LAATSTE NIEUWS HET VREDESVRAAGSTUK. VERKOOPINGEN enz ADVERTENTfËN.. j Amsterdamsche Beurs (opgegeven door DE SPAARNE-BANK) Anaconda Copper 141 5|8 143 Smelting Ref 85 l,8 85 Car&Foundry, gew. 72 3,4 73 Erie, 21 3(16 21 1/4 Kansas City, 20% 20% Marine, 29 n2 29 Marine, pret. 102 8,4, 102 3,4 Mexican, 2. 8 U/36 Missouri, K.T.gew. 7 "lie 7% Pittsb.Coal.depcert. 40% South.Railway,orig. 24% 24% Denver Rio, gew. 8 ï-Vie 9 Chicago Rock Island 51 Steel, gew. 9419/32 94 b/s Atchis.Topeka, 90% Union Pacific, 125 127 Kon. Petroleum. 547 550 Bondjong Suiker 120 Handelsver. A'dam 449 449 Pagottan Suiker Cultuur 174% 4r/2 °lo Nederland 98 5 100% Peru, gewone 7% Peru, pref. 29 9/16 Amsterdam Serd^ng Amsterdam Rubber 232 232 Nederl. Rubber 129 129 Gec. Hol. Petroleum 2191|8 226 Orlon 85% 86% Dordtsche, gew. 210 United Cigar. 40 "Ji6 40 Prolongatie 3% 1 Dankbetuiging. MANUFACTUREN. Het gemeentebettuur van Amsterdam ontving- telefonische mea'edeeling van het Departement van rondbouw, Afdeeling Crisiszaken, dat bij gebleken jSoodzakelijkheid de opgave van manufacturen wel «rige dagen later dan den i8en Januari mag plaats pinden. Tevens wordt medegedeeld, dat het begrip manu facturen in den ruimsten zin moet worden opgevat, 200dat alle gesponnen of geweven goederen zooals Karen en band, zijden stoffen, karpetten enz. er onder gallen. Opgaven van prijzen worden niet gevraagd. He hoeveelheden dienen per meter, of per el, of per *LG., of per stuk en niet per pak te worden' opge geven. GEMEENTEZAKEN. Het ambtenaarsreglement De heeren v. Liemt en Nagtzaam hebben, locals gemeld, een voorstel ingediend, om bepalen dat: alle ambtenaren de maxima hunner 3aarwedden in hoogstens 10 ihar zullen be kken; b. de salarissen van ambtenaren in l°«seji dienst minstens gelijk zullen zijn 0;|n de minima der jaarwedden, bepaald voor k'ubteaareu, die dezelfde functie vervullen. B. en \V. praeadviseeren daaromtrent o. m. bet volgende: Het voorstel a van Uwe medeleden, de beer v. Liemt en Nagtzaam is in strekking ffdijk aan het eerste gedeelte van II van bet voorstel, drie jaar geleden ingediend *bJor de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Jbijssen, L. Modoo, Mr. M. Slingenberg en A. Aagtzaam (gedr. stuk 1915 no. 20). Wij kon den toen niet adviseereu bedoeld voorstel °an te nemen; bet werd in Uwe vergadering l'au 17 Februari 1915 door de voorstellers Ingetrokken. Thans geroepen ter zake weder- l°ni van ons gevoelen te doen bliiken, kunnen "K'ij aanneing van bet nu ingediende voor del krachtig aanbevelen. I Ook sub b. nemen B. en W. over. Een Ijnooi succesje aldus voor de heeren voorstel lers. B. en W. bieden de daardoor noodig gewor den ontwerp-regeling ter goedkeuring, aan. Gemeentereinïging. Bij den dienst der gemeente-reiniging kan mede als gevolg van de mobilisatie, niet ge heel worden voorzien in de behoefte aan werklieden, dio voldoen aan den bij art. 5 sub c. van liet Werkliedenreglement gestelde leeftijdsgrens. Teneinde toch de opengeval len plaatsen te kunnen vervullen, zullen al- Koo de geschikt gebleken losse werklieden, die de leeftijdsgrens hebben overschreden, tnoeten worden aangesteld. Van deze werk lieden zijn er drie ouder dan 35 jaar, doch -ganger dan 40 jaar, zoodat aan ben, ingevol ge art. 5, laatste lid, van bet Werkliedenre glement eene aanstelling kan worden uitge reikt. Twee personen, n.l. C. Barnhoorn en Tb. van der Meij, hebben den leeftijd van 42 jaar bereikt, zoodat zii niet kunnen worden aangesteld, zonder dat B. en W. zijn gemach tigd in dit bijzonder geval af te wijken van bet bepaalde bij art. 5 van genoemd regle ment. B. en W. verzoeken den Raad deze machtiging te willen verleenen. Personalia. Voor de benoeming tot lid der Plaatsel. Commissie van toezicht op de scholen voor hl.O. worden aanbevolen: vacature-Mevrouw Thiel: de dames: 1. Mei. I. Haakman en 2 Me vrouw M. C. Kooij-van Zeggelen; vacature- Breda Kleijneuberg: de heeren: 1. S. K. Sy- brandi, en 2. Mr. W. Cnoop Koopmans; vaoa- ture-Mr. Mieöema: do heeren: 1. A. van der Walk, en 2. J. Wildschut. Gereedschap voor Gemeen te-werklieden. Door den Nederlandscli en Bond van werk lieden in Openbare diensten en bedrijven, af deeling Haarlem, wordt gevraagd aan de werklieden in dienst der gemeente, het voor d« uitoefening van aan hen opgedragen Werkzaamheden noodige gereedschap te ver strekken of hun een bedrag te vergoeden voor aankoop daarvan. B. en W. schrijven daaromtrent: Uit bet vorenstaande aou de conclusie zijn te trekken, dat de gemeente in geen en- ikel geval de noodige gereedschappen ter be schikking van de werklieden stelt. Niets is echter minder juist. In zeer vele gevallen Worden de gereedschappen van gemeentewe ge verstrekt. Het kan echter gewensebt zijn dat in som mige gevallen naast gereedschappen ook nog 1'gedingstukken worden ter beschikking ge steld. UW besluit van 31 Mei 1911 no. 9 C. voor aar Ti in eeu* noch in het ander geval. Het komt ons daarom gewenseht voor, dat genoemd besluit wordt aangevuld, in dien zin, dat wij worden bevoegd verklaard aan de werklieden gereedschappen of andere hulpmiddelen, die voor de richtige nitvoe- Jring van de aan ben opgedragen werkzaam heden worden noodig 0f wenschelijk geoor deeld, te verstrekken. De ataxen B. en W. adviseeïen de vergunning aan de Amsterdamscke Taxameter Automoibie- len-Mij. „Atax" tot het stationeeren van taxameters-automöbielen op verschillende plaatsen te Haarlem, welke vergunning 31 December 1917 afliep, te verlengen met 5 jaar Geloof en Wetenschap. Woensdag Li te t te aie Eerw. Heer Ratté zijn cursus over Liturgie voort. Na resumeering van de stof van den vorigen keer, wijdde de Eerw. spr. bijzondere aandacht aan het laatste Avondmaal, als dragende in zich de kiem van geheel onze tegenwoordige Mis. Daarna besprak de Eerw. spr. de volgroeiing van die kiem tot het geheel, zooals wij de H. Mis tegenwoordig kennen. De lezing was buitengewoon interressant, daar de Eerw. heer Ratté vele dingen door lichtbeelden iduidelijk maakte, o.m. de Catacomben, en het Ro- meinsche huis, als zijnde het oorspronkelijke plan '▼oor een kerk (basiliek). i De bijeenkomst was zeer slecht bezocht, hetgeen Wel te wijten was aan het slechte weder, en de om standigheid dat ook op denzelfden tijd pater de Greeve voor de R.-K. Middenstanders sprak. Jam- imer, d'e weggeblevenen hebben heel veel gemist. Trouwe 'diepsf. Etoor den commandant Heir Ie Divisie is de bronzen gesp voor 18- Jalrlgen 'trouwen dienst toegekend aan den gergeant-majoor-instructeur Baak valn het 21o Regiment Infanterie. Bevordering!. De milicien-sergeant P. (»T, Naafs van het 7e Reg. Inf. en de reserve- hergeant R. E. Sanders van het Öa Reg. Inf. i Jii'n benoemd tot vaandrig bij het 10e Reg. Ouden de wapenen terug toepen.' Door den Opperbevelhebber van Land- én Zeemacht is bevolen, dat, indien blijkt, dat een met onbepaald (klein) verlof vertrokken dienstplichtige, zonder de veieischte toestem ming te hebben verkregen, zich naar hét buitenland, dan wel ter buiteniandsche zee vaart of ter zeevisscherij buitenlands heeft begeven, hij1 door den commandant van het onderdeel, waartoe hij behoort, voor den tijd van een maand onder de wapenen moet wor den geroepen. ONDERWIJS EN DE BRANDSTOFFEN- 80HAARSCHTE. Naar wij' vernemen zal het op de openbare scholen wel niet noodig zijn, over te gaan tot de reeds voorgestelde wijziging in de school tijden regeling, in verband met de kolen- schaarschte. Wij1 zullen dus dezen winter nog wel doorkrabbelen. Aangehouden. In verband met pen be langrijken diefstal eenige weken geleden bij den landbouwer P. V. te NoordWijkerhout ge pleegd, zijn door de po'itie aldaar aangehou den een vierta1 Haarlemmers en een Inge zetdne der gemeente Noordwijkerhout. De aan gehoudenen hebben volledig bekend. In beslag genomen zij!n reeds een partij spek', 4 nieuwe rijwielbanden en een hoeveelheid petroleum en een partij Riesenboonen. Weereen poging? Door de directie va» den N. V. dienst wordt ons bet volgende gemeld Gisterenavond vond de waker van den Nachtveiligheidsdienst bij zijn eerste rende de deur open van het pakhuis van de firma Meijnhout en Wartena in de Frankestraat. Onmiddellijk stelde hij den winkelchef er mede in kennis, daar er blijkbaar "weer een poging tot inbraak was gedaan, maar de dieven in hun werk gestoord schijnen te zijn De politie is van het gebeurde in kennis gesteld. R. K. Vrouwenbond. Een groot su ce: blijkt te zijn dö verbandcursus, die, op ini tiatief van den R. K. Vrouwenbond, alhier wordt gehouden door dr. Kuenen. De eerste cuTsusles was gisterenavond door meer dan honderd personen bezocht. Zij zal' om de veertien dagen worden gehouden. INSTITUUT VOOR MUZIEK. Van het concert, gisteravond in de boven zaal der sociëteit Vereeniging gegeven, laat zich veel goeds zeggen. Het toonde het mu zikaal en declamatorisch kunnen van eenige leeraren en leeraressen van het instituut, terwijl een koor van de oudere dames-leer lingen van een drietal vrouwenkoren van Joh. de Veer onder leiding der directrice mevr. De Veer de Lange een recht goede uitvoering gaf. Het instituut is niet van plan, de sleur te volgen, waarvan zoo, vele muziekscholen in ons land zich met de grootste moeite niet kunnen losmaken, en waar het onderwijs nog steeds wordt gegeven in een richting, zooals in de dagen van Verhulst1 de eenige, maar zooalfl ze thans niet meer te rechtvaardigen is. Een frissche geest, los van alle sjchablone, is toch in de muziek gevaren en heeft haar verrijkt met onschatbare, levensvolle muzie- ken, zooals b.v. de pianist van den avond, de heer H. J. de Beuker, in twee zijner num mers toonde en waarin hij zich toonde een klavierspeler van niet gering talent. Wel wist hij zich in Barcarolle van öliopin niet geheel los te maken van het technische der compositie, maar wie zóó als hij deed Mau rice Ravels „Sonatine en, niet te vergeten „Jardin sous la pluie" van Debussy weet weer te geven, kan meer dan gewoon piano spelen. Bovendien weet hij fijn-artistiek te begeleiden, wat hij toonde in „La flute 'de Pan" en „La chevelare" van Debussy, die te zamen met „Le Gué" van Job. de Veer ■werden gezongen door Mej. M. Vogelpoel, thans als leerares aan het instituut aange steld. Deze liederen (het laatste m. i. ietwat moeizaam geconcipieerd), vonden een geluk kige weergave door mej. Vogelpoel's zang stem en dictie, die zich voor Debussy's lie deren bij uitstek leenen. Ze zong voor de pauze twee duetten met mej. R. do 'Kantei\ mnaar ik vernam, thans eveneens als leera res aan het instituut verbonden. Voor een duo van Handel, als dit voor twee gelijke stemmen geschreven, is het voor het geheel' anders getimbreerde geluid van mej. de [Kan ter al reeds onmogelijk, zich aan te passen bij de klankvolte krachtige stem harer part ner, het' duet „Nice e Terei" van Hayd'n was veel beter al, maar de indruk van niet g'eheel gedisponeerd te zijn, wist ze toch eerst weg te nemen met haar liederen van Leormand. Bijzonder het lied „Arfaky" met zijn zachte phrygische stemmingen en „Le jardin des Bambous", waarin de stille poëzie van het verre Oosten, kan ik, aanhalen als bij uitstek passend voor de sympathieke mez zo der zangeres, die in „Les Vautours" oo'k a.itere sentimenten weet te beroeren. Ver dienstelijk verzorgde hier als in de duetten mej. L. Tierio de begeleiding. Mevrouw Koolhoven—Ashe zou met haar „Red rose" warempel een pleidooi kunnen houden voor de schoonheiu der.... Engelsche taal al» zangtaai! En over haar zang fcehoe- ven wa, na de vele malen dat ze op concer ten zong, niets meer te zeggen dan dat een vrouwenkoor, eerst dan tot zijn recht komt, als het over mooie diepe sonore alten kan bestehikken. Onder de energieke leiding van mevr. De Veer de Lange (zij zelve had een werkzaam aandeel met de declamatie van een ïei uit „Gijsbreelit" en een prozastuk van Couperus, waar in de voordracht een te veel geven in het begin meer schaadt dan nut) wier declamatorische gaven een gunsngen in vloed oefenen op het verzorgen der zang- tekst, zalt het Instituut voor muziek aan den Zijlweg veel kunnen bijdragen, het peil van ons muziekonderwijs te verpoogen. Dit concert was een belofte, want voor de mu ziek in onze dagen geldt het „Van het on derwijs begint de victorie." G. J.K. LOOP DER BEVOLKING 1917. In de gemeente geboren 814 m. «n 735 vr. Hier geboren niet tot de bevolking be- hoorend 87 m. etn 81 vr. Elders geboren tot d© bevolking behoorend 16 m. en 10 vr. Totaal hier behoorend 793 m. en 714 vr.. In de gemeente overleden 592 m1. en 592 vr. Hier overleden niet tot de bevolking behoorend 138 m. en 10fi vr. Elders overle den tot de bevolking behoorend 22 m. en 10 vT. Totaal bier behoorend 476 m. en 496 vr. Totaal geboorten 793 m. en 714 vr. Totaal overlijden 476 m. en 496 vr. Gevende eene vermeerdering van 817 m. en 218 vr. In de gemeente gevestigd 3262 m. en 4382 vr. Uit de gemeente vertrokken 2824 m. en 3850 vr. Gevende eene vermeerdering van 488 m. en 532 vr. Vermeerdering door geboorten 317 ni- en 218 vr. Vermeerdering door vestiging 438 m. en 632 vr. Totale vermeerdering 755 m. en 750 vr. Blijkens „Prov. Blad" van 1917 no. 53 be stond de bevolking der gemeente op 31 Dec. 1916 uit 34674 m. en 38633 vr. Totaal 73307 pers. In 1917 vermeerderd met 755 m. en 759 vr. Totaal 1605 pers. Zoodat dus de bevolking op 31 Dec. 1917 bestond uit 35429 m. en 33383 vr. Totaal 74812 personen. VAN ONZE RECHTBANK Ondankbaar. Mejuffrouw [W. alhier, heeft zich onlangs ont fermd over een ongeveer i8-jarig meisje, waarvan de vader dronk en wier opvoeding veel te wenschen overliet. Juffrouw W. nam het meisje als kind in huis. Het meisje, L. H. de L., heeft zich echter verre van erkentelijk getoond. Zij ontvreemdde 170, die juffrouw W. van haar broeder in bewaring had. Beklaagde ia niet verschenen, anders had zij kun nen hooren, d'at er 8 maanden gevangenisstraf tegen haar geëischt werd. Dit zal haar allesbehalve mee vallen. Diefstal. Een employé van een automaten-maatschappij, die met een tasch met gereedschappen de verschillende koffiehuizen bezoekt, om daar de automaten te ledi gen, had in de maand October in een dier café's, be doelde tasch onder het billard gezet. Toen hij later terugkwam was zijn tasch verdwenen. Buiten de ge reedschappen was er nog een bedrag in van pijn. 35. Beschuldigd van dezen diefstal heeft zich te verantwoorden de „koopman" J. V. Beklaagde, geen onbekende der justitie, is niet verschenen. Eisch 6 maanden. Rijwiel. De 19-jarige Duitsche deserteur, H. T.,'heeft te Aalsmeer een fiets gestolen. Hiervoor zal hij waar schijnlijk de Nederlandsche gastvrijheid voor een jaartje, op 'n andere wijze gaan genieten. IJzeren ledikant. Voor dezen, niet alledaagschen diefstal* heeft zich zekere S. S. te verantwoorden Hij wordt beschul digd in de maand November een ijzeren ledikant te hebben medegenomen, dat voor de woning van een uitdraagster in de Ravelingsteeg stond. Ook deze beklaagde heeft het niet noodig geacht voor de groene tafel te verschijnen. Er wordt 5 maanden tegen hem geëischt. 't Is niet de eerste maai, dat hij veroordeeld wordt. Rijwielgeschiedenis. P. C. v. B. te Zaandam, staat terecht, ter zake zich op 23 Nov. j.l. aldaar te hebben schuldig ge maakt aan een rijwieldiefstal. Beklaagde ontkent pertinent en zegt, het karretje van een „onbekend persoon" te hebben gekocht. Hij heeft twee getui gen a décharge medegenomen, die verklaren, dat hij, op 't oogenblik dat de fiets moet gestolen zijn, met hen in een café heeft zitten kaarten. De Officier van Justitie hecht niet veel waarde aan deze getuigenissen, doch wel aan die van t getuigen charge. Spreker vraagt een gevangenis straf voor den tijd van 1 jaar en onmiddellijke ge vangenneming. Na in de raadkamer te hebben vertoefd, acht de Rechtbank vooralsnog geen termen aanwezig, aan het verzoek van den Officier van Justitie te vol doen, zoodat beklaagde voorloopig weer naar huis kan gaan. Uitspraak over 14 dagen. EEN MOOI RESULTAAT. De propaganda-avond van. Öen R.llf. Mid denstand heeft tot resultaat gehad, dat zich definitief 'n 25-tal nieuwe ]|eden op gaven, terwijl velen den wenech te ken nen gaven, nader met de vereeniging en haar streven kennis te willen maken. ONZE WINKELSTAND. De beer Otto van Creveld heeft vandaag in perceel Kruisstraat 4 een nieuwe lams- slagerij geopend, welke aan de hoogste eischen van den modernen tijd voldoet/De zaak ziet er keurig en aanlokkelijk uit en zal er ongetwijfeld toe bijdragen, de oude reputatie der firma nog meer te verhoogen. SNEEUWRUIMEN. In de werkloozenvergadering, welke gisteren werd gehouden, bleven de vergaderden bij hun eisch van 40 cent per uur. (Het loon is 30, e. w. 24 cent van de gemeente en 6 cent van het Steuncomité). Van arbeiderszijde vernemen wij, dat hedenmorgen 7 uur, 250 personen aanwezig waren aan de gemeen tereiniging. Ruim 50 er van gingen voor 30 cent per uur aan 't sneeuwruimen; volgens onze zegs lieden waren dit echter allen invaliden of ouden van dagen. Met behulp van 15 gehuurde wagens en paar den werd in de hoofdstraten begonnen. Het belt- werk ging door, doch hedenmiddag zou het perso neel der reiniging medehelpen. Hedenmorgen gingen de stakende sneeuwruimers zingende en in optocht naar het verenigingsgebouw aan de Kromme-elie- boogsteeg, waar nogmaals besloten werd, den eisch van 40 ct. te handhaven. Het steuncomité overweegt, welke houding in deze aan te nemen. DE SCHOOLVERGADERINGEN. 1 Bij B. ©n W. zijn thans ingekomen de. rap porten van dien Alg. Bond van Ned. Ond. en het N. O. G. over het door B. en W. voorgestelde reglement op de schoolvergade ringen. Beide rapporten luiden zeer gunstig voor de voorgestelde regeling. Het rapport der hoofden moet nog binnenkomen. De quintessence van het reglement is hierin gelegen dat het schoolhoofd verplicht is de besluiten der schoolvergadering uit te voe ren, tenzij B. en W. anders beslissen. LOODGIETERSBEDRIJF. De lood- en zinkwerkers vereeniging „Door Eendracht Sterk," de alge 111. Ned. Metaal- bewerkersbond en de R.K. Metaalbcw. bond, afdeelingen Haarlem en omstreken, hadden gisteren in gebouw „Voorwaarts" een ver gadering bijeengeroepen ter verbetering van het Collectief Contract. Als .sprekers traden op: de heeren E. Selxaaper, (R.K. M.B.), W. Rus, (Alg. Ned. M.B.), teu Joh. Nieuwenhuize.11 (D.E.S.) Besloten werd de patroons een nieuw collectief contract aan te bieden, waarin o.a. een uurloon van 45 cent zou worden vastge legd, benevens eenige .verbeteringen jn de arbeidsvoorwaarden. Burgerlijke Sta 11 d. Ondertrouwd: 17 Jan. W. M. de Boer eu J. A. Kaptijn. J H. Boogaard eu J. Versteeg. W. J. Ou- doif en M. J. Buurmau. O. J. v. d [Wate ren en J. Slagter. Getrouwd: K. A. Jonker en M. J. de Laat. Geboren: 15 Jan. d. van W. A. Dode- ■weerd—Radecker. z. van D. M. Wes- selinkGootjes. 16 Jan. d. van M. P. KoelemeijerEoije. -17 Jan. d. van E Molv. Santo. Overleden: 16 Jan. A. 17 ra. z. van N. Kabel, Wouwermanstraat. 17 Jan. L. 10 d. d. van J. L Versteeg, Brouwersstraat. J, Cleijpool, 69 j. Gasthuisstraat. I— I tm HEEMSTEDE. Alhier is een afdeel inv op gericht "der Aartsbroederschap van de H. Fami lie, met om ie beginnen ongeveer 130 leden. HEEMSTEDE. Dinsdagavond had de jaar vergadering van de R.-K. Kiesvereen. „Door Vriendschap Bloeiende" plaats in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw. Het verslag van den penning meester was van dien aard, dat herziening der contributie allernoodzakelijkst bleek, waarmede de vergadering accoord ging. Voor de Tweede Kamer werden candidaat gesteld voor de gros lijst de heeren: Mr. J. B. Bomans, J. H. W. Balvers en A. B. Michielsen. De heer O. Goossens werd tot voorzitter der R.-K. K. gekozen. De heer D. Pronk en P. Bot telier werden als bestuursleden herkozen en na men hun benoeming aan. Met een warm woord van dank aan de leden sloot de voorzitter deze zoo belangrijke verga dering. O VERVEEN. De afdeeling van den R. K. Volksbondvergader.de 15 Januari onder voor zitterschap van den heer v. Ressel, die in zijn openingswoord een terugblik wierp op 1917, welk jaar voor. de afdeeling niet on gunstig was geweest. Hij uitte tevens zijne beste wenschen voor 1918. Verder herdacht de voorzitter het over leden bestuurslid F. H. v. Galen, die zoo veel in het vereenigingsLeven heeft verricht. Voor zijne zielerust werd gebeden. Del jaarverslagen van secretaris eh pen ningmeester, welke op een goeden toestand der vereeniging wezen, werden onder ap plaus goedgekeurd. Het woord was hierna aan den WelEerw. heer [Kapelaan P. J. de Roos, die ter voort zetting van den socialen cursus, sprak' over het gezag en daarbij behandelde het gezag in den staat en in de kerk en hoe van (Ka tholiek standpunt de verhouding tusschen bei den moet zijn. Tot slot liet do Eierw. spr. een blik slaan in de verhouding, welke er in ons land tusschen Kerk en Staat is vast gesteld. I D© duidelijke uiteenzetting van het onder werp werd met applaus beloond. Nadat verslag was uitgebracht over den stand der St. Barbara-vereeniging, volgde de mededeeling dat het jaarfeest zal worden gehouden op 23 en 24 Januari. Tot slot wekte de voorzitter de leden op hunne kinderen aan 'te sporen lid te wor den eener Jonge Garde, waarvan het doel is verschRlendQ zaken, zooals oude postzegels, zilverpapier, prentkaarten enz. te verzame len, ten bate van het St. Franciscus-liefde- werk, ter, ondersteuning van Hollandsche, missionarissen, welke opwekking door kape laan de Roos onderstreept werd. Na rond vraag werd de vergadering met gebed ge sloten. U' OVERVEEN. In braak". Gisteren, waar schijnlijk in de ochtenduren, hebben inbre kers een beaoek gebracht aan de slagerij van den heer iW. v. Zon. Zij verschaften zioh toegang door een poort, grenzende aan het raadhuis. (Dus vlak bij de politieZoodoen de wisten zij den winkel te bereiken. Ont vreemd werd ongeveer 40 pond schapenvet, alsook! eenige lamsbouten en andere vleesch- waren. De politie, stelt een (ijverig onder zoek in'. I t SCHOTEN. Op 31 December 1917 bedroeg het aantal inwoners 6323 mannen en 6280 vrouwen. Door vestiging werd dit aantal In den loop van dit jaar vermeerderd met 756 m. en 804 vr. Door vertrek verminderd met 772 m. en 854 vr. Het aantal steeg door geboorte met 211 m. en 186 vr., doch vermin derde door overlijden met 49 na. en 68 vr., zoodat het totaal aantal inwoners op 31 Dec. '17, 6469 m. en 6348 vr. of in totaal 12817 personen bedroeg. SCHOTEN. Ondertrouwd: J. J. Daamen en P. E. E. v. d. Veer. Geboren: z. van H. W. Tigchelaar-IJzertnan. VERVOLG DER VREDESONDERHAN DELINGEN TE BREST-LITOWSK. ifREST LITOWSK (Draadloos). zijn be toog voortzettend, zeide staatssecretaris Von Kühlmann verder: Tegenover de Rus sische regeering verklaren de verbonden dele gaties opnieuw, dat zij de opvatting zijn toegedaan, dat de constitutioneel competente organen in de nieuw gevormde staten voorloopig als volkomen bevoegd moeten worden beschouwd den wil van breede kringen der bevolking tot uitdrukking te brengen. Van groote beteekenis voor de vraag der staatsrechterijkheid is de uitspraak van ht opperst ge rechtshof te Washington van het jaar 1808, waar in gezegd wordt: „Het souvereine recht van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika is als geheel en al bestaand erkend moeten worden vanaf den dag, waarop de afkondiging van hunne onafhankelijkheid, d.w.z. sinds den 4en Juli 1766, heeft plaats gehad; geheel onafhankelijk van de erkenning van de zij de van Engeland in het verdrag van het jaai S7S2. (Livre du droit international codific blz. 160). De Verbonden delegaties nemen akte van de ver klaring, dat „De Russische Regeering uit het feit der aanhoorigheid van de bezette gebieden tot het vroe gere Russische Keizerrijk, geen gevolgtrekkingen maakt, welke eenigerlei staatsrechtelijke verplichting aan de bevolking van deze gebieden in hun betrek kingen tot de Russische republiek, zouden opleg gen," evenals van de verklaring, dat „voor de Rus sische regeering daarom de voornaamste taak bij de thans gevoerde onderhandelingen niet erin be staat om in eenigerlei wijze in verder gedwongen verblijven van de genoemde gebieden in de om raming van het Russische rijk te verdedigen." In deze samenhang zou men de vraag kunnen op werpen uit welke rechtsverhoudingen de tegenwoor dige Russische regeering hare verplichtingen afleidt voor het verzekeren van de werkelijke vrijheid van de zelfbestemming van- deze gebieden tot 't uiterste, d. w. z. onder omstandigheden tot de voortzetting van den oorlog. Hierbij is geenszins aangenomen, dat de bezet- tingsgrens, aangaande het bepalen van de grens van deze gebieden, de maatstaf moet aanleggen. Koer land, Lithauen en Polen vormen ook, historisch be schouwd, nationale eenheden. Duitschland en Oosten rijkHongarije hebben niet het plan de thans door hun bezette gebieden in te lijven Zij hebben niet het plan deze gebieden tot het aan nemen van dezen of genen staatsvorm te dwingen. Zij moeten echter voor zich en voor de volkeren van de bezette gebieden voor het afsluiten van ver dragen van allerlei aard de vrije hand behouden. Punt 2. Wat de tenuitvoerlegging bier van be-[ treft, deze is geheel in overeenstemming met dé steeJs door de verbonden delegaties gepropageerde opvattingen. Een terugtrekking der legers is, zoo lang de oorlog duurt, onmogelijk. Echter kan erj naar gestreefd worden de troepen, wanneer de militaire omstandigheden het toelaten, tot een zoodanig aantal terug tc brengen, als voor dc hand having van de orde en technische bedrijven in het land, absoluut noodzakelijk is. Dc vorming van een nationale gendarmerie kan eveneens nagestreefd worden. Wat de terugkeer van vluchtelingen en oorlogs-gcdeporteerden betreft, deze zal in elk geval afzonderlijk, welwillend in onderzoek genomen wor den. Dit vraagstuk kan, daar het niet van een politieke beteekenis is, die den uitslag kan beïn vloeden, door een speciale commissie behandeld worden. Punt 3. Het Russische voorstel is in zijn details niet duidelijk genoeg en eischt nadere opheldering. Zonder meer wordt echter toegegeven, dat met het nader komen van den algemeenen vrede, aan de gekozen vertegenwoordigers der bevolking in steeds toenemende mate medewerking ook ten opzichte van bestuureverplichtingen, zal worden toegestaan. Punt 4. De Verbonden delegaties zijn in begin sel bereid er in toe te stemmen, dat een referendum op breeden grondslag de besluiten over staatkun dige aanhoorigheid der gebieden zal sanctioneeren. Bezield door den wensch opnieuw te trachten tot een overeenstemming met de Russische regeerii..; te komen, hebben de regeeringen van Duilschland en Oostenrijk-Hongarije deze verstrekkende voor stellen gedaan, doch zij voegen gelijktijdig hieraan toe, dat deze de uiterste grenzen vormen, waar binnen zij nog een vriendschappelijke overeenstem ming hopen. Zij waren bij de ontwikkeling van deze principes eveneens doordrongen van de plichtmatige intentie, de eigen weerbaarheid niet te laten ver zwakken, zoolang de onzalige oorlog nog voort duurt, alsook van de bedoeling eenige volkeren, die aan hun gebied grenzen, in staat te stellen definitief en zelfstandig over hun eigen toekomst te beslissen. De overeenstemming tusschen Rusland en de Centralen over deze moeilijke vraagstukken is echter nog slechts dén mogelijk, wanneer ook Rusland den meest ernstigen wil toont om tot een overeenkomst te geraken en wanneer het, inplaats van de pogin gen om eenzijdig zijn standpunt tot uiting te bren gen, ook er naar streeft de vraagstukken eveneens van het standpunt der tegenpartij te beschouwen en aldus den weg te vinden, die alleen lot een vreed zaam resultaat kan voeren. Slechts onder voorwaar de van zulke bedoelingen kunnen de delegaties der Verbonden machten nog vasthouden aan de hoop op een vreedzaam bijleggen van het conflict. Hierop nam Trotzky het woord. ENGELAND EN RUSLAND. LONDEN, 16 Jan. Balfour doel do in hel Parlement mede, dat de regeering. tijdelijk niet-formeele betrekkingen heeft aangeknoopt met den gezant der Bolsjewiki, Litvinoff. DE SNEEU W-KAMP. AMSTERDAM. Naar wij vernemen, is dè spoorwegdienst voor zoo goed als normaal. De treinen vertrekken op tijd en komen algemeen met een kleine vertraging aan. Wat de telegraafdienst betreft, is de toe stand nog hetzelfde als gisteren. Met Engeland is groote vertraging; met Duitschland is geeft verbinding. Met Rot terdam en Den Haag is buitengewone ver traging. De meeste telegrammen gaan gedeel telijk per post en gedeeltelijk telegrafisch. Directe telegrafische gemeenschap aas he-' denmorgen slechts met Zaandam, Zandvoorr, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam,IJ- muiden, Deventer, VeLsen, Purxnerend en Alkmaar te krijgen. DE HOgPITAALSOHEPEN. HOEK VAN HOLLAND. He hcspitaalsche- peiï „Zeeland", „Sindoro" en „Koningin Re-, gentes", met uitgewisselde Engelschc gewon den aan boord, zijn hedenmorgen, 10 minuten! voor 11, dik besneeuwd, zee ingegaan. van 17 Jan. '18 Vorige koer* t'ersle koers Tweede koert ï'1 HAARLEM. Verkooplokaal Bakenesae* gracht 10 uur. Mak. Theod. Smitl Deurw. D. A. ffi. Henskens. .Verkoopt Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, HENDRiCA MATHEA VAN LUNENBURG, Weduwe van den heer A. A. CAP- TEIN, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. 1494. Uit aller naam, A. A. CAPTEIN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 3