mil HP. DINER-VER. VRAGEN BUS* STAD EN STREEK t TE KOOF AANGEBODEN "KERK EN SCHOOL ORDE EN ARBEID KERKBERICHTEN ADVERTENTIËN iOHANNDS C8RHELIS MENKENS 1 STATEN-GENERAAL Troubadour. TELEGRAFISCH» WEERBERICHT* wssasmmsi mmmui I J. C. HIENKEUS, rermogen is, de kleinere te helpen tegenover bet vooretel der regeering. Vandaag, Zaterdag, wordt te Utrecht een poote vergadering van wasch-indnatrieelen fehouden, waar de heer Kmerbeek zijn be twaren tegen de concentratie zal uiteenzet ken. Naar wij vernemen, zal Mi nieter Post- huma op die vergadering tegenwoordig zijn. Alsmede verschillende leden der Tweede Ka mer. De Minister van Landbouw heeft, met in gang van 4 Dec. de navolgende prijzen Voor aardappelen vastgesteld: I. Inkoopsprijs gemeente: zand- en veen- aardappelen (Eigenheimers, Groninger Kro nen, Roode Stars en daarmede gelijk te stel len soorten) 690 per 10.000 K.G. Kleiaardappelen (Borgers of Eigenheimers en Industries) 770 per 10.000 K.G. IL Verkoopprijs, welke aan de gemeenten in overweging wordt gegeven. Zand- en veen- aardappelen (Eigenheimers. Groninger Kro nen. Roode Stars en daarmede gelijk te stel len soorten: a. aan grossiers 3.55 per 100 K.G.; b. aan detaillisten 4 per 100 K.G. Klei-aardaonelen (Borger® of eigenheimers en Industries) a. aan grossiers 4.55 per 100 K.G.; b. aan detaillisten 5 per 100 K.G. De bekende luxe-broodbakkerij der firma Paul C. Kaiser te Amsterdam heeft haar bedrijf gedeeiteliik gestaakt, *engevolge van meelgebrek. Hedenmorgen is er voor 't laatst brood aan de vaste klanten bezorgd; vanavond wordt er niet meer gebakken. Dit is zeker een feit ■•an beteekenis, waar het hier een van de grootste partienliere bedriiven geldt, een laak met vele filialen en een talrijk perso neel. De vastgestelde maximum groothandel /usschenhandel- en kleinhandelprijzen voor rijwielbinnenbanden gemerkt V, B, C, en D zijn te verstaan voor volledige randen, voorzien van ventiel: voor binnen landen niet voorzien van een ventiel worden 'eze prijzen alle 35 cent per stuk lager ge teld. Het verbod voor handelaren om ongestem pelde banden te verkoopen. ten verkoop in foor raad te hebben en af te leveren, treedt bewerking op 15 December a.s. TWEEDE KAMER.. Troelstra's zeer uitvoerige rede bij de Alg. Beschouwingen over de Staatsbegrooting was n twee opzichten buitengewoon merkwaar- lig. In de eerste plaats wegens hetgeen hij leide over het jongste verleden en hei hedjn, m in de tweede plaats wegens zijn kijk op te toekomst. Wat het verleden betrof verklaarde Troel- itra met groote openhartigheid, dat het len fictie was, toen het Ministerie Cort fan der Linden zich noemde een Ministerie *an den volkswil. Juist wat de rechterzijde steeds heeft vol gehouden. Men kan er bij voegen, dat de geheele .volks tol theorie een loutere fictie is, ook wanneer fle sociaal-democraten en anderen zich daar op beroepen. Troelstra was allerminst begeerig naar een herhaling dezer fictie, die eo dit was de overgang naar het heden de oorzaak was, dat de regeering niet afhankelijk was van de meerderheid, doch de meerderheid van de regeering, daar de meerderheid niet bereid bleek zelf een kabinet te vormen. Spr. „liet In het midden"; lees: betwijfelde sterk of de sociaal-democraten wel goed hadden ge daan met niet aan de regeering te willen deelnemen. Wat het verdere heden betrof, erkende ITroelstra de groote verdiensten van het Ka binet ter zake van de buitenlandsche poli tiek, die geheel op het recht is gebaseerd. Wel betwijfelde hij of de regeering steeds het juiste inzicht ter zake van het recht had getoond, met name in de zand- en grind- kwestie met Engeland, maar over het alge meen ging hij met haar beleid accoord, al leen vond hij, dat ons land meer kon doen •voor den vrede. Wij zijn te bang om ons zelf aan koud water te branden. Ook binnenlands moet de vredes idéé me-r gepropageerd worden. In dit verband keurde Troelstra de Leeuwarder rede af van den Minister van Oorlog, waarin deze een oor- logsbegrooting van 60 miilioen in uitzicht stelde en verklaarde niei aan internationale ontwapening te gelooven. 0 Naar Troelstra's meening hebben we, aan net hoofd van ons volk, mannen noodig die wèl hieraan gelooven. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek bepleitte Troelstra een compromis in zake de Ouderdomswet en hij gal toe, dat aan de rechtsche voorwaarde: Uit voering der Invaliditeitswet moet worden voldaan. Terwijl de heer Dresselhuys op beperking van het Staatsingrijpen na den ooi-log had aangedrongen ontpopte zich in dit vraagstuk bjj Troelstra weer de echte socialist. Hij wiL de, dat minister Treut véél verdei zou gaan dan tot monopoliseering der levens- en brand verzekering. Er is op ander gebied nog wel geld te verdienen, zoo drukte hij het drastisch uit, en op dien grond be pleitte hij o.a. Staatsingrijpen in het bedrijf der groote scheepvaartmaatschappijen. Dit was de kijk welke Troelstra op de toekomst van het financieele en maatschap pelijke vraagstuk voor Nederland had. Hij liet zijn bli% echter ook in ruimeren kring ronddwalen en meende te kunnen con- stateeren, dat de antithese is weggevallen, doordat haar historische grondslag: dePran- iche revolutie was vervangen door een an dere groote historische gebeurtenis: de te genwoordige wereldoorlog. Hij schreef dezen toe aan het ontbreken eener internationa le economische organisatie en meende, dat ook de toekomstpolitiek van ons land in het teeken dezer komende internationale or ganisatie zal staan, die wel zaL moeten uit komen op een uitbreiding van het staats bedrijf wegens den druk van den finan cieele n nood. Tengevolge daarvan zal het socialisme, meer dan tot dusver, de uitdrukking wor den van de werkelijkheid; en de geheele strijd der toekomst zal gaan tegen he„ groot kapitalisme. Troelstra bouwde voor dien strijd zijne hoop op den intellectueelen mid denstand: ingenieurs, leeraren, accountants ,enz. .Vopr die naaste toekomst wemscht spr. een alzijdig onderzoek naar de vraagstuk ken die verband honden met de uitbrei ding van het staatsbedrijf. Hjj hoopte voor zijn program steun te vinden zoowel aan de linker- als aan de rechterzijde der Kamer, daar de democrati sche groepen aan beide zijden zetelen. Troeletra is reeds beantwoord door Dr. Nolens en anderen. Dit antwoord moeten we wegens plaatsgebrek uitstellen tot een volgend nummer. Pastoor B P. F. Mohr. Aan den Z.Eerw. Heer B. P. F. Mohr, pastoor van Rijs wijk, zijn de laatste H.H. Sacramenten toege diend. Het conflict te Tilburg. Men schrijft ons nit Utrecht: In de op 21 Novem ber gehouden vergadering van het Utrccht- sche R.-K. Steuncomité, deelde de voorzitter, onder grooten bijval der vergadering mede, dat Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. de Aartsbisschop zijn volle sympathie voor de zaak der arbeiders had uitgespro ken en daarbij ook financieelen stenn ver leend had. Wederom een onderschrijving van het goe de recht der arbeiders en eene aanmoediging voor de organisatie en hare liders. V r. Ik ben aangeslagen in den hoofdelijken omslag der gemeente Heemstede voor twee-en- twintig gulden 10 cent. Kunt u mij ook zeggen hoe dat berekend wordt? 2. Ik ben 17 Sept. uit de gemeente vertrokken. Moet ik nu voor het heele jaar betalen? Antw. 1. Het belastingpercentage in de ge meente Heemstede is 1.7. Voor noodzakelijk le vensonderhoud wordt afgetrokken een som van f 600 en voor elk wettig kind beneden de 14 jaar, alsmede voor personen, die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien door ziekte e. a., word) dit onbelastbaar bedrag vermeerderd met f 50. U bent aangeslagen naar een belastbaar inkomen van f 1300. 2. Neen. Verzoek ontheffing. V r. Kunt u mij ook zeggen wanneer de lich ting 1918 van de zeemacht onder de wapenen moet komen? Antw. Nog niet bekend. Vr. Ingesloten ontvangt u het blad van een plant. Zeer gaarne weaschte ik te weten, hoe de naam der plant is en hoe ik deze moet behande len. De plant heeft dezen zomer zeer goed ge bloeid, krijgt nu voortdurend nieuwe spruiten, maar na verloop van eenigen tijd, gaan de bla den, als bijgaand blad, totdat ze geheel verdord afvallen. De plant staat bij mij in de huiskamer, heeft heel weinig zon, krijgt voortdurend water, maar niettegenstaande al onze zorgen wordt ze steeds minder. Antw. Aan het blad alléén is zeer moeilijk na te gaan hoe de plant heet. Een nadere be schrijving van de bloeiwijze der plant, ook wat de kleur der bloem betreft, zou zeer gewenscht zij». Plaatsom te beginnen uw plant zooveel mogelijk in de zon en vooral niet warm, doch vorstvrij. Geef haar hoogstens een paar keer in een weekwater. De meeste planten gaan in den winter ©ogenschijnlijk achteruit, doordat dan de rustperiode intreedt. V r. 1. Ik heb enkele stukjes land verhuurd. Is hiervoor een huurcontract met zegel van 25 cent voldoende? 2. Moeten deze contracten geregistreerd wor den? (De bedragen zijn alle onder de honderd gulden.) 3. Ook heb ik nog land verhuurd, waarvan contract op zegel is opgemaakt en dat geregis treerd is vóór de inwerkingtreding der nieuwe Zegelwet. Is dit nu nog geldig? A n t w. op vr. 1 en 2. Wanneer er geen optie jaren behoeven bijgerekend te worden, is voor deze verhuring geen gezegeld contract noodig. 3. Dit contract blijft geldig. - V r. Hier in Castricum is de prijs van de anthraciet f 2.70, van de eierbriketten f 2.40, van de gascokes f 3.70 per 100 K.G. Ik heb ontvangen 60 kilo eierbriketten, 35 kilo eierbri ketten, 40 kilo gastjes en heb daarvoor betaald, met vracht inbegrepen, f 4.60. Kan dat zooveel zijn? Als men ze bij den handelaar haalt, dan moet men net zooveel betalen, als dat ze het thuis bezorgen. Antw. Wendt u tot het.Kolenbureau van uw gemeente Daar zal men u alle inlichtingen wil len en kunnen verschaffen. V r. In de „N. H. Ct." van 17 Aug. 1.1. kwam een bericht voor dat volgens de „Tel." de uitlo ting van de loten 1869 Paleis voor Volksvlijt waarschijnlijk na een zestal weken zou volgen. Gaarne vernam ik van u m de vragenbus, of die uitloting heeft plaats gehad? Antw. Ja, die uitloting heeft plaats gehad en werd vermela in onze krant. Vr. Ik wil naai een meisje schrijven. Maar ik weet dat haar ouders den brief zullen achter houden en zij hem niet in handen krijgt. Wat moet ik doen om te maken dat zij hem in handen krijgt? Antw. Wij raden u aan er maar niet aan te beginnen en te wachten totdat u wat snugger der bent. Waarschijnlijk zullen die ouders voor' hun handelwijze goede reden hebben. Wij maken er opmerkzaam op dat alleen dui delijk onderteekende vragen door ons worden beantwoord. V r. Kunt u mij mededeelen van wélkeu aard en welke strekking wij, van Katholiek standpunt bezien, het boek :„666: Het getal der men sehen" van Mr. Ph. Mauro (uitgave J. Kok te Kampen) moeten beschouwen? Antw. Het boek zelf is ons niet bekend. Waarschijnlijk zult u de recensie en het ant woord op uwe vraag kunnen vinden in het tijd schrift „Boekenschouw". Wij kunnen u alleen mededeelen, dat het getal in het Boek der Openbaring van den H. Johannes wordt ge noemd al* het cijfer van den Antichrist. Dit cijfer is op allerlei namen toegepast In het He- breeuwsch beantwoordt het aan de letters, waar mede „Nero, Keizer" wordt geschreven; anderen als Lactantius, leiden er uit af dat. het een Jood uit den stam Dan zou wezen. Onder de vele andere lezingen noemen wij nog deze, dat het getal 666 zou beantwoorden aan het Grieksche woord voor „de overwinnaar", dat uit 8 lettere bestaat, die de volgende getallen vertegen woordigen: 70 50 10 20 8 300 S 200 te zamen 666, Het getal is ook toegepast op den Paus, wien men, om het maar te laten uitkomen, den titel Vicarius Filii Dei gaf, waarvan de letters, die Romeinsche cijfers vertegenwoordigen, ook het getal 666. opleveren. Kardinaal Newman e. a. hebben deze bewe ring afdoende weerlegd. Zooals uit het bovenstaande wel blijkt, ver keert men ten opzichte van de juiste beteekenis van het woord 666 te eenenmale in het onzekere. Wij voegen er bij, dat wij alle lectuur over vraagstukken als deze, zelfs al komtze van katholieke zijde, ontraden voor alle personen, die niet op een hoogen trap van algemeene ontwik keling staan. A fortiori dus van boeken, die van niet-Katbo- lieke zijde komen. Vr. van P. te S, Antw. Wasch de poes met een oplossing van creoline (1 d.L. op 10 L. water). Rei nig alle voorwerpen, waarmede 'de poes lp aanraking komt, als vloer, kleedjes, mandje. Herhalen totdat u geen beestjes meer ziet. Wat daarvoor in aanmerking komt, kunt u reinigen met een oplossing van creoline. V r. Kunt u mij ook zeggen wanneer de lichting 1914 (najaarsploeg) Vesting-Art. met klein verlof gaat? Antw. Nog niet bekend. M| Examen voor Stenografie en Machineschriiven. Geslaagd voor diploma A. Stenografie: G. van Wa- mel, te Haarlem, en P. Schaap te Zand voort. Voor diploma Macbmeschrijven: de dames: B. C. Avis, M. Cauveren, M. J. Hartogh, M. ter Haag, K. Leut tik, M. Molenaar, allen te Haarlem; M. Kuiper te Zandvoort; G. J. Kleyman te IJmuiden! Th. van Stratum te Geldrop; H. van Vuuren, Haarlemmermeer, en de heer en: J. v. d. Goes. Th. G. H. v. Leu ven, allen te Haarlem F. N. de Wit, te Heem stede; J. Wezenaar, te Aerdenhout; de dames A. P. M. Boot, te Haarlem: W. J. J. Webber, te Zandvoort; C. v. Aggelen, te Heemstede en E. A. Vermeulen, te IJmuiden. NEDERLANDSCHE OPERA. Wie zou er ontkennen, dat ook Verdi's Troubadour een meesterwerk is, dat nog al tijd levendig en zuiver dramatisch isï De Troubadour is een van de mooie schakels tusschen 't begin van Monteverdi en de te genwoordige Puccinni, die natuurlijk nog 't einde niet is. Is dat niet een ongeëvenadrd- zuivere en 6choone stijging deze dramatiek van de Italianen? Vergeleken bij Puccinni's Bohème is deze Troubadour natuurlijk een simpel stuk, maar het ie hetzelfde ras, het zijn dezelfde krachten uit de vrije natuur van den mensch, die deze ouderwetsche Trouba dour tot leven brachten, en tot een leven, dat ons nog algemeen interesseert en boeit Zelfs in deze stad! Want gisteravond was de schouwburg vol en men was zelfs enthousiast Het was dan ook een aardige avond: er was een prettige frischheid in het verloop van de muziek en Gerritsen van Roekei. die een héél goed dirigent is, heeft hier misschien de meeste eer van. Er is trouwens overal goed gewerkt, zoowel vóór als achter de coulissen en bet kleine orkest deed groote dingen. Ik heb my hartelijke geamuseerd om Irma Lo- zin die toch zeker over de histories van Ne- derlandeche opera's kan meepraten, en die blijkbaar nog optimistisch is, en de Azucena speelt en zingt met een aardige, dikwijls mooie levendigheid, die wel een aparte inspi ratie schijnt te zijn. Dat was goed door 't heele werk heen. Dit was de solide muzikale en dramatische actie van iemand die het vak verstaat. Men is er na de vorige periode in de Nederla-ndsche opera-geschiedenis wel veel fijner, muzikaler, artistieker op gewor den, maar wat betreft de voortdurende span ning, die alleen komt van de absolute een heid tusschen alle elementen, die tot dé volkomenheid van de partii behooTen, kun nen de j onge krachten van Koopman's opera nog wel wat leer en. Men zingt er mooi, dik wijls prachtig (Anton Dirks), men acteert er goed (Schulze) en men heeft er soms heel goede dramatische eenheids (Kubbinga en Faniella). Het is algemeen muzikaal, zuiver- vocaal en zonder ouderwetsche dwaasheden, maar het is ook eeht-Hollandsch en het ge- passionneerde elan, dat ook de ziel van deze oude Troubadour is, is wel een beetje geneu traliseerd! Die heerlijke vurigheid van de Italianen laten we maar niet vergelijken. We weten trouwens dat directeur Koopman nog méér en andere krachten heeft en dat daar de slechtste niet onder zijn! Maar daar om klagen we niet over gisteravond: het was een mooie, gecultiveerde opvoering; laten we zeggen een zuidelijk werk in een noordelijke voorstelling. De graaf van Luna werd door Dirks prach tig gezongen, de Mauri co werd door Schulze heel goed gespeeld en men vulde elkaar aan. De koren, die wel zuiver en meestal vlot zongen, letten een enkele maal niet voldoen de op, en bedierven een aardig effect bij een vlug tempo. Het tooneel zag er goed uit. Het slot was wel kort, maar niet krachtig. Dit ligt ook wel aan 't werk. maar het had gis teren toch wel wat breeder, met wat meer tooneel-virtuositeit gekund 1 De Troubadour is voortreffelijk, maar de mooiste van alle zuidelijke opera's is toch Carmen, de onvergelijkelijke Carmen. Als Koopman nu eens een mooie Carmen komt geven, geloof ik zeker, dat hij daarmee meerdere avonden een uitverkocht huis heeft H. F. A. HEET-WATERVOORZIENING. Gisteren is 9000 liter omgezet. Er aal een wijziging in de heetwatervoorz en.ng worden gebracht, n.l. een zóódanige, dat alle inwo ners der stad er van kunnen profiteeren. Tot heden kwamen de wagens dagelijks in vaste wijken en bleven andere wijken uitge sloten. Voortaan zullen echter dezelfde wij ken om den anderen dag worden bezocht, zoodat op de dagen dat de wagens er niet verschijnen, deze in een andere wijk kunnen verblijven. In alle buurten krijgt men dus thans bezoek van den waterwagen, doch om den anderen dag. Eigenaardige inbeslagname. Gis terenmorgen zijn in een pakhute in de Vel- serstraat In beslag genomen, vier gedeel ten van een koe, toebehoo rende aan den aannemer L. H. De stukken der koe waren vanuit Schoten naar genoemd pakhuis ge bracht, in plaats van naar het slachthuis. Het vleeech is ïn beslag genomen en legen den heer L. H. is prooes-verbaal opgemaakt. Snoepers. Opgespoord zijn 6 Jongens, die sich hebben schuldig gemaakt aan dief stal van een flesch drups, ten nadeele van den winkelier Z. aan de Jansstraat Toen de jongens genoeg van het goedje gesnoept hadden, wisten zij geen raad met de flesch en zetten die neder in don winkel van den heer S. in dezelfde straat. Rijwiel. De beer J. L, Gr. Houtstraat, vermist uit zijn ga-rage aan het KI. Heilig land een heerenrijwiel. BLOEMENDAAL. ZONDAG, do H.H. Missen te 7, 9 en half 11 de Hoogmis. De H. Communie wordt ook uitgereikt om half 9. Des avonds half 8 Lof met preek. MAANDAG, op dagen door de week wordt de H. Communie ook uitgereikt om half 7, 7 uur en 9 uur. De H.H. Missen om half 8 en kwart over 8 uur. Half Catechis mus. Half 8 stil bezoek bij het Allerh. Sa crament. DINSDAG, de H.H. Missen te half 8 en kwart over 8. Half 5 Catechismus. Half 8 stil bezoek bij' het Allerh. Sacrament WOENSDAG, de H.H. Missen te half 8 en kwart over 8. Half 5 Catechismus. Half 8 stil bezoek bij' het Allerh. Sacrament. DONDERDAG, de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Half Catechismus. Half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament VRIJDAG, de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Half 5 Catechismus. Half 8 Kruisweg en vereering van de relikwie van het H. Kruis. ZATERDAG, de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Half 1 Catechismus. Half 8 Lof ter eere van Maria. Van 5 tot half 10 gelegenheid om te bieoh- ten. 'ij! Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 24 November. Hoogste barometerstand: onder 770 mM„ Zuid-DuitechlancL Laagste barometerstand: 733.4 mM. Hcrnö- sand. Verwachting: van den avond van 24 tot den avond van 25 November: Stormachtige, la ter tijdelijk afnemende Zuidwestelijke trit Westelijke wind. Zwaarbewolkt, met tijdelij ke opklaring. Waarschijnlijk eenige regen. Zelfde temperatuur. Heden overleed in de M ariastichting te Haarlem na een kortstondig lijden, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot en Vader den Heer in den ouderdom van 40 jaren. Wed. G. HIENKENS-v. Leeuwen. "KAREL. HENDRIK. CORNELIS. DAMIANUS. GRETA. ANTOON. Beverwijk, 23 November 1917* 3$S52l3i85HBBH60E8BHBBHi I Heden overleed na een kort B stondig lijden onze geachte I Patroon, de Heer HET PERSONEEL. I 23 November 1917. 6774 Voor de vele blijken van belang- stelling, bij ong I2j4-jarig Huwelijk ondervonden betuigen wij hiermede onze Hartelijken Dank aan Familie, Vrienden en Buren. J. BRANDJES. JOH. BRANDJES- Schotvanger. Castricum, Nov. 1917. 6787 1. Een HEERENHUIS aan de Nieuwegracht No. 33, voor f 13000.—. 1 Mei 1918 vrij van huur. 2. Een WINKELHUIS met alz, opgaande Bovenwoning aan den Schoterweg No. 78, voor f 5300.Per week verhuurdL 3. Een WINKELHUIS aan dm Schoterweg No. 82 met ingang aan de Paul Krugerstraat, voor 6000.—. Verhuurd per maand. 6809 Adres: Notaris BURKENS, Kruisstr., hoek Nieuwe Gracht. 27 Bakenesserjjracht. Tel. 1993* Menu van 26 Nov—2 December MaandagKoninginnesoep, Runderlapjes, Bruine Boonea, Rijsttaart Dinsdag: Bruine Boonensoep, Versche Worst, Stamppot van Zuurkool - Woens dag; Kerrysoep, Contre Filet, Spruitjes, Warme Griesmeel Donderdag: Tomatensoep Ge< hakt, Zoete Appels, Pannekoek Vrijdag: Groentesoep, Gestoofde Paling, Gestoofde Biet, Tapioca Zaterdag: Bloemkoolsoep, Ros* Dief, Andijvie Zondag: Asper-i gesoep, Kalfslapjes, Spruitjes, Chocoladevla. 677« Kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2