Aanvullingslirooilkaarten. 3 Maximumprijs van Zout. BUITENLAND BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, Verstrekking goedkoope Melk. Maximumprijs Petroleum. Sterke Jongens- en Meisjes SCHOOLLAARZEN. OENSDAG 3 OCTOBER 1917 42STE JAARGANG No. 945 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,75; PER WEEK I3i/a CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,12» Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD De Gemeente-besturen van Haarlem. Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmerliede, Spaarndam en Schoten brengen ter kennis dat door den Minister Van Landbouw, Nijverheid en Handel is vastgesteld een maximum-klein- 4iandelpr>ijs woon geraffineerd zout van II cent per K.G« 5204 De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau brengt ter kennis dat tot nader aankondiging geen aanvraag-formulieren voor de verstrekking van goedkoope melk worden uitgegeven. 5203 De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau te HAARLEM brengt ter kennis dat de commissie van advies inzake de afgifte van Aanvullingsbroodkaarten zitting zal houden in zijn bureau kamer No. 11, op Donderdag October van 1—5 uur n m Overlegging wordt gevorderd van: a. eene verklaring van den werkgever, voorzien van datum en handteekening van dezen, dat spierarbeid wordt verricht; b. een eenvoudig uittreksel uit het Register van den Burgerlijken Stand, waaruit de juiste samenstelling van het gezin blijkt. 5201 De Gemeentebesturen van HAARLEM, BLOEMENDAAL1, HEEMSTEDE, BENNE BROEK, HAARLEMMERLIEDE, SPAARN DAM en SCHOTEN brengen ter kennis: dat door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel met ingang van 2 October 1917 is vastgesteld een maximumprijs van f 0.44 pep litep voor den verkoop van petroleum voor huishou delijk gebruik voor den kleinhandel. 5202 WERELDBRAND DE DU1TSCHE KRACHT DE ARTILLERIE- STRIJD BIJ IJPEREN - DE ENGELSCHE OVERWINNING IN MESOPOTAMIË. Ook uit den mond van ©en tegenstander wordt de als zoodanig inderdaad bewonderens waardige Duitsche kracht, thans onomwon den erkend. De voormalige correspondent fce Berlijn van de „Daily Mail," Wille, schrijft: „In ons land wordt niet vernomen, dat de voornaam ste reden, waarom wij' Duitschland nog niet hebben verslagen hierin gelegen is, dat ach' ter zijn soldaten en zeelui, het „huis-leger" staat, 't welk ten spijt van den toenemenden druk en de msedoogênlooze ontberingen een rechtaf, bo venmenschelijke stand vastigheid aan den dag legt, en welks wachtwoord is „volhouden." De optimisten hier te lande maken zich wijs, dat het vermogen van de Duitschors om dht beringen te dragen niet onuitputtelijk is, en dat Duitschalnd op het punt staat zijn samen hang te verii zen. Ik heb 38 maanden al mijn tijd besteed om bewijzen te zoeken voor liet ineenzakken van Duitschland als gevolg van de binnenlandsche omstandigheden, maar ik wil bekennen dat zij thans ax evenmin te vinden zijn als ooit té voren. Ik geloof dat voor de geallieerden de voor spelling van 1915, n.l. dat zij meer te duch ten hebben van dén Duitsohén „oorlogsbrpod- geest" dan van de strategie van Hindenburg, nooit een onheilspellender beteekenis beeft gehad dan thans. Een volkomen bevestiging dus van hetgeen wij reeds schreven over de misrekening der geallieerden ten opzichte van "DuitschLands weerstandsvermogen. Het is opmerkelijk, dat "lie Duitsohers in het Westen weer aanvallend gaan optreden r°- is de Duitsohe pera weer vol van ge- v^'niziruiige toespelingen op elen „veelbelo- beginr ondememing", welk© eerstdaags zdu s^a^aan m buldert het kanon weer zóó ge- ri Bisteren, bij gunstigen wind in Üe omstreke van Haarlem het roffolvuur dui delijk vvaameemhaar was en zelfs de ruiten stonden te trillen Hdanterie-geyechtem worden nog niet ge- Ook op de overige Europeesoh© fronten niet. d« Engelsche overwinning in Meeso- potamlö komen nadere berichten slechte zeer tengzaam in. Do „Echo de Paris" wist gis- teren bo bench ten; dat de Engelachen 13.000 gevangenen zouden hebben gemaakt; een he den uit Londen ontvangen telegram beperkt de overwinning tot heel wat bescheidener cijfers. (Zie Laatste berichten). Het is echter slechts een eerste voorloo pig© opgave. Misschien volgt later meer. In ieder geval is 'een cijfer van 3800 gevangenen voor dit oorlogsterrein reeds belangrijk DUITSCHLAND. HINDENBURG'S VERJAARDAG. Gisteren 2 October werd van Hindenburg 70 jaar. Geheel Duiitaohland heeft dozen ver jaardag geestdriftig gewerd. 's Oohends vroeg verscheen do Keizer in het groote hoofdkwartier om Hindenburg geluk te wenschen, en dezen een geschenk (buste van dien keizer j en andere onderscheidingen aan te baédien. In het gebouw van dien generalen staf werd Hindenburg ttoegesproken door Ludendiorff- Alle officieren van den staf waren aanwiezig. Hindenburg dankte. Ook voerde hij het woord tot deputaties van oudstriiders en andera voa- pora/ties. Hindenburg zeide o.m.. dat het hem hedien een groote vreugde was zich één te weten met het goheele Duitsohe volk in den wil tot en het vertrouwen in de overwinning. Met warme waardeering sprak hij over de prestaties van, het leger en da thuis-geblevenen- Hij stelde „uit oud, trouw soldatenhart" e«n hoer ah in op den keizer. De verjaardag van Hindenburg is overal in het rijk gevierd. Met het oog op den ernst der tijden was op verzoek van Hindenburg zelf afgezien van dure en luidruchtige feesten: maar in tienduizenden vergaderingen in het rijk is uiting gegeven aam d» liefde voor Hin- dtenbuirg, de trouw aan dien keizer en de veront- waardliging over Wilson's poging om zich te mengen in. de binnenlandsche aangelegenheden van het rijk- Telegrammen in dien geelst werden door dé meeste vergaderingen gezonden aan den keizer en aan Hindenburg. Te Berlijn kwam bij het groote Hindenburg beeld bij dia OvsrwinningW7U.il een groote menigte biieien, terwijl boven Tiergarten en binnenstad vele vlieger» zich bewogen. Om 5 Uur hield hof-predikant Döning dlaar een red'e. Later op dien avond vonden in hot CSirous Buactfi, in Idje groote zaal Vain dé Philharmotoie en elders groot» bijeenkomsten plaats. Overal was het propvol. In vele kerken werdlen bijzon dere diensten gehouden. DE AOTIE DER CONSERVATIEVER Toen van Bethmanm Hoilwog viel. hebben wij er uitvoerig op gewezen, dat in diens heengaan het resultaat te zien was vam de werkzaamheid der Pruisische conservatieven. Schijnbaar was des Ondanks dé eerste verkla ren# van Miéhaöli» niet in den geest der Jonkerpartij. 0.0.maar het blijkt toch al meer en meer. dat het nieuwe bewind zij het ook met groote voorzichtigheid dan koer» von Berth rnann HpUiweg Verlaat en héél, héél gelied- tn heit Conservatieve vaarwater komt. De laatste redevoeringen Van Miohaëli» en van Külilmann, doch vooral de verklaring van den eerste, dtat Duiechlamd; óók ten opzichte van België, nog de vrije hand had bii even tueel® vrodesondérhaudedingen. toonde dit zoo duidelijk aan, dat zelfs te Weenen de publieke Opinie deze als den overwinning v'an den oor logsgeest beschouwt, ofschoon enkele Weensche bladen die verklaringen goedkeuren, erkent zelfs een Wolff -bericht, dat dé publieke opinie in Wieenen er zear ongunstig over core De stemming1 te Weenen schijlnt het best te worden vertolkt door de Weensche „Ar- beiter Zeitung," die in een artikel,getiteld „Verkeerde Taal," de gevoerde redevoeringen aldus beoordeelt: „Bo redevoering van den D(uitschem rijks kanselier zou naar mem veronderstelde op een of andere wijze den weg effenen voor den vrede Verwacht word, dat hij zou zeg gen, Wat men dadelijk had möeten zeggen, maar wiat men klaarblijkelijk in het officieelé antwoord aan den. Paus niet mocht zeggen. Maar iedere hoop, die mep op dr Miohaelis vestigt, is een vergisising. Het ontbreekt dien man aan allé warmte, aan alle persoonlijkheid Allee komt er zoo houterig en stijf uit, dat ZlJn 'redevoering al van te voren tot on vrucht baarheid is veroordeeld „Staatssecretaris Kühimann, die ook niet veel anders gaf dan dichterlijke phrasen, sprak er van, dat mem met het antwoord aan den Paus een atmosfeer had willen Scheppen, Sfdnstig vloor iWedesonderhandelingen zou zijn, maar hoe ntte't deze goede atmosfeer ontstaan, als de rijkskanselier „voorloopig" weigert onze oorlogsdoeleinden nader te pre ciseeren en daarna breedvoerig uiteenzet, dat Duitschland wat de beslislsing over België betreft vrij is en door geen enkel besluit gebonden. - „Gezien da jammerlijke wjjée, waarop de Duitsche politiek tegenwoordig fe ingericht, te 'het natuurlijk ook mogelijk, dat de heer Miöhoelis allèen de bedoeling hncf, hiermede een opmerking te mOken, die 'den (ü-Duit- schers Welgevallig zou zijd. immers wij' kun nen niet gelooven, dat met dit ouders tree pen van de „vrijheid" om oolc te besluiten tot het behoud van België, een .werkelijke, bedoe ling om België te annexeeren genneend kon zijh. Dan zouden immers alle verzekeringen, dat men bereid zou zijn tot een voor allen eervollen vrede op zich Zelf ai bedrog zijn Maar als dit niet bedoeld is, dan moet jj® nu eenmaal België de hoeksteen van alles is geworden, deze dubbelzinnigs 'opmerking, dat spelen met annexatie hoogst ongunstig werken en zelfs de geringe mogelijkheid die op dit oogemblik voor vredesonderhandelin gen bestaat .wegnemen. Mien heeft immers al zoo dikwijls den indruk gehad dat Duitsch land, twanneer het een halve schrede naar gevolg is onverm^deïijK het terugkrabbelen van de regeerinja „In ieder geVal is het zeker, dat ditmaal de mogelijkheid bestond iets voor den vrede te doen, maar dat deze koude redevoeringen datgene waarnaar in de antwoordnota aan den Paus gestreefd had moeten worden, niet ge ven. Als de hoofdcommissie ook deze rede voeringen vertrouAvelijk had behandeld, dan zou inderdaad niets van waarde aan de wereld onthouden zijn." Een feit is, dat de invloed der conserva tieve actie in Duitschland steeds duidelijker waarneembaar wordt. Het centraal bestuur der nationaal-liberale partij heeft zich uitge sproken in al-Duitsehc richting. In. het Cen trum dreigt een regelrechte scheuring, door dat groote groepen van oordeel zijn, dat Erzbergers optreden verkeerd is en het zaak is meer in de richting der conservatieven te sturen. De nieuwe „Vaderland partij", onder wel ke vlag conservatieven en al-Duitschers thans varen, heeft den steun der autoriteiten met von Hindenburg voorop. „Vorwarts" en „Berliner Tageblatt" hebben zelfs beweerd, dat de regeering de agitatie steunt tegen de welbekende motie der Rijksdagmeerder heid. Zeker is, dat officieele en half-of- ficieele bladen een duidelijke voorliefde je gens de „Vaderlandspartij" aan den dag leg gen. Ze gaven ellenlange en geestdriftige ver slagen over de „machtvolle Kundjebung für einen starken Deutschen Frieden zooals de eerste Berlijnsche vergadering dezer nieu we partij 4e Berlijn genoemd werd. Wanneer men nu bedenkt, dat in deze nieuwe partij zijn saméngevloeid alle con servatieven en al-Duitsche elementen, dat men onder hare leiders namen vindt als die van von Tirpitz en Kapp, den verdachtma- ker van den vorigen Rijkskanselier; dat von Tirpitz in die eerste vergadering te Berlijn, dal deze zeide: Duitschland staat aan den rand van den afgrond (wegéns den vrede, dien de Rijksdagmeerderheid wenschte); on ze overwinning is duidelijk, maar de Duit- schers zullen door de Duitschers verslagen worden; de ziel van ons volk zal worden vermoord; een vrede zonder schadeloosstel ling beteekent ineenstorting van Duitsch land; wanneer men dit alles bedenkt, dan kan men niet ontkomen aan de conclu sie, dat do Regeering bij haar yerklaring over België gehandeld heeft onder al-Duit- schen invloed, djj.t die invloed hand over hand toeneemt en de vredesneigingen dreigt te verstikken. Zoo ziet het ook de sociaal-Democrati sche partij in, die een manifest heeft ver spreid, dat wijst op de ongebreidelde agita tie tegen het spoedig tot stand komen van den vrede, door een kleine, doch aanmatigend optredende groep, die zich als „Onafhartke- Hjkheidscomité voor een Duitsche vrede", als „Comité voor een spoedig verslaan van En geland'', en ten slotte als de „Duitsohe Va-- derlandsc.he Partij'' geconstitueerd heeft. Achter dit alles staan evenwel wat men sinds jaren „Alldeutschen" pleegt te noemen. „Wie zijn de „Alldeutschen'' vraagt het manifest, en het antwoord vangt aan als volgt; „De Alldeutschen zijn de meest typische vertegenwoordigers van hét Duitsohe Im perialisme. Hun bijzonder kenteeken is de verheerlijking en aanbidding van het naakte geweld en van de brutale zelfzucht, welke zij beschouwen als de eenige beweegkrachten der wereld. Dat geldt zoowel voor hun inner lijk als voor hun uiterlijk. Nog steeds willen zij met hetzelfde ruwe geweld de omhoog strevende arbeidende klassen en de demo cratie omlaag drukken." Enzoovoorts. Wij herinneren er aan, dat deze vriendelijke karakterbeschrijving, wel ke op de eerste pagina van de „Vorwlirts'' prijkt, betrekking heeft op een kaste_ van Duitschers, wier nieuw-gestichte vereeniging de warme telegrafische gelukwenst-hen in ontvangst heeft mogen nemen va.n niemand minder danHindenburg! In het manifest wordt voorts er op gewe zen, dat het oorlogsdoel der Alldeutschers slechts kan leiden iét een eindeloozo verlen ging van den oorlog. Zij hebben alle mogelijke voorspellingen gedaan omtrent een spoedige nederlaag der vijanden, doch geen dier voorspellingen is bewaarheid. Verder spreekt het manifest over den aard van het all-Duiteche „patriotisme", om ten slotte te betoogen dat het opvolgen van het all-Duitsche program gelijkstaat aan zelfmoord van de Europeesche beschaving. VERSPREIDE^BERICHTEN DE TOESTAND OP HET RUSSISCHE FRONT. D» „Wetsch- Wremja" van 8 September schrijft, volgens hét „Hbldi.": Het leger trekt in wanorde terug. De sol daten vluchten. En het is varsohrikkelii k dit te moeten Schrijven het volk achter het front beeft en. siddert. Niet uit vreea idlen vijand te zion verséhij- nien, miaar uit vrees Voor de «w "-elijfcheid. dat dé gruweldaden Van do bosschen van Kaloelz in onze steden en dorpen herhaald zullen worden. Als de soldaten vluchten zoo zegt men onder het Russische volk vagen ze alles weg: ze ontzien niets meer. Deze donkere voorspellingen komen de een na dé ander in vervulling. Vele fabrieken zijn readé gesloten: in eenige steden hebben hon- geropstootjea plaat» gevondende Finifen hou- dlen groote bettoogingen, ten gevolge van de be- zetting Van Riga door dé Duitschers: Je comi té"» idér matrozen en. soldaten kiezen partü voor dé Finnen, die ten overvloede zelfs vriiwiilligara naiair hét Duitsche léger hebben gezondlen. eleoht» het Roémeen sche leger, dat men dacht reed» Vernietigd te zijn. leert ons hoe men oorlog mtoét Voeten!..i Natuurlijk 1« er voorloopig nlog geen réden vree» ié koestéten. walmt' Voor ona ligt nog Mpifl vah 'dé Narwa.en aéhtër ofni» liggen do Siberische steppen! Uitzicht op verbetering ia er niet.... Het volk is heolemaal vertwijfeld reeds hoort men stemmen, die zeggen„als toch de Duitschers maar spoedig kwamen, ze zouden ten minste bu ons den boel in orde brengen en een nieuwe orde invoeren. HET VROUWENBATALJON. De „Kölnieche Zei tun er" meldt uit Stock holm. dat. volgens dé „Roeskoje Wol ja." het vrouwenbataljon des doods is ontbonden- Er zon in het bataljon een bloedige twist ziin ont staan, waarbij de aanvoerster. Oskajewa half dood werd' geslagen. Een heel regiment wasnoodigom de orde te herstel- 1 e n. Een Indiëer in de Kamer? Nu de E. V. voor de deur staat schijnt men in steeds meer kringen l© willen gaan ijveren voor spe ciale vertegenwoordigers van.speciale be langen. Openbaarde zich een dergelijke ne'g'ng reeds in verschillende standen-kringen, als arbeiders, middenstanders, agrariërs, onder wijzers, enz. thans maakt het „Hbl." ook mel ding van het pleit,, in het jongste nummer van het weekblad „Indië," van dr. H. Muller voor „een Indiër in de Kamer." Dr. M. schrijft dat wel sedert jaar en dag tal van ver tegen wooiriigers op grond van hunne kennis van onze koloniën een plaats kregen in de Staten-Generaal. Maar het wa ren nog uitsluitend blanken. Hij vraagt nu of thans niet het oogenblik is gekomen om den weg te bereiden, die een getrouw en hoog staand volbloed Inlander, voldoende aan de wettelijke eischen, naar 's lands vergaderzaal voert. Het denkbeeld is aan het „Hbl." wel sym pathiek. Nu Indië zich op den weg der poli tieke ontwikkeling bevindt, zegt het blad, zou het zeker veel waard 'zijn, dat in onze volksvertegenwoordiging zichi een stem deed hooren, die, uit het volk zeJf voortgekomen, de zoo noodige deskundige voëling tus- schen ons parlement en Indië's volkeren zou kunnen tot stand brengen. Er werd reeds een naam genoemd, ('t Zal echter moeilijk zijn dezen vlug, al was het maar driemaal achtereen, na te zeggen' Red. „N. H. Crt.") n.l, die van dr, Raden Hoe'soein Djajadininingiat, broeder van wij len Raden Adjéng Ivaitini, thans ambtenaar voor de beoeféning der Inlandsche talen in Indië. DeExportcentrale. De gemeente Am- 'sperdam is voornemens voor f 25.000 deei te nemen in de Export-centrale. Registers van den Burgerlijken Stand Door den Minister van Binnenland sche Zaken, is de volgende circulaire aan do Commissarissen der Koningin in 'de provinciën verzonden In overleg met den Minister van Justitie heb ik de eer U Hoogedelgestrenge te vér- zoeken, de aandacht van de besturen der gemeenten in uwe provincie or op te vesti gen, (dlat eene juiste opvatting der taak, hun ten opzichte van den burgerlijken stand bij art. (205, sub g. der Gemeentewet opgelegd, meebrengt, te zorgen, dat voor de registers van den burgerlijken stand, nu die door de Zegelwet 1917, niet meer aan zegelrecht zijn onderworpen evenals voorheon, deugdelijk en duurzaam papier worde gebruikt. Om aan de eischen te voldoen moet het papier geheel van lomnen zy'n vervaardigd, waarvan dpor een watermerk in elk vel dient te blijken. U Hoogedelgestrenge gelieve toe te zien, dat dienovereenkomstig door, de gemeentebe sturen worde gehandeld en te bevorderen, dat zoo noodig door Gedeputeerde Staten met toepassing van art. 212 der. Gemeentewet voor de naleving van voormelde verplich ting worde gezorgd. Verkiezings-voorspel. De S. Dl- A. P., bevreesd door de S. D. P. te worden over vleugeld, of minstens overtroefd, gaat zich eenerzijds schrap zetten, anderzijds de groote trom roeren. Vergaderingen, demonstraties, protesten, agitatie, 't .moet al strekken, om de banier der partij' ver naar boven te steken. Men is blijkbaar vast besloten ziMi niet door de sterk concurreeirendo S D. P. in den hoek te laten dringen, vooral niet nu de verkiezingen voor de Kamer volgens het nieuwe kiesstelsel zoo langzamerhand in 't gezicht komen. Natuurlijk moeten ook de „burgerlijke" par tijen het meer en meer ontgelden; en tegen over de Regeering die anders niet kan klagen, dat de sociaal-democraten hel haar in de laatste jaren erg l'astig hebben gemaakt wordt de toon kritischer, vinniger, dreigen der zelfs. We zullen deze actie, of agitatie, zich in de volgende maanden wel verder zien ont wikkelen, schrijft het „Ctr." Geen gelegenheid zal worden Verzuimd, om uit die abnormale toe standen, waarin het land verkeert, en 'die iedereen wel anders zou willen, sTemmen- materiaal te halen en de in alle kringen heerschende ontevredenheid te benutten, om propaganda te maken Voer Bé S. D. A. P. Een propaganda, die ook wel in onze ka tholieke gelederen zal worden beproefd. Vruchteloos, naar het blad en ook wij vertrouwen, maar waartegen het in elk geval niet overbodig is heeds tijdig te waarschu wen. De sociaal-democraten vormen wel een op het materialisme en anti-cléricalisme gegronde partij, vierkant staande tegen over de ka tholieke Kerk; maar... van Roomsche stem men zijh rij1 niet bepaald afkeerig. NEDERLAND EN DE OORLOG. DE BOMMEN OP SLUIS. In aansluiting met de berichten van gisteren over de vernieling te Sluis, Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 3016 wordt nog door een correspondent in Zeeland gemeld Ik ben hier te Sluis aangekomen om de ver nieling te zien, welke Maandagavond de bom men hebben aangericht. Ik kon ze vergelijken mét die te Zierikzee, nu juist een half jaar gele den, en zooals later bleek, door een Engelsch- man. Nu, hier te Sluis, zijn gelukkig geen men- schenlevens te betreuren, maar de uitwerking van de bommen aan de gebouwen is niet mindei erg. In.de Capellestraat zijn vooral de woningen van bakker Versluis en van Cauwels en Aar- naudts zwaar getroffen. De bom .viel op de grens van de erven van Versluis en Cauwels, sloeg een zeer diep gat in den grond en ver nielde de achterhuizen totaal. Deuren werden weggegooid, het dak van de bakkerij lag bij Aar- naudts in den tuin. Bij Versluis, waren vrouw en dochter juist naar bed. Daaraan hebben zij haai redding te danken. Een beetje vroeger waren zij zeker in de keuken geweest, die in puin ligt. De schrik in het thans weer zeer rustige oude stadje was natuurlijk zeer groot. In de Nieuwstraat was de toestand nog erger. Ook hier een diepe put en achter het huis vac den schoenmaker Herman een ontzettende ruïne. De beide kinderen van Heirman sliepen in hei achterhuis en lagen onder een grooten berg puin bedolven. Men begrijpt nauwelijks dat de kin. deren ongedeerd daaronder vandaan gekomen zijn. Het meisje van 12 jaar had haar 8-jarig broertje, dat pas geopereerd is, tegen het puic beschermd. Na hard werken mocht het gelukken, de kleinen uit hun gevaarlijke positie te redden. Een vrouw met twee kinderen, die ook in het achterhuis wonen, waren juist Maandag te VIis singen en kwamen heden (Dinsdag-) middag weer op de plek waar zij anders hun dood had den gevonden. De garnizoenscommandant stond ons vriende lijk te woord. Te oordeelen naar de geluiden die men hoorde en naar de stukken van projec tielen die gevonden zijn, blijkt dat hier sprake is van granaatkartetsen, welke werden afgescho- ten op een naar Nederland vluchtend Engelsch vliegtuig. Dit wordt ook bevestigd, doordat op de grens de lichtseinen werden gegeven, waar- mede Duitsche vliegtuigen woraen gewaar- schuwd als ze op neutraal gebied komen. E» deze machine keerde niet terug. De commandant heeft reeds een commissie gevormd, die tot heden-, Dinsdagmiddag, d» schade reeds op f 55,000 begrootte. Nader meldt men ons nog: Bij het luchtge vecht, dat Maandagavond boven Sluis en Aer- denburg plaats vond, heeft tengevolge gehad, dat een Duitsch vlieger te Moer- beke moest dalen; het toestel werd ver nield. De bevolking van Sluis verkeert bijzonder onder den indruk van het gebeurde; velen bega ven zich dezen nacht niet ter ruste, terwijl het bezoek heden ter plaatse enorm groot was. Door den Burgemeester is een commissie in gesteld voor het schatten der vernieling in d# perceelen aangericht; zij bestaat uit de heeren J. B. Bouwer, timmerman; J. F. Bogaerd, met selaar en D. de Smit, architect; de eersten wonende te Sluis, de laatste te Aardenburg. Zij vingen hunne werkzaamheden reeds aan. Gisterennacht tusschen 1.30 en 2 uur hebben boven midde n-F 1 a k k e e twee tot nog toe onbekende vliegmachines gezweefd. Ze verdwenen in Z.-O. richting. Men meldt uit Oóstburg: Gisterenmiddag zijn op zeer groote hoogte ongeveer tien vliegma chjnes hier overge- vlogen. Zij kwamen uit Noord-Westelijke richting en gingen naar België; ongeveer drie kwartier later keerden zij terug. Zij werden door ons afweergeschut en door dat der Duitschers beschoten. Op initiatief van liet hoofdbestuur van den' Alff Bond van Losse Rijkswerklieden hebben alle bij' dien bond aangesloten afdéelingen vergaderd, ter bespreking wat hun houding zou zijn, b.ij een eventueele actie tegen de levensmiddelendistributie. In de vergaderin gen van de afdeëlingen Amsterdam, Zaandam, Delft, Woerden en Haarlem der artillerie- inrichtingen werd na een inleiding over do komende tijden in verband met de levensmid delen-distributie met algemeen© stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering van den algemeenen Bond van Losse Rijks werklieden, vertegenwoordigende plm. 3690 munitiearbeiders, plus 250 werklieden der Cen trale Kleodingmagazijnen in Nederland, de dure tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, het bestuur opdraagt met de verschil lende éakoentralen overleg te plegen om de eenheid van de georganiseerde arbeiders to bevorderen en te steunen en gezamenlijk een actie tegen de duurte te voeren. Een voorstel van het hoofdbestuur om de d u u r t e b ij s 1 a g voor 19 18 op f300 per jaar te stel len met een kindertoeslag van f50,, vooriederkind beneden de 18 jaar, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het Zweedsche ss. „Bergvik," van Rotter dam naar Gothenburg, met 2000 ton kolen, bestemd voor de Zweedsche Staatsspoorwe gen is in de Noordzee door Engelsche oorlogsschepen aangehouden en naar een Engelsche haven opgebracht. Do gisteren van New-York te "Rotterdam binnengekomen stoomschepen „Songa" en „Ot-, ta" brengen ea 9000 ton tarwe mede, bestemd voor de "Belgische Relief- commissie. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede dat de Duitsche regeering aan de j Nederlandsche regeering hare veront schuldigingen heeft aangeboden we gens het overvliegen van Neder lands ch gebied door een Dcitscli vlieg- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1