DE DAG A T. VAN VEEN 5l,„l-AsATRnuAEAMT,9 BUITENLAND BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, KERK EN SCHOOL Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAARZEN# IJDAG 29 SEPTEMBER 1237 3 feSTE JAARGANG No. 9450 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENi PEB KWARTAAL f 1,75; PEB WEEK ICENT} FRANCO PER POST PEB KWARTAAL f 2,12» D© regeering heeft een aantal schepen op geëischt voor het doen afhalen van althans ®#n gedeelte van de door Engeland tot onze beschikking gestelde 100 000 ton steenkolen. Wanneer deze schepen zullen varen, is nog Bief hekend. "De regeering schijnt, voornemens te zijn het er op te laten wagen, enkele reizen door het versperde gehied te doen, teneinde zooveel mogelijk van de 100.000 ton Engelsehe kolen hinnen te krijgen. Katholiek-politieke ontwikkeling. De aanneming door de Tweede Kanier der Grondwetsvoorstellen in tweede lezing, heeft tms een stap nader gebracht bij de afhande ling ervan, waarna het vast zal staan, dat we binnen een jaar nieuwe verkiezingen zullen, hebben. De voorbereiding daartoe is reed», het zij met vreugde geconstateerd, in vollen gang. Of dan zooveel wordt veranderd, dat eene zóó langdurige voorbereiding noodig is! Zeker, belangrijke veranderingen hebben Plaats: het kiezerscorps wordt sterk uitge breid, een geheel nieuw kiesstelsel wordt la- gevoerd op den grondslag der Evenredig» Vertegenwoordiging. Wat dit laatste zeggen wil! Aan elke par tij do gelegenheid verschaffen een getal ze tels in het Parlement t« verwerven even redig aan de g e t a 1 a t e rk t e dhr par tij in het land. Ook de Katholieke partij zal derhalve een aantal Kaholieke Kamerleden bekomen even redig aan het getal Katholieke kiezers in hef land, indien althans alle Katholieke kie zers in eiken kieskring stemmen op de Ka tholieke lijst. Of zulks wijziging zal brengen in de be gaande verhouding tusschen Katholieke af gevaardigden en Katholieke kiezers! Zoo ja, dan toch, naar wij meenen, in geringe mate. Zeker, tot dusverre werden de Katholieke Kamerleden afgevaardigd door bepaalde die- trioten. Evengoed echter als zij zich steeds vbewust geweest zijn niet te wezen distriots- rriaar volk vertegenwoordigers, te behartt- 8en «Ine hebbend de belangen voor gansch het land, hebben zij zich In 't bijzonder als Katholieken gevoeld, als de vertrouwensman- Ben van gansch Katholiek Nederland, en het Katholieke Nederland heeft hen steeds Pis zoodanig beschouwd. Steeds werd, waar in 't bijzonder Katholieke belangen te behaor- ■frgen vielen, de hulp en medewerking inge roepen der Katholieke Kamerleden, onver schillig waar iets te verrichtén viel, en zon der te vragen, door welk district het Kamer lid gekozen werd. Zóó was het, zoo moet en zoo zal het blij ven. Deze aangename wijziging vindt echter plaats, dat voortaan alle katholieke kiezers tot de afvaardiging der Kamerleden recht streeks znllen hehben meegewerkt, en der halve aan de thans reeds bestaande juist» verhouding een steviger grondslag «tl zijn Verleend. Voortaan zal het heele land zijn één dis trict; de kieskringen zijn slechts administra tieve lichamen. Alle Katholieke kiezer» van Nederland zullen hebben saam te werldei* om aan te wijzen de Katholieke afgevaardig den ter Tweede Kamer, en daarom i» het dan ook te begrijpen, dat de candidafenlijs- ten in de 18 kieskringen in onderling ver band zullen moeten worden beschouwd door de kiezers, opdat de samenstelling zij, dat te als geheel bevrediging schenken aan het Katholiek Nederland. Teneinde dit te hei-eiken was duidelijk noo dig eene nieuwe organisatie. Gelijk men weet, *erd op de jongste vergadering van den Al- gemeeno Bond van R.-K. Kiesvereenigiügen Ju Nederland aan het Bondsbes-tuur opge dragen die organisatie tot stand te brengen, doch het te doen met de noodige voorzichtig heid, lettend voortdurend op de verschillende, vaak zoo uitcenloopende toestanden in gansoh het land. Het Bondsbestuur heeft zich dienovereen komstig gedragen, en tot nu toe kan men "ver den loop van zaken, voor zoover er ken nis van gegeven werd, slechts tevreden zijn. Wat echter bij het tot stand brengen dier Organisatie steeds meer en moer aan 't licht hoont! Dat er zóó tal van plaatsen zijn, waar ttm zeer begrijpelijke redenen, of geen poli tieke organisatie is, of deze zeer onvoldoende ^Dtwikkeld is. Ën zóó hebben de Kieskring-besturen van •rif gevonden hun allereerste, allervoor naamste taak: te zorgen, dat in den Ries ling alle Katholieke kiezers worden saam- hahracht in politieke organisaties, en een maal daar saamgebracht, ontwikkeld worden, -óeker, zij zullen later leiding en advies 6hben te geven t^de samenstelling der can- Kieeding en Meubeimagazijnen. didatenlijsten, maar die lijsten worden ten slotte samengesteld door de kiezers im de Idesvereenigingen. Daarom vóór alles, daaraan alle zorg be steed. Op elke plaats, de kleinste niet uitezon- derd, zij een Katholieke Kiesvereeniging, zij hoe bescheiden dan ook een Katholieke Propagandaclulb. Daarin en daardoor wordt ons Katholiek volk ontwikkeld, en, eenmaal voldoende ont wikkeld, zal het ons geen moeite meer kos ten hen te doen stemmen op de Katholieke lijst, In het nummer van. 21 September 1.1. heeft -Het Katholieke Volk" er op gewezen „hoe er eene geestelijkearmoede bij het volk is, die bepaald gevaarlijk is voor de gemeenschap; hoe het volk in naam der „de mocratie, „als kuddevee wordt misbruikt,* Zulks is treffend juist gezegd. En dit moet er ons toe ledden met alle mid delen, die ons ten dienste staan, te pogen ons volk geestelijk te verrijken door het aanbren gen van degelijk gezonde ontwikkeling. Ook, ja juist in deze tijden van toenemende materieelen zorgen, in onzen tijd, nu zooveel aandacht geschonken ook wordt aan de tech niek van het verkiezlngswerk, moet vooral ons volk worden ingeprent, dat onze be ginselen, ons doel eteed» dezelfde waren en nog zijn. Er moet meer enthousiasme, meer lief die worden aangebracht voor de prinelpi- eele politiek. En eteeds heeft ons Katholiek volk getoond daarvoor vatbaar te zijn. Brengen wij toch steeds in herinnering, hoe alom ter wereld door o zoo velen de po litieke macht in de allereerste plaats wordt aangewend tegen den godsdienst, tegen die kerk. Zeggen we het openlijk en onomwon den aan ons volk, dat, al zijn hier te lande de toestanden in vergelijking met elders be trekkelijk gunstig, we politiek invloed wen- sohen te hebben en te hóuden, opdat met Gods Wil en Gods wet rekening worde gehouden* ook op staatkundig terrein; opdat de ware christelijke geest in ons volk blijve bewaard; opdat wij, steunend op den bodem onzer Grondwet, en aan anderen de vrijheid lattend, die zij behoeven, dan ook self de vrijheid ge nieten om ons Katholiek leven ten volle te leven op elk terrein. Wijzen wij de onzen er op, dat zij nooit van ons pogingen te wachten hebben om door allerlei aglteerende en demonstratieve mid delen, waarmede de sociaal-demoeraten zoo gaarne werken, het volk tot ons te trekken. Zeggen wij het ronduit, dat eene zoodanig» oonourrenfcie met de 8. D. A. P. juist omdat we het volk liefhebben nimmer door ons mag worden aangegaan. Wijzen we er op, hoe thans de 8.D.A.P. dóór de SD.P. voortdurend wordt overtroefd, en wederom bewaarheid wordt het woord, dat men daar in wordt gestraft, waarin men hoeft misdaan. Maar van den anderen kant verzuime men niet onze kiezers in te lichten, hoe door de rechtscbe partijen steeds ook de stoffelijke belangen behartigd zijn, Hen te wijzen spe ciaal op de groot» sociale maatregelen* op de beiangrijke ond er wijswetgeving, door de rechtsche kabinetten tot stand gebraoht niet om het volk te behagen en tot tóch te trekken, maar wijl zij zulks verplicht waren jegens God en het Vaderland. Moge zoo ooas volk ontwikkeld worden; mo gen .zoo de Katholieke kiezers helder leeren inzien, dat hartelijke liefde tot God, tot de Kerk, tot het Vaderland, tot den naaste, ben er toe moet voeren een volgend jaar hunl stem nlt te brengen op de Katholieke lijst. Op elke plaats, geene uitgezonderd, zal de zen winter moeten worden gesproken, op ver schillende plaatsen meermalen, meenen we. Moge aan allen, die dan tót het volk heb ben te gaan, om 't voor te bereiden en op te wekken tot deelneming aan den verkiezings strijd van het volgend jaar, steeds voor oogen staan, dat zij op rustige, kalme, zakelijke wij ze ons volk eene zoodanig» principieel-ka- fholiek-politicke ontwikkeling hehben bij te brengen. Wij zullen ons niet verdiepen in d9 vraag, welke dan de uitkomst wezen zal. Genoog zij het, indien wij, in hartelijke sa menwerking over gansch het land voor ons zelf de overtuiging hebben, dat wij alle kracht hebben ingespannen, om, door bij ons zelf en bij anderen te verdiepen het gods dienstig leven, door steeds meer en meer ons zelf en anderen te doordringen van de bete», kenis onzer beginselen, voor ons allen den wog helder te belichten, dien we hebben te volgen op politiek terrein. A. VAN WIJNBERGEN. WERELDBRAND* HET VRAAGSTUK DER 00RL0GSBEEINDIGING DOOR OVERWINNING KAN DE DUIKB00- TEN-00RL0G DE OVERWINNING BRENGEN? DE STRIJD IN VLAANDEREN TEN ZUIDEN VAN PALESTINA. Bespraken we een vorigep keer de kans* dat de geallieerden door hun overmacht te land den oorlog zouden kunnen winnen, thans willen we eens onder de oogen zien, of de hoop der Duitschers, dat hun duikibootactie het oorlogseinde zon kunnen afdwingen, juist is. Toen den 18en Februari de duifcbooten-oor- log begon was zoo ongeveer een ieder in Duitisehland ervan overtuigd dat nu Enge land binnen 3 maanden ten hoogste den strijd zou moeten opgeven. In deze verwachting zijn de Duit»eibers geheel bedrogen uitgeko men. De duikboo ten-oor log duurt nu reed» 7 maanden en nog i» er niets te bespeuren in Engeland, wat op verslapping of wankelmoe digheid wijst. Een oogenblik rijn de Engelechen ontegen zeggelijk onder den indruk geraakt van de grootste bedreiging, welke hun macht ter zee, van haar eerste bestaan af, ooit moest ondervinden. Een paniek is er in Engeland niet geweest, maar een zware en nijpende bezorgdheid wel degelijk, toen de eerste we ken de schepen bii honderdón zonken. Maar bij geen enkele gelegenheid is de on- uitputtelijkheiid van de hulpmiddelen van het Engelsche wereldrijk heter gebleken dan bij deze. De afweermiddelen werden verbeterd, d» handelsschepen bewapend, en allo krachtien werden ingespannen om den aanbouw van nieuwe schepen te verhaasten. En het succes dezer veelzijdige inspanning ia nu reed» duidelijk waarneembaar. Een studie van de cijfers over vorig» pe riode» en de laatste weken wijst uit, dat er een zeer aanzienlijke vermindering is geko men In het aantal tot zinken gebrachte sohepen. Wij doen eemge grepen, waarbij woj heit allereerst begin van den onheperkten duik- bootenoorlog, toen er nog weinig of geen afweermiddelen waren, buiten beschouwing laten. Dat er in vergelijking met die eerste periode een vermindering is waar te nemen, zou weinig beteekenen. Maar er i» ook aan zienlijke vermindering vergeleken bij een meer gevorderde periode. Wanneer wij beginnen met de maand Juni, toen du» de onbeperkte duikbootenoorlog reeds 354 maand duurde, dan. vinden we, dat in de eerste week dier maand (van 8 tot 10 Juni) 22 schepen boven 1600 tón* 10 schepen beneden 1600 ton en 6 vissohersvaartuigen tot zinken werden gebracht. De week, eindigende 1 Juli. waren deze cijfers, 15, 5, 11; de week eindi; :id 15 Juli 14. 8, 11, de volgende week 21, 8, 1. Zelfs in de laatste week van Juli, eindigend 5 Augustus waren de cijfers 21, 2, 0. Sedert dien echter steeg het cijfer der groote schepen dïe tot zinken werd gebraoht slechts ééns hoven 14 in de week (de laatste week 15). Het ge middelde, vooral van groote schepen, is dos aanzienlijk gedaald. Volgen» de „Times" is de beweging der cij fers aldus: De totale verliezen aan vaartuigen met inbegrip van de viflschersvaartuigen in de vüf weken van. Augustus (eindigende in Augustus), bedroegen 106, of gemiddeld per week, 21,2, tegen 80.6 per week in Juni en 44.6 per week in April. Het gemiddelde voor Aug. is in werkelijkheid het laagst vermelde, in welke maand ook. Wat aangaat de tótale verliezen aan groote schepen in de vijf waked vanAugustus er gingen daarvan 86 verlo ren, of gemiddeld per week 17.2; in Juni wa ren het er 101 met een gemiddelde van 20.2 per week; in April 133 met een gemiddelde van 26.6. Aan scheen onder de 1600 ton bedroegen de verliezen voor de 5 weken van Augustus 15, gemiddeld 3 per week in Juni 29, gem. 5.8 en in April 52, gem. 10.4. Voor de viesohersvaartuigen geldt hetzelf de; de verliezen zijn geringer, het weekge- middelde lager. Toch zou ook dit verlies op den duur on houdbaar zijn voor de Engelschen, wanneer rij er niet in konden slagen den aanbouw zoo danig op te voeren, dat de verliezen worden goedgemaakt. Op dit punt hebben zij nu juist oen ontzag lijken arbeid ontwikkeld. Zoo meldde Lloyd onlangs, dat van 8 Juni tot 17 Juli meer dan 100 nieuwe stoomschepen dn de vaart waren gebracht, w.o. 63 Britsche, de meeste van groote tonnenmaat. Alle geallieerde lan den bouwen honderden schepen. Engeland zelf verdubbelt zijne krachtsinspanning; Frankrijk, welks verliezen zeer gering zijn (ten hoogste een 6-tal schapen per week) en Italië zetten er ook grooteren spoed achter, Japan zal wel ten minste 1 millioen ton per jaar leveren. Maar vooral de inspanning van Amerika dreigt den geheelen duikbootoorlog volstrekt nutteloos te maken. Alleen reeds door de deelneming van Amerika werd 700.000 ton IluitsGhe schepen aan de beschikbare vloot der geallieerden toegevoegd. Maar dit is eerst het begin. Het Ameri- kaanscho departement van scln epvaart heelt een verklaring afgekondigd, waarin het pro gram voor aanbouw van schepen door de re geering wordt aangegeven. Blijkens dit program zullen de Vereenig- de Staten binnen weinig meer dan éen jaar een koopvaardijvloot hebben van meer dan 1600 schepen, met een gezamenlijke ton nenmaat van 9.200.000 ton, tegenover 350.000 op het oogenblik. Daaronder zijn 700.000 ton aan Duitsehe en Oostenriiksche schepen, die thans in beheer zijn genomen door de Ame- rikaansche regeering. De Amerikaansclie schepen, die beschikbaar zijn voor de groote vaart zijn 45S in aantal met een tonnenmaat van 2.871.000. De Emergency Fleet Corporation heeft bij na 400s talen schepen opgecommandeerd, met een totale tonnenmaat van meer dan 2.500.000. Verder heeft zij contracten uit gegeven voor den aanbouw van 636 schepen met een tonnenmaat van "3.124.000. In de verklaring wordt meegedeeld, dat de toekomstige vloot naar verwezenlijking nadert. Verscheiden van de schepen, die terwijl zij in aanbouw waren zijn opgeëischt, zijn reeds vol tooid en in de va&rt. Andere zullen in toenemend aantal worden van stapel gelateniedere maand zullen dat er meer zijn. De schepen, voor welker aanbouw het depar tement van scheepvaart contracten heeft geslo ten, staan reeds "op stapel. De eerste daarvan zulien over twee of drie maanden van stapel loopen. Bovendien overweegt het departement nog het plaatsen van contracten van schepen tot een totale tonnenmaat van millioeuen tonnen. liet heeft daarvoor zoo juist het Congres een crediet aangevraagd van 1,000,000,000 pd. sr. De uniforme vrachtprijs zal 9% pd. st. per ton per maand bedragen. Het departement zal voor regeeringsgebruik alle schepen overnemen, die voor den dienst buitengaats beschikbaar zijn. Dat alles beteekent, dat Amerika vóór einde 1018 ongeveer 9 millioen ton aan de wereld- vloot zal hebben toegevoegd. Dit is ongeveer evenveel, al» Duitschland thans per jaar vernie tigt, zoodat, bij den vergrooten aanbouw van de overige Entente-landen, de wereldvloot, ondanks den auikbooten-oorlog, in 19*18 nog grooter zal worden in plaat» van te verminderen. Zelf» al neemt men aan, dat de Amerikanen maar de helft zullen presteeren van hetgeen zij zeggen te kunnen doen, dan nóg 'zou ae duik bootenoorlog niet tot het beoogde resultaat kunnen leiden. Onze conclusie i»: voor de Entente is een overwinning door de wapenen uiterst moeilijk te bereiken; maar voor Duitschland schijnt het forceeren van een overwinnend einde louter en alleen door den duikbootenooriog uitgesloten. Van de oorlogsterreinen verdient alleen nog de slag bij Yperen vermelding. De Engelschen zijn er weer wat vooruitgegaan. Zij leden, naar eigen erkenning, op sommige plaatsen zware verliezen, doch over het geheele front gerekend niet. Zij beweren, dat de Duitsehe verliezen zeer bloedig ziin, voorai tengevolge van een 4-tal tegenaanvallen tusschen 4 en 7 uur eergisteravond. De vooruitgang der Engelschen omvat Zonne- beke, en zij staan nu ook vlak bij Gheluvelt De echter terwijl Oost is. Ten Zuiden van Palestina blijven de Engel schen roerig. Een officiéél telegram uit Londen meldt: Een aanval op de spoorlijn bij Maan slaagde volkomen. De brug werd vernield, waardoor een trein ontspoorde, 08 Turken en 2 Duitsehe offi cieren werden gedood en 80 Turken gevangen genomen. Wibaut. de kwaadwillig». Op de social iatiaoha demonstratie te A'dam vertelde Wibaut, dat de Paus op ziin manier een oproep tot de oorlogvoerenden had güriohf. om een eind aan het bloedvergieten te maken. Het antwoord daarop gaf niet veel hoop en het zag ar naar uit. diat alleen de massa'# van het volk er een eind aan zouden, kunnen maken." Dat was nu. zonder bii bedoeling, een oprookte waardieering van de pauselijke nota van aooia- listisoh «tandipunt gezien, waarbij. heelomaal de opzet niet voorzat om die actie te kleinearen. Wij tenminste, schrijft de „Mb.". zouden zoo ieta nooit hebben durven beweren- Maar.mogen wii even de...Vorwarts" aan 't woord laten! Dit roode blad zegt aan het slot van ziin bespreking over de Duitsehe nota aan dien Paus. „dat. slechts kwaadwilligheid kan beweren, dat het antwoord iets bevat, dat ontmoedigend ia. voor de pauselijke vrodeaactie." „Slechts kwaadwilligheid". Wibaut NEDERLAND EN DE OORLOG. Inzake onze kolenvoorziening leven wij nog immer in afwachting. Wel werd gis teren gemeld, dat het Ned. s.s. „Friesland" een lading van 800 ton kolen uit Engeland heeft aangebracht, maar wat beteekent een hoeveelheid van 800 ton bij oen maanctelijksch tekort van minstens 360.000 ton? Tot voor eenigen tijd ontvingen wij uit Duitschland een dergelijke hoeveelheid tot dekking van dit tekort; dooh thans staat reeds sedert 10 September alle aanvoer uit Duitschland stop. Engeland heeft nu gelijk men weet 100.000 ton kolen vooir ons beschikbaar gesteld, doch die zijn niet hierheen te vervoeren dan alleen door hqt door Duitschland versperde gebied. De onderhandelingen met Duitschland be treffende een vrije vaargeul voor het over brengen van deze Engelsche kolen zijn nog niet tot een goed eind© gebraoht, hoewel verwacht wordt dat daaromtrent nog wel een schikking zal worden gevonden. Intusschen komen er nog vooifdurend, zij 't ook zeer ongeregeld, particuliere schepen met kolen uit Engeland aan, zooals dit gis teren ook met de „Friesland" het geval was. Onder deze omstandigheden heeft, volgons het „Hbl." de Regeering gemeend, dat eenigjej reizen naar Engeland gewaagd moes.cn wor den om zoovóel mogelijk van do beschikbaar ces telde 100 000 ton te halen. En daarom heeft zij, op grond van de Schepenvorderingswet, een aantal schepen opgeëischt tot het halen .van althans een gedeelte van do door Enge land jJofc onze beschikking gestelde 100.000 ton koien- BarteSjorisstraat 27. TEL. 3771/ Wanneer deze schepen zullen varen, stam nog met vast, zelfs is nog niet zeker dat zij zullen varen; want Indien b.v. de bemannin gen weigeren uit te varen, zullen zij daartoe niet gedwongen kunnen worden. Men ontvei» ut zich namelijk niet, dat wol de mogelijkheid, maar geenszins de zeker heid bestaat, dat de onderneming goed af loopt, mede gezien de omstandigheid, dat van geen enkeie zijde een waarborg is gegeven voor de bescherming van de schepen, welke de toegezegde kolen zullen vervoeren. Van zeer bevoegde zijde, zegt het blad nog te vernemen, dat de Duitsehe regeciing tegenover onze onderhandelingen met Enge land over de levering van Engelsche kolen het volgende standpunt inneemt. Duitschland kan zelf nauwelijks kolen mis sen, maar is bereid per maand 250.000 ton aan Nederland te leveren, omdat het dan een tegen prestatie kan eischen ten bate van zijn voed selvoorziening en van zijn crediet. De Duit sehe regeering ziet echter wel in, dat 250.000 ton per maand voor Nederland niet of nau welijks voldoende is en daar Duitschland niet meer kan leveren, heeft zij geen bezwaar dat Holland de verdere behoefte uit Enge land aanvult en zullen aan die aanvulling zoo min mogelijk moeilijkheden in den wej worden gelegd, zonder dat thans evenwe. reeds vaststaat op welke wijze het vrije ver keer tusschen Nederland en Engeland voor den aanvoer van Engelsche kolen zal worden geregeld. Evenwel houdt Duitschland vaat aan den eisch dat eerst tm aanzien van d© levering van Duitsehe kolen een regeling moet «ijn getroffen voordat de aanvoer van kolen uit Engeland kan worden vrijgelaten, waarbij de Duitsehe regeering uitgaat van het stand punt, dat zij roet in haar eigen eten zou gooien door toe te staan dat Holland zich uit Enge land van kolen voorzag en dus de Duitsehe kolen niet of minder noodig had. De houding van de Duitsehe regeering komt dus hierop neer: wij willen u ter wille zijn ten aanzien van uw kolenaanvoer uit Engeland als wij eerst tot overeenstemming zijn gekomen over de levering van Duitsehe kolen, en deze houding blijft zij ook inne men tegenover het Engelsche aanbod tot levering, op hot oogenblik van 100.000 ton. Het bericht dat Duitschland het verkeer tusschen Nederlandsche en Engelsche ha vens tot het halen van die 100.000 ton zou hebben vrijgegeven, is dan ook minstens praematuur. Hoogstens kan de Duitsehe regeering verklaard hebben dat zij dat ver keer tot genoemd doel zou vrijgeven onder zekere voorwaarden, welke voorwaarden dan weer beteekenen minstens een nadering tot de overeenstemming in zake de levering van Duitsehe kolen. Intusschen had de Woensdag gehouden conferentie van de betreffende Nederlandsoh» en Duitsehe commissies een zoodanig ver loop, dat de indruk werd gewekt dat de on derhandelingen weldra tot een goed eiune zullen L Ook boven Viissingen verscheen gis terenmorgen halftwaalf een yliegtuig. D» kustwacht beschoot het zonder succes. De „Waaldijk" van de Holl. Amerika-Lijn^ bestemd voor Noord-Amerika; de „Rijnland' en de „Hollandia," beide van den Kon. Hollj Lloyd en bestemd voor Zuid-Amerik», zijn, blijkens hier te lande ontvangen bericht, 19 Halifax aangekomen. STATEN-GENERAAL aUPPL. FINANOIËUBEGROOTING 1917. Bij nota van wijzigingen, bij' d© Tweed» Kamer ingediend, wordt de post voor aan maak van zilver bons van f 80.000 op f 100.000 gebraoht en wordt f 560 aangevraagd voor een half jaar verlofstraktement van den hoer B. J Oud, ontvanger der registratie en domeinen te Ommen, in Juni j.l. tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Een Zilveren professie fee» t- De Earw. Overste van de religieuzen der, Eeuwigdurende Aanbidding te Rotterdam ontving Woensdag, haar zilveren jubeldag; het volgende telegram uit Rome: „De Heilig» Vader zendt aan Mère Juli» Bertouille, van de Eeuwigdurende Aanbid ding, bij gelegenheid van het jubileum hare*, religieuze professie* met Zijn Vaderlijke ge luk wensch en en Zijn beste wenschen, van han- te den Pause lijken Zegen, alsmede aan haa* religieuzen." wg. Kardinaal Gasparri. P a t o o r T a o k. Naar ,-De Tiid" neemt iade ZeerEerw- pater J. P. G- Taok. pa» toor der St. Joseph-parochie te Gouda, die om langs op ziin verzoek eervol ontslag heeft, ver kregen. per rieken-auto vervoerd naar het klooster dór Franciscanen te Wyohen. Pater Leo van E e k r n. ti Men meldt uit Maasbommel d.d. 97 dezer aan da „Mb."Heden bereikte otn# de doodatiidina van uit China van onzen oud-dtomgenoot. den Zoor eer w. pater missionaris Leo van Eeke^en O. F- M. (in d© wereld M. van Eekeren). Zuster Anunti» t Gisteren overleed in het klooster, „De Qoede Herder" te Leiderdorp na voorzien te ziin van de laatste H.H. Saera.- mentea die Eerw. Zuster Maria Anuntia (in da wereld mej. J. A. M. Waterreu») religieuze van O. L. Vroiiw des Goeden Herders van Angers. Levering van ALLE GOEDEREN op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. CONTANT 5 pCt. korting. 4485 3061

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1