KOLENDISTRIBUTIE HET VREDESVRAAGSTUK. HETZONDEELIKGETESTAMENT Bestelling Kachelkolen. normaleft detailprijs f4.90 Extra Levensmiddelen en Brandstoffen voor zieken. BUITENLAND Regeeringsschomen 1104 P. W. TWEEHUIJSER, FEUILLETON W8ËRSDAS SS JANUARI 42STE JAARGANG 9539 DE ABOKMEMEMTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,95; PER WEEK 15 CENTS; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,30 Weest buitengewoon zuinig met uw brandstofl DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN Houders van brandstoffenkaarten, waarop een rantsoen van meer dan 12 eenheden vermeld is, kunnen voor zoover zij daarop nog aanspraak hebben wederom één, twee of drie H.L. ka chelkolen bestellen. Deze kolen worden eind Januari of begin Februari a.s. tegen den geleverd en komen in mindering van het rant soen. Bestellingen moeten geschieden, per briefkaart geadresseerd aan het Brandstoffenbureau, afd. Huisbrand, Ged. Oude Qracht 18, Haarlem. Op de briefkaart te vermelden de rangnum mers van den handelaar en van den houder der brandstoffenkaart. Directeur Brandstoffen-Bureau, REITSMA. Weest buitengewoon zuinig met uw brandstof! DE ONDERHANDELINGEN GESCHORST CRITIEK VAN THEOD. WOLFF OVER HET OPTREDEN DER CENTRALE DELEGATIES - DUITSCHE EN OQSTENRIJKSCHE PERS STEMMEN - DE VREDE EN HET ELZAS-LOTHARINGEN-VRAAGSTUK. lichtvaardig handelen, indien wij het strate gisch voordeel van onze bezetting in het Oosten prijsgaven om daardoor ons vader- GEMEENTE BLOEMENDAAL. De Directeur van het Levensmiddelenbedrijf te BLOEMENDAAL verzoekt hen, die vermee- nen in aanmerking te komen voor levensmiddelen en brandstoffen voor zieken, in hun desbetref fende aanvragen zoo uitvoerig mogelijk inlichtingen te geven omtrent de personen voor wie de verstrekking wordt verlangd, zoomede den naam van den behandelenden geneesheer op te geven. 1469 De delegaties der Centralen bleken niet zoover te durven of willen gaan als de Russische afge vaardigden, ten aanzien der definitieve oplossing der kv. esfie van de staatsregeling der tot zelfbe stuur besluitende gebieden. Van Russischen kant waren schriftelijke voor stellen geformuleerd, terwijl aan de zijde der Centralen nog eerst eens onderling moet worden geconfereerd, alvorens de besprekingen in pleno kunnen voortgezet worden. Daartoe zijn de on derhandelingen nu geschorst en, wijl geen datum voor de voortzetting der besprekingen is bepaald, hebben wij thans af te wachten wanneer en .op welke wijze de vredesonderhandelingen te Brest- Litowsk weer voortgang zullen maken. Intusschen is van belang de aandacht te schenken aan de stemming, welke in de Europee- sche Middenrijken heerscht ten opzichte van de gevoerde onderhandelingen. Van niet weinig beteekenia is daarvoor een artikel van Theod. Wolff in het „Berliner Tage- blatt", waarin het optreden dér Centrale delega ties in Brest-Litowsk aan een ernstige rritiek onderworpen wordt. „Is het niet merkwaardig," vraagt de schrijver, „dat men afwisselend voor en tegen „gewelddd1 dige gebiedsuitbreiding" is, en dat men zijn mee ning over die quaestie afhankelijk maakt van het doen en laten van den tegenstander?.De meening dat men „geen gewelddadige gebiedsuit breiding wenscht" moet ioch uit een politieke op vatting zijn ontstaan, is een beginsel, een ge loofsartikel. Men is voor gewelddadige politiek, omdat men gelooft aan de almacht van de vuist, of men is er tegen, omdat men daarvan geen heil verwacht. Men is vóór de onderwerping, de annexatie, de inlijving van vreemde volken, om dat men op het rechf van den sterken vertrouwt, en in de vergrooting van het rijk een uitbreiding zijner grootheid ziel; of men is er tegen, omdat men, van een rechtsstandpunt, de vrijheid van zelfstandige volken acht, de vorming van nieuwe vijandige coalities poogt te verhinderen, in de inlijving van vreemde elementen een verzwakking der eigen natie ziet. Maar kan men een „geweld dadige gebiedsuitbreiding" plotseling rechtvaar dig en voordeelig achten, kan men een verster WERELDBRAND LUCHTACTIE IN HET WESTEN BEDRI VIGHEID OP HET ITALIAANSCHE FRONT. Behalve een aanval der Duitschers aan den rechter-Maasoever op de Fransche stellingen, over een front van ca. 200 M., welke door het vuur der Franschen, naar uit Parijs wordt ge meld, werd verijdeld, is van het Westelijk front geen enkel gevecht te melden. Wel zijn de laatste dagen de Engelsche vliegers druk in de weer. Haig rapporteert daaromtrent, dat in den nacht van 14 op 15 Jan. wederom een vliegtocht naar Duitschland werd gedaan, met als doel de staal fabrieken te Thionville (Diedenhofen) halfweg tusschen Luxemburg en Metz, waar een ton bom men werd geworpen. Voorts werd een halve ton bommen geworpen op twee belangrijke spoor wegkruispunten in de buurt van Metz. Het af weergeschut en het zoeklicht waren rondom het doel zeer actief. Alle aëroplanes keerden terug. Aan het Italiaansche front is sedert enkele dagen weer eenige beweeglijkheid merkbaar. De Italiaansche troepen, die krachtig wer den gesteund door de artillerie, rukten met groote dapperheid op, om hun linie ten N. va» Osteria Lepre in de Val Cesilla te ver- lietoren. In weerwil van den verwoeden te gensta n<i (ing vijands. aldus luidt het Itali aanse ie legerbericht, werden aanzienlijke voor eelen behaald en den viiand zeer ern stige ver ïezen toegebracht. De Italianen na men acht 0;ycieren, waarbii een luitenant kolonel, en 283 man gevangen. Bij den sail lant van rolo drongen Italiaansche af delingen in de vijandelijke loopgraven door, Ten O. vaa Caposille breidden de Italianen hun bruggehoofd uit, ontrukten den vijand eenige loopgraven, sloegen herhaalde tegen*, aanvallen bloedig af, namen twee officieren en 43 man gevangen en veroverden twee loop graafmortieren en eenige mitrailleurs. Van de zijde der Centralen wordt erkend, dat do Italianen nieuwe aanvallen hebben ondernomen, doch wordt daarbij gemeld, dat ^eze over het algemeen mislukten. land wellicht aan een of ander gevaar bloot stellen. Rusland daarentegen kan de gebie den, die het bezet heeft, ontruimen, zoodra te Brest-Litofsk vrede gesloten is. In de wTagl. Rundschau" wordt dankbaar erkend, dat Duitschland een taal heeft ge voerd, uit welke blijkt, dat het zijn zelfbe zinning heeft herkregen en uit het halfduis ter is teruggekeerd. „Blijkbaar laat Trotzky in zijn redevoeringen meer aan ziin doctrina- risme den vrijen loo-p in het gevoel, dat hij en zijn partijgenooten toch niet uitverkoren zijn om den jongisten dag van de wereldge schiedenis te doen aanbreken." De „Germania," hoopt, dat de Russen zul len inzien, dat zij met hun aanspraken totaal op den verkeerden weg zijn. De „Vorwbrts" is van meening, dat een overeenstemming mogelijk is, wanneer de goede wil aan beide zijde aanwezig is. In de „Volkszeitung" wordt gezegd: „De Russen en de bondgenooten staan op den zelfden grondslag. Deze scheen echter In de laatste dagen aan het wankelen te zijn ge raakt." De „Morgenpost" van Berlijn is van opinie dat de centralen van hun kant de verdere ontwikkeling der dingen met kalmte kunnen afwachten. „Of de Russen het ook kunnen, dat moeten zij voor zichzelf weten. Na het geen wij over de toestanden in hun land en aan hun front te weten zijn gekomen, schijnt het ons toe, dat zij het niet kunnen." De „Post" schrijft: „De Duitsohe verant woordelijke personen denken er niet aan, de Duitsche troepen hals over kop naar de Duit sche grenzen terug te trekken, alleen om de reeds thans in Esthland binnengedrongen anarchie alle verhoudingen te laten vertroe belen en niet te controleeren volksstemmin gen onmogelijk en onzinnige toestanden te laten scheppen." In een bespreking van de moeilijkheden te Erèst-Litowsk zegt het officieuse Oostenrijk king onzer nationale eenheid en een verbetering sche „Fremdenblatt," dat de overbrugging onzer toekomstige politiek ervan verwachten, J- 5~ wanneer men even te voren van tegenovergestelde meening was? Dat is een te curïeuse staatkunde, die om den tegenstander te straffen en uit een oogpunt van kracht een eisch stelt, waarvan de schadelijkheid niet twijfelachtig schijnt." Het schijnt nu dan ook, dat er een actie op touw is gezet, om ten minste in het Oosten, en wellicht ook in het Westen, zeer positieve geweld dadige gebiedsuitbreidingen te ondernemer,. Se dert enkele dagen heerscht te Berlijn dan ook een feest van crisis. Er worden conferenties gehcu- en, en men spreekt van een nieuwen koers. Al- Duitschers en militaristen willen von Kühlmann ten val brengen, en met hem von Hertling. En dit alles om een program van annexaties In Oost en West te kunnen opstellen. Overigens blijkt uit de persstemmen in de Cen trale rijken, dat men het eens la met de gedele geerden wat betreft de al of niet ontruiming der Bezette gebieden. In haar beschouwing over de gisteren gepubli ceerde berichten betreffende de onderhandelingen te Brest-Litowsk, zegt de „Lok. Anz.", dat men reeds had kunnen vermoeden, dat Trotzky een anderen toon zou aanslaan dan zijn partijge nooten, die vóór hem de zaak der Russen hadden te verdedigen. „Hij zal zich intusschen overtuigd hebben, dat ook de Duitsche gedelegeerden in een anderen toonaard kunnen spreken, en dat zij er niet voor terugdeinzen met gelijke munt te betalen. De door den vertegenwoordiger van het Duitsche opperste legerbestuur geuite woorden hebben het voordeel, dat zij duidelijk zijn, zij mogen den Russen bevallen of niet. Wanneer Trotzky naar Brest-Litowsk gekomen is om het bij ons te verkerven, dan zou het Russische voile, dat onder alle omstandigheden op een gunsiigen afloop der vredesonderhandelingen rekent, wél een3 van een andere meening kunnen zijn. Zou het worden teleurgesteld, dan zou de regeer!ng der bolsjewilci in de eerste plaats de gevolgen hebben te dragen." De „Vees. Ztg." verklaart: „Duitschland kan er nimmer aan denken de bezette Rus sische gebieden volkomen t.e ontruimen, voor 't aan alle fronten vrede heeft. Anders staat de zaak voor de Russen. Rusland heeft te Brest-Litofsik gelegenheid, het met al zijn vijanden over gelijke voorwaarden eens te worden. Rusland heeft op hetzelfde oogen- bli'k volkomen vrede, terwiil de centralen den zwaren strijd in het Westen. Zuiden en verre Oosten moeten voortzetten. Wij zouden van do in de meeste principieel© quaes ties gebleken tegenstellingen in eik geval dijt! en moeilijke onderhandelingen zal eisehen. Het standpunt van de Russische delegatie heeft in da bedoelde vraagstukken tegenstrij digheden en onduidelijkheden, hetgeen sehijüt aaa te toonen, dat hor ha r niet zoozeer op het zelfbeschikking»!\an de volken, dan wel op verwezenlijking van haar maxima- listlsci; programma aankomt. Zeker zullen wij don Russischen vejteg-enwo :;rdigers het recht toestaan omtrent de uit het Russische staats verband scheidende gebieden eisehen te stel len. Met dat doei immers wordt onderhan deld, maar de tegenspraken en tegenstellin gen uit da wereld te helpen, zal, naar da laatst» besprekingen toonen, rug zwaipn ar beid noodig maken. Do „Neue Freie Press»" merkt ook op, dat do moeilijkheden groots r worden, omdat de Russische vertegenwoordigers part ij bedoelin gen nastreven en voor. ae galerij spreken. Veel wat zij zeggen is voor de Entente be stemd. liet blad meent, dat liet legerbestuur da quaestie van do grens beveiliging van de bn- nenlandsch-poütieke strtemingen wil scheiden. Dat program zal te B. cst-Litowsk op to losten zijn. Of de door de Russische vertegenwoor digers tot dusver aangenomen afwijzende hou ding tot het einde zal worden volgehouden is niet te zeggen. - ■Het „Neue Wiener Tageblatt" zegt: Men heeft de afgezanten van Rusland niet in het onzekere gelaten, dat te Brest-Litowsk niet over wereldbeschouwingen en sociale hervorming van het universum wordt beraad slaagd, maar alleen over den vrede moet worden onderhandeld. Door groot geduld en bereidwillig ingaan op theoretische proble men heelt men hun getoond, lioe eerlijk onze vredeswil is. De Bolsjewiki zullen, naar we hopen, spoedig inzien dat het niet gaat om doorvbering van partijprogramma's, maar om de vreedzame beëindiging van den heilLoozen oorlog. De „Reichspost" meent dat de Bolsjewiki te Brest-Litowsk minder zich aan demagogie, cn meer zich aan jpractisch werk zullen moeten wijden. Ondanks alle moeilijkheden kan men de zaken kalm aanzien. Niet alleen omdat de Bolsjewiki om redenen van bin- nenlandsche politiek vrede willen, maar ook omdat ze den oorlog niet kunnen hervatten. In verband met het vredesvraagstuk blijft de kwestie betreffende Elzas-Lotharingen na tuurlijk' ,voor%zoover het don geallieerden aangaat, van overwegend belang. Door een vertegenwoordiger van het Ncd. Correspondentie-Bureau voor Dagbladen naar zijn meening gevraagd omtrent de laatste redevoeringen van Lloyd George en presi dent -Wilson ten dezen aanzien, gaf het be stuur van den „N'ederlandsche Anti Oorlog Raad" het volgende als zijn meening te ken nen. l „De algemeene beginselen in deze beid: redevoeringen neergelegd ten aanzien van de oorlogsdoeleinden van de Geallieerden, vertoonen een merkwaardige overeenstem ming met de beginselen vVaarvoor de Cen trale Mogendheden zich in haar algemeene verklaring in Brest-Litowsk op 25 Decem ber hebben uitgesproken. Maar bovendien zijn ook ten aanzien van verschillende bon- crete vragen in deze beide redevoeringen lichtpunten te ontdekken. In het bijzonder geldt dit ten aanzien van den eisch met betrekking tot Elzas-Lo- tharingen. Vooral hierop meende het Bestuur van den „N. A. O. R." de aandacht te moeten vestigen, omdat hetgeen Lloyd George en President Wilson hierover hebben gezegd in verschillende persartikelen onjuist is geïn terpreteerd. In de eerste plaats heeft Bloyd George duidelijk laten uitkomen, 'dat het hier geldt een Fransche eisch,. die door de Geal lieerden wordt gesteund en niet een eisch die door alle Geallieerden tezamen wordt gesteld. I In de tweede plaats heeft Wilson ver klaard: „Het onrecht door Pruisen in 1871 aan Frankrijk aangedaan moet worden goed gemaakt," terwijl Lloyd George de volgende woorden gebruikte: „Wij zullen de Fransche politiek tot den dood steunen in haar eisch tot „reconsideration" van het groote onrecht van1 1871". j Wanneer men dan ziet, hoe zelfs in som mige Hollandsche bladen het woord „recon sideration" vertaald is door „herovering", dan had inderdaad de „Star" gelijk toen dit blad waarschuwde: „Het woord „reconside ration" aangaande den eisch nopens Tlzas- Lotharingen zal naar men mag hopen naar behooren in het Duitsch worden vertaald. Het is een diplomatiek woord." Terwijl de Fransche pere gejuicht heeft over den steun gegeven aan den eisch van Elzas-Lotharingen, moeten, naar de meening van het Bestuur van den „N. A. O. R.", de gebruikte woorden integendeel worden op gevat als een concessie van de jijde der Geallieerden ten aanzien van Elzas-Lotha ringen, in zooverre als hieruit blijkt, dat niet langer geëisclit wordt de volledige te ruggave van Elzas-Lotharingen, maar slechts een nieuwe behandeling van het EIzas-Lotha- ringsche vraagstuk. Hieruit mag worden af geleid, dat een compromis door middel van een referendum of op eenige andere wijze mogelijk zoude zijn. Het Bestuur'van den „N. 'Ai. O. R." sprak zijn bevreemding er over uit, dat door von Kühlmann en Czernin bij de heropening der vredesonderhandelingen te Brest-Litowsk op 1B Januari met geen enkel woord van deze beide redevoeringen melding is gemaakt, maar alleen geconstateerd is hetgeen (na tuurlijk volkomen juist was dat het schor sen van de vredesonderhandelingen gedu rende 10 dagen, geen antwoord van de Ge allieerden naar Brest-Litowsk had gebracht. Zeer zeker mag worden verwacht, dat thans van do zijde der Centralen in antwoord op de redevoeringen van Lloyd George en (Wil son alsnog een stap tot toenadering zat wor den gedaan. Weliswaar maakt de redevoering door Bal four op 10 Januari te Edinburg gehouden den indruk, alsof thans in Engeland wederom een andere stemming zou zijn ontstaan. Deze indruk wordt echter voornamelijk gemaakt door het-afsehuwelijk beeld, dat Balfour,geeft van de Duitsche oorlogsdoeleinden en waar van Balfour zelfs durft verklaren, „dat het de doeleinden zijn waarvoor Duitschland vol gens zijn eigen erkentenis bereid is do we reld in den oorlog gedompeld te houden." Men vergete echter niet, datover do togen oorlogsdoeleinden der Geallieerden door Bdl- four niets anders wordt gezegd, dan dat hij zich volkomen aansluit bij de woorden van Lloyd George -en Wilson daaromtrent. Op de uitlatingen over de eigen oorlogsdoelein den komt het in de redevoeringen der staats lieden juist aan. Als neutralen mogen wij betreuren dat de naar onze meening vol strekt onjuiste voorstelling die" Balfour over liet oorlogsdoel van zijn tegenstanders geeft, den guustigen indruk, dien do redevoeringen van Lloyd George en van Wilson in Duitsch land hebben gemaakt, wederom zou 'kunnen verzwakken." voor Schoten en Haarlem, Sarteijorisstraat 27. TEL. VERSPRSIDEvBERlCHTEfJ DE TOESTAND IN RUSLAND. Te Kolomna in het gouvernement Moskou zijn opstootjes voorgekomen, daar er men- schen gebrek lijden. De menigte ontwapende de Roode Garde en droeg het gezag aan den gemeenteraad over. Twaalf personen.wer den gedood, 120 gewond. De soldaten van St. Petersburg, die niets om handen hebben, reizen heTi weer tusschen de hoofdstad en de provincies. Ze verkoopen den inwoners vleesch, meel en bo ter tegen buitensporige prijzen. Do soldaten nemen spoorwegwagens in bezit. 2e hangen aan de treeplanken en liggen op de daken. Tal van menschen zijn dood gevroren. Ge wone passagiers kunnen haast niet meer reizen. Soms moeten zo dagen en nachten aan een station wachten. De maximalisten hebben te Moskou het hoofdbureau van den Zemstwo-bond bezet. Uiï St. Petersburg wordt gemeld: In èet uiterste noorden van Rusland vormt zich een nieuwe zelfstandige staat met Archangel tot hoofdplaats. Zeven gouvernemeni<jn maken deel uit van dezen staat, die zic-h uitstrekt tot een breedte, in de nabijheid van "Moskou. Hij zal o.a. de gouvernementen Kostrama, Wiatka en Perm bevatten. De geheele be volking zal ongeveer 15 millloen zielen be dragen. BRAZILIë EN DE OORLOG. ï>e Braziiiaansche senator Machado hoeft in een interview met efen medewerker van het „Petit Journal verklaard, dat Brazilië zich op het oogenblik bezig houdt met het! voorbereiden van militaire interventie. Se dert het afbreken van de betrekkingen ïnefi Duitschland hebben 400.000 vrijwilligers, dienst genomen. Brazilië kan 2.00.000 man op de been brengen, van welke er verschei den honderdduizenden binnen enkele maan den in Frankrijk zullen komen vechten. De Temps publiceert de volgende bijzon derheden over de medewerking van Brazilië; De Braziiiaansche minister van buftenlaiid- sche zaken, Nilo Pecanha, heeft op 4 Ja nuari de verklaring afgelegd, dat de Braziii aansche regeering in de laa'tstgehouden con ferentie der geallieerden waar zij verte genwoordigd wds door den Parijschen ge zant, Olynthe de Magelhaes aan de ge allieerden de daadwerkelijke medewerking van Braziiiaansche strijdkrachten heeft aan geboden. De Braziiiaansche regeering beoogt een werkelijke en practische uitwerking te ge ven aan haar solidariteit met de geallieerden. Zij zal dat doen naar de mate van haar mid delen en van He grootte van haar plicht, dóór in Europa, waar haar medewerking noodig zal wórden geacht. Er zal zich te Rio- de-Janeiro een missie inschepen naar Frank rijk, om de aangekondigde samenwerking voor te bereiden. Als hoofd van die missie treedt generaal Ache op, die van Fransche afkomst is. Hij is de missie reeds vooruit gegaan en bevindt zich al in Frankrijk. Chef van de missie is luit.-kolonel Leite de Castro. Een tweede Braziiiaansche missie be. it zich in de Ver. Staten, om daar den aanmaak' van munitie te bestudeeren, met liet doel dien ook in Brazilië tot ontwikkeling te brengen. Dit land bezit ijzermijnen. YARMOUTH GEBOMBARDEERD. Blijkens een officiéél bericht uit Londen is Yarmouth Maandagavond van zee uit gebom bardeerd. Het vuur begon le 10 uur 55 en duur de ongeveer 5 minuten. Ongeveer 20 granaten vielen in de slad. De laatste politierapporten melden dat drie personen zijn gedood en tien gewona. De materiëele schade is niet groot. MARIE CORELLI VEROORDEELD. Dezer dagen heeft de bekende schrijfster Maris Corelli terecht gestaan, beschuldigd Van „ham steren". Zij had verschillende waren ingeslagen in een hoeveelheid verre boven de normale be hoefte van haar huishouding. Uit de getuigen verklaringen bleek, dat Marie Corelli bijzonder verontwaardigd was, toen op zekeren dag een po litiebeambte te haren huize verscheen om een on derzoek in te stellen. Zij was zoo boos, dat ze den man toeriep: „Jelui brengt het heele land jop stelten met de voedselverordeningen. Lloyd 'George zal morgen moeten aftreden en in min der dan een week zal er revolutie zijn." Intusschen de rechters bleken van de schuld van beklaagde overtuigd en zoo werd ze tot 50 pd. st, boete veroordeeld. Roman van COURTHSMAHLER, Geautoriseerde vertaling floor H. B. VAN DER SANDB. ?5 L. Door 't ongeval van den erfgenaam ,van Burgwerden had men voor alles tijd in over vloed gehad. En nu reed Armin von Leijden de b innen- plaats op, begroet door zijn onderhoorigen. wheveling sprak een paar oprechte, warme begroetingswoorden en hielp hem voorzich tig: uit het rijtuig. Op het bordes staande, beantwoordde Armin da begroeting, beloofde ln eenvoudige energieke taal voor zijn (men schen een goede en rechtvaardige meester te willen zijn en gaf den inspecteur order oor hen een feestdag in te richten tot vio- 'tfg van zijn intrek. Dan reikte hij Scheveliag, mamsel jWunder- lich en Dillenberger de hand en verzocht hun hem even trouw ter zijde te staan, als zij 't zijn voorganger gedaan hadden, wiens levenswerk hjj geheel in zijnen sjeest wilde voortzettsii Allen merkten op dat hij aangedaan was door de wijding van het oogenblik. Zijn uiter lijk en manleren boezemden de menschen eerbied ia; de nieuwe heer van 'Burgwerden imponeerde trots zijn jeugd. Toen Armin later in zijn groote, met don ker paneelwerk versierde werkkamer stond en door het breede middelraam uitzag op het in stralerid zonlicht uitgestrekte mooie land schap, haalde hij diep adem. Hij opende 't venster en keek om zich heen. Dat alles wat hier vóór hem lag, behoorde liem, hem alleen. De arme assessor was op eenmaal een der rijkste grondbezitters van het land geworden. Eerst óp dit oogenblik werd hij zich ten volle bewust van wat hij ln Burg werden bezat en hij voelde zich innig ge roerd. Dit alles had Frederik von Leijuen bezeten en hij had 't hem, den onbekende, geschonken in vertrouwen op zijn rechtvaar digheid en eerlijkheid. Zeker, hij zou zich idit vertrouwen waardig toonen en met afle kracht er naar streven om te werken-in den geest van zijn voorganger. Tegelijk greep hom een diep medelijden aan met den een zamen man, die hier, neergedrukt door schuld en tegenspoed, een vreugdeloos leven had geleid En als hij dan door de wijde zalen van het slot liep met zijn drie getrouwen, ook Sche veling stapte op zijn teenon naast hem over de gladde parketvloeren, dan was 't hem te moede als een vorst, wien men een nieuw rijk aan de voeten legt. Alle kamers waren nog volledig gemeubeld, ten deele met kostbare meubels. Heerlijke v. and- bekleedingen, rijk en sierlijk snijwerk, waar devol porselein en kostbare marmerbeelden, echte gobelins en prachtige kristallen vaat werk en lampen. Meubelbekleeding, meestal uit zwaar zijden damast, evenals de por- tières en venstergordijnen, kunstrijke schil derstukken van oude en nieuwe meesters en prachtige tapijten. Er was te veel schoons ea kostbaars om het in eeneu keer op te nemen. Natuurlijk ontbrak 't ook niet aan eenige smakeloosheden uit vergane tijden, maar alles droeg het stempel dor voornaam heid. tot in de kleinste bijzonderheden. In de kleine eetkamer, die de vorige bezitter ge woonlijk gebruikte, was ook voor Armin de tafel gedekt inet'het mooie oude zilver. Hij verzocht Scheveling met hem te eten, en de beide mannon hadden gedurende den maal tijd veel te bespreken. Dillenberger bediende zelf en voor dezen getrouwen behoefde inen zich geen dwang op te leggen. Scheveling moest van Frederik von Leijden vertellen en Armin's belangstelling deed den ouden man, die zijn heer-trouw had aangehangen, innerlijk goed. Jn den namiddag doorliep do nieuwe heer nog eens alleen het slot. Hij wilde zien of er voor Eva Marie's intrek daarboven nog iets veranderd moest worden. Voor zoover hij 't beoordeelen kon, zou men alles zoo kunnen laten op enkele intieme vertrekken na. Daar voor kon liij eerst hare verlangens inwinnen. Hij trachtte zich voor te stellen hoe Eva Marie hier besturen en heerschen zou. Maar in plaats van de slanke, zwartgekleede meisjesgestalte omzweefde hem plotseling een verblindend schoone vrouw met schitterende oogen en goudglanzend haar Alexandra I Hoe zou zij met haar trotsclie, zegevierende schoonheid in deze vertrekken gepast heb ben! Als hij drie maanden vroeger deze heerlijke bezittingen geërfd had, dan was zij de zijne geworden. Hij zou in de overmaat van zijn geluk haar in dit slot gebracht en niet gevoeld hebben dat zij valsch, koel en coquet was. En weer trachtte haar betoo- vering het reine beeld van .Eva Marie te verdrijven. Ala in oen droom liep hij verder. Toen bleef hij plotseling voor een schilderij staan. Samson en Delia, stelde 't voor en deze Delia droeg onmiskenbaar Alexandra's we zenstrekken. Maar zij werden ontsierd door een kouden lach en het roodgouden haar omringde haar lioofd als slangen. Toen rukte hij zich los uit deze gedachten. Weg met die droomerijen! Hij wilde en moest de valsche vrouw vergeten, die hem met haar lieven lach bedrogen had. De gedachte aan haar was een onrecht jegqns Eva Marie, hij moest ze dus verbannen. IJverig trachtte Armin zich met zijn nieu we betrekkingen vertrouwd te maken. Daar hij zijn been nog erg ontzien moest, verge zelde hij gcheveiing in een rijtuig hij zijn rondrit- (Wordt vervolgd.) ft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 1