"BINNENLAND "kIriTen school VAN OVERAL ORDE EN ARBEID to je a den handel en vriendschappelijke be trekkingen met de Centralen. Als hij «W11 had zouden ze geslachten lang naar de ■wil dernis moeten gaan om zich te reinig1011 vóór zij, weer in de gemeenschap der beschaafde naties werden toegelaten. Onze mannen stre den niet om menschen te d»°den, maar om dat zij wisten, dat de Centra'en> welke door die menschen vertegenwoordigd werden, een slagboom vormden tusschen het menschelijk geslacht en de zak®n>. die in eere werden gehouden door alle vrijheidlievende volken. Barnes, lid v»n het oorlogskabinet voor de arbeiderspartij» sioot zich aan bij wat Roberts gezegd «had en bracht hulde aan den geest bij leger en vloot, waardóór de Entente den oorlog zou winnen. Kaar aan/eiding van de redevoeringen van Lloyd George en Wilson schrijft de „Osser- vy.tore Romano" volgens een bericht uit 5Ba- zei nog het volgende: De houding van den raus sinds het begin van den oorlog was streng onpartijdig. De H. Stoel stelde, geheel Zijn houding hand havend, met voldoening vast, dat de redevoe ringen van Lloyd George en Wilson do mo gelijke grondslagen vormen voor vredeson derhandelingen. De H. Stoel wiL echter geen druk op de eene, noch op de andere groep uitoefenen om concrete voorstellen in te die nen en te ondersteunen, daar het zijnwensch is, zijn houding van onpartijdigheid, die hij sinds het begin van den oorlog heeft aan genomen en die hij nog steeds streng in acht neemt, te handhaven. In den voormiddag van den 16en Jan. verga derden te Brest-Litowsk de delegaties van de vier verbonden mogendheden tot een interne vertrou welijke bespreking. Staatssecretaris Von Kuhl- mann deed in eene lange rede mededeeling be treffende den stand der onderhandelingen, wel ke met de Russische vertegenwoordigers, gedu rende de laatste dagen zijn gevoerd, aangaande de regeling van politieke en territoriale vraag stukken. De voorzitters van de verbonden dele- faties brachten den staatssecretaris eenstemmig un dank en gaven hem hunne volle instemming- te kermen. Tengevolge van een ongesteldheid van den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche za ken, graaf Czernin, had den 16den Januari, des namiddags, een vertrouwelijke bespreking plaats met de gedelegeerden der Oekraine in de woning van den minister. Het onderhoud, dat anderhalf uur duurde, en waaraan ook de Duit- scne delegatie deelnam, leidde tot principieeële overeenstemming nopens de vraagstukken, welke de toekomstige verhouding tusschen de Centrale Mogendheden en de Oekraine betreffen. Hier door is waarschijnlijk een beslissende stap voorwaarts gedaan. Men kwam overeen den 17en Januari deze besprekingen voort te zetten; dan zullen ook economische vraagstukken worden besproken. Na het binnenkort te verwachten sluiten van de vertrouwelijke voorbereidende gedachtenwis- leling zullen besprekingen over de bijzonderhe den werden gevoerd. Zaterdag heeft Maximiliaan Harden, naar het „Hamburger Fremdenblatt" mededeelt, een rede gehouden ter bestrijding der annexionistische eischen. Maximiliaan Harden sprak echter als voorstander van een vrede door vergelijk, en als besliste tegenstander van alle inlijvingen. Hij nam het standpunt in, dat het opperste legerbe- vel bfj de vredesonderhandelingen geheel moest, worden uitgeschakeld, dat veeleer de onderhan-' delingen niet militair, maar politiek moesten worden gevoerd. En Harden vond stormachtigen bijval bij de groote schaar toehoorders, die de gehoorzaal vulde. Ten slotte sprekende over het einde en over de bedoelingen van den oorlog, legde hij nadruk op het groote gevaar door inlijvingen van Russische gebieden in vijandschap te raken met Rusland, aat een onafzienbare ontwikkelingsmogelijkheid bezit, en achtte hij het in het algemeen verder felijk om vreemde nationaliteiten in zich op te nemen. Het Elzas-Lotharingsche vraagstuk heeft vol gens Harden in Frankrijk voor het beëindigen van den oorlog geen beslissende beteekenis, want het is voor eenige weinige personen slechts een prestige kwestie, voor een andere groep slechts een kwestie van kapitalistische belangen, maai de groote meerderheid van het Fransche volk, zetoe Harden, denkt er niet aan zich over Eizas- Lotharingen te laten doodbloeden! RUSLAND. RUSLAND EN ROEMENIË OPROER TE ODESSA - TEGEN DE BOLSJEWIKI DE AN NULEERING DER RUSSISCHE STAATSSCHULD De gespannen toestand tusschen liet Maxi- malistisch bewind in Rusland en de regee- ring in Roemenië dreigt ieder oogenbiik tot een bloedige uitbarsting te komen. Het tplti- matum der Russische volkscommiss,arissen bleef tot nog toe door Roemenië onbeant woord, hoewel slechts een termijn van 24 uren was gesteld voor de inwilliging der eischen, de invrijheidstelling der, in Roe menië gevangen genomen Russische officie ren en manschappen. In revanche hebben de volkscommissaris sen thans bevolen den 'Koning van Roe menië te arresteeren en naar St. Peteraburg over te brengen, welk bevel natuurlijk (niet kan -worden uitgevoerd dan met wapenge weld tegen het Roemeensche leger, dat zijn koning wel in bescherming zal nemen. In tusschen heerscht in Rusland zelf nog altijd de meest hopelooze verwarring. Voor al in Odessa moet het weer danig spoken. Volgens een Reuter-bericht uit St. peters burg, melden de avondbladen aldaar, dat een ware slag wordt geleverd in de straten van Odessa tusschen de Oekrainsche troe pen en de Maximalistische soldaten en zee lieden. De Oekraniërs hebben den schouw burg bezet en mitrailleurs geplaatst in de Poesjkanskajostraat. De strijd strekt zich over de geheele stad uit. De aanvoerder van de Roode Garde is doodelijk gewond. Da „Sinope" en andere oorlogsschepen ver schenen ter reede en openden het vuur. Enkele berichten melden, dat het arsenaal door de Maximalisten is genomenandere berichten spreken dat tegen. Da positie van de Maxhnalistische regee ring schijnt langzamerhand tot wankelen te worden gebracht, tenzij de bewindvoerders met wapengeweld de macht in handen zullen weten te houden. Onder den naam „Les Echos de Russle" verschijnt te Stockholm een bulletin, waar in Paul Axelrod, lid van het Internationaal Socialistisch Bureau, een overzicht geeft van den inhoud van Russische bladen. Axelrod JjfgjlPGrli tot de Mensjewiki en reeds uit den eersten „Echo" blijkt, dat het zijn plan is da 'Bolsjewiki fel te bestrijden. Hij plaatst daarin een „Oproep der Russische socialisten aan de Internationale", waarin het centrale comité van de Russische s. d partij de Maximalisten beschuldigt dat zij, in naam van het socialisme, een schrikbewind uit oefenen, dat even erg is als het Czarisme en door zijn schreeuwende onrechtvaardigheid ten slotte den weg voor de contra-revolutie moet banen. Aanslagen tegen de burgerlij ke vrijheid, tegen politieke rechten, met Jpa- name tegen het algemeen kiesrecht en net recht van vereeniging zijn aan de orde van den dag en verbitteren de bevolking. Bij onststente-nis van een werkelijk-staatsgezag regeert op het oogenbiik in Rusland de ba jonet. Onze meest voor de liand liggende taak vervolgt het manifest is de mobilisatie van alle democratische krachten onder de leuze: „de geheele macht behoort aan de Constituante." Het centrale comité verzoekt ten slotte de Internationale om haar steun en wijst op de noodzakelijkheid om zoo spoedig mogelijk een, internationaal socialistisch congres bij een te roepen, dat „de zaak van een alge- meenen democratischer) vrede, die door de politiek der Bolsjewiki wordt bedreigd, ter hand heeft te nemen." Volgens een bericht van hedennacht uit St. Petersburg hebben de Volkscommissaris sen aan hoé Centrale Uitvoerende Comité des Sovjets het decreet betreffende de on voorwaardelijke annuleering, zonder uitzon dering, van alle buitenlandsche leeningen, ter goedkeuring voorgelegd. SPA NI E. DE TOESTAND. Een particulier Reuter-telegrani uit Ma drid meldt over den toestand in Spanje. De berichten uit het meerendeel der Spaan- sche provincies schrijven de heerschende on rust eenstemmig aan den hoogen levens standaard toe, waarvan de uitwerking in sommige gemeenten onrustbarende afmetin gen aanneemt. Telegrammen uit Santander, Valencia en Barcelona gewagen van fcetoo- gingen, uitsluitend door vrouwen op) touw gezet. Te Barcelona heeft een gisteravond voor gekomen ongeluk, waarbij 30 vrouwen ver wondingen opliepen, doordat een trap in het gebouw der prefectuur instortte, waarin be- toogers met geweld waren binnengedrongen, den toestand verergerd. De politie kon de drommen niet uiteenjagen en heel den dag werd er betoogd. Volgens het laatste nieuws blijft de stemming opgewonden. Voor'van daag duchtte men weer wanordelijkheden. Te Santander raakten vrouwen en agen ten slaags. In Malaga namen zoowat duizend vrouwen aan een betooging deel. Te Legata zijn eenige woonhuizen en gemeentelijke ge bouwen beschadigd. Alle pntspanningslQka- len, sociëteiten, koffiehuizen en particuliere woningen zijn gesloten. De. deuren zijn ste vig gegrendeld. De bladen wijden uitvoerige artikelen aan de duurte en hopen van de regecring ver betering van den toestand. FRANKRIJK. JAOHT OP. VERRADERS. De Parijsche „Manch. Guardian"-oorres- pondent zegt, dat de „jacht op verraders zich steeds uitbreidt"; zelfs wordt door een afgevaardigde aangedrongen ojp vervolging van Briand in verband met mens ^houding tegenover de Duitsche vredesvoorstellen in Augustus, terwijl Denys Cochin en andere clericalen vervolgd moeten worden wegens liet onderhouden van betrekkingen met het Vaticaan. Verder wordt de vervolging ver langd van Royalistische leiders voor opruiing tot oproer en opstand. Intusschen h'eel't de alge vaardigde Delahaye voorgesteld een ieder ter dood te vèroordeelen, van wien be wezen wordt, dat hij na Aug. 'Li het paci fistisch standpunt heeft ingenomen. Het voor stel om wettelijk op te treden tegen paci fistische meeningen, zelfs niet in het open baar .geuit, heeft de goedkeuring van dejt minister van justitie. Werd aau het verlangen van deze oorlog zuchtige afgevaardigden voldaan, dan zou in geheel Frankrijk geen leven meer zeker' zijn. Wie toch heeft het sedert Aug. 1914 niet eens gewaagd in de stilte van zijn bin nenkamer het' pacifistisch standpunt voor te staan, den vrede te willen? VERSFRESDE^BERICHTEft TER BLIJVENDE HERINNERING. Een gemengde Britsch-Fransche commissie bereidt een plan voor om na hot einde van den oorlog de tegenwoordige frontlinie van de zeekust tot de Alpen in een heirweg te veranderen ter herinnering aan den tegen- woordigcn oorlog. Alle in deze streek ver woeste dorpen en steden zulhJn blijven zooals ze zijn en aan beide zijden van den weg door bosschen omgeven worden, die ook de kerk hoven van beide partijen omsluiten. De En- golsche Automobile Association en de Touring Glub de France zullen het plan uitvoeren. TWEE ENGELSCHE TORPEDOJAGERS EN EEN TROEPEN!RANSPORTZCHIP TOT- ZINKEN GEBRACHT. In de Middellandsclie Zee werden opn:euw een Engelsche torpedojager en 24000 bruto registerton tot zinken gebracht. Op den 3!en Dec. heeft een onderzeeër voor Alexandria een groot bewapend en sterk beveiligde en dicht bezet troepentransportschip, tot zinken gebracht, en daar in moedigen pan val den torpedojager welke het schip beveiligde, door een torpedotrel'fer vernield. Onder de overige door Duitsche onderzeeërs tot zinken gebrachte schepen, .waarvan de meesten voor Italië of voor de Engelschen in de Orient lading bevatten, bevonden zich ver der een bewapend door torpedojagers bege leid transportschip van ongeveer 6000 ton, evenals twee middelgroot® schepen, die uit een schepentrein .weggeschoten werden. TER BESPARING VAN STEENKOLEN IN AMERljKjA. ii Ten einde tegemoet te komen aan de, steen- kolen6chaarschte, heeft de brandistoffenrege- laar Garfield de sluiting voor vijf dagen ge last van alLe fabrieken in Amerika, behalve die, welke levensmiddelen bereiden. Tevens is medegedeeld, dat de regeering tien weken lang eiken Maandag de fabrieken zal doen stop zetten, behalve dan de levens middelen - fabrieken. Deze maatj^jelen betreffejj jftlLe staten ten oosten van de Mississippirivier, benevens Minnesota en Louisiana. De rege ling treedt in werking op 27 Jan. Président Wilson hechtte zijn goedkeuring aan de regeling, nadat Garfield, Baker en Daniels daarvan de noodzakelijkheid hadden uiteengezet. Verder is bepaald, !dat de couranten slechts zooveel steenkool mogen gebruiken als hm noodigd is voor de uitgave van. één editie per dag; dit geldt voor morgen- zoowel als avondbladen. De bureaux mogen vijf dagen per week verwarmd worden, maar moeten op Zon- en feestdagen gesloten zijn. De schouwburgen moeten de eerste tien Maan dagen gesLoten zijn. De bevolking wordt er aan herinnerd, dat de wet betreffende de levensmiddelenroge- ling, waaronder de nieuwe bepaling valt, op het gebruik of de levering van steenkool in strijd met de regeeringsmaatregeien een boe te stelt van öOOO dollars. Garlield is van oordeel, dat door oen en ander 30 miliioen ton steenkool in tien we ken zal worden bespaard. Tevens zij er op gewezen, dat de kalkeieren zieh uitstekend leenen voor keukeneieren en voor het bakken van spiegeleieren. Om te koken zijn ze echter minder geschikt. Wan neer men ze evenwel toch wil koken, is het noodzakelijk, dat in het stompe einde van het ei met een stopnaald een gaatje wordt geprikt, opdat de lucht uit het ei kan ont snappen. Doet men dit niet, dan springen kalkeieren gedurende het koken. De Min. van Landbouw heeft bepaald, dat zal worden verstaan onder Re geer in gs- bloem: 60 pCt. tarwebloem en/of rogge bloem I 30 pCt. aardappelmeel; 10 pOt. Ame- rikaansche bloem, en onder R e gee ring-s- meel: 70 pCt. ongebuild tarwemeel en/of roggemeel; 25 pCt. aardappelmeel; 5 pCt. gries en/of grind, met dien verstande, dat zich in het Regeeringsmeel hoogstens 35 pOt. roggemeel zal mogen bevindein. Naar de „Mb." verneemt, hebben de fabrikan ten de t a b a k s p r ij z e n met in gang van heden, verhoogd met 50 a 60 ets. per pond, SPERVUUR. De „Daily Chronicle" geeft de volgende beschrij ving van de toebereidselen voor een bombardement met zwarè kanonnen: „Zij die nooit het oogenbiik hebben afgewacht waarop een zwaar spervuur zal geopend worden, of waarop het bevel zal worden gegeven om uit de loopgraven te komen en tot den aanval over te gaan, weten niet wat tijd beteekent; een minuut kan soms een eeuwigheid zijn. „Over één minuut beginnen!" Ik dacht eenige seconden aan de over de geheele aarde verspreide gezinnen welke dien dag een verlies zouden lijden. Toen keerde ik. mij naar den zwarten weg die naar het Westen leidt, wetend dat achter de heroverde heuvelreeksen achter mij, en ook nog verder weg de kannoniers wachtten tot de paar laatste oogenblikken zouden verstreken zijn. De minuut was om, en toen ik mij gereed maakte om het signaal te geven om het vuur te openen, dreunde de grond door het beginnende spervuur. Groote speervormige vlammen spoten uit de kanon nen en de lucht werd gescheurd' door de ontbrandin gen, die de granaten naar den vijand heen joegen. De nacht was niet donker meer, want aan alle zijden donderden de kanonnen en lichten hel de vlammen op. Om mij heen zongen de veldstukken een oorver- doovenden discant bij den diepen diapason der zware kanonnen. Mijlen ver was de streek één arsenaal, waaruit geweldige projectielen onophoudelijk naar hun doel werden geslingerd. Enkele minuten lang slingerde onze opeen gehoopte en geconcentreerde artillerie verderf en vernieling in den eersten stand; vervolgens, precies op het juiste oogenbiik werd het vuur iets verder weg ge richt, en weder gaf ik het signaal. Een kleine draai aan het richttoestel, waardoor de projectielen wat verder zouden neerkomen, en ons deel van den stalen muur achter welken onze infanterie optrok, was «enigszins verder geschoven. Maar nu had zich door al dat lawaai heen een nieuw geluid doen hooren, en kwamen de bekende klanken van de Duitsche „whizz-bangs" (77 m.m.), zijne 42 m.m. en 59 m.m. soms ook een 200 m.m er tusschen door het tumult versterken. De mod der echter, die zoozeer onze vijand was, toen wij de stukken in positie bracht of munitie aanvoerden, ver minderde nu de uitwerking van het vijandelijk vuur belangrijk. Wij hadden bijna een half uur gevuurd' en In het Oosten kleurde een rozenroode zonsopgang de wol ken toen Ik bemerkte dat een van tie kanonnen niet werkte. „Wat is er niet kanon No. 2?" vroeg ik, terwijl ik mij door de modder naar het stuk heen werkte. „Een hand van a'en kanonnier is beklemd geraakt tusschen het stuk en het affuit, sir, en kan haar niet los krijgen," was het antwoord. Het was duidelijk dat twee van zijne vingers ern- tig beschadigd waren en dat hij zijn hand niet kon terugtrekken voor het stuk weer afgevuurd werd. Kalm stelde de kanonnier weder het stuk en-toen het afgevuurd werd trok hij de gewonde hand terug?' DE KLOK HOOREN LUIDEN.... In het dagblad „De Amsterdammer" is door den aanteekeningen makenden Nederlander het stukje, waartegen pater Duynstee in ons blad opkwam, herroepen in de volgende bewoordingen: Amende honorable. Vandaag moet ik een fout herstellen, die ik deze week, geheel te goeder trouw, gemaakt heb. Ik vertelde van de klok der Paterskerk te Eind hoven, die het schunnige vers van „Had je me maar" zou spelen. Het blijkt echter, dat ik een weinig verkeerd ingelicht ben geweest. Vrien delijke vrienden laten me weten, daf mijn aantee- kening in zooverre onjuist is, dat niet de Paters kerk, doch het carillon van het stadhuis te Eind hoven deze straatmop speelt. Gelukkig, ik ben blij, dat niet de kerk deze blaam treft en dankbaar stamel ik mijn peccavi. Maar met inachtneming van deze kleine ver andering blijft dus alles, wat ik schreef, van kracht. En is de zaak niet even erg of nog erger, nu het hier de Overheid blijkt te zijn, die van een publiek gebouw zulk een lied den volke laat voorspelen, de Overheid, die toch bij de gratie Gods regeert! De „Nieu w-Am ster dam." Het stoom schip „Nieuw-Amsterdam" is nog steeds niet vertrokken. De oorzaak van het oponthoud heet thans, IcLat het schip een partij' gemunt zilver voor Neder!. Indië aan boord heeft gekregen, voor welker vervoer de banoodigd? formaliteiten nog niet zijnr vervuld. Do passa giers mogen niet van boord. „De Hanze" en de politieke actie. Door het hoofdbestuur van „De Hanze'' is aan de afdeelingen en gilden een circulaire verzonden, waarin gewezen wordt op het zeer hoog Katholiek belang, dat hij de &-8. Kamerverkiezingen op 't spel staat, en met allen nadruk bij de leden aangedrongen wordt, te zorgen, dat in hunne onderscheide ne parochies alle middenstanders, ja alle mannen boven de 25 jaar, lid worden van de R.-K. Ki.esvereeniging. Ned. R.-K. Bond' van grootege zinnen. Men schrijft uit Nijmegen aan de „Msb.": De nog geen half jaar oud zijnde plaatselij ke afdeeiing van dezen ibond gaat met reu zenschreden vooruit. Reeds meer idan 300 hoofden van gezinnen, met een kindertal, va- riëei'end tusschen 4 en 15, uit de meest ver schillende standen, zijn als lid toegetreden. Vele andereu, met minder dan vier kinde ren, hebben zich als buitengewoon lid laten inschrijven, om den bond moreel en finan- ciëel te kunnen steunen. De afdeeiing telt ook reeds een aantal donateurs. Uit de groote sympathie die de bond aller- wege ondervindt, blijkt wel, dat zij in een groote behoefte voorziet. In onzen gemeente raad doet zich reeds een krachtige strooming gevoelen, om in den geest van den bond, ineer dan tot dusver, met de groote gezinnen rekening te houden. Het concept-program van de Katholieke Staatspartij verliest bij belasting en wouingvoorziening de groote gezinnen niet uit het oog, terwijl het ook den moreelen kant onder de oogen heeft gezien, waar het opkomt voor handhaving der chris telijke beginselen in de huwelijks-wetgeving, bestrijding der zedeloosheid enz. Aon de honds-af deelingen is groote zelf standigheid toegekend: de contributie be draagt niet meer dan voor de algemeene actie en instandhouding van het orgaan noo- dig wordt geacht. Groepen van minstens negen gezinnen met elk minstens vier kinderen te hunner laste, kunnen een afdeeiing vormen en zich bij den bond aansluiten. In elke plaats wordt echter si edits één afdeeiing erkend. Dezer dagen heeft de bond aan den Mi nister va,n Landbouw een adres gezonden, in zake toeslagkaarten voor. brood aan de groote gezinnen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het Haagseli correspond en ti ebureau meent te weten, dat het lid der Tweede Kamer, prof. Heeres, tot den voorzitter van den Mi nisterraad, mr. Cort van der Linden, schrif telijk eenige vragen heeft gericht, verband houdende met hetgeen bekend is geworden omtrent deregelingbijdeaan- komst té Rotterdam van het eerste transport gewonde en verminkte Engelsche krijgsgevangenen uit Duitsok- land. Met name zon de lieer Heeres eenige medé- deelingen van de regeering wenschen te ont vangen naar aanleiding van de geruchterT, dat de Engelsche generaal-majoor Hanbu- ry Williams, hoofd van'het Engelsche krijgs gevangenen departement, langs officieelen weg zich zou hebben beklaagd over de bij die gelegenheid getroffen maatregelen. CRISISAANGELEGENHEDEN. Van de koffie, aangevoerd door het stoomschip, „Orion", zijn dank zij de be moeiingen van de. N. O. ,T- 9250 balen vrij ge ge ven. Het Bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Bij gebrek aan voldoendever, scheeieren worden door de gemeenten thans geconser veerde (z.g. kalkeieren) gedistri bueerd, welke in het algemeen zeer goed de vorsche eieren kunnen vervangen, indien op het volgende wordt gelet: Voordat deze kalkeieren door de stempel- huizen werden afgeleverd, worden zij go- scliouwd, doch niettemin is het noodig, dat zij,, alvorens worden gedistribueerd, opnieuw nauwkeurig' worden geschouwd en gesor teerd. De regeling is thans zóó opgezet, dat de grossier die de kalkeieren ontvangt, door zijn winstmarge in staat gesteld is, een klein percentage minderwaardige eieren, die voor directe consumptie ongeschikt zijn, doch voor industrieele doeleinden zeer goed bruikbaar zijn, tégen lageren prijs te plaatsen. Indien de gemeenten zelf de distributie op zich hebben genomen, dienen zij eveneens voor deze sorteering zorg te dragen. Een onderscheiding. Bij schrijven van 28 November 1917 is door Z. H. den Paus benoemd tot Geheim Kamerheer de Hoogeerw. Heer Mgr. P. Pótterts, Pastoor O.L. Vrouw-parochie te Breda. p. 'I «1 ...i. J1 "i tl' Nat. R.-K. Middenstandsbureau. Te 's-Hertogenbosch had eergisteren de eerste, de instal latie-bijeenkomst plaats van het onlangs-opgericht Nationaal R.-K. Middenstandsbureau. Na de installatie werd een werkprogramma vast gesteld' en besloten, dat zulks voor het oogenbiik zich zou bepalen tót: I. Nationale organisatie van schoenwinkeliers, kleermakers- en schoenmakers patroons; 2. Samenstelling van een rapport omtrent winstmarge en distributie; 3. De middenstand 6n belastingen; 4. Voorlichtingsdienst. De werktijd bij Gebr. Stork e n o. De Diretcie der Machinefabriek van Gebr. Stork en Co. te Hengelo heeft in overleg met „De Kom" besloten den werktijd door de tijdsomstandigheden van 53 op 48 uur werd teruggebracht, in normale tijaeu niet meer te verlengen. De Nederlandsche Bank. Naar wij vernemen, zijn door de Nederlandsche Bank nieuwe voorwaarden vastgesteld', waartegen door haar goud voor de binnenlandsche industrie wordt beschikbaar gesteld. Het doel van het stellen dezer voorwaarden is, te voorkomen, dat het goud een andere d'an de bedoelde bestemming verkrijgt. In de vrije markt worden thans voor goud abnormaal hooge prijzen betaald zonder dat kan worden nagegaan, waaraan deze plotselinge vraag is toe te schrijven. Alle aanvragen om van de Nederlandsche Bank goud te mogen be» trekken voor industrieel gebruik, zullen thans dootj bemiddeling van banken en commissionairs moe tea worden ingediend, die op verbeurte van een boete «li voor moeten instaan, dat het goud door hunne af nemers in eigen bedrijf verwerkt wordt en Nederland niet wordt uitgevoerd. De Mij. tot expl. van S. S. Naar wil vernemen zullen dé inspecties der Comptabiliteit van de Maatschappij ot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Breda en Zwolle worden opgeheven. Met ingang van 1 Mei a.s. worden deze ondergebracht bij de Centrale controle te Utrecht. Het betrokken personc 1 met uitzondering van de inspecteurs en controleurs, die blijven, heeft reeds aanzegging gekregen, dat het in verband met bovengenoemden maatregel naar Utrecht wordt overgeplaatst. Geëxamineerd! In het noorden des lands is een veehouder voor de tweede maal bekeurd wegens het voederen van rogge aan zijn vee. Den dag vóór de tweede bekeuring, ontving deze overtre der zijn aanstelling van den minister van justitie als.... onbezoldigd rijksveldwachter. Op 't voetspoor....in d'e sneeuw. In Rotterdam zag een politieagent gisternacht drie lieden loopen, met een zak op den rug. Op zijn komst wierpen zij de zakken weg en namen door verschil lende straten de vlucht. De agent joeg hen vier revol verschoten achterna, die evenwel misten. Toen volgde hij het spoor van een hunner in de sneeuw. Dit leidd'e naar de woning van T. V. in de Vogel straat, welke daar werd gearresteerd. De weggewor pen zakken hielden koffie, stijfsel, zeep en kaarren in. Bij onderzoek werd de deur open gevonden van Simons' Handelsvereeniging in de Lusthofstraat, waar 'alles gestolen bleek te zijn. 'Knoeier ij en bij een brandstoffen- commissie. Door een zeer toevallige omstan digheid is men op het spoor gekomen van groote knoeierijen op het kantoor der Brandstoffencommis- sie te s-Gravenhage, en als gevolg van een daarop ingesteld ondt/r, zijn drie klerke, werkzaam op dit kantoor gearresteerd. Zij worden er van verdacht reeds eenmaal ver kochte en weder ingeleverde brandstoffenbons op nieuw te hebben verkocht en zich aldus tot vrij groote bedragen aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Uit den aard der zaak is onmogelijk na te gaan, hoe groot dit bedrag in totaal ia De aangehoudenen zijn na verhoor weder op vrije voeten gesteld. Zoowel vanwege de politie als ten kantore van de brandstoffencommissie wenschte men omtrent het gebeurde geene inlichtingen te verschaffen. Jammerlijke dood. Terwijl de polderwer ker L. v. d. I. te Stellendam met een bootje in dé havensluis was gevaren om daarin Iets te verrichten, zijn de waaideuren dichtgeslagen en zat de man in het sluisgewelf gevangen en moest alzoo, terwijl het water steeg jammerlijk verdrinken. Toen de opzich ter hem miste, stond het water reeds tot boven de deuren en was het onmogelijk deze te openen. Nadat het water weer gezakt was, werd het lijk uit de sluis opgehaald en naar de woning van den verdronkene vervoerd. De man Iaat vrouw en 7 kinderen achter. Diefstal van 5 0.0 00 mark. In verband met den diefstal te Rotterdam van 50.000 mark aan de Nederlandsche Handelmaatschappij is een juf- frouw, behoorende tot het personeel, gearresteerd. Bewezen is, dat deze verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van één gulden. En daardoor viel voor de 50.000 mark de verdenking op haar. Doch bewijzen zijn daarvoor nog niet gevonden, zoo dat verwacht wordt, dat zij spoedig op vrije voeten zal worden gesteld. Intusschen duurt het onderzoek onder het personeel voor. (Tel.) Brand. Te Winschoten ontstond gisteren brand in de kapitale fabriek voor huld'enzouterij en vellenblooterij der firma L. en H. Hart. De vlammert sloegen hoog uit het ketelhuis, dat uitbrandde; het afdak daarvan verbrandde mede. Tal van ingezetenen waren angstig, omdat een waggon dynamiet op eert paar honderd meter afstand der fabriek stond. Deze bleek echter spoedig niet het minst gevaar te hebben. In anderhalf uur was de brandweer den brand geheel meester. Het hoofdgebouw en de voorraden wol en huiden ieden geen schade, terwij! ook de machines onbeschadigd bleven. In het vuur gevallen. In de R.-K. ziekenverpleging te Hilversum is binnengebracht eert 2-jarig jongetje van K. Het kind is bij een heeten kachel in een pan gloeiende kolen gevallen en met het handje in het vuur. Het is deerlijk verbrand en ver-» keert in levensgevaar. Geitnproviseerd'e diaman tslijpers. Bij «en maaltijd te Londen heeft Barnes, lid van het Engelsche oorlogskabinet, voor de arbeiderspartij' gisteren gesproken over de „kortzichtige en domme politiek, die toeliet dat 99 percent der diamanten, uit Britsche koloniën naar Nederland, België en Duitschland werden gezonden om te worden ge kloofd en geslepen." Dat zou voortaan niet meer ge beuren, meende hij. De volgende twee jaar moestem een zesduizend man zonder beenen, die hun plicht in de loopgraven hadden gedaan, in Engeland diaman ten kloven en slijpen, die vroeger in Duitschland werden afgewerkt. De nieuwe industrie was van groot belang. Oo rlogs-schade. Nabij Ter Apel hebbenl twee boeren, op hoop van een flinke winst, een op-» pervlak van dertien halve hectaren lands met witte kool geplant, met 't oogmerk deze te leveren aan dé nieuwgebouwde groentendrogerij te Ter Apel. Nu echter alle groentendrogerij verboden is. zitten dei eigenaars opgescheept met de dutzende kolen, die in den open grond ov«rwinteren etl nu aan het veé worden opgevoederd. Een leelijke schadepost. Een journalist-smokkelaar. De soi- daat-kommiezen hebben te Eindhoven in den treirt aangehouden zekeren v. K„ verbonden aan de redac tie van het hevig anti-Duitsche Eindh. Dagblad. Hij had een kaartje voor Echt (L.) en had op verborgeri wijze menigte chocolade onder zijn kleeren. Groote lederdiefstal.' Bij de firma O. Donkers, stoomechoenenfabriek te Baardwijk, bij Waalwijk, is in den nacht van Woensdag op Donder» dag ingebroken en voor ongeveer 10,000 aan over» Ieder ontvreemd. Ho o g water. Uit Maastricht wordt gemeld1, dat de Maas gisteren sedert 12 uur nog 3 c.M. is ge» wassen en thans 4.21 M. staat. Deze stand is ook bereikt in December 1915. De gemeenschap met ver» schillende dorpen is nu verbroken. In Maastricht staan verschillende wegen onder water. Een sneeuw-oproer in Groningen. Te Groningen hebben, in de buurt van het bureau van Gemeentewerken aan het Gedempte Zuiderdiep, waar gistermorgen ongeveer 1000 personen zich voor sneeuwopruiming wilden aanmelden en van wie slechts 300 in dienst konden worden genomen, dien tengevolge ernstige relletjes plaats gehad. Daa: bij is wethouder H. J. Gissingh gemolesteerd en aan hoofd en handen verwond, terwijl zijn hoed vernield werd'. Hij vluchtte in een kapperswinkel, waarvan de spid*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2