goedkoope brandstoffen. Verbod vervoer "binnen land" OVERSCHOENEN. FA T. VAN VEEN BUITENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, Verbod vervoer, verkoop en aflevering ^^TerPent,in- 1INSDAQ IS OCTÖBER mi 24STE JAARGANG 9465 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN! PER KWARTAAL f 1,75; PER WEEK I3i/, CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,12» VERSTREKKINQ VAN Medegebracht moeten worden aan slagbiljet plaats, dir. belasting en de brandstoffenbons of kwitanties van den handelaar. 5559 ZIJLSTRAAT 19 - HAARLEM. - Kleeding en Meubelmagazijnen. De Gemeentebesturen van HAARLEM, BLOE- MENDAAL, HEEMSTEDE, BENNEBROEK, HAARLEMMERLIEDE, SPAARNDAM en SCHOTEN maken bekend, dat door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald 1. de verkoop, de aflevering en het vervoer van terpentijn is verboden; 2. het verbod sub 1 gesteld is niet van toe passing voor zoover het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. De gemeentebesturen voornoemd vorderen schriftelijke opgaven 'an hen die terpentijn voor hun bedrijf of voor lening van derden onder zich hebben. Deze opgave moet uiterlijk vóór of op Zater dag 20 October 1917 worden ingediend aan de Gemeentebesturen of Distributiebedrijven der Gemeenten waar de voorraden zich bevinden, toet vermelding van naam en woonplaats der gerechtigden tot die voorraden. 5562 stof, kaf of uitschoonsel uit Granen Peulvruchten en Handslsgewassen, De gemeentebesturen van HAARLEM, BEN- NEBROEK, BLOEMENDAAL, HAARLEM- AIERLIEDE, HEEMSTEDE, SCHOTEN en SPAARNDAM maken bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald: DIT VERBOD GELDT NIET VOOR: Het is verboden, stof, kaf of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgewassen af te leveren, te vervoeren- of te doen vervoeren. a. voor aflevering of vervoer op last van een Regeeringscommissaris voor de Rijks- graan verzameling, het Comité van graan handelaren te Rotterdam, de Commissie voor den graanhandel te Amsterdam en de firma Van Stolk's Commissiehandel te Rotterdam; b. voor afleveringen of vervoer van partijen, die geadresseerd zijn aan een Regeerings commissaris, de Veevoederfabriek „Zuid- Holland", te Schiedam, of aan de firma van Stolk's Commissiehandel te Rotter dam. Onder GRANEN wordt verstaan: wintertarwe zomertarwe, spelt, winterrogge, wintergerst, zo- mergerst, haver, evene en boekweit. Onder PEULVRUCHTEN worden verstaan: Veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen-, waalsche-), alle soorten groene erwten, inbegre-. pen gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Onder Handelsgewassen worden verstaan - ka- oariezaad, koolzaad, raapzaad, boterzaad, deder- zaad, blauwmaanzaad, lijnzaad. 5563 ff Het uitgaanvan Buitenlieden. Zeer terecht wordt in het Weekblad Too- heel en Bioscoop gewezen op het groote gevaar, dat gelegen ia in het „uitgaan" onzer buitenlieden, als zij de stad bezoeken „Zij gaan uitI" Komen in Amsterdam, Rotterdam oi' den ■Haag, en zonder informatie richten zij zich direct, overdag naar de eerste de beste bios coop of wel 's avonds naar een dito schouw burg. Men is dan uit. Men slikt onzedelijke flims en hoort de schunnigste en vuilste dubbelzinnigheden Uit den aard der zaak zijn de dorpelingen, toinder dan de stedelingen, thuis jn deze 'genheden van vermaak en ontgaat hun eens een vuiligheid of dubbelzinnigheid. d is echter slechts een kwestie van tijd J".routine. De „kunstenaars" pogen wel zoo didelijk mogelijk te zijn én het duurt dan J** niet lang of de provinciaal is er thuis »gemet" ten volle van het hem aange- genot'. tfeliif een iny1°e<J hefc bijwonen van der- best Vertooni-ngen op het overigens rustig feiliaa,n van velen dier eenvoudigen uytoe- d' ^boeft hier niet nader uiteengezet. de gemakkelijke verbinding inet irj-cfi-n6n< t,ram zitten Zondagsavonds in tic 1 s-cuen de schouwburgen en biosco pen vol met „buiten"-menschen. Vooral dé laatsté gelegenheden zijn, als in donker gehulde gelegenheden van ver maak, al bijzonder in trek. Wij kunnen gerust zeggen dat Zondag en Maandag de schouwburgen en bioscopen het van de buitenlui moeten hebben. En zij zien en hooren dan van alles. Praat nu niet van de landelijke onschuld. Zoodra zij den-smaak te pakken hebben, we ten zij al heel gauw de „beste" gelegenheid op te zoeken. Onze recensenten weten dit positief en staan verbaasd over de lichtvaardigheid, heid, waarmede de jongens en meisjes van buiten deze, feitelijk verboden, gelegenheden van vermaak durven bezoeken en nog meer over het gemak, waarmede de schunnigste voorstellingen en dubbelzinnigheden worden ontvangen en verwerkt. En waai' gaan de mannen 's Maandags na het „zaken doen," gewoonlijk heen? Zeker, er zijn loffelijke uitzonderingen, maar voegen wij er direct bij, het zijn met recht „uitzonderingen". Daartegen dient o.i. gewaakt en is het noodig maatregelen te treffen. Welke? De beste oplossing zou zijn dat men zich onthield' van het bezoek van schouwburg en bioscoop. TTet blad wijst er dan op dat degenen die dit middel niet willen toepassen goed zou den doen „Tooneel en Bioscoop,' te lezen. Tot op zekere hoogte: ja. Maar beter nog is het als onze buitenlie den de advertentiés en verslagen onzer plaat selijke en gewestelijke Katholieke bladen volgen, omdat daarin alléén de goede of althans toelaatbare stukken en films plegen besproken te worden. Want het is nu eenmaal een feit, dat voor omervarenen de bespreking van bedenkelij ke stukken en films, zooals dit in „Tooneel en Bioscoop" geschiedt, óók een gevaar op levert, zoodat bij niet weinigen de uitwer king wel eens geheet anders zou kunnen we zen dair bedoeld en beoogd wordt. WERELDBRAND IN VLAANDEREN EN ART0IS - DE VOÓR- TEEKENEN VAN DEN I2EN IS0NZ0SLAG DE DUITSCHERS Op OESEL IN MACEDONIË Terwijl in de Yperenbocht de artillerie-strijd voortwoedt, zijn de Engelschen in de van ouds bekende vechtstreek ten Oosten van Atrecht tot een partiëelen aanval (zij zelf spreken van een raid") overgegaan, die 65 gevangenen ople verde doch ten slotte hoogstwaarschijnlijk niet is het'begin van een grooter offensief, doch slechts een poging tot afleiding. Aan de Isonzo neemt de gevechtswerkzaam heid weder in sterke mate toe en zijn de voor teekenen waarneembaar van een nieuwen 8iag; dien de Italianen echter onder zeer ongunstige omstandigheden zullen uit te vechten hebben, daar de Oostenrijkers thans in het Oosten vrij wel de handen vrij hebben, vooral nu de Duitsche landing op Oesel een groote bedreigng kan wor den voor den Russischen rechtervleugel. Het gaat daar op Oesel dusver van een leien dakje. De voornaamste plaats, Arendsburg. is reals in Duitsche handen. Omtrent de rol aoor de Duitsche vloot gespeeld, wordt uit Berlijh nog nader gemeld: Het schijnt dus wel, dat de Russische Oostzee- vloot. Kerenski's „welsprekend beroep" ten spijt, al evenmin een betrouwbare strijdmacht is als het landleger. Indien de Regeering geen gebruik weet te maken van de gunstige omstandigheid, dat de Russische winier een 5-tal maanden betrekkelijke rust zal brengen, om de tucht door krachtige maatregelen te herstellen, zal het voorjaar wel haast zeker, de ineenstorting van Rusland brengen. In Macedonië zijn er voortdurende verschijnse len, die op grootere plannen kunnen duiden, welke echter uitblijven. Een Engelsch communi que meldt nu weer: „Schotsche troepen voerden in den ochtend van 14 October een geslaagden raid uit naar het dorp Homondos, vijf mijlen ten Zuid-Westen van Seres. „Na een hevig gevecht werden 143 gevange nen gemaakt en drie machinegeweren veroverd. Onze verliezen waren zeer gering." De omvatting door Albanië schijnt te stokken; men verneemt er althans niets meer van. DUITSCHLAND. SOCIAAL DEMOCRATISCHE PARTIJ- DAG. De sociaaldemocratische partijdag, wel ke Zondag te Wiirzberg gehouden werd, is de eerste sinds meer dan vier jaren. De „Vorwarts'' schat het aantal partijgenooten, die de voorafgaande 'rede van Scheidemann aanhoorden, op minstens 2000. Velen, die nimmer op een partijdag ont braken, zag men thans niet meer ip de rijen der 350 gedelegeerden. Zij belmoren thans tot de partij der onafhankelijke socialisten, of vonden den dood op het slagveld. Het congres werd geopend met een vredes lied. Namens het pari «comité hield Frcnden- herg (Wiirzberg) een toegejuichte welkomst- rede. Hij wees op de actie, door de „Erobe- rungspolitiker tegen het ijverige vredes werk der sociaal-democraten, en legde er den nadruk op, dat aan het hoofd van deze te genbeweging de grootste munititefabrikant staat. Verder doen schoolhoofden, leeraren en beambten, die reeds lang den leeftijd voor den vaderlandsehen hulpdienst achter zich hebben, hieraan mede. Spr. deed uitkomen, dat men de beteekenis dezer actie niet mag onderschatten. Tot voorzitter werd gekozen Ebert, uit Ber lijn die de eigenlijke openingsrede uitsprak. Aan den brandenden wenseh naar vrede, zeide hij, kunnen ook de stokerijen der „Ero- borungspoditiker'' niets veranderen. Een groot deel van de haat, waarzin en wraaklust, waardoor de openbare meening der geheele wereld vergiftigd is, is veroor zaakt door de Al-Duitschere. Juist hun onge breidelde actie en hun gewetenlooz eisefien hebben er toe hijgedragen den vasten wil van den vijand, om de overwinning te behalen, buitengewoon op te zwiepen. De beste bescherming tegen toekomstige aanvallen wordt (geboden door verzoening met den buurman (Zeer goed!) Met de poli tiek van de gepantserde vuist moet het voor goed gedaan zijn. (Stormachtige toej.) Wanneer heden een stemming onder het volk gehouden kon worden, dan zonden negen tienden zich verklaren voor een vrede door vergelijk. Wij beroepen ons er op; dat de groote meerderheid van ons volk. in 't va derland en aan het front achter ons staat. (Algemeene instemming) In dit bewustzijn zullen wij met alle kracht strijden tegen ver overingsplannen en voor een vrede van recht en vergelijk. BTNNENLANDSOHE POLITIEKE VER HOUDINGEN, zijn door de laatste debatten in den Rijks dag schril belicht. (Zeer juist!) Wanneer schade is - toegebracht aan de Duitsche be langen, dtan treft de verantwoordelijkheid daarvoor alleen de regeering (Algemeene stormachtige toejuichingen). De man, die hot trotsche woord gesproken heeft: ik laat mij de leiding niet uit de handen nemen (scha terend gelach), is geen leider; zijn onhan diglieid heeft liem van de eene pijnlijke situ atie in de. andere gebracht. Het eenige re sultaat van zijn proeftijd van drio maanden is éen groote hoop scherven. (Algemeene instemming). Onze uitdaging tot Micliaëlis, Helfferich e.n vou Capelle blijft van kracht. Michaëlis be- tcekent: de ineenstorting van het gevolgde regeeringsstelsel. In dezen moeilijken tijd mogen de zaken van het rijk niet langer uitsluitend worden overgelaten aan hen, op wier benoeming het parlement niet den min sten. invloed heeft, en wier keuze veeleer afhangt van geheime kracht, toevalligheden en zelfs van misverstand. Wij moeten heb ben een regeering van den volkswil, ecu re- geering, die moedig on krachtig optreedt te gen de gewetenlooze belangen najagers. (Stormachtige toejuichingen). Op de scherpste manier moet verzet wor den gevoerd tegen de milifc&risaf ;c van dn ze politieken. (Langdurige stormachtige toejui chingen). De partijdag werd hierop voor geopend verklaard. VERSPREIDE ^BERICHTEN NIEUWE ONTHULLINGEN. De „Daily Telegraph" verneemt uit New- York: De vroegere Amerikaansche gezant te Constantinopel Morgenthan publiceert in de „New-York World" een artikel waarin hij betoogt, dat do oorlog geen toevallige ge beurtenis was, zooals Duitsche propagandis ten over de gehele wereld wi'lea doe 1 voor-, komen, maar een zorgvuldig uitgewerkt plan, dat uitgevoerd werd. Morgenthan eindigt: De keizer heeft op de conferentie te Berlijn in Juli 1914 Üen tijd bepaald voor het uitbreken van een oor log. De keizer had een onderhoud met de leidende staatslieden, militaire bevelhebbers en voorname financiers. Deze laatsten vroe gen twee weken uitstel om op de wereldmarkt voordeelen te behalen. Op 18 Augustus 1914 bracht Morgenthan een bezoek aan Marquis Pallavicini, don Oostenrijksch-ilongaarschen gezant te Kon- stantinopel om hem zijn gelukwenschen aan te bieden met den 84sten verjaardag van keizer 'Krans Joseph. Hef gesprek kwam on den oorlog. Pallavicini zeide, dat toen hii in Mei den keizer beaocht, deze hem zeide, dat de oorlog onvermij lelijk was, we gens den toestand op den Balkan. Aartshertog Frans Ferdinand werd 28 Juni vermoord, maar reeds eenige weken te vo ren verklaarde de OostenrijksChe keizer aan den Oostenrijkschen gezant in Konstanti- nopel, in vertrouwen, dat de oorlog onver mijdelijk was. Morgenthan verklaart verder, dat de Duit sche gezant te Konstantin.opel hem in een vlaag van enthousiasme over de aankomst van de „Göben" en de „Breslau" medcdeeL- de, dat de oorlog was vastgesteld op een conferentie te Berlijn, onder voorzitterschap van dén Keizer. Mangenheim overhandigde daar een rapport over den toestand in Tur kije. Moltke en von Tirpitz, benevens de leiders der Duitsche financieele wereld, spcorwegdirecteuren en vooraanstaande in- dustcieele persoonlijkheden, namen aan deze conferentie deel. VERRLOREN ENGELSCHE VAARTUIGEN. De Engelsche admiraliteit meldt: De mijnenveger „Begonia", waarvan in langen tijd1 niets werd vernomen, moet met de gansche bemanning als verloren worden beschouwd. De gewapende handelskruiser „Champag ne" is in den grond geboord. Vijf officiereu én 51 man zijn omgekomen. De Algemeene Staatspartij. In een te Amsterdam gehouden druk bezochte vergadering van de Algemeene Staatspartij is o.m. besloten den 11 dam „Algemeene Staatspartij" te handhaven, ondanks de er kenning dat de A. S. P. eigenlijk geen partij is in den gewonen zin en de naam dus tot misvatting aanleiding kan geven. Nog in deze maand zouden de afdeelingen Utrecht en Den Haag worden gesticht. De rechtspositie van de Bijzl on derwijzers. In het Bisdom Breda is eene cqpimissie samengesteld om de reehtsjmitie van den bijzonderen onderwijzer te bestudse- ren. Ze bestaat uit de ZeerEerw. heer A. van Meel, professor aan het Klein-Seminarie „Ypelaar" en de heeren J. Verbeeten, dis trictsschoolopziener te Breda, J. v. Berg te Huiten en A. Krinkels te Bergeu-op- Zoom. Schandelijk. Onder dit opschrift schrijft de heer P. Dissel aan de Msb.: Met de aanhoudende Westenwinden en re genval, kunnen de sluizen van den Polder Elerland op Tèxel wederom niet spuien, on is het gevolg dat een groot gedeelte van het Polderland ouder water staat. Alle tarwe en rogge die gezaaid is, ver rot in den grond, rerwijl de schade door het water aangericht, aan te velde staande bie ten, aardappelen en groenten enz., zeer groot is. De Polder kan door een stoomgemaal, gemakkelijk worden drooggehouden, waarom het bestuur van den Polder dan ook heeft be sloten een Stoomgemaal te bouwen. Daarbij rees echter een geschil met een achtergelegen Polder; dit geschil zou, naaf wij vernemen, door Gedeputeerde Staten op lost worden. De kwestie is zeer gemakkelijk te rege len, doch reeds over de 10 jaar wordt door het Polderbestuur en Gedeputeerden, op de meest langzame wijze aan de zaak „ge werkt", en nog steeds hunkeren wij naar den bouw van een Stoomgemaal. Weer verrot alles, wéér staat het land onder water. Ho* lang nog??? Vooral met het oog op de schaarschte aan levensmiddelen in dezen tijd, lijkt het ons thans dubbel dringend, dat hier van Overheidswege eens krachtig ingegrepen wordt, en dat er een einde wordt gemaakt aan de wijze, waarop zoo een vruchtbare Polder verwaarloosd wordt. Bond van groote gezinnen. Te Nij megen zal op initiatief van den heer M. H. Jansen een bond van groote gezinnen wor den opgerichtr- De oprichtingsvergadering zal binnenkort plaats hebben. De rondreis der Engelsche ge ïnterneerden. Zondag zijn te Amster dam de 15 Engelsche £Cinterneerden aange komen, om van daaruit, onder proteotoraat der „Vcreeniging tot verbreiding van ken nis van Nederland in den vréemde", de rondreis door ons land te beginnen. De ontvangst had plaats in het „Zeemans huis", waar, bij ontstentenis van den voorzit- zitter der vereeniging, prof. mr. J. A. van Hamel éen begroetingswoord sprak. Daarbij wees de professor er op, dat het de bedoe ling was dén gasten te toonon, dat Holland meer is dan oen land van* aardige antiquitei ten, dat er meer ia te aanschouwen dan Marken alleen, dat ook hier de energie geens zins is verdoofd, 't Is niet vrij van ironie, zeide hij, dat wij dezen tocht beginnen op een moment, dat uwe regeering ons een dor grootste moeilijkheden bereidt, welke een handels land kunnen treffen. Onzerzijds zij deze excursie een represaille-maatregel van de goede soort. (Toejuichingen). Hierna vereemgde de gasten zich aan een lunch, hun door het bestuur van het „Zee manshuis" aangeboden. NEDERLAND EN DE OORLOG. Pas sedert kort is door onze regeering de uitvoer van papier verboden en toen men het berioht daarover in ons blad van 1.1. Donderdag las, zal menigeen zich de vraag hebben gesteld: „was dit dan nog noodig?" De hcoisollende papierschaarschte in ons land toch, waardoor hot drukkersbe rijf in het algemeen, maar het krantenbedrijf wel in 't bijzonder, in allerlei moeilijkheden al is geraakt, deed zeker ieder vermoeden, dat van een uitvoer van papier uit ons land wel geen sprake zou kunnen zijn. Toch was dit wol het geval en Frankrijk Barteljorisstraat 27 TEL. I77G behoorde daarbij tot een van onze groote afnemers. Tijdens den oorlog werd hot be Irijf der Fransche papierindustrie dikwijls belemmerd door het gebrek aan arbeidskrachten. Als gevolg daarvan ging het vaak bezwaarlijk de dagbladpers van papier te voorzien en teneinde daarin nu verbetering te brengen, werden de invoerrechten op dit artikel met CO pet. verlaagd, terwijl reeds in Augustus 1915 eene wet tot stand kwam, waarbij de invoerrechten op drukpapier met 95 pet werden verlaagd.' Deze verlaging geldt ook voor chemische en mechanische lioutstof, be stemd voor de fabricage van drukpapier. Als gevolg van deze wét daalde het ver dragsrecht op drukpapier van frs. 10 op 5C centimes per 100 kg. en dat op droge me chanische houtstof van 1 Franc tot 5 cen times. De invoer uit Zweden, Noorwegen en Nederland nam in verband met boven bedoelde wetswijziging aanzienlijk toe. Volgens mededeelingen van de „Svensk Export", in een beschouwing over de Fran sche papier-industrie, was men midden 1916 te Parijs weer ruimschoots van papier voor zien. De groote bestellingen der dagbladen bleven dan ook achterwege. Binnenlandsch zoowel als buitenlandseh papier werd weer overvloedig aangeboden, zoo lat eéne p r ij s d a 1 i n g niet uitblijven kou. De ze ging zelfs zoover, dat enkele fabrieken uit eigen beweging hare productie begonnen ii te krimpo.n. Frankrijk importeerde in 1916 135.000.000 kg. papier, ter waarde ivan meer dan frs. 200.000.000, Uit deze gegevens blijkt wel overvloedig, dat een uitvoerverbod van pa pier ook voor ons land dringend noodzake lijk was. Ten gevolge van gob rek aan grond stoffen heeft de directie van de Neder- landsche Plantenboterfabri'ek te Amsterdam zich genoodzaakt gezien tegen 28 Octooer a.s. hare arbeiders van de ofdeeling „per serij", ongeveer 100 man, te ontslaan. Gisteren heeft te Den Haag, naar wij nog in een gedeelte van onze vorige oplage heb ben vermeid, in de „De Lairessezaal", de 0 p- richtingsver gadering van de Ex port-Centra le plaats gehad. De Minister van Landbouw, die de verga dering leidde heette de aanwezigen welkom en deelde mede dat het kapitaal van vijf millioen ver overteekend bleek. De concept- statuten werden hierna jn behandeling ge bracht en met enkele wijzigingen, hoofdzake lijk van redaotioneelen aard, goedgekeurd. De Minister merkte verder op, dat uit 'den aard der zaak aan aandeelhouders zou wor don overgelaten de commissarissen te kie zen, doch dat -de Regeering het wenschelijk achtte, dat de verschillende geroepenen van belangen, onder de aandeelhouders vertegen woordigd, zooveel mogelijk ook hun verte genwoordiging zonden in het college van commissarissen, vandaar dat de Régeering zich had gedacht eene indeeling in vijf groe pen, t. w. Handel en Industrie, Landbouw, Tuinbouw, Geldhandel en Indische belangen Aan deze vijf groepen zou worden gevraaga driec ommissanssen voor elke groep aan te wijzen, terwijl verder nog vier commissa rissen zouden moeteu worden benoemd lot van die vijf groepen cn vertegenwoordigen de: 1. de Nederlandscke Gemeenten; 2. de Consumptie Coöperatie; 3. de Arbeidersbe weging georganiseerd in het N. V. V., de S. D. A. P. en do Socialistische Coöperaties; 4. de Arbeidersgroepen zooals die zijn geor ganiseerd in de Permanente Commissie tol behartiging y&u crisisbefangen, opgericht door de verschillende Katb. en Christ, werk- liedenbonden. Voorts zullen worden benoemd één Re geeringscommissaris voor financiën, één vooi oorlog, één voor marine, één voor koloniën, één voor buiterflandsche zaken en twee voor landbouw, enz. Op voorstel van de regeering werden ver volgens benoemd tot leden van de directie de heeren 'C. van Lennep, secretaris van den Nedarlaudsekcn Tuinbouwraad te 's Gra- venliago; Joh. G. Ileije te Bloeinendaal; K. Hqysinga, oud.directeur van Bierbrouwerijen te 's Gravenhage; A. den Arend, directeur van het Rijks Centrual Administratiekantoor voor Levensmiddelen te 's GravenhageJ. L. La Gro, te 's Gravenhage, laatstgenoem de met de speciale bedoeling dat hij in de directie zal vertegenwoordigen de fyiancieele aangelegenheden. Op voorstel der Regeering werd vorvol- gens benoemd tot voorzitter van den Raad van Coinmissarisaen en van de Gedelegeerde Commissie de heer S. de Graaff, oud-direo- teur van Binnenlandsch Bestuur in Ned-In- dié. Nog verklaarde de Minister het wensche- - Lijk te achten naast het hoofdkantoor in den Haag, bijkantoren op te richten, 'in de eerste plaat* te Amsterdam en Rotterdam en vermoedelijk ook in het Noorden en in heti uiterste Zuiden. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van hét „Hbld." over onze e o o n 0 ra 1- sche verhoudingen met d'e oor-, iogv 0. erende part (Jen, heeft de heer C. J. K. van Aalst, een der gevolmachtig den der Ned. regeering die met de Duitschers onderhandelden over de levering van kolen,, wat betreft den aanvoer van kolen uit Duitschland en Oostenrijk-Hongarije gezegd, dat hij ten opzichte daarvan vrij gerust "was. „De bijvoorwaarden ter zijde latend, was men tot sluiting van een beperkt officioel krediet gekomen en had men zich daar voor den maandelijksehen aanvoer van ten minste 50.000 ton steenkool en 20.000 ton ijzer en staal tot 31 Maart 1918 verzekerd, HAARLEMSCHE COURANT Aanvraag-formulieren moeten worden in geleverd op Woensdag 17 Oct. a.s. a,a,t het lokaal Spaarne 92rood de volgnummers 6601 6900 voorm. van >-12 uur; de volgnummers 69017200 s nam. van ^—5 uur. Levering van ALLE GOEDEREN op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. CONTANT 5 pCt. korting. 5470 „Om de landing van een legerkorps op Oesel mogelijk te maken, werden bij het aanbreken van den dag op 12 October door onze zeestrijdkrachten, onder bevel van vice-admiraal Erbard-Schmidt, de Russische versterkingen aan de Taaga-bocht en Soe- lo-Sont onder vuur genomen en onschadelijk ge maakt en gelijktijdig door flotilles torpedobooten en motorbooten troepen aan land gezet. Hun volg den spoedig grootere op transportschepen aange voerde troepepmassa's, met wier steun in korten tijd een bruggehoofd werd aangelegd, om de landing in de Taaga-bocht te dekken. „Door de andere deelen van de vloot werden de versterkingswerken op Zerel en bij Kilkond onder vuur genomen. „Om 7 uur 's morgens waren ook bij Pameront de eerste troepen geland. Nadat de kustbatterijen op Hundsort en Ninnast waren veroverd, werd ook de strandbatterij van Kaap 'foffri op het eiland Dagoe door het scheepsgeschut onschadelijk gemaakt. „De doorvaart door de Soelo-Sont tusschen Dagoe en Pesel werd geforceerd. „Gedeelten van onze zeestrijdkrachten drongen de wateren van Kassan Wiek binnen en dreven de Russische torpedojagers naar de Moon-Sont. „Tot onze snelle successen hebben behalve onze onderzeeërs de mijnenvegers bijgedragen. Het is aan hen te danken, dat in korten tijd de weg door de Russische mijnenvelden werd gevonden. „Den I4en October ontwikkelen zich te Kassar Wiek opnieuw voor ons succesvolle gevechten, waarbij de Russische 'Strijdkrachten weer terugge drongen werden- Hierbij werd de groote Russische torpedojager „Grom" genomen en acht man der be manning krijgsgevangen gemaakt. 3016

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1