iijh-Petrsleum-iisiributie. OVERSCHOENEN. I BBT8I8NTIEBEDAUF HEEMSTEDE. IISTAIBflTIEBEQIIlF HEEMSTEDE. BUITENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND Verwisselen bonboekjes. fyeslagkaarten Petroleum Kaarsen en schemerlichten Allerheiligen. OESSSPftn £:5 OCTOBER I9H 42STE JAARGANG 9478 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,75; PER WEEK ISi/a CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,12» Dit nummer bestaat uit twee biaden EERSTE BLAD Wegens het feest van ALLERHEILIGEN *al de „Nieuwe Haarlemsehe Courant' worgen NIET verschijnen. Kaarsen verkrijgbaar aan het Raadhuis voor voertuigen, industrieën, rijwielen en Openbare gebouwen. Vrijdag 2 November van 9—5 uur voor hen wier namen beginnen met A. t/rn N. en Zaterdag van 9-1 voor de overigen, heide dagen aan het Raatlhuis Heemstede en dienstgebouw Boekenrodestraat 9. P.S. Legitimatie-kaarten en oude bonboek- Jes moeten worden medegebracht. 5955 De Gemeente besturen van Haarlem, "Bloe mend aal, Heemstede, Bennebroek, Haarlem- merliede, Spaarndam en Schoten maken be kend; 1. 2, dat de door den Minister van Landbouw, Nijverheid! en Handel vastgestelde maxi rnumprijVen voor PEULVRUCHTEN ook zullen gelden voor alle soorten gele en grauwe erwten, gele en witte boonen van den oogst 1916 en ouder; dat door den Minister voornoemd de vol gende maxknum-kleinhandelprijzen zijn vastgesteld: a. voor GEBAKKEN REGEERINGS- VISCH andere dan spiering f 0.90 per Kilogram. b. voor ge°bakken Spiering f 1.30 p. (K.G. dat het verbod van aflevering en vervoer van bladzink, geen be trekking heeft op oud bladzink, en "dus het gestelde verbod uitsluitend betrek king heeft op nieuw bladzink. 5959 Be Directeur van het Gemeentelijk Le ^nsmiddoienbureau te Haarlem brengt ter kenni3 Van ^en, die eene aanvraag hebben 'nSediend ter verkrijging van een petroleum- Uöelagkciart, dat deze kaarten kunnen wor- Bn afgehaald aan zijn bureau Kamer no. 12 door hen wier namen beginnen met de letter A, B, C, D, E, f, g, h, i, j of k op Vrijdag 2 November a.s. en voor de endere letters op Zaterdag 3 Nov. van 9 2 uur De Directeur, voornoemd F. DE JONGE. DISTRIBUTIE VAN De Directeur van het Gemeentelijk Le veusmiddelcnbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat met ingang.van 1 November a.s. kaar- Setl en schemerlichten uitsluitend wor- verstrekt aan bedrijven, voor zoover deze voor 11- October j.l., opgave van hun verbruik gedurende de maanden No- VeHber en December hebben gedaan; - ^at' düs vanaf dien datum aan particulie- geen kaarsen e.d. meer zullen worden ^gegeven; dat tot een zeer' beperkt aantal kaarsen schemerlichten kunnen worden verstrekt 'i ernstige zieken, of anderszins. Uitsluitend worden schriftelijke aan- VtAgert, met duidelijke vermelding van rede- 'lGlh in behandeling genomen. 5960 De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Gemeentebesturen van Haarlem, Bloe- !pe"daal,- Heemstede, Bennebroek, Haarlem- j. '4üede, Spaarndam, en Schoten maken be- v.kd, dat door den Minister van Landbouw, dierheid on Handel is bepaald dat BON 2 l{ijks-Petroleum:Distributiekaart geldig l;) zijn van 1 tot en met 15 November voor 5958 v1 hoeveelheid van 2 liter Petroleum Gemeentebesturen van Haarlem, Bloe- Heemstede, Bennebroek, Haarlein- h'-'t^'dc, Spaarndam en Schoten maken be- 'JVr' door den Minister van Landbouw, d^lheid en Handel is bepaald: lo Voor het tijdvak van 1 tot en met °Pb0hl öinber verkrijgbaar zal zijn: 3 eener tbee en Koffiekaart 0.05 K.G. thee 4 0.05 koffie dat U'1 iherl'Jdvak van'16 November tot 0,,I)Oïi 5^J'^emb0r verkrijgbaar zal zijn: g eener thee en koffiekaart 0.05 K.G. thee 0.1 koffie Het feest van Allerheiligen is een van die dagen, welke manen tot inkeer in zichzelf. Allerheiligen toch is het groote feest der lulligheid. Een droevige beschikking wil, dat wij heden herdenken den 400en verjaardag der Hervor ming. Ofschoon in die dagen de heiligheid allerminst was geweken uit de belijders van het oude geloof, moet erkend, dat de algemeene heiliging van de leden der H. Kerk te kort schoot en de geest van wereldsche gezindheid meer en meer het Heiligdom was binnengedrongen. Het scheen soms, alsof de Hervormers met hun krachtig beroep tot innerlijke vernieuwing, tot verheffing en verbetering van het geestelijk leven, de heiligheid aan hunne zijde hadden. Maar hoe hebben 4 achtereenvolgende eeuwen tevens op de jammerlljkste wijze de oude waar heid bewezen, dat er buiten de Katholieke Kerk geen ware heiligheid te vinden is. In plaats van eene vernieuwing is een verwording van het geestelijk leven in heidensche stof- en genotvergoding ingetreden, in plaats van godsdienstige verinnerlijking is een schrij nende veruiterlijking en vervlakking der per soonlijkheid gevolgd, wier gevolgen als een drukkende last op de geheele menschheid drukken. De losgesneden tak van den boom des Christendoms heeft het tijdelijke groen, dat hij dankte aan de sappen uit den wortel, geheel verloren en een dood vermolmd hout is het eenige wat nog overblijft. Terwijl de oude stam een nieuwe glorierijke bladerkroon draagt en zijn onverwoestbare levenskracht voortstuwt tot de kleinste twijgen, tot de nu weer talrijke vruchten van heiligheid waarmede zijn takken zijn beladen. In geen tijd wellicht meer dan in deze dagen schitterde het heiligende werk der Katholieke Kerk heerlijker uit. Wat er alleen reeds onder 'Paus Pius X werd gedaan aan verdieping en verinnerlijking van het geestelijk leven der geloovigen, is voldoende a s wonderbaar getuigenis voor den heiligenden stroom, die uit de genadebron, Christus, door de sacramenteele kanalen bevruchtend over de beemden der Christelijke harten vloeide. Dien stroom missen allen, die afgewend staan van de Katholieke Kerk en den dam van zelfbeschikking opwierpen tegen de irrigatie van Gods kracht. Niet in die zelfbeschikking schuilt het geheim der godsdienstige verinnerlijking, in het gun stigste geval leidt zij tot een zekere natuurlijke zelfbeheersching vol koele hoogheid. Slechts in de deemoedige verwachting der genade is de zelfheiliging, die uitgaat boven de machten der corrupte natuurlijkheid bereikbaar. Dat is het groote getuigenis van dezen feestdag van alle heiligen, die de Kerk heeft voortgebracht in een weelderige verscheidenheid, die het bemoedigende bewijs vormt, dat de eigen aard van ieders per soonlijkheid juist verheft en versterkt, niet neer gedrukt en uitgeroeid wordt door het heiligings proces der Kerk. De vervlakking der persoonlijkheid vindt ge wel buiten, niet in het Katholieke geloofs- en genadeleven. Ieder mensch dus met al ziju eigenaardige hoedanigheden en neigingen, kan door het aeiligingsproces in de Katholieke Kerk een Heilige worden, Dat is de les van het feest Allerheiligen. En alle tijdsomstandigheden kunnen dienst baar' worden gemaakt aan de zelfheiliging. Ook dat leert der Kerke glorierijke geschie denis, in het bestaan van den onafgebroken keten van Heiligen die ons met de Apostelen en den H. Stefanus verbinden. In 't bijzonder echter onze tijd is er een, die meer dan andere periodes geschikt is voor den aankweek der heiligheid. Gods bestier toont zich klaarder dan ooit in de leiding der Kerk. Het schonk der wereld een Pausenreeks, wier verheven voorbeeld haar eerbied afdwingt; het verwekte een episcopaat in welhaast alle landen der wereld, welks ongereptheid het levend getuigenis vormt voor de heiligheid der Kerk; het kweekte een pries terschap, die, alle menschelijke gebreken ten spijt, hoog staat in haar liefde voor de eere Gods en der zielen heil; en ten slotte stortte het door de opening van de liefdebron van Jezus' H. Hart een zee van genaden uit over., de geheele Strijdende Kerk als nauwelijks ooit in der tijden wenteling werd waargenomen En, ja, zelfs de ontzettende ramp, die nu de wereld teistert is een machtig verniaau tot heiligheid. Ze hamert de onbeduidendheid der tijdelijke goederen; de broosheid des levens; de onbetrouwbaarheid van het menschenhart en het menschenverstand diep in hoofden en harten en dwingt tot het zoeken van bovenmenschelijke hulpe. En in de ontberingen, die zij den volkeren, klaarblijkelijk door eigen wil en toedoen, door hoogmoed en hebzucht oplegt, spoort zij aan tot nederigheid en onthechting aan het aardsche. In dit licht bezien heeft het schrijven van het Nederlandsche Episcopaat, dat Zondag 1.1. in alle kerken is voorgelezen, zoo geheel bijzondere beteekenis. Zóó luidde het: De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde geloo- vigefl, Zaligheid in den Heer. Met het oog op de moeilijke tijden, die de oorlog ons doet beleven, op de ontberingen, die wij ons moeten getroosten en die zich in den aanstaanden winter zeker nog heviger zullen doen gevoelen, meenen wij onze ge loovigen te moeten aanmanen tot nederige berusting in het harde lot, dat hen treft, hen te moeten opwekken om de bittere-beproeving, die Gods Voorzienigheid over ons laat neer komen, met gelatenheid te verduren. Het is onze herderlijke plicht, er met nadruk op te wijzen, dat de overheidsmaatregelen, waarbij in deze hachelijke tijden buitengewone lasien worden opgelegd, genomen worden in het algemeen belang en dat de maatregelen be treffende de levensbehoeften ten doel hebben, allen gelijkelijk de lasten van den oorlog te doen dragen en vooral te voorkomen, dat mindergegoeden geheel aan gebrek worden prijsgegeven. Met allen aandrang moeten wij derhalve onze geloovigen verzoeken, de Overheids maatregelen, al treffen ze soms gevoelig, te eerbiedigen en zich in dagbladen en op ver gaderingen te onthouden van verbittering- wekkende critiek en van het stellen van onbil lijke eischen. Wij vertrouwen jntegendeel, dat ieder nam' best vermogen de Overheid zal steunen Mi het volbrengen der zware taak, die haar thans op de schouders rust en die, naar wij vreezen, in de naaste toekomst nog zal worden verzwaard. En zal dit ons herderlijk schrijven op den 22sten Zondag na Pinksteren in alle de tot onze Bisdommen behoorende kerken alsmede in de kapellen, waarover een rector is aan gesteld, op de gebruikelijke wijze van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 25 Sept. 1917. t H. VAN DE WETERINO, Aartsbisschop van Utrecht fW. VAN DE VEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t A. J .CALLIER, Bisschop van Haarlem. t L. J. A. Hf SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. f P. HOPMANS, Bisschop van Breda. Ziedaar een herderlijke aanmaning om de omstandigheden van dezen tijd dienstbaar te maken aan onze persoonlijke heiliging; een dei- vele middelen uit het heiligingsproces der H. Roomsch-Katholieke Kerk, die alle omstan digheden dés 'levens leert beschouwen als mid delen, die kunnen worden aangewend om onze eigen zielen te verbeteren en te verheffen, om heiligen te worden! 1 let glorierijke voorbeeld van de millioenen die ons voorafgingen, menschen als wij, sterke op dezen dag aller wil om hun weg na te volgen, op de eerste plaats door liet aanwenden van de beproevingen, in dezen vreeselijken doch tevens grooten tijd, als middelen tot verinnerlijking van ons godsdienstig leven, tol heiligmaking. In het „jenseits" waar met andere maat geme ten wordt"dan hier beneden, waar wij zelf ook een3 met andere maat hopen te meten, zal dan wellicht deze tijd eens als „een goede tijd'' worden aangemerkt. P- f f Hummer T wee. Er is weer een brief gezonden aan het Hoofdbestuur van den Bond van R.-K. Kies- vercenigingen, waarin wordt aangedrongen op overleg, ditmaal met de R.-K. Arbeiders organisaties. Het schrijven luidt: A. VAN RIJEN, secretaris. Tilburg, 22 Oct. I9I7- Dit is dus No. 2. Wij herhalen 0117e waarschuwing tegen het streven om de politieke leiding, zelfs in een zóó gewichtige zaak als de samenstelling van eon program te verleggen naar de sociale vereenigingen. We hopen eerlang eenigszins uitvoeriger op hot. program-vraagstuk terug te komen, doch meenen,nu reeds te moeten wijzen op het verschijnsel, welks komst wij hebhen voorzegd als gevolg van het streven naar een program van actie, dat onder den invloed der sociale organisaties tot stand zou moeten komen. Met genoegen zagen we ook van anderen kant een waarschuwende vinger zich ver heffen, al paste dit gebaar dan ook kwalijk als conclusie op de beschouwingen, die van dezelfde zijde aan het program-vraagstuk werden gewijd. WERELDBRAND UDINE GENOMEN DE TERUGTOCHT NAAR DE TAGUAMENTQ - NIEUWE ENGELSCHE AANVAL STRIJD OM PASSCHENDALLE HET BELGISCHE LEGER IN ACTIE. Aan de berichten van het ItaHaansche front hebben wij slechts zéér weinig toe te voegen, omdat het verloop van zaken volkomen beant woordt aan de beschouwingen in ons overzicht van Maandag 1.1. De Italianen trekken inder daad terug achter de Tagliamento, terwijl hunne achterhoeden den vijand trachten op te houden. Het is nog onzeker of zij achter deze rivier blijvend stand zullen kunnen houden. Wij betwijfelen het. Bij Passchendaele zijn de Engelschen opnieuw tot een krachtigen aanval overgegaan. Zij schij nen in Passchendaele doorgedrongen doch er later weer uitgeworpen te zijn. Bijzonderheden ontbreken nog. Berichten uit Havre melden, dat het Belgische leger tot het offensief is overgegaan. De eerste Belgische communiqué's daaromtrent laten wij hier volgen; De Belgische troepen zijn in het offensief. Gisteren is gemeld, dat Belgische troepen in Luighem voet hebben gekregen. Vandaag is de operatie doorgezet. De Belgische afdeelingen staan op twee en een halven K.M. van onze hoofdlinie. Eén patroelje heeft het zelfs 150Ü meter verder gebracht en twintig gevangene^ gemaakt. Beoosten het meer van Blankaert zijn twee karabiniers in een sloep over het verdronken land op verkenning gestuurd. Ondanks de las tige vaart onder, de gestadige bedreiging van het vijandelijke vuur zijn de Belgen op de be paalde plaats aan wal gegaan. Ze doorsnuffel den den omtrek schielijk. Weldra was vastge steld, dat daar levendige beweging was. Zoodra een afdeeling op den vijandelijken oever was ontscheept, werden drie schuilhoeken ontdekt en doorzocht. Ze waren overdekt met een betonlaag Ier dikte van anderhalven meter en door een dik net ijzerdraad aan alle kanten beschermd. De houten poort was 12 c.M. dik en van een dubbele metalen bekleeding voorzien. Ia de schuilplaatsen,.pas zeer onlangs ontruimd, ontdekte men drie schansmortieren, een hoeveel heid granaten, kurassen, helmen, vuurpijlen en flesschen met drank. In de kelderholen was elec- trisch licht aangebracht. De stroom was echter afgesneden. Door middel van bruggen waren de holen met een steiger verbonden, waar vijf of zes bootjes gemeerd lagen ter aflossing van de posten. Verkenners slopen tot aan de Eksterhoeve. Ze bezetten die, overrompelden den post en maakten snel 19 gevangenen. Vandaag waren sommige Belgische patroeljes versterkt, terwijl andere 't verband met de Fran- sche voorhoede-afdeelingen, komende uit Mercken onderhielden. Weer anderen marcheerden naar het noorden en oosten. Een sergeant en zes mannen trokken over een arm van de Blanckaert en kwamen zoodoende in de streek, die' de Duit- scliers nog bezet hielden. Deze kleine groep vermeesterde de versterkte Plompenhoeve,* <be door 21 Duitschers verdedigd werd. Door de vermetelheid der Belgische karabiniers ontsteld, gaven de Duitschers zich over en men bemerkte 'zeven Belgen, die 21 Duitschers meevoerden op den westelijken oever van de Blanckaert. Het Belgische leger neemt bovendien door een schier algemeene bedrijvigheid langs heel het front aan den strijd der geallieerden deel, even als met krachtige vernielingsschoten van zijn artillerie. Zijn dappere en beproefde patroeljeurs deden voortdurend speurtochten. Vandaag heb ben ze meer gevangenen aangebracht dan ze zelf mannen telden. Benoorden Dixmuiden heeft een Belgische af deeling nog een boerderij bemachtigd, die stevig bij wijze van voorpost was ingericht. Ze nam 21 vijanden gevangen en legde de hand op een machinegeweer In twee dagen hebben de Belgen zoodoende te Dixmuiden en Luighem 67 gevangenen, twee machinegeweren en drie schansmortieren te boek aesteld. Rarteijopissiraat 27 tri TEL. ü77ü Gedurende den nacht van 26 op 27 Oclober beschoot de Belgische artillerie Dixmuiden ge weldig. Patroeljes trokken over een water ter breedte van 25 M ondanks het geweldige kruis vuur. Twintig man, onder bevel van adjudant Linaeve, drongen plotseling in de Duitsche loopgraven. Na korte en levendige gevechten werd een twintigtal Duitschers, onder wie een officier, gedood. Anderen, even talrijk, gaven zich over. Terwijl men bezig was hen te ontwapenen, gelukte het een Duitscher, dien men niet had opgemerkt, bij een machinegeweer te komen. Hij wilde gaan schieten. Drie Belgen sprongen op hem toe en de Duitscher werd met loopgraaf messen gedood. Het verdedigingswerk werd langzaam doorzocht, een loopgraafmortier, te zwaar om mee te nemen, stukgeslagen en het machinegeweer in de Belgische linies gebracht, alsmede andere wapenen en 16 gevangenen, onder wie vier gewonden. Zaterdagochtend vier uur waren al de afdee lingen binnen. Deze tocht kostte den Belgen slechts lichte verliezen. -I De Ned. gezant bij den Paus. Volgens een particulier telegram uit Rome aan de Mb., ontvingr Z. H. de Paus den Nederland- schen gezant, Jhr. van Nispen tot Sevenaer en diens echtgenoote in audiëntie. Burgemeester van Gouda. Tot burgemeester van Gouda is met ingang van 8 November benoemd de heer H. J. Mijs, than» burgemeester van Middelharnis. De financiëele moeilijkheden der gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarbij zijn aange sloten 381 gemeenten, heeft een adres met toe lichtende nota aan de Tweede Kamer gezonden, waarin de Kamer wordt verzocht, te bevorderen de zeer spoedige invoering van: 1. de verruiming van het gemeentelijke be lastinggebied, waarbij met technische opmerkin gen in rapport B zou zijn rekening te houden; 2. de opcenten op de dividend- en tantième-, belasting met het voorbehoud, dat deze niet zult len prejudiciëeren op de regeling van de finan-" ciëele verhouding tusschen het Rijk en de ge»., meenten en dat de wet van 21 Dec. 1852, S. no. 226, tot regeling van de kosten van ontvangst van belastingen door het Rijk voor de provinciën en gemeenten, voor zoover van toepassing op deze opcenten en ook overigens in het algemeen worde herzien 3. eene wettelijke voorziening volgens welke het Rijka. de kosten van vervoer en verpleging van arme krankzinnigen voor zijne rekening neemt; b. de Rijksbijdrage in de wedden van burgemeesters en secretarissen opvoert tot dg helft dier wedden zonder limiet. NEDERLAND EN DE OORLOG. De lieer W. F. J. H. Bouman, architect te Breda, doet hot volgende denkbeeld aan dè hand om buiten land sehe vlie gers opmerkzaam te maken, dat zij boven ons grondgebied zijn: Men profiteere b.v. van groote, platie grintdaken van aaneénge'oouwde. heerenhui zen enz., nabij bruggen cn stations, en plaat se op die platten, die dikwijls 8 a 12 Meter breed en 40 a 60 Meter lang zijn het woord: „Holland," zoodat elke letter e,en lengte heelt van zeven a tien meter. Deze letters zijn als volgt gemakkelijk te maken: men plaatse in het grint strooken op hun kant op de twee kantlijnen van de 'blokletter, vuile do inwendige ruimte van de letter, die 75 c.M. a 1 Meter breed is, op met witte, gewasschen grint,, vervange het overige grint op liet dak door stuk geslagen klinkers op 1 Va a 2 c.M. 'in 't vierkant zooals die welke voer be tonwerk gebruikt worden en doope d;e i steenslag in gloeiend asphalt of teer. Men heelt dan heldere, witte lettors op zwarten grond, die op duizenden meters afstand ge- lezen kunnen worden. Onze vliegers zouden door een vlucht zich kunnen overtuigen of dit middel ten voae aan *de verwachting voldoet. Dit herkenningsmiddel vere'isciit in jarbn en jaren geen onderhoud en de kosten van het aanbrengen zijn miniem. Een lang pannendak of in elkanders ver lengde liggende schuine, daken leenen zich b.v. om met witte verglaasde pannen het woordi „Holland" in te dekken; op zeven dito naast elkander staande huisjes op een dorp, plaatso men op elk huis een reuzen letter; 't schuone moet desnoods tijdelijk wijken ter voorkoming van levensgevaar. voor den nacht kan men snoeren ele&fr. lichtjes over do lettérs aanbrengen. Bij ge mis aan oen centrale kieze men een plaat sing nabij fabrieken die 's nachts werken. Het licht behoeft alle nachten niet te bran den, men ontsteke het als men vliegtuigen hoort, hun komst vreest en als ze gesigna leerd zijn; door een telkens in- en uitscha kelen zal oogenblikkelijk de attentie van de vliegers getrokken worden. In een Kirooto fabriek te Eindhoven worden tweo Duiitsohe deserteurs gearresteerd, die ala metaal ba workers daar werkzaam waren- Het zijn ackere Tasdender en A. Hermann»: zo wor den ernstig vardlaohii van spionaaare voor Duitachland en zullen onverwijld naar Bar een worden getransporteerd. Naar do „Tol." verneemt, zitten Rijkspoltiia en amb tenaren meer individuen ook vootr d« gealiHeerdien spionnendiensteh verriahtendi op de hielen. Router seint uit Londen: In antwoord op een, vraag in hot lagerhui» betreffende het ce. ment. dat van Engeland naar Rotterdam is gezonde n. verwan» Qi |V 'V i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het bestuur van de 1'ederatie der Dioc. Yolks- eri YVerklicdenbonden, vertegenwoordigende meer dan 50.000 leden, heeft met instemming kennis ge nomen van liet aau Uw bestuur gezonden adres door het bestuur van den Ncd. R.-K. Midden standsbond, verzoekende met den meesten spoed een program der Katholieke Staatspartij samen te stellen,'respectievelijk het bestaande program aan 'te vullen en te wijzigen, een denkbeeld, dat ook in onze organen reeds meermalen tot uiting kwamen werd verdedigd. Dit verzoek van het bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond ondersteunende, ver trouwen wij, dat U met de rechtmatige verlangens niet alleen van den Katholiek georganiseerden Middenstand, maar ook en niet minder met die van den Katholiek vereenigden Arbeidersstand zult rekening houden. Met het bestuur van den R.-K. Middenstandsbond dringen wij bij U met gelijken klem er op aan, dat, wanneer U mocht meenen, dat U met een dergelijk uitgewerkt pro gram niet wel gereed komt voor de verkiezingen van 1918, U onverwijld de. samenstelling van een kort program van actie in bedoelden geest voor de verkiezingen van het volgend jaar ter hand neemt. Wij meenen, steunend op onze ondervinding ir. de werkliedenkringen van het gansche land opge daan, U dit verzoek te moeten doen in het belang der Katholieke Staatspartij. Zonder dit vreezen wij, dat onze pogingen om de R.-K. arbeiders te brengen tot het lidmaatschap der R.-K. Kiesver- ecnigingen niet het sucCes zullen hebben, hetwelk wij zoo gaarne zouden bereiken, omdat wij het eene onmisbare voorwaarde achten tot het wel slagen van de pogingen van Uw Bond. Het zal ons aangenaam zijn van Uw bestuur te mogen vernemen of U in beginsel bereid is aan ons verdoek te voldoen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, wat we zeker durven verwachten, dan hopen we, dat U ons de gelegenheid zult bieden de punten, die meer -speciaal de belangen der R.-K. arbeiders raken, welke men dezerzijds gaarne in bedoeld program van actie zag opge nomen, U te doen toekomen. Wij stellen ons voor voor de formuleering dezer punten overleg te plegen met het Bestuur van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie. Hoogachtend, Namens het Bestuur der Federatie van Dioc. Volks- en Werkliedenbonden, H. BROUWER, voorzitter. hji"_2B 'If!! mgiW'lHÜL-lELLT I 5016 'I IV M »f' 'I I.V rfi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1