Agent-Bezorger Wr^oopIngITTe^^ VAN OVERAL 1 P STAD EN STREEK MA R KT N lËUWsT HANDEL EN NIJVERHEID INGEZONDEN LEGER EN VLOOT SPORT EN SPEL LAATSTE NIEUWS HET VREDESVRAAGSTUK. gezelschap van den stillen omgang De Filmindustrie. In Duitsch- land, waar reeds zoovele concentraties op in dustrieel gebied plaats hadden, maakt men zich gereed om bij het einde van den oorlog in de bioscoopfilmindustrie sterk te staan en de mede dinging van het buitenland het hoofd te kunnen bieden. De nieuwe vennootschap is samengesteld met een kapitaal van 25 millioen Mark. R.K. CENTRAAL PROPAGANDA BUREAU Het aantal exemplaren van ons propagan dablad „De Katholieke Partij" is gestegen ,tot 125.000 en ngg komen aanvragen in. (Wij moeten thans stop zetten. Had het bonds bestuur niet bijgesprongen, wij hadden onze belofte „de eerste keer gratis" niet kunnen houden. Met instemming is ons eerste nummer be groet en de belangstelling ervoor zóó groot, dat het werkelijk onze verwachtingen over treft. Het stemt ons tot voldoening, groote dank baarheid en geeft ons moed pp den ingesla gen weg voort te gaan. (Wij willen er komen en zullen dit ook. Thans de prijs van het tweede nummer van ons propagandablad, dat in Februari zal .verschijnen! De groote belangstelling en als gevolg daarvan de tallooze aanvragen om toezen ding alsmede de vele verzoeken om prijsop gave geven ons aanleiding het volgende voor stel tot de kies vereenigingen te doen: Meld ons binnen een week, dus vóór 26 Januari, welk bedrag de kiesvereeniging el ke maand voor de toezending der benoodigde exemplaren kan beschikbaar stellen. Het plan bestaat,, om, indien dit eentgs- zins meevalt, met de gratis levering door te gaan. Stuurt dus zoo spoedig mogelijk uw ant woord in, opdat wij in staat zijn een bevredi gend antwoord te publiceeren. De brochure van Mgr. Nolens, welke de rede en repliek bevat, door ons Tweede Ka merlid in het parlement gehouden is gereed en zal aan de aavragers worden toegezon den. De prijs is 5 cent per stuk. De verschijning der brochure van onzen bondsvoorzitter, mr. A. van Wijnbergen „Waarom stemmen op de Katholieke Partij?" zal op tijd worden aangekondigd. Wij verzoeken nogmaals dringend ons de adressen der besturen der propaganda- ciubs op te zenden.' Binnenkort hopen wij dezen uit te noodi- gen tot een vergadering te .Utrecht, waar de propaganda zal worden besproken. Mr. A. van Wijnbergen heeft ons toege zegd voor de bestuurders dier propaganda- clubs in deze vergadering een rede te zu'lbn houden. Men gelieve op de sprekerslijst nog bij te voegen: N. J. F. Matthijsen, hoofd der R.K. schóól, te Wormerveer; J. ,Th. van Lent, hoofd der R.K. school, Abstederdijk 26, Utrecht; Jac. Kamerbeek, Zijlstraat Haar lem. Nogmaals danken wij voor den steun welke ons bureau mocht en nog steeds mag ondervinden en bevelen het adres: Spui 22, nog eens dringend in aller aandacht aan. Wij zijn op marsch naar de overwinning. Bedenk, dat de fourageering daartoe veel kan bijdragen. B. TH. DE WOLF- Het recht ontzegd om bij de ge wapende macht te dienen. Gedu rende de maanden April tot en met Novem ber 1917 zijn 254 militairen van land- en zeemacht uit den militairen dienst ontsla gen, die wegens wanbedrag niet meer voor den krijgsdienst mogen worden aangenomen en 71 idem, aan wien voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd pm bij. de ge wapende macht of als militair geëmployeer de te dienen. Herstelling van schoeisel van of- ficieren en onderofficieren. Door den Minister van Oorlog is aan officieren en onderofficieren vergund éénmaal per maand niet meer dan één paar schoenen bij den militairen schoenmaker in den maak te geven tegen de voor minderen vastge stelde tarieven. Voorschotten op de so ld ij. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voorschotten op de soldij en verdere ver goedingen in geld over de .dagen van pe riodiek verlof, tot het bedrag van het aan komende over dat verlof, vóór het vertrek kunnen worden verstrekt aan gehuwde sol daten, mits ile noodzakelijkheid daartoe aan de commandanten der compagniën, detache menten, enz. voldoende gemotiveerd voor komt en vaststaat, dat de verstrekking van de voorschotten in het belang van de ge zinnen geschiedt. Hierbij is opgemerkt, dat geen voorschot- Jen op soldij, enz. mogen worden verstrekt bij het verleenen van zoogenaamde bewe gingsvrijheid. Voetbal. Uitslagen. Westelijke afdeeling A. Amsterdam: Ajax—H.B.S Utrecht: Hercules—H.V.V- Rotterdam: SpartaBlauw-Wit Haarlem: H.F.C.Haarlem Den Haag: Quick—V.O.C Dordrecht: D.F.C.—U.V.V B. Schiedam: S.V.V.Dordrecht Rotterdam: R.F.C.—V.V.A. AmsterdamSpartaanAmstel Hilversum: 't GooiD.V.S DelftConcordiaFeyenoord Schiedam: Hermes— A.F.C Reserve 2e klasse. Haarlem: Haarlem 2—H.F.C. 2 Rotterdam: V.O.C. 2Quick 2 Den Haag: H.B.S. 2—A.F.C. 2 Utrecht: U.V.V. 2—D.F.C' 2- A. Zaandam: Z.F.C. D.E.C. Wormerveer: W.F.C.R.C.H. B. Hilversum: Hilversum—Kampong Stand der Westelijke le klasse A le kl. 1G—0 1—0 1—2 1—3 1—0 2—4 0-1 1—1 1—2 2—4 0—3 2—2 2—1 3—0 5—2 4—5 4—1 2—2 2—0 te Voor terstond gevraagd een voor de Nieuwe Haarlemsche Courant te HAAR- LEMMERLIEDE. Loon pl.m. f 9.per week. Vereischten: goed kunnende fietsen en in het bezit van rijwiel. 1315 Aanmelding persoonlijk of schriftelijk, Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 40. HAARLEMMERLIEDE. De K.-K. Kies- vereeniging alhier plaatste op die groslijst voor de Tweede Kanter de heeren J. W. van den Berg te Zuid-Sehalkwjjk, mr. J. B. Bo- mans te Haarlem, G. Bulten te Zilk (Noord- wijkerkout) en A. B. Mickielsen te Halfweg. HAARLEMMERMEER AAN DE LIJN DEN. Vrijdagavond hield de R.-K. Kiesver eeniging ,haar jaarvergadering. Het gure weer eu de slechte wegen maakten, dat deze slechts ruatm bezocht was. De voorzitter, de heer H. J. Post, opende met den Christelij- ken groet, heette de aanwezigen welkom, wensehte hen een Zalig Nieuwjaar en wees op d© plichten van 'n goed lid. Met enkele voorbeelden, vooral hot onderwijs betreffen- de, wees spreker op de noodzakelijkheid van eendrachtig samenwerken, opdat in 1918 de rechtscke partij zegeviere en kunnen arbei den aan de rechtvaardige uitwerking van art. 192. l>o secretaris bracht oen mooi jaarver slag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging zich in gestadigen bloei mag verheugen. Het jaarverslag van de propaganda-elub werd door den voorzitter voorgelezen en oogstte een luiden, bijval. Het was een keurig stuk werk. Het werk van de club werd uitgebreid geschetst, de bespiegelingen, die er aan vast geknoopt waren, verwekten krachtig applaus- De-penningmeester had ziin zaakje keurig in orde. Het verslag sloot met een batig saldo van 28. De heeren Meijer en Bakker con troleerden op verzoek van den voorzitter het gevoerde beheer. Deze heeren rapporteerden goedgunstig. Onder dankzegging werd daar op de penningmeester gedechargeerd. Bij punt 4, werd weinig geredetwist. Met groote meerderheid werden de. aftredende bestuurs leden, D. J. S. Metier. 2e voorzitter eu G. Hendriks ,1e secretaris, herkozen, terwijl het bestuur verstrekt werd met, de hteren J. Baars en J. Schrama. Nu volgde het kardi nale punt: eandidaatstelling voor de Tweede Kamer-. De voorzitter zette in 't kort uiteen, hoe de organisatie veranderd was, en hoe de Kamer Centrale Haarlem, zich het kiezen der candidaten gedacht had. Het bestuur stelde voor den heer Mr. J. B. Bomams weer te candideeren. Een lijst was ingekomen vooir den heer A. B. Michielsen» aoodat onze ver eeniging twee heeren op de groslijst wensclit Bij ue rondvraag wordt van gedachten ge wisseld over de aanstaande stemming over de candidten der groslijst. D epropaganda- elub zal het den leden zeer gemakkelijk ma ken. De stemkaarten zullen thuis bezorgd worden en ook weer worden gehaald. Een der leden vestigde de aandacht op de drukke werkzaamheden der nu verkozen eandidaten. De voorzitter beantwoordt deze vraag in ver goelijkenden zin, waarna de vergadering met den Chr. groet gesloten werd. SCHOTEN. Ned. R. K. Volksbond. Gisteren avond had alhier het Vastenavondfeest,plaats, waarbij dc tooneelvereeniging „St. Bavo" hars medewerking verleende. Nadat do voor zitter, de heer J. Kuil, de talrijke aanwezigen een woord van welkom had toe geroepen, ver kreeg de heer H. van Geldorp het woord en sprak eenige sympathieke woorden over het a.s. 12V2-jarig bestaan der tooneelvereeaiiging „St. Bavo." üp dit jubileum komen wij later nog terug. „St. Bavo," gaf ditmaal verschil lende zeer mooie voordrachten, welk© alien goed uitgevoerd werden. De schaterende lach was niet uit de zaal. Een suceesavond a zool De heer Jac. Handgraat had de zorg van het kap werk op zich genomen, wat aan hen» uitstekend toevertrouwd bleek te zijn. SCHOTEN. R. K. Prop. club „St. Petrus." alhier, houdt hedenavond een verg deiing waarin o.m. zal behandeld worden: hei ont binden van de club om daarna met de R. K, Pol. Prop. club één club op te richten. Dat het hedenavond een avond is, waarop de puntjes op de i gezet moeten worden, behoeft geen betoog, waarom dus aller op komst ten dringendste verzocht .wordt. En de mannen van „St. Pietrus" èn de leden der R. K. Politieke pit>pagandaclub. worden dus vanavond ter. vergadering verwacht, al len present! SGHOTEN. Raadsstukken. B. en W deelen mede, 'dat de warmwatervoorziening' in de gemeente Haarlem Juist voldoende is om in de behoefte te voorzien, zoo dat aan de aan grenzende gemeenten niet kan .worden ge leverd. Tevens bieden zij aan een rapport, be treffende eene dergelijke voorziening1 met wielks conclusie, n.i.t „dat de warmwatervoor ziening voor kle ingezetenen sltelchfcs een zeer gering voordeel zal opleveren, terwijl 'door de gemeente tengevolge van verminderde ga 8- afneming bij gelijk blijven van loonem, onder houd, onkosten, (renté en afschrijvingen een niet onaanzienlijk nadeel op de exploitatie van het gasbedrijf zal worden geleden," zij' zich geheel kunnen vereenigen. Mitsdien stellen zij: voor niet lot het verstrekken van warmwater over te gaan. Onder weder aanbieding yan het voor stel der heeren Bies, Magendans en .Ve-rkooij om f 2000, subsidie te verleenen voor het uitgeven van het z.g. '„distributieblad," deelen B. en W. mede, dat zij in verband met .den fi- nancieelen toestand der gemeente .voor het hier beoogde doel een bedrag van f 2000, niet gewettigd achten. Daar de tegenwoordige wijzo van bekendmaken der distributie maat regelen door middel van de 3 Haarlemsche bladen en door aanplakking in de gemeente, op 60 verschillende plaatsen, niet tot klach ten aanleiding heeft gegeven stellen zij voor voormeld voortel niet aan te nemen. SANTPOORT. De R.-K. Kiesvereeniging afd. Santpoort hield gisteravond hare jaarvergade ring in het Café van den heer J. Th. Böhm. De voorz. opende de vergadering met den Chr. groet en na een woord van welkom tot de aan wezigen te hebben gericht, gaf hij het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen. Hierna volgde rekening en verantwoording van den penningm., beide werden goedgekeurd. Nu volg de de verkiezing van bestuursleden, wegens pe riodieke aftreding van de heeren Warmerdam en Bolim. Beiden werden herkozen en in de plaats van den heer Uitendaal werd gekozen de heer van den Putten. Hierna waren we gekomen aan het kardinale punt, de eandidaatstelling Tweede Kamer. Op.de groslijst werden geplaatst de heeren Mr. J. B. Bomans, A. H. J. Engels en A. B. Michielse. Hierna werd het woord gegeven alm den WelEerw. Heer kapelaan. Z.Eerw. gaf eenige korte trekken uit het kath. "Staatsprogram en spoorde de aanwezigen dringend aan, toch altijd hun plicht als katholieken te doen en ook de lauwe katholieken op te wekken, opdat toch bij de a.s. stembusstrijd, allen te zamen ten strijde trekken voor de kath. partij. Na de rondvraag werden dankwoorden gericht tot den WelEerw. spreker en tot de aanwezigen, waarna de ver gadering werd gesloten. IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzend rs on bekend zjjn. Terugontvangen in de le helft van de maand Januari 1918. Binnenland. Brieven. FVieda Menke, Burn. Burgerlijk Armbestuur, Velseroord. Jde ri. id. J. R. Keesier, 'Amsterdam. Fa. J. v. Ne! te, idem. Fa-. J. v. Nelle, idem. Binnenland. Briefkaarten. 1/ lusier, 's Bosch. P. Nudelstein, idem. Henk IJmuiden. 2 st zonder adres. A UJT BEVERWIJK BEVERWIJK. Naar men ons mededeel* heeft de onlangs gehouden verloting eu fan- cyfair ten bate van het.R.-K. Vereenigiugs- gèbouto een batig saldo opgeleverd van 2855 Voorzeker een prachtig resultaat. DE VREDE TUSSCHEN DE CENTRALEN EN UKRAINE. BERLIJN. De onderhandelingen, welke tot nu toe tusschen de delegaties der Centralen eenerzijds en die der Ukranische volksrepu bliek anderzijds gevoerd ziin. hebben tot re sultaat gehad, dat over de grondslagen van een af te sluiten vredesverdrag overeenstem ming is bereikt. De oorlogstoestand zal voor geëindigd verklaard worden. Het besluit zal bekrachtigd worden om voortaan in vrede en vriendschap met elkaar te leven. De aan het front tegenover elkaar staande troepen, zul len bij het sluiten van den vrede worden te ruggetrokken. Van de afgevaardigden zullen delegaties naar de hoofdsteden vertrekken om met do leiders te onderhandelen. Zij hebben elkaar de toezegging gedaan, di rect naar Brest-Litowsk terug te keeren en zijn besloten alsdan in naam der hun ver leende volmachten het vredesverdrag af to sluiten en te onderteekenen. DE REDE VAN VON HERTLING. BERLIJN. Naar de „B.Z. ag Mittag"meldt is thans bepaald, dat de Rijkskansenei zijn aangekondigde rede in de Hoofdcommissie, van den Rijksdag Donderdag a.s. te 3 uur, 's namiddags zal houden. De ^iioofdcommis sie zaL eveneens Donderdag Tic-t algemeen Politiek debat verder voeren. Aan deze de batten zal ook de Staatssecretaris von Kühl- mann, die heden uit Brest-Litowsk terug keert, deelnemen. Evenals graaf Czernin, die naar v\ eenen is vertrokken, maakt ook von Kühlmanuf de pauze, die door het vertrek van Trotzr ky is ontstaan, zich ten nutte om met de. politieke kringen in het vaderland in ver binding te treden. Heden zou een bespreking plaats vinden tusschen von Küklinann en de partjj leiders. HOORN, 19 Jan. Karweizaad 32.60—36.50 131 schapen 6080. 50 kop boter 1.75. ALKMAAR, 19 Jan. Aangevoerd 7 paar den f 150—500, 7 koeien en ossen f 163—450, j 16 nuchtere kalveren f 2322, 101 inagme schapen f 24—54, 104 magere varkens i' 24 35. 2 bokken en geiten f 715, Boter per, kop,'hoogste prijs, f 1.75, midd. prijs, f 1 72i/s? en laagste prijs f 1.70, aangevoerd 1284 kop, eieren f 16—10 per 100 stuks. 22 Januari. HOOFDDORP. Hotel „De Beurs", 10 uur Not. A. J. O ver meter Boob; menvefSjng. ZANDVOORT, Garage Hotel d'Crangej 10 uur Deurw. L. A. Glaser, Mak. Mello, Yérkooping. OAETRIOUM. Led. Herv. Kerk 4.3Q Verkooping. HAARLEM. 't Notarishuis, Biidordijkr, straat. 10 uur Not. D. M. Klijzing, Mak. J. J. O. Sarlet .Verkooping Meu.-< bilaire goederen. AANBESTEDINGEN. 22 Januari. BLOEMENDAAL. ten Raadhuize tö) uur a. Hetoplioogen enz. van een terf rein' aan de Rampenlaan te O ver veen. b. Het bouwen van 106 Woningen en Jij kantoor en de opkooging van het terrein.' Amsterdamsche Beurs (opgegeven door DE SPAARNE-BANK) van 20 Jan Smelting Ref Car Foundry, gei Erie, Kansas City, Marine, Marine, pref. Vlexican, 2. Missouri, K.T.gew, Pittsb.Coal.depcert South.Railway.orig. Denver Rio, gew, Chicago Rock h Steel, gew Atchis.Topeka, Union Pacific, Kon. Petroleum. Bondjong Suiker Handelsver. A'dai Pagottan Suiker Cultuur v 41/2 °/o Nederland 5 Peru, gewone Peru, pref. Nederl." Rubber Gec.Hol.Petrolei Orion Dordtsche, gew. United Cigar. Prolongatie 100 W Priesterjubilea bisdom Roer bond. Behalve de 'door ons reeds vermelde Eerw. heeren geestelijken zullen alsnog dit jaar hun Priesterfeest vieren de Zeereerw. heer J. J. H. Houbis, uit het klooster Nazareht te Tegelen (40-jarige priesterfeest) en de Hoogeerw. heer J. M. L, Keuller, priester aan het groot-seminarie te Roer n'ond (50-jarig jubilé.) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opgericht te Schiedam in de Gor den, onder den titel van het Allerh. Hart van Jezus, •n benoemd tot Pastoor deze parochie, den Weleer waarden Heer H. B. J. Warnink, kapelaan der Parochie van O L. V. Visitatie te Schiedam.' TER VEREENIGING VAN HET H.H. SACRAMENT VAN MICAHEL VAN AMSTERDAM. Als gevolg van-een uitnoodiging, verzonden door bovengenoemd gezelschap, waren Zondagmiddag in het gebouw der Gonzagavereen. bijeen. Dé bestuurs leden van dat gezelschap benevens de Deken en vele Eerw. H.H. Geestelijken der stad Amsterdam en een groot aantal besturen van vereenigingen uit omlig gende plaatsen zooals Zaandam, Puremrend, Wpr- merveer, Uithoorn, c.a. berichte van sympatic waren ingekomen van een 16-tal personen of organistie's. Nadat de vergadering met den Chr groet geopend was door den door Z. D. H. de Bisschop van Haar lem benoemden voorzitter, den heer C. A. J. Elsen- burg, werd het woord verleend aan den HoogEenv Heer' Th. J. A. Bosman, Deken van Amsterdam en Moderator van het gezelschap. Z. H. Eerw. dankt de praeses, allereerst, omdat deze met den heer Lousberg, Apol'en nog een vierde man, den stoot hebben gegeven tot de heerlijke uiting van geloof en liefde, zooals de laatste jaren te zien gaven. De Stille Omgang heeft spr. steeds met stille be wondering vervuld, en met hem kunnen vele pries ters getuigen, dat de stille offers van miskenning en menschelijk opzicht, dien ochtend gebracht, diepen indruk maakt en vele hebben teruggebracht tot God en de Kerk. Door de groote deelname der laatste iaren acht he Genootschap dc tijd gekomen nog meer dan voorheen leiding te geven om zoodoende alle bedevaartgangers van buiten in staat te stellen, de H. Mis bij te wonen, en zoo mogelijk om beurten jaarlijks in de kapel van 't Bagijnhof, tevens zal ge streefd worden om als dan eenige uren in den Ochtend in alle kerken uitstelling van 't Allerhei ligste te doen plaats hebben. Na deze inleiding wor den op 24 Dcc. 1917 door de Bisschop van Haarlem goedgekeurde statuten door de HoogEerw. Heer Deken voorgelezen, waarna het woord werd verleend Jian den heer L. v. d. Broeke, schrijver der bro chure „de Stille Omgang." In een zeer schoone rede schildert de heer v. d. Broeke, hoe de Godsvrucht tot het Allerheiligste, bijzonder door de Stille Omgang is geweest provi dentieel. Zonder stuwkracht van bovenaf, ging alles daadwerkelijk, als van zelf. De voetstappen der' eerste Ommegangers zijn geweest als de wakkers die de heugnis aan vervlogen tijden, aan het Gods- Wonder hebben wakker gemaakt, en die liet licht deden rijzen voor al de vereenigingen en corpora- tie's die nu daaraan deelnemen. Spr. dankt de Eerw. Deken voor diens ijveren, daar nu na de vele jaren het Gezelschap openlijk '.s erkend. Amsterdam faalt in vele dingen, maar «preek ze over de vereering van het H. Sacrament, en ze komen van alle zijden. Deze liefde bied spr. aan als vergoeding voor veel waarin Amsterdam achterblijft. Deze liefde is de stuwkracht, de levens wekker, de dageraad voor alle sociaal leven, onze •opkomst. In 't verleden ligt ht heden zegt spr maar om 't heden te begrijpen moet men 't verleden kennen, 'tn daarom geeft spr. een schoon overzicht van de schiedenis van het wonder der H. Stede, de luister rijke processie's, de feestelijk bevlagde schepen op 't IJ, zooals dat was in de gilde eeuwen. Nadien is rouw gekomen. Amserdamsch katholieken zijn op gejaagd en van een openlijke vereeniging was langen tijd geen sprake. Tot gelijk spr. uit oude gedichte bewijst de Ommegang weer, wordt gemaakt volgens de processieweg van 1694 en gelijk ze op de huidigen dag gehouden wordt. Spr. voelt wel het verlangen van velen om terug te mogen naar den ouden luister van voorheen. Doch het Gezelschap streeft daarnaar niet. De ware herinnering aan 't verleden is de Stille Omgang. Wij groeien echter naar de toekomst en daarom doet spr. een beroep op alle aanwezige bestuurders tn voornamelijk op de Eerw. H.H. Geestelijken, om de zwakke leekenpoging te steunen, opdat de dag van de Stille Omgang moge worden een glorie dag voor de Christus EuchtiristieusEen luid spon taan applaus volgde op deze gloedvolle rede. En nadat nog enkele dingen besproken zijn, waarbij een afzonderlijke vergadering voor of met besturen buiten Amsterdam werd toegezegd, werd de ver gadering met den Chr. groet gesloten. Tweede Ncderlandsche Jaarbeurs. Naar bet zich laat aanzien zal de Tweede Neder- landsche Jaarbeurs, die een grootsch beeld zal geven van onzeNederlandsche Industrie,een druk bezoek ten deel vallen. Met den bouw op het Yredenburg is ook begonnen, zoodat thans op alle vier de terreinen aan den opbouw van de monsterkamers en „stands wordt gewerkt. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Een wethouder-smokkelaar. Men meldt uit Middelburg: Naar het huis van bewaring alhier is overgebracht de landbouwer en wethouder van Overslag, A.,A. v. D., die getracht had 700 K..G. rogge uit te voeren en die, toen hij was betrapt,-eerst met 500 en toen met 5000 probeerde de ambte naren om te koopen en hen toen nog beleedigde. De- dure wol Nu het wollen garen per roof I.60 kost, gaan boeren en arbeiders in Fries* land schapen scheren en daarna slachten. Elk schaap geeft gemiddeld 6 pond.wol en dc boerin spint nu zelf deze wol, waarvan ze per pond 5 rooi garen krijgt. Ze bereidt dus voor 48 gld. garen. Het vleesch en de huid, die beiden ook heel duur zijn, wordt dan heel goedkoop. Vrouw verbrand. Te Dieren is de 66- jarige vrouw van een schoenmaker aan de Lage- straat in brand geraakt en aan de bekomen brand wonden overleden. De brand ontstond vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende lucifer in een hoop vodden en papier, die in het woonvertrek op den grond lag. Toen het ongeluk plaats had, was de man zoo dronken, dat hij geen, hulp kon verleenen en door de politie in arrest moest worden gesteld. Verdwijnende Toren. De ijzeren uitkijk toren op de heide, tusschen Bussum en Hilversum, zal spoedig tot het verledene behooren. In een Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur van Stad en Lande van Gooiland werd besloten, dezen toren, ih 1914 door 't bestuur der voormalige ren baan aan Stad en Lande in eigendom afgestaan, bin nenkort publiek te verkoopen. (N. v. d. D.) 'Moordaanslag. In de Spaamdammerbuurt te Amsterdam is Zaterdagavond weer een moord aanslag gebeurd. Een man, die zekere relaties onder hield'met een vrouw in de Van Hoogendorpstraat, en die reeds meermalen had gedreigd die vrouw of haar man te zullen vermoorden, heeft ten slotte aan die bedreiging gevolg gegeven, althans de vrom\ eenige steken in den buik toegebracht. De vrouw is ter verpleging opgenomen, de man is voortvluchtig. Inbraak bij „Futura" te Leiden. Vrijdagnacht is ingebroken in de kantoren der uit geversmaatschappij „Futura" aan de Steenstraat te Leiden. De dieven hebben getracht de brandkast te forceeren, wat niet is gelukt. Een kordaat zeeman. De 2e officier van het s.s. „Van Linschoten" redde in den ochten'.d van 19 Oct. te Singapore met levensgevaar een Chineeschen prauwvoerder. Op de reede aldaar lagen de s.s. „Van Riebeeck," „Van Linschoten," „Jansen" en „Schouten," met respectievelijk drie, twee, negen en zes prauwen langszijde. De vele regens en de hooge zee waren oorzaak dat de al deze prauwen in de diepte verdwenen. Een der Chineesche prauw voerder, die de kunst van zwemmen niet verstond, was qd het punt te verdrinken. De tweede officier van de „Van 'Linschoten," de heer Bakker, zag het gevaar waarin de arme kerel zich bevona. Zon der zich ook maar één oogenblik te bedenken, sprong hij van de reeling te water, zwom naar dc plaats, waar de drenkeling het laatst gezien was, dook en had het geluk en de voldoening, den man te redden. Wel toevallig. De bevolking der gemeente Cadzand bestond op 1 Januari 1917 uit 517 mannen en 517 vrouwen en op 31 December 1917 was het getal weer gelijk, namelijk 530 mannen en 530 vrouwen. Een kolentrein aangevallen. Toen Vrijdagmiddag een steenkolentrein der Steenkolen-Handelsvereeniging den Breeden Hille- dijk te Rotterdam passeerde, liepen een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen te zanten, klaarblij kelijk met het doel om den trein te bestormen. Reeds poogden de „moedigsten" onder hen de deu ren van de. wagons los te maken, maar een revol verschot, door een agent van politie gelost, deed hen van hun voornemen afzien. Een aantal politie mannen verspreidde de menigte. Diefstal van boomen. Uit een bosch aan den Soestdijkerstraatweg bij Hilversum zijn ten nadeele van den steenkool- en houthande laar F. te Hilversum door dusver onbekend geble ven dieven, 70 a 80 boomen gestolen. Bijna verdronken. Te Mechelen a/d Maas (België) was het water zóó spoedig komen opzetten, dat de Duitsche wacht in haar wachthuisje de vlucht nam naar boven en weldra met 11 man op het dak zat. Alle pogingen werden aangewend om de men- schen uit hun hachelijke positie te redden. Een bootje, dat ter hulp werd gezonden, sloeg om. Tever geefs trachtte een vliegtuig de redding te volbren-- gen. Er werd om hulp getelefoneerd naar Maastricht. Maar wegens den hoogen waterstand kon niet ge schut worden. Eindelijk gelukte het in den afgeloo- pen nacht een motorbootje, dat men over den dijk had getrokken, de manschappen te redden. 2e Klasse. 0 O »5 O S3 O t- •a v Haarlem 14 10 2 2. <3514 22 1.57 Ajax 11 7 2 2 32—14 16 1.45 U. V. V. 12 6 2 4 25—23 14 1.17 Blauw-Wit 12 6 1 5 17—17 13 1.08 Hercules 14 6 2 6 20—22 14 1.00 H. V. V. 12 5 1 6 21—17 11 0.92 V O. G. 13 5 2 6 15—20 12 0.92 Sparta 10 3 3 4 21—13 9 0.90 D. F. C. 10 4 1 5 20—19 9 0.90 H. F. C. 14 5 1 8 20—23 11 0.79 H. B. S. 12 4 1 7 20—44 9 0.75 Quick 14 3 2 9 13—33 8 0,57 SCHOTEN. Raadsstukken. B. en W. stellen voor, onverminderd het bedrag, toegestaan bij raadsbe sluit van 8 November j.L, ter beschikking te stellen, een bedrag van hoogstens 5000 om, naar gelang behoefte, in 19x8 bijdragen te kunnen verleenen aan het steuncomité; onder voorwaarde, dat uitkeerin- gen aan werkloozen slechts mogen geschieden, na overlegging van een bewijs, dat zij zijn ingeschreven bij de Arbeidsbeurs te Haarlem. Geldleening. B. en W. rtellen voor: a. eenc geldleening aan te gaan van hoogstens 13500, tegen eene rente van niet meer dan 5 per jaar, met eene jaarlijksche aflossing van minstens 1350, voor de eerste maal in 1919; b. ter beschikking te stellen van het Plaatselijk Steuncomité 1914 een bedrag van hoogstens 13500, om gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 15 Maart 1918 eene geldelijke uitkeering te kunnen verstrek ken van gemiddeld 2.40 per gezin en per maand of gedeelte van een maand aan hen, die in den Hoof- delijken Omslag 1917 niet zijn aangeslagen, omdat zij op grond van hun inkomsten daarvoor niet in de termen vielen of wel zijn aangeslagen naar een be lastbaar inkomen van 40° of minder; een en ander onder door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorschriften. Voedsel voor werhlooeen. De heer de Vriea stelt den Raad voor om gedu rende de maanden Februari en Maart aan de Werk loozen der gemeente Schoten goedkoop voedsel uit de Centrale Keuken te verstrekken voor den prijs van 6 cents per portie. De Raad geeft Burgemeester en Wethouders een crediet van 250, om genoemde uitgaven voor goed koop voedsel met de Centrale Keuken, te dekken. De heer Magendans c.s. stellen het volgende amen dement voor, op het voorstel van B. en W., inzake de gasregeling: „In 1918 een geldélijken toeslag te verleenen op den prijs van de hoeveelheid gebruikt gas als be doeld in het raadsbesluit van heden, en wel aan ge zinnen waarvan het hoofd is aangeslagen in den Hoofdelijken Omslag 1917 naar een inkomen van 800, of minder van 7 cent (zeven cent per M3.) Aan gezinnen waarvan het Hoofd is aangeslagen in den Hoofdelijken Omslag 1917 boven 800 tot en met 1200, van 4 cent (vier cent per M3.) SCHOTEN. Van het dak van de R.-K kerk al hier worden enkele repen lood vermist, terwijl uit de kerk eenig koper is ontvreemd. n Vorige koers Eerste koers Tweede koers 142 141 141 7-g 86 851/2 86 7/ia' 73 i/8 72 73 21 21 8,4 21 5/g 20 201(4 20 "30 lJie 30 30 7/ia' 103 8I4 103 104 7|s 9 8/16 91|4 7 1% 7 1(18/ 40 13/16 40 7(8 1 241.8 241/4 241/a 9 9 9 1 513/8 51 8/s 95 951/4 95 1.8 90 7(8 90 7/8 126 14 125 8(4 126112 547 3,4 550 547 8/4 120 120 a 440 450 445 199 8/4 179 1(4 98 8/ie 98 8/m1' 1001/18 7 8/16 T- 7 9/nfjf 2916)16 2911$ g 160 r 235 6/s 235 236 i/g' 131 1/2 131 i3i 1a n 224 225 il2 222 104 106 96 1/4 210 I 210 401/g 40 40 7/u] 314 3 lig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 3