bloemendaal, heemstede, benne- n DE DAG VERVOERVERBOD VAN AARDAPPELEN. BUITENLANCr" BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAÜRZEN. UIT PLEK EN PLAATS KUNST EN KENNIS 40ENSDAS2S-SEPTEMBER 1917 ;'3. 42STE JAARGAKG No. 944^ DE AB0NNEM6NTSPRUS BföfiAAST VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENt PER KWARTAAL f 1,75; PEB WEEK Ifr/g CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,12» De Gemeentebesturen van HAARLEM, BROEK. HAARLEMMERLIEDE.SPAARN- DAM en SCHOTEN brengen ter kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel het volgende is bepaald: I. Het is verboden aardappelen onver- 8chiilig van welke soort te VERVOEREN of AF TE LEVEREN. E Het verbod van vervoer is niet van toepassing: op het vervoer van aardappelen van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer, mits het vervoer plaats vindt langs den kortst mogelijken weg en niet tusschen zonsondergang en 2 uur na zonsopgang; b, op het vervoer van partijen, die op den datum dezer beschikking (25 Sep tember) reeds in schip of wagon ge laden waren. c, op hetvervoer gedekt door eene schriftelijke vergunning tot vervoer af gegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging (R.C.T.) 3. Het verbod van vervoer is mede niet van toepassing op vervoer binnen de grenzen der gemeente van eene hoe' veelheid van ten hoogste 10 K.G. 4. Het is verboden aan verbruikers aard' appelen af te leveren bij grootere hoe veelheid f dan voor direct verbruik vereischt is. 4808 In de Wielingen, langs de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen (Nederlandsch gebied), heeft een gevecht plaats gehad tusschen Duitsche vliegers en een.Nederlandsch marine-vaartuig. Twee vliegmachines wer- _den neergeschoten» Tan de vliegers werd een *waar gewond; de overig® drie werden ge ïnterneerd. f f Ernstige neutraliteiischennis. Het gebeurde te Vlissingen is niet van ernst ontbloot. Voor de zooveelste maal hebben de Duitsche watervliegtuigen* thans in grooteren getale onze neutraliteit geschonden. En het brutale optreden van den eersten vlieger, die een noodlanding moest doen en wei gerde gevolg te geven aan het bevel van den commandant van het Nederlandsche bewakings vaartuig, gevolgd door een poging om het in beslag genomen vliegtuig te bevrijden, maakt deze schending tot een feit van niet te mis kennen ernstige beteekenis. Uit de berichten blijkt nog niet, of er van Duitsche zijde op onze torpedoboot geschoten werd. 't Is te hopen, dat dit niet het geval is. Reeds betreurenswaardig genoeg is het, dat van onze zijde tot geweld moest worden over gegaan en een Duitsch' officier twee kogels in de borst kreeg. Hoe rechtmatig de daad van den comman dant der Nederlandsche torpedoboot ook mag zijn, als er geschoten wordt en gewonden vallen, wekt dit bij de tegenpartij toch altijd wrevel. Toch heeft het gebeurde een goede zijde. Voor de geiieele wereld is nu toch weer op krachtdadige wijze aangetoond, dat Nederland zijne neutraliteit weet te doen eerbiedigen. In de Entente-landen kan men ons niet van overdreven en eenzijdige welwillendheid jegens Duitschland beschuldigen. Wie dit beproeft, drukt zichzelf het stempel van kwade trouw op het voorhoofd. tf De Limburgsche bruinkolen. In Limburg liggen 10 millioen ton bruinkolen. Zoo maar op te scheppen! Het warmtegevend vermogen der bruinkool bedraagt ongeveer de helft van dat der steen kolen. Dat wil dus zeggen, dat deze 10 millioen ton evenveel warmtegevend vermogen hebben als 5 ;nillioen ton steenkolen. En dat Nederland met dé Limburgsche steenkolen en bruinkool geheel 'u eigen behoefte zou kunnen voorzien. De moeilijkheid schuilt in de vervoer-kwestie. Men schat, dat vóór het einde des jaars 300 wagons, dat is dus 3000 ton per dag kan worden lieverd, gelijkstaande met 1500 ton steenkolen, 'ioe weinig dit te beteekenen heeft, blijkt wel Heruit, dat de Limburgsche steenkolenmijnen "igeveer 7000 ton per dag leveren en onze over eenkomst met Duitschland welhaast 12000 ton 3er dag gold. Wij zouden, om zeker te zijn van een voldoende "oorziening, niet 300 doch 3000 wagons bruin kolen per dag over Nederland moeten kunnen verspreiden Nu zal de vraag gesteld worden: kèn dat? Zou het beste antwoord op deze vraag niet wezen: het moet!? Het geldt hier een zoodanig groot belang, dat de bezwaren overwonnen moeten worden. Wat de vaste wil om iets te volbrengen, kan bereiken, hebben de oorlogvoerende mogendheden bewezen, die ter wille van het hoogste lands belang nog wel heel andere problemen dan dit tot oplossing'hebben gebracht. Ook in deze zaak is het hoogste belang van Nederland betrokken. Wij kunnen door de dagelijksche productie van 3000 wagons bruinkolen alle gevaar voor ver kleuming met daaruit noodzakelijke voortvloeiing van een verhoogde sterfte, vooral onder de kinderen en van aanwakkering der ontevreden en revolutionaire gezindheid te niet doen. Wij kunnen er onze geheele industrie door gaande houden en zijn niet afhankelijk van het buitenland, dat ons in dezen tijd misschien midden in den winter in den steek zou laten, de mooiste overeenkomsten ten spijt Daarom: het moetl! En als het moet, dan kan het ook. Mits op de eerste plaats het ministerie van oorlog meer oog toont voor de werkelijkheid dan in zijn houding tegenover de vrijstelling voor mijnwerkers blijkt. Desnoods moet het leger voor een deel aan het werk worden gesteld. De pioniers voor spoorwegaanleg, tot bevor dering van «nel verkeer, grepen infanterie voor graafwerk. Overwogen moet of de treinen niet op en neer kunnen loopen tusschen Zuid-Limburg en Venlo of Weert en of dan het verdere vervoer van daar af niet te water kan geschieden. Wanneer de schippers, evenals bij het turf- vervoer uit de veendistricten, door overdreven vrachtprijzen het vervoer bemoeilijken, zal de Regeering hebben in te grijpen door prijszetting. Waar een wil is, is ook een weg. Er moet alles op gezet worden om zoo spoedig mogelijk van het buitenland onafhankelijk te worden. Niet alleen door verhooging der bruin kolenproductie, doch ook van de steenkolenmijnen en door versnelling van den turfaanvoer. Nog meer dan een milliard turven liggen op vervoer te wachten. Alle hens dus aan dekl WERELDBRAND GEEN BIJZONDERE ACTIE. Van geen der oorlogsterreinen wordt bijzondere actie gemeld. Alleen in Albanië zijn niéuwe voorposten gevechten ontstaan, die evenwel ook nu nog niet een aanleiding zijn om een conclusie te trekken over het verloop der omvattingspoging. VERSPREIDE^BERICHTEN EEN VLIEGTOCHT VAN TURIJN NAAJEt LONDEN. Naar „Reuter'' aan eenige bladen meldt zijn twee Italiaanscih® vliegers, kapitein Lau- reati, en zijn helper Ponzo als waarnemer, Maandagmiddag na een onafgebroken vlucht uit Turijn te Londen aangekomen. Zij waren 's ochtends om 9.38 uur, Italiaauseben tijd uit Turijn vertrokken en kwamen 's middags om 2.50 uur te Londen aan. zoodat zij de ge heele afstand van 1050 K.M. in 7 uur 12 mi nuten aflegden. De route van Laureati ging over Modanc (Savoie), Ouloz en over 'de Fransche linies naar Kaap Grisnez (Nauw van Calais) en daarna over het Kanaal. Bij den overtocht over de Alpen had bet vliegtuig met hevige windvlagen, mistban ken, regenbuien en wolken te kampen. Toen boven de daim waren, moesten zij ver scheidene luohtkoïken door. De vliegers vlo gen bier op een hoogte van 10.500 voet en dientengevolge verminderden zij van Turijn tot Culoz hun snelheid tot nog geen 110 K.M. in bet uur. Zij vlogen op een hoogte van 200 voet over liet Kanaal. Toen- zij daar waren, verloren ah een loodsvliegtuig, dat uitge zonden was, om hun den weg te wijzen, uit het gezicht en moesten zij hun weg zonder leidsman zoeken. Laureati had een post voor do Italiaansche autoriteiten te Londen en Ita liaansche kranten van denzelfden ochtend bij zich. Voor de eerste maal in de geschiedenis werden dus de Italiaansche bladen niet alleen op 'denzelfden dag besteld; maar kort na den tijd van de lunch. Op het vliegveld werden de vliegers met groote geestdrift door dp Italiaansche auto riteiten te Londen en Engelsche officieren verwelkomd. „Reuter'' meldt nog, dat kapitein Laureati, die van Turijn naar Londen vloog, zich in een interview met zeer veel lof uitliet over de praestaties, welke hij van Britsche vlie gers had gezien en waaraan, volgens hem, de mislukking der Duitsche luchtaanvallen op Engeland te danken was. Zijn metgezel zeide, dat zii de Alpen over staken op 3500 M. hoogte en bun verdere reis op 2300 M. hoogte aflegden, behalve bo ven het kanaal, waar zii na de Fransche kust verlaten te hebben, geleidelijk tot 700 M. daal den, om door de waarnemingsposten van het afweergeschut gemakkelijk herkend te wor den. Negende Bossche Katho 1 i.e.k.o.n- dag. Te Nijmegen heeft Zondag de 9e Bos sche Diocesane Katholiekendag plaats ge had, welke niettegenstaande de groote moei lijkheden, waarmede men wegens verschillen de omstandigheden, als het beperkte trei- neuverkeer en dergelijke, dank zij de dage- lijke voorbereiding en tactvolle leiding, uit muntend is geslaagd. Te kwart vóór twaalf droeg Z. D. H. Mgr. Diepen, als vertegenwoordiger van Z. D. H. Mgr. v. d. Ven, Bisschop van Den Bosch, in de St. Augustinus-kerk een H. Mis op, die door honderden deelnemers aan den Katholiekendag werd bijgewoond. Daarna hadden in verschillende zalen de sectie-vergaderingen plaats, welke alle wa ren gewijd aan een onderwerp betreffende de Roomsche Missie. Inleider op de eerste sectie, die der priesters, was Mgr. Hermus, directeur van het Doofstommen-instituut te SL Miehiels-Gestel, die al3 tresorier van het genootschap tot voortplanting des geloofs, was aangezocht, in te leiden het onderwerp „Missie actie van de dienstdoende seculiere, in het bijzonder parochiale geestelijkheid in het bisdom Den Bosch," In de 2e afdeeiing sprak, in de aula van het Canisius-college, prof. dr. Alph. Steger, hoogleeraar te Delft, over „de Leeken en de Missie-actie". In- de derde afdeeiing, die der werklieden, werd het woord gevoerd door den eerw. pater D. van der Geest O.P., te Nijmegen. In de 4e afdeeiing sprak in de kleine Con certzaal van „de Vereeniging" de lieer G. Bruna teUtrecht over „de Vrouwen en de Missie-actie". Na afloop der afdeelingsvergaderingen ver trok omstreeks half vier de groote optocht van het Kelfkensbosch naar het monument van mgr. Hamer. Nadat de reusachtige stoet door de hoofdstraten der stad zijn weg had genomen, schaarden de deelnemers zich rond om het mgr. Hamer-monument, waar, na het zingen van „Aan U. o Koning der eeuwen", da weleerw. heer N. H. M. Franken, kape laan te Nijmegen in tegenwoordigheid van tal van geestelijke en wereldlijke autoritei ten, een geestdriftig toegejuichte rede uit sprak Omstreeks half vijf ving in de groote zaal van „de Vereeniging" de algemeene verga dering aan. Deze indrukwekkende bijeenkomst, waar behalve Z. D. H. mgr. Arn. T. Diepen mede aanwezig waren de lioogeerw. heer generaal- secretaris dr. Louis, afgevaardigde van Zijne Eminentie kardinaal von Hartmann, mgr. M. J. D. Claessens, do hoogeerw. pater Gauden- fcius generaal der Capucijnen, de zeureerw. pater P. G. Schurliammer S.J. van de ka tholieke missionverein te Valkenburg; de hoogeerw. heer Deken C. A. A. van Son, de zeereerw. pastoor der stad, de burge meester, de heer van Schaeck Mathon, de drie katholieke wethouders, het le Kaïner lid voor Noord-Brabant de heer R. J. A. Die pen, de 2e Kamerleden de lieeren mr. Th. Duynstee, en AV. H. Bogaardt, en vele an deren werd geopend met een korte toespraak van deu voorzitter, den heer mr. J. F. A. M. AVierdeis. Nadat vervolgens door den secretaris de conclusies der aldeeliugsvergaderingen waren voorgelezen werd de feestrede uitgesproken door den zeereerw. pater Henri Raaymakera, miss. uit Vucht. Vervolgens werd het woord gevoerd door Z. D. H. Mgr. Diepen, die zijn toespraak besloot met het geven van den Bissohoppe- lijken zegen. Mgr. Prinsen las daarop een schrijven voor van Z. Em. kardinaal van Rossum, waarin Z. Em. zijn hooge ingenomenheid met den Katholiekendag betuigt en Gods zegen voor het welslagen ervan "afbidt. Medegedeeld werd, dat telegrammen zijn verzonden aan Z. H. den Paus, Z. Em. kar dinaal Aran Rossum en aan onzen gezant te Rome. Het schrijven van Z. Em. kardinaal A'an Rossum luidt als volgt: Hoogeerwaarde Heer. Met innige belangstelling hebben wij sinds geruimeii tijd de beweging gevolgd welke zich in de kringen van Ncerland's Katho lieken heeft ontwikkeld en aldoor krachtiger wordt, om namelijk met meer beslistheid deel te nemen aan de verbreiding van ons H. Geloof in de Missielanden. AVij kunnen niet anders doen, dan deze beweging van ganscher harte toejuichen en met aücn aan drang aan allen, die door God met een helder doorzicht en met een verlichten ijver voor het heil der zielen zijn begaafd, aanbevelen, deze actie te steunen, te bevorderen, haar in de juiste banen te leiden, en niet te rusten voordat zij de moeilijkheden overwon nen en een zeker en blijvend resultaat be reikt hebben. Als .AVij dan van UwIIoogEerw. vernamen dat de aanstaande IXe Bossche Katholieken dag zich geheel bijzonder met dit onderwerp zal bezig houden, hebben AVij eene innige vreugde gevoeld, niet alleen omdat de be weging door de behandeling in de verschil lende afdeelingsvergaderingen en in de eind- vergadering, een nieuwen en krachtigen stoot zal ontvangen, en aldus zich in wijdere krin gen zal doen gevoelen, maar vooral ook, uidat de studie van dit allergewichtigste vraagstuk en de gedachtenwisseling erover de juiste banen zullen tooncn, waarlangs de beweging zich geleidelijk en gemakkelijk kan voortplanten om aldus veilig en zeker tot haar verhe.ven en grootsch doel te komen. Meer dan ooit heeft de H. Kerk nu den steun noodig die van deze Katholieke Missie actie zal uitgaan, steun door het gebed van z o e'.en die met belangstelling zullen ga deslaan wat de Missionarissen doen, en van God de genaden trachten te verkrijgen wel ke die werkzaamheid der geloofsverkondigers vruchtbaar moeten maken; steun door de geldelijke bijdragen, opdat de Missiën ender zoovele millioenen, welke nog rondtasten ±n de duisternis, krachtig kunnen begonnen wor den, niet door gebrek aan natuurlijke hulp middelen een kwijnend- bestaan behoeven te lijden en niet behoeven onder te doen voor de zendingen van andersdenkenden welke beter en overvloediger door hunne geloofS- genooten worden geholpen; steun eindelijk door de zending van missionarissen, die, ver kregen door het gebed en opgevoed door diepgodsdienstige ouders, bezield met een groote liefde en eene volmaakte zelfverloo chening bereid zijn alles te verlaten, om ter liefde van Jezus ook maar ééne ziel te win nen, priesters, leekebroeders en missiezuster, d;e door de kracht van hun inwendig leven en van hunne vereeniging met God. machtig zijn, om, naar Christus woord, overvloedige vruchten voort te brengen. Dezen drievoudigen steun verwacht de H. Kerk niet het minst van Neerland s Katho- llieken en AVij spreken daarom den wensch uit dat de "Nijmeegsche Katholiekendag krachtig zal medewerken, om die verwach tingen tot eene schoone werkelijkheid te brengen. AVij smeeken daarom van ganscher harte Gods almachtigen Bijstand over die gewich tige verg. af, en als onderpand der hemel- sclie genade, verleenen .AVij haar volgaarne onzen H. Zegen. Gegeven te Rome, op den Feestdag van den H. Alphonsus 1917. .AV. M. KARD. VAN ROSSUM, Groot Poenitenicer. DeG-rondwetsherzienin.g a.a;n.g.e- n o m e n. Gisteren heeft de Tweede Kamer de voorstellen tot grondwetsherziening in tweede lezing aangenomen; de kiesrecht-pa ragraaf met 71 stemmen voor en 2 (die van de heeren Van Idsinga en Bichon van Ysel- monde) tegen, de onderwijs-paragraaf met algemeene stemmen en de additoneele arti kelen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Van Idsinga. Verkiezing Eerste Kamer. De vrij - zinnigö Statenleden te Groningen hebben be sloten voor de vervulling van de vacaturo- Jhr. E. Tjarda von Starkenborg Stachouwer in de Eerste Kamer hun stem op den heer mr. dr. C. O. Geertsema, den afgetreden commissaris der Koningin in de provincie^ Groningen uit te brengen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Gevecht van een Nederlandsch marine vaartuig tegen Duitsche vliegtuigen. Gisteravond werden te Vlissingen twee Duitsche watervliegtuigen binnengesleept, die boven Nederlandsch gebied door een Ne derlandsche torpedoboot tot dalen waren genoodzaakt.. Een der inzittenden was zeer zwaar gewond. De overige drie waren on gedeerd gebleven. De vliegtuigen waren in de Wielingen, aan de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, neerge schoten wegens schending van het Neder landsch territoriaal. De gewonde aviateur, die in de borst was geschoten, is na behandeld te zijn te Vlissin gen naar het ziekenhuis overgebracht; de 3 andere vliegers bevinden zich in bet hotel „Zeeland" en zullen geïnterneerd wordeni. Omstreeks 5 uur, gisternamiddag, aldus luiden de bijzonderheden, ontleend aan de „Tel", moest een groote, Duitsche hydroplaan een noodlanding doen in de Wielingen, niet .ver van de Zeeuwsch-Vlaamsclie kust, bij Kadzand en bij het daar' gestationeerde Ne derlandsche onderzoekings vaartuig. Door dit vaartuig werd een der beide inzittend© aviateurs overgenomen, maar de tweede weigerde zijn machine tever- laten. Intnsschen naderde van Vlissingen een tor pedoboot. Deze zotte een jol uit met gewa pende macht en de koppige Duitscher moest nu wel overstappen en naar ihet marine- vaartuig meevaren. Men had reeds opgemerkt dat hij voor de verschijning der jol met zijn kijker den horizont afzocht; waarschijnlijk had hij met zijn draadloos toestel om as sistentie geseind. Pas was hii aan boord of twee Duitsche vliegtuigen verschenen en kwamen boven Nederlandsch gebied. De Nederlandsche torpedoboot nam h e n o n d e r vuur en ze trokken af. Men meende dat de zaak nu afgeloopen was en men kalm met hot interneeren voort kon gaan, wat immers het doel was geweest van de komst der torpedoboot. maar eens klaps verschenen vüf of izes Duitsche vliegtuigen van Zee- brugge. Drie der Duitsche bydroplanen kwamen 'n heel eind boven Nederlandsch gebied. De nndere bleven wat achter en een zelfs vrij ver, waarschijnlijk om te wa ken tegen Britsche. Een der drie eerste kwam zeer dicht bij de torpedoboot. Er zaten twee mannen in, de bestuurder en een reeds be jaard officier, misschien de flottille-comman- dant. Deze laatste stond te röepeu en te tie ren en wilde blijkbaar een gesprek aangaan over territoriaal gebied. De comman dant van het marinevaartuig gebood hem te stoppen, maar do Duitscher weigerde. Een waarschuwingsschot bo- von de machine bad tot gevolg dat de Duitscher trachtte te ontsnappen. Deze tweo hydroplaan» zullen wel de aandacht van de beschadigde ge- interneerde machine hebben moeten afleiden, zoodat de andere vliegtuigen, die er om been zweefden, haar konden wegsleepen, maar voor ontsnapping was het nu te laat. Do mariniers der torpedoboot stonden met het geweer bij de verschansing. D e com mandant gebood vuur en een salvo barstte los. (AVe moeten or bijvoegen, dat boven dff torpedoboot verdach te rookwolkjes van barstende projectielen zichtbaar waren. Men weet niet vanwaar ze kwamen.) Eon aantal kogels trof de Duitsche hydroplaan, die had willen vluchten. De bestuurder stort- Barieljorisstraat 27. TEL. 1770 te achterover; de torpedoboot botste tegen de schuitjes van het vliegtuig. Splinters gen op. Blijkbaar onder den indruk van dit flink optreden kwam de officier op de torpedoboot over. De geraakte vlieger stond nog op, wan kelend en bloedend strompelde hii tot bij het Hollandsehe schip: „ik bin verwundet!'' riep hij. Men haalde hem aan dek. Een andere Duitscher kwam nii boven de torpedoboot. Ook hij werd onder vuur genomen en moet geraakt zijn. De andere bleven wel in 't zich, maar op eenigen afstand. De torpedo boot vertrok. De gewonde werd aan boord ver bonden. Zoo waren nu vier Duitsche aviateurs ge vangen. De torpedoboot bracht ze te Vlissingen aan wal; een dokter der marine onderzocht en behandelde onmiddellijk den gekwetste. Deze is door twee kogels in de bonst ge troffen en werd naar het ziekenhuis getrans porteerd. De invoer uit Nederland in Duitschland van alle soorten ooft en fruit in verschen toestand, onverschillig hoe verpakt, uitgezon derd druiven, is over Benfheim thans toe gestaan, vrij van inkomende rech ten. Het loopt mis met het goederenvervoer. Wanl behalve de inperking der diensten bij de spoor wegen is nu ook het verkeer te water a a n m e r k e 1 ij k b e m o e i 1 ij k t. Door het Rijkskolendistributiekantoor is namelijk be paald, dat sleepbooten niet meer dan 30 pet. van het normaal kolenverbruik krijgen. Het gevolg van dezen plotseling ingevoerden maatregel is, dat het meerendeel der sleepbooten in de haven van Amsterdam kwam stil te liggen, omdat zij het kwantum reeds gehad hebben. Binnenkort zullen alle sleepbooten moeten stoppen. Sleepwerk buiten Amsterdam of langere trajecten worden dan ook niet meer aangenomen. Verscheidene schepen liggen op sleepbooten te wachten; vooral sleepschepen, die over de Zui derzee gesleept moeten worden en sleeptreinen voor het Merwedekanaal. Door de verminderde treinenloop werd van regeeringswege bevorderd het vervoer van goe deren zooveel mogelijk te water te doen plaats hebben. Een enkel sleepschip kan verscheidene spoortreinen goederen bevatten, maar door ge brek aan petroleum en kolenbrandstof voor motor- en stoombooten, kan het onderling ver band van gelijke voorziening zeer worden ge schaad. In de gisteren gehouden Tweede Kamer-verga dering werd den heer Rutgers verlof verleend tot het houden van een interpellatie tot de Regeering, over de kolenvoor- z i e n i n g van ons land. Minister Cort van der Linden deelde mede, dat de onderhandelingen met Duitschland en Engeland met de grootste voortvarendheid ge voerd worden en van 't grootste belang zijn. Hij maakte echter bezwaar daarover inlichtingen te geven. Ook tegen mededeelingen in comité- generaal had de minister bezwaar. De vraag stukken zijn daarvoor te netelig. Na verdere discussies werd met 4 tegen 33 stemmen een voorstel-Van Hamel aangenomen, om de interpellatie deze week aan de orde t« stellen. Rijzen er vragen waarop de Regeering niet in 't openbaar kan antwoorden, dan kan men zich daarbij neerleggen. Uit Den Haag verneemt de „Mb." dat de 1 6000 krijgsgevangenen, welke eerstdaags in ons land worden verwacht, op verscheidene plaatsen zullen worden ondergebracht, hetzij dit dan in hotels, bij particulieren of in barakken zal geschieden. Enkele plaatsen bij elkander gelegen zullen in verschillende territoriale gebieden worden ver deeld, aan welks hoofd een gebiedscommandant zal worden geplaatst. Uit deze regeling is te verklaren dat vanuit tal van plaatsen werd bericht, dat aldaar krijgs gevangenen zouden worden ondergebracht. AMSTERDAM. De commissie nit de 9 R.-K. Kiesvereenigingen is gereed gekomen met het ontwerp van wijziging in de statuten en het reglement, die noodig zullen zün bij toe passing van het nieuwe stelsel van verkie zing in een kieskring. De veranderingen zullen in een rapport aan den Coutralen Raad en voorts aan de 9 kiesvereenigingen tea- goedkeuring worden aangeboden. Fed. voor Sten. „Groote'1. Men meldt ons: In het American-Hotel te Amsterdam is, onder voorzitterschap van den heer A\r. Drees, lid van den gemeenteraad van 's-Gra- venhage, een bijeenkomst gehouden van ste nografen en belangstellenden in het Neder landsch alfabetisch kortschrift (Stenografie „Groote") nit verschillende deelen van het land. Besloten is tot een fusie van de tweo op dit gebied bestaande landelijke organisa ties, een aantal los daarvan staande perso nen en vereenigingen hebben zich mede aan gesloten en opgericht is de Federatie voor Stenografie „Groote." Een voorloopig bestuur is aangewezen, dat na vaststelling van de statuten, door een de finitief zal worden opgevolgd. Als secretarie van het voorloopig bestuur treedt op de heen N. Ant. Janssen, stenograaf van de-Staten- 306!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1