binnenland" VAN OVERAL LEGER EN VLOOT RUSLAND. STATER-GENERAAL formuleerde documenten wilde onderhandelen, Ui buitengewoon tijdroovend beschouwde en weinig geechikt om een goed resultaat to be vorderen. Indien men werkelijk tot vredegevende af sluitingen wilde komen, dan kou het aanbe veling verdienen om in het vervolg de te bo- handelen vraagstukken mondeling te bespre ken en dan van iedere aijde slechts aan één persoon tfie redactie op te dragen. Deze beide herren zouden als redactiecommissie tezamen moeten trachten ©en gemeenschap pelijke redactie to vinden, en indien dit n et- mogelijk zou zijn, in overeenstemming met elkander de wederzijdsche gosohilpunten vast te leggen en schriftelijk vast te stellen. Hierop werd het zakelijk antwoord der Wrbondea Mogendheden voorgelezen. Het luidt als volgt: De voorsteller van de R ;rs'-che delegatie betreffende de ontwikkeling der in de door de Centrale Mogendheden bezette gebeden van Rusland, welke voorstellen aan de Duit- sche en Oostenrijkscli-Hongiaarscho delegatie zijn overgebracht, wijken in dier voege van de opvatting der Verbondenen af. dit zij ze in den huidigen vorm als onaannemelijk moe ten beschouwen. Zonder dat wij nader op den uiterlijkcn vorm van Kcze voorstellen in willen gaan, kan toch niet onopgemerkt blijven, dat zij niet het karakter dragen van het compro mis, naar hetwelk door de Centrale Mogend heden wordt gestreefd, doch veelee een een- zijdigen Russischen eisch vormen, uit. welke Biet de wensch blijkt, dat men geneigd is met gerechtvaardigde gronden der tegenpartij re kening te houden. Des niettegenstaande zijn Üe Oostenrijksch-Hongaarsche en de Duitse: e delegaties bereid nogmaals en dit keer ge formuleerd hunne meen in gen nopens da han gende vraagstukken duidelijk tot uitdrukking te brengen en nog een poging te doen om na 1» gaan of het door hen nagestreefde compro mis uitzicht op verwezenlijking kan b.edcn. Omtrent een gedeelte van het door do Ver bondenen bezette gebied is onder punt 1 van het Duitsche ontwerp gesproken. Betreffende deze materie heeft men de besprekingen tot een einde gebracht; hierover behoeft das niet. meer gesproken te worden. De kwestie van de thans door de Verbondenen bezette ge bieden, welke een eigen constitutioneel leven bezitten, zoude, van een zuiver tijdsstan Ipunt beschouwd in vier stadia verdeeld kunnen worden: de periode tusschen de sluiting van den vrede met Rusland en het beëindigen van de Russische demobilisatie; de periode tus schen den Russischen vrede en dsn algemeenen vrede; de periode van het overgangsstadium voor de nieuwe volken en eindelijk het defi nitieve stadium, waarin de nieuwe staten de volle ontwikkeling van hunne staatsorgani satie tot stand brengen. Er moet nogmaals op gewezen worden, dat voor de Centrale mogendheden in afwijking van hetgeen met Rusland het ge val is met het sluiten van een vrede met Rusland geensdeels ook een algemeene vrede dwongen zijn met de andere vijanden den oorlog verder te voeren. Andere, dan deze draadlooze modedeelin- gen, betreffende de jongste, de vierde bij eenkomst, der commissie voor de territoriale aangelegenheden zijn hier nog niet bekend. Met belangstelling mag alzoo naar nadere berichten uit Brest-Litowsk worden uitge zien, wijl blijkens de schijnbare toenade ring, de kans op een afzonderlijken vrede weer meer waarschijnlijker wordt. (Zie vervolg der onderhandelingen onder Laatste Nieuws.) Een Beuter-telegram ruift Londen maakt melding van een boodschap der Engelsche arbeiders aan Rusland, waarin instemming ■wordt betuigd met de beginselen: „geen an nexaties" en „het zelfbestemmingsrecht". Van de meest treffende zinsneden in dit politieke schrijven, laten wij hier de voor naamste volgen: Door de onderhandelingen af te breken brengt Rusland zijn pas veroverde vrijheid in gevaar om door de Duitsch-Oostemrijksche macht weder te worden onderdrukt. Dit zou een gemeenschappelijke ramp zijn voor alle volken, die in dezen strijd betrokken zijn. Het Britsche volk moet aan de natiën van Rusland en Centraal Europa mededeelen, dat zijn doeleinden dezelfde zijn als die van Rusland. Ook wij zien geen oplossing voor het euvel van het militarisme behalve de beginselen: „geen annexaties of schadeloos stellingen als strafmaatregel", en „het recht der volken om over hun eigen toekomst te beslissen'.' Wij verklaren, dat het Britsche volk het beginsel „geen annexaties" voor 't Britsche rijk aanvaardt. Wat het Oosten betreft, eerbiedigen wij de eouvereiniteit en de onafhankelijkheid der Turken in hun eigen land. te Konstantino- pel, in Thracië en Anatolië. maar wij geloo- ven dat hun overheersching 'van andere volken een belemmering is voor hun eigen nationale ontwikkeling en een ramp voor de betrokken volken. Onze regeering heeft de gerechtvaardigde gelofte afgelegd aan de Arabieren van Hedsjas en Irak, aan de Ar meniërs en Joodsche kolonies in Palestina, dat de Ottomaansche heerschappij hun nooit weer opgelegd zou worden, en de vrije volken ter wereld zijn niet minder zedelijk verant woordelijk voor de bevrijding der andere bevolkingen die tot dusver onder Turksche heerschappij hebben verkeerd en aan welke geen gelofte is gedaan. De reorganisatie dezer volken moet wor den ondernomen door een internationale or ganisatie. Betreffende Tropisch-Afrika zijn wij van meening-, dat 'de vredesconferentie het best zal doen, door dit geheele gebied te plaatsen onder uniform internationale controle. Het Britsche volk aanvaardt ook de zelf beschikking voor het Britsche rijk, Groot- Britannië was de eerste medeme staat, die volkomen zelfbeschikking heeft toegestaan aan alle groepen zijner inwoners. Canada, Australië, Zuid-Afrika en Kieuw-Zeeland re- geeren reeds zichzelf. Wij aanvaarden dit beginsel ook voor Indië. Hier nog andere streken te vermelden, die hoewel Britsch tocïi nog afhankelijk zijü, geeft weinig aan leiding tot verwijten en cle toepassing van het beginsel is daar bijzonder moeilijk. Wij zijn voornemens hieraan tegemoet te komen door de ontwikkeling tot autonomie sneller te doen plaats hebben, ten einde die streken tot dominions te verheffen. IV ij hebben thans definitief den weg "be- J.ftftld, lang» welken wij voornemens zijn de beginselen „geen annexaties" en „ze'.ftesehEk- king" ten uitvoer te leggen, voor zoover deze op ons zelf van toepassing zijn. Wij bieden deze beginselen ter bespreking aan de volken van Rusland en Centraal Europa aan, in de hoop, dat onze bondgenooten ge lijksoortige verklaringen zullen afleggen, bmaar deze 6tappen zullen niet, leiden tot ons doei: reorganisatie der menachelijke maat - schappij op betere grondslag, tenzij zij even eens worden gedaan door de volken van cen traal Europa. De boodschap der Engelsche arbeiders ein digt aldus: „Volkeren van Centraal Europat Deze ramp voor het menschelijk geslacht kan al leen eindigen door de wederzijdsclie neder laag van het militairisme, door dat aan heide zijden de moreele en intellectueel® rechtvaar digheid zegeviert. Indien de wereld gered Zal worden, zal dat geschieden door goede trouw en reciprociteit van alle zijden.. Laat ons thans niet in den steekLaat uw regeering niet het Britsche volk, zooals zij het Russische doet, noodzaken tot dé ver schrikkelijke keus den oorlog voort te zet ten of af te zien van de eenige beginselen, die de wereld kunnen redden. Indien deze keus ons wordt opgedrongen, zuilen wij kiezen zooais Busland koos, wij zullen voortgaan maar de verantwoordelijk heid zal op u rusten." Voor de betrokken lichamen is de bood schap onderteekend dooi' O. .W. Bowerman en Arthur Henderson. Naar aanleiding van de rede van Wilson, waarin deze het Elzas-Lot-haringen-vraagstuk besprak is al menig woord gesproken en ge schreven. Niet van belang ontbloot schijnt ons het verweer, van den invloedrijken prof. Hans Belbrück, die volgens de „Nordd. Alig. Ztgf." aan een Amerikaansch correspondent o.a verklaarde. De boodschap van president Wilson van 8 Januari liad, on danks de vele fouten die ze bezat, een be langrijke schrede naar den wereldvrede kun nen beteekenen, indien ze niet toonde dat de president over Elzas-Lotharingen een vol komen onjuist-denkbeeld heeft. Hij spreekt van het onrecht Frankrijk in 1871* door Pruisen ten aanzien van Elzas-Lotharingen toegebracht en dat weder goed moet worden gemaakt. Elzas-Lotharingén is een haast- uit sluitend door Duitsch-sprekende inwoners be woond land, dat lrankrijk ten tijde van zijn overmacht bij stukken en brokken van het Duitsche rijlc losscheurde, het laat ste stuk eerst in 1792. Het was dus niets anders dan desamiexatie, waardoor deze lan den in 1871 niet tot Pruisen, maar tot het Duitsche rijk terugkeerden. De Engelsche pers, bijv. de „Times" van 7 en 8 Sept. 1870, gaf de Fransche regeering den raad BIzas-Lotharingen aan ons af te staan. Het is een onjuiste voorstelling, dat de Europee- sche vrede behouden zou zijn gebleven als wy in 1871 Elzas-Lotharingen niet genomen hadden. Integendeel, de Franschen zouden dan slechts te ijveriger nog hebben gestreefd naar de revanche voor de nederlaag bij Se dan. Als er onrecht gesohiedde, was dat ze ker niet jegens Franxrijk, maar ten hoogste tegen de toenmaals levende Elzas-Lotharin- gers. Zou dat onrecht worden goedgemaakt door den terugkeer tot Frankrijk? Men stelt een algemeene volksstemming voor. De Duit- scher8 willen geen stemming, omdat deze principieel niet kunnen toelaten, dat een deel van het rijk er over zou stemmen of men tot het rijk wil behooren of niet, zoo min als de Vereenigde Staten in 1869 kon den dulden, dat de zuidelijke staten zich naar eigen believen van de Unie afscheidden. De voornaamste fout die Wilson m. L.schijnt te maken is, dat hij meent, dat Elzas-Lotha ringen een door Pruisen geannexeerd land is. In werkelijkheid maakten wij van Elzas- Lotharingen eeo autonomen kleinen 6taat, dus juist dat wat Wilson voor andere volks groepen, bijv. in Oostenrijk, zoo dringend aanbeveelt. Deze autonome Elzas-Lotha- ringsche staat heeft een democratische, volks vertegenwoordiging die steeds weer opnieuw te kennen gaf, bijv. na 12 Juni 1917, dat het land tot Duitschland behoort, niet van Duitschland wil worden gescheiden. Het zou zeer bevorderlijk zijn voor de beëindiging van den wereldoorlog en de sluiting van den vrede, indien president Wilson en de openbare meening in de Vereenigde Staten zich juiste denkbeelden zouden willen vor men over de geschiedenis en de toestanden van Elzas-Lotharingen. EEN AANSLAG OP LENIN? Toen Lenin uit Smolny, waar hij de roode garde had geïnspecteerd, terugkeerde, werd, naar Reuter uit St. Petersburg seint, ge vuurd op zijn auto. Een Zwitsersch socialist, die Lenin vergezelde, werd licht aan de hand gewond, R. K. Kiesver. Kamerkieskring Leiden. De uitslag van da stemming voor het Kring'uestuur, welker verkiezing plaats had door alle leden der aangesloten kiesver* eeni gingen, volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, is als volgt: A J. Oost- dam, Leiden, 2070 stemmen; mr. W. J. M. Brantjes v. Rijn, Leiden, 1859 st.; E. Bader, Sasenheim, 1827 st.F- A. Moerel, Oudew.ater, 1721 st.; dr. A. C. A. Hoffman, Gouda, 1719 st.; prof. mr. P. J M. Aalberse, Leiden, 1625 St.; A. O. van Berkel, Gouda, 1616 st G Bulten, Zilk bij Hillegom, 1514 st.; 0. P. Paar- dekooper, Zoeterwoude, 1289 st. prof. J. D. J Aengenent, Warmond, 1273 st.; P. Warmer- dam, Lisse, 1159 St.; Til. A. Houdijk, Boskoop, 1042 st.; en J. B. Bes, Alphen, 1038 stemmen. Doordat prof. Aengenent voor een even- tueele benoeming had bedankt, is ahnog ge kozen: J. H. M. Balvers, Hillegom, met 1004 stemmen. De lijst van opvolgers bevat thans nog 43 namen. Eerste opvolger is thans P. Blomme- stein, Zwammerdam met 901 jst. Ned. Guyana aan Amerika ver kocht? Naar in Duitsche bladen wordt ge meld, vernam de „Éclair" uit Londen, dat de verkoop van Guyana door Nederland aan de Ver. Staten een voldongen feit is. CRISISAANGELEGÈNHEDEN. Naar de^ „Mb." uit goede bron verneemt, is geendistributie vanrundvleesch te verwachten. iVoor eenige maanden was een regeling voor de dis li ibutio -van ruudvieesch jn gereedheid gebracht, doch zij behoefde toen, daar de prijzen aanmerkelijk waren gedaald, niet. te worden ingevoerd. Thans, nu do invoering van vleesch-distributie zeker reden van be staan zou hebben blijkt evenwel, dat do kos ten daarvan zoo hoog zouden zijn en een dergelijke regeling in de practijk zooveel bezwaren mot zioh zou brengen, dat men er niet toe durft overgaan. Wel worden plannen overwogen, om voor de groote massa iets te doen door een spe ciaal vleeschartikel, dat. het meest door de minder kapitaalkrachtigen wordt gebruikt, te gen verminderden prijs beschikbaar te stellen. Er dreigt hier te lande, zoo wij wel inge licht zijn, aldus schrijft de „N. B. Ct." bij alle gebrek dat er reeds is, nog een nood te ontstaan van heel bizonderen aard, een z a n d n o o d. D.w.z. een gebrek aan dat soort zand, dat geschikt is om met cement verwerkt te worden. Men weet, dat daartoe gewoon duinzand niet die nen kan, doch dat dit speciale fijne zand moet worden opgebaggerd uit onze groote ri vieren. Nu schijnt zich de moeilijkheid voor te doen, dat-de bagger-firma. welke verre de voornaamste producente is van dat zand, in nauwe relatie staat tot een Duitsche firma, met bet gevolg dat aanmerkelijke hoeveel heden van het materiaal van ons land uit naar België wordt geleverd, terwijl degenen, die hier te lande zand moeten verwerken, daarover of in het geheel niet kunnen be schikken, óf zioh dat in beperkte hoeveelhe den slechts kunnen verschaffen tegen zeer hooge prijzen. Met name hier te Rotterdam schijnen wij van dezen zonderlingen toestand do dupe te worden .Ons werd Verzekerd, dat de leverancier van zand, die tegenover de ge meente de levering van zekere hoeveelhe den zand had op zich genomen, reeds aan zijne verplichtingen niet heeft kunnen vol doen, en dat ook de bouw van een groot rijks werk er ernstige belemmering van onder vindt. Degeen, dien wij op het oog hebben, een welbekende firma, moet nog gepoogd hebben bij kleinere baggerfirma's zich van zand te voorzien, om zijne verplichtingen ge stand/ te kunnen doen. doch niet noemens waardig geslaagd zijn. De enkele keeren, dat hij zand kon verkrijgen, werden hem zulke buitensporige prijzen gevraagd, dat zijn be drijf, op dien voet voortgezet, niet meer loo- nend zou zijn, weshalve hij op den duur ge noodzaakt zou zijn, het geheel 6top te zetten. Aldus komt de toestand in het kort hierop neer. De Nederlandsche productie is voldoen de, om in de Nederlandsche behoeften te voorzien, doch niettemin kan hier te lande niet over voldoende voorraden worden be schikt, en dreigt dus alweer eene ernstige belemmering ia sommige takken van bedrijf met al de nadeelige gevolgen van dien. Men zal uit het bovenstaande begrijpen, dat deze aangelegenheid voor onze gemeente in de eerste plaats niet zonder beteekenis is. Uit deze omstandigheid putten wij vrijheid, om deze zaak aan de bijzondere overweging van de Nederlandsche autoriteiten te onder werpen. Wij voelen zeer wel dat de regeling van deze zaak op het oogenblik niet zoo een voudig is, als zij uiterlijk lijkt. Maar het gaat toch per slot van rekening niet aan, zel ve de dupe te worden van een toestand, die voor zooveel van ons afhangt niet behoeft te bestaan, en niet mag worden bestendigd. Als er nood dreigt van graan, aardappelen, vet of wat ook, sluiten wij tijdig onze grenzen opdat wij zeiven van onze productie in de eerste plaats profijt zullen hebben. Er is, op de keper beschouwd, geen reden, waarom wij ten aanzien van zand anders zouden han delen. Indien onze inlichtingen juist aenn, we hebben alle aanleiding ze als juist te be schouwen dan moet, dunkt ons, aan alle bijkomstige overwegingen het zwijgen opge legd worden, en behoort te worden gegrepen 'naar het middel, dat in alle gevallen is aan gevat, wanneer het noodzakelijk bleek, onze voorraden te beschermen: een uitvoer verbod, waarop sleehts uitzondering wordt toegestaan voor zoover onmiskenbaar blijkt, dat betgeen over de grenzen gaat hier te lande inderdaad kan worden gemist. Dit is t criterium, dat bij al onze uitvoeren ge golden heeft, en er is, zuiver beschouwd, geen ïnkele teden, waarom het ten aanzien van zand niet zoude gelden. TWEEDE KAMER. De Gevangenpoort in Den Haag Binnenlandsche Zaken Waterweg van Dordrecht naar zee. De Kamer is weer bijeen en heeft zich met bekwamen spoed door eenige weisontwerpjes en een deel der begrooting vnn Binnenlandsche Zaken heengeslagen. Niettegenstaande een scherpe bestrijding door den heer BEÜMER, keurde zij met 47 tegen 16 stemmen het wetsontwerp goed tot onteige ning van perceelen langs den Hofdijk bij de Gevangenpoort te 's-Hage, ter verbreeding van den verkeersweg bij die poort. Drie punten vooral werden bij de begrooting van binnenlandsche zaken ter tafel gebracht. De heer v. d. MOLEN bepleitte een wettelijk ingrijpen ter bestrijding van het bioscoopgevaar. Er zijn in onze moderne samenleving een aantal lieden, die leven, en zich rijk maken soms, door speculaties op de laagste zinnelijke neigin gen van het publiek. Onder dezen behooren sommige tooneelexploi- taties, filmfabrieken en bioscoopondernemingen. Menige film is een stelselmatige opleiding tot onzedelijkheid en misdaad. Aangezien dit een publiek gevaar is, moet er ook publiek tegen op gekomen worden. Ten aanzien van de wijze waarop dit dient te geschieden, kan men van meening verschillen. Wij voor ons kunnen met minister Cort van der Linden accoord gaan, dat deze zorg tot de taak der gemeenten behoort. De heeren FLESKENS en VAN BERE- STEIJN braken een lans voor de verbetering der burgemeesterssalarissen. Nu de burgemeester al meer en meer regee- ringsambtenaar gaat worden en het eerepostfe lang geen sinecure meer is, mag deze verbetering zeker wel ter hand worden genomen, al achten wij vooralsnog de herziening van eenige andere salarisregelingen meer urgent. Ten slotte wezen de heeren HUGENHOLTZ en SCHAPER op de wenschelijkheid eener rege ling, dat bij de e.k. verkiezingen ook militairen kunnen stemmen. De heer Schaper wilde hier voor zelfs een noodwetje, dat het mogelijk zou maken, dat de kiezers buiten hun woonplaats kunnen stemmen. Dit schijnt echter in strijd met de Grond wettelijke bepalingen. Minister CORT v. d. LINDEN zal de zaak overwegen. Zijn collega minister Lely heeft een mooi succes te boeken gehad door de aanneming van het wetsontwerp op den Waterweg van Dordrecht naar zee. Dit voorstel heeft echter een belangrijke wijzi ging ondergaan. Aangenomen werd nl. een amendement-IJzerman, hierop neerkomende: dat de doorgraving van Rozenburg geheel voor rekening van het Rijk zal geschieden. Tengevolge van de aanneming van dit amen dement verzwakten de kansen der motie-Bon- gaerts. Het,voornaamste bezwaar van den heer Bon- gaerts was, dat de naastbelanghebbenden bij de verbetering van den Rotterdamschen Waterweg zich nog niet hadden verbonden tot bekostiging van een derde deel der daaraan verbonden uitgaven; dat bijgevolg de desbetreffende wet van 2 Januari 1917 nog niei kon worden uitge voerd, en dat dus voorshands ook niets van den Nieuwen Dordtschen Waterweg (het thans be handeld wetsontwerp) kon terecht komen. Immers voor de bruikbaarheid daarvan was de verleg ging van de Noordgeul conditio sine qua non en juist die verlegging maakte een deel uit der plannen betreffende den Rotterdamschen Water weg. Met het oog daarop had de heer Bongaerts schorsing van de behandeling van het thans aangenomen wetsontwerp voorgesteld. Toen nu echter bleek, dat door aanneming van het amen dement-IJzerman de doorgraving van Rozenburg ook buiten de medewerking van Rotterdam om haar beslag zou kunnen krijgen, keerde menig een, die aanvankelijk wel iets voor de motie gevoelde, zich daarvan af. De motie werd dan ook verworpen met 41 tegen 22 stemmen, waarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. FINANCIEELE GELIJKSTELLING OPEN- BAAR EN BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. Bij de .Tweede Kamer is ingekomen ©en voorstel van den heer De Savornin Lobman c.s., tot wijziging van de Wet op het Lager Onderwijs. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Nn de nieuwe Grondwet is afgekondigd, staat vast, dat de openbare en bijzondere scholen, deze laatste voor zoo ver zij thans uit de Rijkskas worden gesub sidieerd, voortaan uit de openbare kas, ge lijken finaneieelen steun moeten ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat slechts door al- gekeele herziening der Wet op het Lager Onderwijs aan het nieuwe Grondwettelijk voorschrift uitvoering kan worden gegeven en dat onverwijld tot stand komen daarvan feitelijk onmogelijk is. Maar niet onmogelijk is het, de bij het nieuwe grondwetsartikel vastgestelde fi- nancieele gelijkheid reeds terstond in te voe ren t.a. van de onderwijstrak temen ten. Het zou in hooge mate onbillijk zijn, noode- looa de bijzondere onderwijzers, waarvan in dit voorstel van wet geen sprake is, nog lan ger financieel achter te laten staan bij de openb. en bun aldus de wedden te onthouden die rijks- en gemeentewetgevers gezamenlijk geoordeeld hebben eene billijke vergoeding te zijn voor den door de onderwijzers ver richten arbeid. Daar reeds na wettelijk vast staat, dat beide groepen onderwijzers eene volkomen gelijke en gelijkwaardige taak te vervullen bebben, en ter verrichting daar van aan dezelfde eischen moeten voldoen, volgt daaruit vanzelf, dat ook de geldelijke belooning voor beide groepen thans reeds dezelfde kan zijn en ook behoort te zijn. ^Vergoeding wegens kostwinner- se h a p. Een wetsontwerp- is ingediend tot tijdelijke verhooging van het maximum der vergoeding wegens kostwiiuaersohap van dienstplichtigen. Het strekt ter verhooging van het algemeene maximum van f 2 tot f 2.6(9 Omtrent de vraag of en tot hoever zooda nige verhooging noodig; moest heeten, is het gevoelen gevraagd van dc Commissarissen der Koningin en de commissies van voor lichting. Die meerderheid sprak zich vóór verhooging .uit. In één der provincies acht ten de Commissaris en de comtnissio verhoo ging tot f 3 noodig. Naar het gevoelen der overige voorstanders kon vooriiands met f2.50 worden volstaan. f j Militaire kTaehten. De Minister van Oorlog heeft aan de Nederlandsche Dagblad pers het volgende schrijven gericht: Gedurende den mobilisatietijd is aan liet De partement van Oorlog een pers bureel opge richt, onder meer om te voorkomen, dat in de pers tot uiting gekomen klachten omtrent militaire .aangelegenheden aan de aandacht zouden ontsnappen. De klachten worden on derzocht, en geven, wanneer noodig en moge lijk, aanleiding tot de vereischte maatrege len. Wel blijken de klachten veelal ongegrond of zeer overdreven, maar do moeite aan het veelvuldig onderzoek verbonden is niet tever geefs wanneer zij het ook slechts een enkele keer op deze wijze de nood zakelijkheid van verbetering blijkt. Intusschen valt niet te ontkennen, dat de vele ongegronde en overdreven'klachten den goeden geest in het. léger schaden en aan de opgewektheid om den dienst met lust en ijver te vervullen afbreuk doen. Dat dit, voor,al onder de tegenwoordige, moeilijke omstandigheden, in hooge mate te betreuren is, behoeft geen betoog. Het is daarom, dat ik een beroep doe op de Nederlandsche Pers om zoo min mogelijk ongecontroleerde klachten omtrent militaire aangelegenheden op te nemen. Mijnerzijds bed ik gaarne bereid te bevorderen, dat alle moge lijke faciliteiten aan die vertegenwoordigers van de Pers, die de juistheid yaa een aan klacht .wenschen na te gaan, worden ver leend. Het is bet voornemen van den Minister dit beroep op de pers bij legerorder onder de aan dacht van de, tot de landmacht behoorende autoriteiten te brengen, ten einde van militaire zijde in voorkomende gevallen de gevraagde medewerking te zien gewaarborgd. i 1 1 DE SNEEUWRAMP. In aansluiting met de berichten van gisteren onder het Laatste Nieuw» over de gevolgen van den sneeuw-ramp, Waardoor ons land gisternacht en gisteren is getroffen, wordt o.m. nog uit Amsterdam gemeld, dat het er gisterenmorgen met de gemeente-* telefoon al zeer ernstig uitzag en nog erg aan toe is. Zóó erg, zoo vreeselijk was de toestand gistermorgen op het telefoonnet, dat op het meest critieke momenl dc directeur op het punt heeft gestaan, het geheels bedrijf stop te zetten. Omstreeks tien uur kon men reeds ongeveer drieduizend storingen constateereri tengevolge van hét breken van draden, het dringen van de sneeuw in het hout der palen, waardoor dd boe! vochtig wordt en totaal onbruikbaar. Een aantal stellingen zijn bezweken, waaronder die op he' Cen- traalbureau Noord. Wat dezen toestand nog verer gert is het feit, dat men thans niet ruim in het mate riaal zit. Want waar in andere tijden voor ijzel- en sneeuwstoring een groote reserve aan bronsdraad voorradig is, daar heeft men nu over zeer schaarscbé hoeveelheden te beschikken. De directeur geeft ech ter den moed niet op. Hoe zwaar ook alles belast is; hoe moeilijk het ook is, in den vreeselijked chaos weer orde te brengen, er zijn maatregelen getroffen, dat alles, zoodra mogelijk weer in orde zal zijn. Dat ook elders de sneeuw heel wat teleurstel lingen heeft gewekt, blijkt uit het bericht, dat uit Den Haag wordt gezonlen: Ten half tien ure he denochtend waren aan het bureau van de gemeen telijke telefoon reeds meer dan 500 storingen ge mekt, en de klachten bleven nog steeds toestroomen. Met de intercommunale telefoon is 't al niet be- tergesteld. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat er tusschen Den Haag met Amsterdam in 't geheel geen gemeenschap is; dat er -verder enorme storing op het geheele net was ontstaan, zoodat overal slechts met zeer groote vertraging telefonische verbinding mogelijk was. Uit Amsterdam werd gisteren nog gemeld, dat het telegraafverkeer met het binnen- en buitenland gestoord is. Alleen de telegraafkantoren te Purme- rend, Zandvoort en Zaandam waren nog telegrafisch te bereiken, alsmede enkele kantoren per telefoon. Als gevolg van een en ander hoopten de tele grammen zich natuurlijk op het hoofdtelegraafkan toor ten zeerste op. Getracht werd om voorzoover zulks mogelijk was, de telegrammen per trein te verzenden. Een onbetrouwbaar koetsier. Dinsdagavond omstreeks 10 uur begaf zich de ad junct bouwkundig-opzichter bij den Oudheidkundi gen Dienst in Nederlandsch-Indië, de 38-jarige B. dc H. uit 's-Gravenhage, per huurrijtuig van het station der Z. H. E. S. M. te Rotterdam naar fa milie op het Groote Kerkplein, aldaar, aivorens zich met het s.s. „Nieuw-Amsterdam" naar Neder landsch-Indië te begeven. Tijdens de visite Het hij zijn bagage in het rijtuig achter. Uit de woning te- rugkeerende, bemerkte De H., dat koetsier en rij- tuig en bagage was verdwenen. Een inspecteur van politie heeft in den loop van den nacht dezen huur koetsier, den 58-jarigen K van 't H. in de Van Speijkstraat opgespoord en gearresteerd. Deze was, volgens het bericht in de Msbode., nog in het bezit van de bagage, waaronder een koffer met officieele documenten van de Nederlandsche Regeering, welke De H. onder zijne berusting had. D c ,,N i e u w-A m s t e r d a m" en de hoapitaaischepen. Het s.s. „Nieuw- Amsterdam" is gistermorgen niet uitgevaren, we gens slecht weer. Het schip zal vertrekken, zoodra de kapitein, de heer W. Croll, de weersgesteldheid daartoe gunstig genoeg oordeelt. Ook de hospitaalschepen „Sindoro", „Koningin Regentes" en „Zeeland" met de gewonde Engelsche militairen aan boord zijn gistermorgen niet vertrok ken. Hooge tabaksprijze n. Te Afferden (Maas en Waal) zijn de zuigers of zoogenaamde „dief verkocht aan een Tilburgsche firma voor 150 per 50 K.G. Vroeger konden ze nauwelijks ao opbrengen. Weer 'n mijn ontploft. Men meldt uit BorselenGistermorgen is alhier een mijn ontploft. Het polderhuis is ten deele vernield. In de ambte- uaarswoning zijn alle ruiten stuk en ook in het dorp zijn vele ruiten gebroken. I11 de steenglooiing is een groot gat geslagen. Vele palen van de zee wering zijn afgeknapt. Geen persoonlijke ongelukken rijn voorgekomen. Plattelandsgemo e d el ij k h e i d. Hoe gemoedelijk men de levensmiddelencrisis op hét plat teland opneemt en behandelt, kan blijken uit wat nfen schrijft van de Z.-H. eilanden aan de „Rott."; Het bekend maken of aanplakken der distributie regelingen in bedoelde gemeente, liet veel te wen schen over. De burgemeester, die geen actief man blijkt te zijn, ontvangt hulp in de persoon van den predikant. Immers toen de koffie- en thee-kaarten ten gemeentehuize waren gearriveerd, kon men van den kansel hooren, waar en wanneer ze te bekomen waren. Een paar weken geleden, toen de brandstof- fennood in diezelfde gemeente hoog was, kwam men met een vroolijk gezicht uit de kerk, want; ar. Woensdag kon men de bon voor brandstoffen in wisselen. Toen dan velen bezig waren de kolen met vreugde huiswaarts te brengen, zag men een moeder van een talrijk gezin zich met een zwaar beladen kruiwagen langs den weg bewegen. Dominéé, die per fiets dienzelfden weg ging, met haar lot bewogen, bood haar aan, haar vracht voort te kruien, mits de vrouw de fiets met zich zou voeren Aldus gebeurde. Moeder de vrouw blij, zoo te worden geholpen. Kiezersorganisa t i e. Wij lezen in het „Hsgz.": „Hooge-Zwaluwe, 13 Jan. Zondag na de Hoogmis hield de parochiale kiesvereeniging alhier een zeer druk bezochte vergadering, waarin dc heer v. d. Kalen het stelsel der evenredige vertegenwoor diging uiteenzette en vooral de waarde der stem liet uitkomen. Met kracht drong spreker er op aan dat ieder katholiek lid zou worden der parochiale kies vereeniging. Na afloop der vergadering traden ruim 40 nieuwe leden toe, zoodat in onze kleine parochie slechts enkele buiten de organisatie staan. Met een woord van dank en gebed werd de vergadering be' sloten." Een dergelijk bericht bereikt ons (Dbl, v. Nbr.) uit Lage Zwaluwe. Daar trad de heer Van der Kolen des middags op in het patronaatsgebouw, dal stampvol was. Mgr. Panken leidde den spreker in; er traden tientallen van nieuwe leden toe. Aardige momenten beleeft een spreker soms. Te Hooge-Zwaluwe is geen zaal; dus werd, ne de Hoogmis, het Allerheiligste uit dc kerk gedragen en trad de spr. in de kerk op. Ter Verduidelijking der voordracht werden groote kaarten gebruikt, di« gewoonlijk op een schoolbord worden vastgehecht maar een schoolbord was ook niet te krijgen en du» werden de kaarten aan de biechtstoelen gehecht. Om twaalf uur klepte de Angelus boven het ge- hoor. Men keek elkander aan.... de spreker hield eed oogenblik op. Zullen wij even de Angelus bidden, vroeg hij. Heel het gehoor viel op de knieën, en bad ded Angelus. Toen ging de spreker door. Het was een aardig moment. Nu zal men zeggen..,, maar dat er geen school- brrd te krijgen was in Hooge-Zwaluwe. Is er dan geen school?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2