"binnenland ©eutfe^e tm 5tuétanb -e Bekennet Buer Deutsditum nidit nur durdh Reden, sondem durdi Taten! Zeidinet die 7. Kriegsanieifie I STAD EN STREEK LANDBOUW'EN VISSCHERIJ Het Steuncomité. «taf was, als kwartiermeester-generaal ia het veld stond en nu te Berlijn chef van den plaatsvervangenden staf is. In dat boekje handelt de generaal over de lessen van den wereldoorlog. Zijn betoog komt op het vol gende neer. De legers kunnen geen radicale beslissing in den oorlog meer bewerken, de strategische toestand wordt door den economischen toe stand in de wereld beheerscht. Bijgevolg ver klaart de ongunstige aard van Duitschland's economischen toestand in de wereld het feit, dat zich voor zijn vijanden steed3 nieuwe mogelijkheden van tegenstand hebben ge opend, daar de zee voor hen open stond, en dat overwinningen die vroeger volstrekt be slissend zouden geweest zijn, en de ve.ove- nng van geheele koninkrijken Duitschland oiet dichter bij den vrede hebben gebracht. JFreytag betoogt, dat de Duitscliers slechts langzaam" „de beperkte uitwerking van zuiver militaire successen" hebben begrepen. Hadden -aij den slag van de Marne gewonnen, dan zou dat aan den oorlog een geheel ander karakter hebben gegeven en zou hij: zeker aanmerkelijk bekort zijn geworden. Maar „de 'groote stoot" tegen Frankrijk slaagde niet. Het Duitsche offensief was niet krachtig ge noeg, om den vijand overhoop te werpen. Het was op een dubbele omvatting berekend. Maar .de beweging van de linkervleugel werd tegen gehouden door de vestingwerken aan de oos telijke grens van Frankrijk, die men, met het oog op de snelle successen die op de Belgische vestingen behaald waren, gehoopt had spoedig te vermeesteren. De omvatting van den Fransehen linkervleugel slaagde tot voor Parijs en over de Marne heen, maar daarna werden de Duitschers op hun beurt door eeu omvatting bedreigd en werd hun op- marsch gestuit. Freytag verklaart dan dat de slag van de Marne geen tactisch succes voor den vijand was, maar het bewijs leverde dat het Duitsche plan onuitvoerbaar was. „Toen de aanval over de IJzer mislukt was en er meer troe pen naar het Oosten waren overgebracht, werd de oorlog in het Westen a'-leen een po sitie-oorlog en moest Duitschland zijn toe vlucht nemen tot wat OlauseWitz genoemd heeft „een offensief met beperkt doel." Frey tag vermeldt den aanval der Duitschers op Verdun en de Oostenrijksche krijgsverrich tingen in de Alpen als enkel pogingen „om den vijand in een bijzonder geval yoor te komen," terwijl „het initiatief in het alge meen" aan den vijand moest overgaan. De schrijver betoogt dan dat de fout, die in het begin gemaakt is, om hardnekkig de fensieve stellingen vast te houden, den Duit schers groote offers gekost heeft. Hij zegt verder dat Hindenburg en Ludendorf een defensief bedacht hebben, „waarbij men zich niet langer vastklampt aan een bepaalde loop graaf, of een bepaalde hoogte." Hun stelsel .vereischt echter voldoende reserve voor te genaanvallen en voldoende munitie. Aan beide ,was dikwijls gebrek in de defensieve slagen y&n 1915 en 1916. Hij staat dan stil bij de „beperkte troepen macht en artillerie" van de Duitschers, waar om de Duitsche legerleiding de gedachte aan een hervatting van den bewegingsoorlog heeft moeten opgeven, die verkregen had kunnen worden als men den vijand liet doorbreken, om hem daarna met gebruikmaking van de reserves terug te werpen. Op gezag van Na poleon verklaart Freytag dat op den langen ïuur de goede hoedanigheden van een leger de overmacht in getal van den vijand niet kunnen compenseeren. Overwinningen doen legers langzaam, maar zeker slinken, even goed als nederlagen, en zijn leus is dus „be perking van de doeleinden voor het tegenwoor dige oogenblik." Dit beteekent echter met, dat de stelling- oorlog de toekomst zal beheerschen. Integen deel, de bewegingsoorlog moet' altijd het doel blijven. Het is de taak van de politiek >m de herhaling van zulk een dreigenden toestand als thans itie verhinderen of ten minste werkzaam te zijn met het doel, om Duitschland grooter vrijheid voor hevige en beslissende slagen in één richting te verze keren. Ten slotte handelt schr. over de toekomst ran het Duitsche leger. Freytag zégt, dat de militaire eischen, die voor den oorlog aan ien Rijksdag voorgelegd werden, „een zwak minimum van het vereischte" waren; dat in den loop van den oorlog gebleken is dat Duitschland's wapening onvoldoende was; en dat de Duitschers zich in de toekomst niet moeten storen aan twijfel, welke aan de andere zijde geopperd wordt, en ln geen geval moeten gedoogen dat de wanverhou ding weer zoo groot wordt, als zij in dezen [wereldoorlog was, tusschen wat gevraagd jwordt en wat in geval van oorlog bereikt moet worden. De Duitsche reserve-corpsen die na het be gin van den oorlog gevormd werden, ver toonden alle gebreken, die men kon ver wachten van jonge en pas afgerichte troepen. Do voorstanders van een kortoren diensttijd dan de diensttijd in Duitschland voor den oorlog bedroeg, vinden voor die opvatting ©ven weinig steun in de divisies van Kitche ner en het „groote Engelschö leger dat niet eerder dan in het voorjaar van 1916 in groe ten getale aan het front verscheen." Dit groote Engelsche leger, zegt hij, is „weliswaar een nieuwe schepping, maar het tegengestelde van ©en oppervlakkige improvisatie." Onder de hervormingen die Freytag aanbe veelt, is de organisatie van opleidingscur sussen van ongeveer negen maanden voor de oudere luitenants. Daardoor zou men een soort van jonger stafoollege vormen. De beste leerlingen zouden dan twee jaar in plaats van drie jaar zooals totnutoe de hoogero krijgsschool kunnen bezoeken. Freytag eindigt met een uitdrukkelijke ver werping van het pacifisme, dat hij als p.ure dwaasheid bestempelt. VON KüHLMANN BUKS KANSELIER? Een correspondent van de Tijd in Duitsch land bericht: Er gaat op het oogenblik on der de aanhangers van den vrede door ver gelijk een sterke beweging hoe zeer men ook zijn best doet om «haar binnenshuis te houden om dea rijkskanselier Michaelis te doen vervangen door von Kühlmann. Deze beweging vindt haar oorsprong zoo wel in de bekende situatie aangaande de oorlogsdoeleinden als in de persoonlijke voor keur, welke men voor den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, vooral na zijn jongste redevoeringen, koestert, wegens zijn I gaven en staatkundig, optreden boven dei weifelingen en onhandigheden, waaraan zich Michaelis sedert zijn rijkskanselierschap in veler oogen heeft schuldig gemaakt. YERSPREIDExBERlCHTEN ENGELSCHE KRUISER GETORPE DEERD. De Briteche admiraliteit maakt bekend: Het oorloRseahip „Drake" ds Dinsdag moreen aan die Noordkust' van Ierland getorpedeerd. Het bereikte nog een haven en zonk toen in ondiep water. Door de ontploffing werden een offi cier en 18 man gedood. De overigen zijn ge red- (De „Drake" is een oude kruiser van 14»000 ton.) v EEN ZEER GERECHTVAARDIGD PROTEST. Men weet. dat in Duitschland en Oostenrijk de autoriteiten, zonder veel omslag te maken, voor militaire doeleinden beslag leggen op kerkklokken en orgelpijpen. De wijze, waarop dit geschiedt, heeft dezer dagen do conferentie van geestelijken in het dekenaat Schörfling (Opper-Ocetenrük) aanleiding gegeven tot het aannemen met algémeene stemmen van do volgende motie: „De deelnemers aan de conferentie wijzen op de verontwaardiging, die er in breede kringen der geloovigen heerscht over de plaats gehad hebbende inbeslagneming van kerkklokken en de aanstaande inbeslagne ming der orgelpijpen, en protesteeren daarte gen ten sterkste, zoolang in de arsenalen ge heele bergen van klokken opgehoopt zijn: zoo lang niet ook bjj ons. evenals in Duitschland. bronzen en koperen monumenten in beslag wor den genomen: zoolang niet ook sommige pa leizen in de hoofdsteden en sommige deftige villa's op de badplaatsen tot oplevering van brons en koper gedwongen worden. Zeer bij zonder wordt ten sterkste ertegen geprotes teerd, dat oepgeëisehte gewijde koperen en an dere voorwerpen zooals klokken gedeelten met daarin gegoten tafereelen niet worden gebruikt voor militaire doeleinden, dodh elders als kunst schatten worden verkocht. Verder spreekt de conferentie haar verontwaardiging erover uit, dat men aan de kerken volstrekt onvoldoende prijzen betaalt1, terwijl de fabrieken zioh op onbeschaamde wijze verrijken. De conferentie spreekt d® verwachting uit, dait de afgevaar digden krachtig zullen ingrijpen. Bewijsmate riaal staat ten dienste." DE REQUISÏTIE VAN ORGELPIJPEN. De beraadslagingen omtrent de requisiti© van orgelpijpen in Oostenrijk heeft thans onge veer haar beslag gekregen. Alles wat maar eenigsziins i.n de orgels gemist kan worden, zooals die prospectpi.jpen enz., wordt in beslag genomen. De bespeelbaarheid van het orgel hoewel ietwat beperkt, blijft dus behouden! Undter deze requisitie vallen alle orgels, uitge zonderd die, welke voor onderricht worden ge bruikt. Alle borden, kruiken, deksels enz. van tan werden reeds voor anderhalf jaar opgeëiseht. en door hvuswoebingen is gebleken, dat geen tin zi<di meer in privaat bezit bevindt. In Dmsohland da do inboslagnemng van alle looze orgelpijpen bijna afgeloopen en voor de bmnenpijpen zijn zinken in de plaats gekomen. Van regeewngwoge is de verzekering gegeven. do PUP.en van kerkorgels rechtstreeks naar net ministerie van oorlog zullen gezonden wor den en met, zooaJs do kerkklokken in handen van joden zullen komen. 20.000 AMERIKAANSOHE VLIEGTUIGEN GEREED. Uit Washington wordt geseind: De Minis ter van Oorlog deelt mede. dat er 20.000 vlieg tmgen met de noodig© motoren zijn vervaal dtgd en dat geoefende vliegers wachten tot toe*™™ gew Hij voe£de hieraan toe wanneer het leger van dit land aan den strijd deelneemt, zijn de oogen van het leger al gereed. Het type der vliegtuigen beslaat het gebied van oefening-toestellen tot krachtige bombar dements- en gevechtsvliegtuigen, EEN DUITSCH KAPERSCHIP, GE STRAND. Telegrammen uit Washington meldden: Het Duitsche kaperschip See:Adler is den 2en Augustus bij het ejland Lord Howe, in de Stille Zuidzee, gestrand en verlaten. Van Tutuila (Samoa-eilanden) wordt aan het departement van marine gemeld, dat daar een open boot is aangekomen met den kapitein van de Amerikaansche schoener C. Slade. Hij deelde mede, dat het Duitsche kaperschip See-Adler den 2en Augustus ge strand was en in den steek gelaten op Lord Howe-eiland. Later had de kapitein met de bemanning van den kaper zich van éen mo tor-sloep en de Fransche schoener Lutèce meester gemaakt, die zij bewapenden en die achtereenvolgens den 21n Augustus en den 5en September zee kozen met de bedoeling „aap vaar ten te doen. Vóór de See-Adler strandde had zij de Amerikaansche schoener C. Slade in den grond geboord. De See-Adler liet 47 gevangenen op het eiland achter, die nu gebrek lijden. NEDERLAND EN DE OORLOG. Naar wij vernemen zal ter bezuini ging der electrische verlich ting, deze verlichting die langs het Noord- zeekanaal is aangebracht des avonds niet ontstoken worden. Alleen wanneer een zee schip naar of van Amsterdam gaat of komt zal het kanaal, gedurende den tijd dat het schip daarin vertoeft, verlicht zün. Do Londensehe oorrespondent van 't „HJbl." seint d.d. heden: De correspondent van de „Morning Post'' meldt ujt Washington aan zijn blad: Sinds den president de macht werd verleend om den uitvoer te verbieden is de handel tussohen de Vereenigde Staten en de Noord-Europeesche rijken vrijwel tot stil stand gebracht, waardoor Duitschland van verdere voorraden uit Amerika verstoken bleef. De Nederlandsehe gezant en een speciale Nederlandsehe commissie doen alle mogelij ke moeite om de Nederlansche schepen die dn Amerikaansche havens liggen, vrij te krügen, maar de regeering weigert 't verlof om te vertrekken, omdat de waarborgen die zij aangaande het gebruik van de lading eiecht, nog niet gegeven worden. Wanneer de wet aangenomen is waarbij de handel langs de kust voor. buitenlandsche schepen vrij gelaten wordt, zullen de Nederlandsehe sche pen, die thans in de Amerikaansche havens liggen, zich ongetwijfeld op dienhan- del toeleggen en daardoor dus Amerikaansche tonnenmaat voor de overzeesche dienst vrij maken. De Minister van Landbouw heeft aan Üe gemeentebesturen bericht, dat zend ingen aardappelen, welke aan die bestureuzijn geadresseerd uiterlijk binnen 3 maal 24 uur zullen moeten worden betaald aan het op de factuur vermeld adres. Mocht hieraan niet worden voldaan, dan zal niet alleen'een renteverlies, berekend naar 5 pet. 'sjaars, aan de betrokken organisatie verschuldigd zijn, doch zal zulks teVens aanleiding kun nen geven tot vertraging in het uitvoeren van verdere bestellingen. De Minister vestigt er tevens de aandacht van de gemeentebesturen op, dat in tegen stelling tot de meening die, naar hem ge bleken is, door sommige gemeentebesturen wordt gehuldigd, niet vrijelijk mag worden beschikt over de hoeveelheden aardappelen, welke binnen de grenzen der gemeente aan wezig zijn. Alle aardappelen toch staan op dit oogenblik ter beschikking van het Rijk. Slechts aan hen, die zelf aardappelen heb ben geteeld kan voor eigen gebruik eene hoeveelheid worden gelaten welke in over eenstemming is met het vastgestelde rant soen en de grootte van het gezin. Aan alle andere, inwoners der gemeenten zullen geen aardappelen mogen worden geleverd dau uit de voorraden, welke aan de gemeentebestu ren. door bemiddeling van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen zijn toegewezen. Aan een bericht van het Bureau voor Me- dedeelingen inzake de Voedselvoorziening ontleenen wij het volgende, waaruit blijkt dat de bruinkoolontginning thans met kracht is aangevat. De voor het vervoer benoodigde 461 wagens van 10 ton zullen beschikbaar komen. Men moet zich niet voorstellen, dat de bruinkolen in Limburg maar voor het op scheppen liggen, nadat twee meter boven grond is weggegraven. De bruinkolen liggen niet overal maar twee meter onder de opper vlakte, maar op verschillende plaatsen tot 7 M. in den grond, terwijl voorts de kolen niet steeds in uitgestrekte lagen voorkomen, maar ook heel dikwijls in z.g. „nestvorming" Intussehen de prodnetie zal. indien dit tech nisch uitvoerbaar is, zoo hoog mogelijk wor den opgevoerd; genietroepen leggen de noo- dige spoorlijnen met den meesten spoed aan, te Weert wordt een inrichting voor het over laden voor watertransport gemaakt en zoo noodig zullen ook in andere plaatsen, welke daarvoor geschikt zijn dergelijke overlaad- inrichtingen worden gemaakt. De rijkslto- lendistributie hoopt, dat alsdan de thans ge schatte opbrengst van 4000 ton per dag, zeer aanmerkelijk zal worden overschreden. Dewarmtewaardeder bruin kool is in het algemeen gelijk aan een derdevansteenkolen. De geproduceerde bruinkolen ziin bovendien „ruwe'' bruinkolen, die hoofdzakelijk in de in dustrie gebezigd zullen moeten worden. De rükskolendistribwtie onderzoekt welke fa brieken ap het stoken van. bruinkolen zijn in gericht. Voor huisbrand zijn bruinkolen wellicht te gebruiken, maar nn het minimum-rantsoen voor huisbrand van 10 of 12 eenh. verzekerd is, uit de Limbnrgsche steenkolenmijnen, zal in de eerste plaats de industrie van bruinkool wTorden voorzien. Naar het „N. v. h. N.'' verneemt zün op ver zoek v.an de regeering te Groningen bak- proeven gehouden met een volgens een nieuw procédé, vervaardigd aardappel meel, waarmele men het tekort aan graan hoopt aan te vullen. Een fabriek te Foxhol vervaardigde een gedroogd vol aardappelvleeschkorrel- gries- en -poeder, met den vollen ongecshonden zet- meelkorrel, alle eiwitten en mineralen. Het daarmede gebakken brood werd aan kenners van grondstoffen van brood voorgelegd en in Den Haag chemisch onderzieht. met bet re sultaat dat de regeering aan de N. V. Gron. Aardappelmeelfabriek te Foxhol een groote levering van dit nieuwe product beeft op-- gedragen. Tevens zijn alle dextrine-fabrikan- ten door de regeering aangezocht zieh voor dit nieuwe product zoo spoedig mogelijk te installeeren. Tevens moet hij de regeering het plan be staan den aardappelmeelfabrieken op te dra gen, om vóór de campagne een proef te ne men om verseh aardappelvleeseh (vezels) di rect economisch en hygiënisch te drogen, zooveel mogelijk met behoud van de mine ralen, het fijne zetmeel en de eiwitten. De fabrieken van de heeren Edzes, te Sap- pemeer, en Ebels te Veelerveen, zijn reeds in bedrijf om met de meest mogelijke haast proefzendingen van verseh gedroogde aard- appelvezelé naar de regeeringsproefstatipns en bakkerijen te zenden. Slaagt deze proef dan stelt de regeering in uitzicht om van de geïnventariseerde pl.m. 45 millioen H. A. aardappelen den fabrieken ruime campagne faciliteiten toe te staan, on der voorwaarde, dat zij genoemd systeem vol gen en dit nieuwe product fabriceeren. Hierdoor wordt de regeering dan. in staat gesteld, de grondstoffen voor brood aan te vullen, en den voorraad aanmerkelijk te ver- hoogen. De in 't klein genomen proeven heb ben een gezond product van groote waarde opgeleverd. Een kuilvissclier op de Zuiderzee bleef met zijn net aan een voorwerp onder water vasthechten en rukte een vlerk van een vliegtuig los. Dit was in het vaarwa- ter Noord West van Elburg, waar hij zijn vondst heenbracht. Eenige weken geleden daalde hij Elburg een Duitsch vliegtuig neer, dat geïnterneerd werd. De vlieger stond toen onophoudelijk naar de zee te staren, maar1 hij zeide niets. Mis schien keek hij toen naar een tweede vlieg tuig en is dit toen in zee gevallen en met den bestuurder gezonken. Naar aanleiding van het bericht (uit het „Vad.'O dat de onderhandelingen met Duitschland qvei de le- leveringvansteenkolen weer wa ren afgebroken, heeft het Haagsohe corr. bu reau zich ter bevoegder plaatse om inlichtin gen gewend en vernomen, dat dit bericht vol strekt onjuist was. De onderhandelingen wor den op, normale wijze voortgezet. ---- De gedrukte stemming, schrijft 't „Hbl.'', waarin de onderhandelingen tussohen de Ne derlandsehe en Duitsche regeeringsvertegen- woordigers over de levering van kolen door Duitschland deze week werden gevoerd en welke medé onder invloed van de sceptische stemming, welke, zooals wij berichten, te Ber lijn over het resultaat heersclite, dreigde de besprekingen Donderdag te doen afbreken, is dank zij de groote takt van beid© kanten aan den dag gelegd en den ernstige» wil om tot een goed eind te komen zoodanig verbeterd, dat gisteren de besprekingen weder in het stadium zijn gekomen van vóór de stagnatie van deze week. Dat wil dus zeggen, dat de vrees voor afbreken van de onderhandelin gen thans weder geweken is, en dat men he den de besprekingen voortzet op de basis, welke reeds was gelegd. Do besprokingen van gisteren waren, zelfs weder van dien aard, dat men gisteravond zeer optimistisch was omtrent het resultaat Zelfs vernamen wij, dat men een gunstigen afloop van de onderhandelingen op een der eerstvolgende dagen nit onwaarschijnlijk achtte. Naar de „N. R. Ct.'' verneemt, zouden de onderhandelingen over do levering van Duit sche steenkool naar ons land reeds tot over eenstemming hebben geleid. In verband met de strubbelingen, welke zich hij de onderhandelingen deze week blijk baar hebben voorgedaan, en de onjuistheid der al eerder vermelde berichten omtrent het tot siand'komen der overepkomsten, ontboude men zioh van al te groot optimisme en wach- te men liever eene officieele bevestiging van dergelijke berichten af. Donderdag heeft het hoofdbestuur van den Bond van Kaasproducenten te Gouda beraad slaagd over de moeilijkheden wel ke voor de kaasproduc enten in de laatste weken zijn. ont staan. De vergadering besloot tot het zenden van een adres aan den Minister van Landbouw, waarin dringend verzocht wordt, verbetering te brengen in den noodtoestand. Voor een waarde van hon derdduizenden guldens gaat verloren d_o or indroog. Zeer ernstige verliezen worden geleden door vermindering van de kwaliteit van de geproduceerde kaas die nu bewaard moet worden in een daarvoor juist gevaarlijk jaargetijde. Het vormen van verplichte voorraden voor den aanstaanden winter loopt hopeloos in de war. Voor de kaasproducenten ontstaan ernstige moeilijkheden door gebrek aan bergingsruim- te voor hun product. Men vreest ernstige fi- nancieele moeilijkheden. Deze producten afijn overtuigd, in dezen oorlogstijd hun plicht entegenover regeering en volk te zijn nagekomen; nauwgezet hébben zij voldaan aan elke regeling, hun in het be lang van de voorziening van het Nederland sehe volk opgelegd. Des te onaangenamer doet het hun aan, als zij, zooals thans het geval is, door een uitermate lang durende stagnatie in den kaashandel in ernstige moei lijkheden te geraken. Met genogen nmen zij kennis van het ant woord, dat de Minister gaf op het door het Kamerlid Bomans ingediende vragen; dat antwoord gaf hun althans een aanwijzing, waar de moeilijkhden voor de regeering lig gen. Maar, hoewel overtuigd van den hitteren ernst van het vraagstuk der kolen-voorzie- ning, vragen zij zich nitttemin af. of 'het niet mogelijk is, zoodanige maatregelen te treffen, dat niet eene groep, met name die der kaas- productenten, zoo sterk wordt hiaat als thans het geval is. In verband met het sedert 5 Augustus stopstaan van den kaasexport, waardoor groote voorraden van dit artikel gevormd! zijn en waardoor, vooral op de mindere kwa liteiten een enorme schade geleden wordt, heeft het bestuur van den Algemeenen Ne- derlandsohen Zuivelbond (F. N. Z.) een adres aan den Minister van Landbouw gezonden, waarin gewezen wordt op den noodtoestand en verzocht wordt:. lo. te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk consenten voor uitvoer van kaas worden verstrekt; 2o. dat de mindere kwaliteiten kaas aller eerst worden opgeruimd, hetzij deze in het binnenland worden gedistribueerd, hetzij deze worden uitgevoerd. Sir Edward Carson, lid van het oorlogs kabinet in Engeland, heeft, naar uit Londen aan de „N. R. Ot." wondt geseind, het woord gevoerd aan een informeele lunch, aangebo den aan vertegenwoordigers van dat blad, thans ia Engeland. De nunister sprak zoo stellig mogelijk de geruchten, die wel in Duitschland in om loep zijn geweest, tegen, dat de Britsche regreering voornemens zou zjj'n de neutrali teit van Nederland te schenden. Geen Britseh staatsman, die bif zijn verstand is, zou aeide Oarsoi» zoo iets zelfs njaar in overweging nemen. Hij verklaard de goede betrekkingen met Nederland van geen minder belang te zrjjn voor Engeland, dan de goedé betrekkingen met andere neutralen. Zioh uitlatende over de Nederlandsehe neu traliteit niet enkel Nederlands recht maar ook plicht is, en een plicht, die het bewonde renswaardig heeft vervuld. Naar de „Tel" verneemt, staat een belang» rijkie vermindering van den treinen loop op Zo ridagte wachten. De autoriteiten willen het reizen ,voor genoegen zooveel moge lijk beperken en daar op Zondag vrijwel uitsluitend voor genoegen gereisd wordt, heeft men 'gemeend dat pp dien dag nog heel wat minder treinen kunnen loopen dan tot nog toe het geval is. Men zal derhalve goed doen voor familiebezoeken ie. d. zooveel mo gelijk de werkdagen jte kiezen. De meeete steenfabrikanten in de omgeving van Eindhoven hebben een aan vang gemaakt met het fabriceeren van briquetten uit steenkolengruie lee/n en heide. Zij maken daarbij van huD steen vormen gebruik. Ten vervolge op de beantwoording van dé vragen van den heer Van Leeuwen, betref fende de uitlatingen van Amerika an- sch'e ministers omtrent verkoop van pa tronen en kruid aan eene Nederlandsehe com missie, heeft Minister Loudon, minister van Buitenlandsche Zaken, nog medegedeeld: Hr. Ms. gezant te Washington heeft telegra fisch medegedeeld, dat hij over het in do vra gen bedoelde oncüerwerp aan den secretaris van staat, aldaar, eene memorie overhandigde, houdende uiteenzetting der feiten. Na van deaa memorie kennis te hebben genomen heeft dp heer -Lansing den gezant verklaard dat de gegeven uitlegging hem geheel bevredigd had, dat hij! de geuite beschuldigingen betreurde en toegaf dat de Nederlandsehe commissie volmaakt correct had gehandeld. Op verzoek van den gezant heeft de heer Lansing zulks aan id© pers medegedeeld, en bijna alle belang rijke bladen -hebben de verdediging ©n de rehabilitatie van da oommissie openbaar ge mankt. De Waaldijk is naar JiéA.Wkbkl. voor BLO." verneemt, op Vrijdag; 28 September te Halifax aangekomen: voor zoover bekend heef het «chip. deze haven nog niet verlaten. Naar aanleiding van de stijgende werke loosheid heeft het Steun-Comité besloten zijn^ werkzaamheden te hervatten. Het BureaUi is weder gevestigd in de bovenzaal van „dei Kroon" ingang Ömedestraat, door den heeS^ Brinkmaan welwillend ter beschikking ge- steld. Hier zal Maandag a.a. aanvangende 10 uur 'b morgens voor werkeloozen gelegen* heid bestaan zich te doen inschrijven en in dien het onderzoek tijdig beëindigd is, i« het de bedoeling den daaropvolgenden Za terdag een eerste, uitkeering te doen plaat*] hebbben. lil!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2