BINNENLAND VAN OVERAL KUNST EN KENNIS KERK EN SCHOOL ORDE EN ARBEID HANDEL EN NIJVERHEID LEGER EN VLOOT rekening is gehouden met de wenschen der bevolking. Voordat deze wonde is geheeld, kan er geen gezonde toestand ontstaan. Men kan geen beter voorbeeld geven van misdadig gebruik maken van een voorbij gaand militair succes om het nationale recht le schenden. 5. Ten aanzien van Eusland verklaarde Lloyd George, dat Pruisen er niet aan dacht het bezette Russische gebied prijs te geven. Wij zullen er trotsch op zijn dezen oorlog ait te vechten schouder aan sdhouder met de nieu e Russische republiek. Dat is ook het geval met Frankrijk, Amerika en Italië. Doch indien de tegenwoordige reverters van Rusland onafhankelijk van haar gealli- eer en wilien optre 'en, bezitten wij geen ini 'leien om dat te beletten en de catas rofe te verhinderen, die on ge vvijfeld over dat land zal komen. Rusland kan alleen door het eigen volk worden gered. 6. P> len moet volle ig hersteld en geheel ona lian elijk worden. 7. Geen uiteenrukken er Oosteur.Hongaar - sche monarchie och wel zelf regeering harer uatiunalitei en. 6. De ltaliaa.'isch sprekende grensgebieden terug naar Italië. 9. Turkije blijve bestaan met Kcnstantino- pel ais lioofdstal. De zeeëngten moeten neutraal worden. 10. r .enning van het recht op een zelfstan dig bestaan aan Arabië, Armenië Syrië en Mesopotamia. 11. ten aanzien van de Duitsche koloniën ïaoet ten beslis.s ng worden genomen in overeenstemming met den wensch der in boorlingen. 12. Geu nuurua. tonale regeling tot opo-si..g van internationale geschillen. Lloyd George heeft nu voor het eerst uit voerig en gedetailleerd omschreven de voor waarden, waarop Engeland vrede zou willen sluiten. Intusschen is het nog steeds niet duidelijk of de onderhandelingen tusscheu de Bölsje- vviki en de Centgalen definitief zijn afgebro ken. Van Russische zijde zeker niet; want Trotzky is weer te iirest-Litofek aangekomen om ze voort te zetten. Ook de Duitsche delegatie is nog steeds daar aanwezig om te onderhandelen met de afvaardiging der Ukraine: en het lijkt toch niet waarschijnlijk, dat zxi zal weigeren met de Kussen verder te praten, alleen omdat zij een dag te laat zijn. Wat nu de Ukrainsche republiek aangaat, deze heeft het volgende verklaard: „Wy streven naar een volledig herstel van Rusland in den vorm van een republikein- sehe federatie. „Zoolang dit niet bereikt is. zullen wij zelf standig internationale betrekkingen aan- knoopen. In verband met de vredesonderhandelingen wordt verklaard: Wij zijn ervan overtuigd, dat de huidige oorlog het grootste ongeluk voor alle landen is, vandaar dat wij uitslui tend een vredespolitiek voorstaan en bereid zijn ons bij den wapenstilstand aan te sluiten. Vertegenwoordigers van het secretariaat- generaal zijn naar het Zuid-Westelijk en Koemeeusche front gezonden, dat thans als „Ukrainsche front'' onder oppercommando staat van de regeering der Ukrainsche de mocratische republiek, en tevens naar Brest- iitofsk. De raad van Kussische volkscommissaris sen heeft onderhandelaars gezonden, zonder zich hierover met de Ukrainsche regeering te verstaan. In verband met een en ander zij het vol gende bekend gemaakt: 1. De goheele democratie van den Ukrain- scken staat streeft naar een algemeenen vrede voor alle staten, die thans in oor log zijn. 2. De vrede moet allen volken, zelfs den kleinsten in iederen staat, het volken rechtelijk zelfbestemnüngsrecht verze keren. 8. oor de verwezenlijking van hoven- staand, moeten waarborgen worden ge geven. 4. Gewelddadige inlijving of overgave van enkele landen zonder toestemming der bevolking, is niet toelaatbaar. 8. Volgens het standpunt der arbeidende klasse van alle landen worden oorlogs schattingen van welken aard ook, niet toegestaan. 8. Kleine landen of volken, die door den oorlog geleden hebben zullen materiee- le ondersteuning ontvangen volgens beginselen door het congres te bepalen. Do Oekrainsene-democratische republiek heelt .thans haar eigen front en zal in de internationale aangelegenheden zekst .ndig op treden door middel van haar eigen verteg n woordigers, die haar belangen zuReu voor staan. liaar regeei ing z d in alle vredesonder handelingen, con.ereut.es en congress n deel nemen op gelijken voet met andere staten. De raad van Russische volkscommissarissen heeft geen zeggingschap over de Oekraïne. De vrede kan slechts bindend zijn, wanneer deze ook door de regeering der Oekraïne g-- teekend wordt. Het is de wensch van het secretariaat- generaal, dat de vredesaangelegénheden op een internationale conferentie benandeld wor den, waartoe de Oekrainscbe regeering val.e oorlogvoerende mogendheden uitnoodigt. Het stuk was geteekend door Wolomeir Winnitsjenko, secreta. is generaal, en den se cretaris voor internationale aangelegenheden. Op deze nota hebben de Oen truien in over leg met de Russische volkscommissarissen, gelijk bekend, geantwoord, dat zij de onder handelaars der Oekrainc erkennen. Tot eenig resultaat hebben de onderhande lingen met de Ukraine echter nog niet ge leid. En of er, indien de besprekingen moch ten worden hervat, een resultaat denkbaar is tuseehen de Bolsjewiki en de Oentralen wordt met den dag meer twijfelachtig. Want de gisteren nog onduidelijke wijzi. ging in de binnenlandschen polit.eken toe stand van Daitschland is thans reeds aan merkelijk opgehelderd en blijkt tón zeerste in het nadeel te zijn van een spoed! gen vrede op den grondslag: „geen annexaties en geen schadeloosstellingen." Het wordt thans namelijk vrij duidelijk, dat zooals wij reqda voor geruimen tijd in vooruitzicht stelden de conservatie. Teneindeïijkde bovenhand hebben gekregen. Het was reeds lang waarnee,A* j baar, dat von Hindenburg em Ludendorf am de zijde der „Vaderlandsche Partij" stonden. En het schijnt, dat zij, als goede strategen, thans op het beslis rende óogenblik, het vol e gewicht van hun prestige in de schaal heb ben geworpen om de eischen dezer partij kracht bij te zetten en te voorkomen, dat de leuze: geen annexaties en geen schaie'o s_ stellingen werkelijkheid zou worden. Reeds in haar no. van 6 dezer bevatte de „Köln. Volkszeitung" bovenaan de eerste ko. lom der voorpagina de volgende ietwat ge heimzinnige nota: Voor ernstige beslissingen. Van verschillende kanten wordeu in de laatste dagen, helaas ook in de wan delgangen van den Rijksdag, de namen van Hindenburg en Ludendorff in den pol itieken strijd getrokken op een wijze, die nóch overeenkomstig de waarheid is, noch dienstig voor de vaderlandsche be langen der oorlogvoering. Deze namen worden gebruikt in een verband, waarte gen het scherpste protest moet worden uitgebracht. Voor het oogenblik willen wij niet duidelijker worden, doch met klem voor dit gedoe waarschuwen. Indien uit deze handelwijze gevolgen mochten ontstaan, die wellicht door de bedoelde kringen zelve niet eens worden gewenscht, zoo zou het Duitsche volk voor de ernstigste nood- lotsvraag van den oorlog, worden gesteld. Omtrent een punt willen wij reeds nu geen onzekerheid laten bestaan: „Wan neer het gaat om een beslissing, dan zal het Duitsche volk evenals de strijders buiten de grenzen, zic-h als één man ach ter de legeraanvoerders Hindenburg en Ludendorff plaatsen, wien zij de dusver gelukkige verdediging des vaderlands danken en tot wie zii derhalve met onbe grensd vertrouwen opzien. Deze toen nog raadselachtige mededeelimg wordt nu volmaakt duidelijk: I> „Köln. Volkszeitung" wilde zeggen: als wij von Hin denburg en Ludendorff zouden moeten ver liezen, omdat onze diplomatie en politici willen ingaan op de formult: „geen annexa ties en geen schadeloosstellingen" dan ge ven wjj nog liever deze formule prijs. En daar de socialisten blijkbaar juist lie ver het omgekeerde willen, dreigt er een scheiding, is ze er misschien al, tusschen de tegenwoordige meerderheidspartijen en een toenadering tusschen het Centrum, de natio- naal-liiberalen, misschien zelfs ook de vrijzin nigen en de Conservatieven. Von Heydebrand heeft al ziïne kracht voor het eindspel bewaard; en hii doet thans zijn verpletterenden meesterzet Een telegram uit Berliin meldt ons: De geruchten over een crisis in de hoogere legerleiding, waaraan, naar de „Vorwarte" mededeelt, het eerst publicatie is gegeven door de „Rheinisch Weetfalische Zeitumg", het orgaan van Krapp, en die door de „Deut sche Zeitung'* verder zijn verspreid, hebben de gemoederen ten zeerste in opschudding gebracht. Het blijkt, dat men aan vrijwel alle zijden, ofschoon vaak niet sympathiseerend met de politieke opvattingen der legerlei ders, dezen toch niet gaarne zon missen. George Bernhard, die in de ..Vossische Zei tung" de kwestie aanroert zegt, dat het officieele bericht overal met, een zucht van verlichting ie ontvangen, omdat daaruit ie gebleken, dat de geruchten ten minste de fei ten vooruitloopen. Hij gelooft echter niet, dat door deze tegenspraak het gevaar, waar voor het Duitsehe volk geplaatst kan wor den, is bezworen. De „Kölnische Ztg." wijdt een hoofdarti kel aan de zaak, waarin afgekeurd wordt dat deze zoo wordt opgeblazen. Het blad wijst er op, dat tegen het ein ie van eiken krijg de militaire en politieke leiders met elkaar in botsing komen en herinnert er aan, dat het reeds Blücher was, die de bewering uitsprak, dat de pen der diploma ten bedierf, wat het zwaard had verkregen. Ook Bismarck had bij vredesonderhandelin gen steeds te kampen met moeilijkheden tusschen diplomatie en legerleiding. Hoe moeilijk is het Bismarck niet gevallen de Koninklijke toestemming voor den Kikols- burger vrede te verkrijgen. Dit blijkt wel uit de later bekend geworden verklaring van den koning, waarin deze zijn premier ver weet, dat hij hem ten behoeve van den vij and in den steek liet, waarbij de kroonprins zich eveneens tegen zijn vader keerde. Ook in 1872 had Bismarck moeilijkheden met de legerleiding. De Kölnische Zeitung acht het zeer lo gisch dat soortgelijke moeilijkheden ook thans onvermijdelijk zullen zijn, zooa'.seven eens de verschillende belangen der bondge- I nooten hun moeilijkheden zullen opleveren. I, Het blad acht het 't beste deze dingen nuch ter en kalm af tc wachten en waarschuwt er tegen om door geforceerde actie eon oplos sing te zoeken, die slechts gevonden kan worden door hen, die ten volle met alle ver wikkelingen bekend zijn. Het is daarom afkeurenswaardig dat bepaal de groepen of partijen het volk hun wil trachten op te dringen. Vóór alles moet in het oog ge houden worden, dat het oorlogsdoel is „Siche- rungen" af te dwingen die ons nageslacht tegen roofzuchtige overvallen zullen beveiligen. Het is de zaak van legerleiding en generalen staf in de eerste plaats de noodzakelijke strategische en militaire „Sicherungert' af te bakenenwaar. na het de taak der diplomatie is deze beveiliging van Duitschland!s grenzen door ie voeren. De gunstige positie maakt het onze diplomatie (hans mogelijk de militaire machtsmid delen in hun volle waarde uit te spelen en wij mogen verwachten en verlangen, dat dit zal geschieden. Diplomatie en legerleiding moeten vereenigd hand in hand arbeiden in het belang van het vaderland. Hei blad besluit: Discipline heeft ons de eene over winning na de andere helpen bevechten, slechts de discipline kan ons tot een goeden vrede voeren. het personeel van het openbaar en bijzonder onderwijs. Het is niet recht duidelijk of de Priesohe onderwijzers bedoelen: eigen „Friese'e' can didaten te stellen. Zoo dit al het geval mocht zijn, is daarmee het sein gegeven voor nog weer een nieuwe reeks van Kamer .candi dates NEDERLAND EN DE OORLOG. Een speciaal telegram uit New-York aan de „Matin" d.d. 2 Januari meldt: D - Neder- landsche regeering heeft hare toestemming verleend voor het lossen van de ladingen veevoeder uit de Nederlandsche schepen, die door het daarop gelegde be slag, werkeloos in de A m e r i k a a- n s c h e havens liggen. Do Nederlandsche regeering heeft evenwel ten eenen male geweigerd toe te stemmen, dat Amerika zijn schepen gebruikt voor de vaart tusschen Amerika, Australië en Argen tinië. S'dert gisterennacht werd in vers hillende zuidelijke grensp'aatsen weer een geweldig kanongebulder gehoord. Tusschen 6 en 6 ur n.m. werden te Oostburg tusschen het schieten ook zware ontploffingen gehoord. Naar aanleiding van de intrekking dei- passen aan passagiers van de „Ni-uw Amsterdam," zegt de „Voss. Ztg." dat do Amerikaansche autoriteiten in Noorwegen zo wel aan zeelieden als reizigers passen naar de Unie weigeren. Naar aanleiding van het bericht, meldende de veroordeeling van den direc teur van liet fratersklooster te Maaseyck en van 'n 8-fal broeders, verzoekt men aan de „Mb." ter geruststelling van de familieleden dezer fraters m do to deelen, dat hier van een vergissing in „Les Novelles" sprake is. Behalve fra ter overste, werd geen andere broeder veroor deeld, noch staat, een andere onder verden king. De acht andere veroordeelden zijn geen fraters, doch allen burgers uit Maeseyok. Het Kamerlid, de heer Festons, w ndt reeds eenigen tijd pogingen aan, .ton gunste van frater Rupertus, die momenteel in Duitschland gevangen gehouden wordt. CRISISAANGELEGENHEDEN. Do Min. van Landbouw heeft voor zach. te zeep, bestemd voor andere dan huishoudelijke doeleinden (industrre- zeep) een maximum prijs vastgesteld van f70 per 120 K.G. vrij boord of spoor, fabrieks plaats. In een circulaire aan de Burgemeesters waarbij de Minister van Landbouw kennis geeft van deze beschikking, wordt door don Minister tevens opgemerkt dat ia verband met de noodzakelijke beperking van het ge bruik van industrie-zeep in het vervolg bij de bestelling daarvan met de volgende voor schriften dient rekening te worden gehouden: Verbruikers die per maand 80 K.G. of min der bestelden, zullen slechts 15 K.G, ontvan gen onder de uitdrukkelijke bepaling, dat deze hoeveelheid voor twee maanden moet strek, ken. Verbruikers van 45 en 60 K.G. per maand ontvangen ten hoogste 15 K.G. per maand. Verbruikers van 75 K.G. en meer per maand ontvangen 25 pOt. van hun vioe- ger maandelijksch verbruik, naar boven af. gerond in veelvouden van 15 K.G., eveneens voor één maand. Ten opzichte van ziekenhuizen, gestichten en andere groote inrichtingen, kunnen deze cijfers eenigszins worden gewijzigd. Met ingang van heden wordt voor Bot terdam de melkran tsoeneering in gevoerd. Het rantsoen is gesteld op 3/10 liter per dag en per persoon. Door den heer H. Corver, leer aar aan het Ne derlandsen Lyceum te 's-Gravenhage, en een 16 tal andere belanghebbenden bij, en belang stellenden in het w e 1 z ij n van h et kind, jonger dan één jaar, is een adres gericht tot den Minister van Land bouw, waarin wordt betoogd, dat er een groote tegenstelling bestaat tusschen de uitgebreidheid der maatregelen ter verzorging van personen, ouder dan 1 jaar en het nagenoeg geheel ont breken van eiken bijzonderen maatregel ten be hoeve van kinderen heneden het jaar en den Minister wordt verzocht 200 spoedig mogelijk maatregelen ter voorziening te willen nemen. In de Memorie van Toelichting, welke het adres vergezelt, wordt in overweging gegeven den gemeenten voor te schrijven den be schikbaren melkvoorraad zoo te distribueer en, dat gezin nen, waarin kinderen beneden het jaar zijn, de noodige melk voor de kinderen of de zoo- jende moeders ontvangen, voorts den termijn van de voor zoogende moeders beschikbare aanvullingsbroodkaart te verlengen van zes tot twaalf maanden, den gemeenten een zoodanige verdeeling van de beschikbare zeep voor te schrijven, dat gezinnen met zeer jonge kinderen, een evenredig grooter rantsoen ont vangen dan andere en den gemeenten voor schriften te geven een extra rantsoen gas of kolen beschikbaar te stellen voor bedoelde ge zinnen. Naar aanleiding van de modedeelingen aan gaande het gaarkoken van erw ten en boonen, schrijft een huismoeder aan de „Mb.", dat haar. na veelvuldig gebruik, gebleken is het beste recept te zijn: Zet 's avonds van te voren uw erwten of boo nen in warm aardappelen-water (niet kokend), zet ze 's morgens met koud water op en de boonen zijn zacht als boter na het koken ge durende twee uur. Na 't koken gedurende 1 uur en dan in de hooi- of papierkist hetzelfde resultaat. Het hoitdt niet cp. Naar aan het „N. v. d. D." gemeld wordt, worden er onder het onderwijzend personeel in Friesland po. gingen aangewend om bij do a.s. Kamerver kiezing (efigen candidaten te stellen. Men zal probeeren samenwerking te krijgen tusschen HET GOUDEN STICHTING SFEEST DEB ST. JOSEPS GEZELLEN- VEBEENIGING. Met gTOoten kerkeliifceii luister is gister morgen in de Kapel der Vereeniging aan de Stadhouderskade te Amsterdam het gouden stiebtingsfeest der H. Jo6ephs-Gezollen-Ver- eeuiging gevierd. Nadat des morgens de leerlingen tot de H. Communie wareu genaderd, hielden de pa troons en gezellen te half negen de plechtige H. Communie, waarna te negen uur de plech tige H. Mis van dankzegging aanving ponti- vioalitex gecelebreerd door Z. D. H. Mgr. A. J. Callieo-, Bisschop van Haarlem. Z. D. H. werd daarbij geassisteerd door den HoogEer- waurde heer G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem en oud-praesee der Vereeniging, als prtsbyter-assistens, door den ZeerEerw. Heer J. O. Serbrock, pastoor der parochie van den H. Rozenkrans en den ZeerEerw. Pater G. Steins Bisschop S.J.. rector van het H. Ig natius-College ale troondiakens. door de Zeer Eerw. Patere J. Fennel 1, praeses der H. Jo- seph-Gezellen-Vereeniging, Rotterdam en J. Beysens C. s.s. R., Amsterdam als diaken en sub-diaken, terwijl ale ceremoniarius fun geerde de WelEerw. Heer J. M. van der Tuyn, secretaris van den Bisechop. Na de H. Mis verrichtte Mgr. met dezelfde assistentie als van de H. Mis de plechtige wijding van het nieuwe vaandel der Vereeni ging. Des namiddags te 1 uur vond in de groote zaal de feest vergadering plaats, welke door de hooge tegenwoordigheid van Mgr. Callier werd opgeluisterd. De groote zaal was waar lijk een feestzaal gewordenl In nauwe aaneensluiting van dichtaauge- drongen rijen waren de vele honderden pa- troons, gezellen en leerlingen aanwezig, het insigne op de borst. To ruim één unr deed Z. D. H. Mgr. A. J, Callier, Bisechop van Haarlem, zijn feeste lijke intrede onder de tonen der „Grande Marche Jubilaire" van Blémont. uitnemend vertolkt door de haxmoniei onder leiding van den heer H. J. van Houten. Z. D. H. werd voorafgegaan door een langen stoet, gevolgd door een eere-wacht, waarin we opmerkten do bestuurderen der versohillende afdeelin- gen der Vereeuaging, baar gouden en zil veren jubilaris-leden, de E. H. Directeuren der verschillende zueter-vereenigingen, prof. J. v. d. Groot O. P., de praeses der Gezellen- Vereeniging te Bergen-op-Zoom, die even eens haar gouden bestaansfeest viert, de ZeerEerw. Heer J. A. Jooren. ten slotte de leden van den Baad van Bestuur, die met den oud-praeses den HoogEerw. Heer Stof fels, deken van Haarlem, den HoogEerw. Heer Th. A. J. Bosman, deken van Amster dam en den Centralen-praeses, den Zeer Eerw. Heer Rector P. J. Beysens, Mgr. Cal lier onmiddellijk voorafgingen. Onder hartelijk applaus nam Mgr. Callier in zijn zetel plaats. Daarna richtte de Prae ses, de ZeerEerw. Heer Beysens, het woord ter verwelkoming tot Z. D. H. don Bisschop, waarna Monseigneur het woord nam met een „God zegene het eerzame handwerk", waarna uit houderdeu monden terugklonk: „God ze- gene het''. Waar wij hier mogen terugblikken, aldus, volgens de, „Msb.", Haarlem's Bisschop, op 50 jaren van vruchtbaren en rijk gezagenden arbeid, ik mag gerust zeggen van heilig en heiligend werk, daar mocht Uw bisschop me volstaan door van verre ziin belangstelling te toonen, zelfs niet door den schoorreten ge- lukwensch. Ik ben dan ook gekomen om mijn wenschen voor uw persoonlijk geluk en den bloei Uwer heerlijke Vereeniging gedurende een plechtig H. Misoffer van dankbaarheid op het Altaar van Jezus Christus neer te leggen, opdat Hij mijne wenechen met de uwe vereend, goedgunstig aan God den Vader zou opdragen. Vijftig jaren lang ls er in Amster dam en vanuit de hoofdstad in geheel het Bisdom veel gedaan tot grooten troost en blijde verheugenis van Haarlem's Bisschop pen en mocht met reoht nw president zoo even getuigen, dat de H. Joseph-Gezellen- Vereeniging hier op het oogenlbli'k ons voor den geest kan komen als een bloeiende rijke vruchten afwerpende hoorn, ongeschokt in zijn grondbevestigingen en gezond van staan en tak. Vijftig jaar is een knappe leeftijd voor een mensch, doch voor een vereeniging, dio geroepen is om met onze Moeder de Hei lige Kerk het heil harer leden, niet alleen tot tijdelijk doch ook, en, vooral, tot eeuwig heil te bewerken, is de zware tijd van een halve eeuw, eigenlijk heel weinig.Ik zou daar om de periode van jaren, die we thans zoo feestelijk opluisteren, liever willen beschou wen als de kinderjaren waarop vele jaren vg.11 mannelijke kracht vóór die van den ver- zwakkenden ouderdom zullen volgen. Als de teekenen ons niet bedriegen, zal van Uwe Vereeniging, vooral in de naaste toekomst» veel wordeu gevorderd. Met betrekking tot de organisatie van de jeugd en onze jonge ren kan u een groote taak wachten en bet is mij een verheugende geruststelling, te we ten, dat ik nimmer een beroep op u zal doen zonder dat gij het met kracht en liefde zulc beantwoorden. En mij dunkt, het ligt zoo ge heel in de lijn van werken dezer Vereeni ging, om niet alleen in de groote steden, docli ook daarbuiten de jeugd in bescherming te nemen en op te voeden tot waarachtige ka tholieke mannen. Voor 10 jaar vierde ik uw veertigjarig feest met u mede, thans ben ik zoo gelukkig de dankbare getuige te mogen zijn van uw gouden feest. Op mijn hooge jaren zal liet mij wel niet meer gegeven ziin nog meer dere groote feesten in uw midden te vieren. Ik wil dit niet meer verwachten, doch wel mag ik van u verwachten, dat gij geheel uwe krachten en al uwe toewijding zult ge ven aan het werk, dat 11 straks als een grootsoh eu verheven dool zal worden toever trouwd. Daarom vraag ik gaarne Gods zegen over u af als onderpand waarvan ik u thans mijn bisschop pel ijken zegen ga schenken. Nadat Monseigneur Callier ziin zegenende handen over de honderden aanwezigen bad geheven, werd geestdriftig het Kolpingslied gezongen, waaronder de eere-wacht en de leden van den Baad van Beheer den Hoogen Gast uitgeleide deden. Vereeniging voor den kapok- handel. Het jaarverslag van de „Veree niging voor den Kapokhandel" kan en moet helaas kort zijn, omdat het artilrel voor welks belangen de vereeniging strij it, in 1917 vrijwel van de markt verdwenen is. In de jaarvergadering van 1916 werd be sloten tot eene poging bij de betreffen ie autoriteiten om de toezegging van scheeps gelegenheden te krijgen voor kapok, in ver band met den genomen maatregel, waarbij 75 pCt. van de bruikbare ruimte ter be schikking moest blijven van regeeringsgoe- deren. Intusschen is de zaak in den loop van dit jaar vrij wat ingewikkelder geworden, immers er is thans geen sprake meer van ë5 pCt. beschikbare ruimte, de stoomschepen met Java-lading blijven al maanden lang uit en daarmede ook de kapok, niet ten onrechte bestaat daarom de vrees, dat mocht de ver binding met Java weer ©enigermate her steld worden er in het geheel geen ruimte meer voor het artikel zou women gereser veerd. Rome aan de „Mb.", in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus in de zaal van het consistorie de plechtige voorlezing plaats over de wonderen, welke voor de heiligverklaring van de gelukzalige Margaretha Maria Alacoque voorgesteld waren. Z. H. begaf zich met het gewone ceremonieel naar de zaal van het consistorie. De secretaris van de H. Congregatie der Riten ias het aeci eet voor. Mgr. Virili, aartsbisschop van Tolmedo, de postu- lateur in deze zaak, las, een adres aan den Paus voor, waarin de wensch uitgedrukt wordt om de devotie tot het Goddelijk Hart van Jezus onder de geloovigen te zien vermeerderen en de hoop wordt uitgesproken, dat de wereld haar heil vinde in de erkenning van de souvereiniteit van Christus. Talrijke prelaten en vertegenwoordigers van con gregaties en van de Fransche kolonie waren tegen woordig. Priesterjubilea in het bisdom Breda. Ia het bisdom Breda zullen in 1918 de volgende jubilea worden herdacht: 50 jaar: Op 6 Juni, W. Smoor, rector, Pensionaat Hulst. 40 jaar: Op 15 Juni: Ed. v. Acker, pastoor te Graauw, P. van Aert, pastoor te Prinsland, J. Midde- laer, pastoor te Woensdrecht. 25 jaar: Op 27 Mei: A. Vermeulen, pastoor te Biervliet; op 8 October: A. van Dijk, pastoor te Eede; op 8 October: E. de Nijs, pastoor te Achtmaal. 12J4 j aar: Op 23 Juni: A. Damen, professor Seminarie Hoeven, J. A. v. Dorst, rector Pen9. Roo sendaal, Chr. Koenraads, reet. Pens. Oudenbosch, Corn. Koenraads, rector Gasth. Leur; op 9 Decem ber: Art. Boumans, kapelaan P'rincenhage, G. le Bruijn, kapelaan Bavel, J. Dirven, kapelaan te Y/ouw, Ch. Franken, rector Gasthuis Bergen-op-Zoom, A. Fruijtier, kapelaan te Breda (H. Hart), J. Locmen, kapelaan te St. Jansteen, A. Melsen, kapelaan te Teteringen, Th. Moors, kapelaan te Etten, P. Oomen, kaeplaan te Gr. Zundert, P. Preijers, xapc- laan te Breda (H. Joseph.) De komeet van Encke. De directeur van de sterrenwacht te Hamburg, professor Schorr, is, naar een Wolff-telegram meldt, er in geslaagd de periodieke komeet van Encke in het westelijk deel van het sterrenbeeld de Visschen waar te nemen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Stompwijk, den Weleerw. Heer C. Floor; tot Pastoor te Wijk-aan-Zee, den Weleerw. lieer P. Cielon, die kapelaan was te Hillegom (H. Martinus); voorts tot Rector van het St. Jacobgcxfshuis te Haarlem, den Weleerw. Heer J. C. Aalberse, thans kapelaan te Hoogmade. Pastoor Dohmen. De zeerEerw. heer P. Th. Dohmen, pastoor te Geulle (L.), is ernstig onge steld. Bereids werd Z. Eerw. van de H.H. Sacramen ten der stervenden voorzien. De heiligverklaring van de ge- Iukz. Margaretha Maria Alacoque. Zondag had volgens een particulier telegram uit Schaatsenrijden. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft aan de autoriteiten der land macht geschreven, dat de beoefening van het schaat senrijden alle aanmoediging verdient, niet alleer, om dat deze een gezonde iichaams oefening betreft, maar mede, omdat daaraan zeer zeker, uit zuiver militair oogpunt, en wel in 't bijzonder in ons land, groote waarde is te hechten. Hij verzoekt die beoefening, ijs en weder dienende, zooveel eenigszins mogelijk la willen bevorderen, daarbij dan gelet op de eischen van a'en dienst. Tot de gezamenlijke oefeningen op schaatsen, die uit militair oogpunt van v. aarde mogen worden geacht, zijn o.m. te rekenen: het rijden van patrouilles en het afleggsn van groote afstanden door afdeelingen, ter sterkte, zoo mogelijk, van b.v. 200 man. Lichamelijke ontwikkeling van het leger na demobilisatie. Door den minister van oorlog is ingesteld een commissie, welke den minister zal moeten rapporteeren omtrent de grondslagen, waarop de lichamelijke ontwikkeling van het leger na demobilisatie zal moeten rusten. Tragisch. Zondagmorgen zijn in een perceel aan de Banlcastraat te Amsterdam twee kinderen, 8 en 5 maanden oud, dood in hun wiegje gevonden. \er» moed wordt, dat de kinderen te veel zij" toegedekt en tengevolge van verstikking zijn overleden. Smokkelend* politieagenten. Tq Glanerbrug zijn twee politieagenten uit Amsterdam aangehouden, wegens smokkelen van zeep. Brandstichting. De rechtbank te Middel burg heeft rechtsingang met bevel tot gevangenhou» ding van beklaagde verleend in ae zaak tegen den 271 jarigen werkmau B. uit Wemeldinge, thans gedeti neerd te Middelburg, die verdacht wordt brand te hebben gesticht te Wemeldinge op 27 December j.L in een schuur van den landbouwer K. aldaar door een brandende lucifer door een gebroken ruit in die schuur te werpen. IJsongelukken. Nabij Oterdum (Gr.) is da 2l-jarige J. Bosker van daar, dood op het ijs gevoas den. Zijn rijwiel lag op den kant van den weg, zood»« hij vrijzeker van de fiets op het ij» gevallen is. Twee kinderen, een van 4 al een van„® JRar> van den melkrijder v. Fr., te Vorstenbosen, bij Udtn, zijn door het ijs gezakt en verdronken. Helena van der P»» Pai gtweU g t r d. Tot de passagiers, die met de „Nieuw- Amsterdam" naar Amerika zouden vertrekken, en aan wie de visa op de passen door het Amenkaanscha' consulaat-generaal geweigerd zijn, behoort ook u* bekende danseres Helena van der Pas, die in d« Vereenigde Staten zou optreden. Zij kreeg een bericht van het consulaat, dat zij geen pa» kon ontvangen; de redenen daarvan werden niet opgegeven. De Hol» land—Amerika-lijn berichtte haar voorts, dat zij het reeds genomen passage-biljet weer kon inruilen. Doe den jongen dan een anderen b roek aan. Briefje van noodgedwongen school verzuim. „Mijnheer, Hiermede bericht ik u, aat mijn zoon niet kan werken. Hij heeft twee steenpuisten in de band van zijn broek. Doctor heeft gezegd dat h« er zijn rust mee moet houden. Uw dienaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2