VANOVERAL. STAD EN STREET Uit PLEK EN PLAATS KERK EN SCHOOL ORDE EN ARBEID HANDEL EN NliVUiHc.il) LANDBOUW EN VISSCHERU Amsterdamsche Beurs LEGER EN VLOOT BERICHTEN 416de STAATSLOTERIJ e verkrijgen van d e in Ne derland isuveiire voorra den mannfaoturen odder fabri kanten en handelaren. Onder manufacturen worden daarbij ver- Maan alle textielgoederen. niets uitgezon derd, in ruwen, half bewerkten of afgewerk- (ten staat (ook geconfectioneerd), vervaardigd van dierlijke, plantaardige en/of kunstvezels. Verder worden de burgemeesters verzocht ten spoedigste bij een ieder, die manufactu ren onder zich heeft, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn, opgave te ^vorderen van den voorraad op 15 Januari en deze opgave ten spoedigste en uiterlijk 20 de zer rechtstreeks te zenden aan het Tïijks Bu reau voor Manufacturen, tiidelijk gevestigd Mauritskade 55, Den Haag. Voorts verzoekt de Minister nogmaals uitdrukkelijk overeenkomstig de procesorde van artikel 9 der Distribui iewet over te gaan tot inbezitneming van die partijen manufac turen, die niet in overeenstemming met een reëelen handel zijn opgeslagen. Met het oog op den grooten omvang van het Regeeringsantwoord op het voorloopig verelag ten aanzien van het wetsotwerp nopens de levensmiddelen voor ziening naar wordt vernomen c-mvat het stuk nu reeds meer dan 80 paginas heeft de indiening van de Memorie van "Ant woord van Minister Posthuma op het "Voor loopig Verslag der Tweede Kamer nopens de ontwerpen waarbij ettelijke millioenen voor de levensmiddelen voorziening worden aan gevraagd, eenige vertraging ondergaan. Ver moedelijk zal deze Memorie thans de vol gende week bij de Kamer inkomen. De directeur van het Centraal Broodkan toor maakt bekend, dat de broodkaart van het 38e tijdvak loopt van 12 tot en met 22 Januari. ROTTERDAM. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotter dam is, na uitvoerige discussie, met 24 tegen 16 stemmen verworpen artikel 1 van de ont- werp-verordening op de winkelsluiting, waar mee deze zaak geheel van de baan is. De „Msb." merkt hierbij op, dat de zaak nog maar „voorloopig" van de baan is. Want van de vergadering uit is reeds kenbaar gemaakt, dat men een nieuwe ontwerp-verordening zal indienen. DEKEN H. J. A. COPPENS t Hedenmorgen is, voorzien van de H.H. Sacra- inenten der Stervenden, in het St. Franciscus- gasthuis te Rotterdam, waarheen hij ter verple ging was overgebracht, vrij plotseling overleden de HoogEerw. Heer H. J. A. Cop pens, Deken en pastoor te Schiedam. Deken Coppens werd den 21 en Mei 1855 te Amsterdam geboren en den 15en Aug. 1882 priester gewijd. Na als assistent werkzaam te zijn geweest te Amsterdam in de Poathoomkerk, werd Z.E. benoemd tot secretaris van het Bisdomf ia welke functie hij arbeidzaam was van 5 Mei 1884 tot 4 Juni 1895, toen zijn benoeming volg de tot pastoor te Nieuwveen. Den lien Aug. 1902 volgde zijn benoeming tot pastoor der parochie van O. L. V. Visitatie te Schiedam, waar hij sedert 2 Dec. 1907 ook het Dekenaat be stuurde. Tweed© R.-K. Middenstands- congres September 1918. Op het tweede R.-K. Middenstandscongres, dit jaar te 's-Dertogenbosch te houden, zullen, volgens mededeelingen in „De Hanze' tie volgende prae-aaviezen worden uitgebracht: 1. „Warenkennis en Warenvervaleching", door dr. O. H. J. van Spanje, Utrecht; 2. „Vak-onderwijs'1, door den heer B. Stcgger- da, directeur der Ambachtschool te Eindho ven; 8. „Electriciteit en Middenstandsnij- verheid", door den beer ,T. K. Mercx, Rijks- nijverheidsconsulent te Tilburg. 4. „De he- dendaagsche stroomingen in onze maatschap pij", door Prof. dr. J. van Beurden, Hees- wijk. Nationaal R.-K. Midden- standsbureau. In een volledige Ba- stuursvergadering van den Ned. R.-K^ Mid denstandsbond is door de Federatie inge- gteid een „Nationaal R.-K. Middenstands- Bureau", waarvoor eeu volledig werkpro gram nader zal worden samengesteld. Het Bestuur van het Bureau bestaak vol gens bericht in de „R.-K. Middenstnder" uit de volgende heer en; 1. Emile Dassen, Oud- Voorzitter v. d. R.-K. Limburgscheu Midden standsbond, te Maastricht, Voorzitten-; 2. Mr. H- Schaapveld, Directeur v. h. Centraal Han- Be Bureau in het Bisdom Haarlem, te Am sterdam. 3. Joseph Schoenmakers, Directeur v. h. Centraal Hanae-Bureau in Let bisdom 'e-Hertogenboscb, te Geertruidenberg; 4. Jac. jougeneelen, Hoofdambtenaar v. d. Hanze in het bisdom Breda, te Breda, en 5. Prol. Dr. J. v. Beurden, te Heeswiik, Advisee- tend lid. Dit bestuur zal officieel worden geïnstal leerd op Dinsdag 15 Januari a.s. te 'srHer- togenbosch, des namiddags om één our in een der bovenzalen van Hotel „Centraal DRANKBESTRIJDING Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Onder leiding van den heer P. van der Meulen, vergaderde de Nat. Oom. missie tegen het Alcoholisme te Utrecht tjr behandeling van een belangrijke agenda, ter- ^ijl mede de verschillende bijzondere .Com. issies bijeenkwamen, i Alle drankbestrijderB-organ/saÜes uit ons j»nd waren vertegenwoordigd. JBesloten werd dat het Advies-Bureau „Oen- Wale Drank weer," dat geheel gereorganiseerd is geworden, een gewone Commissie djr N. O. A. zou zijn. t De bijzondere oommissie voor tentoonstel- jHngen voleindigde haar taak door tot oprich ting te komen van een zelfstandige veiveni. ging voor een Reizend Drank weer Museum. De commissie als zoodanig werd ontbonden, i De commissie voor aleoholcu mussen voor ptudentcn zal in de maanden Februari en jMaajrf een zestal Lezingen voor de studenten der handelsschool te Rotterdam laten houden, voor welke beweging aldaar veel sympathie werd gevoeld. Voor het eerst kwam bijeen de Oommi sic voor de Blauw» Week onder leiding van den heer Ledeboer. Als secretaris werd aange wezen de heer P. Z. L. de Groot, Krugerstraat 23, Utrecht De vergadering besloot, dat elke organisatie geheel vrij bleef in betrekking tot de door haar in die week te voeren ac'ie, maar dat de Commissie als zoodanig zich niet voor een bepaalde actie zou uitsprek n. De Commissie voor de Koopvaardij wees als secretaris aan den heer H. C. Hiep. Elis. Wolffötraat 71. Amsterdam. De Commissie voor Actie bij demobil s t e bracht verslag uit van de audiëntie met den Min. van Oorlog en beraamde verdere piannen voor de uitgaven van een hiervoor ver. vaardigde plaat. Uitvoerig werd door den voorzitter d ge voerde actie voor de graanbasparing in da alcoholindustrie uiteengezet en de hoop uit gesproken dat deze zaak aan ons land en volk ten goede mocht komen. Dj audiëntie, welke de commissie dienaangaande door H. M. de Koningin was toegestaan, gaf aan de vergadering de overtuiging, dat de regeer ng voor deze zaak een gewillig oor heeft. Besloten werd het vraagstuk van de gi-tbe- reiding ernstig t© onderzoeken. Aan de Oom missie van Administratie werd opgedragen zich tot deskundigen op dit gebied te wenden, opdat, meer klaarheid in dit vraagstuk ver. kregen worde, hetwelk zulk een grcot volks belang raakt. Aan de orde was voorts een voorstel, den fruitverkoop in café's te bevorderen. Do ver gadering meende echter, dat egn dergelijk© actie meer op den weg van andere vereeni. gingen lag, o.a. van den N«d. Vegetariërs- bond. Evenmin besloot de vergadering een actie te gaan voeren tot verkrijging van vrijdom van suikeraccijns voor alcoholvrije dranken. Waar de onthouderspers veel moeite h ef{ papier te verkrijgen, werd aan de comm ssio van administratie opgedragen in deze d l gent te zijn. Ingekomen was een aanbieding der „Ga- schaltstelle des Deutschen Vereins gegsn den Misbrauch geisti-Getranke" om voor de Ne- derlandsche D/rankweer een stat'stei tj ver schaffen omtrent de jongste onderzoekingen van het verband van het alcoholgebruik en geslachtsziekten, verkregen in den oor og der laatste jaren. Deze werd in handen gestold der Artsen Geheel-Onthouders Vereeniging. Een voorstel om namens de N. C. A. aan de Begeering te verzoeken een partieel© her ziening van de Drankwet ter hand te nemen om de jonge menschen beneden dj 18 jar'n zoodanig te beschermen, dat hun de toegang tot do bierhuizen en de herberg werd onlzegd tot dien leeftijd, werd uitgesteld tot de vol gende vergadering, die vastgesteld wordt op 2 April a.s. Sobriëtas in 1916. In het jongste num. mer van „Sobriëtas" wordt het jaarverslag over 1916 besproken, dat voor eenige weken verschenen is. Er wordt daarbij met genoegen geconsta teerd, dat van de federatie in 1916 niet min den Ban feiten van meer dan gewone be- ceekenis te boekeu vallen: le. de plechtige opening op 19 Juni van het centraal bureau in Den Bosch; 2e. de openstelling van het St. Geriachus- saaatorium te Heer tot verpleging van manne. lijke drankzuchtigen; 3e. de tweede Bloemendag van 21 Sjpt., met een opbrengst van f 48.000, half om half bestemd voor een sanatorium van vrouwelijke drankzuchtigen, en esn R. K. Rcclasseerings- gesticht; 4e. de oprichting van een R. K. Reclassee- ringsvereeniging, die wel is waar staat bui ten de organisatie van Sobriëtas, maar toch haar bureau heeft naast (niet enkel in plaat selijke beteekenis) het bureau van Sobriëtas, denzelfden secretaris bezit en practised Z;er nauw met onze Drankweer verbonden is; 5e. de instelling eener commissie tot be- etudeering der Jeugdorganisatie, waarvan Pa ter Ildefonsus voorzitter werd, en die dus niet alleen, „studeerde" maar met b.kwumm spoed een flink gedocumenteerd rapport in. diende, dat voor de vlugge doorvoering der drankbestrijding onder onze jeugd hoogst nut tig zal blijken. Aanstipping dezer feiten voegt het tijd schrift hieraan toe, is genoeg. Wie een wei nig vertrouwd is met de betreffende aangele genheden, begrijpt wat 'n werk in elk feit verscholen zit, begrijpt ook, dat alleen een. buitengewoon krachtige en ontwikkelde or ganisatie (zooals Sobriëtas nu eenmaal is) al dat .werk in een jaar tijds volvoeren kon. DB BRANDSTOFFEN VAN NEDERLAND. De heer J. van Baren, directeur van het Geologisch instiaiut der Landbouw-Hooge- school te .Wageningen, heeft, voor het de partement Zwolle van de Mij. van Bijver heid, te Zwolle een voordracht gehouden, waarin hij over onze steenkolen o.m. het volgende zeide: Lit het onderzoek van den rij k «opspo ringsdienst va'n delfstoffen bleek, dat in oils land vier velden liggen drie in Limburg, ëéu in den Achterhoek, met een gezamenlijke oppervlakte van 88.000 H.A., waaronder 4 milliard ton steenkolen ligt. Op het oogenblik worden er nog 6lcclits 8 mijnen geëxploiteerd met een productie van 2.60ü.000 ton in 1916 tegen 169.000 ton uit 2 mijnen in 1898. De opbrengst bedroeg ia 1916 f 30.000.000. 't Eigenaardige is, dat de aandeelhouders meest alle in 't buitenland wonen. «Spreker noemde dat een gevaar, waarom hij zicli sterk verklaarde voor staats ontginning. Er zijn invloedrijke Duitschers, die uit het feit, dat de Belgische velden met de Duitsehe .'één geheel vormen (waartoe ook het Neder- landsche steenkoolgebicd in Zuid-Limburg behoort) de conclusie trekken, dat de mensch niet mag scheiden wat de natuur vereenigd heeft. «Spreker zou het een ramp achten indien de staat naliet de velden te ontginnen en het vreemde kapitaal gelegenheid gaf zich ervan meester te maken. Op verschillende gronden betoogde despr. dat de steenkolen-ontginning een zeer ren dabel staatsbedrijf kan vormen. D© postcheoue- en giro dienst. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de postcheque- en girodienst in werking treedt den 16 Januari 1918. De directeur van den postcheque- en giro dienst maakt bekend: L dat na de opening van den dienst alle door het Rijk verschul digde gelden, aannemingspenningen, trak tementen, pensioenen, grootboekrenten, sub- sidiën enz. per postgiro voldaan zullen kun nen worden, wanneer zij, aan wie betaald moet worden hij het postgiroverkeer zijn aangesloten, d.i. rekeninghouder zijn gewor den; 2. dat zij, die wenschen dat de hun toeko mende gelden op hunne postrekening worden bijgeschreven, zich onder opgaaf van het nummer hunner postrekening nadat hun dit is opgegeven met een daartoe strek kend verzoek moeten wenden tot het depar tement van algemeen bestuur, dat tot nu toe voor de betaling zorgt. Met het oog op het samenstellen van de naamlijst der deelnemers is spoedige aan melding bij het postkantoor aan te bevelen. De ontvoering aan de grens. Om trent het gebeurde met den P :i s h n onder officier verneemt de „Zuid.Lrimburger" te Kerkra.de bet 'volgende: 20 December begaf zich een wachtmeester der marechaussée's te Kerkrade met pen Am- sterdamsch rechercheur van politie naar de woning B 71, 10 h 15 M. van de Nederiand- sche grens gelegen. In de woning bevond zich de Duitsehe on derofficier D. van de grenswacht te Nieder- bus bij Gangelt. D. was ontwapend en voor zien van leen verlofpas. Hij moest zich in Aken melden, en bezocht daarom in zijn eigen woning zijn echtgenoote, die tijdens den oorlog dat huis had geërfd. Da Duitsehe onderoffi cier werd medegenomen naar de marechaus- sée-kazerne te Kerkrade en is d n volgenden dag op eigen verzoek weer over de grens gezet. In verband met deze zaak werd geen en kel telegram gewisseld met den commandant van Limburg te Roermond, die van het ge val niets wist. D. noch zijn vrouw hebben iets uit te staan unet de ontvoering van Minster. Betoogingen te Groningen. Woens dag hadden te Groningen verschillende betoo gingen plaats, voornamelijk van werkloozen om te protesteeren tegen het optreden van het algemeen steuncomité. Lord Lister. De Rotterdamsche poli tie heeft een drietal jongens van tien 5 vijftien jaar aangehouden, die in de Nieuwe Kerk straat uit een pakhuis een slede en een paar dekens ontvreemd hadden. De Blede hadden ze op den Schiedamschen dijk van de hand gedaan. Toen men aan het bureau Witte de With- straat den veelbelovenden jongens de duim- schroeven aanzette bleek dat men met dit trio het bestuur te pakken had gekregen van een gaorganieeerde dievenbende, die den alleszeg- genden naam voerde van lord Li ster. Een huiszoeking bracht een voorraad pot- looden, papier, schroeven aan den dag, alles van diefstal afkomstig. In een Lofje aan de Kruiskade bleek in een gat in den grond de safe der bende te zijn. Daar vond men o a. een heele verzameling valsche s.eute s. Het vergaderlokaal der jeugdige baoswteil- ten bevond zich aan de Binnenrotte onder het Viaduct. Van daaruit werden strooptochten ondernomen. Vooral de Fransclie bazar was meermalen het doel der ondernem.ngen. In de statuten van hen bond was ook do bepaling opgenomen, dat zooveel mogelijk de- tectieveromans zouden worden ges'oen, waar van een bibliotheek moest worden gevormd. Waar de boefjes hun anti-sociale denkbeel den vandaan haalden, zegt het Hb'.beroeft men dus niet te vragen. Vermist. .Sedert Dinsdagavond wordt te Hbogezand vermist de heer R. M., chef der firma Koning, ijzergieterij te Foxham. M-.m vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Sneeuwiwormen. Als sneeuw de lau. den bedekt, vertoont zich ook de sneeuwwo/m. Zoolang men nog totaal onwetend was van de heikomst van dit dier, hield men zal plotseling verschijnen vcor een wonder. Er werd zelfs geloofd dat hij met sneeuw uit den hemel kwam vallen. De sneeuwworm is niets anders dan de larve van den Cantoaris fusca. 2c overwinteren onder stcencn maar komen bij zoel winterweer, en vooral wan neer de sneeuw begint te smelten uit bun schuilplaats te voorschijn. Hij leeft v. n klei ne insecten, maar daar die 's winters niet te vinden zijn, moet Be sneeuwworm Zijn nieuwsgierigheid met den dood bekoopen. Normaalmest. Nu en dan worden er door belanghebbenden bij den verkoop van den bovengenoemden „normaalmest" pogin gen aangewend, om goedgeloovige tuin- en akkerbouwers over te halen om van dazen zoogenaamden mest belangrijke, hoevfce h'den te koopen en voor bemesting te gebruiken. De Rijks- land- en tuinbouwleenaren in Noord-Holland meenen, nu er groot gebrek aan kunstmest is er dus nog meer gevaar dan andera bestaat, dat die pogingen succes zul en hebben, de belanghebbenden te mepten waar schuwen, dat deze mest door alle deskundigen vrijwel als waardeloos wordt beschouwd. Hoe men de planten helpt. Ook de planten moeten hard werken om dn kost te verdienen. Haar voedsel bestaat voor ©en groot deel uit koolzuur, dat echter maar voor een gering deel in de iuoht aanwezig is. Er moet du8 heel wat lucht verwerkt worden, wil de plant een voldoende portie bij elkaar halen. Veel kweekers hebben er ov©r ge peinsd, het koolzuurgehalte in de k&sne/n op een eenvoudige manier te Ver grooten. Een Saksich grondbezitter heeft echter iets zeer vernuftigs uitgedacht. Hij liet de broeikas door een luchtkanaal met de lager gelegein koestal verbinden. De „asempiee" der koeien, natuurlijk rijk aan koolzuur, stegen door het kanaal naar de broeikas. Werkelijk was de invloed van het koolzuur spoedig te bemerken. De planten groeiden verbazend. Industrie in de „Streek" In verband met de behoeften van onzen tijd, begint de tuinbouwende Streek zich meer op industriegebied te begeven. Reeds werden in Grootebroek een tweetal groote groentedro- gerijen opgerielit en thans krijgt ook Boven- k ar spel een garnalendrogerij te Broekerha- ven. (opgegeven door DE SPAARNE-BANK) Dagêlijksche toelage voor militairen bij voortgezet ver blijf onder de wapenen. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van het leger gebracht, dat te rekenen van 1 October 1917 af, eene dagelijksche toelage van vijftien cent f 0.15) wordt toegekend aan: a. dienstplichtigen beneden den rang van officier, behoorende tot militie, landweer of land storm, die onder de wapenen blijven of moeten komen, nadat de lichting of de jaarklasse waar toe zij behooren of een gedeelte dier lichting of jaarklasse in het genot van onbepaald (klein) verlof is gesteld; en b. militairen beneden den rang van officier, behoorende tot het reserve-personeel der land macht, die bij het eindigen van den tijd, waar voor zij zich hebben verbonden, onder de wape nen moeten blijven krachtens het bepaalde bij artikel 5, punt 1 der Wet voor het reserve- personeel der landmacht 1905. Deze toelage wordt genoten over alle dagen, waarop jaarwedde of soldij wordt toegekend. UIT ONZE VORIGE OPLAAG KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisterenmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel, onder voorzitterschap van den heer A. de Clercq, die de vergadering met eenige hartelijke woorden opende. De heeren Geyl en Dnfour waren met kennisgeving afwezig. Tot voorzitter werd herkozen de heer A. de Clercq; tot ondervoorzitter de heer W. G. H. Jacobs. De voorzitter wenschte den heer Jacobs ge luk met zijn herbenoeming; de heer Jacobs wenschte den heer De Clercq met zijn her benoeming geluk. Een verzoek om adhaesie van de K. v. K. te Wageningen, op een adres aan Z. Exc. den Minister, inzake het dure en beperkte spoor wegvervoer, werd voor kennisgeving aange nomen; eveneens een tweetal verzoeken van de K. v. K. te Zutphen. om adhaesie op door haar aan den Minister gerichte adressen, het eene inzake houtvervoer per spoorweg, het andere inzake openstelling van de postkan toren in de avonduren. De oommissie, die zich bezig heeft gehou den met het onderzoek van het wetsontwerp op het Handelsregister is gereed met haar rapport. Dit zal bij de leden in rondlezing gaan. De commissie vond geen termen om zelfstandig inzake dit wetsontwerp aan de regeering te requestreeren. De diefstallen in Haarlem. De heer Kiemei bracht bij de rondvraag ter sprake de toenemende onveiligheid in Haarlem wat betreft de diefstallen en inbra ken. In twee maanden is in een pakhuis van spr. zesmaal ingebroken. Tweemaal werden de koopmansgoederen per handwagen weg gereden. De hr. Heems onderstreepte deze klachten, vertelde dat reeds viermaal in zijn pakhuis is ingebroken. De heer Janzen en eenige ande re heeren voegden daaraan eveneens klach ten toe. Men vestigde de aandacht erop dat Amsterdam geheel geëleetrificeerd is en hier gioote duisternis heerscht. De kwestie zon voorts nog in besloten vergadering worden behandeld. De Havenplannen. Aan het verzoek der N. H. Crt. om op- en aanmerkingen omtrent die havenplannen niet achterwege te laten is door eenige ge achte lezers van dat blad gebruik gemaakt. Over sommige punten, die ons van belang toeschijnen, hebben wij toen geeonferezrd o.a. met den heer Hoog, voorzitter van de Ha vencommissie. Zoo brachten wij onder zijn aandacht het gemis van een goed goederen station nabjj het havencomplex. En hoewel hij het als een natuurlijke zaak beschouwde dat voor een losplaats van epoorweggoe- ren zou gezorgd worden, gaf de heer Hoog toe, dat door de Oommissie daaraan geen aandacht was gewijd en beloofde de zaak te zullen bespreken. De beer Hoog, die tevens lid van de K. v. K. is. vond in deze snedige opmerking aanleiding om te vragen in deze openbare vergadering van de K. v. K. dat door belanghebbenden meerdere zulke op merkingen zouden gemaakt worden in het belang van de zaak. In 't algemeen echter venden eenige andere leden het maken van opmerkingen nu ontijdig en wilden liever dat de Raad eerst het plan in zijn geheel aanneemt, en de gelegenheid openlaat om la ter wijzigingen aan te brengen. Nu opmer kingen maken, zou de zaak vertroebelen. Dit laatste is juist, doch kan toch niet slaan op zulke belangrijke opmerkingen als die van onzen abonné. Waar de heer Hoog de opmerking, waar het overging, niet bekend maakte, ontving den leden der Kamer na tuurlijk de portee van de zaak. De tongen dOT heeren kwamen echter los in verband met deze zaak en zelfs kwamen wij te hooren eenige opmerkingen, die over de havenplan nen in de jongste geheime zitting der Ka mer zijn gemaakt. Algemeen werd teleurstelling geuit, dat in zulk een belangrijke zaak de vertegenwoor digers van den handel en de nijverheid, de K. v. K., niet om advies waren gevraagd. Ook werd het havenplan te klein van opzet genoemd in die vergadering. Niet royaal ge noeg. Waar toen echter de Raad den volgenden dag over het plan beslissen zou. werd beslo- van ÏO Jan. 'is vk^J 144 85 73 15/ig 22 l li 21 718 30 100 Anaconda Copper Smelting Ref Car Foundry, gew. Erie, Kansas City, Marine, Marine, pref. Mexican, 2. Missouri, K.T.gew Pittsb.Coal.depcert. South.Railway.orig. Denver Rio, gew, Chicago Rock Island Steel, gew. Atchis.Topeka, Union Pacific, Kon. Petroleum. Bondjong Suiker Handelsver. A'dam Pagottan Suiker Cultuur 41/0 °/o Nederland 5 ~°/o Peru, gewone Peru, pref. Amsterdam Serdang Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gec. Hol. Petroleum Orion Dordtsche, gew. United Cigar. Prolongatie 25 I's 10 238 133 222 3,8 88 209 40 8,4 3l2 127 1)2 563 452 238 133 225 88 101% 144 22 8,4 21 1% 8 iW 7 s8 41 13, ia 25 1% 237 133 224 1,% 89 209 ten geen opmerkingen te maken, opdat de Raad het plan met algemeene stemmen zou goedkeuren. In dit verband was toen en werd ook nu weer gediscussieerd over de portee van het raadsbesluit. Sommige leden meenden dat het besluit uit twee deelen bestaat: le. het besluit tot onteigening der benoodigde gronden; 2e. het besluit om het voorgestelde havenplan goed te keuren. Anderen meenden dat dit tweede gedeelte van het raadsbesluit slechts eeu voorloopige goedkeuring betreft en niet uit sluit dat later veranderingen zullen worden aangebracht. De eersten meenden evenwel, dat het besluit in dit opzicht duidelijk ge noeg is. De Kamer was echter van oordeel en ze zullen dit den Raad verzoeken dat eerst het plan in zijn geheel woddt aangenomen; dat besloten wordt om de onteigening aan te vragen der benoodigde gronden, doch dat voor het technische deel van het plan (het tweede deel van het raadsbesluit dus) het oordeel der Kamer worde gevraagd. De heer J a n z e n sprak bii herhaling zijn afkeuring uit over de wijze, waarop de K. v. K. in dezen was behandeld. Het plan moet dan ook, volgens zijn meening, zeer eenzij dig zijn bekeken. In verband met een opmerking van den heer Hoog, dat de plannen nu publiek zijn, en dat dus ieder zijn oordeel daarover kan zeggen, vertelde de heer Jacobs, dat een zij ner kennissen zich tot den heer Dumont had gewend om inlichtingen. De heer Dumont zeide echter dat hem van publiciteit der plan. nen niets hekend was! Wat in de dagbladen had gestaan ging den heer Dumont niets aan! Hierna ging de Kamer van Koophandel in geheime zitting over. (Zie vervolg Tweede Bind.) PERSDEELIOT. AMSTERDAM. De 4e Kamer, uitspraak doende inzake de aanklacht van den Bur gemeester van Haarlemmermeer tegen den Amsterdam8chen journalist, die in zijn blad een en ander had medegedeeld over de di stributieregeling in die gemeente, veroor deelde den journalist tot een boete van 50 cents. VERKEER HERVAT. ,Wij vernemen, dat het avondstoomboot- verkeer EnkhuizenStavoren, dat wegens mijnengevaar was stopgezet, hedenavond1 weer zal worden hervat. EEN (KETEL GESPRONGEN. KERKRADE. Hedenmorgen om ongeveer, half 8 jus in de Oranje-Bassaumijn il een ketel gesprongen. Er is veel materieele scha de aangericht. Er zijn geen doodeu. Men seint ons nader uit Heerlen: Dj oor. zaak van de ontploffing was te 1 uur nog niet bekend. De werkman Jonge, uit Nieuwen- hagen is gedood. Er zijn 5 of 6 n.et-levensge- vaariijk gewonden, die naar het hospitaal te Heerlen zijn overgebracht. Het kete huis is gedeeltelijk vernield. Het onder- eu bo« vengrondbedrijf is tijdelijk stopgezet. 4de Klasse. 4e Lijst. HOOGE PRIJZEN. No. 13721 f 400 No. 13688 f 200. No. 8156 12798 en 17432 ieder f 10J. Prijzen van f 65, 91 161 170 283 lzor 1579 2058 2594 3187 3374 3741 4026 ,4147 4670 4818 .4861 5071 6930 5953 5994 6005 6094 6116 6508 6945 6982 7079 7256 7298 7346 7505 7541 7950 7993 8279 8567 8691 8833 8913 8961 9180 9554 9610 10079 10137 10302 10610 10880 11247 11431 11761 11938 12064 12512 13206 13S61 14644 15174 15323 15616 15670 15695 löïul 15824 15995 16015 16794 17259 17817 ÏSU^ 18158 18614 18679 19046 19123 19223 19262 19373 19498 19537 19565 19688 19755 19779 19785 19881 19992 20096 20245 20425 80427 20623 20702 20706 20897 4e Klasse 3e Lijst: 522 m.z. 632. HAARLEMMERMEER. Grootsteeds. Naar wii vernemen is het voornemen om Dinsdag 22 en Woensdag 23 Januari tut. raadsverga dering te houden. De agenda bevat zooveel belangrijke punten, dat de burgemeester blijkbaar 2 dagen noodig acht om deze al te handelen. Het is zeker nog niet veel voorgekomen, dat onze Raad voor een gewone agenda twee dagen achtereen moest zitting houden. Staking in de mosse 1-v isscherij. De „Visscherij-Courant" meldt: Van de bij de con trole aangesloten visschers te Wieringen is niemand uitgevaren. De visschers te Wieringen hebben una niem besloten niet meer te visschen, voordat ieder visscher en ieder handelaar vrij en elk naar verhou ding mosselen leveren mag tegen prijzen, vast te stellen door een combinatie van visschers, handela ren en de Z. E. G. Ook Texel heeft zich hierbij aan gesloten. Er zal voor worden gewerkt, dat dit ook te Enkhuizen en Harlingen geschiedt. In Har- lingen wordt de medewerking gezocht van de havenarbeiders-organisatie. In Medemblik en Harlingen waren Donderdag wel wagons van de Z. E. G., maar geen mosselen. 8 18/16 7 s8 42 Dg 25 1/8 9 53 1*8 96 lig 92 lig 125 1/4 563 1)4 121 i>2 452 Ecrtta koer* 144 86 73 8/4 22 3.4 30 3/15 102 1>2 8 3(4 7 8,4 973, 3 98 7/8 100 1/16 734 30 7/s Iwe*d« koen 86 U4 74 301/32 102 9ii6 10 531% 97 I14 921% 128 7,8 563 121 1% 452 98 3,4 100 i/16 7 !3q3 30 1% 40 IS/ifl 3 7%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2