PAARDENTELUNG. Gas- en Etsctricituitsbedrijf DE DAG - BUITENLAND BINNENLAND Blauwe Eigenheimers en Blauwe Borgers. KolenUlstributle 4e Lijst van Maximumprijzen van Brandstoffen in het Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAARZEN. P. W. TWEEHUIJSEN, DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1317 42STE JAARGANG No. 3437 mm m wmm ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENPER KWARTAAL f 1,75; PER WEEK 131/, CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,12» Oe Gemeente-besturen van Haarlem, Bloe- mendaal, Heemstede, Bennebroek, Haarlem- merliede, Spaarndam en Schoten maken bekend dat door den Minister van Landbouw enz. in dato 10 dezer is bepaald dat onder de EIGENHEIMERS of BORGERS waarop niet van toepassing is het verbod tot aflevering en vervoer van aardappelen, niet begrepen zijn de zooge naamde „Blauwe Eigenheimers" en de zoogenaamde „Blauwe Borgers". 4443 vóór 17 Sept. a.s. schriftelijk opgave ,0.35 Weest buitengewoon zuinig met uw brandstof. district Haarlem en Omstreken (Gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Bennebroek, Schoten, Spaarndam, Haar lemmerliede en Spaarnwoude). ,0.37 .0.80 district Haarlem en Omstreken. Bruinkoolbriketten. Houtskool. Turf. Weest buitengewoon zuinig met uw brandstof. regeling betreffende de verstrekking van Melk Heemstede. hoeveelheid gas wordt verhoogd WERELDBRAND.. DE ENTENTE-OPMARSCH IN ALBANIË OVERIGENS GEEN BELANGRIJKE GEVECHTS- ACTIES EEN DER DU1TSCHE VREDES VOORWAARDEN. RUSLAND. KORNILOF CONTRA KERENSKI. BULGARIJE. Barteljopissiraat 27. TEL. B770 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De BURGEMEESTER van HAARLEM noodigt ingezetenen, houders van paarden, uit, hem te verstrekken van de in hun bezit zijnde paar den, geclassificeerd als volgt: aantal paarden tot 3 jaar, van 3—5 jaar, boven 5 jaar, onder herinnering aan art. 14 der Distributie- wet 1916, waarbij strafbaar is gesteld nalatigheid hiervan of het verstrekken van onjuiste opgaven. Noordhollandsche turf ,1.35 «1-50 t, „0.371/2 0.80 100 25 Persturf (firma van Breemen) 100 25 Steekturf „100 25 „0.20 Fabrieksturf TOO K.G. 3.50 Kluitturf (fa. v. .Breemen) 100 „3.15 C. Voor het OEHEELE DISTRICT, mei uitzondering van x het gedeelte van de gemeente Haarlemmerliede, waarvoor de prijzen sub B. zijn vastgesteld: Lange losse turf p. 100 stuks f 1.45 4449 Drentsche baggelaar Noordhollandsche turf 25 100 25 ,1.35 ,0.35 Persturf (firma van Breemen) 100 „1.45 25 „0.371/2 Steekturf 100 25 (Gem. Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Bloemen daal, Spaarndam, Schoten en Haarlemmerliede c.a.) Industriekolea perv1000 K.G. f. 41.5C G ietcokes ongebroken per 1000 ICG. 54.50 Gietcokes (brechcokes) per 1000 K.G. 57.50 a. Anthraciet (anthracictnootjes) p. H.L. 2.30 b. Eierkolen per H.L. 2, c. Steenkolen (kachelkolen) per H.L'. 2.10 Alles franco bergplaats verbruiker. Voor het bezorgen binnen de gemeenten Spaarndam, Bloe mendaal en Haarlemmerliede (uitgezonderd he stadskwartier van Haarlem) kan voor de brand stoffen a, b en c 10 cent per H.L; berekend worden. Gascokes (grof) afgehaald aan de gas fabriek of bij den handelaar per H.L. f 1.75 Gascokes (geklopt) afgehaald aan de gas fabriek of bij den handelaar per H. L. 1.85 Parelcokes afgehaald aan de gasfabriek of bij den handelaar per H.L. 1.75 Voor de gemeente Bennebroek wordt de prijs der cokes 5 cent per H.L. hooger gesteld. Voor het aan huis bezorgen van, 1 H.L. cokes mag 12 cent berekend worden. Voor het bezorgen binnen de gemeenten Spaarndam, Bloemendaal en Haarlemmerliede (uitgezonderd het stads kwartier van Haarlem) mag 5 cent extra bere kend worden. Per 50 K.G. f 2.30 aan huis bezorgd. Bruin koolbriketten kunnen ook afgehaald worden 25 Vuks 42M: cents. Per 10 K.G. f 2.55 aan huis bezorgd. Per 10 K.G. f 2.50 afgehaald. A. Voor de gemeente HAARLEMMER LIEDE, met uitzondering van het Stads kwartier te Haarlem; ^auge losse turf p. 100 stuks /j 1.55 k 25 „0.39 ü»'entsche baggelaar Noordhollandsche turf ^eekturf - 100 25 100 „1.- „0.25 „0.80 1 f 25 „0.20 *bneksturf 100 K.O. 3.50 mffturf (fa. v. Breemen) 100 „3.15 Voor de gemeenten BLÓEMENDAAL en BENNEBROEK: ^oge losse turf p. 10O stuks f 1.55 0.20 Fabrieksturf 100 K.G. „3.00 Kluitturf (fa. v. Breemen) 1O0 „3.00 D. Voor het aan huis bezorgen mag in het gefieele district voor 100 stuks turven 15 .cents, voor 25 stuks 4 cents berekend worden. De prijzen der fabrieksturf en kluitturf zijn franco aan huis. De kosten voor het opstapelen kunnen door den handelaar extra. in rekening gebracht worden. 4416 De prijzen van Drentsche Baggelaar zullen nader worden hekend gemaakt. De Directeur van het Brandstoffenbureau, RE ITS MA. De Directeur van het Levensmiddelenbedrijf der gemeente BLOEMENDAAL brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat binnenkort de ten behoeve van zieken, zwakken en kinderen in werking Treedt, Zij, die meenen voor deze verstrekking in aanmerking te komen, kunnen zich vóór den 20en September a#. schriftelijk wenden tot het Levensmiddelenbedrijf te OVERVEEN, onder vermelding van het aantal personen, waarvoor de goedkoopere melk wordt verlangd, en van den melkslijter in de gemeente van wien men deze wenscht te betrekken. Aan hen zal later een aanvraagformulier worden uitgereikt. De goedkoopere melk wordt slechts beschik baar gesteld op een verklaring van een gen'ees- of verloskundige. 4452 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEEMSTEDE, Hebben besloten: krachtens artikel 7, 2de lid der tijdelijke wijzi ging der verordeningen voor de levering van gas door het Gemeen te-gasbedf ij f en van electrischen stroom door het gemeente-electriciteitsbedrijf te Heemstede, vastgesteld in de raadsvergadering van 31 Juli 1017, te bepalen, dat voor de maand September 1917 voor huishoudelijk gebruik de toegestane voor elk gezin met 3 kub. M.; aan hen, die gas uitsluitend voor verlichting gebruiken wordt voor die maand 10 kub. M. toegestaan en. aan hen, die 'electriciteit voor verlichting gebruiken wordt toegestaan 10 K. W. U. Heemstede, 13 Sept. 1917. 4454 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, A. A. SWOLFS. asa <e" tsche baggelaar 25 „0.39 De Russische Regeering gaf bevel generaal Kornilof te vervolgen wegens rebellie. De Cadetten deelden Kerenski mede, dat zij zitting- zullen nemen in het kabinet om d enburgeroorlog te bezweren. In Moskou is de staat van beleg afgekon digd. De verschijning van de „Nowoje Wremja" is verboden. In Albanië moesten de Oostenrijkers aan den Zuid-Westelijken hoek van het Ochrida- meer terugtrekken voor het zich ontwikke lend offensief der geallieerden. De „Nürdd. Allg. Z(g." is gemachtigd te verklaren, dat Duitsehlund het bi ij vend bezit. van zijn gezamenlijke koloniën als een onaan tastbare vredeseisck beschouwd. De Koningin van Bulgarije is overleden. Volgens een Reuter-berickt uit Washing ton zou de Argentijnsche regeering den Duit- sohen. gezant zijne paspoorten hebben gege ven. Lansing heeft verklaard van dit bericht geen bevestiging te hebben ontvangen. Het algemeen verbod van het gebruik van installaties voor draadlooze tedegrafie is ingetrokken. Volgens geruchten wordt in Regeerings- kringen overwogen den maximum arbeids tijd in alle bedrijven op 50 unr per week te bepalen. Van re-geeringswege wordt het (vooiloo- 11 i g) stopzetten van den Duitschen lcolenaan- voer erkend en tevens medegedeeeld, dat ook met Engeland weer onderhandelingen gaan de zijn over den toevoer Van 100.000 tot>200.000 ton steenkolen per maand. Ofschoon nog pas in het beginstadium zij ner ontwikkeling, begint de opmarsch der Entente in Albanië-zich nu toch eenigszins af te teekenen. Voor zoover dusver blijkt, is het terrein van dezen opmarsch gelegen tus- schen Berat en het Oclnidameer. De krach tigste stoot schijnt te verwachten aan .de Westkust van dit meer. De positie is ongeveer aldus: - 6 Stroega Ei Basan Lin Pogradee Meer Ochrida Ochrida Melowttsa Monastic Meer van Malik Prespa Meer Berat Malik Koritza Voordat de oorlog begon, liepen er wegen van Koritza uit over Malik naar Pogradee en langs den westelijken oever van het Pres- pa-meer over Melowitsa naar Monastic. Pogradee en Stroega zijn niet door een weg verbonden, echter loopt er een weg tussehen El Basan en Stroega, die van Stroe ga uit eerst in zuidelijke richting langs het meer loopt, tot eenige Kilometers benoorden Lun en dart naar het Westen ombuigt. De afstand Pogradee— Lin bedraagt ongeveer 17 Kilometer. Het terrein in den vierhoek BeratEl Ba san—Lin—-Koritsa heeft geen bruikbare we gen en bestaat geheel uit woest bergland, dat toppeu heeft van 2000 tot 2600 Meter. Ten Zuiden van dit terrein hebben de Italianen en Franschen in maandenlangen arbeid voortreffelijke wegen aangelegd, en deze wegen zullen d ienen voor den aanvoer van de legerbehoeften. Men mag veronderstellen, dat groote groe pen wegwerkers met de Ententelegers op rukken, om, naarmate deze vorderen, da we gen in hun rug te verbeteren of nieuwe aan te leggen. Ook hebben de oprukkende legers onge twijfeld de beschikking over tal van muil ezels, beladen met bergartillerie. Er zijn voorts redenen om aan te nemen, dat deze legere voorzien zijn van motor booten, die gemakkelijk in elkaar gezet kun nen worden en dienst zullen moeten doen op het Ochrida- en Prespameer. Dit laatste meer is bijna geheel in handen der geallieer den. Dusver lagen de Centrale stellingen tussehen het Ochrida- en Prespameer. Ten Westen van het Ochrida meer bestond er nog geen vast front. De voorhoeden der Oosten rijkers stonden tot bij Malik. Ze zijn door de geallieerden teruggedreven tot Pogradee, en een Oostenrijksch legerbericht d.d giste ren meldt, dat de Oostenrijkere ook daar zijn teruggeweken onder den druk van den ovennachtigen tegenstander. Het eerste oogmerk .der oprukkende Enten telegers is nu Lin, en vandaar uit hopen zij over Stroega langs den Noordelijken oever vön het Ochrida-meer, in den rug der Centra le stellingen tussehen dit meer en het Pres- pa-meer to kunnen komen. Het is een zéér moeilijke onderneming, waarvan het resul taat met spanning tegejnoet gezien mag worden. Van de overige gevechtsterreinen weinig nieuws. Aan de Golf van Riga begonnen de Russen zelf weer vooruit te dringen. Inzake do vredesbeweging is er een be richt van beteekenis in den vorm van een nota der „Nordd. Allg. Zeitung" luidende als volgt: „Artikelen in de „Magdeburgische Zeitung" geven uiting aan de bezorgdheid, dat de mi nister'van koloniën niet meer op-den bodem van zijn vroegere verklaringen over het vast houden van onze gezamenlijke bezittingen staat. Daarbij wordt liet vermoeden uitge sproken, dat in het antwoord op de Pause lijke nota afstand van onze bezittingen in den Stillen Oceaan vervat moet zijn. Een ar tikel van de „Neue Politische Korrespon- denz'' wordt door het Maagderfbtrrgsche blad als een officieel antwoord op zijn uit eenzettingen beschouwd en aan een afbre kende beoordeeling onderworpen. Wij zijn gemachtigd tot de verklaring, dat hetgeen de „Magdeburgische Zeitung1' over het antwoord op de Pauselijke nota schrijft, van eiken grond ontbloot is. De Minister van Koloniën beschouwt zoo wel nu als voorheen, het in bezit houden van onze gezamenlijke koloniale bezittingen als een noodzakelijke eisch voor den vrede. De critiek op de artikelen der „Neue Politi sche Korrespondenz'' is ten onrechte tegen het ministerie van koloniën gericht, daar de uiteenzettingen niet van officieelenoor sprong zijn." Blijkbaar gaat hetl au tussehen Kornilof en Kerenski haard tegen bard!' Op Kornilofs daadwerkelijk ingrijpen, door zijn opmarsch naar St. Petersburg heeft Kerenski goambwoond met hot gelasten eenea- vervolging wegens rebellie. Zoolang niet blijkt over welke werkelijke macht de beide tegenstanders te beschikken hebben, is het onmogelijk zelfs maar te gissen naar den afloop van het conflict. Dat de generaals vrij wel eenparig op Kornilofs hand zijn, beiteekent nog niet, da,t hetzelfde het geval is met het legea*. ofschoon hoogstwaar- adhüonlüfc de Kozakken eenparig Kornilof steunen. Het zal nu moeten bUiken of Kerenski, die thans weer zijn toevlucht zoekt bij dien Raad van Arbeiders en soldaten in deze lieden werke- Uiken siteun heeft. Kornilof ia doortastend ge noeg o,mi met dozen Raad, dtio geen enkele be voegdheid! heeft, doch zich al Je gezag en macht heeft-aangematigd, zeer korte motten te maken. In ieder geval kan de dramatische ontkn.00- ping der gebeurtenissen ieder oogeublik worden verwacht. - KONINGIN ELEONORE. t De koningin van Bulgarije is gistermiddag oim 4,20 overleden. Koningin Eleonore. prinses van Reuse, zag 22 Aug. 1860 het levenslicht. Zii was de tweede vrouw van koning Ferdinand en in 1908 met. hem te Ooburg in het huwelijk getreden. Zii schonk haar man gieen«kinderen. Zooala men weet; was de koning in eersten echt vereenigd met Maria Louise prinses van Bourbon, die in 1899 haar gemaal ontviel. Uit het eorste huwelijk wei-den 4 kindieren ge boren. -L1 1 NEDERLAND EN DE OORLOG. Dinsdag hield de Nederl. Bond van Aard appelen-, Groenten- en fruithandelaren te Utrecht een vergadering', die, volgens den voorzitter, dén heer G. M. v. d. Giessen is bij eengeroepen als protest tegen de distributieregeling van de laat ste drie jaren eu met de bedoeling er een betere voor in de plaats gesteld te krijgen. De heer J. C. de Kok, uit 's-Gravenliage, ontwikkelde eenige denkbeelden over een nieuwe distributieregeling, waarna gelegen heid werd gegeven tot debat. O.m. werd hieraan deelgenomen door den afgevaardigde yan Wormerveer, die o.a. mei dedeelde, dat de kleine handelaren aldaar vergeefsche pogingen hebben gedaan om den burgemeester te spreken. Ze werden door de politie van het stadhuis weggejaagd. Spr. vroeg, of er geen regeling is te treffen, dat de kleinhandelaren hun afnemers van win teraardappelen kunnen voorzien. Het is meer dan tijd, dat de inmakerijen onder Rijkscontrole worden gesteld. Na repliek van den beer De Kok betoog de de heer M. A. Flipse. secretaris vari den Bond, dat het publiek zal komen te staan voor don moeilijksten winter. Distribuatie moet er komen, doch deze moet geschieden door tus- schenkomst van den vakman. Er moet ook rantsoeneering plaats hebben van aardappe- leu, doch alleen van die soorten welke vroe ger reeds werden gebruikt. De kleinhandela ren vragen slechts aan de Regeering: Zorg, dat er in November of December voldoende voorraad -aardappelen is tot, den nieuwen oogst, en de kleinhandel zal voor de rest zor gen. Het is niet de schuld van de kleinhan delaren dat de prijzen zoo geweldig zijn op gevoerd. Tot heden was de distributie zoowel voor kleinhandelaren als voor 'het publiek een ware mislukking. Thans vragen de klein handelaren opslag van voorraden aardappe len. uien peen en rapen. Voorts beschikbaar stelling van koolsoorten. En dit alles tot statui te bréngen met medewerking van de kleinhandelaren. Ten slotte nam de vergadering de volgende motie aan: ,.pe Ned. Bond enz., vertrouwende dat de Rëgeering die maatregelen zal treffen welke volkomen beantwoorden aan do behoeften van het volk; van oordeel dal: le. daarvoor tioodig is, dat de Regeering do gemeenten verplicht voldoende aardappelen op te slaan of te doen opslaan, en wel die soorten welke in normale tijden door de bevolking worden genuttigd. 2e de Regeering zorge voor een voldoende voorraad uien, stapel- en vatgroenten en dat de stagnatie absoluut zij uitgesloten in elke gemeente; overtuigd, dat een zoodanige regeling is in het belang van een regelmatige voedsel voorziening van bet Ned. Volk: besluit deze motie als adres aan te bieden aan den Minister van L. N. en H., opdat da&tna moet worden gehandeld door Z.Exc. in overleg met den Bond, de Rijkscommissies, in casu de Gr'oenten Centrale, en burgemees ters in diverse gemeenten.'1 Krachtens règecringsbesluit stelt, het Mi nisterie van Oorlog aan de schoenfabrikan ten leer 'ter beschikking. De fabrikanten moeten hét verschuldigde bedrag storten aan 3016 het Ministerie van Oorlog. Zij verplichten zich om schoenen te maken volgens de stan daardmodellen, door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vastgesteld, en ze aan den kleinhandel te leveren onder den naam van „nationale schoenen11 en tegen de prijzen door den Minister van Hau- del vastgesteld. Do fabricatie staat onder scherpe controle. De door de fabrieken afgeleverde* schoenen worden na ontvangst door een commissie voorzien van bet merk „nationale schoenen11, met vermelding van het fabricafie-centrum en den maximum-prijs voor het publiek, vast gesteld door den Minister van Handel. Bo vendien drag en de schoenen hun eigen fa brieksmerk. „Vad.'1 De wollen-stoffen-fabriek van de firma L. E v. d. Bergh te Tilburg, is stopgezet we gens kolengebrek. 250 arbeiders zijn werkloos. Wegens schaarschte aan brandstof worden Zaterdag de meeste steenfabriek en in de provincie Groningen stopgezet. Ook is te Tilburg de wollen-stoffen-fabriek der firma M. Aelen, wegens totaal gebrek aan kolen, stop gezet, waardoor 200 man werkloos worden. De dekenfabriek van de firma Weyl en Co. te Enschedé is hedenmorgen wegens kolen- gebrek stopgezet. Gisteren is door het Bestuur van het Ver bond van Nederlandsehe Fabrikanten-ver een igingen aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een verzoekschrift overhandigd waarin het bestuur het volgende te kennen geeft: Dat het in het, wegens kolen- gebrek, met steeds sneller tempo stopzetten van Neder- landseheNijvérheidsonderne- mingen en de daarui'veort- vloeiende werkloosheid, een ramp ziet voor de naaste toe- "komst van ons volk; dat het zich deswege in verbinding heeft gesteld met alle mogelijke organen en instel lingen, welke ter zake bevoegd ziin te achten; dat de daardoor verzamelde en nader uit gewerkte gegevens het Verbond tot de over- tuiging hebben gebracht, dat bij eene krach tige samenwerking en organisatie der betrok ken partijen eene zeer beduidende verbetering, in de kolenvoorziening is te bewerken en dat wel in zeer korten tiid: dat deze samenwerking niet anders is te verkrijgen dan door onpartijdig en doortas tend ingrijpen van de zijde der Regeering; dat de te nomen maatregelen in het kort neerkomen op: ten eerste eer. meer economisch gebruik van de beschikbare spoorwegwagons dooi samenwerking met het vervoer te water en een practisch georganiseerd verband; en ten tweede; een zoodanig gebruik der be schikbare wagons in Nederland, dat alle over. bodige verplaatsing van distributie-artikelen en producten vermeden worde; dat het voor de uitvoering van deze maat regelen, meer speciaal met betrekking tot het sub 1 genoemde, een uitgewerkt plan heeft samengesteld, 't welk binnen het tijds verloop van één maand in volle werking zou kunnen treden; dat bij de uitvoering dezer zoozeer urgen te maatregelen onvermijdeliikerwiize tegen strijdige belangen zullen betrokken worden; redenen waarvoor requestrant den Minis ter verzoekt ten spoedigste te willen over gaan tot de benoeming van eene kleine com missie, waarbij ook de belangen der nijver heid vertegenwoordigd zijn en staande onder voorzitterschap van een hoogstaand onpar tijdig en ter zake bevoegd Nederlander, aan welke requestrant, indien gewcnscht, gaarne bereid is volle medewerking in het belang der vaderlandsche zaak te verleenen. Bij het request zijn de noodige bescheiden overgelegd ter toelichting van de voorgestel do maatregelen. Door het Kamerlid de heer Duys is aan den Minister van Landbouw gevraagd of de ze bereid is, hetzli in een afzonderlijke no ta, hetzij op zoodanige andere wijze als de Minister zal wensclieli.ik achten, aan de Kamer een volledig i n 1 ich-l te geven in den toestand waar in zich ons land op dit oogeublik bevindt en voor de allernaaste toekomst naar alle waarschijnlijkheid zal bevinden, ten aanzien van de voorziening van levensbenoodigdhe- den, speciaal voor zoover de^e afhangt var den invoer uit het buitenland. Hieraan had de lieer Duys nog eenige vra gen toegevoegd betreffende de hoedanigheid en den (volledigen) inhoud der loopende con tracten mét het buitenland omtrent den i 11 - en uitvoer eu betreffende de soorten en de hoeveelheid der zich nog in ons land hevin dende goederen. Daarop antwoordde de-Minister van Land bouw: De Minister is bereid aan de Kamer die in lichtingen te verschaffen, welke zonder 'stands belang te schaden, gegeven kunnen worden. Ten aanzien der onderwerpen, in de vragen bedoeld, pleegt hij overleg met zijn ambtge^ noot van Buitenlandsche Zaken over de vraag of en in hoeverre beantwoording mogelijk ie. Naar opnieuw door de Wirtschaftlichc Pres- sestelle wordt bevestigd, ligt het stop zetten van den Duitschen kolenuitvoer naar Nederland op het ocgenblik niet in de bedoeling. Indien de aanvoer tijdelijk hapert, is dat te wijten aan. locale, ..voorbijgaande moeilijkheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1