onze Bijkantoren: I KOFFIE- EO TKUUTU Maximumprijs Regeerings-Eieren. Gemeente-Gasbedrijf, Haarlem JqITSag Umeaiitii en Aüvsrtentiin Kolendistributie Kolendistributie KOFFIE EN THEE. FA T. VAN VEEN aSS19 BUITENLAND zindelijk en goed te bewaren Broodkaarten persoonlijk worden afgehaald i Sterke Jongens- en Meisjes SCHODLLAARZEN. P. W. - TWEEHUIJSEN, avmsTbAG 23 septebbbeh mi ,'STE JAARGANG No. 944 7 DE ABONNEfvmNTSPRSIS BEDRAA8T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN! PEB KWARTAAL f 1,75; PER WEEK 131/, CENT; FRANCO PER" POST PER KWARTAAL f 2,12» Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD pnnanoaaDDQnnnDanDDnDDaanaBaDQag o voor de NIEUWE HAARLEIVISCHE COURANT kunnen voortaan ook opgegeven worden aan GROOTE HOUTSTRAAT Ho. 15 P. A. WESTERHOVEN, Scholerweg No. 46, Telefoon 326 H. J. ROOIJERSlansweg 19 J. J. VAN KOLKBurgw.,h.Antoniestr. W.TH.v.VASTENHOVEN, Ostadestraat 4 'a WED. M. DE VRIES, Schouwtjeslaan 3» g WED. TH. v. VELSEN, Leidschestraat 8 a DQDaaoDDQonöDonnDDQnnnDonDnDnQDQ leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Men wordt verzocht deze kaarten aangezien ze geruimen tijd (vermoedelijk den gebeelen winter) dienst moeten doen. De Directeur van het Gemeente'ijk Levensmiddelenbureau, F. DE JONGE. 4778 Weest buitengewoon zuinig brandstof. met uw district Haarlem en Omstreken (Gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Bennebroèk, Schoten, Spaarndam, Haar- iemmeriiede en Spaarnwoude). 4774 Nu aan alle particulieren de brand- •toffenbons worden uitgereikt, kunnen geen afzonderlijke bons voor brandstof voor spijs bereiding tusschentijds meer worden verstrekt. De Directeur van het Brandstofienbureau, REITSMA. Weest buitengewoon zuinig met uw brandstof. Vreemdelingen, Logeergasten enz In verband met verschillende onjuistheden in de registers van deze groep broodetersf ontstaan door nalatigheid kennis te geven bij vertrek enz., zullen dezen keer ter controle de broodkaarten voor vreemdelingen niet per post worden toegezonden doch moeten deze door de betrokkenen tusschen I en 4 October dagelijks van 9-4 uur- De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau 4779 F. DE JONGE. District Haarlem en Omstreken (gemeenten HAARLEM, BLOEMENDAAL, BENNEBROEK, HEEMSTEDE, SCHOTEN, Spaarndam en haarlemmerlie.de en SPAARNWOUDE.) Aangezien op last van hoogerhand de af levering van korte harde turf uit Osdorp tot begin October tijdelijk stopgezet is, is in den aanvoer van die turfsoort vertraging ontstaan. Echter is te Haarlem verkrijgbaar gesteld Drentsche baggelaarsturf, zoodanig dat op 8 bons van 25 korte harde turven door de handelaren die deze turfsoort in voorraad hebben, 100 kilo geleverd kan worden tegen den prijs van f 4. In de eerste week van October zal de Osdorper turf weder in voldoende hoeveel heid beschikbaar zijn. Te Overveen en Bloemendaal is verkrijg baar Bangs harde turf, zoodanig dat op 8 bons van 25 stuks korte harde turven Van deze turf 100 kilo geleverd wordt tegen den prijs van f 3-—, door de firma s J. H KRUL Jr. te Overveen en A. DE GRAAF te Bloemendaal, - 4768 Directeur. DBrandstoffenbureau ll&tTSMA. De Gemeente-besturen van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmerliede, Spaarndam en Schoten brengen (er kennis, dat door den Minister Van Landbouw het volgende is bepaald: 1. 2. In het tijdvak van 1 tot en met 4 Octo ber 1917 is iedere verkoop en aflevering van THEE en KOFFIE verboden, in liet tijdvak van 5 tot en met 13 Octo ber 1917 zal tegen inlevering van het lichaam van de broodkaart 28ste week verkrijgbaar zijn i/a ons Koffie of Vz ons Thee naar keuze van den verbruiker. De DIRECTEUR van het GEMEENTELIJK hEVENSMIDDELENBUREAU te Haarlem, brengt W kennis, dat in verband met bovenstaande Advertentie vrijstelling wordt verleend van de 'örplichting tot inlevering van de B R 0 0 D- KAARTEN der 28e week, indien deze zijn ï®bruikt voor koffie of thee. Hetzelfde geldt voor de gemeente Bloemendaai Bennenroek. 4778 Gelijktijdig met de broodkaarten voor de 6 periode is heden aangevangen met de lending van de koffie- en theekaarten alle leden van het gezin welke den De Gemeente-besturen van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Haar lemmerliede, Spaarndam, en Schoten bren gen ter kennis: dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met in gang van I October 1917 is vastgesteld ingevolge artikel 2 der Distributiewet 1916 een mauimum-kleinhandelprijs voor Regee. ring8eieren van 12 cents per stuk. 4777 COKES. Aan hen, die cokes van het gasbedrijf wenschen te betrekken, wordt medegedeeld, dat de rantsoeneeringszegels niet vooruit aan de Directie mogen worden toegezonden, doch dat zij aan den vrachtrijder bij de aflevering van do cokes moeten worden afgedragen. De Directeur, A. A. OCHTMAN. Haarlem, 25 Sept. 1917. De Minister van Landbouw heeft besloten over te gaan tot distributie van aardappelen, In verband met den verlengden duur van de broodkaart is het aardappelen-rantsoen vastge steld op 4 K.O. per hoofd en per week. De distri butie zal op 9 October aanvangen. ft De purende wesp. Waar de bij honig zuigt, puurt de wesp venijn. Z66 ook „Het Volk'', dat dezen wespenar- beid verricht op onze beschouwingen over een partijprogram voor de Katholieke par tij. Het blad Wil uit die artikelen het venijn zuigen voor het propagandamateriaal, waar mede het de massa tracht te vergiftigen. Dit zoeken naar propagandamateriaal is over het algemeen de beste weg om de zoo noodigo objectiviteit te verliezen eu met de logica op gespannen voet te geraken. Zelden echter zagen wij een zoo plompver loren poging om andermans woorden naar eigen verlangen te verdraaien als deze van „Het Volk." Wanneer wij zeiden, dat wü het program ontworpen wenschlen te zien door be voegde personen, dan maakt „Het Volk" daar heel fluks bet volgende van; Dat in dezen tijd lieden die zich demo- kraten noemen, zich nog voegen in het gareel eener partij, wier program hun eenvoudig van bove n-a f wordt opgelegd., teokent de ge- dachtenwereld, waarin de katholieke de mocratie zich beweegt. Dus: ontwerpen van bovenaf opleggen. Eerste staaltje van verdraaiing onzer woor den en bedoelingen. Te brutaler in eene par tij. die zich haar program inderdaad „van bovenaf opgelegd" weet door de hoeren Marx en Engels. Wanneer wij verklaren, dat „onder den invloed der g|escbied- kundige omstandigheden, een aaneensluiting van alle katholieken tot stand is giekomen, ter verdediging hunner godsdienstige overtuiging en van de rechten-van hun godsdienst door staat kundige middelen. dan negeert „Het Volk" eenvoudig dien in vloed der geschiedkundige omstandigheden en verwringt onze woorden zóó, als of wij zouden gezegd hebben, dat wij „de wetgeving, het bestuur van stad en land, de macht van ministers en burgemeesters, van politie en leger" willen „dienstbaar maken" aan onze godsdienstige overtuiging. En de verschrikte „Volks"-lezer ziet reeds ©en visioen van moderne dragonnades in zijn beangstigden geest oprijzen. Stel n gerust, vriend. Het is begrijpelijk, dat eene partij, die alles door de verovering der staatsmacht wil bereiken, van ons bet zelfde veronderstelt dit is een heel gewoon zielkundig verschijnsel en onder den in vloed dezer obsessie dwaas genoeg is, om bet „gebruik van staatkundige middelen" te vereenzelvigen met de „vermeestering en aanwending van de organen der staats macht" voor godsdienstige doeleinden, Tweede staaltje van omzetting en verval- schiug onzer verklaringen. „Het Volk" verklaart zich verder benieuwd te vernemen „wat er ter verdediging van de rechten van den Katholieken godsdienst nog zou moeten geschieden. De godsdienstvrijheid in ons land is met alle wettelijke waar borgen omringd en dat wel sedert meer dan GO jaren". Jawel, daarom mag de S. D. A. P. vrij op tochten en betoogingen organiseeren, doeh zijn de publieke processies, die een onderdeel van den Katholieken eeredienst. uitmaken, verboden. Bovendien: wij strekken de rechten van onzen godsdienst wat verder nit dan „Het Volk". Jarenlang heeft bet Katholieke volks deel moeten strijden om de ziel van het Ka tholieke kind, en nóg is die strijd niet geheel volstreden. Dat is ook een strijd om de rech ten van den godsdienst Want de Katholieke godsdienst eischt het opvoedings- en onder- wijisrecht op. Hebben wij dien strijd soms niet gestre den met „staatkundige middelen'"? Ten slotte: voor de rechten van onzen gods dienst en onze godsdienstige overtuiging drei gen, niet het minst van de zijde der S.D.A.P., nog tal van gevaren, die krachtige afweer kunnen noodig maken, en reeds uit dien hoof de heeft oen aaneensluiting aller Katholie ken in politicis redeö van bestaan. Wat aangaat het bestuur van stad en land, enz. enz.; zeker ook dit alles willen wij „dienst baar maken" aan onze Katholieke godsdien stige overtuiging. Maar in geheel anderen zin dan „Het Volk'' wil vermoeden. In dezen zin namelijk, dat wii ook als staat kundig middel ter verdediging onzer gods- diers.'1'niging in ruimeren zin, een zóó eróofo gerechtigheid wenschen te bereiken in dit béstuur,' d o o r d e toepassingvan d e s t e 1 re- go ls der Katholieke ze deleer, dat de geheele staatsinrichting oen levende en grootsehe apologie zal vormen voor den Katholieken godsdienst tot geluk en vrede der menschheid. Ook dit is gebruik van staatkundige middelen. Of mag dat soms ook niet, volgens „Het Volk"? Wij vermoeden, dat het blad ook .hieruit weer venijn zal willen zuigen. Daar wij gaarne een begiuselpolemiek aanvaarden, doch alleen iuet eerlijk-willende tegenstanders, die den woorden geen andere beteekenis geven dan ze hebben, zullen we in "dat geval van verder antwoord aan „Het Volk'' afzien-en het blad zich vrij laten ver heugen in hot propaganda-materiaal, dat het door woord- en zinsverdraaiing cn verval- sching uit ons betoog weet te trekken. Wij hebben beter werk te doen dan „Het Volk" gelegenheid le geven tot bet vervullen dezer lugubere laak. ff Steeds vmeer /onthullingen". Van Amerika uit regent het gestadig nieuwe onthullingen betreffende de sinistere werk zaamheid der Duitsclie diplomatie, niet alleen in Noord-Amerika zelf doch ook in de Zuid- Amerikaansche staten, Roemenië enz. We hebben in het no. van heden die ont hullingen eeiiige ruimte gegeven. Niet echter om Duitschlaud alléén op de kaak te willen stellen. Zeker de gepubliceerde feiten zijn hoogst ernstig. Maar we zijn vast overtuigd, dat niet alleen Duitechland er aan schuldig is. Het feit alleen reeds, dat Lansing c.s. deze feiten kunnen, publiceeron, wijst er ten duidelijkste op, dat zelfs Noord-Amerika over een uibgebreiden contra spionagedienst beschikte. Bij alle spionage nu, die liaar werk maakt van het onderscheppen van brie ven, telegrammen, het nagaan en controlce- ren van personen zijn omkooperij en corrup tie, het gezelschap eu de diensten van diep gezonken individuen conditio sine qua non. De waarheid is dan ook, dat de mo derne diplomatie over de geheele linie van minderwaardige middelen heeft gebruik ge maakt. Dit i3 ook onvermijdelijk wanneer Kleeding en MeubeSmagaiijnen. de betrekknigen tusschen de staten ten slot te slechts worden opgevat, als een wedstrijd om de oppermacht. Een bekend katholiek apologeet, Prof. fra Maria Weisz P. heeft reeds vóór meer dan 20 jaren verklaard, dat de onschuldigste bezigheid der moderne'diplomatie bestond in het onderscheppen van brieven en 'telegram men, in het uitpiekeren van geheimen 'door „damesbemiddeling" enz. enz. en dit wel als gevolg van het concurrentiestelsel tusschen de staten onderling. Dat de Duitsche diplomatie in een strijd oo Jeven en dood deze middelen verder „ver volmaakt" heeft en zonder voor eenig ge volg terug te schrikken, lieeft toegepast, i§ slechts een tot het uiterste doorgedreven consequente toepassing van het stelsel. Wie deze gevolgen veroordeelt, moet ook het stelsel vonnissen. En wie het stelsel vonnist, moet den te rugkeer wenschen tot de moreele eenheid U' Christelijke Statengemeenschap. Deze is het dak van den Christelijken mar.'. xAappij-bouw. Het dak is onbestaanbaar zonder de mu ren. De muren moeten rusten op de grond slagen. 3En de grondslag van den heelen bouw is de christelijke godsdienst- en zedeleer. Slechts terugkeer daarheen kan de schaade der moderne diplomatie hervormen in de eer der onderlinge statenvriendschap, bemiddeld door en verpersoonlijkt in de hooge integriteit van de vertegenwoordigers, die cle Staten elkaar, onderling toezenden. BarteljoiMSstpaat 27. TEL. S77U ft Zuinigheid maar dan ook in het leger s. v. p. Van alle kanten moet de Nederlandsche natie zich behelpen en bezuinigen, óók in het onmisbare. Dat geschiede zonder mokken en mopperen. De lawaaierige actie van het socialisme, flat propaganda-materiaal klopt uit de onvermij delijke beproeving, welke ook over ons volk ia gekomen, maar toch nog in veel geringere mato dan over andere volken, is ons een gru wel. Wel echter mag en moet er op worden aan gedrongen, dat aan de eene zijde niet ver spild wordt, wat aan den anderen kant wordt bespaard. In het leger is die zuinigheid soms maar al te ver te zoeken. Zoo bereikten ons van meerdere zijden klachten over de ergerlijke vermorsjng van benzine in het leger. Terwijl de industrieën, die benzine jioodig hebben, tot over de ooreu in moeilijkheden zitten; terwijl zelfs onze doctoren met uitge breide buitenpraktijken, zeer onvoldoende worden toebedeeld voor het zoo noodzakelijk gebruik hunner auto's eu motorrijwielen, wordt er in het leger maar met auto's go- reden, alsof de benzine-vooraad niet op kan. Ons bereikte het verhaal van een zware vrachtauto, die dagelijks een langen weg op en neer reed om1, zegge één enkele melkbus te gaan balen. Dat is al een zeer sprekend geval. Maar ook voor het overige kan er op het benzine-gebruik aanmerkelijk worden bezui nigd en een veel ruimer gebruik worden ge maakt van paarden-trekkracht. Allerlei commissies, zooals bijv. die voor het kappen van no.tenboomen, tuffen maar in zware auto's bet land door, waar zoo goed als steeds van trein, tram of rijtuig gebruik zou kunnen worden gemaakt. Een streng doorgevoerde beperking mag hier worden geëischt. Eu dan: wordt bet geen tijd aan eigen ben zol-productie te gaan 'denken? Waar zullen wo anders in oorlogstijd de benzine vandaan balen voor de luchtvloot, die de Minister van Oorlog voorstelt te hou wen? De industrie van teerprodueten zullen we evenzeer moeten aanpakken als de veelbe sproken hoogovens. Met deze laaiste hebben we 8 jaren ge talmd; en nu moeten we er toch aan. Kunnen we met de teer-producten-industrie niet meer dootastendheid toonenï Hebben we dan in Delft alléén voor de luxe een der allerbeste scheikundige hoogescho- len van de wereld? WERELDBRAND' LEVENDIGE ACTIE IN HET WESTEN AAN VALLEN DER RUSSEN DE OMVATTING DOOR ALBANIË. In het Westen wordt over de geheele linie tus schen Yperen en Verdun levendige gevechtsactie gemeld. In de Yperen-bocht dreigen nieuwe aan- vallen der Engelschen. Evenzoo bij Afrecht. Bij St. Quentin en aan den Damesweg roeren zich de Franschen. In Champagne zijn de Duit- sehers actief. En bij Verdun zijn de Franschen weer aan het woord. Bij het boi& de Chaume en het bois des Fosses, dus in .de streek tusschen Beaumont en Omes, steeg de geschutwerkzaam- heid tot roffelvuur, Ook in de lucht is er levendige actie. De Russen hebben hunnerzijds getoond nog niet geheel lamgeslagen te zijn. Een bericht uit St. Petersburg meldt: In de richting van Riga in de streek bezuiden den weg naar Pskof zijn onze afdeelingen tot den aanval overgegaan en hebben ze met de wapenen in de vuist een sector der vijandelijke stellingen op het front van Siltsemalk, een werst ten N.-O. van Spitali, bezet. De Duitschers leden ernstige verliezen. Ze lieten nagenoeg 400 lijken op het slagveld. Wij namen 60 man gevangen en vermeesterden 10 machinegeweren. In den loop van het gevecht werd de dappere generaal Somklof, die het leidde, door een granaatscherf aan het hoofd gewond. Overigens aan het front geweervuur en speur tochten van verkenners. Een Fransch communique over de gevechten aan het Balkanfront meldt o. m.: Den 20sten September voerde een Fransche afdeeling in samenwerking met een Albaneesch contingent van Essad Pasja een geslaagden aan val uit in het Stroema-dal, waarbij den Oosten- rijkschen troepen ernstige verliezen werden toe gebracht en 442 ongewende gevangenen en twee machinegeweren in onze handen vielen. Wij vermoeden dat hier in plaats van „Stroema''- moet gelezen worden Skoembi- dal. Daar echter alle verdere plaatsbepaling ontbreekt, kunnen uit dit bericht nog geen conclusies worden getrokken ten aanzien van de omvattingspoging door Albanië heen. VERSPREIDEvBERICHTEN UIT TRIPOLIS. Uit Rome wordt geseid: De colonne van generaal Cassinis trekt, na eeuige rust te hebben genoten, opnieuw in de lichting van Lanzur op. Den 191 Sep tember marcheerde zij in de richting van Suani-Benaden en Fundug-Benasir, teneinde de opstandelingen te verdrijven, die samen schoolden en zich versterkten in de streek van Tripoli. Den 20en September ontmoette de colonne van generaal Cassinis de opstan delingen, onder aanvoering van Nnri pasja en andere Turksche officieren, ter sterkte van ongeveer 7000 geweren en 800 man rui terij met kanonnen en machinegeweren. Na een harneklug gevecht dat zes uren duurde, werd de vijand, hoewel in aantal de meerdere verslagen en op de vlucht gedreven in de richting van Azizia, door onze troepen ach tervolgd, die de vijandelijke kampementen en 'de gerst voorraden over een groot gebied vernielden. Nadat de colonne van Cassinis eenige uren in de vorovérde stellingen had vertoefd en aldus de haar opgedragen taak bad volbracht, hervatte zij den marsch naar Lanzur, in overeenstemming met de vooral ontvangen bevelen. De vijandelijke verliezen zijn zeer zwaar; men schat ze op 600 dooden eu 1000 gewonden. De buit bestaat uit gewe ren, munitie- en geweorkisten, enz., bijna alle van Duitsche vervaardiging. DE PAUSELIJKE VREDESACTIE. De koning van Beieren heeft de vredes nota van den Paus, door den bij bet ko ninklijke hof geakkrediteerJen nuntius even eens overgebracht, met een nota beantwoord, waarin o.a. het volgende staat: Heilige Vader, Üwe Heiligheid heelt in een brief van 2 Augustus tot de hoofden der oorlogvoerende volken een plechtigen oproep gericht, om door een rechtvaardigen en bestendigen vre de een einde aan den afschuwelijken oorlog 'te maken en der wereld den vrede te her geven. U. H. heeft de hooge genade gehad, dit buitengewoon belangrijke document ook mij te doen geworden, waarvoor ik verzoek, mijn welgcmeenden dank te willen aanvaar den. Diep bewogen heb ik van de woorden van U. H. kennisgenomen. Uit eiken zin van de zen brief, bestemd ter voorbereiding van uen vrede, spreekt de warme en innige hunke ring van U. H. als vertegenwoordiger van den' goddelijken vredevorst om het gekwelde menschdom weer de zegeningen van den vre de te schenken. De onverwelkbare. dank van het heem menschdom ia U. II. ongetwijfeld voor deze onvermoeide en edele wer';h°CC:!0" ren. - De geschiedenis'bewijsi, uat act Dintseüa volk sinds de vestiging van het Duitscne rijk geen anderen, geen heeter wensoh lieeft gekoesterd dan zich in vrede »n eere aan, de ongestoorde ontwikkeling van zijn oecono- misch leven te wijden. Nieto kon daarbij' verden zijix van hot vredelievende DuitschaJ volk en zijn regeering dan de gedachte om andere volken aan te vallen en bet streven naar gebiedsvergrooting met de wapenen. Pas, toen het Duitsche «volk zich in *yn bestaan bedreigd moest achten» toen net Duitsche volk zich met zijn trouwe bondge- nooten van alle kantpn zag aangevallen, waa er niets anders te kiezen dan uit alle macht voor de vrijheden en het bestaan daarvan te strijden. Maar, ook gedurende dezon ons op gedrongen en weergaloozen oorlog gaf ae Duitsche, regeering ondubbelzinnige bewyaen van haar bereidheid tut den vrede en we zonderhoid door de met onze bondgenooten al m het eind van 1916 tot den vijand gendi'-o plechtige en dringende uitnoodiging vrede* onderhandelingen aan te knoopen. Als dez6 NIEUWE HURLEMSCHE COURANT Levering van ALLE GOEDEREN op gemak- Eieiijke betalingsvoorwaarden. CONTANT S pCt. korting. 44S5 3016

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1