;STAD EN STREEK A. VAN EMMERIK, LAATSTE NIEUWS KERKBERICHTEN Verandering in oude gewoonten rezainenlijk zullen rii meer bereiken dan ieder tfzonderljjk. KWEEKERMEN i „ERICA" Doodweg, Schoten. JR. BIS VRED EWBURG" llümilt, MEM, Hl. 2003 TUI N-A RCHIT ECTU U R, f f Heetwatervoorziening. Hoewel er weinig van naar buiten doordringt, schijnt de gemeentelijke heetwatervoorziening 'toch in ernstige overweging te zijn. Gepeinsd wordt op de meest practische heetwatervoorzie ning. Een mooie gelegenheid voor het heeten- van water is er op de gasfabriek, waar met een niet al te kostbare installatie het water zou kunnen geheet worden en vandaar in sproiewagens worden rondgebracht. Aan dat systeem zijn echter ook bezwaren verbonden, behalve dat het duur is. De sproeiwagens zullen moeten voor zien worden van een warmtehoudend omhulsel, waardoor het water zijn warmte niet al te vlug verliest. Eenvoudig is de kwestie niet, want te recht vraagt men zich al hoe het goed warm zal blijven, wanneer het met den sproeiwagen eerst naar het andere eind van de stad moet worden gereden; daarna huis aan huis bezorgd; wan neer voor elk emmertje water de geldelijke ve*<, goeding moet ontvangen worden, enz. Boven dien komt er de moeilijke kwestie der controle nog bij. Eenvoudiger zou het zijn, vC-anneer men heetwater-voorziening wenscht, dat de water- en vuumering weer tijdelijk in eerezou worden hersteld en dat op verschillende punten der stad in verschillende wijken heet water werd ver krijgbaar gesteld, dat men zelf kon afhalen of dat men kon laten tehuisbezorgen. Particulier initiatief dus. gesteund door de gemeente. Dat zou een betere exploitatie zijn dan een gemeen telijke. Hierin worden wij gesterkt door de goe- de ervaringen, die de Spaamwouderstraatveree- niging met haar water- en vuumering opdoet. Daar zijn reeds bijna 5000 liter water aan de leden verstrekt, met een minimum kolenverbruik. Bovendien is men zeer tevreden over de inrich ting en wordt er ook door bewoners uit de zij straten gebruik van gemaakt. Wanneer dit particulier initiatief door de ge meente wordt gesteund, dan lijkt ons deze wijks- r'ijze heetwaterverstrekking verkieslijker dan gemeentelijke per sproeiwagen, die duur is en zeer waarschijnlijk niet zoo goed zal voldoen. HET NIEUWE CLUBGEBOUW VAN DE IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Nog is het seizoen voor de watersport niet geheel geëindigd of reeds wordt onze aandacht en belangstelling gevraagd voor hetgeen de ijssport betreft. Het was ter gelegenheid van de ofiiciëele overdracht van het nieuw-gerestau- reerde clubgebouw door de uit het bestuur ge vormde bouwcommissie aan het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken, dat wij waren uitgenoodigd van die plechtigheid ge tuig e te zijn en tevens een kijkje te komen nemen van de nieuwe inrichting. Gehoor gevende aan die vriendelijke uitnoo- diging, gingen wij dus Donderdagnamiddag op naar het terrein van de Ijsbaan; aan de Kiever- laan, gem. Bloemendaal, waar de heer. j. Bos Azn., de voorzitter van de Bouwcommissie, in de nu. vergrootte zaal van het clubgebouw het Bestuur en de Pers verwelkomde. Toen in den loop van den jongsten winter werd besloten tot restauratie van het clubge bouw, zoo herinnerde spr., achtte men het noo- dig, een bouwcommissie daarvoor te benoemen, waarvoor uit het bestuur werden aangewezen de heer en Th. Beccari als deskundige en L. C. Mooy als penningmeester, terwijl aan spreker het voorzitterschap werd opgedragen. Deze com missie liet zich bijstaan dooi den architect J. v. d. Ban, die zich met het technisch toezicht zou belasien, terwijl het werk werd opgedragen aan de firing Joustra. Spreker betuigde thans zijn tevredenheid over het geleverde werk, daarbij opmerkende dat hij was getroffen door de juistheid van bouw, stijl en kleur, waardoor^ de vernieuwing in haar. ge heel een zoo groóte verbetering is geworden van het gebouw. Dit gebouw, zoo zeide spr., is een historisch gebouw. Het heeft, naar velen zich nog zullen herinneren, eersl gestaan aan den Zijl weg en is, nu ongeveer 10 jaar geleden, toen de IJsclub de beschikking 'over het terrein al daar kwijt raakte, naar de Kleverlaan over geplaatst, waar het na enxele restauraties nu een groote verandering heeit ondergaan. Nu is het gebouw klaar en de arbeid van de bouwcom missie is daarmee geëindigd en daarom wenschte spreker thans het gebouw weer aan het bestuur der IJsclub over te dragen. Na een hartelijk applaus werd toen een rond gang gemaakt door het gebouw, daarbij rond geleid door den heer Bos. Men begon met een nadere bezichtiging van de groote zaal, waar de ofiiciëele bijeenkomst zoo juist had piaa;s gehad. Deze zaal heeft een aanmerkelijke ver andering ondergaan; de vroegere aparte dames- afdeeling is bij de zaal aangetrokken en het buffet, dat vroeger in de zaal stond, is over zijn geheele breedte achteruitgeplaatst en dus van de eigenlijke zaal uitgebouwd, waardooi alzoo een groote ruimte werd gewonnen. Achter de vroegere dames-afdeeling is een dames-toiletkamer uitgebouwd. Voorts zijn ach ter de groote zaal een provisiekamer, een keuken en bijkeuken (met groot stookfornuis en wafel- bakfomuis), een brandstoffenbergplaats en een W. C. voor het personeel bijgebouwd, waarbij overal rekening is gehouden met de tegenwoor dige eischen van hygiëne en zooveel mogelijk ook is tegemoet gekomen aan allerlei wenschen van gerief. Om aan de eischen van hygiëne te voldoen is overal, waar dit wenschelijk bleek, een rijk gebruik gemaakt van steen of z.g. hout- graniét. Teruggekeerd in de groote zaal, werd ons de garderobe getoond, welke voor de kleedingstuk- ken van ruim 200 bezoekers ruimte biedt en voor zien is van aparte in- en uitgangen, zoodat in de toekomst alle gedrang voorgoed is uitge sloten. Naast de bestuurskamer, gescheiden door een gang, bevindt zich een kamer voor het verleenen van geneeskundige hulp en een z.g.n. zieke- kamer, waar een volledige verbandlost aanwezig j zal zijn. De bestuurskamer, welke reeds lang te klein bleek te zijn, heeft nu ook de gewenschte uitbreiding verkregen, terwijl bovendien de be stuurskamer thans door de zooeven genoemde gang direct in verbinding staat met het terrein, in deze gang bevinden zich ook de closets voor bestuur en leden. Hiermede was de rondgang door het gebouw geëindigd en werd het terrein in oogenschouw genomen. De eigenlijke baan heeft geen wijzi ging ondergaan; wel echter die, welke voor de kinderen en eerstbeginnenden bestemd is. Deze is door verkoop van een sfrook grond langs den weg een flink stuk smaller geworden; echter heeft men aan de lengte der baan weer een stuk toegevoegd, zoodat de oppervlakte wel bijna gelijk is gebleven. Om het geheele terrein, om vattend beide banen, is een diepe sloot gegraven, waardoor het water meer doelmatig en over het geheele terrein gelijktijdig kan worden opge pompt. Nabij den toegang tot de banen is een tentje geplaatst, voor den verkoop van schaat sen, waarook in de toekomst de stalen kunst schaatsen voorhanden zullen zijn, zoodat men dus op het terrein zich van het noodige sport- materiaal zal kunnen voorzien. Een belangrijke verbetering is ook aan den ingang verkregen, door een aanmerkelijke ver breeding van den toegangsweg. Aan beide zijden van het hek, dat toegang tot het terrein geeft, staat een controle-kiosk; de eene voor het in schrijven van nieuwe leden, de andere voor den verkoop van introductie- (dames- en kinder-) kaarten, zoodat voor het vervolg ook hier alle gedrang uitgesloten zal zijn. Voorts is de toe gang naar de bewaarplaats van rijwielen geheel van den toegangsweg naar het terrein afgesloten. Als bijzonderheid zij hieraan toegevoegd, dat de hoofdingang met de controlegebouwtjes nu nog wat verscholen staat, doch in het volgend jaar met een breedte van 12 meter vlak langs den weg van .de Kleverlaan zal worden ge plaatst. - Thans staan daar nog eenige huisjes, waar van een tweetal aan de vereeniging behoort. Deze huisjes zijn allen nog bewoond en nu heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal, met het oog op de schaarschte aan arbeiderswoningen, de vereeniging verzocht de huizen nog te laten bewonen tot in 1918, wanneer naar verwacht wordt de woningschaarschte grootendeels zal zijn opgeheven.. Aan dit verzoek heeft het be stuur gaarne willen tegemoetkomen, vooral ook omdat de verstandhouding met BloemendaaPs gemeentebestuur van zoo echt vriendschappellj- ken aard is. Teruggekomen in de groote ontvangzaal van het clubgebouw, nam de voorzitter van de IJsclub, luit.-kol. T. L. van Wagtendonk, het woord. Spr. bracht dank aan den heer Bos voor zijn geleide en verstrekte voorlichting bij den gehouden rondgang en aan de bouwcommissie voor haar zorgen aan de restauratie besteed. Spr. deelde vervolgens mede, dat Zaterdag een leening, groot f 45,000, ten laste der IJsclub zee zou ingaan en dat met het slagen van deze leening zou worden bereikt, dat de vereeniging vrij zou zijn van alk hypotecaire lasten en dus in het vrije bezit zou zijn van het 4% H.A. groote terrein met het d'aarbij behoorende club gebouw. Met den wensch, dat de IJsclub moge bloeien en vooruitgaan in alle deelen, hief spr. het glas or» en noodigde hij allen uit op hel welzijn var. de IJsclub den ccrewijn te nuttigen, waarmede deze officiëele plechtigheid was afgeloopen. (Wegens plaatsgebrek moest dit verslag gis teren tot nu worden uitgesteld ÖfrZE TWEEDE NEDERLANDSCHE WINKELWEEK. Bi; de ontvangst var de circulaire, heeft een groot; aantal Haarlemsche firma's zich reeds ais deelnemer opgegeven. Toch kan dit sleepte als een^begin beschouwd worden: er zijn er ongetvy'ield velen, tl ie nakomen, zooals ook gebeurd is in 1911. toen het totadr der deelnemers ten slotte twee en een haL maat zoo groot was, als dat van hen, die zich op de circulaire hadden aange meld. Intusschen fa aan het Comité gebleken, dat de tijd van voorbereiding ietwat, te kort genomen is, zoodat in een Vrijdagmiddag gehouden vergadering fa besloten, de Win kelweek een week later, dus van 1 tot C October te houden, waardoor de firma's ruimer tijd hebben en het gereedmaken vaD de reclamémiddelen niet behoeft te worden overhaast. Natuurlijk hoopt het Comité, dat dit uit stel voor hen,die willen meedoen, geen reden zal zijn, om de mededeeling daarvan uit te stellen. De secretaris., de heer Joh. M. Schmidt verzoekt vriendelijk aan hen ,die zich wil len aansluiten, hem dadelijk op te bellen. Doet het nul 1057 is het telefoonnum mer. Geld behoeft het aan geen deelnemer te kosten, het oudersclieidingsteeken wordt kosteloos toegezonden en het comité zorgt voor de reclame. De deelnemers aan deze Tweede Kederiandsche Winkelweek kunnen er dus alleen voerdeel, nooit schade van hebben. De lijst van de firma's, die dat terecht hebben ingezien, bestaat tot heden uit de navolgende: Boeken enz.: Firma P. van Cittert Zo nen, O. Th. Dantuma. H. Coeberh. De Erven Loosjes. J. M. Stap. Anton de Rooy. Banket- en Broodbakkers: H. Francken Jr. A. Th, Schaars. Droste Co. H. N. J. Waalewijn. W. Cornegoor. H. T. Kui pers. P. Benit. Bontwerken. H. J. Wykhuizen. A.Weill. Cor setten: Van Duren. Dames Modeartikelen. J. Th. Smit. H. Westerkamp. Henri E. Jung. Gebr. Gerzon. Ckr. H. Vogelzang. Drogiste n: K. van Eden. Elect r. Bureaux: Heringa Wüt- nch. v. d. Boon Wentholt. Goudsmeden: W. Voet Zonen. G. Voet. Gebreide goederen: Abr. Meyer. C. v. d. Berg. Heeren Modeartikelen. Firma Kerkvliet. Jan W, Lippits. Huishoudelijke artike le/n: J. P. Karthaus. J. van Opzeeland. Wed. A. Boekman. H. J. Lamp, J. D. Weyers, H. H. Spangenberg. Firma Wed. L. de Jong. Heerenkleeding: Peek en Cloppen- burg. Magazijn Nederland. Kruideniersware n-C om eeti- bles: A. J. de Jong. Wed. J. A. Sweerts. Meynhout en Wartena. M. v. Reysen. A, v. de Maar en Jansen. Kunstnaaldwerk: Kruimel Mere- kena M e u b e 1 s en T a p ij t e n: A. E. Nieu- wenhof Zoon. N.V. Wed. Oosten Zoon. Leeuwin. I. C. Haan. T. van Veen. J. Oost- wald Zoon. W. Brouwer. J. Fortgens. N. Kruper. P. J. Jansen. Mantels, Costumes, Dames: H. B. Swarte. J. H. W. Grtindemann. Th. H. Weill. H. Koster. Manufacturen: J. J. Brinkman. H. D. Middeldorp. G. Nielen Zn. Mandenwerk: M. G. Uchtmann. Rijwielen: Job. Swaalf. Joh. Schaok- man. Reukwerken, Verplegings- artikelen: J. C. J. Muylaeri L. F. Vos- veld. Schoenen en Laarzen: L. Boer lagen. J. Huizing. D. v. d. Eykhof. B. J. Sehuyff. J. B. Möller. Speelgoed: Firma Alida Heynen. P. Al- berding. Sigaren: Viribus Audax (A. Manis). H. Stinus. Viribus Audax (J. Kloppers). L. Blaauwboer, W. J. Knape. Ververijen: Haverschmidt Klaje. Ijzerwaren: Heenk en Wefers Bet- tink. C. J. van den Broek. Deregeeringsscb oenen. Het „Vak blad voor de Schoenmakerij" bevat een arti kel over goedkoope regeeringsschoenen, waarin betoogd wordt, dat er nog een langen tijd overheen zal gaan, eer die goedkoope re geeringsschoenen zullen gemaakt en afgele verd kannen worden. Overleer, aldus lezen we, is er te weinig, chroomgeitenleer en box calf komt er niet meer binnen, rundbox of Java-box wordt er nu al niet meer voor de huidige behoefte gefabriceerd. ONZE BRANDSTOFFENVOOREEENING. Het laat zieh aanzien dat wij hier in Haar lem en omstreken, dezen winter niet alleen weinig even weinig als in andere plaatsen maar ook dure brandstoffen veel duur der dan in andere plaatsen zullen stoken. Het is n.l. lang niet onverschillig of men al zijn portie krijgt toegewezen: een hoeveel heid kolen en een hoeveelheid cokes, ofwel dat een groot gedeelte van het brandstoffen- rantsoen bestaat uit turf alleen. Kolen, cokes en turf verschillen immers aanmerkelijk in prijs. Waar de kans niet is uitgesloten dat een groot gedeelte van de brandstoffen zon bestaan uit turf, worden, naar wij vernemen, alle pogingen aangewend om te bewerken, dat wij in Haarlem en omstreken niet in on- guDstiger conditie knmen dan in andere plaatsen. Aangedrongen wordt op de beschik baarstelling van vooral goedkoope brandstof fen. Het laatste woord zal in deze aangele genheid nog wel niet gesproken zijn. Esperanto. Gisterenavond werd in de groote zaal van „Zang en Vriend schap" eene lering gehouden over het nut en de noodzakelijkheid van Esperanto, door den heer Ad. Smit. In het eerste gedeelte van rijn rede "behandelde spr. de geschiedenis van Esperanto. In de pauze, welke hierop volgde, bezichtigden de vele bezoekers de kleine ten toonstelling van Eep.-oorrespondentie uit alle landen en werelddeelen, leermiddelen, lectuur, enz. Heft tweede gedeelte der rede werd gewild aan propaganda voor Esperanto. Verschillende argumenten tegen Esp. werden door den spc. op zakelijke wijze weerlegd. De bruikbaar heid. van de wereldhulptaal werd aangetoond door enkele mooie declamaties. Met een opwek king om rich op te geven voor een te geven oureua. besloot spr. riin rede- Van de gelegen heid tot debat werd door enkelen gebruik ge maakt. In de pauze werd een propaga.nda-blad ver kocht, uit welks inhoud bliikt, dat Esperanto r^eds op vele buitenlandsohe scholen verplich tend' is. Ook door Katholieken werdt er een druk ge bruik van gemaakt op oongrsesen. enz., o.a. bet, Intern. Katholieken-Congres te Den Haag in 1910 werd geheel in Esp. gevoerd. Uit bovengenoemd blad bliikt ook de. veelzij dige beoefening van Esperanto: op echoden, in de Parlementen, in het Handelsonderwijs, terwijl deze praktische hulptaal voor het vreemdelingenverkeer reeds een voldoend mid del bliikt te ziin voor gidsen en vade-mecums. J a in dezen oorlog werden door de Brdtsche Espe rantisten volledige ambulances naar het front gezonden met Esperanto sprekend personeel. Wel een bewijs, dat Eep.„'t nationaal gevoel niet doodt, zooals veel beweerd wordt. Moge deze goed geslaagde avond voor onze beweging voir en mooie vruchten doen groeien. Lage practijken. Aan de deuren van verschillende woningen hier ter etede, ver scheen dezer dagen een onbekend persoon en bood tegen voordeeligen prijs, zakken met ge malen koffie te koop aan. Menig buismoeder profiteerde van dit koopje en verheugde zich in het bezit van een heerlijken zak koffie, buiten het, kleine regeerings-rantsoen. Maar. o. jammer... Na een paar dagen kwam de groote teleurstelling 1 De inhoud der zakken bleek een dun laagje gemalen koffie te ziin en daaronder een soort klei. Het is waaTÜik te hopen, dat de bedrieger niet aan de handen der politie ontkomt. Verandering in Kerkberichten. In de ongave van de Parochiekerk van den H- Joseph. Jansstraat, is een abuis geslopen. Het Lof van Zondagavond begint te 7 uur. dus niet te 8 uur. zooals vermeld staat, Tn tilden, dat alles duur is. Mei. v. V., uit de Kruisstraat, vermist een paar heeren-rijgbo trines uit de gang harer woning. Lood. Mej. B., presidente van het St- Rosa-patronaat aan de Nassaulaan 50. heeft aangifte gedaan, dat zii van dit perceel een stuk voetiood vermist. Priesterjubilea. Bij de Eerw. Paters Franciscanen, die op 3 Oct. a.s. hun 25-jarig ordefeest herdenken, rijn ook eenige oud-stad- genooten. n.l. de Wel eerw. Paters Mac. Huls bosch. thans kapelaan aan de Mozee en Aarom- kerk te Amsterdam en Paohcmiue Thiemao, klooster te Nieuwe-Niedorp. Tevens behoort tot de jubilarissen, lie Wei- eerw. Pater Rud. Terstappen, sinds korten tijd in functie aan de parochie van St. Antonius. Nieuwe Groenmarkt alhier. Mnseum van Kunstnii verheid- De Tentoonstelling in het Museum van Kunstnij verheid ter nagedachtenis van den dierschilder wijlen Th. Hoytema, heeft door nieuwe in zendingen van belangstellenden na verlftop van eenige dagen een geheel 1 ander aspect) gekre gen. Thans riin de gelithografeerde kalender bladen van af 1900 tot en met 1917 voltallig bijzondere gele genheid wordt geboden, dezen arbeid van 17 jaar te overzien en te wftardeeren. Vervolgens zijn nog verschillende onbekende studiewerken, geschilderde pa'neelen, aanwezig, dae zeker de aandacht zullen wekken. Gok eene zeer fraaie aquarel in lijst met reproductiën. die voor de vaardigheid en den groot-en aanleg van den kunstenaar pleiten. De tentoonstelling zal ge durende deze maand geopend blijven DE ZOMERTIJD. Zondagnacht 8, uur eindigt dus de zomer tijd, zoodat het Zondagnacht wanneer de klok 3 uur wijst pas 2 uur gewone tijd is en wij het uur hebben ingehaald, dat wij in April verloren. Dus Zondagavond, voor het naar bed gaan, behooren de klokken ofwel 11 uur vporuitgezet te worden ofwel één uur stilgezet. Den anderen morgen is het uurwerk, dan weer met den officieelen tijd gelijk. Het is jammer dat geen aanleiding is gevonden om den zomertijd nog langer te handhaven in dezen tijd van gas en electri- citeit bij mondjesmaat. B. en W. van Utrecht hebben voor die ge meente den knoop doorgehakt en bepaald, dat alle gemeentelijke diensten, bureaux, enz., te beginnen met Maandag a.s. gedurende de eerstvolgende maanden een uur eerder zuilen aanvangen des morgens als straks de offi- cieele tijd een uur wordt achteruitgezet bij de opheffing van den zomertijd. Bureaux en scholen, die dan te 9 uur zouden beginnen, zullen t© 8 uur aanvangen. De schooltijd zai dan niet zijn van 912 en van iy24, maar van 8—11 en van 12y»8. En zoo met alle andere diensten en kantoren der gemeente; alles één uur vroeger gesteld, met de be doeling: zoo min mogelijk behoeven te wer ken bij: licht van gas of electriciteit.. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur dat alle groote instellingen, fabrie ken, kantoren werkplaatsen,bedrijven', enz. enz. het voorbeeld van het Stadsbestuur zul len volgen, ten einde de algemeene ïichtbe- sparing zoo groot mogelijk te doen zijn. Burgerlijke Stand. Geboren18 Sept. d. van O. Esser-Mooijman- z. vtan C. A. Berenbak-Zoeter. 14 Sept. d. van O. Hoogen- dorp-WeseeliuB. d. van O. Stek mam-v. Delden- d. vian M. E. Smits-do Ruiter. z. van S. B- ten Broeke-Jansen. 15 Sept. B. Muller-v. Koe ne! DE KONING VAN ENGELAND IN GEVAAR. Uit Londen wordt geseind: Koning George is ternauwernood ontsnapt aan een ernstig ongeluk. De chauffeur van een zware leger automobiel geraakte het stuur kwijt, juist toen de auto van den Koning voorbijging op den hoofdweg te Hounslow. De behendig heid van den chauffeur wist een ernstige botsing te vermijden, maar toch werd de Koninklijke auta eenigszins beschadigd. KORNILO F—KERENSKI. ST. PETERSBURG. (Part Handelsblad). Generaal Kornilof wacht in het hoofdkwar tier de aankomst van generaal Alexejef af. Kornilof en Lockomsky hebben verklaard, bereid te zijn zich ter beschikking van de Vporlobpige Regeering te stellen, wanneer deze ophoudt in de communiqués aan officie ren hunne eer en hunnen naam aan te tasten. Kerenski en zijn naaste medewerkers eischen volslagen onderwerping der schuldige gene raals. In politieke kringen acht men het noo- dig de zaak-Kornilof door een rechtbank te laten onderzoeken, teneinde aan het publiek een beter inzicht te geven van het gebeurde, en te voorkomen, dat rich verschillende le genden vormen De oud-minister Goetsjkof, die onlangs ge arresteerd werd, is weder in vrijheid gesteld. Swinkof, gewezen minister van oorlog, heeft zijn ontslag, en is van al zijn functies ontzet. Petlura, commissaris voor de militaire za ken in de Oekraïne, heeft aan den minister president Kerenski verklaard, dat alle Oe- krainsche troepen zich solidair zullen betoo- nen met de regeering in den strijd tegen Kornilof. DE CENSUUR. BERLIJN, 15 Sept. De „Deutsche Tageszei- tung", -de „Börsen Zeitung" en de „Freisinnige Zeitung" zijn door de censuur verboden. DE STRIJD TEGEN DE ONDERZEEERS. LONDEN, 15 Sept. De bladen publiceeren bijzonderheden, ontleend aan de verslagen van de Admiraliteit, betreffende de tegen de duik- booten genomen maatregelen. De „Morning Post" noemt 8 gevallen, waarin onderzeeërs tot zinken werden gebracht, door duikboofen, hulpstrijdkrachten of watervliegtui gen. In een geval werden 2 overlevenden opge pikt. In een ander geval werd een onderzeeër tot zinken gebracht door een patrouillevaartuig. Toen de periscoop boven water kwam, opende het patrouillevaartuig het vuur en trof den onder zeeër, welks bemanning de handen opstak. Daarop werd het vuur gestaakt. De duikboot trachtte toen in de mist ie ontkomen, maar zonk. Een watervliegtuig, dat een koopvaardijschip beschermde, wierp bommen op een onderzeeër. Later steeg een groo'e waterzuil op; de onder zeeër werd niet meer gezien. Een ander pa trouillevaartuig zag de baan van een periscoop voortdurend evenwijdig met zijn koers loopen. Het patrouillevaartuig kruiste daarop de baan van de duikboot en liet ontplofbare stoffen val len. Daarop kwamen oliebellen aan de opper vlakte en nog 12 uür later steeg de olie op. Uit Zwitsersche bron verneemt het blad, dat de onderzeeërs nog nooit zulk een slechte maand moeten hebben gehad als de maand Augustus en dat minstens 20 onderzeeërs niet zijn terugge keerd. BERLIJN, 15 Sept. (Officiéél.) In het gebied om Engeland is 12000 ton tot zinken gebracht. Een onderzeeër heeft op 5 Sept. nabij de Engel- sche oostkust met succes een oorlogsschip getor pedeerd. De schepen werden zwaar beschadigd zinken kon niet worden vastgesteld. Van 1 Januari tot 31 Augustus hebben onder zeeërs 226 stukken geschut tot zinken gebracht AARDAPPELEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: In meer dan één blad heeft men kunnen lezen, dat de aardappeloogst in de Groninger Veen kolonie is begonnen en over het algemeen reden geeft tot groote tevredenheid. Zelts wordt, de onvoldoende bemesting in aanmerking genomen, de oogst bijzonder groot geheeten, terwijl de qualiteil zeer «eroemd wordt TmefBfrmoereqrtcrwofaai opgemem, trat bedoelde aardappelen voor het grootste deel witvleezige^ die in de eerste plaats geschikt bestemd zijn om tot aardappelmeel te wordea vermalen. Voor consumptie zijn zij niet AA meest1 aangewezen en als zoodanig bleken W) in vorige seizoen ook niet zeer geschikt. Het lij", nuttig hierop te wijzen, omdat het niet verstan-' dig zou zijn zich door berichten, als boven be-; doeld, tot overdreven optimisme te laten verlei den. Omtrent den oogst der consumptie-aardap pelen is nog niets met zekerheid te zeggenef is op dit oogenbiik geen reden tot bezorgdheid, maar vast staat, dat met elk voedingsmiddel d« grootst mogelijke zuinigheid zal moeten betracht worden om den moeilijken tijd door te kunnen komen. REGEERINGSVARKENS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake d« Voedselvoorziening meldt, dat in de week van 1722 September a.s. geen regeèringsvarkeiU zullen kunnen worden verstrekt. TERUG NAAR DE TREKSCHUIT. In verband met de beperkte dienstregeling °P de spoorwegen ingaande 18 dezer, wegens dcö kolennood, worden door de regeering onderhan delingen gevoerd met de betrokken spoorweg' maatschappijen om het goederenvervoer, voof zoover mogelijk, over te brengen van den spoof naar den waterweg. Op sommige trajecten en voor bepaalde g°* derensoorten zou het vervoer per spoor woroö1 opgeheven en alleen te water toegestaan word#1 NOG GEEN DUITSCHE KOLEN. Van die meest bevoeade rikte vernemen wil' dat het bericht van de „W irtech aftlie 4 Preeeeetelle". dat met den aanvoer van kokn ttii DuitscMand wed'or een aanvansr is aemaakt. onjuist is. Er komen non neen Duitecfo® kolen. BLOEMENDAAL. ZONDAG, de H.H. Missen om 7, 9 en half 11 de Hoogmis. Om half 8 Lof ter eeru van de Allerh. Drieëenheid. MAANDAG, de H. Communie wordt ofl® half 7 enl 7 uur uitgereikt. H.H. Missen offl half 8 en kwart over 8. Om half 5 Catechia' mus. Om hall 8 bezoek bij het Allerh. Sacrament. DINSDAG, de H.H. Missen om half 8 efl kwart over 8. Half 6 Catechismus. Half 8 eti» bezoek bij het Allerh. Sacrament. W OENSDAG, Quatertemperdag, gebodeff vastendag. De H.H. Missen om half 8 e® kwart over 8. Half 5 Catechismus. Half stil bezoek bij het Allerh. Sacrament. DONDERDAG, de H.H. Missen te half en kwart o>ver 8. Des middags half 5 Ca te* chismus. Om half 8 Lof ter eere van he' 1.Sacrament. VRIJDAG, Quatertemperdag, geboden vafl' tendag; feestdag van den H. Apostel Mat* theus, dag van devotie. De H.H. Missen on* hali 8 en kwart over 8. Half 6 Catechis' chismus; half 8 stil bezoek bij het Allerh- Sacrament. ZATERDAG, Quatertemperdag, geb. vai' tendag. De H.H. Missen om half 8 en kwari over 8. Half 1 Catechismus. Half 8 Lof ter eere van Maria. Van 5half lü gelegenheid om te biechten. maakt u gezond. Geef rust aan uw «estal door minder vlcc-sob- thee. koffie of opwekkende middelen van wel ken aard ook te gebruiken, en drink meer wate1 en meer melk. Vermijd te veel inspanning- e® zorgen. Geniet meer frisscbe lucht, slaap lichaamsoefening in de buitenlucht. Breek on middellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor eik- maar men kan natuurlijk niet verwachten, dat- de naerziwakte ronder verdere hulp verdwiiuh Zieke nieren vereischen behalve zorg een nier- geneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt ziin of worden- herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel dat de nieren regel' zooala laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode passen allen mannen en vrouwen» oud en jong die reden hebben om hun nieren te verdenken- Wacht u voor namaak, elke echte doos draari de handteekening van James Foeter. Foster'' Rugpijn Nieren Pillen rijn te Hairlem ver krijgbaar bij K. van Eden. Spaarne 38 en J. 1 Göppihger. Gr. Houtstr, 147 a. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel f 1-7$ Amsterdamache Beurs (opgegeven door DE SPAARNÉ-BAPiK Anaconda Copper 152 i|4 Smelting Ref 95 95" Cai <S Foundry,gew. 72 Erie, 23 3,8 - Kansas City, Marine, 29 il4 Marine, pref. 87 87l4 Mexican, 2. Missouri, KIT.gew. Pittsb Coal.depcert* South.Railway,orlg. 25 hg Denver Rio, gew. 10 Chicago.Rock Island Steel, gew. 106 J'2 Atchis.Topeka,n Union Pacific, 135 Kon. Petroleum. 538 i|2 Bodjong Suiker. Handelsver. A'dam 473 475 - Pagottan 230 Suiker Cultuur 189 41/2°/o Nederland 5 °/o Peru, gewone Peru, pref. Amsterdam Serdang Amsterdam Rubber 229 T,2 230 Nederl. Rubber 119 119 Gec. Hol. Petroleum 180 71a 182 Orion Dordtsche, gew. 199 United Cigar. Prolongatie Speciaal adres voor I Als GIJ verschijn ?elen van niarzwakte hebt- zooaila waterstoornissen, onzuiver bloed, rheii' matiek. ischias, spit. nierjrrms of -steen, nuc pijn of onnatuurlijke vermoeidheid, bepro^ dan de nieuwe Foster's methode: van 15 Sept. 17 Vorige herste koers Tweede kóers 1501/8 72 Sj4 23 1/4 19 7/8 29 5)8 8 15-16 9 7/16 ♦5 6 43 7,„ 43 1)2 26 18 9 18/16 56 3 8 105 3,16 981,2 135 1-2 539 1,2 120 1/2 101 5|]6 100 16/16 7 16 28 i-is 157 1/2 651/4 37 1(2 37 3)4 21%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 10