HET ZAL NIET LANG MEER DUREN nrnwrwmmmr t Auch y auf Euch kommt es an! Zeichnet Kriegsanleihe! VAN OVERAL STAD EN STREEK THIJS SEN EN REITH KERK EN-SCHOOL SPORToEN spel iiWiiijHiHiitiiaiiHfTriHniuiiiiiiiiiiiiiHiHiiHmiiiiHiiHiHHiiiaiainwMtfiaiiitaitunnfliHHHiiigBiiaBmniiBüiiiinüimmHr^ I LANDBOUW EN Vio- S* I, 1 silliiilll!lllllillll!llllliHllllllHHIlllllllllllHllll[ll!llllHm!limiHlililllllli!IHlllilll!i!ltH!Hliii|||Hj[i|||ii|i|||)iiiiillimi[||llHilH!|[|l[||||H|fi Bis zou hebben kunnen ontstaan. Waar schijnlijk steekt hier veel meer achter, dan de regeering toelaat, dat gepubliceerd wordt. De eerstvolgende dagen zullen waarschijn lijk licht' in deze geheimzinnige, kwestie brengen. De „Daily Mail" beschrijft de geheele voorgeschiedenis van het geschil en zegt, dat Engeland tot dergelijke drastische dwang maatregelen moest overgaan, nadat alle ge wone methodes van optreden waren uitgeput. Een speciale corr. van dit blad zegt: Het Britsche veto op de overbrenging van de ■Nederlandsche telegrammen naar en van allle Öeelen der wereld is nu in volle kracht en zal worden gehandhaafd tot de Nederland- fcche regeering toegeeft. Volgens deze corr. zou het waarschijnlijk zijn, dat een aanzienlijke hoeveelheid zand, grint en ander materiaal, dat België werd Ingevoerd, niet van Duitsche maar van Hol- landsche herkomst was. De „Daily Tel." is er over ontstemd, dat He maatregel der Engelsche regeering, het afbreken der telegrafische gemeenschap met [Nederland, werd genomen zonder dat het publiek vooraf daarvan verwittigd was, zoo adat aan den eigen handel schade werd toe gebracht. In een hoofdartikel schrijft de „Manches ter Guardian", dat de geallieerde». hun po litiek jegens Nederland dienen te verklaren. „De geallieerden, zegt het blad, wensclien een volledige blokkade met zoo min moge lijk ontberingen voor de Neutralen, met na me voor Nederland, dat bijzondere aan- spraak op hun consideratie heeft.' Het blad hoopt, dat Cecil de eerste ge legenheid de beste zal ingrijpen, om de blokkade-politiek van Engeland aan het par lement voor te leggen. De ambtenaren te Washington spreken het gerucht tegen, dat de handel tus- Bchen Amerika en Nederland zou zijn verboden. Zij veronderstellen, dat dit gerucht het gevolg is van de vrees voor de mogelijkheid van een dergelijken maatregel, Welke men in Nederland koestert. Het wetsontwerp voor het buitenge woon oorlogscrediet voor het twee de halfjaar 1917 is naar tien Baad van State verzonden. Naar het „Hbld." uit goede bron ver neemt, heeft de regeering thans de beschik king gekregen over meer dan voldoende echeepsrüimte voor den aanvo.e.f van de stee nu o le n uit Engeland. Hadden verschillende reederijen in Rot terdam reeds vrijwillig schepen ter beschik king gesteld, thaus zijn ook de Amsterdam- sc-ho reederijen niet bij de Rotterdamsche achtergebleven. Besprekingen met vertegen woordigers der Amsterdamsche reederijen gevoerd, hadden tot resultaat, dat thans voldoende scheepsruimte voor den aanvoer beschikbaar is. De Mb." verneemt echter uit vertrouw bare bron, dat de vaart van Nederlandsche schepen van Nederland op Engeland is stop gezet. Hieruit mag geconcludeerd worden, dak van een voorziening van Engelsche kolen in de naaste toekomst nog geen sprake kan' zij n. Hei® stopzetting hp.ndt vesrband met de hangende kwestie tnsschen Nederland eu Engeland. Door gebrek aan materialen zuilen een 40- tal werklieden van-de afdeeling smederij van de fabriek van de Kon. Maatschappij „De- Schelde", te Vlissingen, voortaan des Maan dags. niet werken. De fabriek liigtersbleek te Enschede is hedenmorgen stopgezet, wegens gebrek aan grondstoffen; hierdoor zijn weer ruim 1000 arbeiders werkloos geworden. CRISIS-MAATREGELEN. De Broodkaarten van de 30ste week zijn geldig van Dinsdag 16 October tot en met Vrijdag 26 October. In de Zaterdag te Utrecht gehouden verga dering vgn de Permanente Commissie in za ke crisis-maatregelen deelde de voorzitter, de heer C. Smeenk uit Arnhem, aan de vergade ring mede dat ernstig overwogen wordt het broodrantsoen van 11 dagen terug te brengen tot 9 dagen, in verband met de vermenging m,et aardappelmeel. Naar de „Tel." verneemt heeft de regeering thans aan de spoorwegdirecties de vereisch- te toestemming verleend, om geduren de den winter de treinen niet te verwarmen. De huurcommissie te Eindhoven heeft reeds meer dan 500 huurverhoo gingen van woningen afgekeurd. Nog meerdere hon derdtallen wachten op een beslissing. De nieuwe beperkingen van het goederenvervoer op de spoorwegen, vermeld ih ons jongste nummer onder het Laatste Nieuws, gelden ook voor het bestelgoed, zoodat met ingang van heden voor de genoemde artikelen alle vervoer per trein is stopgezet. De minister van Landbouw heeft bepaald dat verboden is bak- en braadvet en margarine te verwerken le. in producten van bakkerij of banketbakkerij; 2e. in hotels, restaurants, sociëteiten en daarme de gelijkstaande inrichtingen bij het bereiden van spijzen. Het Bureau voor Mededeëlingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat de afgifte van een half ons fhee op b on No. 1 en van 2 ons kof fie op bon No. 2 der thee- en koffiekaart in het tijdvak van 1531 October alleen betrek king heeft op den verkoop door den winke tier aan den consument, niet op de aflevering van den handelaar aan den detaillist. Laatst bedoelde aflevering is voorhands verboden; ter zijner tijd zal daaromtrent eene voorzie ning worden getroffen. Mochten er detaillis ten zijn wier voorraad op bons werd uitver kocht voordat die voorziening is afgekon digd, dan kunnen zij zich tot het T. en K.-D. wenden. Voorts moge er aan herinnerd worden, dat de verkoop van koffie en thee aan werkge vers, die gewoon waren thee of koffie koste loos aan hun personeel te verstrekken, wel voorloopig blijft toegestaan, maar alleen tot zoodanige hoeveelheden als waarvoor vooraf een machtiging van het Riikedietributiekan- BK>£ voor theeën, koffie ie verkregen. dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze FRANSCH, DUITSCH of ENGELSCH TE LEEREN en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.50 per maand ontvangt U wekelijks een blad dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zijt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. De Cursussen vangen aan 1 Nov. a.s., ook voor de vakken Algebra en Meetkunde, Ned. Taal en Rekenen en Boekhouden. 5533 Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeren. A. F. G. LEIDER1TZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, Witte de Withstraat 23, AMSTER_ DAM. - Telefoon Zuid 4072, Werkgevers die met zoodanige thee- en koffieverstrekking wensehen door te gaan, hebben zich dus tot dat kantoor te wenden. Onder verwijzing naar de aan de gemeente besturen gerichte circulaire van 22 Septem ber j.l. betreffende aardappelen distributie, waarin wordt medegedeeld, dat „de voor reserve te bestemmen soorten nader zullen worden aangewezen," brengt de Minister van Landbouw ter alge- meene kennis, dat hiervoor zijn bestemd de Roode Stars, Blauwe Eigen heimers en daarmede gelijk te stellen soorten, alsmede partij en daartoe aan te wijzen door de Aardappel- ver eenigtng. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat verbodenisstof, kaf, ofuit- schoonsel nit granen, peul vruchten en handelsgewassen af te lever en, tevervoeren of te doen vervoeren Bij circulaire heeft de Minister den Bur gemeesters o.a. verzocht aan bovenbedoelde beschikking ruime bekendheid in hunne ge meente te geven en door middel van Rijke en gemeentepolitie toezicht te doen houden, dat geen verboden aflevering of vervoer plaats vindt, door inbezitneming onverwijld in te grijpen. KUNSTDRIJVERS Haarlem - EDELSMEDEN fichoterweg 'Z Vervroegd Voorschot B ij z. Ond. De „St. Ort." bevat het Kon. Besl. van 9 Oct.: Met afwijking van het bepaalde bij art. llbis van het Kon.' besl. van 13 Nov. 1905 (St.bl. 303 en 2 Juni 1910 153), kan door den Minister met het onderwijs belast, aan 't bestuur van de bijz. 1. s., hetwelk heeft doen blijken aanspraak te zullen maken op Rijksbijdrage, bedoeld in art. 59 der L. O.- wet, over 1917 en dat, naar het oordeel van den Minister, dringend behoefte aan kasgeld heeft, een vervroegd voorschot op die Bijks- Dijdrage worden verleend tot een bedrag van ten hoogste zestig ten honderd van de laatstelijk aan dat bestuur toegekende Rijks bijdrage, indien dat bestuur een daartoe strekkend verzoek aan dien Minister indient, en zich daarbij bereid verklaart tot terug betaling van hetgeen eventueel bij voor schot te veel mocht worden genoten, voor de nakoming van welke verbintenis twee door voornoemden Minister goed te keuren borgen behooren te worden gesteld. In dit verzoekschrift behoort te worden vermeld 't bedrag van het verlangde vervroegde voor schot, zoomede waarom en in hoeverre drin gend behoefte aan kasgeld bestaat. Indien het eene schooi betreft, welke voor de eerste maal aanspraak maakt,op Rijksbij drage, wordt het vervroegde voorschot bere kend over het vermoedelijk bedrag der Rijksbijdrage over het jaar 1917. De Limburgse he mijnwerkers. Het aantal mijnwerkers in de Limburgsche mijnen be droeg op i September j.l. 15,311, tegen 14.580 op 1 Augustus en 12.967 op 1 Sept. 1916. II a a r 1 c mB 1 a u w-W i t 4—2. Het liet zich aanzien, dat het geplas en gemodder van ver leden week op het H. F. C.-terrein, thans op den Schoterweg herhaald zou worden, 't Was weer 'n droevige Zondag en wij riilen reeds bij. de gedachte, eenige uren onder die ongewilde hemeldouche te moeten staan. Maar't viel nogal mee. Slechts 'n regenbuitje van eenige minuten kwam het voet balgenot even verstoren. Het Haarlem-veld was trots de vele regens der laatste dagen in goede conditie. Tien minuten na tvveëen blaast de heer Bisseiinde „beginnen Blauw-Wit is geheel volledig, daaren tegen moet Haarlem den steun missen van Jur Haak en Daan Houtkooper, die, om het maar meteen te zeggen, schitterend door Brakel en Hordijk wer den vervangen. Blauw-Wit trapt af; echter nemen de roodbrocken spoedig den bal af en besluiten een krachtigen aan val met een prachtschot van Houtkooper's voeten, dat echter juist naast gaat. De Blauw-wittcn zijn eenigszins zenuwachtig, maar spoedig weten zij zich te herstellen en ondernemen talrijke krachtige aan vallen. Uit een dezer weet v. Diergem te Amster dammers de leiding te geven; het blijkt dat een groot aantal supporters met hem' is meegekomen want het-doclpunt wordt luide toegejuicht. De rood- broeken doen alle- mogelijke moeite om gelijk te maken; eens weet Houtkooper te doelpunten, doch een groote teleurstelling is het voor de Haarlem mers, als het punt wegens buitenspel, terecht iiiet wordt toegekend. Echter kort- hierop begaat een de' B. W.-spelers een fout, iets buiten het geheiligde gebied; de toegekende vrije schop wordt door Tekelenburg, via een der tegenstanders, in het doel geplaatst, 'n Zeei1 gelukkige goal! Het wordt spannend; aan beide zijden wordt hard gewerkt en we krijgen vele staaltjes mooi voetbal te zien. Even voor de rust moedigen de B. W. supporters hun mannetjes nog eens enthousiast aan en dit heeft waarlijk succes want wederom geeft v. Dieregem zijn dub de leiding. Rust 1—2. De Amsterdamsche supporters zijn in extase; ze rekenen vast op de victorie, doch ze vergeten blijk baar, dat Haarlem nu de goal aan dec .ScbdtarweS moet „in-spelen." Het 1» opmerkelijk dat de rood- broeken in dat doel de mesete goaltjes weten te fokkeri. Onmiddellijk na tig hervatting allen de; Haar lemmers nu onstuimig aan; de B. W.-keeper toont zijn talenten; toch kan hij niet verhinderen dat Donker onder luid gejuich, uit een worsteling voor doel, den gelijkmaker in 't net deponeert. 22. De roodbroeken hebben nu den smaak te pakken! Onder leiding van hun eminent spelenden Captain Hout kooper gaan ze er telkenmale snel van door, zoodat het Amsterdamsche doel telkens in groot gevaar verkeert. Kees en-Martin ondernemen keurig samen-, spelend een aanval en.v. Brake! zet de kroon op het werk door den bal over de uitgeloopen kee per in het net te koppen! 32! Het publiek is in de wolken; de roodbroeken zijn niet meer te hou den en Blauw-Wit staat vrijwel machteloos, v. d. Kluft Sr. worut zóódanig in 't nauw gedreven, dat hij geen anderen uitweg weet, dan den bal met de hand te bewerken. De hier natuurlijk op volgenden strafschop wordt door invaller Brakel in een doelpunt omgezet. 42 Nu hebben we 't mooiste gedeelte van den strijd gehad; een det Blauw-Witten moet het veld ver laten wegens een kwetsuur. De roodbroeken leg gen zich nu op verdedigen toe en bij de Amster dammers is de fut er uit. Onder groot enthou siasme van het Haarleiftsche publiek, blaast de scheidsrechter voor de laatste maal. Bij de gasten de keaper v. Dieregem de besten. De gebroeders v. d. Kluft hebben we wel eens beter gezien. De roodbroeken allen uitstekend; Hout kooper Fortgens en Tekelenburg waren hier de uit blinkers. Ten slotte een pluim voor Donker en Brakel voor hun stevig doorzetten. De heer v. Bisseiinde leidde den Wedstrijd naar behooren. „TOON." UITSLAGEN. Westelijke afdeeling. ie Klasse. A Haarlem: HaarlemBlauw Wit 42 Rotterdam: V. O. S.-H.-V. V. o2 Den Haag: H. B. S.Hercules 4—2 Amsterdam: AjaxH. F. C. 32 B Amsterdam: AmstelV. V. A. 14 Rotterdam: D. V. S.Dordrecht 22 FeyennoordS. V. V. 21 Schiedam: HermesR. F. C. 13 Hilversum: 't_GooiA. F. C. 31 Reserve ie Klasse. Amsterdam: BI. Wit IIHaarlem II 23 Haarlem: H F. C. II—A. F. C. II 1—3 2de Klasse. A Velseroord: V. S. V.D. E. C. I3 B ZaandamZ. V. 1Stormvogels 11 Hilversum: HilversumAjax L 24 De stand luidt thans: Westelijke ie klasse A. Haarlem 4 3 I 14—3 7 1.75 Blamv-Wit 4 3 1 10—4 6 1.50 H. V. V. 5 3 1 1 n50 7 1.40 Ajax 3 2 1 7—5 4 1.33 W. K L. 5 2 12 97 5 1. Sparta 2 - 2 33 2 1. D. F. C. 2 1 1 23 2 1. £U1<* 4 1 1 2 5—10 3 0.75 u. V. V.3 I 2 2—S 2 0-67 V. O. C. 5 x 13 46 3 0.60 H. B. S. 5 1 4 916 3 0.60 Hercules 4 1 3 6—10 2 0.50 AJAX—H. F. C. 3—2. De Amsterdammers hebben gistere# in een span- nenden wedstrijd onze blauw-witte Haarlemmers geklopt. Doch op 't kantje af; tot enkele minuten voor het einde bleef de stand gelijk. De eerste goal is voor Ajax, als Gupfert na slechts eenige minuten spelens fraai inzet; Aajtx vergroot dezen voorsprong spoedig door v. Dort. De Amsterdammers zijn voortdurend op de Haarlemsche helft; slechts eenige malen weet H. FC. door te breken doch zonder resultaat voorloopig. Vóór de rust komt echter nog een tegenpuntje en wel als Laan, die keurig speelde, den Ajax-doehnan weet te verschalken. Na rust is H. F. C. in veel betere conditie. De strijd is nu spannend en gaat vrijwel gelijk op. Weer is het Laan, die voor de Haarlemmers scoort en aldus de partijen op gelijken voet brengt. Hard wordt ge zwoegd om de wi'nnende goal. Deze is ten slotte voor Ajax, als de Haarlemsche doelverdediger een ver schot door zijn handen laat glippen, 't Mooie span nende wedstrijd. De bokkerijders of Duitsche deserteurs? Te Blerick, voornamelijk on der de gehuchten Boekend en Wielder, komen den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen voor. Rijwie len, schoenen, aardappelen, alles van eenige waarde, is van de gading der dieven. De politie vermoedt met een heelen bende te doen te hebben, die zich in de bosschen schuil houdt. Lucifers. Doordat de geregelde stoomboot- dienst Amsterdam/Gothenburg sedert 15 September j.l. stop gezet is, heeft een importeur van Zweed- sche lucifers een motorschoener in ballast uitge zonden om lucifers van Zweden te halen voor het- verbruik in Nederland. Deze boot is dezer dagen behouden aan de Handelskade te Amsterdam aange komen. Het m ij n c n g e v a a r. Te Westkapelle zijn weder twee mijnen aangespoeld en tegen den dijk gesprongen, hetgeen nu vier in een week maakt. Vooral door een der laatste mijnen is veel schade aangericht, maar gelukkig ook nu weder alleen van materieelen aard. Onder de gemeente Wissenkerke spoelde eveneens weder een mijn aan. Door de ontploffing van mijnen is aan de bazalt- glooiing onder Borrendomme en Flauwers nog al schade toegebracht. Geschenk aan H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft welwillend aanvaard een door een 17 jarig meisje, N. van Meenen, verpleegd in het Ned. Herv. Weeshuis te Den Haag, fraai geborduurd vuurschermpje. In mooie kleuren is op een wit fond het Koninklijk wapen aangebracht. Het vuurscherm werd dezer dagen op de Bazar ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat het Weeshuis gedurende 50 jaren in het'gebouw aan de Hooftskade is gehuisvfct, ten toon gesteld. Gevaar! ijk snoépgoe d. Te Amsterdam een negenjarig meisje na het gebruik van snoep goed, onwel geworden. Het kind is door een agent geleid naar een zittinglokaal van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. De Gezondheidsdienst stelt een onderzoek naar, bedoeld „snoepgoed in. Snitfrfrr i m JRualanö "~A*pï; 9 Gegijzeld. Een expediteur te Rot ter - De ontploffing van 1 Oct. Op het verzoek om mededeelingen omtrent In den avond van Maandag I October waargenomen trillingen ontving het Meterorlogisch Instituut te De Bildt ruim 80 berichten, bijna alle uit het westelijk deel van Noord- en Zuid-Holland, voorts een uit Utrecht en een uit Wageningen. Naar aanleiding hiervan deelt het Instituut mede: Een paar berich ten hebben blijkbaar betrekking op den geschut- strijd in Vlaanderen. Het lijdt geen twijfel, dat de waargenomen trillingen het gevolg zijn van een ontploffing in een munitiefabriek in een noordelijke stad van Engeland, waarvan een Reuterbericht van 2 October melding maakte. Het midden van noordelijke Engeland ligt ongeveer 550 K.M. van De Bildt, uit de bestudeering der ontploffing in Kent (Zuid-Oost-Engeland) -van Zondag 2 April 1916 is gebleken, dat de door den seismograaf opge- teekende storing zich met de snelheid v4n het ge luid in de lucht heeft voortgeplant. Het geluid legt in drie seconden ongeveer 1 K.M., in een minuut dus 20 K.M. af -Gegeven den tijd van waarneming te De Bildt 9 u. 18 m. 30 s. is uit den afstand van verschillende plaatsen tot de aangenomen plaatsen der ontploffing af te leiden hoe laat ongeveer de trillingen moeten zijn waargenomen. Da door de waarnemers opgegeven tijden zijn in het algemeen daarmede wel in overeenstemming. Opgaven, die •een groot vertrouwen verdienen, doordat terstond op klok of horloge werd gekeken, waarvan vrij juist bekend was hoeveel het voor of achter liep, komen op 1 of 2 minuten na overeen met de berekende tijden. De door de "Ontploffing veroorzaakte en aan de huizen medegedeelde trillingen brachten voor werpen in huis, die in min of meer los verband daarmee zijn, als ramen, die eenigszins los in de sponning zaten, schuifdeuren enz. in trilling, deuren sloegen dicht of open, opgehangen voorwerpen be gonnen, te slingeren; op deze wijze vinden de waar genomen verschijnselen een eenvoudige verklaring. Een uitvoeriger bericht zal later worden gepubli ceerd. Enorme distributie overtredin gen. De recherche te Rotterdam heeft in pakhui zen aan de Paul Krugerstraat, den Breeden Hilledijk en de Cronjéstraat aldaar in bezit genomen 500 kisten stijfsel, 340 kisten maïzena, 700 kisten zeep, 180 kisten gecondenseerde melk, 420 vaten cacao, 200 balen peper, 120 pakken cacaoboter, 20 vaten lijnolie, 95 kisten met flesschen slaolie en eenige manden met potten jam.' Een en ander vertegen woordigend een waarde van honderdduizenden gul dens. In verschillende pakhuizen voornamelijk in het Westen der stad, zijn nog in beslag genomen 60 kisten gecondenseerde melk, 300 kisten pudding poeder, 500 kilo thee, een aantal vaten olie, kisten met cacaoboter en 200 K.G. vet. Verder zijn bij eenige winkeliers partijen haring in beslag genomen, wegens overtreding van den maximumprijs. Voorts heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den koekbakker G. v. B., te Overschie, wegens het vervoeren van 54 vaatjes margarine en 1 kist vermicelli in een gesloten wagen met vervalscht consent. Hij had het vervoerbewijs van de N. O. T. vervalscht, door van 200 K.G. op het consent 1200 K.G. te maken. En zulke overtredihgtn worden niet alleen in Rot terdam, maar ook herhaaldelijk zij 't dan van minderen omvang in verschillende plaatsen ont dekt. Het blijkt, dat die O.-W.-jagers allerminst reke ning houden met het lugubere karkater van hun be drijf, waarmede zij de voedselvoorziening en de voortzetting van "Verschillende industrieën in de waagschaal stellen; alleen maar om zelf te halen wat er maar te halen valt. Dagelijks toch krijgen we nog berichten onder *de oogen over het stopzetten van bedrijven, wegens gebrek aan grondstoffen, aan kolen, aan olie of benzine enz. Te hopen is 't daarom, dat de justitie 'die ongeoor loofde practiiken maar eens krachtig zal bestrijden door het opleggen van zware straffen, dam is gisteren gegijzeld wegens verschul digde ooriogswinstbelasting. De bedoelde persoon werd dezer dagen failliet verklaard. Nood der t ij d e n. In een der Haagsche bladen wordt geadverteerd: Wie lielpt een Gouden Echtpaar, wier bruidsdagen 12 Oc tober ingaan, aan een weinig petroleum, opdat ze deze dagen niet in de 'duisternis moeten doorbrengen. De inbraak te He'eze. Op de gloeilampenfabriek te Eindhoven is nog een derde deserteur gearresteerd, die medeplich tig is aan den inbraak met mishandeling in de villa van dr. van der Meijle te Heeze bij Eindhoven. Ook te Bergeijk is een deserteur gearresteerd. Vcevoeder. Het bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening in staat het vol gende mede te deelen: Voor varkens is geen voedsel in dezen winter te wachten, voorzoover dat uit het buitenland moet worden betrokken. Voor melkvee zal de stalvoedering met Amerikaansche lijnkoeken karig moeten zijn. Alle krachten worden ingespan nen om voedsel voor paarden bij bedrijven van land bouw, handel en industrie in gebruik te kunnen distribueeren; gedeeltelijk hangt dit af van "hetgeen na de aan landbouewra terug te geven granen uit eigen verbouw nog beschikbaar zal komen uit den binnenandschen oogst; voorts zijn plannenhin be werking, melassevoeders van Regeeringswege te doen distribueeren. Voerbieten, mangelwortelen en dergelijke waarvan een ruim beschot is te wachten, zullen door de „Bieta", een daartoe opgerichte en onder regeeringstoezicht werkende vennootschap, worden gedistribueerd. Suikerbieten zijn als veevoe der reeds beschikbaar gesteld. Veehouders zullen de gelegenheid deze voederartikelen te bestellen, nie' moeten laten voorbijgaan. Voor kippen wordt d nood steeds meer nijpend; om het voedselgebrek kan voor dit pluimvee niet meer voeder worden ver strekt dan tot nu toe het geval was. Een Centraal R.K. Land- en Tuin- bouwbureau te Den Haag. In be- stuurskringen van de Diocesane R.-K. Land- en Tuinbouworganisaties zijn plannen aanhangig tot het stichten van een Centraal-Bureau te Den Haag voor de bestaande diocesane centrale's der Land- en T uinbou wbonden. GEMEENTELIJKE WONINGBOUW, B. en .W. schrijven aan den Raad dat zij de vraag of het bij tien than6 in deze ge meente heerschenden woningnood ook wen- sohelijk kan zijn, van gemeentewege over te gaan tot den bouw van arbeiderswoningen bevestigend hebben geantwoord. „Hoewel kan worden geconstateerd, schrij ven B. en W. dat .tie in deze gemeente be staande woningbouwvereenigingen er naar streven om in den bestaanden woningnood zooveel mogelijk te helpen voorzien, welk streven door ons ten zeerste wordt gewaar deerd, toch moet erkend, dat het werken van die vereenigingen op een enkel punt niet in staat zal zijn in de naaste toekomst af doende vermindering van den woningnood te bewerkstelligen. Wij hebben hierbij in zonderheid het oog op de behoefte aan wo ningen, bestemd voor groote gezinnen, daar de ervaring, vooral in den laatsten tijd op gedaan, heeft geleerd, dat bij den toenemen- den woningnood het juist voor groote gezin nen s'teeds moeilijker wordt eene gesWiikté woning te verkrijgen. Het bouwen van een groot complex van dergelijk soort woningen komt ons echter om meer dan één reden minder wenschelijk voer, waarom wij dan ook die woningen liever in groepen (b.v. vier) over de ver schillende deelen der gemeente zouden zien verspreid. De gemeente heeft evenwel niet de be schikking over alle voor dit Üoel meest geschikte --terreinen. Moet met de uitvoering worden gewacht, tot de gemeente zich de beschikking over de noodige terreinen zal hebben verzekerd' dan zal geruimen tijd verloopen vóór (0 den bouw kan worden overgegaan. Dit overwegende hebben wij gemeend reed® thans een voorstel te moet-en doen, om te komen tot uitvoering van een gedeelte der bij ons in voorbereiding zijnde plannen. Dit gedeelte betreft het bouwen van 24 één gezinswoningen, bestemd voor bewoning door groote gezinnen, op een terrein, gelegen tus* schen ae Van Oosten de Bruijnetraat, de Schreveliusstraat en da Allanstraat. Met hes bouwen dezer woningen zou reeds e«er spoe* dig kunnen worden begonnen. Blijkens eene globale raming zullen da bouwkosten bedragen f 2800 per woning- Wordt bij dit bedrag geteld de waarde vari den grond (verhoogd met de kosten van ti® reeds aangelegde straten), dan bedraagt do prijs per woning ruim f '4000. B. "en W. vragen voor dat tioel ter bö* schikking van B. en W. te stellen een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2