ATTESTEN VAN GENEESHEER» VOOR BRANDSTOFFEN. LAATSTE NIEUWS ADVERTENTIËN Opent, lirpifige Verkooping Kederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst AGENDA 19 OCT. Ge b o n w „S t B a v o" Smedestraat 23. H. B. S. Donateursavond. „T 0 t Nut- van 't Al fjemee n." Zijl straat 48 105 uur Tentoonstelling van Werk van Jan Kreunen. Paleis van Justitie half 2 —Bu reau consultatie. Spaarbank St. Rosa Nnssaulaan geopend van 7K814-uur. ff Vervroegde Winkelsluiting. Gelijk elders in dit blad wordt gemeld, schijnen er plannen te bestaan om de avond-winkelsluiting nog één uur te vervroegen en te stellen op 7 uur 's avonds. Met het oog op de lichtbesparing valt hier tegen, wanneer hefrnoodig is, weinig in te .bren gen, doch, zoo redeneerende, zal men wellicht straks tot een 6 uur-, tot een 5 uur-winkelsluiting «loeten overgaan. Er is echter een grens en waar zulk een besluit zoozeer ingrijpt in het bestaan van een groot deel der burgerij, achten wij het billijk, dat belanghebbenden in dezen een woordje mogen meespreken. Blijkt dat er groote bezwaren tegen een vroegere winkelsluiting bestaan, dat onze middenstand, die toch al in 't gedrang zit, vreest Voor nog grootere nadeelen, dan is er, meenen wij, althans op dit moment, reden om te over wegen aan genoemd voornemen geen uitvoering te geven. Laten belanghebbenden dus tijdig hunne mee ning hierover eens uitspreken. Voor deze wis seling van gedachten stellen wij onze kolommen gaarne beschikbaar. RAADSINDRUKKEN. 't Was een „groote dag" gisteren. De nieuwe wethouder van bedrijven, Mr. Bomans, zou in het vuur komen ter verdediging van het voorstel van B. en W., om den gasprijs te brengen van 7 cent op 12 cent. Dat was hèt voorstel der agenda, al gaf deze ook nog belangrijke andere punten te genieten. Daaronder rekenen we niet het verzoek der gemeentelijke vroedvrouwen om salaraisverhoo- ging, dat door wethouder Heerkens Thijssen, met de verdediging door den heer Nagtzaam er bij, Werd gekraakt; noch het verzoekschrift van >,Nosokomos", dat den heer de Braai en later «nzen vriend Poppe, den man der groote woor den, in actie bracht. Weliswaar gaf dit debatje ^Panning door de niet erg vleiende vergelijking, die de heer De Braai trok tusschen het vroegere 611 het huidige College van Regenten, door de e'genaardige definitie van „Nosokomos" als niets" door wethouder Heerkens Thijssenmaar tei slotte was het een ietwat opgeblazen zaakje. We willen alleen zeggen, dat een geregelde voe ling tusschen regenten en verplegend personeel ook ons voorkomt zeer gewenscht te zijn. Van groote betekenis daarentegen was het voorstel tot den bouw van gemeentewege van woningen voor groote gezinnen. We hebben hier te doen met een voorziening in een noodtoestand, geheel in de lijn van het Katholieke beginsel en dan ook zoozeer beantwoordend aan de natuur lijke begrippen van recht en billijkheid, dat niemand zich er tegen verzet heeft. Anima naturaliter Christians! Het denkbeeld van den heer Nagtzaam, om, in dezen noodtoestand, nu het particulier initia tief niet in staat is tot woningbouw over te gaan, spoed te maken met het voorstel van hem en zijne geestverwanten, om ook voor andere gezinnen woningen te bouwen, is ons volstrekt niet onsympathiek. Een eenvoudige controle der Registers van den Burgerlijken Stand kan uit wijzen, of het euvel van samenwonen veler gezin nen reeds zóó groote verhoudingen heeft aan genomen, dat voorziening noodzakelijk is. Zoo dit het geval blijkt, zouden wij voor ons den bouw dier gemeentewoningen zeer zeker durven aanbevelen, hoezeer wij ook in normale tijden degen weg tot voorziening in den woningnood zouden afkeuren. En nu hèt punt der agenda: de verhooging van den gasprijs. Laten we beginnen met te zeggen, dat wethou der Bomans, zijn zeer kort beheer van het depar tement van bedrijven ten spijt, een voortreffelijke verdediging van dit voorstel heeft gegeven. Hij stond sterk. De productiekosten van het gas zijn thans tot 12 a 13 cent gestegen, ook zonder dat de uitkeering aan de gemeente voor de concessie van het buizennet plaats heeft. Bleef de gasprijs op de tegenwoordige hoogte gehandhaafd, dan zou dit bij normale productie een verlies op de gasfabriek van 7 ton beteekenen. Komt er niet op aan, meende de socialistische Raadsfractie, die 7 ton moet de gemeente dan maar bijpassen. In den loop der laatste 13 jaren heeft de gasfabriek 2% millioen winst opgeleverd. Wij hebben altijd gezegd: dat moet niet. Maar gij anderen, die deze winst hebt aanvaard en dat Wel vooral ten koste der arbeiders,-gij moet nu ook de consequentie van uw stelsel aanvaarden en het verlies ook maar lijden. Ook wij zijn in beginsel overtuigde voorstan ders van het stelsel, dat gemeentebedrijven geen winst behooren te maken; en daarom juist ver baasde het ons ten zeerste, dat nu van socialis tische zijde front werd gemaakt tegen het eerste voorstel het beste, om een stap in deze richting f doen. Daarbij kwam nog, dat het voorstel van heeren ditmaal ten zeerste in het nadeel der ^'heiders zoude zijn, aangezien duizenden gas- ^bruikers, die het best zouden kunnen betalen, '1 een gasprijs van 7 cent, voor iederen kubieken Ifter verbruik 5 cent cadeau zouden krijgen van e gemeente. Het tekort zou dan gezocht moeten worden uit de belastingen, waaraan, hoe progress zij dan ook worden en kunnen worden ge bakt, ten slotte de arbeiders toch ook bijdragen. kPfn: Was het véél beter zooals Mr. Andreae x,p. r'g logisch uiteenzette, den verbruikers, die hun nJo £unnen betalen, maar dan ook alleen vw-if1 tegemoetkoming te geven. betoog'Sm^St3113 kalm verklaarde hij, als gasproducent S een commercièel bedrijf te kennen, dat zijne onkosten moest dekken en waaraan iedere socale zijde ontbrak. Dit laatste leek ons een minder gelukkige uit drukking. Alle arbeid toch heeft, behalve een persoonlijk, dat in het bedrijfsleverf commercieel wordt genoemd, ook een maatschappelijk karak ter. Dit karakter behoort tot het wezen zelf van den arbeid, en dus is er geen bedrijf denkbaar zelfs, dat geen sociale of maatschappelijke zijde zou hebben. De bedoeling van Mr. Bomans was echter duidelijk genoeg. Hij wilde zeggen: de gemeente gasfabriek is een bedrijf en niet een sociale instel ling. Als bedrijf moet het zijne onkosten dekken en in zooverre is het een zuiver commerciëele onderneming, waarvan de exploitant, de gemeen te, echter niet alleen de maatschappelijke zijde van den arbeid te erkennen, doch ook tegenover de verbruikers zekere maatschappelijke verplich tingen heeft. Mr. Bomans ontkende de sociale zijde van het bedrijf ten opzichte derverbruikers; doch het was natuurlijk niet zijne bedoeling te ontkennen dat het bedrijf als zoodanig sociale verplichtingen had ten opzichte der daarin werkende arbeiders. De argumenten van den wethouder waren overigens zoo sterk, dat zelfs de wijzere leden der socialistische fractie het blijkbaar een beteren wèg achtten tot vergoeding aan minder gegoede verbruikers over te gaan dan tot behoud van den gasprijs op 7 cent. We hoorden zelfs den heer Nagtzaam een aansporing richten tot Mr. Andreae om een voorstel in te dienen in deze richting. Doch Mr. Andreae zal het oogenblik hiertoe wel niet gekomen hebben geacht. De socialisten zaten eigenlijk eenigszins met hun eigen voorstel verlegen. In dergelijke omstan digheden is 't altijd vriend Poppe, die de situatie tracht te redden door holle woorden over de slechtheid der bezitters en de schoonheid der sociaal-democratische beginselen. Strijk en zet gaat hij dan buiten de orde, verwijt een werkman als den heer Klein, dat deze een „slaaf" is aannemen, zegt de heer Groenendaal vergeet, dat het socialisme de geheele samen leving tot Staatsslaven wil verlagen en haalt zich ten slotte het schokschouderend gelach van den Kaad op den hals, die Poppe allang niet meer au Serieux neemt. Met een grooie meerderheid werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Nog even was er een opleving van het debat bij het voorstel-van Liemt e. a. tot verhooging der jaarwedden van B. en W. De heer Schram vond dat de dure tijd daar voor zéér ongunstig is. Een opinie als een andere en die we desnoods zouden kunnen waardeeren, als ons maar niet iets in de herinnering hing van een verhooging voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand met 50 pCt., waartegen destijds de heer Schram geenerlei bezwaar had. P. Centrale Keuken. Naar wij ver nemen zal de gemeentelijke Centrale Keuken einde October, uiterdijk begin November in werking treden. DE VERHOOGDE GASPRIJS. De verhoogde gasprijs vn 12 en 13 cent, welke gisteren door den Raad werd vastge steld, geldt ook reeds voor de maand Octo ber. Naar wij vernemen, zijn er voorstellen van raadsleden te wachten om de minder-finan- eieelkrachitige gasverbruikers in dezen prijs tegemoet te komen. Person lia. Heden was het de dae waarop de heer H. Groenendaal zijn 25 iaVS jubileum vierde bij de Firma A Laan Co, Barteljorisstraat. Zoowel van de Patroons als van het personeel vielen den jubilaris talrijke prachtige geschenken ten deel. Bovendien werd hem door- de Patroons nog eene enveloppe met inhoud overhandigd Het verdere van den dag werd in huiselijken kring gevierd. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt uit 's Rijks dienst eervol ontslag verleend aan den heer W. A. Houtscliilt, assistent der Di recte Belastingen, alhier. DIEFSTAL UIT EEN KEET. Uit een houten keet, staande op liet ter rein der voormalige bierbrouwerij „Het Spaar ne", zijn ontvreemd een paar schoenen van den slcoper A. B., terwijl een vat géledijd is, waarin zich 100 kilo oud lood, ijzer, keper, enz. bevond. De keet was met een hangslot gesloten, hetwelk eveneens is me degenomen. INTIJDS ONTDEKT. Een bewoonster van het hofje van Oir- schot, aan de Kruisstraat, zag gisteravond te 7 uur, dat op het dak iemand bezig was lood te stelen. Toen de dief bemerkte dat hij ontdekt werd, ging hij er van door. Er wordt naar den onbekenden dader gezocht. VERIJDELDE RIJWIELDIEFSTAL. De heer v. E., wonende Gr. Houtstraat, zette gisteren zijn rijwiel tegen een perceel aan de Raamvest en ging daar even binnen. Even later zag hij, dat iemand er met zijn fiets van door ging. Onmiddellijk snelde hij naar buiten en den dief achterna. Op het Nieuwe Kerksplein achterhaalde hij hem. De dief, zich gevangen ziende, wierp het. rijwiel van zich en wist te voet weg te komen. Maar de heer v. E. had hem reeds herkend als den los-werkman H. van R. uit de L. Lakenstraat. Daar heeft dè politie hem ge arresteerd. Hedenmorgen is hij aan den of ficier van justitie overgeleverd. Onpleizierig. De jongeheer v. B., wonende Kruisweg, was gisteren aan het Prinsenbolwerk, op de speelplaats aan het voetballen en had zijn schoenen aan den kant gezet om deze voor voetbalschoenen te verwisselen. Toen hij „uitgevoetba+d" was, waren z'n schoenen geblazen! Inbeslagneming. In den afgeloopen nacht is in beslag genomen pl.m. 60 pond' koffie, welke werd vervoerd en bestemd was voor een particulier hier ter stede. De Middens tan dskeuken. De Mid- denstandskeuken zal waarschijnlijk begin November worden geopend. Zij wordt geves tigd, zooals bekend, in de Huishoud- en In dustrieschool. Het ligt in de bedoeling cm behalve te koken, ook de gelegenheid open te stellen aan ongehuwden kantoorbe dienden, onderwijzeressen enz. om de maaltijden te gebruiken aan de inrichting zelf in een apart ingerichte eetzaal. De kinderbewaafplaats der Huishoudschool, die nu voor de keuken in gebruik wordt geno men. wordt 1111 gevestigd in het Luth. .Wees huis. Nog vroegere winkelsluiting. Er gaan geruchten dat de winkelsluiting die nu op 8 uur 's avonds is bepaald, met het oog op de lichtbezuiniging, nog een uur zal vervroegd worden eu gesteld op .7 uur 's avonds. NIEUWE E. S. M.-RIJTUIGEN. Lood- en Zink werkers. De lood- en zinkwerkers-vereeniging „Door Eendracht Sterk," alhier, heeft aan de besturen van de afd. Haarlem van den bond van lood gieters en fitterspatroons in Nederland en dè R. K. loodgieters en fitterspatroons-ver- eeniging te Haariem, een verzoek gericht, om te komen tot een toeslag van f 2.50 per week op alle loonen van de gezellen in ons bedrijf, ingaande op Maandag 29 Oc tober a.s. Hieraan is een uitvoerige, zeer zakelijke en bezadigde memorie van toelichting toe gevoegd, die wij echter ter wille van de plaatsruimte niet in dit nummer kunnen op nemen. De Rijksleerschool. De bewoners van Keizerstraat, Ged. Voldersgracht en om geving hebben verzocht om geen uitvoering te geven aan het voornemen ore de Rijks leerschool te bestemmen voor woning van groote gezinnen, doch daarvoor aan te wij zen de villa aan den Zijlweg. Bakkersnachtarbeid. De heerenH. J. Carels en H. Francken Jr., hebben aan den Raad verzocht om het verzoek van „St. Hubrecht" de bestelling van versch brood op 12 uur te stellen niet aan te nemen. HET BROKKEN HUIS. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 18 Oct. J. Th. Junge en C. J. M. v.di Werff. Getrouwd: F. W. Wakker en M. H. de Groot. .J. H. Volleer en H. D. Frank. Geboren: 16 Oct. d. van A. M. Tuijn Heesterbeek. 17 Oct. d. van C. de Dood —Louw. d. van A. J. Bijnsdorpv. Ton geren. 18 Oct. d. van C. H. H. Brakel Staphorst. z. van M. C. Koelemeijer— v. Leeuwen. Overleden: 17 Oct. J. C. Walsmit, 40 j., vr., Hazepaterslaan. C. Konings, 82 j., Korte Wolstraat. 18 Oct. T. Rooseboom do Vries—Néele, 66 j., L. Lakenstraat. BLOEM ENDAAL'. In hotel-café „Vree burg" alhier, is Dinsdagavond verkocht een bakkerij-winkel en woning met erf, gelegen tegenover de Ned. Herv. Kerk te Bloemen- daal, voor f 17000. Kooper was de heer A. Graaf, brandstoffenhandelaar, alhier. Winkler Prins kon slechts den dood van Varf der Voorde constateeren. Te ongeveer 1 uur had de depot-chef Kruger, die aan de overzijde van den Noordreedijk woont, als naar gewoonte de remise verlaten. Men vermoedt, dat de daders zich hebben laten insluiten en onverhoeds Van der Voorde, die waarschijnlijk aan hebben overvallen. het lantorenspoetsen was, TELEGRAFISCH vi WEERBERICHT^ Peru, pref. Nederl. Rubber Gec. Hol. Petroleum Orion Dordtsche, gew. United Cigar. Prolongatie IN HET DUITSCHE LEGER. ST. PETERSBURG, 17 October (V. D.) Vol gens verklaringen van Duitsche krijgsgevan genen aan het front bij Dwinsk begint het te gisten onder de Duitsche soldaten. De ontevredenheid der troepen, vooral bij de genie, openbaarde zich bij het vlootoproer lp 'u e te Wilhelmshafen. Er vormde zich een ge- T_ u' 6 heime pacifistische organisatie, die zich -snel voortplantte. Vele afdeelingen weigerden win- terkleeding in ontvangst te nemen, terwijl in verscheidene gevallen troepen weigerden naar de loopgraven terug te keeren, nadat zij in de achterste linie gevangen werden. Door strenge maatregelen werd alle weer spannigheid onderdrukt, doch de ontevredeu- heid is niet weggenomen. MODERNE OORLOGVOERING. ST. PETERSBURG, 17 October (V. D.) De Duitschers hebben den laatsten tijd het uitzenden van gaswolken in praktijk ge bracht, die terstond symptomen van long ontsteking in het organisme veroorzaken. Met het oog op het groote gevaar verwijde ren de Duitschers"'zich zelf, na dit gas te hebben afgezonden., MATA HARL KEULEN, 18 Oct. De „Kölnische Volkszei- tung" wijdt een uitvoerig artikel aan Mata Hari, waarin er op geweztn wordt, dat de Hollandsche pers zich absoluut niet met dit geval heeft bezig gehouden, terwijl deze zelfde pers moord en brand geschreeuwd heeft bij de terechtstelling van miss Cavell. Ook de „Kölnische Ztg." wijst er op, dat de Hollandsche bladen volkomen het zwijgen be waren. De eenige Hollander, die voor Mata Hari is opgekomen, was de Minister van Buitenland- sche Zaken, die aan de Fransche Regeering ge vraagd had, de doodstraf in een vrijheidstraf te veranderen, maar geen succes had. DE DUITSCHE ARTILLERIE AAN HET WOORD. LONDEN, 17 Oct. (Officieel.) Groote vijan delijke artillerie-actie ten N. O. van Yperen en in den kustsector. Onze artillerie-actie aan het front duurt voort. Verder niets bijzonders. ONLUSTEN IN BESSARABIE. LONDEN, 18 Oct. De „Times" verneemt uit OdessaIn Bessarabië zijn ernstige onlusten uit gebroken. Pogroms hebben in verschillende dis tricten plaats gehad, terwijl het in sommige steden tot hevige troebelen kwam tengevolge van gebrek aan voedsel. INBRAAK EN MOORD. ROTTERDAM. Toen het trampersoneel he dennacht te 4 uur in de remise te Kralingen kwam, werd de wachtman vermoord gevonden en bleek uit de trommels van de conducteurs geld te zijn gestolen. Nader verneemt het „Hbld.": Hedennacht is ingebroken in de remise van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmaatschappij aan den Noordzeedijk te Rotterdam. De wachter, J. van der Voorde, een man van veertig jaar, is ver moord. De in het kantoor van de remise opge borgen 50 60 trommels van conducteurs, die elk ongeveer 25 a 30 inhouden na een drukken dag als gisteren, zijn geledigd. Er is dus ongeveer f 1500 gestolen. De poetsers J- Walkenhaus en J. van Essen vonden hedenmor gen te half vier aan de remise komend, het lijk op den grond liggen en alles op het kan too overhoop gehaald. De onmiddellijk geroep- Am sterdam sche ^rsirs (opgegeven door DE SPAARHl-SA^K van 18 Oct. '17 Anaconda Copper Smelting <S Ref Car Foundry, gew. Erie, Kansas City, Marine, Marine, pret. Mexican, 2. Missouri, K.T.gew. Pittsb.Coal.depcert. Denver Rio, gew. Chicago Rock Island Steel, gew Atchis.Topeka, Union Pacific, Kon. Petroleum. Bodjong Suiker. Handelsver. A'dam Pagottan Suiker Cultuur 4^2 °/o Nederland 5 144 90 90 69 69 22 83% 84 9 9% 43% 24 7/s 24 51 7!s 100 94% 130 130 To 564 5jg 563 124 470 473 220 183 718 100 11Vic 100 ls/ie 164% 239 242 131 132 219 221 77% 77 210 2% OPROEPING. Notaris i. A. WILKENS Zaterdag 3 Nov. 1917, Heeren Erosie-Artikelen. Gevraagd een NET MEISJE voor den winkel. C. SPEET, Kleine Houtstraat 81. Het Bestuur der afdeeiing Haariem en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, brengt ter kennis, dat door Genees- heeren geen attesten voor brandstoffen (en gas) voor zieken meer zullen worden afgegeven. 5617 O. no. a werden benoemd me}. C. Heuvel te Haarlem; mevr. C. M. Uitermark-IIulshofmej. C. Hoom; mej. H. C. Eldermans. Tot onderwijzer aan de Herhalingsschool werd benoemd de heer S. van de Mije; tot onderwijzeres >le dames A. van Acker, gel. Groeneveld en mej. C. Heuvel, tot onderwijzeres aan school no. 9, werd oenoemd de heer G. van Hees, te Wageningen. Rondvraag. Van de rondvraag stippen wij aan dat de heer Sroenendaal vroeg om tegemoetkoming in den prijs van petroleum voor minder gegoede gezinnen. Door 'Jen voorzitter werd hem aangeraden een voorstel 'n te dienen. Bisschop pel ij k Mus e u m. Jansstraat 19 geopend eiken dag van 105 uur, tegen beta ling van 25 cent. Personalia. Te Amsterdam slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen Q. Amoureus en C. E. M. Balvers, beiden van hier. Personalia. -De heer J. C. Keur, direc te ur der Stads apotheek, heeft eervol ont slag verzocht tegen 1 Januari 1918, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Pensioenen. Bij Kon. Besluit is aan J. C. Verkoren, wed. J. W. v. ^Bilderbcek, hoofd-com- mies ter gem.-secretarie "van Haarlem met den persoonlijken titel van griffier, een pensioen ver leend van 1029.—. FRéDéRIC LAMOND. Beethoven-programma. Wat het eerst en misschien het meest treft in Lamond's klavierspel is zijn volkomen onafhanke lijkheid. Hij is evenzeer onafhankelijk van de ma nier van andere pianisten als dat hij onbevangen staat tegenover de componisten. Wie naar Lamond geluisterd heeft, heeft verwonderd gestaan en ge vraagd: hoe komt het dat die man mij boeit, terwijl hij schijnbaar zonder innig sentiment speelt? Maar het zal dezen liefderijken luisteraar niet ontgaan zijn, dat deze pianist niet onverschillig stond tegen over Beethoven, dat hij geen virtuoos is, die speelt om het spelen, dat hij in-zich-zelf gekeerd is en veeleer naar binnen dan naar buiten speelt. Lamond maakt het den hoorder niet gemakkelijk: hij speelt voor zichzelf alleen en schijnt alle contact met 't sentiment van den hoorder te vergeten. Hij ontroert nimmer op z'n Schumanns, maar boeit voortdurend! Wie den eenzamen, sombeten Beethoven voor oogen heeft gehad, moet gehoord hebben, dat Lamond de geestelijke hartstochtelijkheid heeft gevoeld; dat hij zeer zeker den driftigen rythmus als een geketende passie heeft geuit! Hoort men niet te veel den zwaarmoedigen Beethoven door 't sentiment van zijn navolgers? Lamond staat dan in ieder geval zonder invloed van een later componist. Dit spelen is niet gevoelig, nooit liefelijk of teeder, maar grootsch, diepzinnig en zéér hartstochtelijkN schijnt het ruw en koel te zijn en men hoort dan hardheden, die pijnlijk zijn, maar meermalen schijnt het als of er een bittere herinnering aan vroegere poëzie, aan vervlogen innigheid in spreekt en inen wordt dan dieper getroffen door den adem van tra giek, die uit dit spel komt. Als Lamond dan Beet hoven's lyriek misschien te weinig dolce voelt, hij herschept in ieder geval Beethoven's donkere, drif tige natuur en zijn spelen is dus wel verre van oppervlakkig. De Fantasie in g. moll (opus 77) in het begin, deed koel en onbewogen aan, maar men werd ge vangen door innerlijke kracht. En deze zou sterker werken in de verdere muziek. De Sonate opus 31 no. 3 (esdur) was aldus in zijn handen origineel en men zou kunnen twisten over de voordracht van 't hoofdthema en sommige tusschenzi nnen, maar 't was een stroom van rythme. Meestal geeft hij zich blijkbaar het gemakkelijkst in de Finales, die in den rumoerig-gtroomenden rondo-vorm staan en waar schijnlijk in zijn eigen natuur liggen. Met de merk waardige voordracht van de Sonate pathétique ti hij mij voortdurend gevangen gehouden, al ben ik koud gebleven bij meerdere passages. Ten slotte <lè Sonate appassionata. Een raadselachtige, dramatische schoonheid: Lamond ging er geheel ih op, neen, bij ging er geheel in onder; het Was een vuur van hartstocht een ondefinieerbare muzikaliteit. Daar "kan ik niet over schrijven. H. F. A. Inbraak. In liet gymnasium der E.E. P.P. Franciscanen te Megen is in dén nacht van Zater dag op Zondag ingebroken. Er werd een bedrag van 240 ontvreemd uit de kamer van den Zeer- eerw. Pater Prefect. Pater C. J. v. d. Valk, voor heen kapelaan der kerk aan het Kleverpark; alhier. Examen Esperanto. Gisteren werd alhier in „Zang en Vriendschap", Jansstraat, het halfjaar- lijksche examen voor Esperanto afgenomen, aan ruim 20 candidaten. De E. S. M. heeft van de firma Beynes bericht gekregen, dat deze weldra alle materialen voor de, sedert October 1916 bestelde rijtuigen in haar be zit hoopt te hebben, zoodat besloten is weldra met den aanbouw een aanvang te maken. De Maatschappij zal dus nu vrij zeker in den a.s. zomer over een aantal nieuwe groote rijtui gen beschikken voor hare lijn Amsterdam-Haar- lem-Zandvoort. Biljarten. Met een hartelijk woord van den voorzitter, de heer W. H. J. Hol, had gisteravond de prijsuitreiking plaats der prijzen, gewonnen in den biljartwedstrijd, uitgeschreven door de biljartclub der sociëteit „Vereeniging," waarin winer was digene, die de minste verliespunten had. De namen der prijswinners hebben wij reeds gemeld. De prijzen bestonden uit: ie. Gouden kruis; 2e. verg. zilveren kruis; 3e. groot zilveren kruis; 40. klein zilveren kruis; 5e prijs bronzen kruis. Vóór de prijsuitreiking werd eerst een gezellige potwedstrijd gespeeld om wild, die om 9 uur be gonnen, geanimeerd doorgespeeld werd tot even 11 uur. Er werd gelijktijdig in twee groepen gespeeld met het resultaat dat de twee ie prijswinners waren de heeren C. Henning en H. Weddelink; de twee 2e prijswinners de heeren G. H. Brakke en F. de Kadt; 3e prijzen voor de heeren E. Pereira en P. v. d. Burg. De prijzen bestonden uit hazen, fa zanten en eendvogels. De buitengewoon groote deel name (37) en het geanimeerd verloop der wedstrij den getuigden dat de activiteit van 't bestuur om deze gezellige avondjes te beleggen, een goed onthaal vond. De wir.ter-roosterwedstrijden namen even eens een aanvang door een partij, gespeeld tusschen de heeren Dr. van Linden Tol en H. F. Wagenaar Reisiger. Blijkens een advertentie in dit nummer roept de commissie van het „Brokkenhuis" het geheugen der ingezetenen weer eens wakker en verzoekt drin gend, haar nuttige instelling nog eens goed te willen gedenken. Wij helpen gaarne mede, met eenige woorden van opwekking dezen oproep te ondersteu nen, want wij zijn er van overtuigd, dat wat u aan het brokkenhuis geeft, welbesteed wordt en altijd weer d&èr terecht komt, waar het noodig is, of beter gebruikt wordt. Alles wordt dat weten we reeds hoe gering het ook zij, in dank aanvaard. Niet de minste moeite kost het u. U zendt even een boodschap of telefoneert, dat u 'n paar oude schoe nen, stoelen, jassen, kleeden, boeken of wit dan ook heeft liggen ep het wordt gehaald. Aan het Brok kenhuis wordt alles zoo goed mogelijk gerepareerd en opgeknapt en zoo wordt het voor geringen prijs aan mindergegoeden van de hand gedaan, die er soms nog jaren pleizier van hebben. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Oct. Hoogste barometerstand 764,8 m.M. Stockholm; laagste barometerstand 7."5-5 m.M. Den Helder. Verwachting van den avond van 18 Oct. to' det. avond van 19 Oct.; Zwakke tot matige zuide lijke tot westelijke wind zwaarbewolkt met tijdelijk opklaring', waarschijnlijk regenbuien. Zelfde tempe ratuur. Vorige koers Eerst.» koer» w>'«de koei» 142 1.4 22 1/g 191/8 27 7/8 28 1/0 5 9/18 5 5,8 42 15:,6 9 11/16 9 84 100 18/jg 7 11/16 2918/16 40 9j16 Allen die iets verschuldigd zijn aan- te vorderen hebben van- of wel za ken onder hunne berusting hebben behoorende tot- of in het bezit zijn van borgtochten als anderszins ten laste van de nalatenschap van den Heer FREDER1K CHRIS I1AAN ROY AARDS, in leven Directeur van het bijkantoor te Hoofddorp der Haarlemsche Bankvereeniging, wo nende te Heemstede en aldaar over leden 12 October 1917, worden ver zocht daarvan opgaat, betaling, af gifte of tnededeehng te doen vóór of op 1 November 1917 ten kantore van Mr. C. J. BOERLAGE, Notaris te Heemstede. 5615 te Haarlem, is voornemens op n.m. na 5V2 uur, in het Verkooplokaal „'t Notarishuis" aan de Bilderdijkstraat te Haarlem, publiek te verkoopem de navolgende onroerende goederen te Haarlem: I. EEN HEERENHUIS, get. 129 met erf en tuin, aan den Zijlweg, kad. Sectie A. no. 1011, groot 1 A 38 c.A. Verhuurd tot 1 Mei 1918. II. EEN HEERENHUIS, get. 89 met erf en tuin, aan den Schoter singel, kad. Sectie A. no. 832, groot 1 A. 94 c.A. Verhuurd tot 1 Mei 1919. III. EEN HEERENHUIS, get. 109 met erf en tuin, aan den Schoter- singel, kad. Sectie A no. 764, groot 2 A. 88 c.A. Verhuurd tot 1 Mei 1918. IV. EÉN WERKPLAATS MET BOVENWONING, get. 16 en erf, aan de Brouwersstraat, kad, Sectie H. no. 882, groot 73 c.A. Verhuurd tot 1 Mei 1918. Aanvaarding en betaling voor of op 15 December 1917. 5606 Bezichtiging Dinsdags en Donder dags, alsmede op den verkoopdag n.tn. van 24 uur, nadat vooraf be let gevraagd is. Nadere inlichtingen ten kantore van voorn. Notaris, Wagenweg 58. Afdeeiing Haarlem en Omstreken. Het Bestuur brengt ter kennis van het publiek, dat het in verband met de ontoereikende en dure vervoermiddelen aan gewezen is, de artsen zpo mogelijk, op bet ochtend- of mid dag spreekuur te bezoeken en, mocht een huisbezoek nood zakelijk zijn, de aanvraag hiertoe 's morgens vóór 9 uur te doen geschieden. In verband met licht-rantsoeneering zal het ontvangen van patiënten bij de artsen aan huis des avonds slechts in uitzonderingsgevallen kunnen geschieden. 5623

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 3