VERSTREKKING VAN GOEDKOOPE MELK. VERBOD VERVOEDEREN VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. BUITENLAND BINNENLAND WAT DE PERS ZEGT P. W. TWEEHUIJSEN, Ko 1 e VBdistHb&itie Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAARZEN. rOENSDAG 19 SEPTEMBER 1917 9 42STE JAARGANG No. 9442 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL f 1,75 PER WEEK ISVa CEÜT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,125 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis van de gasverbruikers, die bovendien op het electriciteitsnet zijn aangesloten, dat zij van t Oct. 1917 af tot 31 Maart 1918 geen gas vooi* verlich ting zullen ontvangen. 4618 Weest buitengewoon zuinig met Uw Brandstof! District Haarlem en Omstreken (gemeenten HAARLEM, BLOEMENDAAL, BENNEBROEK, HEEMSTEDE, SCHOTEN, SPAARNDAM en HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE.) De Brandstoffen-Commissie maakt het volgende bekend I 1- De eerste verstrekking van brandstoffen- bons voor de gemeente Haarlem zal plaats hebben op Yrijdai 21 Sep!. voor hen wier namen beginnen met A, B, C en D lalsrdag 22 Maandag 24 Dinsdag 25 d. 26 27 [f,6 end U,KenL M.H.OenP Q.R.S.Tenll V, W, U en l van 's morgens 9 tot 's middags 4 uur in het bureau van de brandstoffen-commissie GEDEMPTE OUDE GRACHT 18. 2. Inwoners van de gemeente Bloemendaal zullen bons kunnen halen op Maandag 24 September in het kantoor van den gemeente opzichter te Bloemendaal. Dinsdag 25 September in het distributie kantoor te Overveen, en wel op beide dagen tusschen 9 uur v.m. en 4 uur n.m. Woensdag 26 September aan het huis van den agent Smits (Aerdenhout) en Donderdag 27 September aan het Raadhuis te Bennebroek (voor Vogelenzang) op beide laatstgenoemde dagen tusschen 9 uur v.m tot 2 uur n.m. 3. Inwoners van d gemeente Hccmstcda zullen hun bons kunnen halen op Maandag 24 September aan het magazijn van het distributiebedrijf op het Raadhuisplein (dorp) Dinsdag 25 September en Woensdag 26 September bij de politiepost Bosch en Vaart, Boekenroodestraat No. 9 (stadskwartier) en Wel op alle genoemde dagen tusschen 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. 4. Inwoners van de gemeente Spaarndam zullen hun bons kunnen halen op Donder dag 27 en Vrijdag 28 September in de Raadszaal te Spaarndam en wel tusschen 9 uur v.m. tot 3 uur n.m. 5. Inwoners van de gemeente Haarlemmer* liede en Spaarnwoude zullen hun bons kun nen halen op Maandag 24 September aan het gemeentégebouw Teding van Berkhout straat (stadskwartier) Dinsdag 25 September aan het levens middelenbureau Halfweg; op beide dagen van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Op Woensdag 26 September bij den heer Molenaar te Penningsveer van 9 uur v,m. tot 2 uur n.m. 6. Inwoners van de gemeente Schoten kunnen hun bons afhalen op Maandag 24 September, Dinsdag 25 September en Woensdag 26 September. (n het gymnastieklokaal van de Lagere School in de Soendastraat en wel tusschen uur v.m. en 4 uur n.m. ,7. Inwoners van de gemeente Bann&brOOk gunnen hun bons tusschen 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. b*leo op Donderdag 27 Sep tember en Vrijdag 28 September in het .Raadhuis te Bennebroek (op 27 September tovens gelegenheid voor inwoners van Vogelenzang om de bons af te halen). 8. De enveloppen met bons worden alleen Verstrekt op vertoon van de brandstoffen- fearten, zoodat deze bij het afhalen der tane medegenomen moeten worden. 9. Teneinde de verstrekking van bons ylug te doen plaats hebben, is er op ge hemde dagen geen gelegenheid tot het ^ftgen van mondelinge inlichtingen en indienen van reclames. Bij de bons ftdt men een circulaire met toelichtingen. 10. De bons voor de leden van des Werkmans Vriend en van de andere coöpe- ratiën zijn reeds aan de besturen verstrekt geworden, zoodat de leden dier vereeni- gingen op de genoemde dagen hunne bons niet behoeven af te halen. Degenen die hun brandstof betrekken van de Coöperatie ,,Voor allen der H. IJ. S. M." zullen geen brandstoffenbons van de brandstoffen-com missie kunnen ontvangen, daar deze Coöpe ratie de brandstoffen rechtstreeks van de Rijkskolendistributie krijgt toegewezen. 11. Alle openbare gebouwen, kerken, ge stichten enz. die een aanvraag voor brand stof hebben ingediend, hebben eene toe wijzing voor brandstof ontvangen. Voor zoover Zaterdag 22 dezer die toewij zinfeen niet ontvangen zijn, worden de bestoren verzocht alsnog een aanvraag voor brand- stoffenbureau in te dienen. 12. De winkels, kantoren enz. (voor zoo ver daar gestookt wordt) zullen in de komende Weken, toewijzingen voor brand stoffen ontvangen. Er wordt reeds nu op- gewezen dat deze toewijzingen zeer klein zullen zijn, zoodat op de grootere kan toren door concentratie van personeel in enkele kamers het aantal stookgelegen- heden tot het uiterste beperkt zal moeten worden. 4617 Directeur Braadstoffenbureau REITSMA. Weest buitengewoon zuinig met Uw brandstof. „van De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat de commissie voor goedkoope Melk zit ting zal houden in zijn bureau, kamer no. 11, op Donderdag 20 September 1917, van 1—5 uur n.m., voor hen. die in het bezit zijn van een ge nummerd aanvraag-formulier. (NUMMERS 1—500). Volgende zittingen worden nader bekend ge maakt. 4623 De Gemeente-besturen van Haarlem, Bloemen daal, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmerliede, Spaarndam en Schoten brengen ter kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is bepaald: het vernederen van voor de consumptie ge schikte aardappelen aan het vee, met uitzon dering van zg. kriel, is verboden. 4622 De Reedersvereeniging voor de Ned. Haring- visscherij heeft besloten de door Engeland voor gestelde visscherij-overeenkomst niet aan te ne men. Door <Jit besluit is het geheele voorstel ook voor de Ijmuider yisscherij, die het aan bod wilde aanvaarden yan de baan. Tengevolge van zwaren regenval hebben in de Preanger regentschappen belangrijke aardstor tingen plaats gehad, waardoor groote schade is aangericht. Vier vrouwen en drie kinderen wer den gedood. Ingediend is de z.gn. millloenen-nota (Staats- begrooting) voor 1918. De uitgaven worden geraamd op fj 334.551.290 waarvan buitengewoon fj 47.308.338 blijft voor gewone uitgaven 287.242.952 De inkomsten worden geraamd op 285.677.443 waarvan buitengewoon "f 9.198.937 blijft voor gewone inkomsten 276.478.510 zijnde l 33.233.155 meer dan aanvankelijk voor 1916 was geraamd. Over 1918 wordt dus een tekort geraamd van f 4.887.847. - DE OPENINGSREDE. De bladen zijn bijna alle, evenals de openings rede der S tuten-Generaal zelve, kor* in hunne beschouwingen over dit staatsstuk. DE MAASBODE oordeelt echter, dat de ope ningsrede in haar kortheid juist veel zegt. Zij wenscht, schrijft bét blad, aller aan dacht op een zaak slechts saam te trekken, op de vooruitzichten namelijk voor onze volk3- yoeding en onze industrie. Die vooruitzichten heetea waarschuwend „weinig bevredigend". Dit ééne thema alleen vormt de openings- rede, welke geheel in mineur is gesteld. Van c|£ wettelijke voorzieningen die in dit tusschen- jaar, vóór de nieuws verkiezingen, zoo goed zouden tot stand kunnen komen, wordt geen woord gerept. Met een woord van waardeering wordt ge wag gemaakt van de vredespogingen „.«x, verschillende zijden ondernomen". Naast Rome zou men Stockholm niet hebben durven ver zwijgen, en daarom is de formule zoo vaag gekozen. Dat Hare Majesteit èiet persoonlijk deze rede, of jobsiade (hoé moet ze heeten) heeft uitgesproken, is te begrijpen. Zij had op 28 Juni nog pas groot relief gegeven aan de buitengewone zitting, welke diende volgens haar zeggen voor de grondwetsvoorstellen. Nu deze niet waren afgehandeld, was het voeg zaam, dat zij niet ten tweeden male, nog hangende de grondwetsvoorstellen, de Ka mers toesprak. Ook DE STANDAARD merkt op, dat de korte rede zich bepaalt tot een noodkreet. Vergelijkt men wat nu geklaagd werd met wat in 1914, 1915 en 1916 ten beste werd fegeven, dan voelt men schier aan elk woord, at de regeering heel anders dan in de toen malige Troonrede het uiterst gevaarlijke van den toestand inziet. Haar beroep op de opdrachtige samen werking der onderscheidene volksdeelen is dan Ook volkomen gerechtvaardigd. De staat van zaken wordt derwijs gespan nen dat wie de sahmwerking belemmert of verbreekt, zich aan een vergrijp jegens het vaderland schuldig maakt, Het HANDELSBLAD schrijft o.m.: Het is óén onderwerp, dat de heden door Minister Cort van der Linden, in opdracht van H. M. de Koningin uitgesproken ope ningsrede behandelt, één onderwerp, hetzelfde dat thans vrijwel het eenige is van ons aller gesprekken, van al ons denken: hoe komt ons volk den komenden winter, het volgende voor jaar, misschien nog langer, door? Hoe krij gen wij de eerste, de noodigste levensbehoef ten? Hoe verdeelen wij ze? De openingsrede noemt de vooruitzichten voor den winter wei nig bevredigend; zij wijst er op dat wij ons nog steeds gereed moeten houden onze neu traliteit te verdedigen, maar het voornaamste is toch wel de zorg voor onze levensbehoef ten en de grondstoffen voor onze nijverheid. Het blad trekt uit hetgeen de rede over den stijgenden nood zegt, de slotsom, dat van Staats wege in een nood als thans dreigt de meeste hulp zal moeten komen: Inbeslagneming en rantsoeneering zal steeds meer noodzakelijk wor den, en tegen dit ingrijpen in onze vrijheid, kan niemand meer iets inbrengen. Daarom wordt in de troonrede ook gezegd, zoo gaat het blad voort, dat meer dan ooit samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, noodig is om ons staande te houden. De tijden zijn zeer ernstig: moge ons volk ioonen, dat het genoeg geduld en opofferings gezindheid bezit om ze goed door te komen. De TELEGRAAF heeft voor de openingsrede niet meer over dan een enkel woord. De regeering erkent dat de nood stijgt. Dat beteekent, schrijft de Ted., het failliet van de O. W.-politiek. Na opgemerkt te hebben, dat „er inderdaad, zooals ook de Troonrede zegt, sedert een paar maanden geen belangrijke wijziging is gekomen in den binnenlandschen toestand, en ook niet in den buitenlandschen afthans indien daar- meê bedoeld wordt: de invloed van den bui tenlandschen toestand op den binnenlandschen, wijst ook het NIEUWS VAN DEN DAG er op, dat de openingsrede slechts beschouwingen bevat en dan gaat het blad voort: En beschouwingen in den vorm van klach ten, op een matten, men zou haast zeggen lusteloozen toon. Toenemende belemmering, voortdurende moeilijkheden op haast ieder ge bied worden geconstateerd, maar terwijl het ontbreken der stereotype zinsnede over de goede betrekkingen met het buitenland nie mand zal hinderen, missen wij met eenige verwondering de officieele uiting van voldoe ning over Nederlandss tot-dusver-buiten-den- oorlog-gebleven-zijn, en ookden dank aan de opofferingen der gemobiliseerd die er de opofferingen der gemobeliseerden, die er Bineenschap ze langer vereischt. ET VOLK wil den soberen inhoud van dit officieele stuk niet critiseeren; in dezen tijd, schrijft het blad, hebben wij aan fcroote, holle woorden minder behoefte dan ooit. De regeering moet doordrongen zijn van wat 't volk benauwt, en den strijd tegen in zinking voeren door daden. De troonrede wijst dien kant uit. Maar zij kon het met f rooter beslistheid, met grooter warmte doen. ij voelt een beetje aan als een killen en nat ten Septemberdag. Terwijl de klassen der be volking scherper tegenover elkander komen te staan, ontbreekt in de Troonrede de toon. die in het begin van den oorlog" klonk in al wat uitging van de regeering: de aandrang tot samenwerking van allen aan de instand houding van den volkswelstand. Het is, alsof de regeering „oorlogsmoe" is. Infusschen zij erkent, dat gemeenschapszorg meer noodig is dan ooit. Wij mogen bij haar dus grooter energie dan ooit ter bestrijding der oorlogs ellende verwachten. In een volg'end nummer hopen wij nog enkele beschouwingen aan deze geciteerde uitingen toe te voegen. Voor heden meenen wij met deze te kunnen volstaan. Duidelijk blijkt, dat in alle kringen van het Nederlandsche volkhet besef leeft van den drin genden nood der tijden, die opnieuw tot gods vrede aanmaant. WERELDBRAND VAN DE FRONTEN WEINIG NIEUWS HET RUSSISCHE OFFENSIEF DE TOESTAND IN RUSLAND - RONDOM HET VREDES VRAAGSTUK. De strijd blijft in het Westen zich bepa; len tot kleine plaatselijke acties, waarbij van beide zijden zoo. nu en dan eens een succesje wordt behaald, dat do vermelding; in den grooten wereldkrijg overigens niét waard is. Het is aan de Isonzo nog niet tot een eigenlijke uitbarsting gekomen. Wel wordt, cok volgens nadere berichten, aldaar een nieuw offensief verwacht, doch voorloopig blijft het nog bij de voorteekenen voortdu rende levendige artillerieactie en herhaalde aanvallen van kleineren omvang welke een grooteren slag doen verwachten. In een gisteren nog uit St. Petersburg hier aangekomen stafbericht werd gemeld, dal de Russische troepen in het Riga-front overal tegenstand bieden en op sommige plaatsen weer waren vooruitgekomen. Zij be zetten het kerkhof ten zuidwesten van Hap- sal aan den noordelijken oever van de Aa, evenals Metairie, Sadzen ten zuiden van Burg en Sissegal. Bij Lina slaagden zij in een overal op de vijandelijke loopgraven ten wes ten van het dorp Sabilki. En hedennacht kabelde het Reuter-agent- schap te Londen een draadloos uit.St. Pe tersburg ontvangen legerbericht, dat ook het bosch ten' noordoosten van Friedriclistadt door de Russen was bezet. - De Russen weten dus het offensief te be houden, hetgeen nu nog temeer beteekenis krijgt, nu zij ook in andere sectoren van het groote front pogingen beginnen aan .te wenden hun bedenkelijke positie te herstel len, waarbij zij in het zuiden krachtig wor den terzijde gestaan door de Roemeensche dapperen. Van deze nieuwe acties wordt in het Duit- sche stafbericht als volgt melding gemaakt: In den boog rondom Loetsk, aan den benedenloop van de Zbruez en in (de bergen ten zuidwesten van het bekken van Kendy Vazarkely, toonde de vijand zich actiever dan in den laatsten tijd. Bij het leger van Mackensen voerden de Roemenen na overvloedige vuurvoorbe- reiding bij Vanita Muncelul verscheidene partieel» aanvallen uit, die onder verlie zen mislukten. Aan de Rimnica-mond heb ben wij bij; een onderneming gevangenen gemaakt. In» het via Londen geseinde Russische be richt wordt overigens nog gemeld, dat de Roemeniërs een sector van een versterkte positie in de streek van Varnitza namen, doch in het vermoedelijk later afgezonden Duitsche communiqué wordt dit tegengespro ken. Bij' Varnitza, aldus luidt het in het Duit sche bericht, deden de Roemenen herhaal delijk vergeefsche aanvallen- Dé eerste werd tegen vier uur 's nam. door het vuur der Duitschers afgeslagen. De aanvallers leden bloedige verliezen. Tegen den avond deden de Roemenen op dezelfde plaats nog tweemaal achter elkander een aanval, tel kens zonder, succes Het feit, dat het jongste Russische be richt draadloos naar Londen werd geseind, verdient wel eenige bijzondere aandacht, wij 1 de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dit in verband staat met den desolaten binnen landschen toestand van Rusland en Finland, die nog immer, veel te wenschen overlaat. Tei Wiborg in Finland o.a. hebben opstootjes plaats gehad, waaraan de soldaten alddar ook deelnamen en waarbij niet .minder dan.... 22 officieren werden gedood, terwijl er nog 60 officieren vermist werden. Toch heeft de Russische regeering het ver trouwen den toestand meester te zullen wor den, hetgeen blijkt uit een verklaring van de Russische ambassade te Londen, waarin wordt gezegd, dat. er alle reden is om aan te nemen, dat de pogingen van Kerensky om de discipline in het leger te herstellen, slagen zullen en dat aan alle gevallen van insubordinatie met succes een einde is ge maakt. De regeering geeft nogmaals het vaste voornemen te kennen om al het mogelijke te doen om de gevechtswaarde van het leger te herstellen, nu aan generaal Alexejel' de onmiddellijke leiding der militaire operaties en de reorganisatie van het leger opgedra gen is. Het vredesvraagstuk blijft in alle (dus ook in de oorlogvoerende) landen de aandacht trekken. In hoeverre de pogingen van Z. II. den Paus vorderingen hebben gemaakt valt echter, nog in het minst niet te omlijnen. In Duitschland hangt dit natuurlijk in nauw verband samen met de aanvaarding, nu iu de practijk, van de bekende vredss- resolutie. In het begin van den zomer, schrijft de Keulsche correspondent van „De Tijd", heerschte er, in Duitschland een zekere ma laise; immers de toestand op de slagvelden bleef dezelfde, en de. leveiiSmiddelcnvoor- ziening liet te wenschen over. Deze malaise sloeg op de politieke kringen over en het aftreden van v. Betkmann Holiweg volgde. Een nieuwe man kwam: de vredesresolutie van den Rijksdag werd onder begrijpelijke reserve („wie ich sie aut'fasse meende de Kajiselier) aanvaard, een paar nieuwe nu- nis tere werden benoemd - en alles bleef, zzooals het was. Wat zou men ook midden (n een oorlog op ievon en dood hals over kop pen"beproefd staatssysteem veranderen? Nu is er kentering. De oogst kwam binnen en vulde schuur en voorraadskamer rijkelijk ge noeg, om de broodvoorziening voor een nieuw jaar te waarborgen. Ook de toestand op de slagvelden veranderde. De Duitschers zegevier den verdedigend, en zij behaalden ook overwin- gen door actief optreden. Galicië en de Boe- kowina werden bevrijd, en het groote tastbare succes van dit jaar werd Riga. De stemming was er weer. Maar niet alleen ten gevolge van het gunstig verloop van het krijgsbedrijf. Den grootsten stoot tot de opnieuw bevestigde eenheid gaf Wilson door zijn poging, een wig te drijven tusschen Keizer en Volk. Een fortuin voor de regeering werd deze daad van den Amerikaan. Nu staat de vredesrecolutie wankel. Ook in Centrumskringen, die toch reeds met de resolutie niet bijster ingenomen waren en haar alleen ter wille van de eenheid in de par- Barteljorisstraat 27. TEL. I77G tij zwijgend aanvaardden, blijkt de behoefte te bestaan, duidelijk zich van den resolutieman Erzberger af te scheiden. In Wurtemberg deed men het reeds min of meer officieel. Met spanning ziet men thans uit naar de nieuwe bijeenkomst van den Rijksdag. Men ver wacht, dat de tegenstanders van de resolutie en de afgebrokkelde en afbrokkelende meerderheid, die de resolutie aannam, scherp tegen elkander zullen botsen. En het is niet heelemaal zeker, of alle hooge personages er zonder kleersheu- ren zullen afkomen. De strijd gaat ten slotte om het beleid van de opperste leiding. „Der Kampf um den Kanzier", noemt de „Germania" het. Maar in Frankrijk werken andere factoren. De nieuwe minister-president Painlevé heeft gisteren in de Kamer een regeer inga verkla ring afgelegd, waarin zooveel als de vredes voorwaarden van Frankrijk worden bekend gemaakt. „Frankrijk, zoo zeide hij, zet den oorlog voort niet om veroveringen te maken en evenmin om zich te wreken, maar om zijn vrijheid en onafhankelijkheid en de vrijheid en onafhankelijkheid van de wereld te ver dedigen. Des-annexatie van Elzas-Lotharin- gen, vergoeding voor schade en verwoestin gen, door den vijand aangericht, het sluiten van een rechtvaardigen vrede, waarbij geen volk, hetzij het machtig is of zwak, wordt on derdrukt, een vrede, waarbij krachtige waar borgen de gemeenschap der volken bescher men tegen eiken aanval van een harer, dit zijn de edele oorlogsdoeleinden. Zoolang deze niet bereikt zullen ziin. zal Frankrijk door- strijden. Alle wilskracht, alle materieele krachten moeten gericht zijn op het uitslui tend doel „de oorlog.' NEDERLAND EN DE OORLOG. Men schrijft uit Zürioh aan de „N. R. Ot-": Nu men in Nederland ook een begin gaat maken met) het interneeren van krijgsgevangene n zal men zeker met belangstelling lezen, wat het verslag der Boads- regeering over diezen tak van dienst zegt- Vooral de daarin geuite klacht over het ont breken van medewerking l>ii het aanschaffen der benoodigde levensmiddelen voor zooveel duizenden monden kan als waar schuwing dlienen. Het aantal der in Zwitserland verblijvende invalide krijgsgevangenen bedroeg op 15 Augustus 27,622. Daarvan werken er 3382 in verschillende Zwltsorsohe bedrijven: 1000 stu- deeren aan de verschillend9 hoogescholen en 650 aan de middelbare scholen. In de z.g, na tionale werkplaatsen arbeiden 650 Duitsche. 973 Fransohe, 80 Engelsche en 80 Belgische geïnterneerden. „De steeds stijgende moeilijkheden bii der aanvloer der-Levensmiddelen zegt dan het verslag nopen tot die uiterste voorzichtig heid bij het opnemen van nieuwe contingenten. Niettegenstaande daaromtrent sedert don herfst van 1916 zoowel met Duitschland als Frankrijk en Engeland voortdurend ondenhan idhld wordt, heeft alleen Engeland 20 waggons meel gezonden, en Duitschland de geneesmid delen. die noodvg zijn." Aan dit officieele bericht kan nog worth u toegevoegd, dlatmenalgemeenwensoht verder van dergelijke medeëters versohoondte blijven, vooral nu door een voorstel van Gustave Ador voor een wederziidsche ruiling van gevangenen de wea gebaand! is. Het 'officieele rapport constateert dan ook met voldoening, dat men zich in Ne derland bereid verklaard heeft 16,000 man op te nemen, „wat voor het overige ook voor Zwitserland van invloed zal ziin." Do ledenvergadering der Reedersvereeni ging voor de Ned. Haringsvisscherii. gisterep te 'a-Gravenhage gehouden, heeft bii meerder heid van stemmen besloten de door Enge land voorgestelde visscherij- ovor eqnkomstniet aan te nemen Uit de diiscussie bleek do meening der verga dering dat de belangen der haringvissoherii in vergelijking met die der atoomtrawlviescherij in hot ontworp-overeenkomst onvoldoende tot hun recht kwamen. Daar het contract was aangeboden aan da beide voroenigingen gezamenlijk (de Vereen i- ging van Vissckorsvaartuigen te IJmuiden en de Reodcrsvereenging voor de Ned. Haring", visscherii) is door liet' thans genomen besluit het geheele voorstel van de baan. Op db veemarkt te Alkmaar werden Maan dag door de Maatspk&ppii „Vianda" ongeveer 150 stuks melkkoeien van de vee houders overgenomen. Onder leiding van den heer Va.n Santen uit Groningen werden de dieren getaxeerd. Het vee wordt aan den Hoek van Holland geslacht en in gekoelden toestand naar Engeland uitgevoerd- Indien deze pnoef slaagt, zal er meer vee op deze wiize wotrden uitgevoerd. Ook te Rotterdam werden op de veemarkt 120 afgemolken koeien en 40 raskalveren voor den eersten proefuitvosr naar En ge 1 a n dl overgenomen. Als de proof slaagt en daarop bestaat veel kans zal de uitvoer naar Engeland oaiz» rundvleesohprijzen wei spoedig weer omhoog doen gaan. Een veertigtal vdsclihandelaren te IJmuiden, meest kleinhandelaren, heeft aan de Minister! van Financiën en van Landbouw, verzocht, den export van viach op te nemen in de Export-Centrale. Zij gronden dit verzoek op d« overweging, dat zii nagenoeg geheel ziin uitge sloten van den export van viebh naar Duiteoh- 3016

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1