nieuwe mum mum ut STAD EN STREEK SPORT EN SPEL baandag 21 Januari Tweede blad H.F.C.—HAAELEM 1—3. 't Weer hield zich uitstekend, hoewel het zjeh den geheelon mortren dreigend liet aan zien. Weliswaar voorspelden de lage. grau we wolken niet veel goeds, maar tot nat tigheid kwam 't niet. Lang voor don aanvang stroomde ree rs 'n golvende massa wederzijdsche enthousias ten door den Haarlemmerhout en b.eef tor. twee uur aanstuwen door alle lanen en paadjes, bij een proppend voor den ingang aan de Spanjaardslaan. Tot aller verwondering "bleven daar de hekken echter gesloten.... en werd niemand op 't terrein tóegelaten. We bemerkten, dat scheidsrechter Mutters druk aan 't keuren was. La lang wachten kwam de tijding, cat het \eid was goedge keurd. Toen ontstond 'n geweldig gedr om op 't veld te komen. Dit had al thans voor een groot deel, voorkomen hun nen worden, door het groole hek. te openen. Lu moesten de duizen rnn toeschouwers door de nauwe opening, zoodat het 'n kwartier te laat. werd. In dichte, drie- vierdubbele rijen stond men om 't- lijntje en op de tribunes zaten ze dicht opeengepakt. De spelers werden door hun resp. be wonderaars met ova'ie begroet. H. F. C. brengt de volgende combinatie iD 't veld: Sypestijn Jr., Kervel, Ooi, Sypestijn Sr., Vcrv.eij, P. Francken, J. Francken, van Lange, Laan, Cohen Tcrvaert, Breda Kolff. Haarlem komt met de volgende mannetjes: Visser, Thomas, Maas, D. Houtkooper, Tek- lenturg, Fortgens, Schravendijk, Houtkooper, Donker, Brakel, Teschmacher. Houtkooper winf den j-„ss; H.F.O. trapt af en valt onmiddellijk aan. J. Francken zet mooi voor en Jisser moet na eenige minuten reeds optreden, hetgeen hem keurig afgaat. De'blauw-witten zijn in de meerder heid en al spoedig weten zij 'n corner te forceeren; deze slechL genomen levert niets op. Lr zal ongeveer tien miruten ge speeld zijn, als Houtkooper Jr. geblesseerd raakt; hij wordt het veld uitgedragen en kan niet verder spelen. H.F.C. siaat ridder lijk een invaller toe en spoedig zien we Hordijk in 't veld verschijnen. Deze gaat linksbuiten spelen, terwijl Teschmacher de plaats van den jongen Houtkooper inneemt. Allengs komen de roodbroeken in actie; een keurigen schuiver van Donker houdt Roetje even mooi. Het veld is verbazend zwaar te bespe len, hetgeen natuurlijk een groote handicap is voor beide partijeÜi;vele mistrappen zijn hiervan dan ook het gevolg, 'n Luid ge juich stijgt op, als de blauw-witten weten te doelpunten... het alziend oog van den heer Mutters heeft echter reeds hiervóór een overtreding geconstateerd. Leide doelen beleven gevaarlijke momenten, doch Sype st ij n en Visser, zijn in te goede conditie om hun doelen zoo maar direct prijs te geven. Er is voor rust nog 1 minuut te 6pelen en reeds denkt ieder, flat deze met zul ingaan... doeli daar gaat Houtkoo per er van door... plaatst mooi naar lirakei... deze beden.it zich geen oógenblik en geeft onder geweldig gejuich van den Haarlem- aanuang, zijn club de leiding. Onmiddellijk hierna blaast de lieer Mutters voor de thee HLrna treden de roodbroeken overdonde rend op en voor dat iemand er om denkt, heelt Houtkooper Haarlem s voorsprong ver groot O2. Dit vinden de Spanjaardslaau- bewoners te bar.... Ze gallen prachtig aan en zijn«enigen tijd beslist in de meerder heid. n Kei van Laan weet Visser, 'zij het ook ten looste van een hoekschop, correct te houden. Deze corner wordt Haarlem nood lottig; prachtig wordt de bal voor doel ge plaatst en Jac. Francken weet -piet een i'raaien kopbal H.F.C.'s achterstand te ver kleinen. 12. Dit geeft de blauw-witten moed i Ze -zwoe gen om den gelijkmaker.... Maas en Thomas flink geholpen door i- ertgens en den veteraan Teschmacher, moeten alle zeilen bijzetten, om zich de blauw-witten van 't lijf te hou den. Gaandeweg komen de fechoienaren ech ter weer in actie; bij een aanval kan de blauw-witte achterhoede slechts ten kosce van een corner redden. Deze, door Kees mooi genomen, belandt, ua eenig gewirwar voor 't doel, bij Teklenburg, voor wien een deeltje van ii seeonce voicioende is, ojn het leder langs sypestijn te jagen. 13. Haar lem is nu in veilige haven. Nog eenmaal moet visser handelend optreden, hetgeen hij naar belmoren doet. Als scheidsrechter Mut ters tijd fluit hebben he roodbroeken re- Wanche genomen, over den hen aan den h'elio- terweg loegebraehtcn nederlaag. Haarlem heeft verdiend gewonnen; over het geheel genomen, stond haar spel hooger dan Jat der Span jaar Jslaan bewoners. Uit blinkers waren bij H.F.C.Leo Vervveij en Sypestijn. Jr.. De doelwachter deed zijn werk naar belmoren; geen der doelpunten had hij o.i kunnen voorKomen. Bij Haarlem traden het meest op den voorgrondMartin Houtkooper, Fortgens en ^Teschmacher. Tenslotte een woord van hulde laan Hordijk, den invaller, die, -na 's mor gens reeds een wedstrijd met het tweede te hebben gespeeld, op de Jinks-bui- jtenpiaats uitstekend werkte. Scheidsrechter •flutters leidde naar belmoren. „TOON." if, HEEMSTEDE. Mariavereeniging. Ondanks ihet slechte weder en de bijkans onbegaanba re wegeu mocht de gewone driemaandelük- eohe vergadering der M ar ia v er een i gi ng zich in. een talrijke opkomst verheugen. L Na het openingsgebed werd door de verga- vering gebeden voor de zielerust van Me- -Hhuv Hijvoet die donatrice was van onze V. De presidente sprak haar groote vol- °ening uit over de flinke opkomst, waarna Sobriëtaslied gezongen werd. De notulen erden goedgekeurd, waarna ceu keurig aar verslag over 1917 door de waarnemend se" etaresse voorgelezen werd. Het ledental werd door installatie van nieuwe leden weer met een 8-tal vermeerderd terwijl o-o eenige adspirant-leden zich opga ven. Met algemeene stemmen werden de aftre dende bestuursleden: mei. M. Peeperkorn en mej. B. v. d. Weiden, herkozen. De presidente begon daarop aan punt Me- dedeelingen. Eerstens werd de groote feest avond beknroken. die de Mariavereeniging 3 Februari geven zal. Door de pas uit de M. V. opgerichte Too- neel- en Prooasmndaclub is in studie geno men „Haar Offer" van Pater Rervatius een geheel nieuw stuk, dat speelt in de deftigste lotingen van den tegenwoordigen tijd. De voorbereiding, zoowel voor spel als decora tie., waarborgt een praóht-nitvoering. De Ma- ria-vereenifir'ng zal met dit stnk veel succes Inoogsten Tijdens de nauze werd gecollect. voor den Mariabond. vanwege diens 10-jarig bestaan. De collecte bracht op 4.54JL Na de, pauze werd door den Eerw. Adviseur de brief voor graanbesparing besproken en Verklaard. Op-het einde werd een leuk tooneelstukje „Een gezellig Babbeluurtie" door een 3-tal dames der Club gegeven, wat een prettig slot was voor deze geanimeerde vergadering. HEEMSTEDE. Missi lezing. Dinsdagavond zal de ZesrEerw. Father Schoemakers voor de tweede maal in het R. K. vereenigings- gebouw komen, om een© Missieltezlng met lichtbeelden te houden. Medegedeeld door het Ned. 'Ivon. Meteorol.- SCHOTEN. Ned. R. K. Volksbond. Gisteren avond had alhier het Vastenavondfeest plaats, waarbij de tooneelvereen'ging „St. Bavo" hare medewerking verleende- Nadat dvoor zitter, de heer J. Kuil, de. talrijke aanwezigen een woord van welkom had toe geroepen, ver kreeg de heer H. van Geldorp het woord cn sprak eenige sympathieke woorden over het a.s. 121/2-jarig bestaan der tooneelvereemging „St. Bavo." Up dit jubileum komen wij later nóg terug. „St. Bavo," gaf ditmaal verschil lende zeer mooie voordrachten, welke allen goed uitgevoerd werden. De schaterende lach was niet uit de zaal. Een succesavond a zool De heer Jac. Handgrua, had de zorg van het kap werk op zich genomen, wat aan hem uitstekend toevertrouwd bleek te zijn. SCHOTEN. R. K. Prop. club „St. Petrus." alhier, houdt hedenavond een vergadering waarin o.m. zal behandeld worden: het ont binden 'van de club om daarna met de R- K, Pol. Prop. club één club op te richten. Dat het hedenavond een avond is, waarop de puntjes op de i gezet moeten worden, behoeft geen betoog, waarom dus aller op komst ten dringendste verzocht yvordt. Eu de mannen van „St. Petras" èn de leden der R. K. Politieke propaganda club worden dus vanavond ter vergadering verwacht, al len present! SCHOTEN. Raadsstukken. B. en W deeJen mede, dat de warmwatervoorziening in de gemeente Haarlem juist, voldoende is om in de behoefte te voorzien, zoodat aan do aan grenzende gemeenten niet kan worden ge leverd. Tevens bieden zij aan een rapport, be treffende eene dergelijke voorz:enlng met welks conclusie, n.l.„dat de warmwatervoor ziening voorde ingezetenen slechts een z-ef gering voordeel zal opleveren, terwijl door de gemeente tengevolge van verminderde grs afneming bij gelijk blijven van loonen, onder houd, onkosten, renté en afschrijvingen een niet onaanzienlijk nadeel op de exploitatie van het gasbedrijf zal worden géleden," zij zich geheel kunne» vereenigen. Mitsdien stellen zij voor niet tot liet' verstrekken van warmwater over te gaan. Onder weder aanbieding van hef voor stel der hoeren Bies, Magendans en Verkooij om f 2000, subsidie te verleenen voor het uitgeven van het z.g. „distributieblad," deelor^ B. en W. mede, dat zij in verband met den fi- nancieelen toestand der gemeente voor het hier beoogde doel een bedrag van f 2000, niet gewettigd achten. Daar de tegenwoordige wijze van bekendmaken der distribut e maat regelen door middel van de 3 Haarlemsche bladen en door aanplakking in de gemeente op 60 verschillende plaatsen, niet tót. klach ten aanleiding heeft gegeven stellen zij voor voormeld voorstel niet aan te nemen. B. en W. stellen voor te besluiten lo. het raadsbesluit van 23 September 1917, gewijzigd bij besluit van 23 November 1917, nader te wijzigen als volgt,: a. in plaats van f 0.15, genoemd su1^ c. van voormeld besluit wordt eelezen: f0.21; b. in plaats van f 0.30, genoemd sub d. van voormeld besluit, wordt gelezen „f 0.35." 2o. in te trekken het bepaalde sub f van voormeld besluit. 3o. vast te stellen: se. dat voor de toepassing van voormeld be sluit van 23 September 1917 zooals dit later ié' gewijzigd, onder „maand" wordt verstaan het tijdsverloop tusschen twee elkaar opvol gende meteropnemingen b. dat de gasprijs in dit beslui: genoemd, zal gelden voor de verbruikte hoeveelheid gas na de eerste meteropneming in Januari 1918; c. dat inwonende personen word 11 beschouwd als deel uit te maken van het gezin van den hoofdbewoner. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 23 Jan. a.s., des namiddags ten iy2 ure, in de Sta tenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Lijst van aanhangig gebleven stukken. 3. Voor stel B. en W. wijziging naam Handelsschool. 4. ld. id. id. ambtenarenreglement. 5. Id. id. ver deeling gemeente in kieskringen en stemdistricten en aanwijzing stemlokalen. 6. Id. id. goedkeu ring regeling loonen enz. N.Z.H.T.M. 7. II. id. motie-Bomans duurtetoeslag. 8. Id. id. vaststel ling rooilijn gedeelte Lange Veerstraat. 9. Id. id. verlenging vergunning A.T.A.X. 10. Id. id. vaststelling staat art. i Werkliedenreglement. 11. Id. id. afwijking art. 5 Werkliedenreglement. 12. Id. id. verhuur perceel Groote Markt 16. 13. ld. id. verlenging verhuur grond. 14. ld. id. bestemming gronden Kleverparkweg bouwterrein en vaststelling minimum-verkoopprijzen en voor waarden. 15. Id. id. verlenging termijn stichting Hildebrandgedenkteeken. 16. Id. id. verzoek schrift afd. Haarlem Ned. Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven, verstrekken ge reedschappen en andere hulpmiddelen. 17. Id. id. afwijking art. 10, 2a Bouwverordening. 18 id. id. verkoop grond Lange Laan. 19. id. id. ver kenen vergunning afscheiding gedeelte Lange Laan. 20. ld. id. aankoop perceel Antoniestraat 60. 21. Id. id. wijziging verordening Frans Hals museum. 22. Benoeming 3 raadsleden dag. be stuur Steuncomité. 23. Aanbeveling Plaatselijke Commissie van toezicht M. O. benoeming 3 le den. 24. Id. id. id. id. L.O. benoeming 2 leden. 25. Voordrachten id. id. 2 onderwijzers school voor M. U. L. O. no. 3. IN DEN SCHOUWBURG. Weldadigheidsvoorstellinz ten bate van Weldadigheid naar Vermogen. Schitterende toilettendiverse parfums.. coupé'tjes, ataxenpelsjassen, bontmantels. programma-verkoopsters in charmante boerin- nenpakjes, veel mooier dan 'in welke provincie ook.heeren in rok of jmoking.buigende suppoostendito kellners; ziedaar* ongeveer den eersten indruk. 'n Dilettanten-orekstje deed ijverig z'n best, doch moest het den geheelen avond tegen het geroezemoes der honderde stemmen afleggen. Er werd in tegenstelling van andere derge lijke avonden vrijwel op tijd begonnen; het gevolg hiervan was, dat spelers en toeschouwers van het Engelsche één-actertje, nogal eens ge hinderd werden door een aantal te-laat-komers. Het stukje, getiteld„She makes things happen" was er een, zooals vele anderen; 'n liefdesge- schiedenisje, waarin de zoon des huizes verliefd is op de particuliere secretaresse van zijn vader. De vader, hiervan onkundig, komt vertellen, dat hij 'n vrouw voor zijn zoon heeft uitgekozen. De zoon zegt, een ander meisje te beminnen, maar verzwijgt, wie het is. Papa is kwaad! Hij wil daar natuurlijk niets van weten en zendt zoonlief de kamer uit, met bevel er niet meer over te spreken. Hij dicteert zijn secretaresse een brief aan het door zijn zoon beminde, hem onbekende meisje, waarin hij te kennen geeft, zijn zoon voor een ander bestemd te hebben. Dan bekent de typiste dapper', dat zij dat, meisje is. Papa staat perplex en wil haar ontslaan. De vroolijke, schalksche typiste weet den ouden heer er echter „onder" te krijgen het slot is te raden. Er werd goed, door sommigen zelfs zéér goed Engelsch gesproken.* Het stukje „deed" het wel bij 't publiek en genoot een warm applaus. Veel succes had Mr. Kamp met zijn beschaaf de, fijn-geestige monologendeze gezellige pra ter toonde een aangename, buigzame stem te bezitten en een uitstekende, niet overdreven mi miek. Het publiek vroeg om een toegiftje, doch met een hoffelijke buiging werd dit verzoek be leefdelijk genegeerd. Het spelletje: „Quartet" werd onberispelijk vertolkt en verwierf veel bijval. Die goede vertolking was overigens zijn eenige verdienste. De dames-medespelenden ontvingen bloemen. Hierna kwam een ons onbekende heer nog eenige liederen ten beste geven. Hoewel zulks niet onverdienstelijk geschiedde, kon dit nummer het publiek niet „pakken"; het kwam er zoo nuchter achteraan en men wist er van te voren niets van 't stond niet op 't programma De voorstelling werd door een groot getal hooggeplaatste personen bijgewoond0. a. zagen wij Jhr. Mr. W. B. Sandberg, mevrouw Sand- berg-Röell, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Moge- landen, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, oud-burgemeester van Haarlem. Vóór elf uur liepen we al weer op straat.... en de pauze duurde ongeveer drie kwartier. We hopen mèt het ijverige bestuur, dat de voorstelling aan het directe doel heeft beant woord, dit is toch de hoofdzaak. Nagekomen kalender. Van de fa. Ruijgrok en Co. (Haarlem—Batavia) ontvin gen wij nog een goed verzorgde maand ''alender met memorandum. Kunst op Bal'- De eerste Ten toonstelling, welke dit jaar. zoodra tijdsom standigheden en weersgesteldheid voor een dergelijk ondernemen gunstig zullen zijn, in het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem zal worden gehouden, zal bestaan uit eeu verzameling kunstvoorwerpen van Balischen oorsprong. Beeldhouwwerken, decoratieve kunst, tex tielkunst, werken uit metaal en verder voor werpen betrekking hebbende op de verschil lende op Bali uitgeoefende kunstambachten, alsmede fotografische opnamen der gebou wen en landschappen alsook van de bewo ners van genoemd eiland. Teneinde deze tentoonstelling zoo volledig mogelijk te doen zijn, wordt beroep gedaan op de gelukkige bezitters van Balineesche voorwerpen van allerlei aard, om deze in bruikleen af te 6taan. De Directeur van ge noemd Museum is gaarne bereid omtrent een en ander nadere toelichtingen te geven en vleit zich, dat zijn streven mot gunstigen uit slag zal worden bekroond. De prachtige fotografische opnamen van Dr. Krause, alsmede die. welke aan de Di rectie van het Maandblad „Indië", „Oud en Nieuw' toebehooren, werden reeds voor deze tentoonstelling toegezegd. Philatelie" Donderdagavond vergader de in „De Kroon'' de hier ter stede geves tigde postzegelvereeuigmg „Op hoop van Ze gels", onder voorzitterschap van den heer J. Lieftinck. Deze vergadering werd door ver schillende leden, zelfs uit Amsterdam, be zocht. Na behandeling der od de agenda ver melde punten,, werd een postzegelveiling ge- honden onder de aanwezigen, welke een goed verloop had, terwijl de gratis verloting aan trekkelijk werd gemaakt door eenige dure poetzegels, daarvoor door het bestuur aan gekocht. Gedurende de pauze werd de be langstelling gewekt door het ter bezichti ging stellen van een zoo goed als complete verzameling zegels van Holland en Koloniën toebehoorende aan den heer Huisinga, secre taris der vereeniging. Deze welverzorgde verzameling bestaat uitsluitend uit prima exemplaren, waaronder vele van hooge waar. de. Ongeveer balf twaalf sloot de voorzitter onder dankzegging deze geanimeerde ver gadering. GEMEENTEZAKEN. iWij hebben reeds medegedeeld dat B. en W. in meerderheid afwijzend adviseeren op de tweeledige motie van den heere Mr. J. B. Bomans. B. en W. overwegen dat de aanleiding, die, tot het eerste deel van iiet voorstel leidde door de nieuwe salarieering der leeraren aan B. A. en Av. v. Hanclelsonderw. vervallen is. Het toekennen van eenen toeslag aan ge- pensionneerden zou in den vorm van eene gratificatie moeten gesel leden. Naar de mce- ning van den Minister v. Binnenlandsche Zaken zou een raadsbesluit tot toekenning van een bijslag op het pensioen van een gewezen gemeenteambtenaar voor vernieti ging in aanmerking komen wegens strijd met artikel 150 der gemeentewet, daar een dergelijk besluit geacht moet worden een zelfde onderwerp te betreffen als de Pen sioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913. Afgezien van deze rechtsvraag, moet er op, wogden gewezen, dat in de praktijk de uit voering van eeu besluit tot toekenning ^an een bijslag of gratificatie .groote moeilijklie; den zou opleveren. De band tusschen de ge- gemeente en de ambtenaren, wanneer deze eenmaal den -dienst hebben veriaten, wordt zeer los. Een onderzoek, aan wie eene gra tificatie zou moeten worden toegekend, zou dus groote bezwaren medebrengen. Feitelijk' zoudeu alleen die gepensionneerden, die nog in Haarlem verblijf houden en die in zeer behoeftige omstandigheden "verkeeren, daar voor in aanmerking kunnen komen. Het is duidelijk, dat onbillijkheden dan niet zouden uitblijven. Frans Halsmuseum. De, heer Reinaida e.a. stellen voor het Frans Halsmuseum op Zondagen voor het pu bliek kosteloos oj?en te stellen; in verband met de afschaffing der kermis stelt de heer, J. 11. Viseer voor in art. 21 van de veror- dening te schrappen: „en den Zondag vol gende op den ien Maandag jn Augustus." i BLOEMENDAAL. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Waller, Vijverweg 4, Bloemendaal, een zilveren schakelarmba1 cl. Harmenjansweg prood Haarlem, een portemonnaie. A. Schipper, Boschlaan i, Bloemendaal, een zilv- ren dameshorloge en een zilveren ringetje. M. Hilbrands, Bloemendaalsche- weg 83, Bloemendaal, een huissleutel. Metdenbruggc, Korte Zijlweg 13, Overveen, een gouden broche.' A. Cassee, Adriaan Loosj'csstraat 2c, Haarlem, een gouden ringetje. Aan het bureau van politie te Over veen, eeen bovenstuk van een rijwiellantaarn, een zweep, een abonnement E. S. M. (traject Haarlem Bloemendaal), een kinderoverschoen. SCHOTEN. Raadsstukken. B. en W. stellen voor, onverminderd het bedrag, toegestaan bh raadsbe sluit van 8 November j.l., ter beschikking te stellen, een bedrag van hoogstens 5000 om, naargelang behoefte, in 1918 bijdragen te kunnen verbenen aan het steuncomité; onder voorwaarde, dat uitkcerin- gen aan werkloozen slechts mogen geschieden, na overlegging van een bewijs, dat zij zijn ingeschreven bij de Arbeidsbeurs te Haarlem. Geldie ening. B. en W. rtellen vooreene geldleening aan. te gaan van hoogstens 13500, tegen eene rente van niet meer dan 5 per jaar, met eene jaarlijksc.be aflossing van minstens 1350, voor de eerste maal in 1919; b. ter beschikking te stellen van het Plaatselijk Steuncomité 1914 een bedrag van hoogstens 13500, om gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 15 Maart 1918 eene geldelijke uitkeering te kunnen verstrek ken van gemiddeld 2.40 per gezin en per maand of gedeelte van een maand aan hen, die in den Hoof- delijken Omslag 1917 niet zijn aangeslagen, omdat zij op grond van hun inkomsten daarvoor niet in de termen vielen of wel zijn aangeslagen naar een be lastbaar inkomen van 400 of minder; een en ander onder door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorschriften. Voedsel voor werkloozen. De heer de Vries stelt den Raad voor om gedu rende de maanden Februari en Maart aan de Werk loozen der gemeente Schoten goedkoop voedsel uit de Centrale Keuken te verstrekken voor den prijs van 6 cents per portie. De Raad geeft Burgemeester en Wethouders een crediet van 250, om genoemde uitgaven voor goed koop voedsel met de Centrale Keuken te dekken. De heer Magendans c.s. stellen het volgende amen dement voor, op het voorstel van B. en W., inzake de gasregeling: „In 1918 een geldeiijken toeslag te verkenen'op den prijs van de hoeveelheid gebruikt gas als be doeld in het raadsbesluit van heden, en wel aan ge zinnen waarvan bet hoofd is aangeslagen in den Hoofdelijken Omslag 1917 naar een inkomen van 800, of minder van 7 cent (zeven cent per M3.) Aan gezinnen waarvan het Hoofd is aangeslagen in den Hoofdelijken Omslag 1917 boven 800 tot en met 1200, van 4 cent (vier cent per M3.) SCHOTEN. Van het dak vaiWe R.-K kerk al hier worden enkele repen lood vermist, terwijl uit de kerk eenig koper is ontvreemd. R.-K. BUREAU VOOR CRISISAAN GELEGENHEDEN. Klompen. Men schrijft ons: Abussievelijk zijn door het „Klompenbureau van het Steuncomité" een aantal bc-inen uitgegeven, welke niet voorzien waren van het stempel van het Steuncomité. Onzerzijds is machtiging gevraagd aan het Steuncomité, om deze bonnen uit te geven, waarop wij een bevestigend antwoord ontvingen; achteraf blijkt evenwel, dat het voor den goeden gang van zaken wenschelijk is, dat deze bonnen van het stempel voorzien worden. Mochten er dus nog enkele leden zijn, die onge stempelde bons in hun bezit hebben, deze verzoe ken wij dan deze alsnog even af te doen stempelen door het klompenbureau. Dit heeft zitting boven de politiepost bij de Houtbrug. De winkeliers in klompen, die moeite mochten ondervinden van het Steuncomité, bij bet inleveren van bonnen, welke niet gestempeld zijn, verzoeken wij de bonnen bij het Bureau voor Crisisaangelegen heden, Smedestraat 23, in te' leveren, waar alsdan voor het afstempelen zal worden gezorgd. Aan onze leden wordt in herinnering gebracht, dat al degenen, die zich „bij het Bureau voor Cri sis-aangelegenheden" hebben opgegeven, gehouden zijn de verschillende artikelen hiervan te betrekken. Wanneer men ingeschreven is bij ons Bureau, en men vervoegt zich daarna bifhet Steuncomité, wordt men van onze lijst geschraptzoowel voor klompen als wat sajet en schoenen betreft. Men is dan ver plicht die artikelen voortaan direct van het Steun comité te betrekken. Voor den goeden gang van zaken is het dus ge- wenscht zich hiervan te onthouden. Volgens mede- dceling van den chef van het klompenbureau zijn momentcel geen bonnen voor klompen aanwezig, niettegenstaande herhaaldelijk telegrafisch in den Haag op toezending wordt aangedrongen. Teneinde onnoodig geloop te voorkomen, raden wij onze leden aan zich goed op de hoogte te-houden van de namefj met de letters, die in de „Nieuwe Haariemsche Courant" worden opgeroepen, en zij die onze courant niet lezen, aan te sporen zich als nog daarop te abonneeren, om geregeld op de hoogte tc blijven van distributieaangelegcnhedcn. Dc nog niet afgehaalde bonnen voor personen, wier namen beginnen met de letters M, N, D en Z., zullen zoo mogelijk bezorgd worden en zijn beschikbaar op ons bureau, Zaterdagavond van 8 tot 9 uur, Smede straat 23. Plet Steuncomité. Daar het zoo goed als zeker is, dat één onzer R.-K. gekozen zal worden, om zitting te nemen in het dagelijksch bestuur van het Steuncomité, hopen wij, dat het een der voormannen moge zijn uit "de R.-K. arbeidersbeweging- Wij gevoelen ons daarom in geen geval gedrongen meerdere onzer vertegen woordigers aan dit college op te dringen, hoewel wij natuurlijk gaarne bereid blijven onze diensten aan te bieden, wanneer dat noodig mocht zijn. Het komt ons voor dat niet de quantiteit der leden, maac.de qualiteit er van een eerste vereischte is, en als wij dan aan het bestaande comité zien tow- voegd drie vertegenwoordigers van de vakorganisa ties, vertrouwen wij dat er voldoende voeling zal zijn tusschen bestuur cn vakorganisatie. Dit neemt niet weg dat wij met alle ons ten dienste staande krachten, zullen trachten, de belangrijke taak, welke aan het Steuncomité is opgedragen, zooveel mogelijk te verlichten. Sneeuwruimen door werkloozen. In verband met het te werk stellen van werkloo zen aan het sneeuwruimen, had in de laatst gehou den vergadering een bespreking plaats tusschen het bestuur van het Bureau voor Crisisaangelegenhcden, waaraan ook deelnam ons raadslid de heer J. J. v. d. Veldt. Algemeen was men van meening, dat de maatregel, door het bestuur of het Steuncomité ge nomen, niet de afbrekende critiek verdiende, die men er aan had gegeven. Een zoo in het algemeen belang zijnde zaak als sneeuwopruimen, verdient de volle medewerking van alle weldenkende mannen, dan moet Let onder scheid van vakman of Ios-arbeider geen motief zijn om zich hieraan te onttrekken. Ook het tegen min der loon werken kan dan niet beschouwd worden als onderkruiperswerk. Wanneer nicn niets te doen heeft, moeten alle hens aan dek voor de goede zaak, Een uitzondering maken hierop natuurlijk de per sonen, wier physieke gesteldheid van dien aard is, dat zij cr onder zouden lijden, maar daarmede zat natuurlijk door het bestuur van het Steuncomité wel rekening zijn gehouden. Rijksstraatweg Haarle mA m s t e r- d a m De afdeeling der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: de heeren Visser van ljzendoorn, Beumer, Jansen (Den Haag), Van de Velde en Monté ver Loren o.m. over het wetsont werp betreffende onteigening voor de verbetering van den Rijksweg tusschen Amsterdam en Haar lem. R.-K. Gemeentewerklieden. Op Vrij dag 18 dezer hield de vereeniging van bovengenoem de werklieden haar tiende jaarvergadering onder leiding van den heer Jos van Seggelen. Daar het de eerste vergadering in 1918 was, wenschte de voor zitter in zijn openingswoord de leden een Zalig Nieuwjaar en sprak denzelfden wensch uit voor den arbeid der organisatie. Dan wees de heer v. Seggelen er op, dat I91® v00r de vereeniging van zeer groote betcekenis is. Daar verwacht kan worden, dat dc herziening van het werkloozenreglement en de loonregeling weldra aan de orde zullen komen. Vervolgens herinnerde dc voorzitter er aan, dat het pasbegonnen jaar ook den grooten stijd op poli tiek terrein zal brengen, namelijk de algemeene ver kiezingen onder het nieuwe kiesstelsel. Krachtig wekte hij de leden op, thans vooral, mee te leven met den politieken strijd en lid te worden van de R.-K. Kiesvereeniging. Na in het kort te hebben uiteengezet, dat vooral de afwerking der onderwijswetgeving onder rechtsch bewind moest plaats vinden, liet de voorzitter uit komen, dat, mocht het optreden van sommige mcer-behoudendé elementen in de katholieke staats partij in het verleden teleurstelling hebben ver wekt bij de R.-K. werklieden, velen van eerstge- Hoemdcn krachtig op de bres hebben gestaan voor het R.-K. onderwijs en daardoor een grooten dienst aan de R.-K. Arbeidersbeweging bewezen hebben; de strijdhrs en leiders onzer huidige arbeidersbe weging en niet het minst in Haarlem, zijn voor een zeer groot deel oud-leerlingen van de Roomsche school. Nadat twee nieuwe leden geïnstalleerd waren, bracht dc secretaris, de heer F. Pouw, het jaarver slag uit, waaruit bleek, dat het ledental 74 be draagt en een aanwinst van 2 leden in het afgeloopen jaar te boeken viel. Vervolgens passeerden de verrichte werkzaam heden de revue, waarbij opgemerkt werd, dat dc actie als regel in santenwerking met de Cl. istelijke zusterorganisatie plaats vond en in de beste harmo nie, terwijl verschillende resultaten bereikt waren. Na goedkeuring van dit verslag, deed de pen ningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek dat er een klein nadeelig saldo was. In dc commissie tot het nazien der boeken werden be noemd de heeren J. van Rijn en J. Verzijlbergen. De begrooting voor 1918, welk punt vrij uitvoerige discussies uitlokte, werd in inkomsten en uitgaven vastgesteld op 875. Hierna deed het bestuur eenige mededeelingen betreffende verrichte werkzaamheden en de behaalde resultaten, o.a. inzake eenige losse werklieden aan (Jen reinigings- en den staldienst aan hetzelfde bedrijf, de dienstregeling van de brug wachters en een onderhoud met den wethouder van bedrijven omtrent de loonregeling en het werklieden- rsglement. De bestuursverkiezing werd aangehouden tot de volgende vergadering. Door verschillende omstandigheden was dc ver gadering minder goed bezocht dan gewoonlijk. Onderscheiding. Door den Commandant der Ie Divisie is te rekenen op 23 Januari a.s. de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend aan den muzikant H_ G. Borgliaerts van het 10e Reg. Inf. VAN HET POL1TIE-RAPPORT. Uit dc couponafdeeling van een kleermakerij in de Barteljorissliaat, is een colbert ontvreemd. Zaterdagmiddag werd aangifte gedaan, dat 3 personen er met eenige zakken brandstof van door waren gegaan, liggende aen het goedcrenstation. Westergracht. De politie hield aan: S. C. P., N. P. XV. en L. de M., los-werklieden, die allen ontkenden, doch door personeel werden herkend als de daders. Inbeslagname en proces-verbaal volgde. Van een perceel aan de KI. Houtstraat "is ten hoeveelheid lood ontvreemd. Eveneens is lood ge stolen van een pakhuis aan dc Kleverlaan, van een school aan de Tetterodestraat en van een bergplaats aan het oude station. Zaterdagnacht I uur, zat de winkelier H. in dei Paarlaarsteeg in de kamer boven zijn zaak en hoorde gedruisch in zijn winkel. Toen hij ging kijken namen twee personen dc vlucht. De heer H. waar schuwde een politieagent, die met hem mee ging. In dc portiek van den winkel lag een schilderskiel, eeen kinderpak en een wollen hemd. Terwijl de heer H. met den agent in den winkel stond ter verder on derzoek, trachtte een man de goederen weg te nemen, doch werd gegrepen. Hij bekende, met zijn kameraad door het bovenlicht te zijn binnengeklom men. Tegen beiden, A. B, en C. v. B., werd na tuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Tegen den koopman W. H., wonende Kerk- hofstraat, is proces-verbaal opgemaakt, wegens mishandeling van zijn paard. Uit de poort naast de R.-K. Kerk aan hel Kleverpark, is een rijwiel ontvreemd, ten nadeele van den lieer II. l' 1 1 u~

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 5