Gemeente-Gas&edrijf-flaarlein 1 "laatste nIëüws MARKTNIEUWS TYPSSTE, ADVERTENT! ÈN v'ERKOOPINGEN enz. Provinciale Waterstaat van Noord-Holland TE SCÖOP EIKELS1 zullen a.s. Maandag1 de lessen kunnen Aanvangen. 11 De heer Tadema besloot met' eenige har telijke woorden van dank aan dén heer Bur gemeester, het' bestuur en de leeraren en achtte zich gelukkig hen 'n betere lokaliteit itoor het verrichten van hun moeitevollen ar beid te kunnen aanbieden. Tenslotte beval tpreker de school in aller blijvende belang stelling aan. Ma deze officieele plechtigheid werd het' gebouw bezichtigd, waarin 'zich bevinden: vier pianokamers, een orgelkamer, een vi- eelkamer, een theoriekamer en de groote koorzaal. In deze laatste is geplaatst het portret van den oprichter der gfdeeliug Haarlem, den heer C. G. Schneevoqgt, welke foto door een toeval aan de vergetelheid kon borden ontrukt. Ook werd nog medegedeeld dat alle muren en plafonds gevuld zijn met Zeegras, ter voorkoming van het doordrin gen der geluiden 'van het eene tot het andere leslokaal, hetgeen een groote verbetering is. Wij wenschen he t bestuur der afd. Haarlem alle succes toe met de nieuwe muziekschool, die ongetwijfeld op de belangstelling van vele muziekminnende Haarlemmers mag re- tenen. SCHOTEN. Gisterenavond hield do afd. Schoten en* O- van den Ned. U.K. Volks bond een huish. vergadering, waarin als spr. zou optreden de heer J. W. Smit, centr. pre sident. Het weer was van dien aard, dat slechts een zeer gering aantal leden den tocht durfde;* wagen naar de Kerklaan. Op voorstel van den heer Smit, werd besloten, dat alleen de huishoudelijke zaken zouden afgehandeld worden, en dat over 14 dagen de heer Smit, wederom zou komen, om te spreken over het op te richten secretariaat van den Arbeid. Hij hoopte dat het weer beter zou medewerken dan thans, He lieer Burger, als waarn. voorzitter, opende de ver gadering met gebed, dankte den heer Smit voor zijn komst, en voor zijn toezegging, dankte ook den ZeerEerw. heer Adviseur voor zijn aanwezigheid en sprak zijn voldoe ning uit over de groote deelname der leden aan do Alg. H. Communie, voor den vrede. He heer Burgers stelde voor: een motie te zenden aan het bestuur van de federatie van Hioc. Werklieden ver. en Volksbonden, Waarin o.m. wordt aangedrongen, een krach tig beroep te doen op alle R.K. arbeiders van alle landen om hun volste vertrouwen te stellen in de vredes-bemiddeling des Pau sen en hun invloed aan te wenden bij de regeeringen van hun land ten gunste van den vrede. Deze motie hier in 't kort weer gegeven, werd met algemeene stemmen aan genomen. Nadat de notulen waren voorgele zen en goedgekeurd, werd tot afgev. naar den Centr. liaad gekosen de heer B. Burger. He heer Smit, Centr. pres. sprak hierna met eenige woorden over het Secr. v. d. Arbeid, welk onderwerp echter in een volgende ver gadering in breeder trekken zal uesproken Worden. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer Heijnis Sr. besloten een afge vaardigde te zenden naar den Vredesmeefing in Den Haag. Daartoe werd gekozen de keer H. van Geidorp.. Nadat nog verschillende taken waren gesproken werd de vergadering, na een ctpwekkiug, om de volgende bijeen komst grooter. te doen zijn dan thans, door den waarn. voorzitter met den Ckr. groet ge sloten. Uit 'n schuur op den tuin „Spaarnhoven" alhier, is van den tuinder B. een bedrag van f 70 gestolen. VELSEN-IVLULEROOG. Men schrijft ons Be R.-K. Pr&pagandacfub alhier, hield in de Ei'geioopen week, haar gewone maande li.iksobe ledenvergadering, lledcueeling wietrdi gedaan, dat door Z. H. H. den Bisschop van Haarlem statuten en reglement dar club goedgekeurd watten entot geestelijk adviseur deer club benoemd was de weleer w. heer P. van Kampen, kape laan alhier. Wijl het neutrale dagblad ,/Ie Courant", helaasnog maar al te veel abcmné's telt onder die Katholieken van Veisen en Wij kor oog, werd besloten een aotae daartegen op touw to zetten. De middelen daartoe werden besproken en goed- Ifikeurd. 4 Nieuwe leden werden aangenomen. Zoodat de olub thans 22 leden tel t'. Het bestuur bestaat thans uit do heetrenG. P. Dangendijk, voorzitter: C- Heemskerk, Melklaan L. 106, secretarisP. Harsveld, penningmeesterH. van dén Bos. commissaris, en J.Kalf, algem- functio naris. HOORN. B. en W. stellen aan den Raad voor de oommissio voor de Centrale Keuken een erediet van 60Ó0 to verleenen teneinde de keuken te kunnen uitbreiden. Do oommissio wil aan de keuken uitbreiding «reven vermits die resultaten, dit voorjaar mot do op bescheiden voet. opgerichte keuken bereikt, doen verwaeh- ten, dat er gedurende den aanstaanden winter aan een goed ingerichte keuken behoefte zal blijken te bestaan. Voorgesteld wordt de keuken op te riohten op het terrein van de gasfabriek, waarmee beoogd wordt, gebruik te maken van stoom, door de gasfabriek te leveren- Hierbij zit de bedoeling voor een zoo spaar zaam mogelijk gebruik te maken van brandstof fen. Ook aohten B. en W. het van belang dat tn een zoodanige inlichting welke machinaal zal worden gedreven en waarin werktuigen wor den geplaatst v-an ongewone samenstelling, teohnasch toezicht wordt gehouden. Daar de gasfabriek niet gunstig gelegen is, ligt het in hot voornemen der oommissie, liet eten gedeeltelijk te vervoeren naar de school in de Ramen, en. als het bestuur daartoe toestem mm» geeft, naar het St. Jans Gasthuis, om ook daag to worden gedistribueerd. Het ligt niet in de bedoe mg om het eten naar meer plaatsen te vervoeren, wyl de afstanden niet groot riin en ook omdat het verver nog al kosten met zich brengt. Voor het vervoer van het eten moet n.L gebruik worden gemaakt van transport- hotels met dubbele wanden, om te voorkomen, dlat het eten koud wordt. I oor de behoorlijke ïnnchtnng dei* keuken wordt verder noodig geacht de aanschaffing van Oen aardappelschilmachine, een snijmachine voor groenten, wasehbakken en transpor tlcetels. De oom missie heeft rich in verbinding gesteld mot het koninklijk nationaal steuncomité, ter verkrijging van 't dlooT dat comité bij eene cir cuit a.Iro van 16 Maart j.l. toegezegde bijdrage in j9 oprichtingskostentot ten hoogste 3/4 ge deelte. VELSEN- Wij ontvingen het verslag over dén Rostand van het Lager Onderwijs in de gemeen- 19 Veleen, gedurende het jaar 1910. j Hat het verslag zien wij dat er op eindl van i a«16 in onze gemeente waren 16 scholen, waar van 7 openbare en 6 bijzondere. Dus 1 school meer dan het vorige jaar en wel de openbare school G te Wijkexoog, die dit jaar in gebruik genomen werd. Het totaal aantal leerlingen bedroeg 4168 tegen 8921 een jaar te voren.De toename was dus 237. Daarvan bezochten 1992 de openbare en 2160 «ïe bijzondere scholen, tegen 1857 en 2064 het vorig jaar- Bezochten in 1915 207 leerlingen meer bijzondere dan openbare schooien, in 1918 was dit 174. Door liet personeel der openbare scholen werden 5 akten behaald, door dat der bijzondere 11. In het vérslag wordt mededeeling gedaan der resultaten van het onderwijs, die over 't geheel bevredigend genoemd kunnen worden. Het herhalingsonderwiis wordt slechts ge geven op 6 scholen en dan nog aan zeer weinig leerlingen, aan school A begint het tot bloei te komen, de meeste leerlingen voor dit onderwijs heeft de R.-K. Soh.ool op Wijkeroog. n.l. 70. De meeste leerlingen heeft school D. te Vel- ■s ar oord (532) het kleinste aantal school E te Vëlsen (77-) Op de protest an tsche bijzondere scholen gingen 1141. op de R.-K. 1055 kinderen. Het verslag bevat voorts een staat, aangeven de het schoolverzuim in 1916, gesplitst in ge oorloofd en ongeoorloofd verzuiim. Daaruit zien wij opnieuw hoeveel kinderen hier. vooral op Velaen en Driehuis, Volseroord en Santpoort, des zomers van de school wegblijven door arbeid in de tuinen. Als bijlage is opgenomen het adres aan den raad inzake het onderwijs aan achter lijke kinderen. ZANDVOORT. Aan het strand alhier zijn verscheidene mijnen aangespoeld. Dertien lig. gen vóór het dorp. Daar door de schomme ling gedurende het aandrijven gevaar voor ontploffing kon ontstaan, werd door mili tairen en politie het geheele strand ont ruimd evenals de Boulevards henoorden het dorp. De mijnen zijn onder militaire be waking gesteld. Bij paal 69 bezuiden onze plaats is aangespoeld het lijk van een vermoedelijk Duitsch vliegenier. Hij was gekleed in don kerblauwe uniformjas met twee goud-brons kleurige knoopen, waarop een gekroond anker en op één der mouwen een gekleurd anker, waaromheen een rood gekleurd schroefblad. Aan den binnenkant was de jas gemerkt W. Paatz II S. F. A. Op het hoofd bevond zich een licht grijs mutsje, een grijs gekleurde wollen muts en een bruin ledren motorkap. Het lijk verkeerde in verregaan- den staat van ontbinding en is overgebracht naar het lijkenhuis] Aan het politie-bureau zijn inlichtingen te hekomen omtrent een gevonden tasch, in houdende een portemonnaie met geld. Burgerlijke Stand. Geboren: dochter v. M. M. van der SchinkelLefferts. Overleden: W. H. van Vliet, 27 jaren. EGMOND-AAN-ZEE. De directeur-generaal der 'posterijen en telegrafie miaakt bekend: dat met ingang van 5 September 1917 het post en telegraaf- en telefoonkantoor alhier gedu rende hot geheel e jaar op werkdagen zal ziin opengesteld van 8 v.m. totJ 8 mm- [HOORN. Het schijnt dat onze gemeente binnen afzienharen tijd van do gasrnisèra zal worden verlost. Langen tijd, eigenlijk jaren lang, heeft men de oplossing van het eLeo- tricitejtsvraagstuk op de lange baan weten te schuiven, in hoofdzaak, omdat men er een gevaar in zag voor de gasfabriek. Dit ver ouderde standpunt komt die gemeente thans duur t|Q staan. Van hooger hand wordt op eiectrifieatie aangedrongen en het gemeente bestuur zal zich nu niet langer aan aanslui ting kunnen onttrekken, ondanks de duurdere materialen. Voor de raadszitting welke Dine- dag a.s. zal worden gehouden, staat do eiec trifieatie nog wiel niet op de agenda en even min zijn lex van B. en IV. tot nu toe defini tieve voorstellen ingekomen. Voor de eerst volgende vergadering mogen echter dusdanige) voorstellen worden tegemoet gezien. In de huurcommissie is in de vacature van den heer A. Kiinkum, tot plaatsvervan gend lid, (voor de huurders) gekozen de heer J. Wpijling, (Hath.) Dp gemeente Hoorn is tot nu too de ieenige gemeente waar de najaarsmarkt op Kondag niet was afgeschaft. Purmerond eu! lAkmaar maakten reed3 Ieenige maanden ge leden e.en verordening |op hot marktwezen om (de najaarsmarkt tniet meer op Zondag te doen houden. f B. |en W. Ivan Hoorn stollen thans voor de eerste najaarsmarkt te doen plaats hebben op den 2en Dinsdag in de maand November, aanvangende des middags 112 uur, en den daarop volgenden "Woensdag van 7 uur 's mor gans toft 4 uur 's middags. Na opjening werden Üe notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek van mej. Corn, Rab, om verhooging van salaris, als heip eter aan de bewaarschool. B. en W. stellen voor, 'dit mdt 50 te verhoogen, hetwelk werd goedgekeurd Besloten werd, de beschikbare petroleum te distribueeren onder degenen, die geen an dere verlichting hebben. Ingekomen was een verzoek van de Ne- derlandsche Geheelont'oudersbond om een ver ordening te maken, dat bij demoblinat'o de café's zullen gesloten zijn en er geen sterke drank zal mogen worden uitgereikt. De Voorzitter zegt, dat de gemeentever ordening hierin al voorziet en de Burge meester hiertoe ten allen tijde het recht heeft, hetwelk reeds aan den Commissaris was medegedeeld; het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Van het Steuncomité was ©en schrijven ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat in dien de gemeente de Centrale Keuken niet wilde overnemen of subsidie hieraan ver leenen, het onmogelijk was de keukeu lan ger voort te zetten. De Voorz. zegt deze zaak met de com missi© te zullen bespreken; het komt hier op neer, dat er maandelijks f 50 tekort komt hetwelk door de gemeente betaald zou moe1! ten werden, en clat dit ook van terugwer kende kracht zal zijn. Algemeen was men van meening, dat de keuken niet gemist kan worden en werd besloten het gevraagde toe te staan. De heer Zonneveld meent, dat het over weging verdient, of de arme menschen het gebruikte met per week zouden kunnen be talen; die menschen ontvangen Zaterdags hun loon, jen dan kunnen ze betalen hetgeen zja gedurende die week ge-had hebben. De Voorz. zegt dit gaarne aan do com missie in overweging te willen geven. Nagegaan werd de rekening v;an het Bur gerlijk Armbestuur te Marken-binnen, wel ke aangaf in ontvangst f 792.04i/2 in uit gaaf f 246.80, batig saldo van f ö4524i/2. Dp rekening werd goedgekeurd. Dp gemeente-rekening gaf aan in ont vangst i' 55877.121/2, ©n uitgaaf f 55468.151/2, batig saldo van f 408.97. Dp oommissie, die 'de rekening had na gezien, verklaarde bij monde van den heer Visser, deze in orde te hebben bevonden. B. ©n IV. stellen voor het koopen der mpubeien, welke benoodigd zullen zijn voor het nieuwe raadhuis, aan hun College pver te laten. Dp heer J, Zonjée vraagt, of pr reke ning mede gehouden zal worden, deze yan de ingezetenen te betrekken. Dp heer Zonneveld meent, dat dit voor later is, waar de meubelen gekocht zul len w,orden. Dp heer .Visser zegt, het eerst ook nog wpi eens te willen overwegen. Dp heer J. Zonjée stelt voor de kwestie aan te houden tot een volgende vergade ring; alzpo wprd besloten. Bij de rondvraag vraagt die. beer Visser, of dp Voorzitter niet het hoofd js de® Le- vfensmiddelen-Oommissie Dp Voorz. zegt: er is een Commissie, die de verantwoording draagt. DP heer Visser vraagt naar bet gerucht dat eijr gaat, als zou er ooete opgejtej»! Zijn, doordat »-nr dier rijst .gemalen ja; er wordt al gesproken van f 1009 en f1500 boete. i Dp Voorz. z&gt niet van boete gehoord te hebben; er is wel een kwestie met de rijst, hierover is nog een onderzoek gaan de; ter schijnt hier rijst gemalen te zijn, toen het al verboden was; maar liet was geen rijst ,van hier; deze is uit Amster dam gekomen, meer kan spr. ook nog niet zeggen. De heer Zonjée vraagt of er nu al een onderzoek is ingesteld naar het koken met eleotriciteit. Be Voorz. zegt, dat dit niot aan to ra den is; de instrumenten zijn er met voor te kjrijgen en ze zijn spoedig defect. Dp heer Groot klaagt over dp slechte le vensmiddelen-distributie, 4e één krijgt dub bel en de andere niets. Dp Voorz. zegt, dat daar weinig aan te doen islipt ©enigste iaer wordt min der gestuurd, dan waarvoor bonnen zijn; hpt geheel zou een gemeentezaak moéten zijn, wilde lipt goed wezen. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten ©n ging de Raad in comité. „O.Bi." UITGEEST. Woensdag 5 Sejt. vejg adert IJMUIDEN. Aan den Rijksstraatweg bij *UÜS avonds half 6 bij G. Smit,*de aid. Uil- den Overweg worden door den aannemer v. Asselt te Velsen 4 burgerwconhuizen ge bouwd voor rekening van den heer v. d. Kint in de Breesaap. Wij vernemen dat de aanbesteding van 91 woon- en 8 winkelhuizen voor de Alg. Co öperatieve Arbeiders-W oningbouw vereeni- ging, welke op 10 September a.s. wordt aan gekondigd, dien dag niet gehouden zal kun nen worden. IJMUIDEN. Van IJ nruid-en is Vrijdag een stoomtrawler ter vi,ssoh©ri.i uitgevaren, welke uitsluitend hout als brandstof meden am. Wanneer de proef slaagt zullen ongetwijfeld meerdere schepen met hout gaan stoken. Het „Alg. Hibld." verneemt, dat een go- boel e vischzendiing van 500 kisten na aankomst in Londen bleek bedorven te rijn en daarom vernietigd is. Vn.n eeno andere zending waren 35 kisten voor de consumptie afgekeurd. Dit bedierf wordt toegeschreven aan het lange wach ten in Rotterdam wegens gemis aan sdheeps- ruimte. IJMUIDEN.- Volgens rapport van een in IJmuiden binnengekomen vrachtschip dreef bij Zandvoort een Djk rond, dat wegens de hooge zee niet kon worden geborgen. Vanuit Haarlem werd iemand naar IJ muiden overgebracht die onder verdenking staat ten nadeele van de Papierfabriek in Velsen koperen voorwerpen te hebben ont vreemd. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Burgerlijke Stand. Getrouwd: F. J. Boelrouwer en M. O. E. Muller. W, M. A. M. Solioonebeek en M. L. van Seg- gelen. R. H. Hjomule en J. A. Eggerding, EGMOND-AAN-ZEE. Den 29 Augustus was het 25 jaar geladen dat da wethouder. 4e heer, G. E. A. van Hall, nitting in den Raad dezer ge-' meento nam. Hij ontving dien dag vele geluk- wenschen. UITGEEST Raadsvergadering. [Af wezig de heer N. Zonjée en met kennisgeving d© heer Brasser, geest der Hanze. Agenda: Opening, notulen, ingek. stukken, bespreking Ilanzebank, voor stel bestuur, verslagen der afgevaardigden, rondvraag en sluiting. Burg. Stand. Generen: d. van K. Tromp en M. Schouten. d. van J. van Haasteren en W. Kiebert. z. van J. Teeling en C. da lioode. Overleden: G. Zonneveld, echtg. van O. Bloedjes, 65 jaar. De heer j. Visser, directeur van de stremselfabriek alhier is benoemd tot lid van de arbitragecommissie, ten doel hebbende controle uit te oefenen op de te leveren lebmagen voor de slremselkabricage ten be hoeve van de streniseifabrikantenvereeinging, te Rotterdam. UIT BEVERWIJK Naar wij vernemen bestaan er plannen dat de mamerfabriek zal worden aangekocht door den heer Matera. Indien zulk® door mocht gaan. bewijst dit zeer zeker den buitengewonen groei der zouteriien hier ter plaatse. Donderdagavond j.l. vertoefde hot Kamer lid de heer Engels in onze Gemeente en hield eene conferentie met het Bestuur en Raad van Toericht van „Kennemerland". Ook d3 beide geestelijke adviseurs van de L. T.'B. te Heems kerk en hier waren aanwezig. VELSEN. Het drijvend hotel alhier, de J. P. Coen, is gisteravond als zoodanig gesloten. Het aohip blijft hier nog tot den löen en vertrekt, dan naar Amsterdam. Het Velsen's Ziekenfonds keurde het voor stel van Dr. Heslinga tot heit aanstellen van een assistent, goed. Besloten werd een bijdrage van 25 te verleenen voor het 4e stichten Witte Kruiisgebouw te Volseroord. UIT DE ZAANSTREEK ZAANDAM. De ontwerp-gemeentébegroo- ting, zooals deze bij den gemeenteraad ie in gediend, sluit wat de gewone middelen be treft, in ontvangst en uitgaaf met een totaal van 1.181.602 en wat de buitengewone mid delen aangaat ad 1.048.304. Het percentage der belasting bleef gehandhaafd op de hoogte waarop het sedert 1914 staat, oploopende tot 10.64 pet. voor de hoogstaangeslagenen. Dank zij het feit, dat ook in de gemeente Zaandam aanzienlijke oorlogswinsten gemaakt worden, zoodat de opbrengst der inkomstenbelasting buitengewoon hoog kon worden geraamd, n.l. op 423.000 d.i. 85.000 hooger dan voor het loepen de jaar, kon do begreoting sluitende worden gemaakt. Als bijdrage aan het Bur gerlijk Armbestuur werd uitgetrokken een bedrag van 60.461, tegen 45.485 in 1917 en 37.454 in 1913. Daarnaast wordt voor de eerste maal een post op de begroeting ge bracht als subsidie aan het plaatselijk Steun comité. Voor uitgaven ter zake van de uit voering der Diatribetiewet werd een som van 68.000 uitgetrokken, voor dnurtehijslag aan alle gemeente-ambtenaren 40.000. Door B. en W. werd een adres aan H. M. de Konin gin gezonden, houdende het verzoek om een rijksbijdrage ad 60.0000 als buitengewoon subsidie uit hoofde van de (buitengewone tijdsomstandigheden, op dezelfde wijze als door Amsterdam en Rotterdam is geschied. Bij de zware eischcn door de tijdsomstandig heden kwam voor Zaandam nog de ramp van den watersnood, waarvoor op geenerlei wijze, nog van eenig fonds notóh van de hoo ge overheid eenige tegemoetkoming werd ont vangen. De buitengewone (omstandigheden berokkenden naar B. en IV. mededeelen, aan de gemeentekas een nadeel van 59.000 in 1914, van 87.000 in 1915, van 94.000 in 1916, waarhij nog komt 82.000 voortekening van den watersnood, terwijl voor 1918 het nadeel door B. en W. wordt begroot op 170.000. In do memorie van toelichting deelen B. en IV. voorts nog mede, dat met de gemeentebestu ren van Amsterdam en Rotterdam onderhan delingen worden gevoerd, om tot gelijke ta rieven voor de zeehavens te komen. Ten slot te stellen B. en W. voor, het vermenigvuldi- gingscijfer te handhaven op 1.91. Onze plaatsgenoot, de heer J. H. Biezens, onderwijzer aan de R.-K, Jongensschool al hier, behaalde hij de te Amsterdam gehou den examens de hoofdacte L. O. B. en W. van Zaandam hebben benoemd tot commies-chef der afd. Militie ter secre tarie den heer J. H. Boonstra te Hillegom en tot adjunct-commies aan de afd. Burg. Stand en Bevolking den heer C. P. Dyserink te Nieuwendam. De in uitzicht gestelde beperking van den dienst op de spoorwegen zal 24 Sept. a.s. j.n werking treden. Daarbij is om. be paald, Idat do laatste trein van Amsterdam naar Zaandam reeds te 9 uur zal vertrekken. KROMMENIE. Bij Kon. besluit is mej. M. v. Ley den, alhier, benoemd tot leerares (voor het tijdvak van 1 Sept. 1917 tot 31 Aug. 1918) aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar. Vrijdagavond vergaderde de R.-K. Kies- vereeniging „Recht en Orde'' in het vereeni- gingslekaal. Aan de orde was de benoe ming van afgevaardigden naar de nieuwe Centrale te Zaandam. Er werd besloten het geheele bestuur der Kiesvereeniging naar die vergadering te Zaandam te zenden. De heer G. Kroon, de secretaris, gaf een duide lijke uiteenzetting van de nieuwe wijze van verkiezing. Hij deed daarbij duidelijk uitkomen dat voortaan elke stem 'waarde heeft en dat daardoor, alsmede in verhand met den in te voeren stemplicht, idereen be lang zal stellen in den loop der verkiezin gen. De spreker verwierf een welverdiend ap plaus en een woord van dank van den voorzitter, voor zijn belanglooze moeite. Hierop volgde sluiting met gebed. KOOG AAN DE ZAAN. De waterstokorijen herloven weer; althans bij: een dei" bakkers alhier hangt in den winkel t' lezen: „heet water te koop 21/2 cent per emmer van 10 liter inhoud." Voorwaar met 't oog op de wasoh ©n ter besparing van gas een goede maatregel, die misschien wel navolging vindt. WESTZAAN. Heden-Zaterdagavond wordt, met medewerking van nog eenige Amstor- damscke muziekvereenigingen, door de Ge mengde Zangvereeniging „Ooncordia" alhier een gemeenschappelijk concert gegeven in den tuin van het Tolhuis over het IJ te Am sterdam. Bij' ongunstig wéder in de zaal. Het batig saldo komt ten goede aan de ver- ©eniging „Voor het Schoolkind." v ASSENDELET. Met de distributie van schoenen, klompen en sajet zal ook in deze gemeente spoedig een aanvang worden ge nomen. B. en iW. hebben voor commissieloden een keuze gedaan uit arbeiders uit verschil lende deelen onzer gemeente. Enkele dier leden zijn uw correspondent reeds bekend. In een volgende correspondentie hopen wij de volledige lijst der commissieleden te mel den en tevens een beschouwing te leveren' over de aanstellerigheid van de S. D. A. P.- sche kiesvereeniging (gangmaker de heer jpremsela) om uit de leden der partij een jcommissie te benoemen, die moet toezien op de door den Gemeenteraad benoemde commissies voor de distributie van brood, kruidenierswaren c.a. en brandstof. Zijn de commissies niet democratisch genoeg saam- gesteld naar den zin der S.B.A.P. Het lijkt zoo. De wolaflevering behoort weer tot de geschiedenis. Ontvangen de eigenaars van schapenwol over het jaar 1916 voor le soort f 1.25 en «oor 2e soort f 1.10 per K.G., sver 1917 ontvingen zij f 2.50 en f 2.85 en voor 3e soort f 2.20 per K.G., dus ruim 100 pCt. meer. Een aardige oorlogswinst. In totaal ontvangen de leveranciers in deze gemeente voor hun wol in totaal een bedrag van f 6600. Van Sopt. 1916 af tot op 1 Aug. 1917 1917 heeft ons Gemeentebestuur voor zijn een tiende in de kosten der bruinbroodvoor- ziening betaald de som van f 741.41. Het rijk heeft dus bijgepast 9 maal 741.41 is f 6672.69; zoodat Rijk en Gemeente voor de bruinbroodvoorziening in dftn tijd van 11 maanden alleen voor een kleine gemeente als Assendelft hebben betaald f 7314.10. Onze lezers kunnen dus nagaan, dat alleen de brcodidistributie millioeflen aan de schatkist kost. i Gasranisooneering-industrie. De Directie van het Gemeente-Gaabe» drijf brengt ter kennis van de industrie, dat zij genoodzaakt is ingevolge ingekomen bericht van de Rijks-Kolendistributie het toegestane kwantum gas over September te verminderen met 1/3 gedeelte. Haarlem, 3 Sept. 1917. 4177 MIJNENGEVAAR. MAASSLUIS. Den drijvende mijn is h. d n- naoht legen den Noorderpier te Hoek .van Holland! ontploft ©n h.eeft nogal schade ver oorzaakt. Drie mijhen zijn op het strand gedreven. '«TELEGRAFISCHvWEERBEBiCH^ Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meieorol. Inst.itnut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van! 3 September. Hoogste barometerstand boven 765 m.M, Znid-Duitaehlandlaagste barometers!- 750,2 m.M. Skagen. Verwachting (van den avond van 3 Septem ber tot den avond van 4 September)Matige, later wellicht toenemende westelijke tot zuid- wosteliikc wind, aanvankelijk halfbewolkt met weinig of geen rogen, later toenemende bewol king miot meer kans op'regen. Zelfde tempera tuur. BEVERWIJK, 81 Aug. Veilingbericht van do R.K. Coop. Tuinders vereeniging „Kenno-* meriand". Sla le soort f 2.50—2e soort f 12 per 100 stuks; Spinazie f 1.202 per. kist; Postelein f 0.601 per ben; .Wortelen 1624 ct. per bos; Komkommers 714 ct. 2e soort 2—5 ct. per stuk; Rabarber le srt. 911 ct., 2e soort 47 £t. per bos; Andijvie 710 ct., 2e soort 46 ct. per struik; Groe ne kool 57 ct., Roode kool 711 ct., Witte kool 612 ct., Bloemkool ie soort 2737 ct., 2e soort 1823 ct. per stuk; Uien f 1 1.70 per ben; Raspers 15—20 ct. p.pond; Snijboonen 1627 ct., Fijne tros 2029 ct'., Groote tros 2430 ct., Dubb. stam 1622 ct. per K.G. Exportveiling Snijboonen 24 ct. per K Gr BÓYENKARSPEL, Station, 1 September. Streeker muizen 1.32K per 25 K.G. Bloem kool le soort 11.25—20. 2e soort 5.25—9. 3e soort 2—260 voor binnenland. Voor buiten land le soort 2126. 2e soort 10—18. 3e1 soort 10.7513,25. Witte kool, bi rui. 1.50— 3.25. Buit. 3—5. Roode kool 3.504.50. Buit. 6—8. Gele Kool, binn. 6.75. Buit. 7,50.1 Per 100 stuks. Groote gele uiten 2.15 per 'A i H. L. Slaboonen binn. 1.352.10. Buit. 1.80 2.40. per 15 K.G. Tomaten 217 cent per K.G. ALKMAAR, 1 Sept. Aangevoerd 6 paarden :i 100 a 500, 37 koeien en ossèn 100 200. nuoht. kalveren 15 25, 176 magere scharen.! 10 f 24, 62 magere varkens 18 a 35. 54 biggen 4 d 12, boter per kop, hoogste prijs 1,30, middelprijs 1,25, laagste prijs 1,20, aangevoord 840 kop, eieren 11 k 12 per 10®. i BEVERWIJK. [Watervliet'. Velser- boech 10 uur. Not. Moens Verkooping. HAARLEM. Algem. .Verkooplokaai N Gracht. Verkooping, Notarishui* 10 .uur Verkooping Goederen H. IJ. 9. M, Heden overleed na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sa cramenten onze geliefde echt- genoote en zorgzame Moeder MARIA PETROMELIA GIER. echtgenoote van GERARDUS BEUKKERS in den ouderdom van 63 jaren. Uit aller naam, G. BEUKKERS en kinderen. Haarlem, 2 Sept. 1917. 4176 Een Weduwnaar, R.-K., met gezin en vermogen, zoekt langs dezen weg een Jongedochter van ongeveer 30- oi" 40-jarigen leef tijd. Br. fr. No. 4160 Bur. van dit Blad. Bij den Provincialen Waterstaht van Noord-Holland kan worden geplaatst eene grondig bekend met machine- schrijven en de Nederlandsche taal. Aan deze betrekking is verbon den een salaris van f 500.tot f 1200.—. Gegadigden worden uitgenoo- digd vóór 19 September 1917 hun tot Gedeputeerde Stafen van Noord-Holland te richten geze geld verzoekschrift vrachtvrij in te zenden aan den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, Nieuwe Gracht 47, te Haarlem. Zonder oproeping is het onnoo- dig, zich persoonlijk aan te mel den. Twee Vracht- of Bodewagens, waarvan één met Coll. as en een met Drable as, en zware zinken kap, een zoo goed als nieuwe platte wagen, een stel zware wa- genveeren. Te bevragen bij A. VAN DUIN, Heemskerk. i J per K.G. 6 ct., per 100 K. G. 8 Gld. Ged. Oude Gracht 97. Geopend 58 's avonds. 4085

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 3