zes uur den diefstal. Het geld, dat in de brandkast geborgen Was, dient voor uitbetaling van werkloozen en salarissen van bet personeel. De petrolenmnood. De afd. Zijpe Van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft besloten een boeveelheid carbid aan to koopen, om de leden in de gelegenheid te stellen bun veestallen dezen winter met aeetylVengns te kunnen verlichten. Distribnti e-v errassingen. Aan bet „N v. d. D.'' wordt medegedeeld, dat de boeren in Drente dezer dagen reeds bun rant soen steenkolen en antraciet, voor dezen win ter hebben thuis gekregen. Ze zullen wel dankbaar ziin geweest, maar de verrassing bad toch ook een eigenaardigen kant, daar de veenboeren nooit iets anders dan turf ge stookt hebben en niet goed weten wat zij met bet onbekende stookmateriaal moeten begin nen. Bevoorrechting met consen ten. Uit Ti el beeft de voorzitter der V. P. N. nar. A. G A. Ridder van Rappard, bet vol gende telegram aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel verzonden: „Tn verband met de artikelen in de „Tele graaf" van 22 en 27 Augustus, betreffende Knoeierijen met consenten, verzoekt het Da- gelijk seh Bestuur van de V. P. N., wier naam ook daarmede gemoeid wordt, TJwe Excellen tie dringend een gestreng onderzoek in te «tellen." 100-j arig bestaan. Door de Philips' tabak-, sigaren- en sifarettenfabrieken te Maastricht zal van 7-10 September a.s. op luisterrijke wijze bet 100-jarig bestaan ge- Echt „Haagse h'' Aan de „Msb." wordt uit Den Haag een gebeurtenisje van de straat gemeld, dat doet herinneren aan bet geval dat een juffrouw voor aardappe- 'enbak een vioolkist gebruikte. Wij lezen nj. het volgende: 't Gebeurde in de Beeklaan. En waar kan dat anders gebeuren dan in Den Haag. Een juffrouw had niettegenstaande het stormachtige weder inkoopen gedaan. Want ook in den Haag stormde het Dinsdag, dat het een lieve lust was. En de winter is op til de juffrouw Was heiast met een groote hoedendoos (de wintermode is blijkbaar weder hoeden van Meter in omtrek) aan den anderen arm een groote fluweelen taseh, waarschijnlijk afgeladen met allerlei winterproviand en distributie-artikelen. *Met snellen pas, de wind in den rug, ging bet huiswaarts. Toen plotseling de touwtjes van de boe- dendoos braken bet zal wel papier touw zijn geweest de doos op straat viel, eenige me ters verder rolde en de inhoud, een kostbare fluweelen winterhoed, pardonsprok kelhout zich over straat verspreidde. Tableau 1 Bankbiljetten gevonden. Te Nijeveen zijn door spoorwegarbeiders langs de lijn vele bankbiljetten gevonden van ver schillende waarde, tot een belangrijk bedrag, 't Geld jg bij den chef gedeponeerd. „Tel." Aut o-ongelak. De heer Vermeulen, burgemeester van Prineenbage, maakte^ met zijn vrouw en een gast, een auto-toehtje in de omstreken van Echt (L.) De auto reed tegen een losloopend paard en kwam daarna tegen een boom terecht. Mevr. Vermeulen en de gast kwamen er ongedeerd af, doch de bur gemeester liep een vrij ernstige hoofdwon de op. Voor den Inhoud dezer rubriek 'stelt de Redactie zieft niet aansprakelijk. j, WIJKVERPLEGING NIEUWE PLANNEN Aan de ingezetenen van Haarlemmermeer. Zoo is dan na veel moeite, zorg en arbeid de wijkverpleging in onze gemeente tot stand geko men. Te Hoofddorp is de wijkzuster reeds in functie en vandaar uit ziet men haar dagelijks per fiets de kranken bezoeken; te Nieuw-Vennep hoopt de zuster binnen een paar weken haar functie te aanvaarden. Dank zij veler medewerking en steun, zoowel van financieëlen als van moreelen aard, is nu althans een begin gemaakt met de wijkver pleging in onze gemeente. Wa ,/ant onze plannen gaan verder. "We hebben nu twee wijkzusters. Maar ons ideaal is en blijft voor deze uitgestrekte gemeente minstens zes of acht zusters. Dat kan, dat is mogelijk en dat is beslist nood zakelijk. Hoe dat kan? Wanneer allen, die nog geen lid zijn van de afdeeling van het Witte Kruis zich alsnog daar voor opgeven. En aat wil immers iedereen Niet alleen Hoofddorp en Nieuw-Vennep, ook Abbenes, Vijfhuizen, de Lynden, den Aalsmeer der-dijk willen we gaarne doen deelen in den ze gen van een goede wijkverpleging. We willen meer magazijnen beter en meer ver- plegingsmateriaal. We willen ook en zijn daarmee reeds begonnen onze afdeeling over de geheele gemeente in dienst stellen van de t u- iberculosebestrijdfing. Helpt ons die plannen verwezenlijken. Dat kunt ge cfoen door voor zoover ge het nog niet zijt 1 i d te worden. En wanneer ge wel lid zijt, door uwe kennissen en vrienden op te wekken o o k 1 i d te worden. Daarmee doet ge een goed werk. Dat honderden ingezetenen tot zegen kan zijn. Maar zelf kunt u er ook het genot van hebben. Wanneer onze wijkzuster uw vrouw of uw kind, uw man of u zelf komt verbinden, verbedden of verzachten uw pijn met haar zachte hand of vertroosten uw hart met haar vriendelijk woord. Wanneer u zelf of een van uwe huisgenooten ratis gebruiken kunt een ledikant of een wind- ussen, een ondersteek of een ziekenstoel of ander verplegingsmateriaal uit de magazijnen van „Het Witte Kruis". Dénkt er ook aan, dat alleen wie lid Is, door de wijkzuster zal worden bezocht. Dat iemand om de magazijngoederen te kun nen bekomen reeds eenigen tijd lid moet wezen. Onze „boden" zullen u dezer dagen bezoeken en, voorzoover u nog geen lid zijt, verzoeken u thans als zoodanig te mogen inschrijven. Vast vertrouwen we op uwe medewerking. Eendracht maakt macht. Laten we allen in toepassing brengen het mooie woord: „Draagt elkanders lasten!" Tot heil der lijdende menschheid. De Commissie uit hel Witte Kruis- 1 bestuur tot werving van leden, C. KOOÏJ. S. SILVER. P. A. TROOST. Haarlemmermeer, 23 Aug. 1917. OVERVEEN. De Tuin- en Boschbouwver- eeniging afd. Bloemendaal hield gisteren een wedstrijd in het maken van bloemstukken. Hierbij kwamen te pas, drie manieren van bloemen opmaken, n.l.: vazen opmaken, bloe menmanden rangschikken en middenstukkeu ordenen. De jury bestaande uit mejuffrouw Wich- man, hoofd van den bindcursus, en uit de bee- ren Timmermans en A, v. de Werff kende de prijzen toe als volgt: Manden: le prijs, de tuinbaas van den heer Bunge; 2e prijs de beer Lodder; 3e prijs G. Sweijer. Vazen: le prijs, Bonheff; 2e prijs de Vries. Middenstukken: le prijs, tuinbaas van den beer Bunge; 2e prijs de tuinbaas van Bel védère; 3e prijs de tuinbaas van „Duin-en- Kruidberg." Het begon vandaag met 'n vijftal overtre dingen wegens wielrijden zonder licht; de schuldigen hoorden allen 2 boe te tegen zich eischen. Een der overtreders was zoo dom geweest 'n valscken naam op te geven, welke leugen hem 15 zal kosten. Vervolgens 'n aantal gedagvaarden, wegens het vervoer van ongekeurd vleescb in de gemeente Velsen. Het leek ons toe, dat aangaande deze verordening in die gemeente eenige misverstanden heer- schen; nochtans werden geldboeten gevor derd van 5 tot 20 gulden. Voor bèklaagden, waarvan de meesten dunkt ons ter goe der trouw handelden, is het te hopen dat er van de boete nog wat af gaat. Hierna 'n lieele serie melkzaak jes. D.e slijter A. de \V. bleek, zooals de keurmees ter verklaarde, een flesch volle melk in voor raad gehad te hebben, die na onderzoek niet aan bet vereischte vetgehalte voldeed. Op een ander tijdstip werd van hem een flesch kar nemelk in beslag genomen, welker inhoud niet meer voor consumptie geschikt was. Waarschijnlijk zal het de W. 15 plus 10 gul den gaan. kosten. Beklaagde vraagt of het niet beter was, dat de monsters melk geno men werden, direct nadat hu ze van den boer ontving, dan kan met meer zekerheid ge constateerd worden, wie de werkelijke schul dige is. De theorie is heel aardigi Andere xnelkslijters en boeren vernamen van den ambtenaar voor dergelijke feiten de eischen van 5 tot 25 gulden boete, bij nietbe- taling een gelijk aantal dagen brommen Een overtreder die al eens meer veroordeeld was, zal er niet met boete kunnen afkomen, want hier luidde de eiscb 3 dagen hechtenis. Tegen een van hetzelfde slag werd 3 dagen p 1 u s 3 gulden gevorderd. Ten slotte eeni ge overtredingen der kieswet, n.l. het niet in fabriek of werkplaats-ophangen van een lijst, waarop de uren vermeld staan, dat de werklieden kunnen stemmen. Allen 1 boete. BRANDKAST MET 20.030 GESTOLEN. In den afgeloopen nacht beeft men zich, ver moedelijk door opensluiting, toegang ver schaft tot bet hoofdbureau der gemeente-ar beidsbeurs, Heerengracht 59, te Amsterdam, en daaruit een klein model brandkast gesto len, inhoudende ruim 10.000 aan geld en een cheque van 10.000. „Hbl.1' DE GEWIJZIGDE KERKELIJKE WETTEN. Op menig punt heeft de bestaande kerke lijke w etgeving door den nieuwen Codex, die in werking treedt met Pinksteren 1918 een merkelijke verandering ondergaan. Op alle Vastendagen, dus ook op Goeden Vrijdag, zal geoorloofd zijn het gebruik van eieren, melkspijzen en met vet bereide spijzen. Geheel in de lijn der nieuwe bepalingen is het opheffen van bet verbod: vleescb eni viseb bij eenzelfden maaltijd te nemen. Voorts houdt de verplichting op van zekere gebeden te bidden op alle dagen der groote Vasten of het brengen van een geldelijk of fer met Paseken. Een nieuwe bepaling is: dat op Paasck-Za- terdag met den middag het vasten en de ont houding gedaqn is. Onder de te vieren feestdagen der geheele Kerk zijn opgenomen H. Sacramentsdag en St Jozef. Het bestaande voorschrift omtrent de Paaschcommunie in eigen parochiekerk wordt aldus gewijzigd: Wel moet den geloo- vigen worden aangeraden in de eigen paro chie te communiceeren, doch een ieder kan in een andere parochie Paschen houden, mits hij daarvan zijn pastoor in kennis stelle. Het is aan te raden, dat iemand, die in stervensgevaar verkeert, nog eens communi- ceere, als bij dien dag reeds de H. Communie heeft ontvangen. Men mag de H. Mis op zijn vroegst begin nen één uur vóór den dageraad, en op zijn laatst óén uur na den middag. Omtrent het H Oliesel: In geval van nood is één zalving op het voorhoofd voldoende, met de voorgeschreven korte formule; even wel blijft de verplichting, zoo het gevaar ge weken is, do zalvingen afzonderlijk aan te vullen. De zalving der voeten kan op iede- ren redelijken grond worden nagelaten. L.K. Bloembollen. De uitvoer van bloem bollen is verboden. Samenstelling van bet wiit- t e b r o o d. Naar men aan de „N. Ct.'' meldt, zal waarschijnlijk reeds ajj. Maandag de samenstelling van de bloem voer witte brood een wijziging ondergaan. Het staat thans vast, 'dat de roggefmoem zal worden vervangen door gerstebloem. De kleur van het wittebrood zal nagenoeg dezelfde blijven. Besmettelijke ziekten. Blijkens opgave in de St Crt. zijn in het tijdvak van 22 toten met 28 Aug., de volgende gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen van den Centralen Gezondheidsraad: te Haarlem een geval van diptheritis; te Haarlemmer meer 5 gevallen van typhus en een geval van roodvonk; te Schoten een geval van dipthe ritis; te Velsen 4 gevallen van roodvonk en te Lisso een geval van die ziekte. BEPERKING VAN DEN TREINENLOOP. Naar thans gemeld wordt, zal de beper king in den treinenloop, tengevolge van den kolennood, op 24 September a.s. Ingaan. Het aantal treinkilometers zal met 35 a 40 pCt. verminderd worden. De beperking is van dien aard, dat van een behoorlijk verkeer geen sprake meer zal zijn. Men verwacht dan ook, dat het publiek zich in zijn reizen zal beperken en dat het zooveel mogelijk de réizen, die gemaakt moeten worden, vóór 24 September zal doen. Ook het goederenver keer zal zooveel mogelijk beperkt worden. Vergeleken bij den toestand van vóór den oorlog (October 1913) zal op verschillen de trajecten na 24 September het aantal treinen als volgt verminderd zijn: AmsterdamHaarlem van 112 op 60; Haarlem—Leiden van 71 op 31; Amsterdam Hilversum van 80 op 38; Amsterdam Zaandam van 62 op 36; Electrische Spoor Den HaagRotterdam van 54 op 80; Am sterdam W.P.Utrecht van 70 op 22; Rot terdamGouda van 60 op 20; Utrecht Arnhem van 38 op 14. Met name de forenzen zullen groote be zwaren van cle nieuwe regeling ondervin den; bet zal niet meer mogelijk, zijn volledig te voldoen aan de belangen jan hen, die voor onderwijs, werkzaamheden in fabrieken of kantoren of beursbezoek van de treinen moeten gebruik maken. Met de belangen van handelsreizigers is zooveel mogelijk rekening gehouden, door handhaving van de treinen, die voor en na afloop hunner werkzaamhe den loopeu. On ga veer alle exprestreinen Amsterdam— Rotterdam zullen uitvallen, met name die .vat 7.45 en 8.45 's morgens uit Amsterdam. Tengevolge hiervan zullen de andere trei nen dubbel belast worden. Het gaat niet aan dia treinen onbeperkt te verlengen, daar re kening moet worden gehouden met de lengte der perrons. Men zal de treinen zooveel mogelijk later doen beginnen en vroeger doen eindigen. Zoo zal de laatste reis Amsterdam—Rotterdam en omgekeerd te ongeveer 9 uur zijn; de laatste trein naar Hilversum en dé Zaan zal te rUim 9 uur loopion. Hoor laat te beginnen, en vroeg te eindi gen, hoopt men ook de verwarming en ver lichting te beperken. Nog »nkele voorbeelden» de vijf sneltrei nen AmsterdamGroningen .vice-versa wor den verminderd tot twee. De middag-sneltreinen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam naar Groningen, Friesland, Limburg en Zeeland vallen geheel uit. Een deel der overblijvende sneltreinen zal over een gedeelte van bet traject boemel- trein worden. De treinen worden langer; de verwarming zal vermoedelijk igeheel worden stopgezet; de verlichting zal tot een minimum worden beperkt Het rijden met wagens met door gangen zal eveneens zooveel mogelijk beperkt worden. De Zondagsdienst zal nog iets meer wor den beperkt teneinde in de week nog zooveel innerelii-]: treinen te kunnen laten rijden. De spoorwegen hebben voor deze nienwe regeling geen gelegenheid gehad het publiek te raadplegen, daar eerst dezer dagen bekend werd, dat voortaan slechts over een beperk te hoeveelheid kolen kan worden beschikt voor den treinenloop. SCHOTEN. Gelijk algemeen bekend is, zal Zondag 2 September a.s., door de leden van den R. K. Ned Volksbond over. geheel Neder land een algein. H. Communie worden ge houden voor het welslagen der vredesbemid deling van Z. H. den Paus. Dat ook de afd. Schoten en O. daaraan deelneemt behoeft geen betoog. Het moet een grootsche Roomsche betooging worden, waarvan groote kracht uit gaat. De zoo vurig verlangde vrede, thans door Z. H. den Paus, daadwerkelijk voorge steld, moet er komen' En hoe kunnen wij 's Pausen streven beter steunen dan zoo al gemeen mogelijk tot de II. Tafel te naderen? JJus Roomsche Volkstxmders van Schoten en O. allen getoond dat het onze ernstige wil en wensch is' Niemand zoeke een uitvlucht. 'Allen zijn aanwezig- Wegens het pl 'gen van niet na'der aan te duiden handelingen mét een 6-jarig meisje op den Doodweg is door de politie aange houden en ter beschikking der Justitie gesteld de 20-jarige J .S. te Haarlem. Burgerlijken Stand. Ondertrouwd J. P. Zwoiphonnig en A. Kuhlliaus. 'J. P. van Meulenaarsgraf en O. E. de Graaff. Geboren: e. van M. J. NijssenBottelier, z. van H. S. Biraakensiek—Bes. z. van J. BakkerVerton. Overleden: J. P- de Muijnk, echtg. van J. W. Lubberhuizen, 27 jaar. Hee twa ter keukenB. en W. van Scho ten stellen een onderzoek in of het mogelijk is van de geproduceerdon stoom Tier gas fabriek gebruik te maken ojm aan de vrou wen gelegenheid te geven de wa.se h te doen. HEEMSKERK. Maandagavond vergaderde de Vakgroep Tuinders bii den heer B. de Roode op Nooddorp. De voorzitter, G. Ver- duift, leidde eerst in de bespreking maximum prijs vroege zandaardappelen. Uit verschil lende verklaringen bleek verschil van opvat ting. De aardappel-Centrale in Den Haag rekent de Eigenheimers niet tot de vroege zandaardappelen, zoodat ze niet onder den maximumprijs vallen, terwijl 't aardappel- Bureau in Amsterdam een andere meening schijnt toegedaan. Besloten werd in Den Haag een nadere verklaring te vragen. Wat klare mest betreft, biervan was in vereeni- ging met Beverwijk duizend meter aange kocht. Na eenige bespreking werd besloten aa. Donderdag van 7-9 uur de leden in de gelegenheid te stellen, bii B. de'Roode of Je. Roedijk bestelling te doen van klare mest, poters en brandhout. Hierna sluiting. IJMUIDEN. Kolonel G- Al Linckers; van het korps Mariniers, is bestemd den kapitein ten* zee li. van der Wal, die «erlang naatr Indii# ver trekt, op te volgen als oomm&od&nt van de positie IJmuideu. IJMUIDEN. In de jaarvergadering van de Ned. Vereen, van Ingenieurs, welke dezer dagen te Amsterdam werd gehouden, is in het bestuur o.m. gekozen de heer K. H. Tu- senius, alhier. VELSEN. De Commissie tot' stichting ran een Witto-Kruisgebouiw alhier, had gisteren avond een kunstavond georganiseerd in de buitenplaats Velaerbeek, welwillend door baron van Tuyll van Seroo&kerken afgestaan. Door het slechte weer kon de uitvoering echter daar niet plaats hebben, maar wend deze nu gehouden iu de concertzaal der Papierfabriek, eveneens belangloos afgestaan. Het concert werd gegeven door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" van Haar- lem en het gemengd koor „Zang Veredelt" van hier. Beide koren hebben prachtige nummers ten gehoore gebracht. Over het zingen van .«Zang en Vriendschap" was het publiek gewoon opgetogen. Het applaus wa» telken» lang en hartelijk. Na liet laatste nummer heeft het kwartet van „Zang 'en Vriendschap nog een tweetal nummers ten ge hoore gebracht, die met een langdurig applaus werden beloond- Stormenderhand werden de harten veroverd en het publiek toonde zioh uiterst dankbaar. Het woord van dank, door den voorzitter aan allo medewerkenden voor dezen schoon en avond gesproken, was een ieder uit het hart gegrepen. HAARLEMMERMEER. Het is de politie ge lukt. den dader te ontdekken, die jJ. Zaterdag avond den heer van Br., werkzaam ter secre tarie, op zoo ergelijke wijze heeft aangerand. Tegen hem, zekere W. O., wonende te Hoofd dorp ia proces-verbaal opgemaakt. Het schijnt Zaterdagavond aan de Geniesluie, waar deze mishandeling ia voorgevallen, een eohto dronkemanspartij te zijn geweest. Van brooddronkenheid wdst men blijkbaar niet goed wat men uitvoerde. Er gebeuren den laatsten tijd veel ongeluk ken in de giroenteninmaakfabriek van dé firma Blad te Hoofddorp. Bijna geen dag gaat er om, of van de jeugdige arbeider» of meisjes ziin er, diie met het boonen snijden voor de inmaken!, een of meer vingertoppen verliezen- Gisteren verloor weer een jongen een atuk van ziin vinger; hij weid door den vrachtrijder Jansen per rijtuig naar de ouderlijke woning te Haarlem vervoerd. Er werken veel vrouwen en meisje uit Haarlem aan deze fabriekde meeste der getroffenen zijn dan ook Haarlemmers. HILLBGOM. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert Dinsdag 4 September, des namiddag-s te 8 uur. De agenda bevat niet minder dan 21 punten. LISSE. In het gehucht Halfweg alhier, heeft men in den afgeloopen nacht niet min der dan 7 fietsen gestolen, en wel 8 bij M. van Kampen en 4 bii Gebr. Langeveld. Te oordeelen naar enkele onderdeelen, die men heeft achtergelaten, veronderstelt men, dat de dieven do fietsen eerst uit elkaar heb ben genomen, voordat zo vervoerd werden. Nader meldt men ons nog: In den afgeloopen nacht zijn in de bunrt van het station bij verschillende bewoners niet minder dan 8 fietsen gestolen. Drie wer den er in 't water teruggevonden, echter van de banden ontdaan. Daar er gisteravond uit den laatsten trein vreemdelingen, afkomstig uit den Haag zijn uitgestapt, vermoedt men dat het Hagenaars ziin. ZAANDAM. Zondagavond te 10 uur geraak te de 68-jarige mevr. de wed. Houtman, uit Amsterdam, van den stoombootsteiger te Zaandam, waar het tengevolge van de ker mis buitengewoon druk was, te water. Een militair nit Amsterdam 6prong terstond te water en wist de drenkelinge te redden. Dins dag echter is mevr. H„ ten huize van haar zoon, waar zij Zondag op visite was geweest, aan de gevolgen overleden. Volgens opgaaf in de St. Crt. zijn in het tijdvak van 22 tot en met 28 Aug. alhier een geval van roodvonk en een geval van dipthe ritis voorgekomen. As. Zondag zal alhier wederom een Bloemendag met collecte gehouden worden ten bate der noodlijdende bevolking in Bel gië. Bollenexpoxt. De „Waalwfcjt'j van de H. A. Lijn. die met een lading, uitsluitend be staand© uit bloembollen naar New-York is vee brokken, kon niet' allee medenemen, zoodat 4000 5000 kisten moesten achterblijven. Men stelt nu pogingen in het werk, om half September weer een boot van de H. A. Lii.n te laten loopon, diie dan do nu achtergebleven kisten, alsmede de reet van liet verkochte zou meenemen. Het is evenwel lang niet zeker of men met een tweede boot slagen zal. Keuring van voor den Land storm ingeeohrevenen. Binnenkort, vermoedelijk reeds half September, zullen weder de verschillende keuringsrad'en zitting houden voor het onderzoek naar de «eeohiktkeid voor don militairen dienet van landat/cxrmpliobt'.gen en voor den dienst b« d'en landstorm JngescUrc- venen. Tot 'doze laatste oatagorie behooren dé personen, geboren in de jaren 1881. 1880, 1879, 1878, 1877. en 1870, die ambtshalve op de go- moenteseoretari8n ingeschreven worden, dooh nog niet landstormplichtig ziin. Zil worden dat eerst na een wetswijziging en tot) die wijziging zal niet eer woorden overgegaan, dan in drin gende noodzakelijkheidi. vermoedaUik dus in go- val van oorlog. Om dan spoediger over de voor den dienst geschikt en dézer jaarklassen W kun nen beschikken, worden de oproeping, en inlij ving ervan geheel voorbereid. De ingeschreve nen ontvangen te hunner tijd van den burge meester een oproep in gekaart, waarop vermeld wordt, dat zij zich aan een ondbrzook Omtrent hun geschiktheid voer den lamdatormdienst. kunnen onderworpen. HAARLEMMERMEER. Groenten- on Fruit- veiling te Hoofddorp op 29 Augustus. Aardappelen. Muizen I 22.15. Eigenhei mers f 2—8. Kriel f 1.80—1.00. Alles per 6Q K.G. Wittei pronkboonen, binnen), f0.05 Dubbele Spercieboonen 8—11 ct., buiteul 10—18 ct. Riesenboonen, buitenl., 14—16 ct. Alles per K.G. Bosuien f 1.55 per 100 bos. Roode kool. Binnenland f 20—21: Buitenland 75. Witte kool. Binnenland 13—15; Buiten land' 80—40 per 1000 K.G. Juttoperen, 0.07— 0.10. Suikerperen 0050.07. Diamantperen, 0.000.09. Dirkjesperen, 0.020.05. Stoof peren 0030.06. Wjjnappelen 0.11—0.12. Zure appelen, 0.040.08. Zoete appelen ƒ0.02- 0.08. Alles per K.G. Bloemkool per stuk 0 01 0.02-. Peterselie, per K.G. 0,11 BOVENKARSpEL (Station). Prijsnoteering op 29 Augustus. Aardappelen. Streek er mui zen f 182Va per 25 K.G. Bloemkool fijne le soort f 12.7524, buitenl. f 1826; 2e soort f 6.50—10.75, buitenl. f 12—7.75; 8e soort f 2.50—2.60, buitenl. f 7.75—11.75; Wit te kool f 2.30—3, buitenl. f 8—5; Roode kool f 2.104.25, buitenl. f 58.50; Groote gele f 2.65 per halve ILL. Aanvoer 26 zakken. Peren f 2.202.30 per halve H.L. Aanvoer 4 zakken. Slaboonen f 1.802.35, buitenland f 2.302.70; Snijboonen f 0.80—1.945, bui tenl. f Sper zak van 15 K.G. Rabarber f6.70 7.20, buitenl. f 48 per 100 K.G.Blad f 0.15 per 100 K.G. Komkommers f 0.351.85 per 100 stuks. LEIDEN, 2 8Aug. Groenten. Andijvie f 1.90 3.50, bloemkool f 22, komkommers f 86 per 100. Vanaf heden ziju de veilingen, wel ke Dinsdag- en Donderdagmiddag werden gehouden, geëindigd. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Augustus. Hoogste barometerstand boven 760 m.M. Zuid-Duitschlandlaagste barometerst. 743.1 m.M., Skagen. Verwachting (van den avond van 30 tot den avond van 81 Augustus): Matige tot krachtige, later afnemende westelijke tot zuidwestelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen; iets warmer overdag. Eerste koers 1 weede koers 156 1'2 97 814 96 96 72 71 7)8 71 8|g Erie, 25 8/8 25 251,16 21 0/i« 21 9/16 32 Kg 32 1/16 91 8(8 90 1)4 90 1/4 8 5/10 8 14 $8/l6 68/8 6 3/8 44 43 43 hie 25 25 10 7/kj 10 8)g 10 9/18 561/s 561,8 109 8,4 109 108 7,8 100 1/16 99 7,8 136 Hg 136 1/4 1361)2 550 547 1)2 548 124 8)4 124 8/4 Hanüelsver. A'dam 4421)2 442 443 1(3 232 232 191 l/g 191 7(8 100 18/16 101 5 0/o 101 1)4 101 1/4 7% 7 1)2 28 «/ie 28 8,4 154 8/4 155 219 i'2 220 220 106 108 106 i/a 178 1/2 177 177 1,4 65 64 7i8 198 8)4 198 7/8 36 8/16 38 1/2 36 9/18 21/2 2 1/2 el De Heer en Mevrouw ROO- ZEN-GRIPPELING geven ken nis van de geboorte van een Zoon. Overveen, 29 Aug. 1917. Monster 3746 Eenige kennisgeving. P. HOOGEVEEN Lzn. en C. M. HOOGEVEEN-ALTHOFF, geven bij dezen kennis van de geboorte van hun Zoon PI ET ER. Haarlem, 30 Aug. '17. 3755 Aan allen, die hun belangstel ling getoond hebben ter gelegen heid van mijn 90en verjaardag, vooral aan de Eerw. Moeder en Zusters van Huize „Duinrust", betuig ik mijn oprechten dank. Wed. S. WINDER-LEUVEN. Overveen, 30 Aug. '17. 3738 Burgemeester e» wethouders van Noordwtjkerhout roepen sollicitanten op naar de op 1 October a.s.vacee- rende betrekking van Sarwedde f 550.—, pensioensbijdrage Borgtocht f 5000.—. lederen werkdag van 9 tot 1 uur zitting. Stukken voor 10 September a.s. aan den Burgemeester. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. WARMERDAM L. B. De Secretaris, 3710 A. J. WIJNEKUS. Ka! op VRIJDAG 31 AUGUS TUS a.s. den geheelen dag Het bureau voor afgifte van buitenlaadsohe paspoorten aal echter geopend wijn tue- sohen !2Va i'/a uur. i' 11 k|l 'f *•'1 i'j i l| V» "V ijl I' I J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 3