BINNENLAND STAD EN STREEK "kerkei^SCHOOL^ - Tl ROE EN ARBEI D Beleggen van plaatsen in e treinen. Door de S.S. is de volgende instructie uitgevaardigd betreffende het be leggen van plaatsen. Krachtens art. 12, lid 10 van het A. R. V. (art. 9, lid 5 van het A. R. V. L.), behoudt een reiziger, recht op die plaats, indien hij daarop eenig voorwerp laat liggen. Ieder reiziger, die van dit recht gebruik maakt, mag dit slechts doen van zijn eigen plaats; 't beleggen van meer dan een plaats door eenzelfden persoon is verboden en uioei worden belet. liét bovenstaande is vooral in acht te ne men op de heginstations, waar somtijds ge- ruimen tijd voor het vertrek van den trein een enkel persoon verschillende plaatsen, in den trein met voorwerpen belegt om op deze wijze plaatsen te bezetten voor zijn reisgenno ten. die eerst later op de stations komen. De- 71 hnrtdolwijze is niet geoorloofd; liet stati ons. en treinpersoneel is bevoegd bedoelde plaatsen ter beschikking van andere reizi gers te stellen. -H e t K a m e r 1 i d Van K o 1. Het „Volk" meldt, dat liet Eerste Kamerlid Van Kol tijdelijk terpg is van Stockholm, Door een ernstigen val is lui intusscken gedwon gen kamerarrest te bonden. NEDERLAND EN DE OORLOG. ot later, tenzij zij een "ware en onaantast- is. zooals gemeld, aangevangen. Gedurende 6 dagen per week zullen dagelijks i4 beladen en 4 ledige treinen over Zeveriaar en 3 be laden em evenveel ledige treinen over Gen nep loopen. tedere trein bestaat uit 60 wa gens. De geadresseerden krijgen geen vracht brieven. Vracht wordt voor deze zendingen niet geheven, wel is eventueel staangeld ver- sfchuldigd. Over den doorvoer van grind en zandi over Nederlandscli gebied uit Duitsch- land naar België, schrijft de „Times" onder Üen titel; „Het beletten van een onneutrale daad": „Werden de ertsen en het oud-roest geleverd om er sauspannen van te maken, of munitie en kanonnen? Wat is de logische gevolgtrekking uit de bekende feiten? De Duitschers zijn te vuur en te zwaard door België getrokken en hebbben de burgerlijke bevolking uitgemoord of tot slaven gemaakt, op een manier, die onbekend was in de mo derne wijze van oorlogvoeren. Willen de Ne derlanders ons werkelijk doen gelooven, dat het uit pure bezorgdheid voor het welvaren van deze zelfde bevolking is, dat de Duit schers nu.de verbindingsmiddelen herstellen en nieuwe aanleggen? Goede wegen en spoorlijnen zijn van het grootste belang voor een leger dat oprukt, m stellingen ligt, of terugtrekt. Het is nut teloos, te beweren, dat de aldus gebruikte materialen iets anders zjjn dan oorlogsvoor- raden. Zij zouden werkelijk uitsluitend met menschlievende doeleinden gebruikt kunnen worden, zooals de Duitschers ons willen ver zekeren, maar het is inderdaad, met de on dervinding der laatste drie jaar voor oogen, kinderachtig van de Kedériandsche regee ring, cm ons de Duitsche ver zekeringen aan te bieden als een bewijs voor het een -en ander." Het cityblad. beweert, dat Engeland de Kederlandsche belangen teeder ontziet en «ohrijft: „Wij hopen en verwachten, dat men ons ln staat zal stellen voort te gaan piet het verleenen van deze gunsten. Am ar laat men ons goed begrijpen. De Nederlanders kun nen van ons geen gunsteh verwachten, nu o flater, tenzij zij een ware en onaantast bare neutraliteit bewaren. Zij kunnen geen Britsche kolen invoeren en Britsche kabels gebruiken, terwijl zij den vijand veroorloven Concreet oorlogsmateriaal over hun grondge bied te vervoeren." De „Westminster Gazette" geeft van ge zaghebbende zijde een verklaring om Enge- land's eischen te rechtvaardigen. Wij weige ren te gelooven, zegt het. blad, dat de ge weldige hoeveelheden zand en kiezel, die naar België gaan voor 't burgerlijk gebruik bestemd zijn. Zij zijn veeleer noodig voor Be voorbereiding van de verdere verwoes ting van België en Frankrijk. Indien Hol land verder op dezen weg wil voortgaan, dan kunnen wij den doorvoer niet absoluut stop zetten, maar wij kunnen wel alle handels- voorrechten intrekken, die wij vrijwillig heb ben toegestaan. De eerste stappen in deze richting zijn reeds gedaan. Nederland zou verstandig doen, indien het iflzag, dat ook verdere maatregelen mogelijk zijn en dat wij niet zullen aarzelen, die te nemen, indien werkelijk .Duitschland verder faciliteiten ver krijgt, waardoor het in staat wordt gesteld „pillendoozen" te vervaardigen. Naar het N. I. P. A. te Batavia ver neemt is een uitvoerverbod uitge vaardigd van rijst uit Rangoon (Br.- Indië) naar Nederland en Ned.-In- i In welingelichte kringen vermoedt men, dat dit verbod in verband staat met den doorvoer van zand en grind door Holland naar België. Verder verneemt het Agent schap, dat dit verbod spoedig zal gevolgd worden door een uit voer verbod voor Saigon. Volgens de beste inlichtingen zijn groote voorraden te Rangoon opgeslagen, zoodat van een tekort aan rijst aldaar geen sprake kan zijn. Deze maatregel is in het bijzonder voor Deli noodlottig, dat belangrijke hoeveel heden rijst uit Rangoon steeds ontvangt. CRISIS-MAATREGELEN. De directie der Staatsspoor heeft aan het personeef medegedeeld, dat het de bedoeling is op het geheele Nederlandsclie spoorweg net een dienstre gel ing der reizi gerstreinen te ontwerpen, clie in totaal niet meer kilometers vordert, dan de thans van kracht zijnde en waarbij de aan de tegenwoordige regeling verbonden bezwa ren zooveel mogelijk worden ondervangen. Hoewel dus vooropstaat, dat bet totaal aan tal kilometers,, dat per dag gereden wordt, niet wordt uitgebreid, bestaat de mogelijk heid, dat de treinenloop op een of diader druk baanvak nog iets kan worden verbe terd ten koste van een ander baanvak, waar het vervoer zoo gering is, dat de .treinen loop nog iets kan worden ingekrompen en dat door wijziging betere aansluiting kan tJWden verkregen. Bovendien is het mis.:. schien mogelijk nog enkele der op Zondagen loopende treinen te doen uitvallen. Verder '3 het natuurlijk van het grootste belang, dat vertragingen wórden opgeheven door wij ziging van de dienstregeling, vergrooting op onthoud, wijziging materieel en conducteurs- dienst enz. Den stationschefs wordt verzocht een en ander nauwkeurig te overwegen en spoedig hun beschouwingen hieromtrent in te zenden. In verband met het een en an der is aan het treinpersoneel opgedragen op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag én Zondag a.s. het aantal reizigers op ie nemen, dat in de verschillende treinen wordt vervoerd. In verband met een verwachte dist r i- butierege ling, blijft dc prijsnoteering voo'r jenever enz. vanwege den Bond van Distillateurs voorloopig achterwege. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het verve eieren van cichorei worte len aan vee verboden is. Aan „Het Volk" wordt gemeld dat de re geering heel dqn oogst van suikerbieten zal overnemen. Alle suiker wordt rogce- ringssuik er. Dc fabrikanten zullen de regeeringsbieten tot suiker verwerken en die tot een overeengekomen prijs aan de re geering leveren, die zorgen zal voor de dis tributie. De suikerprijs voor het publiek zal, on danks de vermeerder e productie osten, niet worden verhoogd, wa.it de regeering zal 5 cent op liet pond toeleggen. Nu is de prijs der industriesuiker met f 15 per 100 kilo verhoogd, om dien bijslag van 5 cent op de particuliere suiker weer goed te maken. Naar we vernemen, is liet wetsontwerp tot regeling van den burgerl. dienst plicht reeds bij den Raad van State aan hangig gemaakt. UIT ONZE OOST Ho 11 tense h epen. Ook Ind i begint zijn bouten schepen te bouwen. In een Indischen brief aan de N. F. en K. wordt er gewag van gemaakt, „Het tekort aan schepen, zoo zegt de briefschrijver, heeft een maatschappij op Java een begin van uitvoering doen geven aan baar plan, houten schepen in de vaart te brengen. Op de werf te Jöana van de Ned.- Ind. Scheepsbouw en Kustvaart-Mpi.i. (kort weg de „Nisek" genaamd) is de kiel gelegd voor een 5-Mast zeilschip. Voor do latere te waterlating van dit schip moet het gouver nement beloofd hebben de vaargeul te Joana te zullen doen uitdiepen. De Minister van Landbouw heeft bepaald: de verkoop, de aflevering en het vervoer van stijfsel is verboden; het verbod is niet van toepassing voor zoover het vervoer -plaats vindt in hoeveelheden van minder dan 5 IK.G.van het verbod kan, zoo noodig, onder daarbij te stellen voorwaarden, ont heffing worden verleend door den Minister van Landbouw. In verband hiermee is den burgemeesters verzocht opgaven te verstrekken van de op 20 dezer in hunne gemeenten aanwezige hoe veelheden stijfsel. Door den Minister van Landbouw is vast gesteld een distributie-regeling voor rij wielband en. Voorts zijn prijzen vastge steld tegen welken rijwielbanden ten hoogste in den groot-, tusschen- en klein handel mogen -worden verkocht. De kwali teiten v.an de banden worden door letters aangeduid. Voor transportrijwiel l-uitepban- den gemerkt A,113.70, groothandelprijs f-14.70 tusschenhandelprijs en f 17.20 kiein- handelpriis; voor rij wielbui te Manden B. resp. f9.70, f 10.70 en f 13.20, idem C. f8.20, f 9.20 en f 11.70, idem D f 6.50, f 7.70 en f 10.20; idem E. f 4.65, f 5.65 en f 8.15 voor transportrijwielbinnenbanden A f 5.20, f 5.00, en f 7.20, voor rjjwielbinr.enbanden B. f 4.20, f 4.70" en f 6.20, idem O. f 3.20, f 3.70 en f 6.20, idem D. f 1.60, f 2.10 en f3.60, de levering van banden zal hebben te geschie den met 12 maanden garantie volgens de in den rijwielhandel geldende garantiebepa- lingen voor buitenbanden van kwaliteit A, B. C. en D. en voor binnenbanden van kwa liteit A, B. en C. Het Rijksbureau is geves tigd Parkstraat 18, Den Haag. Pastoor J. H. Eoext De WelEerw. Heer J. H. J. Roex, pastoor te Thorn (Limb.) is, voorzien van do H. Sacrmenten overleden Z.Eerw. geboren te Schinveld den 8en Juni 1851. In 1880 priester gewijd werd hii benoemd tot professor te Rolduc; van 1892 tot 1900 was Jhjj rector van het gflfftifh1 der army Ilrnedar^ van den H. Franciscus te Bleijerbeide; daar na achtereenvolgens pastoor te Hunsel en Roggel en sedert September 1908 te Thorn. Gepromoveerd. Dinsdag is te Am sterdam de WelEerw. Heer Tb. J. A. J. Goosscns gepromoveerd tot doctor in de Ne- dcrlandscho letteren; hii verwief daarbij hef praedicaat. „cum lande." De WelEerw. Heer Goossens is tevens dc eerste priester van het Bisdom Den Bosch, die aan een Nederland- che Uuniversiteit promoveerde. GEMEENTERAAD. ■T a——i i De nieuwe onthouding s w e t. Pastoor L. Offermans, te Lierop, schrijft aan de Tijd: In de „Verklaring van den Katechismus," door ondergeteekende bewerkt, staat bij Vraag 275: „Ont- houdingsdagen zijn die dagen, waarop het gebruik van vleescli en vetspijzen verboden is." Nu de nieuwe Codex, wat betreft de Vasten- en Onthoudingswet reeds in werking is gesteld, mag men op alle dagen des jaars gebruiken: eieren, melk, boter en alle spijzen, met dierlijk vet bereid („quibus- libet condimentis ex adipe animalium" Art. 1250.) Onder dierlijk vet valt: l°. Gesmolten vet: a. Het uit de zoogenaamde veeren getrokken vet, waaruit de kanen of kaaien verwijderd zijn. b. Niet alleen wat afkomstig is van varkensreuzel (van de veeren), maar ook van het vet van andere dieren. c. Het uit spek uitgebraden of uitgekookt vet. 2°. Ja zelfs mag men op de dagen, dat men met spekvet bereide spijs mag gebruiken, (dus voortaan op alle vasten- en ontboudingsdagen) gerust („abs que scrupulo") de stukjes spek opeten, die, nadat het vet daaruit getrokken is, nog overblijven, mits (de stukjes van) spek toespijs blijve „rftodo pergat esse pars condimenti." Aldus volgens de Decreten S. Poen. 17 Nov. 1897, 1 Mei i88g; Aertu IV, 27. Hieruit volgt, naar oordeel van deskundigen, dat men! A. In plaats van boter, vet op de boterham mag smeren. B. Met vet gebakken brij mag geb-ruiken. C. Groeten, b.v. zuurkool, mag gebruiken, waar op of waarin spek is uitgekookt, doch wat af- of uitgenomen wordt, vóór men van dit groenten, enz. eet. D. Pai.aekoek mag eten, waarin stukken spek zijn uitgebraden, welke stukken men er uitneemt, vóór dat men den koek gebruikt. In beide laatste gevallen (sub C en D) ook al zou den er stukjes spek zijn achtergebleven met het vet, dat in groenten of in pannekoek gebruikt wordt. Collectief contract. Tc Amers foort zal door den Ned. R.-K. Textlelarbei- dersbond „St. Lambertus" een collectief con tract worden afgesloten met de N. V. Maat schappij tot Exploitatie van Tapijtfabrieken v.h. Hammers en Van Beek. R.-K. A 111 b t c n j a r s-O rganisatie. Alen schrijft 011s: In September werd te Amsterdam, on der aanmoediging van liet Doorl. Episcopaat, dooi de „Vereeniging van R.-K Ambtenaren in dienst der Gemeente Amsterdam," overgegaan tot de stichting van de „Nederlandsclie Vereeniging van R.-K. Ge meente-Ambtenaren." Op de oprichtingsvergadering werd reeds gewezen op de wenschrlijkjieid, om alle R.-K. Ambtenaren in één organisatie te voreenigingen en ook van elders werd aandrang in die richting uitgeoefend. Ilicrin is, 11a overleg en met nadere instemming van het Doorl. Episcopaat, aanleiding gevonden, bet arbeidsveld der Ved-eniging te verruimen en tevens om te komen lot één „Nederlandsclie Vereeniging van R.-K. Ambtenaren in Rijks-, Provincie-, en Gemeentedienst." De bovengenoemde Amstt-rdamsche Vereeniging, vormt thans een afdeeling der Nationale' VereenR ging- Binnen enkele weken zal tot dc oprichting van een afdeeling te Den Haag worden overgegaan, terwijl bereids stappen zijn- gedaan voor de vorming vt.n afdeelingcn te Den Bosch, Zwolle, Rotterdam en andere plaatsen, waarover nader ook in de plaatse lijke bladen mededeelingen zullen worden gedaan. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris van de nieuwe Vereeniging den heer G. A. P. Limburg, A an der Hoopstraat 48, Amster dam. (Verkort Verslag.) Bij den staat van te vellen boomen vroeg de heer Bregonje waarom al de oorspronkelijk ten doode opgeschreven boomen niet geveld worden. Hij had dien staat willen goedkeuren om meer brandhout te hebben, als dit noodig is. De voor zitter stelde hem gerust: de opzichter had zelf die boomen van de lijst ai gevoerd. Gemeente-vroedvrouzvcn. De gemeente-vroedvrouwen vroegen verhooging van hun salaris tot 300. Sinds 1891 staat het op 200. B. en W. vereenigen zich met het afwijzend advies der geneeskundige armencommis- sie. De heer NAGTZAAM acht de motivecring van het verzoek der vroedvrouwen niet gelukkig, doch het antwoord der Geneesk. Armencommissie even min. Dit antwoord is een eenvoudig rekensommetje. Spr. meent, dat de'gëïricênte meer moet betalen dan anderen, omdat het de gemeente is en de be handelde gevallen de onaangenaamste zijn voor de vroedvrouwen. De berekening naar het aantal ge vallen gaat niet op, evenmin als bij andere ambte naren. De heer HEERKENS TH1JSSEN acht den arbeid der vroedvrouwen in de gewone volksklassen gemakkelijker dan bij de beter gesitueerden. Dat wijst de ervaring uit. Spr. vestigt er de aandacht op, dat het aantal te behandelen gevallen voor iedere vroedvrouw sterk is verminderd. De vergelijking met een onderwijzer, die zijn klasse en bloc behandelt, gaat niet op. Bij een vroedvrouw is dat niet het geval. De vroedvrouwen hebben een goed bestaan uit haar particuliere practijk. De heer NAGTZAAM noemt de behandeling der gemeente-practijk onaangenaam wegens de omstan digheden waaronder zij geschiedt. De partieuliere- practijk schept, bij la?g salaris, verleiding om de gemeente-gevallen te verwaarloozen. De heer HEERKENS TIIIJSSEN zegt dat deze verleiding ook bij bet hoogste vast salaris blijft bestaan. Het voorstel-Nagtzaam dm het salaris der vroed vrouwen te brengen op 300 werd verworpen. Vóór de heeren Bregonje, Poppe, Schram, Nagtzaam, de Braai, Klein, v. d. Kamp, Groenendaal en Reinalda. Bakker snachtarbeid. Het rapport der commissie van onderzoek naar de mogelijkheid tot afschaffing van den bakkers- nachtarbeid, werd naar de rechtsgeleerde commissie verwezen. De heer Groenendaal drong op spoed aan. Kleingoed. Enkele voorstellen gingen zonder discussie onder den hamer door, zoo dat tot wijziging der verordening van plaatsen en tijden der markten; dat ^tot be schikbaarstelling van 1000 voor den aankoop van leermiddelen ten dienste van het herhalingsonder- wijs; dat tot vaststelling der jaarwedde van mej. J. Baron, leerares aan de meisjesschool M. O. Verzoekschrift Nosokomos Het hoofdbestuur van „Nosokomos", Nederland sclie Vereeniging 'tot bevordering der belangen van verpleegsters en verplegers, heeft aan den Raad een adres gezonden inzake regeling der rechtspositie van verpleegsters en verplegers. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Ook regenten van het St. Elisabeths Gasthuis achten geen termen aanwezig om aan het adres gevolg te geven, omdat de rechtspositie van het verplegend personeel van het Gasthuis is vastgelegd in een aan tal reglementen, welke nog vóór korten tijd werden herzien en ter kennis van de leden van den Raad gebracht. Deze reglementen zijn thans van kracht en het is niet gebleken, dat zij van eenige zijde bezwaar hebben ontmoet. De heer DE BRA AL zal niet tegen het voorstel van B. en W. stemmen, maar is niet heel gerust over het advies van B. en W. Den tijd door spr. in het Gasthuis doorgebracht, heeft bij spr. den indruk gevestigd, dat er voor het personeel meer zou kunnen gedaan worden. Dit personeel is wat schroomvallig om verbeteringen te vragen. Spr. maakt geen verwijten doch vraagt zich af of tegen- ten wel voldoende op de hoogte zijn van de toestan den van het personeel. Spr. wijst bijv. op den vrijen Zondag. Spr. meent van het huidige College van Regenten een andere opvatting over de verhouding tusschen werknemers en werkgevers te mogen ver wachten dan het van het vroegte college kon ver wacht .worden. Afr. HEERKENS TIIIJSSEN: Dat is kras! De heer DE BRAALIk tracht mij zoo zacht mogelijk uit te drukken (gelach). Spr. höopt dat wat nog te wenschen overblijft, ook verbeteren zal. De heer GROENENDAAL uit ongeveer dezelfde wenschen en hoopt dat met het verlangen van „Nosokomos" zal worden regening gehouden. (Mr. HEERKENS TIIIJSSEN: Neen, nooit!) Met de belangen van het personeel dan. (Mr. H. TH.: Ja, juist!) Nu goed dan, als men dat liever heeft. De heer v. d. BERG protesteert tegen de uit drukking van den hoer de Braai en neemt het vorig college van regenten in bescherming, dat hij pi ijst om wat het deed ook in het belang van het personeel. Mr. HEERKENS TIIIJSSEN sluit zich hierbij aan en betoogt verder dat „Nosokomos" niets is en niemand. Het stuurt algemeenheidjès naar verschil lende plaatsen van ons land, alleen met verandering van plaatsnaam. Bij regenten kwam nooit een klacht. Dat bewijst "dat de toestanden daar zeer goed en dragelijk zijn. Sinds de heer de Braai in het zieken huis verpleegd werd,-is veel veranderd. O. m. kwam er een eenhoofdig bestuur, dat veel ten goede heeft gedaan. Er wordt gestreefd naar verbetering en het zal nog meer verbeteren. Sommige heeren maken zich de tolk van ongeuite klachten. De heer DE BRAAL verduidelijkt zijn bedoe ling; de beer ANDREAE zegt dat dezelfde regle menten voor de verplegers, gelden als voor die in „Meerenberg"; de heer POPPE komt op tegen de woorden van Mr. Heerkens Thijssen aan het adres van Nosokomos. Daarna sluiting van het debat over dit punt. Voorstel B. en W. aangenomen. Boutwvoor schot. Na eenige opmerkingen van den heer Lasschuit wordt het voorschot, toegestaan aan de wening- bouwvereeniging „Spaarnoog", met 8000 ver hoogd. Gemeentelijkwoningbouw. B. en W. vragen 73190 voor den bouw van 24 ééngezinswoningen op een gemeente-terrein aan de Allaustraat. Hoofdzakelijk zijn die woningen be stemd voor groote gezinnen. Dc beer JONCKBLOEDT, hoewel tegen '.tander van gemeentelijken woningbouw, juicht dit plan toe, vooral omdat het woningen geldt voor grooie gezin nen, die moeilijk een woning kunnen vinden. Spr. juicht toe dat er een speelplaats bij komt. Voorts acht spr. de geraamde kosten ad '2800 per woning veel te laag. Volgens spr. is 09k de directeur van O. W. zoo zeker niet van deze kosten. Maar spr. zal daarom de zaak niet ophouden. Spoed is ge- wenscht èn om den woningnood èn om de werk loosheid te keeren. De heer NAGTZAAM juicht bet voorstel ook toe en vraagt orn spr.'s voorstellen voor woningbouw spoedig, vóór 1 Jan. 1918, te behandelen. De wo ningnood is groot. Spr. wijst op de-overbevolking en het niet onbewoonbaar verklaren van woningen Dat laatste kan, volgens spr., toch voortgang hebben. Tijdens deze discussies deelde de VOORZITTER mede dat bij B. en W. plannen in overweging zijn, om op verschillende punten van de stad, op Teyler- plein, Wilsonsplein, speelplaatsen voor kinderen in te richten, met zandbakken enz., gelijk die te Am sterdam bestaan. Deze zijn door spr. en door den heer de Breuk in oogenschouw genomen. De heer TIMMER vroeg of de bouw der wonin gen afhankelijk is van het Rijksvoorschot. De voor zitter antwoordt ontkennend. Het voorstel wordt aangenomen. De gas prijs van 7 op 12 en 13 cent. B. en W. schrijven: Blijkens een voor den Raad ter inzage gelegd schrijven met bijlagen van den Directeur van het gemeente-gasbedrijf is de kost prijs van liet gas in zoo belangrijke mate gestegen, dat de thans aan de verbruikers in rekening ge bracht wordende prijs bezwaarlijk kan worden ge handhaafd. In verband daarmede hebben wij de eer u voor te stellen, den prijs van het gas, geleverd oijer den gewonen meter, met ingang van de dagen, waarop de laatste meteropneming heeft plaats ge had, vast te stellen op 12 cent per kub. M. en over eenen muntmeter alsdan 13 cent per kub. M. te doen bedragen. Hierover ontstond een lang debat. De heer NAGTZAAM heeft het advies der gascommissie bij de stukken gemist en vraagt waarom dit punt nu en niet bij de begrooting behandeld wordt. Spr. vindt het niet billijk om den gasprijs direct te verheogen nu de fabriek met verlies werkt, waar jarenlang de verbruikers winst in de kas hebben gestort. Spr. wil beneden den kostprijs leveren, zoo als ook de Electriscbe Centrale bij den aanvang van haar bestaan deed. Beneden den kostprijs wordt ook geleverd tegenwoordig brood, meel en andere levensbehoeften. Spr. wil den prijs op 7 cent hou den. De heer POPPE onderstreept deze woorden. Er had een reservefonds vroeger moeten gevormd worden, dan had nu de prijs niet verhoogd behoeven te worden. De gemeentekas moet nu, volgens spr., maar bijspringen. Door de nu in te voeren progres sieve belasting, zullen dan Vtie belastingbetalers nu meer betalén, die vroeger van de winsten profi teerden, winsten, die toen, in de gemeentekas ge stort, het belastingpercentage laag hielden. Spr. stelt een motie voor, waarin gevraagd wordt de recog nitie van 90,000.van de gasfabriek aan de gemeente te laten vervallen; den gasprijs op 7 cent te houden en het tekortkomende uit de gemeente kas bij te passen. De heer SCHRAM wil aanhou ding van het voorstel tot de gemeentebegrooting. De heer KOEN kan zich alleen met den prijs van 12 cent vereenigen, wanneer de eventueele winst niet in de gemeentekas, maar in een reservefonds zal worden gestort, welk fonds dan dienen moet om den gasprijs omlaag te brengen of te houden. Mr. ANDREAE vindt het nu den tijd om deze kwestie te behandelen en niet bij de begrooting. Hij acht verhooging van den prijs tot 12 cent noodig. Het is een verkeerd systeem beneden den kostprijs, beneden den productieprijs te verkoopen. Wat anders is om voor te stellen aan minder gesitueerden in den prijs tegemoet te komen. 12 cent is de zuivere productieprijs en spr. weet niet wat er tegen is om voor dien prijs te verkoopen. De gasfabriek heeft toch altijd nog een commerciëclen "kant. De leer WOLZAK vindt den sprong van 7 op 12 cent hoog, en vraagt of 7 cent al niet lang te laag is geweest.- Waarom kwamen B. en W. dan niet vroegir met voorstellen tot prijsverhooging? De heer BRE GONJE wil een gasprijs Van 7 cent; de rest bij passen door de gemeente. Mr. BOMANS beantwoordt dan de sprekers, na aan Mr. Andreae dank te hebben gebra:ht voor diens steun. Niet zonder humor leest spr. het advies der gascommissie voor, dat buiten zijn schuld r.iet ter visie lag. Er blijkt uit dat de leden het oneens waren. Dan becijfert hij dat de kolenprijzen geen lageren prijs dan 12 cent toelaten. Eerst werden de kolen berekend op 27.per torr, sindsdien stegen zij tot 37.(dit is als basis voor 'de 12 cent genomen). Nu reeds zijn de kolen 45.— ri.r ton en voor elke ton vraagt Duitschland 55.erudiet. Spr. wijst af dat men hem de fouten in de admini stratie der gasfabriek wil opdringen. Dat is zijn schuld niet. Er is geen reservefonds. Dat had er, volgens spr., moeten zijn, maar moeten wij, om3at er een fout is gemaakt, nu den boel heelemaal laten kelderen?, vraagt spr. Om het tekort der gasfabriek op de PlaatscijlKe Dir. BelastingeiS brengen, kan en zal spr. nooit verantwoords11. De Electr. Centrale verkocht in den aanvang be*1 neden den kostprijs. Dat is heel wat anders. De« moet het niet hebben van de kleine verbruikerst maar van de groote afnemer» als trans en indus trie. Van de 100 K. W. U. wordt 1 aan gezinnen geleverd en 99 aan de groote afnemers. Ook moest de Centrale eerst beneden den kostprijs leveren om liet bedrijf te pousseeren. De vergelijking Biet brood en kaas gaat ni»t op. Wij zijn geen boereHi die beneden den productieprijs leveren, maar het tekort aan toeslag ontvangen van rijk en gemeente- Wij zijn producenten. Als zoodanig moeten wU den kostprijs vorderen. Als bedrijf zit er aan 4e gasfabriek geen sociaal vraagstuk. Een reserve fonds moet er zijn. Dat komt nu ook in de begroo ting, en liet volgend jaar waarschijnlijk ook voof de Electr. Centrale. Dat fonds kan dienen om den gasprijs standvastig te houden. De 90000 recog' nitie, waarvan sprake is in de motie-Poppe, 's reeds uitgeschakeld bij de vaststelling van de" prijs -van 12 cent. Behouden wij den prijs op cent, dan komt er een tekort van 700 000. WJI de beer Poppe dat bedrag op de belastingen zet' ten? Met wat daarbij komt aan andere buitengewone uitgaven? Dan moet 't belastingpercentage verhoog11 worden tot 10 k 12 pet. Dat is ondoenlijk. Sp" begrijpt niet, dat zoo'n motie, na goed overleg, den Raad kan komen. Spr. den heer Wolzak be antwoordende zal zijn voorgangers niet afbrcken> maar overal is de gasprijs reeds verhoogd. Allee" hier niet en zoo zijn wij achterop geraakt. Het bah allang ook hier moeten gebeuren. In verschillende plaatsen is de prijs 14, 15 cent; in andere 10, e" daar overweegt men ook weder prijsverhoogi"#' Daar komt bij dat het bedrijf nu 6 maanden la'tf tegen gewonen prijs moet leveren en dus moet m's' sen de 14 cent en i-prijs, die op te veel verbrui'1 tot nu toe- stond. Spr. meent dat de prijs van cent niet zoo zwaar op het arbeidersbudget drukken. Vroeger gebruikte men gemiddeld 50 kub- M. 7 cent. Nu mag men maar gebruiken 30 a 12 cent. Het verschil is dus zoo groot niet. Mogen wij meer gebruiken, dan zullen er ook meer en dus goedkoopere kolen zijn en gaat de gasprijs- weer omlaag. Spr. vindt het heel vervelend, paS zitten» als wethouder, met verhooging te komen, maar her geldt een commercieel bedrijf en spr. zal dat nie' ten nadeele maar ten voordeele van de ge.neente drijven. Moet de prijs straks tot 20, 30, 40 cent worden verhoogd, spr. zal dat voorstellen, en dafl zou het kunnen gebeuren, wat spr. nu nog niet noo dig acht, dat B. en W. voorstellen zouden doen OJ® de minder gegoeden tegemoet te komen. Dat intó I men' verwachten van een college van B. en W. 4"' f nog pas voor goedkoope brandstoffen een bedr»? wilde geven, dat wellicht op 3 ton komt te staa"' 1 Maar de motie, als de heer Poppe democratisch wil zijn, is ook dom. Stalt men den prijs op 7 cc®1' dan leveren wij 8000 kub. M. voor 7 cent aan 4" gevangenis, 8000 kub. M. voor 7 cent aan 4" kazernes; 200,000 kub. M. voor 7 cent aan Meere®' berg en geven wij 5 cent per kub. M. cadeau aan b«' Rijk. Waar is dat voor noodig? En waarom zoude" zij, die het kunnen betalen, ook geen 12 cent geve'1' Om den kleinen man te helpen "geeft men al 4ie bedragen cadeau. Dat is dom. Vraag dat B. en W-i als het noodig is, met voorstellen komen, om 4" minder gegoeden tegemoet te komen! Uit de replieken stippen wij nog aan dat de hef' Nagtzaam vroeg of B. en W. dan voortaan alti)4 den kostenden prijs zullen laten gelden (de hee" Andreae gaf B. en W. den raad daarop niet antwoorden; mr. Bomans antwoordde dat B. en V" i zich nu onmogelijk voor elR geval kunnen bindefl)" I De heer POPPE meende die 7 ton op crisis-u1'" gaven te kunnen brengen, hetgeen B. en W. en raadsleden betwijfelden. De heer Poppe wilde 4a" voor die groote afnemers als Rijk en Provincie eefl hooger tarief dan voor, particulieren. In de rnotR legde spr. alleen een algemeene lijn vast. Hierop werd zelfs niet geantwoord, want dat mag eenvou dig niet.\Mr. ANDREAE verweet de socialisten dat zij altijd om den productieprijs als gaspril8 hadden geroepen en nu dit voorgesteld wordt, aan vaarden zij hem niet. De heer POPPE antwoordd" dat dit nu niet in het belang van den arbeider Mr. BOMANS wees nog op Leiden, die op ee" "kolenprijs van 37.den gasprijs op 15 cent vast stelde; hij wees op Zaandam, waar men ook to' gasprijsverhooging is overgegaan en Amsterdam waar men weer van plan is den prijs te verhoogen- Verder bleek dat deze prijs niet geldt voor onzefl afnemer Velsen, maar Velsen zal het volgende ja"" dezen prijs moeten betalen, want zij betaalt deU kostenden prijs van het vorige jaar, volgens het contract. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen- Tegen de heeren: Bregonje, Poppe, Schram, Nagt zaam, Groenendaal, Reinalda, v. d. Kamp. De heer POPPE vraagt of er tegemoet zal wor den gekomen voor minder gegoede gezinnen 1" den gasprijs. B. en W. kunnen die toezegging niet doen. Heet water. B. en W. kregen de beschikking over 5000.-" voor de verstrekking van heet water van gemeente wege. De heer DE BREUK deelt mede dat het wate" geheet zal worden aan de lichtfabrieken en da® vervoerd zal worden in een vijf, zes sproeiwagen^ die door de stad zullen rijden en hier en daar zulle'' stilstaan. Gevraagd zal worden 3 cent per 10 Li ten Men zal 5 en 10 liter kunnen krijgen. De wage®5 zijn van binnen gezuiverd. Het voorstel werd goedgekeurd. Een verzoek va" de Spaarnwouderstraatvereeniging 0111 subsidie va" 200 voor haar heetwaterkeuken werd voor ke®' nisgeving aangenomen. Niet luidkeels venten op Zondag De raadsleden Wolzak c.s. stellen voor te besluit®® om de rechtsgeleerde commissie uit te noodigen ove' te gaan tot het ontwerpen van bepalingen ter wijzi ging of aanvulling der algemeene politieverordening waardoor strafbaar wordt gesteld het op Zondag®" en algemeen erkende Christelijke feestdagen lui®' keels venten met of door andere geluid makend" middelen aankondigen van waren. B. en W. stellen voor het voorstel van de hecre" G. Wolzak Hzn. c.s. aan te nemen. De heer REINALDA zal tegenstemmen, omdat m! I meent dat er in de omgeving van kerken niet lu1® keels gevent wordt en omdat hij niet aan de me® schen, die venten, hun broodwinning wil ontnerne®. De heeren Bregonje, Schram en anderen meenen 4» er niet gehinderd wordt in de nabijheid van kerke® De heer Schram vraagt waarom B. en W. sinds vel leden jaar van opinie zijn veranderd. De voorzitte' antwoordt dat het kwaad is toegenomen sinds ve" leden jaar. De heer WOLZAK wijst er op dat b* voorstel ook vooral bedoelt dS Zondagsrust te b® vorderen. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen de heeren- Bregonjs, Andreae, Poppe, Groenendaal, Reinal4®- Nagtzaam, Wentholt, Schram en Ribbius. D* jaarwedden van B. en De heeren W. v. Liemt, J. H. Visser, Ribbius, A. M. Jonckbloedt, J. M. C. Hoog, G. Wolzak D. -N. Andreae, stellen dtn raad voor aan Ge'( Staten van Noord-Holland te verzoeken de i®a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2