BINNENLAND VAN OVERAL 5TAP EN STREEK KERK EbDSCKOOL ORDE EN ARBEID LANDBOUW EN ViSSCHERlJ RECHTSJZAKEN VERSPREIDE^BERICHTEN DRANKBESTRIJDING. R.-K. Middelbaar en Hooger Pnrferwüs te Haarlem. SCHATTEN UIT DE PUINEN. In het verwoeste stadje Yperen bevonden *ich, bedolven onder het puin der stukge schoten woonhuizen en fabrieken, verschei dene machines en mechanische voorwerpen, welke nog waarde vertegenwoordigden. De Belgische genie is er in geslaagd, na zes maanden arbeid, talrijke voorwerpen van waarde uit het puin te voorschijn te halen. Aanvankelijk kon dit uiterst gevaarlijke werk slechts bij dag geschieden, bijkans on der het oog van den vijand, die de stad met grootc hevigheid beschoot. Een tiental genie-soldaten, bijgestaan door een twintigtal man der hulptroepen, hebben het werk verricht, waarbij slechts een van hen werd gewond. Onder de voornaamste werktuigen die langzaam docli gestadig naar de Belgische linie zijn gesleept, bevinden zich: een stoommachine van 250 p.k., twee stoomketels van 15 ton elk, een boorma chine van 7 ton; voorts 40 ton koper, 70 ton lood en 100 ton ijzer, die in 50 waggons naar de Belgische munitieinstellingen zijn vervoerd. Ten einde met de rechten der eige naren zooveel mogelijk rekening te houden, is het groote materiaal nauwkeurig uitge zocht en ingeboekt, vóór dat het over Üe militaire fabrieken werd verdeeld. De waarde van hetgeen op die wijze is ge red, wordt op meer dan één millioen geschat. EEN NIEUW SOORT MACHINEGEWEER. De correspondent van de Times in het Engelsche hoofdkwartier heeft een paarexem pfaren van een nieuw Duitsch machine-ge weer gezien van het Vickers Maxim-type. Het weegt nog geen 30 pond en een man kan het met gemak onder den arm dragen. LICHT BESPARING DOOR SPREEKBE- PERKING. Een eigenaardig offer aan het vaderland heeft de gemeenteraad van Koningsbergen ebracht. Volgens het Berliner Tagebiatt eeft de raad, om licht en kolen te sparen, besloten den spreektijd zonder uitzondering «ot vijf minuten te beperken en de zittingen eoo mogelijk niet langer daa twee uur te laten duren. DE SULTAN VAN EGYPTE, f De Londensche bladen melden, dat de sul fan van Egypte Dinsdagmiddag overleden is. De Times deeLt mede, dat Achmed Foead, de broer van den overleden sultan, hem zal opvolgen. DE SEEADLER. De Daily Mail verneemt uit Sydney: Het Duitsche kaapschip Seeadler, een schip van ongeveer 4000 ton was als Noorsch hout- schip vermomd uit Duitschland vertrokken. De deklast van hout was slechts aan de buitenzijde opgestapeld, zoodat er binnen in een plaats was waarjn de marine-manschap- Cen de bemanning konden kampeeren. Engelsche torpedojager hield het schip aan en stelde een onderzoek aan boord in, maar daar de papieren in orde waren, kreeg het schip als Noor vergunning om de reis voort te zetten. Toen de Seeadler het Zui delijke gedeelte van den Stillen Oceaan be reikte, werd het hout overboord geworpen en begon zij haar operaties. De bemanning be weert, dat zij in korten tijd voor 8 millioen pond sterlkfg waarde aan 6chepen in den £rond heeft geboord. Plet schip kwam zelfs in de nabijheid van de kust van Australië, toen het zjjn eerste schip buit maakte, dat met kolen naar Honoloeloe onderweg was. Toen de Seeadler acht maanden op zee was er wees t, was de kiel stprk aangegroeid en i ds kapitein haar met goed gevolg op t eiland Mopeha op het strand. De be manning en de gevangenen waren druk be zig met het schoonmaken van (le kiel, toen een vloedgolf de Seeadler diep in het koraal eand bedolf. Koloniaal Instituut Het Ko loniaal Instituut heeft zich, daartoe door de tijdsomstandigheden gedwongen, tot zijn leed wezen genoopt gezien te besluiten tot verda ging van de uitvoering van het cenige maan den geleden in ernstige overweging genomen denkbeeld om, ter herdenking van het 300- jarig bestaan van de hoofdplaats van Ned- Indië, in de eerste helft van 1919 te Amster dam ofcn nationaal algemeene koloniaal con gres te organiseeren. NEDERLAND EN DE OORLOG. Een deputatie uit het bestuur der Ver eeniging. van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij heeft gisteren een audiëntie gehad bij den Minister van Landbouw over de te verwachten steenkolenvaart op Engeland. In den loop van het onder houd bleek in tegenstelling met loopende geruchten dat geen enkel schip door de regeering geréquireerd is voor die vaart en dat van regeeringswege geen enkele waar borg hoegenaamd voor de veiligheid der na vigatie in het versperde gebied gegeven wordt. Het Hbld. verneemt uit Rotterdam: Dat de kolenlevering door Engeland thans wel de finitief in orde is, kan hieruit blijken, üat een 13-tal stoomschepen van hier voor het vervoer is opgenomen. De leiding van het vervoer heeft de Scheepvaart- en Steenko- Jemnaatschappij, die, behalve haar eigen schepen, daarvoor andere gebruikt, welke zich vrijwillig daarvoor hebben aangeboden. Het zijn de Zijldijk der Hoü-Amerikaiij.i, de Loppersum van de Stoomvaartmaatschappij Oostzee, de Agneta en Folmina van de fir ma Jos. de Poorter, de Otis Tetroax der firma lludig 1 ieters en het stoomschip Aug i Borremans van de firma J. van Steen. De schepen zullen zwart geschilderd' worden, terwijl de begeleidende sleepboot Wodan een witte kleur zal heb"ben. Wij vernemen dat ide vracht f 15 per ton bedraagt, terwijl de verzekering van het schip voor regeerings- rekening plaats heeft. Naar het Hbld. verneemt, worden in af wachting van het definitief, tot standi komen van de kolenovereenkomst de onderhande lingen tusschen de Nederlandsche en iDuit- sc-he regeeringsvertegenwoordigers over. an dere aangelegenheden voortgezet. De be sprekingen loop en .thans o.ver de levensmiddelen. Renters bijz. dienst meldt aan eenige bla den: De „Morning: Poef' meldt uit Waflhing- ion dat de ,,New;-York-Timee'' de. hals starrigheid bespreekt van de Nederlandsche regeerin en de reedere der (vier-en-tachtig) Ne derlandsche schepen in Amerikaansche ha vens, die de ladingen aan boord, laten, waar ze snel bederven, in plaats van te pogen met de Amerikaansche regeering tot overeen stemming te komen. Het blad wijst er op dat de Nederlandsche regeering zal moeten begrijpen, dat er toeh geen vergunning zal worden gegeven om de ladingen te vervoeren naar Nederland en dat er kans is dot de ladingen in beslag zullen worden genomen als er niet gauw een op- Tossing wordt gevonden. Als de schepen rauw lossen zullen ze aan de kustvaart deel kun- neu nemen. Het geladen graan -begint nu te rotten en bet is dwaas te veronderstellen dat do regeering zal toestaan dat dit graan be derft terwiü bet noodig is voor Amerika en voor de gealiieerden. CRISIS-MAATREGELEN. Het bureau voor Mededeelingen geeft eene uiteenzetting van de moeilijkheden en teleur stellingen waanrode de distributie van goed koop reparatieled er gepaard ging, en zegt dan verderToen in April j J. eene regeling werd ontworpen en kan de gemeentebesturen eene opgave werd gevraagd van de voor et-, jaar benoodigde hoeveelheid reparaitieleder tegen lagere prijzen, mocht nog verwacht al thans gehoopt worden, dat de aanvoer van looi stoffen uit het buitenland zou voortduren, op ongeveer denzelfden voet als het vorig jaar. Het tegendeel is het geval gebleken, gelijk reeds vroeger werd medegedeeld, staat die aan voer op het oogenbük zoo goed als stil. er is lang niet binnengekomen wat men ho-pen. zoo verwachten mocht, en-ook voor de toe komst zal niet op grooten aanvoer mogen ge rekend worden. Verschillende gemeenten hebben ongetwij feld meer aangevraagd dan noodig is. sommi ge zelfs 1 K.G. per hoofd der bevolking. Het behoeft niet uitvoerig betoogd te worden welk een moeite hot kost. onder die omstandigheden een eenigermate rechtvaardige regeling to stand te brer ™en. Er restte nu niets anders dan een rantsoe neer: ng te maken, waardoor althans voorzien zal kunnen worden in de behoeften van hen. dóe in deze het meest hulp noodig hebben- Dit rantsoen hoopt men met de bes looistoffen te kunnen leveren; indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen. Dat er onderscheid ia gemaakt tusschen de hoeveelheden, die ter beschikking v schillende gemeenten worden gesteld, spreekt van zelf. In de g-ootere centra en in fabrieks steden is over het geheel veel moer bobo. aan schoenwerk dan op het platteland, waai men veel klompen draagt. Daar lm'- rantsoen voor iedere gemeente be- i id woidit per hoofd der bevolking, is daar om het rantsoen der plattelandsgemeenten per hoofd der bevolking lager gesteld dan dat der steden en dier induetrieele oentra. De Minister van Landbouw maakt bekend dat hem gebleken ia, dat verschillende hande laren in levensmiddelen en andere handels waren. vermicelli, puddingpoeder, cacao, choco lade. stijfsel enz. opkoopen en tegen abnor male prijzen weder van de hand te doen- De Minister vestigt er nadrukkeliik de aan- diecht op dat onder de tegenwoordige tijdsom standigheden een diergelijke handel minder ge oorloofd is dan ooit en dat ieder, die zich op deze wiize, hetzij aan vasthouding hetzij aan orLisopdriiviing schuldig maakt, zich blootstelt aan inbezitneming en daardoor aan sömtiidi aeer aanzienlijk geldelijk verlies. Bij Kon. besluit is de uitvoer verbo den van papier in alle soorten hetzii als zoodanig hetzij in den vorm van ongebruikte kantoorboeken of schrijfboeken, enveloppen, formulieren of andere dergelijke papierwaren, al of niet gedeeltelijk bedrukt, met uitzonde ring mn drukwerk, boeken, muziekdruk, gra vuren. prenten, platen, speelkaarten en andere papierwaren, die geen handelswaarde als papier als zoodanig bezitten. De Christelijke Mijnwerkersband ontving op zijn desbetreffend telegram aan den Minister van Landbouw, het volgend antwoord van de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappel- vereeniging: „Naar aanleiding van uw nevenvermeld schrijven tot dien Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel gericht telegram hebben wii de eer u mede te deelen. dat de burgemees ters verplicht rün voldoende aardappelen te bestellen voor- alle ingezetenen, zoowel voor directe consumptie als voor opslag door gemeente voor den wiinter. Gelegen heid voor wint or opslag door particulieren kan niet worden gegeven." i Uitde Ao-ta Apostolic a e Sedis. De 10«aflevering van diitVaticaansehe tijdschrift be vat 't motu proprio. waarbij een commissie werd inge.c^W^j om de canons van de Codex authen tiek te verklaren. Overigens vinden wii in de gewone benoemingsliist de reeds vermakb- benoeming van Mgr. M. P. J. Möllmann. vicaris-generaal van het bisdom Haarlem tot protonobarius apoetolicue ad instar participan- tium. Pries ter-Kruis verbond. Van hoog geachte zijde schrijft men ons: Onder goed keuring van Z. D. H. den Bisschop van Bre da had Dinsdag de oprichtingsvergadering plaats van het Priester-Kruisverbond in het Bisdom Breda. Dit Kruisverbond heeft ten doel, bekwame leiders te vormen voor de R.-K. Drank- weer. Ter vergadering, die geleid werd door majoor-aalmoezenier Huys, hield Dr. Ariëns een rede over de taak van den priester ten opzichte der drankbestrijding, waarna pater Kusters, eerste directeur van het St. Gerlachus-sanato- rium ie Heer, een uiteenzetting gaf over het liefdewerk der redding van drankzuchtigen. Tal van andere geestelijken uit de Sohriëtasbeweging, als pater Ryken, pater Ermann, pater Marius en directeur Simon is, woonden de vergadering bij, terwijl de HoogÉerw. vicaris-generaal van het Diocees een waardeerend slotwoord sprak, Reeds honderd priesters uit het Bisdom, secu- lieren en regulieren, hebben zich bij dit geeste lijk drankweerbatatjon aangesloten. Een dergelijk Priester-Kruisverbond bestaat ook in het Bisdom Roermond, terwijl in net Bis dom Den Bosch er eerlang een zal worden op gericht. Aan een gevaar ontsnapt,. Op do bovenverdieping van een woning te Delft rook men des morgens een sterke gaslucht. welke uat de slaapkamer van een zekeren heer S. bleek te komen. In den nacht was een gewicht, van de gaskroon gevallen, zoodat de kroon was gezakt, en het gas wellicht uren in de slaapkamer was gestroomd- Doordien hij de gewoonte heeft steeds met open vensters te slapen, kwam de heer S.. die nog te bed leg. er met een lichte duizeligheid af. Het stormweer. Tengevolge van de hevige regens dier laatste dagen ie d« Groote Beek te Barneveld buiten haar oever» getreden. v, aardoor tal van landerijen diep onder water gezet ziin. Vooral aan de nog te volde staande aardappelen is hierdoor groote ecliade aange richt. Drijvende gevonden. Gistermiddag ontdekten eemige voorbijgang©™ een kind dat drijvende in de Roosendaalsche Vliet bii de Ravenbrug lag. Onmiddellijk werd het opge haald en bleek het kindje van zekere C. uit de Badhuis-straat te zijn. dat ongemerkt in de Vliet was gevallen. Het was bewusteloos doch spoedige geneeskundige hulp kon de levensgees ten gelukkig weer cpwekken De duisternis. Te Leermens (Gr.is g-ip+^ren de arbeider Kort tengevolge van de duisternis, in het Kanaal verdronken. Men meldt ons uit Emmer Com-pascuum: Gistermiddag is hier het lijk opgehaald van den ongeveer 50-jarigen J- K., die Zondagavond door de duisternis misleid, te water was ge raakt. en verdronken. Gisteravond is aldaar ook het lijk opge haald van den 69-jamgen S,., die eveneens Zon dagavond te water was geraakt. Aardappelendistributi e-w e e. Het wil in verschillende plaatsen nog niet te bost boteren met de distributie van aardappelen. Te Rotterdam o.a., waar Dinsdag do distributie zou beginnen, werden do huismoeders teleur gesteld met de m-ededeelmg. dat de regeecrings- aardappelennog niet gearriveerd waren er dat zij waarschijnlijk zelfs deze week nog niet zullen komen. Wanneer do distributie nu wèl zou beginnen, wist men aan het distributiebe drijf nog niet mede te doelen. Ook te Zaandam en Amsterdam waren Dins dag nog geen re geer in gsaard appel en aangeko men. In de hoofdstad nam de gemeente van particuliere handelaars een bela-n.grlike voor raad over. zoodat toch, zii het op meer beperk ten voet, godis-tribueerd kon worden. Maar gisteren, toen er wèl aardappelen te Amsterdam waren, kwam er aldaar een andere kink in den kabel. De aardappelenecheppers eisohten het scheploon van 154 op 2% cent te brengen, doch de grossiers weigerden diit. Zii woigetren dit niet zoozeer om het bedrag, doch om er tegen gewaarborgd te ziin. telkens door nieuwe eischen Van do ziide der losse aardappel- werkers to worden geterroriseerd. Van d der grossiers werd Voorts verzekerd, dat de Ico nen der losserè per week circa 40 bedragen, het niet toestaan van dien halven cent per mud geenszins beteek ent het niet gunnen van een menschw aardig loon. doch met het herhaalde lijk in strijd met de aangegane overeenkomst toepassen van de „directe actie" langer voort- werken met deze menschen niet mogelijk is, wanneer aan hunne eischen wordt toegegeven. Het gevolg was.... staking der scheppers en.... gemis aan aardappelen bii den maal- tijd. Slechts enkele schepen werden er ge-loet- Dit geschiedde aan de „Mee-rmarkt" (bii de Mamix- etraat) ondier leiding van den hoer Content, directeur van de (soo.-dom.) arbeiders- coöperatie „De Dageraad". d-oor eigen personeel van „De Dageraad," ten behoeve van de Centrale Keuken en de zieken huizen, terwijl in den middag ook gelost werd voor de winkels van „De Dageraad". Boven dien waren grossiers en winkeliers hier ook zelven aan het loesen. Er ia dus weer heel wat misère in do aard appelen-distributie. Het algemeen beleid b andermaal in dezen niet zoo snugger als het particulier initiatief altijd is. Want dit zorgt wel op tijd klaar te wezen. Vrachtboot gezonken. Gisternacht is een met vrachtgoed-eren geladen motorboot van de firma Van Leeuwen en Varenkamp te 's-Gravenha.ge' op het Ka-germeer gezonken. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. doch do m-aterieelo schade is belangrijk. Schokker gezonken. De op de Waal liggende schokker „Hendnika" van J. d. L. te Ros3um is in den nacht door een schip aange varen en gezonken De uitgezette kuil werd girootendeels vernield. L. had niets verzekerd. Kauwende vrouwen, 't Is al een heel oude gewoonte, dat ao ga r n a-1 e n pels tors in Stellendam hun werk niet kunnen verrichten of ze moeten iets in hun mond hebben om*te kauwen, zulks zeker in navolging van de bij vele mannen onmisbare tabak. Vroeger hadden de petstens dan ook geregeld epn stukje spek in hun mond. Daar dit laatste editor moeilijk te krijgen is tegenwoordig, is men naar andere kauwprod-ueten om gaan zien enook iets gevonden- Voor dat doel worden thans ge bruikt. waskaareen en schemerlichten. Vandaar d-at men de meeste pellers en pe-ls-ter-s ziet kauwen bij al het lichtgebrek dat bestaat, op deze noodverlichting. Als een bewijs dat dieze „damee" nogal wat kunnen verorberen, diene. dat een huismoeder, die meende dat zi' nog een pak kaarsen bezat, tot de minder aan gename ontdekking kwam. dat haar kauwzieke dochters ze hadden opgepeuzeld. Zouden hiervoor soms aparte bons moeten worden uitgereikt! Gesmokkelde kolén gestolen- Een landbouwer te Schore, die van een schip per 40 H.L. kolen had gekocht, kwam den vol genden morgen, toen hii ze uit een roeiboot wilde lossen, tot die ontdekking, dat de kolen verdwenen waren, en vermoedelijk zijn gesto len, In beslag genomen. De politie legde beelag op 1000 K.G. rogge dlie ten vervoer in een schip te Bergen-op-Zoom in do haven was geborgen voor de gemeente Miiddeliburg. De rogge was afkomstig van een landbouwer te Wouw. Een vervalacht paspoort. Een Nederlandsoh zeeman, die in Augustus van En geland een paspoort kreeg om naar Nederland terug te keeren. met de voorwaarde dat hii weer naar Engeland zou komen, is daar c-i- tanga gevangen genomen, toen hii aan boord van een Nederlandeoh eoip te Londsn aan kwam- Hii had ziin paspoort vervalacht. door de bovenbedoelde voorwaarde netjes weg te wer ken. De man is nu door den rechter tot een half jaar gevangenis veroordeeld. „Hbl." Diatributievaria. Te Zwartsluis ligt een schip met aardappelen, 's Middags om vier uur komt de schipper een winkel binnenstap pen en zegt: Hét nu ben ik toch moei" „Zoo," zegt een daar aanwezige bezoeker, „ben jo moe schipper?" v „Ja. nou beu", ia het antwoord. „Ik lig hie- mot een schip aardappelen en mag maar 10 Kilo te-gelijk afleveren. Nu ben ik bezig de menschen hun winterprovisie in dpu kelder t brengen, maar moet '/oo ontelbare keeren met mijn bakje met 10 K.G. aardappelen loopen." Te Zwolle bedient een groentevrouw in een straat haar klanten. Do eerste klant n-eenr ook 10 K.G. aardappelen, de tweede ook en zoo vervolgens. Wanneer do laatste klaart) be diend, begint het goede mensch weer bii dei oeireten klant het voorgeschreven kwantum af te leveren, tot de kar leeg is. 't Is de vraag, of dit de bedoeling van den minister is ge weest. 1' raud© met broodkaarten. Wegens fraude, geploegd bii het verstrekken van brood kaarten, ia te Maastricht één ambtenaar ont slagen en werden vervolgens vier ambtenaren van het levensmiddelenbeidriif te Maastricht ontslagen. Slecht gewicht. Nadat Maandag avond wegens te w-ednig gewicht door de po litie bij den bakker J. Schuurman te Steenwiik een i ge brood en in beslag waren genomen, word Woenedagmo-rg-en op een vollen oven met rog gebrood bii hem boslag gelegd. Het brood, d-at 28 H.G. mocs-t wegen, had door elkaar slechts een gewicht van 20 H.G. D ij k b r e u k, Op Wieringen heeft de storm den zeedijk van don polder Waar-Nieuwland over een lengte van pl.m. 8 M. zwaar bescha digd. De steen glooiing is voor een groot deel weggeslagen. Polderjongens, die aan die verhooging der dijken werken, ziin onmiddellijk begonnen het gat met zandzakken te dichten, waardoor op het oogenblik verder gevaar is bezworen. De landerijen in den polder leden tot nu toe geep schade. Veevoederartikelen. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat veevoe derartikelen, die in de maand October wor den toegewezen, tegen de navolgende prij zen door de Regeering zullen worden gele verd Mais f 18, haver f 18, erwten en boonen- piksel f 18, kanariezaad f 18, Amerikaa ische lijnkoeken f 25, per 100 K.G., basis onbe paalde merken van La Platazaad gesldgen, bepaalde merken en soorïeu ook schilfers, naar gewone verhouding. Zemelen, grind en gries, zoowel gemengd of ongemengd f 14 gerstafval 12, fca- verafval f 10, Regeeringsvoermeel f 15.50, per 100 K.G. Eenvoudige beleediging. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond gisteren een caféhouder uit Zaandam terecht .wegens eenvoudige beleediging van een kassier aldaar en een advocaat te Am sterdam. Beklaagde had op 14 Juni op het Dam rak te Amsterdam strooibiljetten verspreid en doen verspreiden, waarin hij bedoelde heeren voor „oplichters" en „bandieten" had uitgemaakt. Lioe de vork in den steel zit, bleek ter terechtzitting niet, maar zooveel kwam wel vast te staan, dat eenige jaren geleden tus schen beklaagde en den kassier een proces was gevoerd, en dat in dat proces door den Hoogen Raad een arrest werd gegeven, waar uit beklaagde afleidde, dat hij het proces gewonnen had en hem een belangrijke som was toegewezen, op de afdoening waarvin hij tevergeefs wachtte. Dit schijnt de aan leiding tot de beleedigingen te^zijn geweest. Beklaagde zeide dat beleediging bij hem niet voorgezeten heeft; wel de zucht om recht te verkrijgen. Eerst als aan het arrest van den Hoogen Raad worclt voldaan, zifl hij bevredigd; zijn, zei hij. Het O. M.v mr. JoriBsen, eischte wegens eenvoudige beleediging f 10 boete of tien dagen hechtenis. Beklaagde trachtte zich nog uitvoerig te verdedigen. Uitspraak 23 ^ctober a.s. ff Een schitterend begin. Goed begonnen, half voleind! Als dit spreekwoord waarheid bevat - en dat doet het zeker dan mag met vreug de worden vastgesteld, dat de tot 6tandko- ming van Middelbaar- eventueel Hooger-on- derwijs te Haarlem reeds half verzekerd is. Want de gisteren gehouden vergadering, om te geraken tot de oprichting eener ver- eeniging met dit doel, mag niet alleen een goed doch een waarlijk schitterend begin lice- ten. Niet alleen, omdat de vereeniging of stich ting, of welke vorm van zedelijk lichaam dan ook zal worden gekozen, tot stand kwam; niet alleen omdat er, staande de veigadering voor een bedrag van lö.flnO werd getcekeud: maar ook en vooral hierom, dat de keur van Roomsch Haarlem in grooten getale ter ver gadering was verschenen en unaniem van een geestdrift blijk gaf, die een ware ver kwikking moest zijn voor ieder Roomsch ge moed. In deze vergadering klopte zóó krachtig de pols van Roonisebe samerhoorigheid, Room- sche geestdrift voor het hoogere en van Roomeeh bownstzijn van kunnen en kracht, als maar zelden wordt waargenomen. En het was verheffend te zien, hoe die geestdrift ook reeds huiten Haarlem, in de naaste omstreken, is opgewekt. De heer van Gent uit Beverwijk kwam im mers getuigem dat ook daar het plan tot op richting van Ttoomscfhe Middelbare en Hoo gere scholen te Haarlem met dc grootste in stemming was begroet! Het Röomsche eiland, waarvan Haarlem het centrum en de hoofd stad ie, zal dus ongetwijfeld in zijn geheel kraclitigen stsun bieden. Zóó staan we met een keurkorps van 60.000 man, vast-aaneengesloten eu machtig van wil om het groote doel te bereiken. Ja, waar lijk, het begin is goed, het begin is schitterend geweest. En de menschen wien de leiding in handen werd gegeven, zijn niet gewend half wprk te doen. zoadat we én wegens hnn doorzettings vermogen. én wegens de geestdrift iW r.noofl mogen vertrouwen, dat het eïmblop] met voortvarendheid «n volharding zal worden nagestreefd. Eu spoedig bereikt. Dat geve God! Een vijftigtal heeren. uit de élite van Haar lem'e Katholieken, had gisteravond gehoor gegeven aan de. uitnoodiging om de plannen te hespreken tot stichting van scholen voor R.-K. Middelbaar en Honger Onderwijs te Haarlem. De vergadering werd gehouden in de Gus- kenszaal van gebouw .Hint Bavo" en onder de aanwezigen waren o.m. de HoogÉerw heer Deken G. H. F. Stoffels, de Hoogeerw heer Plebaan. H. F. J. Rikmenepoel, dc Zeer- Eerw. heer B. Schrandt, bisschoppelijk in specteur over 't onderwijs, en eenige Eerw. heeren geestelijken. Voorts, zooals reeds ge zegd, een uitgelezen gezelschap leeken. De ZeerEerw. heer pastoor H. J. T. Wentzel. oen der onderteekenaars van den oproep, «prak een kort inleidend woord, waarin Z.E. natuurlijk zijn voldoening uitsprak over de schitterende opkomst, schitterend ondanks het slechte weder. Dan memoreerde hii in 't kort hoe de plan nen tot deze bespreking waren gerjipt en noemde den heer A. A. Swolfs, secretarie der gemeente IIoemist6d€, als de man, van wifn riet initiatief, het in#ear>mlen stuk in de „N. H. Ct.", was uitgegaan om hier in Haarlem R.-K. Scholen voor Middelbaar onderwijs te stichten. In kleinen kring werden de plannen reeds breed besproken en daar meende men dat een grootere bijeenkomst moest worden uitgeschreven. Hart gehoor dat aan die uitnoo diging is gegeven, meende pastoor Wentzel, toonde voldoende, dat er sympathie voor de plannen bestaat. Dan verkreeg de heer A. A. Swolfs. die de leiding der vergadering in handen bad, hot woord en zeide dat hii reeds onmiddellijk, na plaatsing van het ingezonden stuk. een dertigtal adhaeeiebetnigingen had ontvan gen, en in engeren kring was ook groote in stemming betuigd met de plannen. Hi.i memo reerde met genoegen de ondervonden mode werking van de „N. H. Ct.''; van de „Maas bode" en de betuiging van instemming van de heeren Sterck, Roodnat, Vintges. De heer Swolfs ontkende geenszins dat groote finan- cieele zorgen aan de uitwerking van bet plan verbonden zijn, maar wees op andere plaat sen, waar eenzelfde plan in wording is of reeds uitgewerkt, zooals te Rotterdam, te Til burg, te Den Boseh en meende te* mogen eon- cludeeren dat 'n algemeene drang tof me dere ontwikkeling bii de Katholieken is wa.-.Y te nemen. Ook te Haarlem is de instennniun met de plannen groot. De kosten van het ou derwijs zijp hoog, doch spr. hoopt dat de grondwetsherziening de kosten voor 't lager onderwijs minder zwaar zullen maken en dat dan meer gold vrii zal komen voor boven bedoeld onderwijs. Ten slotte zeide hij dat de Radhoudstichting zorgt voor ons hooger on derwijs, maar dat voor 't middelbaar onder wijs iedere plaats vau beteekenis zelf moft zorgen. Spr. verduidelijkte nog dat. -oer Ge initiatiefnemers van hooger onderwj - spre ker niet bedoeld worclt het universitaire on derwijs, maar het gymnasium of het Lyceum. De heer Swolfo gaf daarna een kleine kos- ten-berekening van de exploitatie eener H. B. S. en nam als voorbeeld Haarlem, Hilver sum en Alkmaar. In Haarlem werd aan dat onderwijs uitgegeven ƒ.323.000 en boekte men aan ontvangsten 84.000 in Hilversum wa ren deze cijfers resp. 65000 en 16000; in Alkmaar 47000 en 16000. De kosten wor den dus voor een vierde ongeveer gedekt door de ontvangsten. Voor het gymnasium zijn deze cijfers iets gunstiger. Een vast plan. hoe het R.-K. onderwiis hier zal worden, heeft men nog niet. Wellicht is een 3-jarige H. B. S. het meest gewenscht; misschien een Lyceum, misschien een H. B. S. en Gymna sium. Een definitief plan zal moeten ontwor pen worden wanneer de vereeniging bestaat en er een definitief bestuur zal ziin. 't Doel, waarvoor de veroen. wordt gesticht i« zoo ruim mogelijk gehouden. Ter vergadering was ook aanwezig de heer Blomjous, uit Tilburg, waar sinds 4 Septem ber een R.-K. Lyceum in gang is. De beer Blomjous gaf als penningmeester van die Stichting eenige kostbare inlichtingen en practisehe wenken over de inrichting en de exploitatie van het R.-K. Lyceum in Tilburg. Hii verklaarde zich gaarne immer bereid des- gewenseht inlichtingen te verschaffen. De in lichtingen van den heer Blomjorus gaven aanleiding tot het stellen van eenige vragen, terwijl de spreker ook zoo vriendeliik was zijn gegevens in handen van het voo-lóopig bestuur achter te laten. Den heer Blomjous werd Voor ziin actieve belangstelling hartelijk dank gebracht. Dan stelde de voorzitter de vraarr of dé aanwezigen zich in beginsel konden vereeni- gen met het plan om hier te stichten een vereeniging of stichting tot oprichting £,n instandhouding van R.-K. scholen v> r R K. Middelbaar en Hooger onderwiis te Haarlem, Het antwoord daarop was toestemmend en alle aanwezigen verklaarden zich in begmoe! bereid lid te worden van deze vereeniging of «tichting. Daarna werd bij acclamatie het v lgende voorloopig bestuur gekozen: Voorzitter: An ton Leeuwenberg; Secretaris: J. Roodnat, penningmeester: B. J- v- van Hees: Not R. C. van Oranenhurgh, Dr. E. A. M Or Mr. IJagemeijer, C. N. Hin, Th end. Tanzen Hz., Jos. van Liemt, G. Pastoor, M. van Poll, Oscar Smit, A. A. Swolfs, Mr. W. Westerwoudt, Mr. A. Povel. Een nadere algemeene vergadering zal worden belegd om de vereeniging definitief te stichten en om de statuten te behandelen. Een stormachtig applaus verwekte de mo- de-deeling van den heer van Hees, dat hij hem reed* was ingekomen een '©drag ap f2000 voor de stichting. Bij den heerSwolfS kwam voor hetselfde doel een bedrag vad f150 in en bij den heer F. H. !M. v. d-' Griendt een toezegging van jaarlijks föO^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2