SPORT EN SPEL LAATSTE NIEUVV^ zelf niet over de noodige asthetisch geschoolde krachten beschikken om aan de bedoelde bepa ling het noodige recht te doen wedervaren. Bestond er nu een lichaam, dat door den steun der Provincie een eenigszins officieel karakter had, dan zouden de gemeentebesturen er allicht toe overgaan bij de toepassing hunner verorde ningen van het advies van zoodanig lichaam partij te trekken. Verder zou dan kunnen worden verwacht, dat nieuwe gemeenten met het maken van „schoonheidsbepalingen" zouden volgen, die dat tot dusverre nalieten, omdat zij hetzij nog onverschillig zijn. hetzij terecht inzien, dat zij voor een juiste toepassing dier bepalingen niet over de daarvoor noodige krachten be schikken. Van deze overwegingen uitgaande, heeft de oorspronkelijke „Advies-Commissie voor den her bouw in de overstroomde gedeelten van Noord- Holland" zich gevormd tot eene Commissie. Zij vraagt thans den voor haar op het oogen- blik onmisbaren financiëelen steun van de Provincie. Naar Ged. Staten vertrouwen zal dit verzoek bij de Staten geen bedenking ontmoeten. Het doel der Commissie is in overeenstemming met de gedachte, die ten grondslag ligt aan de door Ged. Staten vastgestelde .Verordening tot wering van inbreuken op natuurschoon"; het is echter meer positief en beperkt zich niet tot het afweren van ontsiering alleen: de Commissie wenscht er daadwerkelijk het hare toe bij te dragen, dat in het vervolg geen bouwwerk, hoe eenvoudig ook, worde gesticht, dat hetzij op zichzelf, hetzij in verband met zijne omgeving, niet voldoet aan de eischen van goeden archi- tectonischen smaak, terwijl zij voorts door eene beoordceling der ontwerpen van uitbreidings plannen uit een aesthetisch oogpunt, een heil- zamen invloed op het stedenschoon zou willen oefenen. Met takt en beleici uitgevoerd, kan de arbeid der Commissie voor de schoonheid van Noord- Holland van groote waarde zijn. De Commissie zal, wat hare geldmiddelen betreft, op den duur niet in de voornaamste plaats van het provinciaal subsidie afhankelijk mogen zijn en dat in de toekomst de bijdragen van de gemeenten, die van de adviezen der Com missie partij trekken, haar in de eerste plaats moeten in staat stellen hare taak voort te zetten, meenen Ged. Staten. Die bijdragen kunnen zoo wel subsidiën zijn als vergoeding voor gemaakte kosten, als bedoeld in het laatste rid van artikel 1 van het Reglement". Men verlieze echter niet uit het oog, schrijven Ged., dat de werkkring van de Commissie een nieuwe is en dat hare denkbeelden noodzakelijk eenigen tijd behoeven om meei algemeen door te dringen. Slaagt de Commissie er echter in, door doel matige propaganda haar adviezen ingang te doen vinden en haren werkkring uit te breiden, dan zal dit, door de vermeerdering der bijdragen van de zijde der gemeenten, aan hare geldmid delen direct ten goede komen, in welk geval de Provincie door subsidiëering slechts aanvullend zal behoeven op te treden. Prov. Waterstaat. Wegens gebrek aan plaatsruimte is uitbreiding noodig van de tegenwoordige bureaux van den Prov. Waterstaat. De bureaux zijn thans geves tigd in het perceel Nieuwe Gracht no. 47 alhier. Ged. Staten stellen voor het aangrenzende per ceel 45 voor den Prov. Waterstaat aan te koopen en dan eveneens perceel 47, resp. voor de som van 24000 en f 20,000. Ten behoeve van de inrichting der gebouwen wordt door Ged. Staten een bedrag gevraagd van f 6550. R.-K. PROVINCIALE KIESKRING „HAARLEM." VAN ONZE RECHTBANK. Uitsp raken. De Arrend. Rechtbank al hier deed heden de volgende uitspraken: V. A., meubelmaker te Haarlem, poging tot diefstal, 4 maanden voorw. gev.straf; W. v. d. V., arbeider te Haarlemmermeer, diefstal, ter beschikking van de regeering gesteld; S. W. A. V.,'let.crgieter te Haarlem, diefstal 1 maand gev.straf; J. C. K., vischknecht te Umuiden, diefstal, f 15- boete of 10 dagen hechtenis; L. R., zeeman te Velseroord', we- derspannigheid, 8 dagen gev.straf; J. B., werkman te Amsterdam, diefstal, vrijgespro ken; C. N., landbouwer te Zaandam, mishan deling, f 25 boete óf 25 dagen hechtenis; W. B., te Haarlemmermeer en Ch. VI. te Rijp-Wetering, arbeiders, vernieling, de le vrijgesproken, de 2e f 10 boete of 5 d. h.; G. P., tuinder te Roelofarendsveen, beleed, ambtenaar, f6 boete of 6 d. h.; D. O. en L. v. d. B., werklieden te Wormerveer, po ging tot diefstal, ieder 1 week gev.straf; F. S. en P. M., werklieden te Beverwijk, diefstal, ieder een week gev.straf; P. Ijl., metselaar te Wormerveer, diefstal, 3 maan den gev.straf met aftrek prev. hechtenis; A. W. H., electricien te Schoten, diefstal,. 1 maand: voorw. gev.straf; J. B. D., voer mansknecht te Haarlem, mishandeling, 8 d. gev.straf; S. C. P., werkman te Haarlem, diefstal, 3 maanden gev.straf; F. van L., werkman te Haarlemmermeer, diefstal, 1 m. gev.straf. Verder stonden nog terecht zekere G. H. en C. D., beticht van diefstal van ijzer werk ten nadeele van de Haarl. Machine fabriek, zij hadden daarvoor een schuit ge bruikt. Toen zij van hun tocht terugkwa men werden zij gesnapt door een brugwach ter, die veronderstelde dat de heeren ko len vervoerden. Tegen H. werd 2 weken gev.straf geëischt, tegen D., die niet aan zjjn proefstuk is, één jaar gev.straf. HET ONGELUK BU KRUI JEE. Naar wij vernemen is de Belgische geïn terneerde soldaat L. de Raet, die bij de autogeen-apparaat-ontpiol'fing in de werk plaats der firma Kruijer ernstig werd ge wond, aan de bekomen verwondingen in de Mariastichting overleden. Dat viel niet mee. Woensdagavond werden 2 mannen aangehouden door 2 con troleurs en een politic-agent in burger. Zij dachten gratis mee te rijden naar Halfweg achter op het stootblok van een E. S. M.- wagen. Dit ritje zal hün nu wel duur ko men te staan. E. N. E. T. De Bloemendaalsclie en Over- veensche Motorwagens zullen voprziea wor den van een solide rem. Een der agens is van deze nieuwe constructie voorzien. Ook zullen de volgwagens voorzien 'Worden van 8oliede remmen, zoodat in tijd van nood, de wagens plotseling tot staan ge bracht kunnen worden. Kindervoeding. De vereeniging „Kin dervoeding" begon deze week opnieuw aan het verstrekken van een warme maaltijd, viermaal per week, aan het behoeftige school kind. Zij deed het Maandag aan 694, Dins dag aan 703, Donderdag aan 694 en Vrijdag aan 707 kinderen. Programma voor de Orgelbespeling in de Groote of Pint-Bavokerk op Dinsdag 27 November 1917 des namiddags van 23 u. door den Heer Louis Robert. 1. Praeludium et Fuga d.kl.t., J. RBach; 2. Fantasie über den Choral: Lobet den Herren, N. W. Gade; 3. And rite, S. Wes ley; 4. Evening Song, A. Goss Custard; 5. Prélude, Theme, Variations et Final, Alex. Guilöiant. 'n Mooi heer. Dezelfde M., die dezer dagen 2 knechts van „de Sierkan" oplichtte voor f 4.50 heeft nu een banketbakker aan de Ged. Oude Gracht opgelicht voor een blik speculaas. Looddieven. Op heeterdaad zijn bij het stelen van lood betrapt A. en D., die aan het hofje aan de Bakenessergracht bezig wa ren hun slag te slaan. A. bevond zich op het dakkapelietje, ter wijl D. op den uitkijk stond. Voordat zij het lood geheel los hadden ge-t maakt werden zij reeds gesnapt en naar hoi bureau gebracht, .waar proces-verbaal werd opgemaakt. CHOP1N-LISZT-AVOND, DOOR MARIA EN JOSEF PEMBAUR. ONREDELIJKE H UUROPDRIJVING. In ons artikel over de Huurcommissio wet, in een der nummers van 'de „Nieuwe Haarl. Crt." van verleden week, werd 'de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid om die huurders te beschermen tegen onredelijk© huuropzegging door de verhuurders. Gisteren avond werd in café „Brinkmann'' een ver gadering gehouden van huurders, per adver tentie in de bladen b'jeongeroepen, die ge dwongen zijn ol' worden hun woning to ver laten of te koopen. Deze oproep; heeft succes gehad. Er werd op die vergadering besloten om het volgende telegram aan Z.Exc. den Minis ter van Justitie te zendenn: Ondergeteekenden in eerste vergadering bij een, namens meer dan honderd huurders in en om Haarlem, die door onrechtmatige huuropdrijving of koopdwang worden getrof fen, betreurende dat Uwer Excellenties tijdig verzoek aan do Huurcommissiën niet openbaar is 'gemaakt, waardoor aanstonds duidelijk zou zijn geworden dat tegenover hoogst gevaar lijke practijkon do grens bij de Huuroommis- sie-wet gesteld, uitgebreid nad moeten worden en nieuwe wettelijke maatregelen dringend noodig zijn om vele gezinnen voor Rampspoe den te vrijwaren, verzoeken eerbiedig met grooten aandrang en vertrouwen, onmiddel lijke voorziening in den noodtoestand. Heijl, Kamerlingk Onnes, Nieuwmeijer, Rut gers, Jhr. Dr. Sandberg, Dir. Westerman, R.K. RECLASSESRING. Dinsdag 27 dezer zal hier ter stede een groote propa-ganda-vergadering worden ge houden tot stichting eener afdeeiing der R.K. Reclasseeringsvereeniging te 's Hertog n- bosch. Het geldt hier een werk van zeer bijzondere chariiatieve en sociale beteekenis. Ons tegenwoordige strafstelsel is wèi zeer afkeerig van lichamelijke straffen en ook van alle hardheid doch is in zijne gevolgen dikwijls nog .vóél harder dan alle vroegere strafstelsels. De man of vrouw cue tegenwoordig „geze ten" heeft, is, of liever was tot voor korten tijd als met een „Kaïnmerk" geteekend, een verworpeling, die in de maatschappij doorgaans geen plaats meer kon vinden. Be halve de straf in de gevangenis kreeg hij dus nog de extra-straf van de publieke ver achting van h t wegstooten uit de samen leving. Zoo werd de straf voor het misdrijf nóg zwaarder ^estraft dan het misdrijf zelf; en de ontslagen gevangene was een arm, hulpe loos en ongelukkig wezeij, meestal 50 het hervallen in zijne misdaad aangewezen. Niet minder dan ruim 45 pCt. van alle voor de rechtbanken behandelde strafzaken, zijn recidive-gevallen. In den laatsten tijd is hiertegen het lof waardige reclasseeringsstreven opgekomen, dat bedoelt de ontslagen gevangenen weer in een goed maatschappelijk millieu te plaat sen en de voorwaardelijk veroordeelden te steunen en te behoeden voor nieuwen val. Dat is een echt christelijke gedachte. De reclasseeringsvereenigingen hebben thans toegang tot de gevangenissen, waar de gevangenen „bewerkt" worden om na hun ontslag te worden voortgeholpen. Het be hoeft geen betoog, dat het, ook uit gods dienstig oogpunt van het grootste belang is dat R.K. gevangenen ook door R.K. word in bezocht en geholpen. Dit nu wil de R.K. Reclasseeringsvereeni ging bereiken, dit is het doel harer oprich ting. Wel een doel dus dat aller belangstel ling verdient. Wij hopen dan ook, dat de te beleggen propagandevergadering waarvan plaats en uur nader bekend zullen worden gemaakt een volle zaal moge trekken. EEN BIOSCOOP-PALEIS IN DE GROOTE HOUTSTRAAT. AGENDA 25 NOV. Gebouw St. Bavo. Smedestraat 23 Witte Bnoscoop, 2, 4 en 8 uur Haven en Transport half 1 Jonge Metaalbewerkers half L Schouwburg Jansweg 2 uur Letterkundige lezing van mevr. Aleida Roe- lofsen. 26 NOVEMBER. Gebouw St. Bavo. Smedestraat 23. Esperanto. Sc hou wbur g „Jansweg" 8 "i"", „The Bonnie song,*' Geertrui da van racken. Bisschoppelijk Museum 08 straat 79. Geopend van 105 uur. St. Elisabeth s-gebouw Jans;,7 van 22Va uur aanvrage om verS kende middelen. CORRESPONDENTIE. J. v. M. te O. Wij kunnen uw stuk j"e plaatsen zonder volledige onderteekei"11»' BLOEMENDAAL. Zaterdagavond ir|®, broken in de tijdelijk onbewoonde yi"8 den oud-kantonrechter mr. A. A'. r[ Mersch, in Aerdenhout. Zondagocbten» 1 (f de inbraak door één der politieagenten Aerdenhout' ontdekt. Een paar mantels, een klokje, eeing®"m- bordjes, en andere voorwerpen blekc' stolen te zijn. Gisteren is het de Overveonsche !10 0 gelukt de band op één der daders te gen, toen hij de gestolen voorwerpen (je kocht. De aangehoudene, die bekende»,1' 20-jarige W., meer bekend onder den van Joop den Amsterdammer. jp Naar den tweeden dader, met wien een logement in de De Witstraat ken maakte, wordt nog gezocht. f. .W. is aari de Justitie te Haarlem °T ggle verd. BLOEMENDAAL. B. en W. hebben J£ sloten: lo. Dat ieder lid der gemeente rechtigd blijft, 12 uurs-maaltijden te A doch dat gemeenteleden, die een ink0" 0 hebben boven eeu bepaald bedrag, vooi'tajjj voor iedere portie 20 cent inplaats va» cent moeten betalen. Op het gemeen"1'1 worden de „gele" kaarten van betref^,., gemeenteleden verwisseld voor roode tem 2o. dat één gezin niet meer porties V krijgen, dan het aantal broodkaarten aan bet gpzin wordt verstrekt. Op he'jo meentehuis zal daartoe op de gele e" -e roode kaarten een aanteekening worde" eo steld. Voor de opzending, de verwisseling aanteekening van de kaarten, ingeleve"1^ de Centrale Keuken of op de plaatsen de 12-uur-maaltijden gehaald kunnen den, zal de Centrale Keuken zorg di'8^ SCHOTEN. In den aigeloopen nacht hebb^1^ brekers getracht in den ijzerwinkel van deö B. alhier in te breken, de latten van de g'a" deur v.'aren reeds weggenomen. SCHOTEN. Militie. De keuring va® jaarklassen 1899 en 1898 van den lancb"j zal op 15,17 en 18 December 1917 te Eaa1^ in het gebouw „De Doelen' worden gebo® en wel als volgt: op iederen der genoemd® e) gen 60 laadstormplichtigen te beginnen volgn. 1 van het kenringsregister, jaar se 1899. HAARLEM—AJAX. f0l- Het Haarlem-bestuur verzoekt ons he^ gende te willen mededeelen: jjil In verband met het groote aantal ree® genomen plaatsen voor het gereserveerd^ rein, zoowel uit Haarlem als uit Amster heeft het bestuur moeten besluiten eene p tere oppervlakte voor dezen wedstrijd reserveerd terrein in te richten. i je1 Door welwillende medewerking bestuur van H. F. C., dat een gedeeH® hare terreinaecomodatie in bruikle^p: stond, is er eene heele rij vlonders 3 het oostelijk doel geplaatst kunnen terwijl de staantribune achter het Jt/- doel morgen geheel of gedeeltelijk, al gelang de omstandigheden, voot Se veerd terrein zal dienst doen. Om ook de bezoekers van den 1/ rang in de gelegenheid te stellen, alle spel ongehinderd te kunnen volgen» men zich verzekerd van het dubbele 8 platte wagens van de vorige maal. Het terrein zal om half één word® opend. uij EJD.O—R.CJE. Morgen gaat E.D.O. C.H. op bezoek en zal vermoedelijk r»'®' liezen. Komaan, roodzwarten, aan verliezen moet eens een einde komen eens dat ge nog steeds het gevreesde b zijt. Stormvogels—DJE.C. en Z.V.V.V.S-V gastheeren zullen de vermoedelijke w1® wel zijn. Alcmaria ontvangt W.F.C., een bij®8 overwinning van W.F.C. DE TOESTAND IN RUSLAND- ,'i iWEENEN. De „Neue Freie Presse' J De Russische opperbevelhebber heeft haalde eischen der Petrögrader reë^t aan de bevelhebbers der vijandelijk® yP allieerde rijken een aanbieding tot stilstand gedaan. n STOCKHOLM, 23 Nov. (Part.) Voh-f^tf richten uit Petrograd moet men op j botsingen tusschen de troepen van ki en diè der Bolsjewiki in de on» Vj van Petrograd rekenen. Bij de beke plaats Stara Rusa aan het Ilmen-n den 20.000 Kozakken slaags zijn jyj met troepen uit Nisjni Nowgorod- sultaat van dit gevecht is nog nlR gf/V DE YREDESACTIE DES PAR ZURICH. V. D. De „Neue Zuric® v zegt, dat de geruchten over een n> r (F desnota van den Paus ongegrond zü \i f mogelijk dat de Paus met KerstnR ge p dersteuning van ziju vroegere roep op de verschillende regeet d°en' DE SLAG BIJ KAMERJ^VjJ'j LONDEN. Officieel. Westelük 3,3 rijk zetten wij heden onze opera'1 uit de ingekomen berichten blilk bevredigend verloop hebben. I>® Vijandelijke artilleric-activit® scbendale. WORST, ROOKVLEESCD ir,;.r Het Bureau voor Medcdecb'^ejji^ i voedselvoorziening kan ü3;l,.n0ukoi't J-Dj dagbladberickteu, als zou r00kvle|e M tributieregeliug van worst, ,|F dergelijke vleesclnvarn te y0° J> verzekeren dat daax'aan a» niet .wordt gedacht. s In de Guskenszaal van het St.-Bavo-gebouw had gisteravond de constitueerende vergadering plaats van de R.-K. Kiesvereeniging in de Prov. Kies kring Haarlem, bestaande uit de voorzitters en secretarissen en afgevaardigden van de R.-K. Kies verenigingen uit de plaatsen, behoorende tot den Kieskring Haarlem, n.l. Haarlem, Schoten, Bloe- mendaal en Zandvoort De voorzitter van het vt>orloopig bestuur bestaan de uit de heeren Braakhuis, Mr. Bomans en Brink maan' (Haarlem), Biuys en Siegers (Zandvoort), Hooy en Loerakker (Schoten) en Prinsenberg en Tweehuizen (Bloemendaal), de heer Braakhuis, opende de vergadering met den Chr. Groet, waarna spr. de aanwezigen welkom heette. Vervolgens zette de voorzitter het doel dezer vergadering uiteen, waarna hij de behandeling der. concept-statuten van de „R.-K. Kiesvereeniging in den Prov. Kieskring Haarlem" aan de orde stelde. Van de gelegenheid, die geboden werd, algemeene beschouwingen te houden, werd geen gebruik ge maakt, zoodat direct tot de artikelsgewijze behan deling kon worden overgegaan. Bij verschillende artikelen werden uitvoerige dis cussies gevoerd, nochtans werden de consept-statu- ten, behoudens enkele wijzigingen van redactioneelen en ondergeschikt organisatoriachen aard, door de veragdering goedgekeurd. Hierna had de verkiezing plaats van een defini tief bestuur met het resultaat, dat uit-de Kiesver eeeniging te Haarlem werden benoemd (5 bestuurs leden) de heeren Mr. Bomans, Brinkmann, Braak huis, Visser en Robbers; uit de gemeente Bloe mendaal de heeren Roozen en Prinsenberg; uit Schoten de heer Hooy en uit Zandvoort de heer Bluys. De voorzitter dankte de aanwezigen voor de be toonde belangstelling, waarna hij de vergadering, te ruim ii uur, met den Chr. Groet sloot. In een daarna gehouden bestuursvergadering wer den gekozen tot voorzitter de heer Braakhuis en tot secretaris de heer Robbers, terwijl besloten werd de verdere unctiën verdeeling in een volgende be stuursvergadering te doen plaats hebben. Personalia. De kapitein W. J. M. Linden is ontheven van zijn detacheering bij het depot der Xde infanterie-brigade. Teraardebest ej ling Dr.C. G. van keeken. Hedenmiddag had op de Algemeene Begraafplaats aan den Schoterweg de teraardebe stelling plaats van Dr. C. G. van Reeken, oud-raads lid en oud-wethpuder dezer gemeente. Het College van B. en W. was vertegenwoordigd door den bur gemeester Jhr. W. B. Sandberg, de wethouders Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en Joh. de Breuk en den secretaris Mr. Dr. J. Wytema, terwijl wij onder de aanwezigen Dr. de Hartog nog opmerkten en Mr. Charl. Enschedé. Aan de groeve werd niet ge sproken. Een familielid, de heer J. A. Kluppel, dankte voor de betoonde laatste eer. Het personeel der Haarl. Ma chinefabriek. In een personeelvergadering werd deze week de volgende motie aangenomen: Het personeel van de Haarl. Machinefabriek, v/h. Gcbr. Figee, onder leiding van den Algcm. Ned. Metaalbewerkersbond in vergadering bijeen, consta- teerende dat sinds October 1916 de loonen slechts zijn verhoogd met I ct. per uur én de reeds belang rijke achterstand van loon nogmaals grooter is ge worden, dringt er bij de directie ten sterkste op aan de loonen zoodanig te verhoogen, dat ze in evenredigheid komen met andere soortgelijke fabrie ken en aan den noodtoestand waaronder hun gezin nen verkecren, wordt tegemoet gekomen. DE UNIFICATIE-COMMISSIE De commissie inzake de salarissen de- ambtenaren in dienst der gemeente, zal a.s. Woensdag wederom vergaderen ter behandeling van de ingekomen'^ïe.» questen op het uitgebrachte rapport. Zooals men weet kwam de commissie in haar eerste vergadering niet gereed. Dit zal wellicht de laatste vergadering zijn, die aan het rapport wordt gewijd. DE WINKELS EN DE ST. NICOLAAS- DRUKTE. Wij herinneren belanghebbenden aan de bepaling der verordening op de Winkelsluiting, dat de win kels vanaf 25 November tot en met 6 December later mogen geopend zijn. De verordening treedt dan buiten werking, dus mogen de winkeliers hun zaken zoolang openhouden als zij willen. Desnoods den geheelen dag en nacht. Wel blijven bestaan natuur lijk de beperkende bepalingen inzake het lichtver- bruik. De heer van Liemt, lid van der Haarl. Ge meenteraad, is echter voor deze belangen van den middenstand, naar wij vernemen, diligent geweest en heeft aan B. en W. verzocht om een toeslag op het lichtrantsoen. Aan dezen wensch zal door B. en W. worden tegemoet gekomen, naar wij meenen te weten. Kunstbeschouwing in het Waaggebouw aan het Spaarne. Het expositiezaaltje van „Kunst zij ons Doel" her bergt tot en met a.s. Zondag de portefeuille van het genootschap „Arti et Amicitiae." Deze verza meling kunstwerken wordt gevormd door aquarel len, pastels, teekeningen en enkele etsen, welke wer ken door zorgvuldige plaatsing een aantrekkelijk ge heel leveren. Onder de aquarellen is de inzending van den Haarlemschen schilder Boot verre de be langrijkste. We kennen deze werken van groote kleurenweelde en rijke fantasie, van vroegere ten toonstellingen en nochtans blijft hun groote beko ring onverminderd. Van de overige aquarellen noe men we „Wintergezicht" door Paul Bodisee om z'n juiste atmosfeer „Florence" van juffrouw Re- pelius om de fijnheid en het persoonlijke, verder „Matrozen" door Hoynk van Papendrecht en het weidsche landschap met z'11 fraaie lucht van Jan Smissaert. George Reuter exposeert twee aantrekke lijke teekeningen, waarbij „Meisje met de poes", in al haar eenvoud, ons het meest bekoort. De ets kunst is o.m. vertegenwoordigt door Harting met een kapitale, ietwat koude ets (stadsgezicht). Wat vrijer van techniek zijn de etsen van Kortenhorst, terwijl verder onder deze categorie de werken van R. M. Famson en Van der Valk vermelding ver dienen. A. L. Koster heeft hier, een paste), mooi van sujet en krachtig van kleur. In totaal zijn er veertig werken van over het al gemeen wel goede eigenschappen, doch slechts en kele, die van persoonlijkheid doen spreken. Bijzon dere indrukken" heeft dan ook deze tentoonstelling niet opgewekt en de verwachtingen die er van wer den gekoesterd slechts ten deele bevredigd. M. v. d. W. Het Steuncomité en de Centrale Keuken. Op een openbare werkloozen-verga- dering, Donderdagavond in het gebouw Voorwaarts gehouden, alwaar de heer Kisz uit Amsterdam sprak over „De dwang van het Steun-Comité," werd eene motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen den dwang den werkloozen opgelegd door het Steun-Comité in zake het betrekken van eten van de Centrale Keuken en geëischt van het Steun-Comité het daarheen te leiden, dat de werk lieden de vrije beschikking hebben over hun uit- keering en zij naar verkiezing gebruik kunnen ma ken van de Centrale Keuken. D. P i g g e. Onder groote belangstelling van de zijde zijner collega's en van 't personeel van de Cen trale Werkplaats is gisteren op de Algemeene Be graafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld 't stoffelijk overschot van den heer D. Pigge, in leven assistent-opzichter aan de Centrale Werk plaats» Bij het hooren spreken over Liszt's techniek en kunnen is het, of alle bronnen der menschelijke fantasie levendiger vloeien; de legende spint voort, wat tijdger,ooien meedeelden als te hebben doorleefd. Liszt (en Paganini eveneens) is het middelpunt van een kring van sagen en wonderlijkheden. We weten thans, dat de groote kracht van Liszt lag in de gave der inspiratie, in het op 't juiste móment zich geven, in 't kort: in de eigenaardige persoonlijke suggestieve macht van dezen Übermensch. Deze is met Liszt gestorven. Zijn techniek echter, dit mag men gerust zeggen, is sinds hem (en door hem) buitengemeen ontwikkeld en verfijnd. Maar deze techniek, zonder het opflikkerend temperament, zon der de dol-koene energie is geen Liszt, ze laat ons thans koud als iets dat met kunst absoluut niets te maken heeft. Josef Pembaur ,is Liszt-speler. Wat hij wil, dat kan hij, niet alleen technisch, maar geestelijk. Men verwondert zich, in dit tenger-gebouwde lichaam zooveel kracht, zooveel uithoudingsvermogen te vin den, een temperament, puttend uit steeds vloeiende bron, een geweldig-rythmische stuwkracht, die vol brengt wat hij wil. Wil is bij hem daad. Hij ver staat de kunst, uit een enkel rythmis-h figuur een geweldige stijging te bewerken en vanuit het zóó gewonnen steunpunt met een lach en een hoofdwen ding alles te beheerschen. Voor geweldige contrasten schrikt hij niet terug, maar men neemt ze aan: hij overtuigt. Ik behoef hier slechts te wijzen op „der Tanz" (Lenau's Faust). Als Liszt niet anders ge schreven had dan zulke muziek en zijn vele mode artikelen geen muziek werden genoemd, dan had ik van Pembaur een heele Liszt-avond willen hooren. Van het Concerto-pathetique, evenals het Rondo op. 73, door hem en Maria Pembaur, zijn vrouw, voor twee klavieren gespeeld, nam ik weinig anders mee dan bewondering voor het samenspel, In het Con certo trad klaar een tekort aan kracht aan 't licht bij de vrouw, in weerwil van het zijn-verzengend temperament beheerschen bij den mannelijken speler. Maria Pembaui was dezen avond niet gedispo neerd, kritiek schorten we dan liever op tot een volgende maal. Maar onvergetelijk blijft me de Sonate bes-mineur van Chopin, niet om den treur- marsch alleen, daarvoor was me een Chopinsch adagio liever geweest, maar bovenal om het finale. Dat was geen klavierspelen, dat was zuiver dichten. En het Scherzo op. 20 dan! Met Schumann merkt men op, hoewel de Ernst zich mag kleeden, als reeds de Scherts in donkere sluiers gaat? Met het Impromptu op. 36 was 't het schoonste van den avond. Pembaur, die inzonderheid door zijn Rhap- sodie No. 12 de zaal in bewondering bracht voor zijn geweldig kunnen, bewerkte door zijn Chopin- interprctatie, dat de niet-talrijke hoorders, die van de gewone tactiek der Haarlemmers, eerst dé kat uit den boom te kijken, waren afgeweken, hem een ware ovatie brachten, en vooral na zijn toegift, Liszt's Waldesrauschen, liet men hem noode gaan. De wonderbare man'was onvermoeid, alsof hij pas aankwam. G. J. K. Het Cinema-Palace in de Groote Houtstraat is, onder de auspiciën van den heer W. J. Nelissen, den welbekenden bouwkundige, omgetooverd in een bios coop-paleis van den eersten rang, zooals er nog maar weinigen in den lande gevonden worden. Wij mogen met reden een beschrijving van het aardige; front aan de Groote Houtstraat overbodig achten, daar het nu wel door alle Haarlemmers al eens zal zijn bekeken. Na dan de entree te zijn binnengekomen, staat men in de keurige, ruime vestibule, met links de kaartjesloketten en achteraan rechts de garde robe. Alles riekt hier naar verf en nieuwigheid zeker,, maar ook vertoont alles een goed inzicht op comfort en gekuischte smaak. Door ruime, smaakvolle vleugeldeuren komt men in de gang, die rechts en links naar de ruime, hooge zaal voert. De eerste aanblik in de kerkachtige ruimte doet overweldigend aan. De kolossaal hellende zaal 10 c.M. per meter is 25 M. lang, 13 M. diep en 13 M. hoog. Het projectie-„doek" bestaat uit een gestucadoord vlak van 5 bij 6, waarvan het eigen aardige is dat het desgewenscht geheel kan worden weggenomen, om er tooneelruimte achter te makeu, zoodat de zaal later ook zou kunnen ingericht wor den tot variété enz. Voor het doek is een tooneèlver- hooging om eventueel varieté-artisten te doen op treden. Daarvoor is de orksetruimte aangebracht. Heel boven in de zaalwanden zijn betrekke lijk kleine ramen aangebracht, waarvan de open vallende voor de noodige ventilatie zorgen. De lucht- verversching wordt trouwens vervolmaakt door enkele ventilators, waarvan één 1.5 M. groot is. Keurige stoelen, aangenaam aandoende wanden in terra nova pleisterwerk, een specialiteit van den heer Doing voltooien den aaiigenamen indruk der zaal. Een nooduitgang van 2.20 Meter, afgesloten door een moderne panieksluiting, leidt naar het Klein Heiligland. Het spreekgestoelte van den explicateur dringt als een preekstoel uit de rechter wand. Vanuit de vestibule leidt een aparte opgang naar de eerste rangstribune. Alles is hier ook keu rig in orde, vooral de eikenhouten betimmering der firma Beccari met machoniehouten schotten in de loges, doet keurig aan. Kosten noch moeiten te ma gespaard om de inrichting zoo chic mogelijk te ma ken. Keurig tapijten en zeilen bedekken den vloer, en mooie lusters breken aangenaam de ijle ruimte. Achter de zaal ligt de tearoom. Overdag een ge wone lunchroom, des avonds foyer. Dit zaaltje is keurig aangekleed, met in toon gehouden behang en eikenhouten betimmering. De cabines boven zijn een juweeltje van veilig heid. Als bijzonderheid zij gemeld dat twee appara ten in werking worden gesfeld, onafhankelijk van elkaar, zoodat nooit stoornis kan ontstaan in de voorstelling. Komt er brand dan ontsteekt de ope rateur zelf eerst het licht in de zaal, verlaat de ca bine, sluit de brandvrije deur en opent buiten de kraan om de cabine vol water te laten loopen. In een ander brandvrij kamertje staan de reusachtige motoren, wier geweldige trillingen handig door den heer Inpijn zijn onderschept, zoodat niemand last heeft van de trillingen. In diezelfde kamer staat de automatische ontsteker van het zaallicht, dat in 8 seconden wordt ontstoken of gedoofd. Over 't ge heel een model inrichting, waarop zoowel bouwer als uitvoerder trotsch mogen zijn. Vermelden wij nog als bijzonderheid dat de bouw slechts 6 maanden in beslag heeft genomen. Alles is tot in de puntjes in orde. Daarom mogen hier de namen worden ver meld van de firma's, die aan den bouw mede werkten: Bouwkundige W. J. Nelissen; Hoofdaan nemer firma W. A. van Zanten; Stucadoorwerken H. Doing; Schilderwerk J. Tromp; Eiken-betimme ringen firma Beccari; Granito werken V. Massaro; Siersmeedwerken H. Kooij. Gunning. De verbouwing van het Hofe- denmagazijn van den heer v. d. Stijlen, fa. Lippits, hoek Anegang, is bii onderhandsche aahnesteding gegund aan de fa. Louw en Lubbers, aannemers alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: 21 November, zoon van J. M. Loerakker Nunnink. 22 Nov. dochter van M. Jore Verbagen. dochter van M. C. Kramer Spook 23 Nov. dochter van C. M. v. Nor denBos. Overleden: 22 Nov. C. Swartv. d. Wal, 81 jaar, Kamperlaan 23 Nov. J. C. Hienkens, 40 jaar, Zomer vaart J. Pik, 63 jaar, Kam perlaan M. J. 3 jaar, d. v. S. Bosma, Gast- liuisvest M. J., 2 jaar, dochter van P. Hou- weling, Saenredamstraat 24 Nov. L. de Raet, 37 jaar, Kampeilaan. 10?'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6