GEKOOKTE ONGEPELDE GARNALEN. BUITENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND ËERTRANDDU GUESCLIN De Pauselijke Yredesactie. Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAARZEM. FEUILLETON' tü.IOERDAC 27 SEPTEMBER 8957 42STE JAARGANG No. 9449 DE ABONNEMENTSPRIJS BE8RAA6T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENt PER KWARTAAL f 1,75; PER WEEK I3i/t CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f netto tegen &Tj2 cent per pond, WERELDBRAND EEN NIEUWE SLAG IN VLAANDER1ËN RUSLAND. ZWEDEN. VERSPREIDEvBERICHTEN DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Barteljorisstraat 27 TEL. 1770 COURA De Directeur van het Levensmiddelen- bureau brengt ter kennis dat door zijne bemiddeling gegadigden kunnen bestellen ge kookte ongepelde Garnalen in manden van 30 pond 4817 ivaarbij Icomt 4 pCt. administratiekosten en de vracht. Voor de manden wordt 40 cents in rekening gebracht, doch bij franco terug zending wordt 23 ets. gerestitueerd. De ver dere voorwaarden liggen ter inzage bij den heer HARMANS, Groote Markt 16. ■f f Zedelijkheidswetten en schandelijke lectuur. Met de verspreiding der meest schandelijke lectuur, ooit door menschenhersenen uitge dacht en door menschenvingeren neer geschreven, loopt het tegenwoordig weer de spuigaten uit! „De Nieuwe Courant" bevat de recensie van een hoek, geschreven door een schrik niet lezer! 17-jarigen Zuid-Amerikaan, en nu in Hollandsche vertaling verschenen. Dit schandeboek, welks titel wij ons even zeer zullen wachten te noemen als den naam van den schrijver, kon bij het leven van den tot de grens der krankzinnigheid sexueel verworden jongeling, geen uitgever vinden. En nu verschijnt het ongestraft in onze Ne- derlandsche taal. De recensent schrijft over dit om wraak ten hemel schreiende boek oun. het volgende: Zijn (des schrijvers. Red.) verbeel ding scheen bevrucht door de allerafschu- welijkste wreedheden, die het mensohdom ooit uitgevonden heeft. De gruwelen, door Turken en Kuxden in Armenië bedreven, zijn nog maar onnoozele beulerijen, verge leken bij 't geen de Fantasie den schrijver eerst ondergaan en dan beschrijven deed. Geen moreele grens houdt deze Fantasie in haar krankzinnig jagen tegen, Ik ken geen gevaarlijker hoek voor jonge lieden en menschen met onevenwichtige karakters. Daarom kan ik do verschijning in het Ne- derlandsch niet toejuichen, al bewöndlrtr ik de vertaling. De schrijver kent geen gevaarlijker boek voor jonge lieden. Staat er dan in de zede lijkheidswetten .niet iets over werken „in staat de zinnelijkheid der jeugd te prikke len?'' En nn zegge men niet, dat deze boeken, die overigens voor niemand nut hebben, streng worden geweerd uit de étalage-kasten der boekwinkels. Het is met schroom, dat wü het zeggen, maar het moet publiek gezegd worden, om dat deze moreele absinth ons volk op de al lerergste manier dreigt te vergiftigen: de étalages van sommige boekwinkels in onze groote steden wemelen van lectuur, die laten we voorzichtig zijn in onze omschrij ving niets anders is dan een gruwelijke opwekking tot schandelijke en stelselmatige mishandeling van het vrouwelijk geslacht. Het is uoodig, dat dit eens gezegd wordt, om den ontzettenden afgrond te toonen, waar in de ongebondenheid der drukpers de Chris telijke beschaving dreigt neer te storten. Zóó geraffineerd is de methode van een dezer schrijvers, die onder een pseudoniem schrijft, dat in de uitspraak als „rot" klinkt eri daarmee zijn bedriif drastisch kenmerkt, dat hij zich niet ontziet als motto voor zijn schandwerk de mystieke woorden van Lar cordairo te gebruiken: „O, si le monde soup- Connait les délices de se savoir flagellé par Celuiqu'on Aigme." Het is noodig, broodnoodig, dat van hooger. hand met de uiterste kraóht wordt ingegre pen in deze schandelijkste schande omzelr eeuw; en,wij, Katholieken, die een Regout als wetgever huldigen, hebben het recht të eischeiv'dat onze Katholieke Kamerleden en Gemeenteraadsleden een stelselmatige en ge weldige actie voeren tegen dezen gruwel, wiens verwekkers, zooals Pater Gielen voor eenige maanden schreef in de recensie van een dezer pas verschenen hoeken tot propa ganda voor de wreedheid, verdienden gehan gen te worden. En nog een vraag: Wordt het niet drin gend noodig de vrouw, niet slechts de Ka tholieke vrouw, maar de geheele vrouwelijke sexte op te roepen tot den strijd tegen deze allervreeselijkste bedreiging barer waardig heid en zedelijke en lichamelijke gezondheid? Als de gemiddelde vrouw, ook de vrouw uit het volk, maar vermoedde, wat haar van de zijde dezer liederlijke schrijvers bedreigt we gelooven, dat we bestormingen, plun deringen, en branden zouden zien van de boekwinkels, die deze schande verspreiden. En we zouden ons daarin met de innigst- denkbare vreugde verheugen en verblijden. Zeer spoedig na den jongsten aanval, die hun 3200 gevangenen opleverde, zijn de Engelschen bij Yperen opnieuw tot den aanval overgegaan. Van hun kant wordt dusver alleen het leit zelf gemeld, terwijl ook de stereotype „goede vorderin gen" niet ontbreken. Maar bijzonderheden werden duver niet officieel overgeseind. Slechts weten we uit een beschrijving van den correspondent van Reuter bij het Engelsche leger, dat het gevechts front hetzelfde is als in ciea jongsten slag. Van Duitsche zijde vernemen we, dat ae En gelschen 1 K.M. diep in de „afweerzóne" binnen drongen en dat daar nu een uiterst hevige strijd woedt. Dit is zoo ongeveer de ongunstigste lezing, welke dusver van Duitsche zijde over Engelsche aanvallen moest gegeven worden. De Engelschen houden er dan ook thans een andere aanvalsmethode op na. Ten einde het karakter van den nu ontbranden strijd te schetsen, geven wij hier een beschrijving van de nieuwe vechtwijze zoowel bij de Duitsche verdediging als bij den Engelschen aanval, vol gens Philip Gibbs in de „Daily Chronicle". Deze zegt dat door toepassing van verschillende methoden en de lessen, getrokken uit de vroegere aanvallen, de verliezen bij den laafsten aanval niet zoo bijzonder groot zijn geweest en de Engel schen hun terrein Konden vasthouden. De vijand vervolgt de schr. is zeer slim te werk gegaan, en gebruikte groote reserves aan man schappen en artillerie om onze aanvalslinies ie verpletteren. Op den 31en Juli hadden wij voor het eerst te kampen met zijn nieuw en volkomen uitgewerkt veraedigingsstelsel en hebben wij ondervonden hoe krachtig dat is. Hij had het oude loopgraven-systeem, dat wij met artillerie ineen konden trommelen, opgegeven en een eerste linie samengesteld, die geen aaneengesloten geheel vormde, doch uit een groot aantal uit beton gebouwde blokhuizen bestond, zoodanig gëplaatst, dat zij elkander door enfileervuur be schermden en zoo krachtig gebouwd, dat ze alleen door een directen treffer uit een zwaar kanon konden worden vernield. En zulk een tref fer is niet gemakkelijk te plaatsen op een zoo klein doel als deze beton-huisjes uitmaken, welke -— al naar de grootte minstens 1020 en hoogstens 50—60 man garnizoen hebben. Deze kleine garnizoenen bestaan grootendeels uit de bedieningsmanschappen voor machinegeweren en uitgezochte manschappen voor het voorposten- werk. Zij konden <ien aanvallenden bataljons groote schade toebrengen, zoodat de eerste gele deren, die door deze rijen fortjes konden heen- breken, zwak en uitgeput waren. Achter deze linie lagen dan de „Stosstruppen" in reserve, die eveneens in het bijzonder waren opgeleid voor den tegenaanval en die dan in grooten getale afgezonden werden tegen onze door de gevechten en verliezen gedunde aanvalstroepen. Deze blokhuizen bleken geweldige dingen to zijn moeilijk te kraken noten, zooals de soldaten zeiden, die er het eerst kennis mee maakten. Beok-huis en Borry-hoeve be- hooren tot de Iersche geschiedenis. Worst hoeve en Winnipeg, het Bremenreduit en Gallipoli, de Iberische en de Delva-hoeven zijn stellingen, waarbij vele hardnekkige kleine veldslagen onder leiding van jonge onderofficieren of sergeanten werden gele verd. De Engelschen en de Schotten hebben achtereenvolgens plaatsen als Fitz Claren- ce-hoevq, Northampton-hoeve en den Black- Watck-hoek in de verschrikkelijke streek van Inverness-kreupelbosch en het Glencor- se-bosch aangevallen en verdedigd'. De schr. zinspeelt verder op een nieuw aanvalssysteem, dat zeer zorgvuldig is uit gewerkt en tot' dusver veel succes heeft gehad. Ik zou gaarne zegt hij al de bijzonderheden vertellen van de toebereidse len welke dit succes hebben mogelijk ge maakt en de methoden, waardoor de blok huizen ten minste een groot deel van hun schrikwekkendheid hebben verloren, maar ik mag dat nog niet doen en het is thans vol doende, dat er goede resultaten zijn bereikt. Men zal nu wel spoedig vernemen of hot nieuwe Engelsche systeem deugdelijk ge noeg is, om het voortreffelijke Duitsche ver- dedigingsstelael klein te krijgen. KERENSKI IN DE MINDERHEID? GE WICHTIGE GEBEURTENISSEN IN ZICHT. Kerenski moet al spoedig ondervinden, dat de overwinning, die hij met de hulp der uiterste elementen heeft behaald, een Pvrr- hus-overwinning is en hij nu op zijne beurt verdrongen dreigt te worden door de uiter ste elementen. Bij een dezer dagen gehouden stemming in den Raad van Arbeiders en soldaten, over een voorstel tot intrekking van de op 13 dezer aangenomen motie der Maximalisten, die volgens de voorstellen, slechts door een toevallige meerderheid was aangenomen, werd dit voorstel verworpen met 519 tegen 418 stemmen, terwijl 67 leden niet aan de stemming deelnamen. Er blijkt dus een meer derheid der uiterste elementen te bestaan. Do voorzitter van den Raad, de bekende Tseidze heeft, naar aanleiding van dezen uitslag ontslag ge.iomen. Hij was een der sterkste steunpilaren van Kerenski's macht. De ex-minister Tsjernof zet den strijd tegen Kerenski voort. Een telegram uit St. Petersburg zegt: „Men moet er op rekenen dat bin nenkort ernstige gebeurtenisse.n zullen plaats vinden. De strijd tus schen de aanhangers van Tsjernof en Ke renski wordt steeds meer verbitterd. Kerens ki zal deze week uit het hoofdkwartier naar St. Petersburg terugkeeren. „Naar men zegt brengt hij de lijst van zijn ministerie mede en is hij besloten haar met geweld door te zetten. De aanstaande dagen zullen naar elk meent noodlottige dagen worden voor het Russische volk." DE UITSLAG DE:R VERKIEZINGEN is nog nieti geheel hekend: do oh nureods staat vast, dat do (Duitechsroziade) reohterzijde 2 5 ze te ls verloor ran de 7 9 welke zü bezette vóór do verkiezingenDo socialisten be zetten reeds 91 zetels- Te Stockholm hooft do socialistische leider Branting, de leider d«r anti-Duiteehe beweging, een ongekenden triomf behaald: geen enkele der u i t z 8- braohte stommen in hot' district, waar hij gestold was. werd hom onthouden. Do val va,n het bestaande ministerie scliiint onvermijdelijk. In Duitschland wekt do uitslr lor verkie zing pijnlijk opzien en groote bezo._dheid. BULGARIJE's ANTWOORD op de Pauselijke Nota komt in hoofdzaak overeen met dat der Centrale mogendheden. Echter moet vooral gewezen worden op dezen zin in het antwoord: Wij gelooven ook, met Uwe Heiligheid, dat een duurzame vrede slechts mogelijk ia, wanneer de regeeringen zich over de door U voorgestelde maatregelen ver staan. Dan zal, in de verhouding der na tiën, geweld voor recht wijken; gelijke lijk zullen de bewapeningen verminderd en de geschillen- aan een scheidsgerecht onderworpen worden. Uitgaande van deze overtuiging, zul len wij met alle kracht elk voorstel steunen, dat niet strijd met de levensbe langen van de Bulgaarsehe natie en bare eenheid in gevaar brengt. Hieruit biykt, dat Bulgarye zijn veroveringen wil behouden, want de „eenheid der Bulgaarsehe natie" eisoht naar Bulgaarsehe opvatting, het be houd der nu veroverde streken door Bulga rije. De „Westminster Gazette" verklaart, dat er teekenen zijn, die er op wiizen, dat het-laat ste woord inzake de yredes-bemoeiingen van den Paus nog niet zijn gesproken. Het blad verwijst naar het bericht van de „Weser-Zeitung", dat de Paus Duitschland zal vragen, of het Duitsche antwoord op zün vredesnota ook betrekking heeft op België en dat Duitschland daarop met „ja" zal ant woorden. Het is onnoodig te zeggen, dat er nog an dere vredesdoeleinden zün, welke wij als eere- sehulden beschouwen, maar België is voor ons het meest treffende staaltje van Duit sche rochtsehennis. Voordat wij met stelligheid weten, dat de weg in die richting vrij is, kunnen wij geen vorderingen maken. IN DUITSCHLAND. De „Kölnisehe Zeitung'' meldt uit Berlijn: In de zitting van morgen in de Rijksdag commissie zal de Rijkskanselier Miehaëlis hoogstwaarschijnlijk een verklaring nopens België afleggen. De „Kölnisehe Zeitung'' meldt uit Berlijn: In Rijksdagkringen zijn merkwaardige ge ruchten verbreid. Het groote gefheiim, zou een kroonraad geweest zijn. waarin Duitseh- lands vredesvoorwaarden tot in de klein ste bijzonderheden zijn vastgesteld. on Kiihlmann zou geëischt hébben, dat Duitsch land België opgeeft- Aan den Paus zon een tweede geheime nota zijn gezonden. Zekere kringen gebruikten deze geruchten, om te ageeren ten gunste van een vrede zonder an nexaties. Eveneens wordt beweerd, dat _een Rijksdagafgevaardigde in bijzondere missie den Pauselijken Nuntius te Munch en de gede tailleerde vredesvoorwaarden zou hebben overgebracht. Naar aanleiding van deze geruchten eischt de „Kölnisehe Zeitung'' eene tweede varkla ring. Nader bericht: Een rond© door de hoofd stad zette metterdaad het feit in het: licht dat de vijandelijke luchtvaarder® weinig kwaad.' hebben gedaan, terwül het aantal persoonlijke ongelukken klein .is, vergeleken met den aard van den inval en den tiidi, dat Londen onder Vuur was. Geen enkel geval is in een groot gasthuis behandeld. In een ander, waar voor zorgen met het oog op de opneming van gewon den waren getroffen, bleken deze gelukkig niet noodig. terwijl in een dierde inrichting twee patiënten zün binnengebracht. Naar verluidt zün ze aardig op weg naar herstel. In het hotel, waarvan al gewag werd gemaakt, waarvoor een bom viel, vonden drie menschen. die aan de voordeur stonden, den dood. De portier had hen tevergeefs verzocht, naar binnen to gaan. De bom vergruixelde de rollaag, scheurde een groot gat in den grond en versplinterde do stoep. De ongelukken, dengenen, dao binnen waren, toe- gebacht', kwamen voornamelijk door glasscher ven. Nergens waa opmerkelijk genoeg eenige pa niek. De stations van den ondergrondspoorweg waren bijna twee uur lang opgepropt met man nen, vrouwen en kinderen. Do perrons en gangen stonden stijf van menschen. Vrouwen zaten met kleine kinderen op d© trappen. Doodjbedaard zaten ze daar zonder vreea te toonen. De krantenjongens, die tusschen de men schen doorliepen, vertelden hun. dat ze alles van den luchtaanval den Volgeuden ochtend in die bladen zouden kunnen lezen. De drommen stonden vooral in Picadilly-cireua. Oxfond- eircus en Charing Cross pal opeen. Eenig© menschen. dio schuiling hadden gezocht, wilden een poosje daarna do straat op. maar daar gra naatkartetsen boven do stad ontploften rieden do bizondero agenten hen aan beneden te blijven. Te Londen zijn als gevolg van den overval geen ernstige branden uitgebroken. Blijkbaar waren er geen brandbommen in liet- spel. Terugvliegend hadden do aanvallers het hard te verantwoorden. Op oauigen afstand van de kust onbranddeu verscheiden grimmige gevech ten. Uit Londen wordt gemeld dat' meerdere Duit sche vliegtuigen Donderdagavond op verschil lende punten over de kust van de Kent en Essex vlogen. Enkele bommen werden geworpen. Eén aanvaller drong tot de Zuldoosteliik© buitenwijken van Londen door. Hü wierp twee bommen. Twintig menschen werdén gedood of gewond. Berlijn meldt: Gisteravond deden onze vliegers een aanval op Engeland. Op militaire doelpunten en opslagplaatsen in het, hart van Londen, op Dover, Southend. Chatham en Sheorness werden bommen geworpen. Do uit werking werd door branden aangetoond. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd terug. Ook op Duinkerken werden bommen gewor pen. De vijand verloor 13 vliegtuigen. Luite nant Schle'éh behaald© zün 23en en luitenant Wmthof ziin 21 en luchtoverwinning. HET TORPEDOGEVAAR BEZWOREN? Naar uit Rome bericht wordt, heeft de Ita- liaansche maritieme commissio in een rapport aan da»Regeering aangaande de middelen, om handelsschepen te beveiligen tegen torpedo's en mjjnen. verklaard dit probleem te hebben op gelost. In bet rapport wordt do hoop nitgfc drukt, dat, na zes pi aandien de eohieéln Italiaan- 3061 sehe handelsvloot' niet meer zal behoeven W vreezen voor aanvallen der onderzeeërs. GUYNEMER VERMIST. Terwijl de Duitschers den dood betreuren, van den beroemden vlieger luitenant Vos.?, heb. ben de Franechen thans de vermissing te mel den van hun grootsten en moest vereerden luchtheld Kapitein Guynetner. Een telegram uit Parijs meldt dienaan gaande Do waarschijnlijke dood van den dapperen Guynemer. den populairsten luchthold. heeft algemeen© en smartelijke ontroering gewekt in het hart van alle Fransehen. Om oen uitdruk king van Vediri.nes te gebruiken, was Guynem&r het geweldigste type. dat d© luchtoorlog heeft opgeleverd. Niet' alleen was hii een voortreffelijk jaohtvlieger, maar ook een bewonderenswaar dig technicus. Op zijn 22e jaar was hii kapitein en officier in het Legioen van Eer. Hii heeft 53 vijandelijke vliegmachines op ziin actief, waarvan men absoluut zeker weet. dat ze ver pletterd zijn. maar indertijd heeft hii er onge veer 80 neergeschoten. Ziin dood is een onherstelbaar verlies voor de Frainsche aviatiek en een groot ongeluk voor de natie. Maar ziin nagedachtenis zal wre kers doen opstaan en ziin naam. voorkomend onder de moest beroemde mannen, zal niet ver gaan in d© gedachtenis en de dankbaarheid der Franschen. De Koningin te Leiden. Gisteren heeft H. M. de Koningin een bezoek aan Lel den gebracht. Te kwart voor negen arri veerde H. M. per auto aan de Kweekschool voor de Zeevaart, waar zij door Öe com- n. ssie van oppertoezicht en beheer en den commandant werd ontvangen. De Koningin woonde de oefeningen der adsp.-onderoffi- cieren bij en bezichtigde daarna het gebouw. Dearna werd een bezoek gebracht aan het Militair Invalidenhuis aan den Hoogen Rijn dijk, waar H. M. door den Raad van ad ministratie werd ontvangen en onder diens geleide en van den commandant, den heer Van ,Waveren, de verschillende lokaliteiten weiden bezichtigd. De oudste verpleegde b- H. M. een ruiker aan. De Koningin onderhield zich met verschillende invaliden en sprak, haar goedkeuring over de inrich ting uit. Eindelijk bracht de Koningin een bezoek aan het levensmiddelenbureau aan de Vischmarkt, waar de burgemeester en de directeur, dr. Van Eek, verschillende in lichtingen gaven. Er waren veel menschen op de been, die H. M. overal hartelijk toejuichten. NEDERLAND EN DE OORLOG. Aan onze Zeeuwsch-Vlaamsclie grons is het tegenwoordig angstig wonen, wegens het veelvuldig voorkomen van beklagens- w aardige abuize n én dergelijke. Voor deze week werd nog al eens, blijkens be richt aan het „N. v. d. D.", onze neutraliteit geschonden. Maandag vlogen boven Cadzand drie watervliegtuigen welke met ons afweergeschut werden be schoten. Dien avond om elf uur vloog beven Oostburg wed er een.vlieg tuig dat toen ook reeds beso ko ten was geworden. Het verdween in Z. W.-richting. Dinsdagavond om 9 uur kreeg Oo stburg andermaa 1 bezoek van een dergelijk vliegtuig dat van zuid naar noord vloog en dat herhaaldelijk witte en roode licliten vertoonde. Op de kust hoörde men in de richting van het vliegtuig enkele scho ten afgeven. Des middags daalde binnen onze territoriale wateren nabij Cadzand e en wa tervliegtuig van onbekende na tionaliteit, dat later weer opsteeg en in westelijke richting verdween. Nog wat later tusschen vier en half 5 dien middag vielen er uit de richting van Oostende eenige schoten, vermoedelijk van oorlogsschepen! Overigens hoorde rnen van het westelijk front den geheeleu dag weer schieten. Door de IJmuider Reedersveseeniging is getracht met de Engelsche regeering een apart contract af te sluiten voor de stoomtrawlers, nu de reeders van haring schepen het voorgestelde contract hadden verworpen. Op dit voorstel is de Erj^elscfte Regeering niet ingegaan, zoodat ér voor- Episode uit den Franscli-Engclselien oorlog in de XTVe eeuw. 83) Ik zal zo zelf naar beneden dragen. En werkelük nam hij Philiberta op eiS droeg haar af naar het schip waar hij haar op een stapel zeilen nederlegde. Allen bevonden zich nu op het sohip. Zoo was dan Philiberta in de macht van hem, die voor niets was -teruggedeinsd om lijn wraak te koelen. Messire, zeide de zeekapitein), wü zijn overeengekomen, dat vóór dat ik het anker zou lichten, ik de helft van mijn loon zou ontvangen. Hier hebt ge het geheel, maar laten wij Du vertrekken. Ik dank u ridder. Zich richtende tot zijne matrozen: Het anker lichten en de kabels door snijden. De bruid van Robert de Brécé, eensklaps getroffen door den frieschen zeewind, open de de oogen, en liet ze verbaasd om zich heen gaan; daarna bedekte zü haar gelaat met bei de handen alsof zü aan een vreegelüken droom wilde ontkomenEindelük rioht- te zü zich op hare knieën op, zag nogmaals om zich heen, en begreep wat er gebeurd was. Zü stiet een hartverscheurenden kreet uit. Maar het schip dobberde reeds op de nog onstuimige baren, en huiten woelde en kookto bruischte en raisohte de zee. VL Robert en de zijnen, welke vlak bü do grot zich gelegerd hadden, zonder iets van de in scheping bemerkt te hebben, hoorden wel 't schreeuwen van Philiberta. Zü snelden on- middellük naar den kant van de rots.een wanhoopskreet beantwoordde het angstge- schrei van Philiberta; zü zagen, verpletterd als zü waren, het schip met volle zeilen weg- stevenen, en stonden machteloos. De dokter greep naar zün wapen, maar hü begreep dat de afstand te groot was. Philiberta wierp een laatste blik op het land, vanwaar men haar wegrukte en zag hare vriendin, Smeekend strekte zü hare ar men naar hen uit, en zü deed een pas vooruit alsof zü zich naar hen toe wilde worpen. De ridder de Hareourt sleepte haar naar het binnenste gedeelte van het schip. De dokter echter, die zün koelbloedigheid nooit verloor, riep de zünen toe: Snel, wü moéten met een van gindsche bootjes ben achiervolgen. De kleine Mlathe- line liet hü onder de hoede van een tiental krijgers van du Guesclin achter, terwijl hü zelf, de twee wapenbroeders, Thomas en Thier ry met nog eenige anderen zich in een schuit wierpen en hunne vüanden achtervolgden. Er ontstond nu een verwoede, dwaze, ge vaarlijke en nuttelooze wedstrüd tusschen 't scheepje van de Hareourt, dat met volle zei- Ion wegvluchtte en het schuitje dat slechts door roeien kon worden vooruitgébrackt. Matkeline volgde met angstigen blik dit tooneel, terwül zü de armen ten hemel hief, welke alleen nog hulp kon brengen. Eensklaps daagde er in de verte een schip op uit de nevelen. Het scheen van koers te veranderen zoodra het schip van de Har eourt bemerkt werd; althans het stevende op den zeeroover aan. Deze wilde het naar het scheen ontwijken. Het andere echter stevende steeds in de rich ting van de vluchtelingen. Ook do dokter i de zünou zetten hunne achtervolging voort. Allo drie de partijen waren in de weer. Moed, vrienden, zeide Robert; wü moe ten «tevig roeien; do vüand laveert; hü schijnt een hinderpaal te ontmoeten. Alle zeilen bü, riep de zeeroover met dondcrendo stem; men wil ons aanklampen; wy hebben geen tyd te verliezen. De ridder de Hareourt, was ondertusschen bü Philiberta, aan welke hü zün gewelddaad trachtte te verschoonen. Zü antwoordde hem echter met geen woord. Couleuvre stormde de kajuit binnen. Een groot schip snijdt ons den weg af, en een schuitje achtervolgt ons. Op deze woorden vloog Philiberta op, om zich van de waarheid te overtuigen, maar werd weerhouden door de twee schurken, welke haar opsloten en zelf naar het dek klommen. Wij kunnen niet ontkomen, messire, zei de de zeeroover tot de Hareourt. Het schip heeft beter wind dan wü; wü moeten liet ver schil maar uitmaken met bijl en dolk. De Hareourt trok onmiddellijk zün zwaard en zag om zich heen om zün strijdmacht te schatten. Allen die maar kenden gemi.«t worden aan het besturen van het schip, hadden zich gewa. pen op de plecht opgesteld om den aanval af te slaan. Het andere schip naderde met vollo zeilen en had eene ontzaglijke vaart. Achteruit stevenen, beval de zeeroover. Zü ontweken aldus het schip, vanwaar men reeds de enterhaken had uitgeslagen. De zeeroover nam nu een aanvallende hou ding aan en enterde het groot" schip. De bemanning daarvan liet zijn vijand stil begaan. De zeeroover stiet een rengdekreet uit bij het zien van de geringe bemanning van lid andere schip. Deze echter wierp ook enterhaken uit en maakte aldus de twee schépen niet molr to scheiden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1