immm m v^cheru s! VAN OVERAL STAD EN STREEK HANDEL EN NIJVERHEID UITLOTINGEN. RECHTSZAKEN •ver de veevoeding en over de prijzen, die ♦oor de landbouwproducten door de regee- *ing worden betaald. Bij de regeering zit de iaak anders als by de boeren. Wat nu de broodvoeding betreft, aan het verlangen der landbouwers, om graan te mtf gen behouden voor het hekken-wan brood, kon niet worden voldaan, omdat het onbillijk zou zijn, den een beter brood te laten eten dan den ander; de rechtvaardigheid eiseht, dat. nu er een tekort aanbroodkoren is, al len brood eten van dezelfde samenstelling. Dat men vreemd opkeek, toen men voor het veevoeder meer moest betalen, dan de regeering zelf betaalde voor het van de boe ren opgevorderde graan, is wel te begrijpen, loc-h men moet in 't oog houden, dat de re geering dit voer veel duurder in 't buitenland moest aankoopen. 't Was een eenvoudige fi- nancieele qnacstie, waarbii de schatkist niet mocht worden aangesproken. Wat nu de prijszetting betreft van de op gevorderde granen, men noemt die te laag. Maar door wie zijn die prijzen bepaald? Door de produetenvereenigingen, en die bestaan uitsluitend uit praetische land bouwers. De vaklui zelf hebben de prijzen vastgesteld, en de Minister heeft daaraan na tuurlijk zijn goedkeuring gehecht. De regeering maakt bij het nemen van haar maatregelen altijd gebruik van de ad viezen van den landbouw, omdat niemand anders den landbouw kent dan de landbou wers zelf. Is men niet tevreden met de afge sloten contracten, men bedenke, dat er nog nooit een contract is afgesloten, of het had achteraf nog beter gekund. De minister doet een beroep op de landbouwers, om hun medewerking te blijven verleenen. Hoe meer men steunt, des te gemakkelijker wordt het besturen door onze regeering, wat meer ten goede komt aan ons volk. Ook voor de hoeren zelf is het goed, dat zij hun medewerking voortzetten. Ieder regeering moet maatregelen nemen, en hoe heter die worden uitgevoerd, des te min der nieuwe maatregelen komen er. Vervolgens doet de minister eenbcroep op de leiders van de groote landbouw- maatschappijen. Klaag niet mee, kanker niet mee; houdt altijd voor oogen dat wij in den moeilijksten tijd leven, dien wij ooit hebben medegemaakt; wees onafhankelijk en vooral bill ijk. Durf te zeggen, dat er moeilijkheden bestaan, waaraan d e /egeering niets kan doen. Wees vooral ook eerlijk ten opzichte van de perso nen. Ten slotte wekte de minister de landbou wers op voort te gaan met hun plicht te doen tegenover het land, en dan niet ten halve, maar van ganscher harte. De woorden van len minister werden warm toegejuicht. LOTEN CONGOSTAAT VAN 1888. Trekking van 20 Aug. Seriën: 6315 5333 7314 7415 10699 11138 14418 15435 18386 18573 23587 23788 24104 25974 27414 34431 85215 86463 87012 40254 41092 41749 43588 44903 46605 51834 52465 52840 58196 Hoofdprijzen: Ser. No. Fr. Ser. No, Fr. Ser. No. Fr 23587 1 1000 35215 1 10)0 41092 5 1000 51834 5 200 52465 10 lOOOO de volgende ad frs. 750. Ser. No Ser. No. Ser. No. Ser. No. •5315 17 5333 2 5333 16 7314 17 7415 17 11138 2 18386 18 18573 10 83788 2 27414 8 41749 11 43588 9 44903 17 44903 24 46605 3 52465 9 62465 17 52465 23 58196 3 58196 13 De overigo nos. vervat in bovenstaande se- rieën met frs. 250. Betaalbaar 15 April 1918. DehurgemeestervanHamont. Van zeer gezaghebbende zijde vernemen wij, dat het lid der Tweede Kamer voor Eindhoven, de heer van Best, het initiatief heeft genomen tot een actie om voor den ter dood veroordeelden burgemeester v. Hamont (België), die in Nederland vele familieleden heeft, gratie te bekomen. Op zijn verzoek, heeft onze Minister van Bnitenlandsche Za ken terstond stappen ondernomen te Berlijn. Thans verkeer endeze maatregelen in dat stadium, dat de afwikkeling spoedig tege moet gezien mag worden. Mr. van Best heeft ook de tosschenkomst van de nuntiatuur te Brussel gevraagd. Deze berichtte goede hoop te hebben, dat de stappen tot het gewensehte resultaat zullen leiden. Thans wordt gemeld, dat ook do kapelaan van Hamont, een Nederlander uit Jabeek, in Limburg, door de Duitschers is gevangen ge nomen. r Ook 4 Zusters van de Eerw. Zusters Ursu- linen, te Hamont, zijn om gelijke redenen als burgemeester Keunen gevangen genomen. Het zijn mère Josépha en mère Louise, heiden Fransche; mère Herman, een Nederlandsche (mejuffrouw Eras nit Tilburg), en mère Bergmans, een Engelsche. Ook voor deze Zusters worden stappen ondernomen om hare vrijheid te bewerken. „Msb." De toren te Dongen. Dezen zomer is. naar men zich herinnert de St. Laurentiuskierk te Dongen (N.-Br.) afgebrand. Alleen de toren bleef staan. Thans is besloten dezen door mid del van dynamiet te eloopen. waartoe de genie hare medewerking zal verleenen. Het plan be staat dien toren op 20 September op te ruimen. De bewoners der omliggende peroeelen moeten deze vóór 20 September ontruimen en alle voor werpen van waarde uit de woningen verwij deren. De honderdjarige Stade. De hon- dendjaxige oud-marinier A. P. Stade te Den Haag. van wiens hoogen leeftijd wii onlange melding maakten, heeft gisteren door de zorgen van eene feestcommissie, recht feestelijk zijn lOOaten verjaardag kunnen vieren. De dag be gon mert de aanbieding van een prachtig bloem stuk, dat die „Triton" voorstelde, het schip, waarmede de honderdjarige als.jongeling die toen zoo langdurige reis naar Oosit-Indië maakte. Het gezicht van de kleurige en geurige „Triton*1 bracht hem terstond op ziin praat- waarbij hü van ziin reizen es zeeslagen vertelde en hoe èr van de 60 man in een sloep maar twintig terugkwamen. Hij had toen de kogels om zün oor en hooren 'fluiten, maar geraakt had er hem niet één. Daarna kwam een stroom van telegrafische en schriftelijke geiukwenachen uit alle oorden dee lands, van hoog en laag, en 'nog veie fraaie boomstukken. Eindelijk beleefde dè jarige nog een schoon moment: namens den minister van marine werd hij gecomplimenteerd door den kolonel der mariniers De Jonge Oudraaf. den nieuw opgetreden inspecteur van het korps. Bovendien deden van hunne belangstelling blijkenjhr. mr. dr- H. R. van Karnebeek. bur gemeester van 's-Gxavenhage. door persoonlijk bezoek en H. M. de Koningin, door het zenden van een feestgave. Des middags defileerde troepen afdeeling met muziek langs zijne wo ning. Des avonds voerde een kinderkoor een cantante uit en braoht het muziekkorps „Klein maar Dapper" een serenade. De geheele De Bruegnerstraat, waar hij woont, vlagde, de voor die-woning staande gaslantaarn was mof groen, vlaggetjes en vlaggedoek versierd. In het hol van den leeuw- Uit het gebouw van het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te 's-Graven!) age word gis termiddag een rijwiel ontvreemd ten nadeeJe van een advocaat. Een gewild haantje. Voor het ambt van agent van politie te Amsterdam hebben zich. naar aanleiding van geplaatste adverten ties, niet minder dan 3 a 400 sollicitanten aan gemeld. Menschenroof. Woensdag werd de be handeling der zaak tegen J. J.'B. te Wijke (thans gedetineerd) beschuldigd van het over die grens voeren van F. O. en F., (ter hoogte van „La Panche" tusschen Mesoh en Noorbeek) (L.) voor de rechtbank te Maastricht voortge zet. Ook nu had de behandeling met' gesloten deuren plaats. De rechtbank besloot de zaak te verdagen tot 17 October, ten einde. aoo moge lijk de beide hoofdgetuigen neg te hooren. n.l- O. en F., die tegen hun wil over de grenzen zouden ziin gebracht en die op het oogenblik te Luik gevangen zitten. Men vreest echter dat de Duitisehers hen niet zullen vrijgeven. De verde diger van beklaagde Mr. H. Paulnssen. vroeg deonmiddellijke invrijheidstelling van deze. doch de rechtbank vond geen termen aanwezig om het verzoek toe te staan, zoodlat de beklaagde, die reeds van af 1 Juli 1916 in arrest zit. in voorloopige hechtenis blijft. Met begrijpelijke belangstelling wordt de beslissing in deze zaak tegemoet gezien. Faillissementen fn Nederland Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Oo.'s Bu reaux voor den Handel zijn oter de afgeloo" pen week, eindigende 25 Aug., in Nederlanc uitgesproken 14 faillissementen tegen 18 fail lissementen in dezelfde week van het vorig* jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Aug. 1917 586 faillissementen tegenover 722 over het zelfde tijdperk van het .vorige jaar, De groote plantenkeuring t e L e i d e n. Men seint ons nit Leiden: Hedenmiddag te half drie heeft de voorzitter van de Ned. Mij. voor Tuinbouw-en Plan tenkunde, jhr. G. F. van Tets, de door de hier gevestigde afd. van genoemde maatschap pij, in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat georganiseerde planten- en fruitkeuringsten- toonstelling met een kernachtige rede ge opend. Deze tentoonstelling staat in het teeken van de Dahlia, hetgeen een ieder dadelijk reeds bij het binnenkomen van het gebouw, maar nog meer bij een bezoek aan de groote zaal zal blijken. O.m, heeft de fa. E. H. Kre- lage en Zoon uit Haarlem hier ook een pracht-collectie van deze uitnemende bloem planten geëxposeerd. De deelneming was zeer groot en vooral de rozen, dahlia's en het fruit wekte algemee ns verwondering op. Het is een schitterend bloemenfeest, dat wij hier te aanschouwen hebben gekregen. De tentoonstelling is geopend heden van 3 tot 5'A uur en van 710 uur. Zaterdag van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur en Zondag van 10 tot 10 uur en zal door Concerten worden opgeluisterd. ft Bosch en Vaartsche Wetenschap. In onze goede stad verschijnt ook een week blad, dat van een idyllische plek den idylli- schen naam „Bosch en Vaart'' heeft overge nomen. En in dat weekblad schrijft de heer d. M., die zich aandient als een politiek-kleurlooze juist zoo iemand als een gratis Nieuws- en Advertentieblad noodig heeft. Trouwens ook bij n i e i-gratis Nieuws- en Advertentiebladen pleegt kleurloosheid vol strekt geen windeieren te leggen. Wat zich kleurloos noemt is het echter lang niet altijd. Onder de levende wezens willen ons zelfs geen andere kleurlooze te binnen schieten dande zeekwallen, en dié niet eens hee. lemaal! En zij bieden nu juist niet het meest aantrekkelijke levensbeeld. Gelukkig, in ze ker opzicht, voor den heer d. M., maar mis schien minder gelukkig voor het Gratis nieuws- en Advertentieblad „Bosch en Vaart" mist de heer d. M., als ieder mensch van vleesch en bloed de eigenschap der kwallen en is hjj niet zoo klem-loos als hij wel voor geeft, Hij is zoo'n beetje lieht, rose, anti-cle- ricaal getint Hij schreef in het no. van 18 Augustus een artikel, getiteld: „De werkman als wereld macht,'' bestaande nit een heele serie gemeen plaatsen over de macht der arbeiders, eindi gend in een peroratie over de conferentie van Stockholm. De heer A. B. d. M. had zijn pen juist de hij een socialistische Conferentie bijzonder goed passende Boomsch-kerkelijke formule „Pax vobiscum", als slot zijner beschouwin gen doen neerschrijven, toén hij bericht kreeg van het Pauselijk vredesvoorstel, waarachter zegt de heer d. M. Oostenrijk gezien is. En dan vervolgt hij: Ik moet toegeven, dat het al even op vallend zou zijn, indien, een groep predi kanten of een groep opperrabynen ware opgetreden als Vredesbemiddelaar; im mers gesteld dat de poging zon slagen, dan zon onmiddellijk de Kerk niet alleen juichen met haar „Vrede op aarde, Gode een welbehagen'', maar er zich in de we- reldsche zaak op laten voorstaan:-„Wij hebben de macht!" Ja, ja, die kleurlooze meneer d. M. weet het wel! De socialisten te Stockholm zouden hij het welslagen hunner vredesactie natuurlijk nooit gezegd hebben: „Wij hebben de macht!'' Daar denkt die kleurlooze d. M. zelfs niet aan. Voor Stockholm slechts lof en eere! Maar zoo'n Pans, zie je, je kunt toch nooit weten, als die er zich nn eens op liet voorstaan: „Wij hebben de macht!" Wat zon er dan al niet knnnen gebeuren! En bovendien waarom nou zoo'n Paus wel, hè en 'n groep predikanten o-f opperrabijnen niet! Wel, laat de heer d. M. dat eens aan een groep dezer heeren voorstellen. Misschien bezorgt het hem wel goedkoope wereldroem! Maardie groepen predikanten en op perrabijnen. hebben die wel eens ooit een Atilla doen terugkeeren voor de poorten van Rome; hebben die wel eens over de geheele beschaafde wereld een Godsvrede afgekon digd en doorgevoerd, hebben die wel eens ooit een wapenstilstand tot stand gebracht in een strijd tusschen wereldmachten als Frank rijk en Engeland, ooit als scheidsrechter ge zeten tusschen Kroonpretendenten, ooit arbi- trale-uitspraak gedaan tusschen Duitseh- land en Spanje? Kom waarde heer d. M. sla uw algemeene geschiedenis eens op. Wat wij hieT noemen zijn historische feiten. Wij ken nen er de data van. Vult gij ze eens in. Dat is een aardige puzzle, qn kom dan terug en schrijf nog eens in „Bosch en Vaart" of mis schien de Paus toch niet wat meer historisch recht heeft dan groepen predikanten en do minees, ja zelfs niet de historische roeping heeft om op te treden als vredestichter tus schen de vorsten der aarde, die ook nn nog zonder uitzondering naar hèm met eerbied luisteren en de conferentie te Stockholm ne geer en. Zoodat de Paus ook ai niet op succes van zijn pogen behoeft te wachten om te kun nen zeggen; „wij hebben de macht.*' Kom, waarde heer d. M., tijg eens op on derzoek nit, en misschien zal uw rose, anti- clericaal tintje wat minder zichtbaar worden. Tot heil en voorspoed van het gratis Nieuw»- en Advertentieblad „Bosch en Vaart."! P. VAN ON/'L r. Gonje zakken. De zandschipper M. P„ k nog al 'na „hoven z'n thee''. Ofschoon dit op zichzelf een lee- lijke gewoonte is, heeft deze „kwaal" zich tot op den 4den April ji. nog nooit in slechte da den geuit. Maar op dien datum - hij had weer te veel op heeft P. zich leelijk vergalop peerd. Hij nam e enaantal gonjezakken weg, die bij het „Veerhuis'' aan de Brouwersvaart lagen en verkocht die voor 4.50. De officier neemt in aanmerking, dat de oude schipper een blanco strafregister heeft en meent te kunnen volstaan met een geld boete van 25, subs. 25 dagen hechtenis. Be klaagde vraagt een voorwaardelijke veroor deeling, maar de president gelooft niet, dat hij er zóó goedkoop zal afkomen. Hierna pauze. De middag-zitting ving aan met eenige distributie-zaakjes. Hierna stonden 8 Haar lemmermeerdere terecht, G, K., L. G. en W. M., die op 25 Maart j.l. 'savonds te 11 uur op het afgesloten erf van B.'s woning zijn geko men en het daar de bewoners lastig maakten. Bovendien drukten zij nog een ruit in. De officier vindt het een laffe baldadigheid en verlangt dat heide eerste beklaagden 10 boete zullen betalen en de ruitenbreker 15. Ernstige mishandeling. A. de V., A. B. en P. J. B., resp. woonachtig te Haarlem, Velseroord en IJmuiden, hebben op 20 Maart aan boord van het ss. „Castor", den smid L. K. deerlijk mishandeld, door hem op zoodanige wijze te schoppen en te slaan, dat hij sedert 3 weken niet werken kon. De oorzaak der mishandeling schijnt jaloezie te zijn geweest, ofschoon beklaagden hjj hoog en bij laag beweren, dat K. bet heeft uitgelokt, door eerst met een stuk ijzer naar hen te gooien. De officier vindt het eer- drt-rvig verschijn sel, dat drie personen één man aanvallen en hem zoo schandelijk toetakelen. Spreker neemt in aanmerking, dat zij nog niet met de justitie in aanraking zijn geweest, maar acht zich nochtans verplicht, een hooge geldboete te vorderen, n.1. een van 40, voor elk der beklaagden, hij niet betaling een gelijk aantal dagen hechtenis. WAT VERDWIJNT OM NIET WEER TE KOMEN. Jan ter Gouw, de historicus, die het volksleven zoo door en door kende van zijn tijd en dat onzer voorvaderen, kon den lezer in zijn werken zoo aar dig rondleiden, zoo gezellig daarbij causeerend, dat ge er geheel in opging. Zoo brengt hij ons voor een ouderwetsche bak kerij. Gelijkstraats de verlokkende uitstalling van versche brooden en broodjes en daar bene den de groote ramen van de kelders, waarin de bakker zijn bedrijf uitoefent. Wat konden de jongens daar staan gluren. Hoe zagen zij met welgevallen naar het kneeden en rollen van wat later een heerlijk broodje moest zijn. En dan als hij achter in hetkekkrvertrek zijn vuren op stookt. Wat kon dit dan met lange vurige ton gen naar voren springen, tot op eenmaal de ovendeur, met een smak werd dichtgesmeten. We hebben er nog in Haarlem van die ondergrond- sche bakkerijen. De jpngens weten nog wel, waar ze tegen Sinterklaas de heerlijk bruine Sinterklaaspoppen kunnen zien toebereiden, maar de echt-oudexwetsche bakkerij wordt zeer sporadisch. In Amsterdam is het al net eender. De „Nieuwe Rotterdammer" schreef dezer da gen; Het was een gezellige ouderwetsche bak kerswinkel, daar op den hoek van de Spuistraat en de Heisteeg, een bakkerij, als uit een prenten boek van Nelly Bodeuheim, om vol te hangen met dikke vrijers en vrijsters, groote krakelingen en zoowat meer. Boven het pothuis zag men de rond uitgebouwde uitstalkast met kleine ruitjes waarachter het goudbruine brood warm kleurde. De winkel was maar heel eenvoudig, kaal en verveloos: tegen de wanden witte tegels. Maar iedere poging tot verfraaiing en moderniseering was dan ook achterwege gebleven. Zooals de bakkerij een eeuw of langer geleden geopend was, zóó was ze ons overgeleverd. *t Was een stuk echt antiek." h 1914 is de oude bakkerij hoek Jacobijne- straat-Oude Gracht gerestaureerd, maar tevens gemoderniseerd met de breede spiegelruiten. Bak kerij is 't niet meer, wel bakkerswinkel, n.l. filiaal der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, en zoo weer gefugenis dat het klein bedrijf moet wijken voor het groot bedrijf. Het eigenaardige is, dat de voormalige bakke rij eertijds, nl. in den Gildentijd, examengebouw was. Hier moesten de leerjongens voor deken en vinders van het bakkersgilde proeven van be kwaamheid afleggen als bakkersgezel Van deze gezellen kwamen velen'terug om ommen af te leggen als meester. Maar elke bak kersgezel met het meesters-diploma werd daar om nog geen meester-bakker. In 't gilde was vastgesteld, dat er zooveel bakkerijen mochten zün. Een bakkerij oprichten mocht en kon niet. Als dus een bakker stierf, zou dus maar één der gezellen met meesters-diploma zich als meester-bakker in de bestaande zaak vestigen. Nu is Vroom en Dreesman druk bezig met bre ken aan het Spaame om zeer spoedig te begin nen aan de Korte Veerstraat, waar in no. 8 nog een 3 of 4 jaar terug de zaak van bakker En gelman gevestigd was. Krentebollen en koekjes, en lekker doorbakken brood hebt geer dus in geen maanden gezien, maar wel bleef het geveltje zoo als het was en het interieur ook, maar nog maar heel kort. Onze gewezen stadgenoot professor van der Steur omschrijft dit Hollandsche renaissance- geveltje uit het begin der 17e eeuw als volgt: «Trapgevel met lisene, rustende op console „met leeuwenmasker. De deklijst der console „doorloopende als afdekking van één der gevel trappen (Schrijver: er zijn er zes). De console „tevens dienende als sluitstuk van den segment- „vonnigen ontlastingsboog boven het zolderven ster, welk venster rust op een, als afdekking „van één der trappen, doorloopende cordon- „band. De overige kozijnen zijn eveneens op „doorloopende cordonbanden gesteld. Tudorbo- ,gen met aanzet en sluitsteenen boven de kozij nen. Hoekblokken langs de zijpenanten van den „gevel, de trappen en de neggen der kozijnen „Ankèrs met lelievormig einde. De trapgevel is „aan een der zijden op console uitgebouwd." Wat nu gebeuren moet? Niet alles op haren en snaren zetten om het oude mooie geveltje te redden. Er is nu eenmaal veel eerbiedwaardigs ouds, dat voor het nieuwe moet wijken en niet gespaard kim worden. Wel .dit: Fotograaf, 'f zij beroeps- of uit liefhebberij, vereeuwig dit mooie geveltje, geef er een aan het stedelijk archief op het stadhuis, waar men dit ten hoogste waar deert, maar ook een voor de tijdingzaal en ver eeuwig meteen de gewezen bakkerij hoek Kerk straat en Groote Houtstraat, de nog bestaande bakkerij hoek Ursulastraat, waar evenals bij Engelman, alles indigo-blauw is opgeschilderd en ook die in de Hoogstraat van den heer Benraadt. VREDESACTIE VAN R.-K. VROUWEN. De Roomsche actie ten gunste van het Vre desaanbod van Z. H. den Pans aan de oor logvoerende naties neemt voortdurend in omvang en daarmee ook in beteekenis toe. Allerwege hebben, uitgaande van onderschei dene bonden en vereenigingen, vergaderin gen plaats om acLhaesie te betuigen aan het Pauselijk vredesvoorstel. Zoo ook weer gis teravond in de groote zaal van de JSt. Bavo", waar het bestuur van de afdeeling Haarlem van den R.-K. Vrouwenbond alle Roomsche vrouwen van Haarlem had uitgenoodigd om door een motie instemming te betuigen met de vredesvoorstellen van Z. H. den Paus. De vergadering, die met het oog op de be langrijkheid van het te behandelen onder werp, wel wat heter had mogen bezocht zijn, werd geleid door de presidente van de afd. Haarlem van den R.-K. Vrouwenhond, mevr. v. Dieren-Bijvoet. Na opening der vergadering met den Ohr. Groet en voorlezing der notulen, welke on der applaus werden goedgekeurd, werden al lereerst eenige huishoudelijke zaken behan deld, w.o. ook de ingediende begrooting voor het volgende boekjaar, welke werd vastge steld op 448, aan inkomsten en uitgaven, en werden eenige mededeelingen gedaan, ook betreffende de in den a.s. winter te hou den moeder-cursus. Dan werd het cardinale punt der agenda door de presidente in een pittig speechje aan de orde gesteld, waarin gpr. o.m. ook een be roep deed op de Roomsche vrouwen van Haarlem om lederen avond gezxftnenlijk ieder in eigen kring, vurig te bidden voor een spoedig herstel van den vrede. Hierop volgde de voorlezing van de mo tie, welke door het hoofdbestuur van den Dio- cesanen R.-K. Vrouwenbond aan alle afdeo- Fngen was toegezonden. De geestelijke adviseur, de ZeerEerw. heer rector Borsboom, onderstreepte nog eens in een korte maar kernachtige inprovisatie het door de presidente gesprokene en drong er bii de dames op aan om naast het gebed ook daden te stellen ter verkrijging van den vrede, waarhij Z.E."voornamelijk het oog had op het beoefenen van boetvaardigheid en versterving. De motie werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en luidt als volgt: „Heilige Vader, de Roomsche vrouwen van Haarlem door den R.-K. Vrouwenhond in vergadering bijeengeroepen, begroeten in diepe ontroering de vredesvoorstellen door Uwe Heiligheid aan de regeeringen der oor logvoerende landen gedaan. Zij meenen de overtuiging te mogen uit spreken dat deze hare gevoelens worden ge deeld door al Uwe getrouwe dochters, in de oorlogvoerende landen wel het meest» Zij danken Uwe Heiligheid allerinnigst voor dit pogen om een einde te maken aan de on noemelijke ellende door welke de moeders en vrouwen wel het meest worden benauwd. In de overtuiging, dat God de harten der mensehen kan neigen waarheen Hij wil, smee- ken en bidden zij, dat het der Goddelijke barmhartigheid moge behagen dit pogen van Uwe Heiligheid met goeden uitslag te bekronen, opdat de vrede, volgens de begin selen door Uwe Heiligheid verkondigd, ten spoedigste wederkeere tot zegen der onge lukkige menschheid. Zij vertrouwen, dat alle Katholieke vrou wen over heel de wereld zich openlijk zullen willen vereenigen met deze betuiging van kinderlijken dank aan Uwe Heiligheid, en met deze bede zullen instemmen. Zij besluiten dit getuigenis harer gevoelens dooi bemiddeling vpn het bestuur van den R.-K. Diocesanen Vrouwenbond fn Set Bh* dom Haarlem, ter kennis te brengen van Uw* Heiligheid, en alle vrouwen der wereld op té roepen er hare instemming mede te betui gen." Na een woord van dank aan de aanwezig00 voor hun belangstelling werd nu de verga dering door de presidente met den Christ. Groet gesloten. VROUWENEER. ~r"'~ 1 Direct na afloop der vergadering van deu R.-K. Vrouwenbond had een huishoudelijke vergadering plaats van de door den Vrouwen bond onlangs nieuw opgerichte vereeniging „Vrouweneer", ter vaststelling van de statu ten en het reglement dezer jonge vereeni ging. Alvorens met de behandeling van de statu ten werd begonnen zette de presidente, mevr. Scbons-van Delft, en vervolgens ook de gees telijke alviseur, rector Borsboom, het doel en karakter dezer nieuwe vereeniging uiteen, daarbij er vooral den nadruk opleggende, dat de vereeniging „Vrouweneer" een ruimeren werkkring en verder strekkend karakter heeft dan de vereeniging „Vrouwenader welke laatste vereeniging alleen bedoelt d0 onzedelijke kleeding door goed voorbeeld e® andere ten dienste staande middelen te be strijden, terwijl „Vrouweneer*' zich tot taak stelt in alle opzichten de goede zeden oud0r de katholieke vrouwen te bevorderen. Behoudens enkele opmerkingen en redac tiewijzigingen werden de statuten en bet reglement, overeenkomstig de concepten, goedgekeurd. Hierna trad het voorloopig bestuur af, waarna de verkiezing plaats had ter benoe ming van een bestuur. De uitslag der stem ming was, dat de dames van het voorloopig bestuur, mevr. Schous-v. Delft, Russel, van Dam en Dirke, werden gecontinueerd als de finitief bestuur. Aan het slot der vergadering werd nog door de presidente medegedeeld, dat de ver eeniging door de aanvaarding van de statu ten zich heeft aangesloten bii do nationale vereeniging „Voor eer en deugd", waarvan de hoofdzetel is gevestigd te Roldnc. Hierna werd de vergadering met gebed en den Christ. Groet gesloten. Museum van Kunstnijverheid De tentoonstelling ter nagedachtenis va® Th. Hoytema, die in de Rotonde van h0* Museum van Kunstnijverheid" geopend i®, werd met de twaalf bladen der kalende' jaargangen van 1916 en 1917 aangevuld, ter wijl leen paar oorspronkelijke teekeningeu eveneens aldaar ter bezichtiging werden ge steld. Zij, die in het bezit zijn van kalender bladen 1901 en 1903 tot 1910, van teekeningeu of aqaurellen door Hoytema vervaardigd' worden vriendelijk uitgenoodigd, deze stuk ken ter beschikking der Directie van hu* Museum te stellen. DE TOESTAND. Particuliere Central* Keuken. Nadat gisterenavond het Comité „Wintel 1917" in „De Nijverheid" ongeveer een uur bad vergaderd, groeide daaruit een afzonderlijk6 commissie die het onderwerp „keuken" afzonder lijk zou uitwerken. s Voorloopig namen daarin zitting de dames. mevr. de wea. Alting van Geusau, mevr, Har- kema en mej. van Hunteln; benevens de heeren. W. A. J. van de Kamp en H. A. Kooij, in de hoop, dat meerdere geschikte hulp nog za' aanbieden. Onmiddellijk na het sluiten der ver* gadering van het comité bleef deze commiss' achter met ettelijke belangstellende dames. Aa^ de Voorloopige bespreking werd met het meeste animo door allen deelgenomen en menige goed6 wenk werd ten beste gegeven. Op voorstel van een der leden werd de wethouder de Breuk bereid bevonden, reeds dadelijk de commissie }e ontvangen, zoodat de bespreking aanstonds 10 meer zakelijke^ lijnen werd voortgezet. Als voorloopig resultaa! kunnen wij mededee- len, dat de hoofdgedachte is:, centralisatie van bereiding met velschillende distributie, in dieC zin dat de mogelijkheid zal worden overwogen samente koken met de gemeentelijke central6 keuken, tot vereenvoudiging van het bedrijf, ter wijl dan in-de extra-behoeften afzonderlijk z3' moeten worden voorzien. De prijs van het eten zal uit den aard der zaak dus hooger worden dan dien van de centrale keuken, terwijl ook nog moet gedacht worden aan het bezorgen. Een practisch denkbeeld om het eten warm te houden werd door een der dames aan de hand gedaan doorte wijzen op de groote waarde van een voudige kookzakken. Verdere mededeelingen kunnen uit den aar6 der zaak'niet verstrekt worden, alvorens de af loop van de besprekingen in het college van en w. bekend zal* zijn. Inmiddels stelt de commissie het op hoog60 prijs een zoo groot mogelijk aantal bewijzen van instemming (b.v. visitekaartjes) te mogen ont vangen aan een der hieronder genoemde adre®" sen, waardoor zij een basis krijgt, waarop ee® mogelijke vereeniging kan worden opgericht. adressen en telefoonnummers zijn: Mevrouw de wed. Alting v. Geusau, Koningin? neweg 67mevr. Harkema, Schoterweg 20, tel6»; 606; mej. von Hunteln, Schneevoogtstraat 10; W. A. J. van de Kamp, Jansweg 11, telef. 403* H. A. Kooij, Floraplein 28, telef. 843. Goedkoop er Rundvlee sch. Zooals uit een advertentie in ons summe' van gisteren blijkt, is men thans te lem ook overgegaan tot verlaging van d0 rundvleeschprij8 en wel met 20 oent V Kilogram. Schoo ldagen. XJit onderwijzerskringen wordt geschreve^ Men begint er hier en daar over te beraap slagen, hoe het in den aanstaanden wint6 met de schooldagen zal gaan. Wel heeft 3 Regeering verklaard: „De openbare en bh zondere scholen vallen onder groep C v» het distributiestelsel van brandstoffen en len blijkens circulaire van de Rijkskolend'3 tributie van 14 Juli 1917, 75 pCt. van ha3^ behoefte ontvangen. Bij uiterst zuinig en b* leidvol gebruik mag worden verwacht, d3 stopzetting van onderwijs kan worden voor komen." Geheel gerustgesteld is men door dit woord niet. ;We vernemen, dat men in 00 gemeente in Het Gooi, te Hilversum, - j, tober a.s. reeds zal aanvangen met 4 scho3 dagen. Deze regeling is geheel in overe'y stemming met lietgeea de „Rotterdam!®0 schreef: ,/Waar de schooltijden den a.s. wmter het oog op, brandstoffenschaarschte weer C O0'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2