■I "'"'buitenland"*" Democratie. P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND pen Reuzeline of Rundvet Werisoii aflevering Koffie-Extract Maximum Kleinhandelprijs Eieren. Maximum Kleinhandelprijs Aardappelen. Maximum prijzen voor Bessen sap en Appelstroop. AARDAPPELEN. wereldbrand i Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAARZEN. fcOENSGAG S SEPTEMBER 1917 42STE JAARGANG No. 9430 mm; FRANCO PF.R POST PER DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLÉM EN AGENTSCHAPPENt PER KWARTAAL f 1,75; PER WEEK 13i/a CEN ARTAAL f 2,125 Jit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De Ckef van het Distributiebedrijf te Heemstede maakt bekend, dat Dondei*- dag S September Verkrijgbaar is, doch hoogstwaarschijnlijk de volgende week. 4233 De Chef van het distributiebedrijf te Heemstede maakt nogmaals bekend dat de maximumprijs van alle soorten aardappelen Groote 9 cent pep K.G. tfrielingen 6 Hij verzoekt de ingezetenen beleefd maar dringend om indien door handelaren meer wordt gevraagd of dezen niet per Kilogram verkoopen hiervan direct kennis geven aan de politie. 4225 De Gemeentebesturen van HAARLEM, BLOEMENDAAL, HEEMSTEDE, BENNE- BROEK, HAARLEMMERLIEDE, SPAARN- DAM en SCHOTEN maken bekend dat het navolgende door den Minister van Landbouw is bepaald: 1. Het is VERBODEN KOFFIE TE VERWER. KEN TOT- K0FF1E-EXTRACT anders dan voor eigen huishoudelijk gebruik. 2. De AFLEVERING VAN KOFFIE-EX- TRACT IS VERBODEN. 3. Wederverkoopers van koffie-exiract zijn ver plicht, onverwijld van den bij hen aanwe zigen voorraad koffie-extract opgave te doen aan het Thee-Koffie-distributiekantoor: Visch- steeg 5, te Amsterdam. Met ingang van 5 September is de maximum- Kleinhaudelprijs voor Regeerings-eieren vastge steld op 10 cents per stuk. De reeds vastgestelde maximum Kleinhaodel- P' ijzen voor aardappelen, nl. voor Groote 9 cents per kilogram en 6 cents per kilogram voor Poters en Drielingen. zijn vanaf 4 September ook geldende voor de zoogenaamde Eigenheimers of Bergers. Eerlang zullen worden vastgesteld maximum prijzen voor Bessensap en Appelstroop. Door winkeliers en huismoeders kan dua met ^aankoop worden gewacht tot deze prijzen bekend zijn. tot Het ligt in de bedoeling eerlang over te gaan Opvordering en Distributie van winter aardappelen. Handelaren die plegen op latere levering te koopen, wordt aangeraden daarmede rèkéhlng te houden; Blijkens mededeeling van den Minister van en Landbouw, kan aan gevestigde handelaren w telers van bloembollen vergunning worden ver leend tot den uitvoer van bepaald» bloembollen voor normaal gebruik. DE THEORIE. Democratie een tooverwoördl .Werd het ooit meer gebruikt dan in onzen tijd? Som» is het, of een befcep op de nopdzakelük- held, het recht en de ecJiooflheid der democratie argumenten kan vervangen. Iets wordt g»- «tëcht in naam der democratie en 't is goéd; mén ^6ekt van „democratie" en „democratiseering", waren het sclierp omlijnde begrippen, waar- Vfln eenieder omvang en Inhoud bekend zijn. En toch er is géén woord, waaraan in ver- leek'len ^even3'cr'D^ meer uitéenloopende be- :enis wordt toegekend. Spreeli den bestudeerde; bij het uitspreken van het woord denkt hij aan den demos der Grieken en zijne heerschappij (Krateia) en on middellijk verbindt hij aan dit woord, het ostra cisme der Atheners, de Gracchen te Rome en al de klassieke voorbeelden van zoo vaak in dema gogie ontaarde zoogenaamde democratie. En maar al te vaak verliest hij uit het oog, dat de democratie in de oudheid nooit of te nimmer w e r k e 1 ij k heeft bestaan, omdat én Athene, én Sparta, én Rome de groote meerderheid des volks eeds van medezeggingsschap hebben üitge- sloten, daar de heloten en de slaven eenvoudig niet tot de menschheid werden gerekend te be lmoren. Spreek daarentegen den minder-ontwikkelde. Voor hem is „democratie" eerst het ware toover- woord, dat de poorten van een onderzonschen hemel kan ontsluiten. Hij vertaalt het niet, maar hij ziet er in een ideaal van gerechtigheid, deugd en menschenliefde, van recht voor de zwakkeren vooral. En hij weet niet, hoe, door alle eeuwen heen in naam der democratie, misdaden zijn ge pleegd aan de zwakken en kleinen, hoe ook In onzen tijd onder den dekmantel der „democra tie" eerzucht en geldzucht en heersch'zucht bevre diging zoeken. Slechts op één punt plegen de niet-katholieke bestudeerde en onontwikkelde elkaar te ontmoe ten, wanneer 't over „democratie" gaat: zij zien in 't Christendom, in de Kath. Kerk de groote macht, welke de komst der democratie in den weg staat; de een ziet dat niet zonder vreug de, omdat hij terugschrikt voor de bij ervaring zoo vaak jammervol gebleken volksheerschappij; de ander verhardt zijn gemoed tegen een instel- ling, die, naar zijn nieening, de komst van waarheid en gerechtigheid op aarde tegenhoudt en belet. En wat is nu de waarheid? De waarheid is: dat én de theorie èn de prac- fijk der democratie eerst in en door het Chris tendom, in en door de Katholieke leer tot volle ontplooiing zijn gekomen; omdat de grond slag zelf der gezonde democratie gezocht moet worden in de groote waarheid, door Christus aan de wereld geopenbaard: de natuurlijke en boven natuurlijke waarde der menschelijke persoonlijk heid, de gelijkheid aller raenschen voor God. Dit begrip ontbrak der oudheid totaal. Noch de Grieken, die hun penesten en helo ten wreeder behandelden dan de dieren, noch de Romeinen, die zelfs in de best» tijden der repu bliek, de „proletariërs" practisch van iedere me dezeggingschap uitsloten en in dien naam zelf al de minachting neerlegden voor de klasse, welke alleen maar bestemd was den staat werkers en strijders te leveren, hebben zich ooit tot de erken ning der volle menschelijkheid in ieder individu weten op te werken; en alle oude democratieën waren ten slotte slechts oligarchieën, waarin den slaven zelfs de menschelijkheid met was toege kend, om van staatkundige rechten maar te zwijgen. Goed beschouwd kenden de ouden, óók in China, Egypte en Babylonië slechts het ab solutisme. Het Christendom eerst bracht de nieuwe we reld- en levensbeschouwing1, die zich wentelt om de waarde der menschelijke persoonlijkheid, om de gelijkheid der menschep voor God, waarin de kiem der rechts- en staatkundige gelijkheid ligt opgesloten, en deze kern des Christendoms is dan °ok de kiem geweest der democratie, der mede zeggingsschap van het geheeld volk in zijn eigen bestuur. Van de eerste tijden des Christendoms af ont plooide zich dezp kiem. In de tweede eeuw reeds besteeg een sjaaf den Pauselijken stoel in den persoon van Paus Pius, en de derde eeuw zag wederom den- slaaf Galllxtus op den stoel van St Petrus. En toen de Kerk invloed won op de burgerlij- lijke maatschappij, toen de Katholieke leeraren en geleerden zich gingen uitspreken over het we zen van het burgerlijk en staatkundig gezag Mvam die idem der democratie tot volle ont plooiing. Libertatis primitiae - ook ten aanzien van de burgerlijke en staatkundige vrijheid kunnen wij, katholieken, fier het hoofd opheffen en getuigen] dat wij zijn de „eerstelingen der vrijheid." He luisterrijke namen van een H. Augusti- aus, een St. Thomas van Aquinen, een Sua- pez ,een Bellarminus zijn daar om te ge tuigen, dat de leer der democratie in een volledige, zorgvuldig en liefdevol uitgewerk te theorie is beliohaamd, voordat zoovele demooratische lilliputters van onzen tijd hun vage, onbegrijpelijke en slecht omlijnde be grippen als nieuwe en groote denkbeelden in de wereld stuurden. Reeds de Kerkvaders voerden een krach tige taal tegen weelde en misbruik van den rijkdom, een taal in beelden, welke den geld adel van onzen tijd ten hoogste zouden misha gen. Een krachtige democratische wind, in don zin, zooals de volksmond de democratie te genwoordig opvat: verzet tegen opeenstape ling van rijkdommen, waait door al hunne geschriften. Maar bjj de latere scholastieken is het eigenlijke democratische beginsel der volksmedezeggingschap tot een volledig wijs- geerig stelsel uitgewerkt, dat vooral door den grooten Commentator van St. Thomas van Aquinen, den universeelen denker. Sua- rez, met groote .zorg tot in details is ver pleegd. Tot in den wortel heeft Suarez de vraag nagespeurd naar, wat wij tegenwoordig ple gen te noemen: den rechts grond der democratie, der volksmedezeggingschap. ■Uitgaande van de vaste waarheid, dat alle gezag van God komt, onderzoekt hij hoe de werkelijkheid van het gezag ontstaat. Met groote logische: kracht onderscheidt hij tus- echen het gezag, in zich beschouwd en hét eenmaal in een persoon of een vereeniging van personen belichaamde gezag. Dit burger lijke gezag, d.i. „de opperste macht', die het recht heeft' de openbare zaak burgerlijk te besturen" berust dit kracht van de loutere natuur der dingen bij gron enkel menseh in hét bijzonder. Vandaar, wij citeeren nu letterlijk, „dat de burgerlijke gemeenschap krachtens natuurrecht vrij is en aan niemand onderworpen dan aan zichzelve. In haar ge heel beschouwd bezit zij het gezag in zich zelf, en, als geen enkele verandering plaats greep zou het de democratie zjjn." Dan beschrijft Suarez hoe deze macht door allerlei feitelijke gebeurtenissen kan over gaan en vaak ook overgaat van de gemeen schap naar een persoon of een lichaam. Maar, en dit is het kernpunt fijner leer, hoezeer het gezag ook in iedere maatschap pij pntstaat door, de daad zelve harer wor ding, hoezeer ook het feitelijk gebeuren vaak een bepaalden gezagsvorm sanctioneert, steeds geschiedt dit op een of andere wijze, hetzij uitdrukkelijk, hetzij successievelijk en bij gedeelten, hetzij stilzwijgend, met de toe stemming des volks. Ziedaar den grondslag der democratie, der volksmedezeggingschap onwrikbaar vastge legd. Suarez staat met deze leer volstrekt niet alleen. Wel is ze door de autocratie der Fransche koningen soms achteruitgedrongen, later door het Protestantisme met zijn overspanning van het goddelijk recht der koningen, ver loochend. Maar zo is van eoht Roomsclion huize. En een modern geleerde als de Spaansche econoom Dr. J. M, Llovera, wiens bekroond antwoord op een prijsvraag der K. S. A. in Spanje, door Dr. K. Driesseu in een Hol- landsch Handboek der Christelijke Maat schappij-leer werd vertaald, heeft haar in een kort woord tot de zijne gemaakt, waarbij hij zich beroept op kroongetuigen als kardi- dinaal Zigliara, v. d. Aa S. J., Cappellazzi, Billot en Kardinaal Bellarminus. Suarez leefde van 1548 tot 1617. De Katholieke democratie heeft dus wel iets ouder brieven dan de onomlijnde demo cratische leuzen onzer dagen. En ook grooter gezag. Onze Huig de Groot getuigde van Suarez, dat hij zulk een diepzinnig wijsgeer was, dat het nauwelijks mogjelijk was zijm even knie ie vinden en de geleerde Paus Benedic- tus XIV een der grootste lichten, die ooit op St. Petrus stoel hebben gezeteld noemt hem doctor exhnius en met Vasquoz de beide lichten der theologie. Vaster basis voor de Katholieke democratie is niet denkbaar. Hare theorie is voor alle eeuwen gegrondvest. HET DUITSCHE OFFENSIEF IN LIVLAND. - RIGA EN DüNAMUNDE GENOMEN - DE INSTORTING VAN RUSLAND - DE ISONZO- SLAG OM DEN MONTE GABRIELE - IN HET WESTEN VLAMT DE STRIJD OP. Nog niet controleerbare berichten willen, dat er binnenkort een nieuwe Entente-conferentie te Parijs zal worden gehouden. 't Zou zeker geen verwondering kunnen wek ken, als ze juist waren, want de oorzaak dezer nieuwe conferentie, welke mede door deze be richten wordt genoemd: de ineenstorting van Rusland's militaire macht is zeker heel geschikt om de leiders der Entente tot nieuwe.besprekingen aan te sporen. Een jammerlijk beeld biedt nu weer het Rus sische leger, dat Riga en Dunamunde. de oorlogs haven van Riga, in Duitsche hanaen liet. Mag men Duitsche berichtgevers gelooven, dan stonden er tusschen Riga en Uxküll, een betrek kelijk zeer kort front, niet minder dan 150.000 ijian Russische troepen in zóó sterke stellingen, dat zelfs een dubbele, ja drievoudige overmacht, bij behoorlijke verdediging ervan niet in staat zoude zijn geweest de breede Dwina te for- ceeren. Toch hebben de Duitschers dit met een waar schijnlijk niet zeer sterke, zij het zeer goed uit geruste, troepenmacht zonder al te veel moeite klaar gespeeld. Voor zoover men uit de berichten kan aflei- leiden hebben alleen eenige Siberische en Kozak- ken-afdeelingen van onbeduidende sterkte ge tracht den tegenstander op te honden en zijn ze hierin althans in zoover geslaagd/dat lipt gros van het Russische leger, weigerachtig als het was ie vechten, iiv dag en nacht voortgezette „ijiuiar- schen" (lees: in wanordelijke vlucht) naar het Noord-Oosten kon terugtrekken. En nu zou, tot overmaat van ramp, de Voor- loopige Regeering nog in een zwaar conflict met de Kozakken betrokken zijn, wier eeuwenoude voorrechten zij, overigens heel consequent van revolutionair standpunt, zou willen intrekken. De Kozakken zouden, naar aanleiding daarvan, met geweld hebben gedreigd; en de ondervin ding heeft geleerd, dat er met deze heertjes niet te spotten valt. Mochten deze berichten juist zijn, dan is een totale ontbinding der Russische militaire kracht te verwachten, tenzij, met de hulp der kozakken, en van andere elementen, een militaire dictatuur zou worden uitgeroepen. „Rusland baart niets dan teleurstellingen," jammert reeds de Parijsche pers, en ze tracht nu het Fransche volk gerust te stellen met de hulp van Amerika, die alles zou vergoeden wat Rus land aan ontgoochelingen brengt. Dit zal blij ken in het voorjaar van 1918 aan het front, zegt „Matin." Maar zou het Fransche volk en de nuchter-denkende Engelschman deze nieuwe illusie voldoende achten en niet liever de tastbare voordeelen aanvaarden van den door Paus Benedictus XV voorgestelden vrede? Alle mooie woorden kunnen niet wegpraten, dat de offensieve ondernemingen der gealli eerde legers dusver zonder uitzondering in zooverre zijn mislukt, .dat het Duitsche front nog onaangetast is en de Centralen nog sterk genoeg zijn om krachtige aanvalsstoo- ten uit te voeren in Roemenië en Livland. 't Schijnt dat de geallieerden in de eerst volgende dagen nogmaals wallen beproeven op een of ander front een beslissing te for- ceeren. Het Oostenrijksche legerbericht meldt, dat er sedert gisterenochtend, weer een uiterst hevige strijd woedt op den Mon te Ga- b r i e 1 e. De Isonzo-slag ontbrandt dus op nieuw. En in het Westen groote activiteit over het geheele front. De bocht rond Yperen staat in vuur en vlam. De Canadeezen bij Lens, kerels die ook door de Duitschers openlijk zijn geprezen en bij liun laatste offensief wonderen van dapperheid en uit houdingsvermogen hebben verricht, vallen weer aan.-Bij St. Quentin, aan den Dames- weg en in Champagne, sterke plaatselijke aanvallen met kleine Fransche succesjes. En bij Verdun weer roffelvuur aan den oostelij ken Maasoever. Die voorteekenen zijn bekendl VERSPRElD£vBERICHTEN De aanval op do Engels he kust. Uit Londen wordt geseind: Een geducht geraas van, vliegtuigen wekte in dén afgje loopien nacht de bewoners van Chatham Rochester, Gillingham en de omliggende dis ti'ictle'n. Vijandclijko vliegtuigen verschenen ijn iöen kring boven de streek. Twee der vliiegtuigein wierpon een aantal bommen neer, I|a hielt district van Chatham weiden 12 tot 15 bomnxen neergeworpen, dooli de scha de df,e aan, hlet eigendom der burgers in do 8tad werd toegebracht, is naar verhouding gering; hondorden ruiten wrirdon echter ver nield. Ongelukkigerwijs was het verlies aan menschonlevens ernstig, tengevolge van de bommen, di© een gedeelte der havenloodsen trofflen. D© havenwerken van Chatham leden geen schade. Een vliegtuig werd boven het eiland Tha- met gehoord, doch scheen niet in staat zijn koers te bepalen. De dichtst bij neergewor pen bommen kwamen eenige mijlen verder neer: één op bewoond land, de ander in aee, nog een ander in het open veld. Er zijn geen verliezen te boeken. Officieel wordt nog bericht: Zes vliegtui gen hebben aan den overval van gisteren meegedaan. Ze vlogen tot tor hoogte van Ohlatham Ze lipten, een bom vallen op het eiland Thanet. In de streek van Sheerness len Chatham zijn geen militairen ,van net leger getroffen. Eén burger vond den dood, zes liepen wonden op. De stoffelijke schade is gering. Vliegtuigen van ons gingen de luohlt in er afweerkanonnen vuurden, maar vergeefs. Dje secretaris der admiraliteit deelt mee dat bij den aanval 107 mannon van üe vloot zijn gedood en 86 gewond. Vrede of revolutie! De strikt- neutrale „Basler National Zeitung" schrijft: Berichten van betrouwbare reizigers wijzen er op, dat de komende winter Italië voor geweldige, nauwelijks op te lossen problemen zal stellen. Het gebrek aan kolen is zoo ernstig geworden, dat zelfs de munitiefabrieken weldra het bedrijf niet meer ten volle gaande zullen kunnen hou den. Het stilleggen van het werk in zeer grooten omvang is onvermijdelijk. Reeds nemen de pro teststakingen toe, die, al worden zij met geweld onderdrukt, dadelijk elders weer uitbreken. De duurte wordt onhoudbaar. De bebouwing van den grond wordt ten deele noodgedwongen, ten deele met opzet verzuimd, omdat de vrouwen door hun protest den vrede willen afdwingen. De transportcrisis heeft zich ernstig verscherpt. Overal breekt de geest van verzet en van ver bittering zicii baan, kortom, de voorboden van de revolutie. Slechts een groote. beslissende over winning, als hoedanig alleen de verovering van Triëst'zou kunnen gelden, kan het gevaar mis schien nog bezweren. Het is boven allen twijfel verheven, dat de toestand van Italië kritieker is dan ooit, en dat van het succes van Cadorna dit maal niet alleen het bestaan van de dynastie van Savoye, maar de kwestie: revolutie of niet, af hangt, want de verhoudingen verergeren zich catastrofaal." Barteljopisstpaaf 27. TEL. 1770 ROOMSCHE «VREDESACTTE. De Nederlandsche Katholieke Journalisten- vereeniging heeft aan Zijn Heiligheid den Paus een telegram gezonden, dat in verta ling aldus luidt: „Do Nederlandsche Katholieke Journalis- tenvereeniging wenscht eerbiedig aan de voe len van Zijne Heiligheid neer, te leggen de uiting van baar innige ontroering on dank baarheid, veroorzaakt door liet bemiddeling^-, aanbod, waarmee Zijne Heiligheid den we reldvrede voorbereidt. Gedurende drie jaren genieten d© geteis terde volkoren de blijken vjin vaderlijke liefde, die voor alle partijen gelijkelijk de droeve gevolgen van den oorlog verzacht door heilzame tusschcnkomst. Thans treedt door zijn vredesoproep do Plaatsbekleedcr van Christus op ,niet al leen als de apostel van liefde maar ook overeenkomstig- de roemrijkste tradities van het Pausdqm, als redder der beschaving. De leden onzer vpreeniging, vervuld van diepe dankbaarheid, vereénigen liun gebeden met die van Zijné Heiligheid, dat weldra de vrede een einde make aan het lijden van de oorlogvoerende en neutrale volken." Promotie-versperring. In verband met het door den Minister van Financiën aan de Commissarissen der Koningin gerichte verzoek om bij de gemeentebesturen zijn bezwaren ken baar te maken tegen het recruteeren van ge meenteambtenaren uit de rijksambtenaren, ver neemt het „Hbld.", dat in de provincie Limburg dit verzoek tot heden niet ter kennis is gebracht van de gemeenetbesturen, daar de Commissaris der Koningin 's Ministers meening in deze niet deelde. R.-K. Coöperatief M a g a z ij n. De oprichting van een Coöperatief Magazijn van verbruiksartikelen ten dienste van R.-K. instel lingen, scholen, patronaten, .vereenigingen of Congregatiën is het doel eener in de 2de helft van September in Utrecht of in 's-Bosch te houden vergadering van daartoe uitgenoodigden. Met genoegen zien wij in het prospectus wat in de circulaire nogmaals uitdrukkelijk wordt her haald, dat deze coöperatieve zoodanig wordt in gericht, dat daarbij de tusschenhandel tot zijn recht komt. Dag, plaats en uur, waarop de eerste vergade ring zal plaats hebben, zal in dit blad nadej worden aangekondigd. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het Bureau voor Mededeelingen in zake voed selvoorziening deelt het volgende mede: De uit voering der Distri eb utieregeling voor koffie en thee levert moeilijkheden op, in 't bijzonder voor landbouwers, aan wie farwe voor eigenbak is ge laten en die in evrband daarmede geèn brood kaart ontvangen. Aan de gemeentebesturen, die den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del hebben gevraagd op welke wijze daarin kan worden voorzien, is het volgende geantwoord: Aan boeren, wien tarwe is gelaten en die dus geen broodkaarten hebben, kan onder uw nauw lettende controle koffie en na 12 September koffie of thee tot ten hoogste de vastgestelde rantsoenen door de gebruikelijke winkeliers worden geleverd. U gelieve het totaal der aldus door iederen win kelier afgeleverde hoeveelheden mede te deelen aan het Thee- en Koffie-Distributiebureau, ge vestigd Vischsteeg 5, Amsterdaift, onder opgave tevens bij wien de winkelier zijn voorraad wenscht aan te vullen voor zoover de disftributie- regeling zulks toelaat. Dat bureau zal dien leverancier dan speciale machtiging tot afleve ring verstrekken. Èen tweede moeilijkheid ligt in- het feit, dat velen reeds een gedeelte der in hun gezin ver bruikte broodkaarten voor de 25e week hadden vernietigd, alvorens het hun bekend werd, dat de lichamen daarvan onmisbaar waren voor 'het koopen van koffie. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat dit bezwaar niet is voorzien en in verband daarmede het rantsoen dan ook hooger is gesteld dan anders het geval geweest zou zijn. Men vergete daarbij niet dat broodkaar ten ook worden uitgereikt len behoeve van zoo jeugdige personen, dat voor deze geen rantsoen koffie beschikbaar behoefde te worden gesteld. Het ligt overigens voor de hand dat ten deze geen voorziening kan getroffen worden, omdat, hoe ook die voorziening zou luiden, daardoor de- verstrekking van dubbele rantsoenen niet te voor komen zou zijn. Omstreeks half vijf gisterenmiddag pas-1 seerde wederom boven Enkhuize.n; een vliegmachine op 150 M. hoogte, komende uit Z. O. richting en gaande naar het Noordwesten. De Minister van Landbouw deelt medo,- dat het in zijn voornemen ligt, eerlang maximumprijzen vast te stellen voor bes sensap en appelsiroop. Winkeliers en huismoeders kunnen dus met; aankoop wachten, tot deze prijzen bekend! z;ijn. De Minister van Landbouw brengt ter al- gemeene kennis, dat het in dé bedoeling ligt, eerlang over te gaan tot de opvord ering en distributie van w i n ter.a.a.r.d- appelen. Handelaren, die plegen op la tere levering te koopen, wordt aangeraden met het bovenstaande rekening te houden. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat zijn, bij beschikking van 21 Juli vast gestelde kleinh a n de l-max.im umpr.ij- zen van aardappelen ook zullen gelden- voor z.g. Eigenheimers of burgers. De Minister van Landbouw heeft, gezien het Kon. besl. van 25 Aug. 1917 (St.bl. na. 570), houdende verbod uitvoer bloembollen in; bewerkten en onbewerkten toestand bepaald: I. aan gevestigde handelaren en telers van bloembollen kan vergunning worden ver leend tot den u i t v o e r vau bepaalde par tijen bloem b ollen voor normaal gebruik;' li. Met de afgifte van consenten voor. den, uitvoer van bloembollen wordt belast de heer, iK. Volkersz, Rijkstuinbouwleera'ar voor de bloembollenstreek; III. Aanvragen voor het' bekomen vau uitvoeróonsehteu voor ldoora- \8 nn/tUnii 3016 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1