BROODKAARTEN. Aflevering gr RUWE KOFFIE s DE DAG I IMPuR Verstrekking van goeioap Melk aan Zieken, Zwakken en Kinderen. BUITENLAND BINNENLAND V Bureau Kamer No. 3 WAT DE PERS ZEGT Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAARZEN. P. W. TWEEHUIJSEN, ROOKER TH. HOUTMAN AAiBVULLISflGS- WERELDBRAND ',75 KilJDAQ 7 S; iusi: ■a.rsi? '42STE JAARGANG No. 9432 ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN-PER KWARTAAL f 1,75; PER WEEK IS*/* CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,12» Jit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De Commissie zal zitting houden voor hen wier naam begint met H, I, I, of K op baandag a.s» vanaf I tot 5 uur n.m. De Directeur van heli 'Gemeentelijk' Lo tensin iddelcnbureau te Haarlem, brengt" ter kennis dat A ANVRAAG KOU:;! U LI EREN voor het betrekken van goedkoope melk' (ad 11 cent per Liter) voor zieken, zwakken en kinde ren beneden den leeftijd van zes jaar, die in hoofdzaak op melkvoeding zijn aangewe zen, dagelijks verkrijgbaar zijn bij den por tier van zijn Bureau. De Commissie van Toewijzing voor goed koope melk zal zitting houden, in zijn op MAANDAG 10 SEPTEMBER ten 7.30 n.m. Volgende zittingen zullen nader in de plaatselijke bladen worden bekend gemaakt. De Gemeentebesturen van HAARLEM, BLOEMENDAAL, HEEMSTEDE, BENNE- BROEK, HAARLEMMERLIEDE, SPAARN- DAM en' SCHOTEN maken bekend dat door ien Minister van Landbouw, den 5 Septora er 1917 is bepaald: dat de- verboden is behoudens vooraf verkregen toe stemming van het Thee en Koffie-Disiributi©- kantoor en' met inachtneming van de voor,- waarden bij1 clie toestemming do'or dat Kan toor te stellen. 4300 15 Sept.' des namiddags ten 3 ure, zat de officieele sluiting plaats hebben van de buitengewone zitting der Staten-Generaal. Zooals reeds werd gemeld, zal niet de Ko ningin zelf, doch namens Haar de Minister van Binnenlandsehe Zaken de zitting sluiten. ff "Mr. H. L, Drucker, Een groot Nederlander is heengegaan. Mr. H. L'. Drucker, de vroegere leider der Vrijzinnig-democratische partij is op 60-jarigen leeftijd overleden. In hem een nobelen en hoogstaanden tegen stander te eeren, met wien vaak ook medegewerkt kon worden, is eereplicht. Mr. H. L. Drucker behoorde onder de beste onzer tegenstanders. Groote wetenschap paarde hij aan practischen zin en een natuurlijke hoog heid van karakter, die hem belette ook maar ooit tot minderwaardige politieke trucs of hate lijke behandeling der tegenpartij zijne toevlucht te nemen. Viel hem zulk een behandeling ten deel, dan wist hij door de waardigheid zijner woorden den tegenstander te ontwapenen. In een beroemd debat met Dr. Kuyper, die zich niet weerhouden kon een, zij het fijne, toespeling te maken op Druckers semietische afkomst, ant woordde de Groningsche professor met een nog fijner beroep op een geliefkoosd thema van Kuyper zelf; en Kuyper moest terugtrekken. Het Arbeidscontract blijft Druckers grootste levenswerk, dat, als ieder menschenwerk, fouten leeft, maar niettemin een groote sociale arbeid n)ag heeten. De groote politici eener vorige generatie gaan heen. En met weemoed staan we aan hun graf Omdat het er niet naar uitziet, dat geliikwaar- 'ff16" 00lc fchaus noK ons Parlement sieren. vsrtQon't ook hier neiging tot dalen. en elkaar op verschillende punten tegenspreken de Russische couranten-verslagen, welke ons dan nog alleen in Duitsche vertaling door Duit- sche couranten, bereiken; maar ook, omdat de onthulde gebeurtenissen geheel uit haar samen hang worden gerukt en al dadelijk een geheel ander uiterlijkaannemen, wanneer men ze zorg vuldig vergelijkt met de dusver gepubliceerde, officieele documenten. Uit al deze onthullingen is dusver slechts een werkelijk nieuwe zaak gebleken: dat Keizer Wilhelm de bezetting van Denemarken ingeval van een oorlog tusschen Engeland eenerzijds en Dultschland en Rusland anderzijds, als een onvermijdelijkheid beschouwde en hierover kalmp jes aan den Tsaar schreef, terwijl hij te Kopen hagen de gast was van den Deenschen Koning. Al het andere Is ófwel reeds bekend, ófwel van zóó ondergeschikte en onzekere beteekenis, dat het niets aan den feitenloop verandert. Detailkwesties als de vraag of de Russische mobilisatie intrad in den middag van 29 Juli, dan wel in den ochtend van 30 Juli 1914, kun nen heel belangwekkend zijn ten aanzien van de vraag in hoeverre zekere personen al dan niet betrouwbaar waren; een ieder voelt, dat ze buiten de vraag der oorlogsoorzaak staan. Dié oorzaak ligt véél en véél dieper. Zelfs de naaste-oorlogsoorzaak onthullen deze „onthullingen" nog niet. Ook dit zal der toekomst blijven voorbehouden. Tenzij zich werkelijk onthullingen voordoen; die omtrent „naaste" of „verwijderde" oorlogs oorzaak nader uitsluitsel geven, zullen wij dan ook den lgzer niet vermoeien met het uitpluizen van details en het geven van de uiteenloopende lezing en de tegenovergestelde commentaren der strij dende partijen. Men wordt er werkelijk niets wijzer door. We leven weer t f Onthullingen »n een tijdperk van onthullingen. De Entente zwelgt in die van Gerard over zijn Berhjnsche dagen onmiddellijk vóór het uitbreken den oorlog en in een reeks andere van de "Daily Telegraph", betrekking hebbend op de «ebeurtenissen in 1904, toen Rodsjestvensky's 'oot naar het Oosten stevende en Keizer Wilhelm 01 de Tsaar met elkaar onderhandelden. Duitschland van zijn kant buit de zoogenaam- e „onthullingen" uit het Soechomiiuof-proces een geding tegen den vroegeren Russischen 'mister van oorlog. Ai deze „onthullingen" moeten met de uiterste o chtigheid worden behandeld. Niet alleen j| 1 "'i een deel er van die uit het Soechom- 0 -proces geheel berusten op onvolledige SOORTEN VAN KAMERLEDEN. Onder dit opschrift lezen wij in HET HUIS GEZIN: De Tweede Kamer heeft twee nieuwe wethouders van groote gemeenten bij ge kregen: de heerqn Albarda, Den Haag, en Bomaiiis, Haarlem. Erg? Het hangt van da personen af. Er zijn menschep en bij vergissing zijn zo wel ooit gekozen geweest die aan het Kamerlidmaatschap alléén nog veel te veel hebben. En er zijn anderen, die het op velerlei ge bied volhandig hebben en toch tot de goede Kamerleden kunnen worden gerekend. Natuurlijk is er aan de mensohelijke werkkracht een grens, maar het genre Ka merlid-rentenier lijkt ons niet het beste. En het Kamerlid puur politicus vinden wij geen, aangename verschijning. fT-T liefst zijn ons de mannen, dié met beide beenen in het practische leven staan en voeling houden met de wereld om zich heen. Zeker moet de Kamer niet zijn samenge steld1 uit honderd personen, die door zor gen en beslommeringen van allerlei aard dermate zijn in beslag genomen, dat ze er het Kamerlidmaatschap .niet meer behoor lijk bij kunnen waarnemen. Maar evenzeer mogen wij behoed wor den voor een Kamer bestaande uit politici van beroep, die politiek drijven zooals een. ander een zaak in koloniale waren drijft. Bij enkele partijen heeft men reeds be leefd, dat de groot-propagandasten, die de kiezers jacht met vrucht wisten te beoefe nen, ten slotte, en soms al heel spoedig, met een Kamerzetel werden beloond. En sommigen deuken, dat deze ijverige, onvermoeide, altijd pratende en altijd pole- miseerende mensehen uitmuntende Kamer leden zijn. Te hopen is het, dat wij er onder het nieuwe kiesrecht en het nieuwe kiesstelsel niet te veel van krijgen, want het soort deugt niet, al kan een enkeling goede qua- nteiten bezitten. In het algemeen zouden wij willen zeg gen: men tobbe er niet te hard over, In dien een Kamerlid ook nog iets anders doet da» enkel Kamerlid zijn. Aan wakkere mannen hebben wc-behoef te, niet aan menschen. die van het Ka merlidmaatschap bun beroep maken. DE ISONZO-SLAG LUWT DE MONTE GA BfilELE IN OOSTENRIJKSCHEHANDEN— DE OOSTENRIJKSCHE TEGENAANVALLEN OP HET KARSTPLATEAU - DE GEVECHTSLOOZE OPMARSCH DER .DU1TSCHERS IN LIJFLAND. De tegenstanders aan de Isonzo hebben zich buiten adem gevochten, de, strijd begint te luwen. Misschien zal bij wel spoedig weer opvlammen: maar voor het oogerblik moeten beide partijen, de Italianen vooral, weer op adem komen. Hun verwoede aanval len op den Monte Gabriele hebben dusver geen blijvend succes gehad. Over den gewel digen strijd op 5 dezer meldde het Oostenrijk- sehe oorlogspersbureau gisteren: Verbitterder dan ooit woedt de slag aan den Monte San Gabriele. Woensdagmor gen vroeg vielen de Italianen met ver- sche troepen aan. Het gelukte hun onder de hevigste gevechten tot den hoogsten top van den berg door te dringen. Onze infanterie wierp den vijand in een tegen aanval weer naar beneden en drong hem westwaarts. Tot Woensdagavond werd gestreden om den bergtop. Een Italiaan- sche aanvalsgolf bracht dé Italianen weer op den top, een Oostenrijksche te genaanval veegde den vijand langs de noordelijke helling eraf. Ten slotte bleven wij in'het bezit; nog zes aanvallen moesten wij aande noordelijke helling afslaan. Des nachts was bet rustig. Sinds vijf uur Donderdagochtend woedt weer een hevige slag. Onze ten Noorden en ten Zui den van de Monte San Gabriele aanslui tende linies lagen onder hevig artillerie vuur. Ook daar sloegen wii vijandelijke stormaanvallen voortdurend af. Tot ver naar achteren ligt het gevechtsterrein van den berg onder uiterst zwaar artil lerievuur. De laatste berichten van heden tóonen aan, dat de Italianen nieuwe troepen samentrek ken voor den aanval op den berg. De Oostenrijkers blijven tegenaanvallen doen op bet Karstplateau. Het aantal daar binnengebrachte Italiaansche gevangenen is reeds tot 160 officieren en meer dan 6300 manschappen gestegen. In Lijfland duurt de Russische terugtocht voort. De Russen hebben al hunne posities langs de Dwina tusschen de golf van Riga en Friedrichstadt ontruimd. De Duitsehers mel den het volgende resultaat van hun offen sief: 120 officieren en meer dan 7500 man, 180 ka nonnen, 200 machinegeweren en verscheidene pantser-auto's alsmede een zeer groote hoe veelheid oorlogsmaterieel. Kornilof geeft te verstaan, dat hij dit Duit sche offensief voorzag. Als dat waar is, zou bii daar een groote overmacht hebben xnoetesu verzamelen om in het open veld slag te leveren. Wie weet!!?? Maar we zien het nog niet. VERSPREIDEvBERICHTEN Tien oorlogsfabrieken ineen maand afgebrand. De oorrespon dent van de „Aftonbladët" bericht 1 Septem ber aan zijn blad, dat, naar aan do „Birs- jewija Wjedoruosti" bericht werd, de Wes- tingihousefabriek in het Alexander-Newsky- kwartier van St. Petersburg den 28en j.L door brand verd verwoest. De fabriek hield zich bezig met het afleveren van draaibanken voor bet maken van projectielen. Het. fa brieksgebouw dat drie verdiepingen hoog was, werd in enkele uren in de asch gelegd. Omtrent het ontstaan van den brand was niets bekend. In verband hiermede had het blad een on derhoud gehad met den betreffenden brand meester, bij welke gelegenheid .deze er den nadruk op legde, dat iu den laatsten tijd' slechts fabrieken en werkplaatsen, die werk ten in het belang van de landsverdediging, door brand vernield werden. Het onderzoek in verband met den brand in de Olitafabriek was gestaakt, sedert gebleken 'was, dat bet onmogelijk was den schuldige of de schuldi gen te ontdekken. Het blad „Vetsj. Wremja" had uitgerekend, dat in één maand tijds on geveer tien fabrieken, die uit een militair oogpunt van ontzaglijke waarde waren, wa ren afgebrand. Sluiting zitting State n-Ge- ner a a 1. De Koningin beeft bepaald, dat de tegenwoordige buitengewone zitting der Sta ten-Generaal zal worden gesloten op Zater dag 15 September 1917. des namiddags te 3 uren. De minister van binnenlandsehe zaken wordt gemachtigd de vereenigde vergadering der beide Kamers in haar naam te sluiten. Eerste Kamer. Blijkens de St. Ct Is tot voorzitter der Eerste Kamer herbenoemd J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Mr. H. L. Druckerf Gisteren is te 's-Gravenhage op 60-jarigen leeftijd overle den het lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, mr, Hendrik Lode wijk Drucker. Te Amsterdam, den Uden Aug. 1857 gebo ren. studeerde hij in de rechten aan de uni versiteit te Leiden, waar hy in 1879 tot doc tor in de rechtswetenschappen promoveerde. Na gedurende enkele jaren een advocaten praktijk te Amsterdam te hebben waargeno men. werd hem in 1882 aan de universiteit te Groningen het professoraat in het Ro- meisoh recht opgedragen en in 1889 werd hij tot professor In hetzelfde vak aan de koo- gescbooi te Leiden benoemd. Van 1894 tot 1913 bad hij voor het district -Groningen zitting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en sedert 1913 was hy lid van do Eersto Kamer voor de provincie Noord- Holland, in welke beide colleges hij behoor de tot de Vr.i.iz. Dem. fractie. De overledene was commandeur in de orde van den Neder landsehen Leeuw. NEDERLAND EN DE OORLOG. Op het te Groningen gehouden congres van den Middenstandsbond is inzake de d i s t r i- bu t i e-ih aatregoleu do volgende re solutie aangenomen: De vergadering enz., dringt er bij den mi nister t.eu sterkste op aan, voorlaan steeds rekening te houden met den georganiseerden middenstand bij de te nemen crisis-maatre gelen, waarbij de middenstand betrokken is; in de verschillende commissies, die de be langen van den middenstand rakende zaken, te behandelen hebben, ter zake kundige per sonen te benoemen, daar gebleken is geduren de deze crisisjaren, dat de middenstand on ontbeerlijk is in bet raderwerk der economi sche samenleving; dat het noodzakelijk is gebleken, de vast stelling van de prijzen niet te doen plaats hebben dan na overleg met de vakorganisa ties; aan de burgemeesters op te dragen over leg te plegen, met aangrenzende 'gemeenten, die voor gezamenlijke distributie in aanmer king komen, opdat de economische verhou dingen van vóór den oorlog zooveel mogelijk behouden blijven. Deze conclusies zullen ter kennis van den minister worden gebracht. Gistermiddag werden 3 vliegers die boven Belgisch Vlaanderen vlogen, door de Duit sehers beschoten. Eén vlieger vloog eeni- ge malen boven Zeeuwscb Vlaan der en. Het was vermoed elijk een Duitscher, daar de vlieger bij den terugkeer in België niet door de Duitsche kustwacht werd be schoten. In verscheidene plaatsen van Noord-Bra bant en Limburg hebben gisteren de aange kondigde prote stvergade.ri.n.g.e.n der boeren plaats gehad. Overal was de be langstelling buitengewoon groot. Te Helmond o.a. waren .4000 leden van 25 afdeelingen tegenwoordig. In den tuin van de iWerk- liedenvereeniging stond de menigte zoo dicht opeengepakt, dat de Tweede Kamer-afge vaardigde voor Helmond, de héér A. N. Meskens, niet tot de tribune kon doordrin gen. Daarom werd door hem het woord ge voerd vanaf de .eerste verdieping van de conciërge woning. Wegens plaatsgebrek werd nog door eenige honderden boeren een ver gadering gehouden in „De Zwarte Ruijter." Ter vergadering te Venlo waren ongeveer 2000 landbouwers tegenwoordig. In Boxme-er namen een 3000 boeren aan de protestver gadering deel. En zoo overal in Tijburg, Breda, Eindhoven, Roosendaal enz., liepen de getallen deelnemers tot in duizenden. Er werden resoluties aangenomen, waarin de redenen voor de ontevredenheid der land- bouwboeren worden uiteengezet en waarin van de regeering o.m. gevraagd wordt dat aan den boer van zijn eigen geteelde pro ducten voldoende broodkoren en andere le vensmiddelen voor het onderhoud van zich e.n gezin wordt gelaten; dat hem het vee voeder, noodig voor de instandhouding van zijn bedrijf niet ontnomen worde, tenzij in ruil tegen veevoedermiddelen aan prijzen evenredig aan hun voederwaarde en dat de maximum-prijzen der granen en andere .pro- duoten door do Regeering vastgesteld aan merkelijk zullen worden verhoogd, aangezien de verbouw van deze gewassen niet meer loonend is .En om aan hun eiscjien kracht bij te zetten hebben de boeren aan het slot van hun motie verklaard, dat zij tot een lijdelijk! verzet gedwongen worden, en steu nend op hun goed recht geen of zeeg weinig rogge ea tarwe zuliea uitzaaien, indien de Regeering niet binnen veertien dagen hun- wj eischeu hoeft ingewilligd. Wegens gebrek aan springstof fen, benoodigd bij het kolendelven in de Lim- burgscke mijnen, is de Nederlandse he regee ring voornemens deze uit Zweden te betrek ken. Voor dien aankoop is den beer Van Iter- son, directeur van de Statasmijnen, last ge geven naar Zweden te vertrekken. Daar de beer van Iterson voornemens was over Duitsohland te reizen, werd bii de Duitsche autoriteiten een pas aangevraagd, welke ge weigerd werd, zoodat de reis nu over zee zal geschieden. Bfj: onderzoek is gebleken, dat er spion nen onder het Ratterdams.cn p.o- 1 iti ecorps schuilen. Een hoofdagent van politie is reeds geschorst als verdacht van het verstrekken van gegevens aan een agent van een der oorlogvoerende mogendheden, welke hem abtshlave bekend wareu. De Minister, van Einanoiën heeft bepaald: met ingang van 21 Sept. 1917 zal voor de vermengingvangedistiileer.dtot brand s p i r i 1, u s, daaraan voor iederen hectoliter zuiveren alcohol dien het gedistil leerd bij! 15 gr. O. bevat, worden toegevoegd een halve» liter petroleumdistillaat, bene vens 5 centiliter, eener kleurstofoplossing-, den prijs van dit meugmfddol wordt gesteld op dertig cent. voor de hoeveelheid benoo digd voor, de vermenging van een hectoliter gedistilleerd ad 100 pet., blijvende die van den blanken houtgeeat, bepaald op vijf én tachtig cent per liter. Naar, aanleiding van de weigering va» graan uitvoer uit Amerika naar Neder land, deed het ministerie van bui- tenlandsche zaken ons op navraag een me- dedeeling inzake, de gevoerde onderhande lingen. Daaruit blijkt, dat Hoover, de Amerikaan- sche voedingsregelaar, teve.ns. president der Belgische Reliefcbmnjjssiei. ladingen zo.ü vrjj- ffevMr, alsfc wee derden daarvan aan die com missie kwamen, welke twee derden door da re- befcommissie te Rotterdam niet konden wpr- den gebruikt omdat zij' niet door de Duit sche overheid gemachtigd was veevoeder in Belgiö in te voeren. Da Neder!andsche Regeering deed daar op een tegenvoorstel,, -waarbij aan het aan gegeven beginsel word vastgehouden en de geheele tarweiadingen, zoomede bijna de helft der m ais ladingen aan de reliefcommis- aie zouden komen, terwijl de overige 85.000 ion scheepsruimte door onze. regeering zou worden beschikbaar gesteld, zoódat Neder land ongeveer 145.000 ton zou overhouden ca do tönnage voor do reliefoommissie op 145,000 to» zou zijn gebracht. Barteljorisstraat 27. TEL. 17741 8, 10 EN 12 CTS. 'S HERTOGENB05CH dit en nam een voor Nederland verre van bevredigende beslissing, die echter werd aan vaard. Inmiddels waren vele ladingen be dorven, waardoor nieuwe onderhandelingen moesten gevoerd worden, die met Hoover tot een goed einde werden gebracht, doch waarvan de Export Council zijne goedkeu ring weigerde. Tntusschen tracht onze gezant nog wijzi ging van de beslissing te verkrijgen. Woensdagmiddag is te 's Gravenhage eerie p rot estvergaderi.n.g gehouden van geaccrediteerde kooplieden, van wie de voor raad Noordzeeharing in Maart 1917 door de Engelsche controleurs was opgenomen. De Vereeniging van Haringhandelaren te Vlaardingen had het initiatief voor deze ver gadering genomen, daar Engeland aan de betrokken kooplieden reeds circa drie mil- üoen schuldig-is. Op voorstel van het bestuur werd, na discussie, besloten een protest te richten tot het hoofdbestuur van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche llaringvisscherij en een afschrift daarvan te zenden naar het Engelsche Fishbureau en de Nijverheids commissie. In dit protest werd ernstig aan gedrongen op de definitieve* afdoening, op den voorgrond stellende, dat het hun goedi recht is en Engeland het zich" tot plicht zal rekenen: lo. De bons uit te betalen op den eersten October a.s. legen den koers van Aprl 1917.i 2o. Interest te vergoeden vanaf dien datum a 5i/s pCt. 'sjaars. De Minister van Landbouw heeft, geziou art. 12, lid 2 der Distributieregeliug voop brood, bloem, meel eu rogge, van 27 December 1916, goedgevonden, ondei intrekking van zijne beschikking van 20 Maart j.l., te bepalen: A. dat de verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bons vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding daarvan zal worden ver strekt, wordt vastgesteld als volgt: le. voor 100 K.G. W. bons wordt verstrekt of 73 K.G. inlandsche tarwebloem of 71.5 K.G. Arneri- kaansche tarwebloem of 70 K.G. rogge; 2e. voor 100 K.G. B. bons wordt verstrekt 71.5 K.G. tarwemeel; 3e. voor 100 KG. R. bons wordt verstrekt 70 K.G. rogge. B. dat, zoodra inplaats van tarwebloem (in landscb of Amerikaansch) en tarwemeel zal worden geleverd, bloem en meel van eeno bepaalde samenstelling, voor bet vastge stelde sub. a, le. moet worden gelezen: voor 100 K.G. W. bons wordt verstrekt of 72 K.G. Rcgeeringsbloem of 70 K.G. rogge, terwijl voor het vastgestelde sub a '2c. alsdan moet worden gelezen: voor 100 K.G. B. bons wordt verstrekt 67 K.G. Regeeringsmeel. C. dat, zoodra in plaats van rogje zal wor den geleverd Regeerinsggrondstoffen voor grof rogebrood, voor het vastgestelde sub a 3e. moet worden gelezen: 70 K.G. Regeerings- grondstoffen voor grof roggebrood. Deze" bepaling treedt in werking mot in gang van 12 September 1917. met dien ver stande. dat zij voor het eerst van toepassing zal zijn op de bons der broodkaarten gemerkt 26ste week. De Min. van Landbouw heeft den p r ij s tegen welken koffie in den tus- scbenhandel ten hoogste zal mogen worden verkocht d.i. de priis, door branders en handelaren aan detaillisten in rekening te brengen voor gebrande koffie vastgesteld! op: 83 cents per K.G. los en 85 cents pee K K.G. verpakt. Te Assen heeft deze week het Ned. Laud- huishoudkundig congres plaats gehad. In de laatste zitting welke Dinsdag plaats had ea o.m. ook werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik en den Minister van Landbouw, den heer Posthuma. heeft deze aan bet slot van de vergadering het woord ge voerd, waarhij hij o.m. er aan herinnerde, dat we nog altijd leven in een e e r e r n. atigentijd, wat wel eens vergeten schijnt te .worden. De factoren, die dezen tijd zoo ernstig maken, zijn van versohillenden aard, Vooreerst de internationale m o e i 1 ijk b e de n. Van onze eertijd» zoo hooggeroemde Hollandsehe vrijheid! is weinig meer over; vrijheid bestaat niet meer. Dan komen de binnenlandsehe moeilijkheden. Drie jaar is ons le ger nu al gemobiliseerd en dat geeft allerlei moeilijkheden met den landbouw en de in dustrie. Verder hebben wij de „moeilijkheden voor de groote vereeniginge»*', wier bésture» niet altijd in staat zijn de leden te bevredigen. Al die moeilijkheden geven aanleiding tot meoningsverscbil tuseohende regeering eu den landbouw. Do „American Export Councilweigerde o.a. over 'de broodvoeding op hot platteland. UWE HAARLEMSCHE COURANT 4299 II I .PI I i unijiii- 3016 FIJNSTE SUMATRA Z ANDBLAD-SIGAAR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1