«summu hul Distributieliedrijf Heemstede. DistribBtiebsdnjf Heemstede. AanvuSling Rantsoeneering. de bonhladen voor Februari Steuncomité Haarlem. RAADSINDRU KKE N. Regeeringsschoenen P. W. TWEEHUIJSEN, BUITENLAND ELCK WAT WILS VAKVEREENIGINGEN DQflDERDAG 24 JAÜUASS1 I9IS 42STE JAARGANG 9546 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EU AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,95; PER WEEK 15 CENTS; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,30 EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Alle betalende abonnés op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 500 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 400 bij overlijden. 200 bij verlies van hand, voet of oog, 100 bij verlies van een duim, f 60 bij verlies °van een wijsvinger, f 55 bij verlies van eiken anderen vinger, f 35 bij breuk van boven en/of onder arm en breuk van boven en/of onder been. De uitkeering dezer bedragen wordt gegaran deerd door de „Hollandsehë Algemeene Verzekerings bank" te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uit- gegeven polissen zijn niet geldig.) De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis dat voor melk, zoowel goedkoop als tegen maximum prijs, aan zijn bureau kunnen worden afgehaald, voor hen wier naam begint met een der letters: S. T. U. en V. op Vrijdag 25 Januari van 8iVn uur n.m. W. X. IJ. en Z. op Zaterdag 26 Januari van 81Yn uur n.m. A. B. en C. op Maandag 28 Januari van 84ya uur n.m. D. E. F. G. en H. op Dinsdag 29 Januari van 84Ms uur nun. I. J. K. L. en M. op Woensdag 30 Januari van 8—4% uur nun. N. O. P. Q. en R. op Donderdag 31 Januari van 84% uur n.m. Bonbladen voor de maand Februari 1918 wor den alleen afgegeven tegen inlevering van den talon van het bonblad voor de maand Januari. Zij die hunne aanvragen voor goedkoope melk niet aan de Geneeskundige Commissie op de daarvoor vastgestelde data hebben aangeboden, zullen met ingang van 1 Februari geen goed koope melk meer kunnen betrekken. Dit is evenwel niet van toepassing voor diegenen wier nummer nog niet is opgeroepen, of voor melkaanvragen uitsluitend voor kinderen beneden den leeftijd van 6 jaar, waarvoor een bewijs van inschrijving, in het Bevolkmgs- Register is ingeleverd. Aan houders van toewijzingen voor melk tegen maximumprijs zal op bovengenoemden data even eens een bonblad voor melk worden uitgereikt, tegen inlevering van de thans geldende machti ging. 1654 De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Chef van bet Distributiebedrijf te HEEM STEDE maakt bekend, dat op aanvrage van een gezinshoofd, voor elk kind beneden één jaar tot zijn gezin behoorend, voor elk broodkaarten- tijdvak een AANVULLING S-WITTEBROOD- KAART, ontdaan van 400 gram bons zal kun nen worden verstrekt. Op alle bons van een aanvullings-wittebrood- kaart zal REGEERINGSBLOEM of KINDER MEEL kunnen worden verstrekt, met dien ver stande, dat in plaats van 200 gram brood, 125 gram bloem en in plaats van 400 gram brood 250 gram kindermeel zal kunnen verkregen wor den, terwijl voor kinderen beneden den leeftijd van 6 maanden geert kindermeel verkrijgbaar is. Voor de verkrijging daarvan wordt geëischt overlegging van een geboortebewijs of medebren- ging van trouwboekje. 1673 De Chef van het Distributiebedrijf te HEEM STEDE maakt bekend, dat aanvrage voor extra levensmiddelen voor zieken en zwakken rechtstreeks moet geschieden aan het Distributie bedrijf, Raadhuisplein 1, alwaar aanvraagformu lieren zijn te bekomen. Gedurende de week van 28 Januari tot en met 2 Februari 1918, zal beschikbaar worden gesteld op; Bon No. 77, 1 ons zeep; 78 1 ons bak-en braadvet; 79, 1 ons groene erwten; 80, 1 ons gort; 81, 1 K.G.veenaardappelen; 82, I K.G.veenaardappelen: 83, 1 K.G.veenaardappelen; 84, 1 K.G.veenaardappelen; it 85, 1|3 ons bruine boonen. Het Menu der Centrale Keuken bestaat voor Maandag en volgende dagen uit Erwtensoep, Stamppot van Zuurkool, Stamppot van Snijboonen, Bruine Boonenhoep, Hutspot en Stamppot van Savoyekooi. 1672 Voor het Menu van Maandag zal bon No. 79 worden ingetrokken, voor Dinsdag bon No.- 81, voor Woensdag bon No. 82, voor Donderdag bon No. 85 en voor Vrijdag bon No. 83. Verstrekking van goedkoope klompen, schoenen en sajet. H.H. SECRETARISSEN van wordt medegedeeld, dat in afwijking van het be paalde bij aankondiging d.d. 22 Januari 1918, zij nader hunne aanvraag-lijsten ter verkrijging van bons en zegels voor goedkoope klompen, schoenen en sajet, kunnen inzenden tot en met ZATERDAG 9 FEBRUARI 1918. 1674 Na dien datum inkomende aanvragen kunnen in geen geval worden behandeld. De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te HAARLEM hrengt ter ken nis, dat vanaf Zaterdag 26 Januari M. alsnog wordt verkrijgbaar gesteld op broodkaart 37e tijdvak: Va POND BAK- EN BRAADVET; op broodkaart 38e tijdvak: I POND GROENE ERWTEN; op broodkaart 39e tijdvak: 2 ONS ZEEP. Deze regeling geldt ook voor de- Gemeente BLOEMENDAAL, 1678 De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. 1672 'n Zeldzame afwezigheid: de heer Nagtzaam was wegens plotselinge ongesteldheid verhinderd. Zelfs zijne collega's wisten niet, of het ernstig was. Spoedig herstel zij dit ijverige raadslid toe- gewenschtl Van nog ernstiger aard doordat ze blijvend zal zijn was de afwezigheid van den heer Mr. Andreae, die vandaag zijn afscheid aan den Raad toeriep per brief natuurlijk. In een zeer waardeerend speechje betreurde de burgemeester, als zorgwekkend verschijnsel voor het peil van den Raad, het heengaan van dit zeer schrandere en verdienstelijke RaadsHd. Wij verwijzen in dit verband naar een kruis- kopje in dit nummer. De mededeeling van B. en W. van eenige oude voorstellen die nog afgehandeld moesten worden, faf aanleiding tot een langdurige rede van den eer Groenendaal, die koowat al die voorstellen voor behandeling rijp achtte. Hij verzocht B. en W. de lijst eens na te gaan, of de door hem bedoelde voorstellen nog niet voor behandeling in aanmerking kwamen. Waarin dus de vriendelijke veronderstelling was opgesloten, dat B. en W. die lijst niet hadden nagegaan. Het antwoord van den voorzitter toonde wel het tegendeel. Toen kwam de „cause celèbre" aan de orde: het conflict tusschen de gemeente en de N. Z. H. T. M. Het geschil is tot een voorloopige oplossing gekomen, na vrij uitvoerige en hier en daar nog wel eens scherpe discussies. Er waren twee stroomingen ten opzichte van de loonregeling door de Maatschappij voorge steld. De ééne, vooral vertegenwoordigd door wet houder Bomans, achtte de tegemoetkoming van de zijde «der N. Z. H. T. M. belangrijk genoeg, om nu den verderen strijd te stakende andere bepleit-door de heeren Poppe en Reinalda, erken de weliswaar, dat er een en ander bereikt was, maar nog niet genoeg. Ongelukkigerwijs mengde zich door deze vrij eenvoudige tegenstelling het juridische vraagstuk der bevoegdheden, de vermaarde kwestie van het vaststellen en goedkeuren. De heer Poppe bond de kwestie der goedkeu ring opnieuw aan de loon- en arbeidstijdenrege ling en de heer v. d. Kamp was ook van meening, dat eerst de verhouding tusschentram en ge meente geregeld dient te worden vooraleer tot goedkeuring wordt besloten. Principiëel was de weg door den heer v. d. Kamp aangegeven eerst een goede verhouding dhn pas goedkeuring der loon- en arbeidstijden- regeling, misschien wel de juiste, doch practisch zou het conflict misschien nog scherper zijn toe gespitst. J Practisch leek ons dan ook de weg door Mr. Hagemeijer gewezen, beter en veiliger. Mr. Hage- meijer stelde voor de beteekenis van art. 39 later op voorstel van den heer v. d. Kamp ook uitgebreid tot art. 36 te onderwerpen aan esn scheidsgerecht en verzocht B. en W. dit ook aan D \vr M. voor te stellen. j ye™aarden zich hiertoe bereid. De Raad heeft daarop de loon- en arbeidstij den-regeling goedgekeurd. En nu staat de Gemeente eensklaps in een zéér sterke positie. De N. Z. H. T. M. ziet zich nu het argument ontvallen, dat de gemeente zich de eigenlijke leiding van ;iare onderneming wil aan matigen. Want de gemeente heeft een regeling goedgekeurd, door de .Maatschappij vastgesteld, welke niet ten volle de wenschen van den Raad bevredigde. Anderzijds echter 'zegt de gemeente aan de maatschappij: ons geheele geschil is ontstaan door verschil van gdvoelen over art. 39; wij zijn u nu tegemoetgekomen, doch laat ons nu, om conflicten in het vervolg te voorkomen, door arbiters doen uitmaken, wat de eigenlijke betee kenis van dit artikel is. op zich de onzekerheid van art. 39 te eigen bate te willen misbruiken; en in dit geval zou zeer zeker de toepassing van een andere bevoegdheid, welke de gemeente aan de concessievoorwaarden ontleent, de intrekking der concessie namelijk, in overweging genomen dienen te worden, op grond van schending der concessievoorwaarden door de handelwijze der maatschappij met de 2-ritten- kaarten. Er is nog zoo iets als bona //de-uitleg van een contract! Wat nu de debatten over dit punt betreft, trok vooral de „draal" van Wethouder Bomans de aandacht. „Zijn draai nemen" heeft in den volksmond een mm-gunstige beteekenis. Maar ik beschouw het als zeer mannelijk, verklaarde Mr. Bomans, zijn opinie prijs te geven als men SO van zijn wenschen ziet vervuld en het algemeen be lang zou schaden door halsstarrig op z'n oor- spronkelijken eisch te blijven staan. Te meer klemde dit naar spr.'s inzicht, nu de vereen iging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" al haar vragen had bevredigd ge zien. Want zij kreeg de oorspronkelijk gevraagde loonen een toeslag, die meer bedroeg dan de 30 loonsverhoóging, waarop zij bij de Tramwegmaatschappij had aangedrongen. De heer Poppe trachtte nog wel, Wethouder Bomans' „draai" in een min-gunstig licht te stellen; maar dit lukte toch niet, daar zelfs hij moest erkennen, dat de N. Z. H. T. M. aan de gestelde eischen een heel eind was tegemoet ge komen. Niet echter voor 80 meende de heer Poppe. Hij verzuimde zelf in een aan te geven, hoever het dan wèl was. Komt het op dit nu wel zoo erg aan? Be- teekent het zooveel of het 80 of 75 is? Moet het dan niet van veel meer gewicht wor den geacht, dat de geest der N. Z. H. T. M. verzoeningsgezind en tegemoetkomend bleek? O. i; is dit de hoofdzaak. Wel is daarnaast de vraag van belang, of in derdaad wel aan de loonwenscheii van St. Ra fael is tegemoet gekomen. De heer Reinalda hield staande, dat St. Ra fael 30 loonsverhooging had gevraagd buiten den bijslag om; en wij meenen, dat hij het bij het rechte eind had, ai was ook de opmerking van wethouder Bomans volkomen ad rem, dat de discussie liep over de in 1916 gestélde loon- eischen en dat de bijslag meer dan 30 be droeg boven die toenmaals gestelde eischen, Er schuilt altijd iets bedenkelijks in, zich in een discussie te beroepen op de gevoelens van buitenstaanders, en dit bleek ook nu weer ten opzichte van St. Rafael. De een meende, dat aan haar eischen was vol daan, de ander van niet. En toen de heer Jonck bloedt ten slotte „uit goede bron" kwam mede- deelen, dat St. Rafael volkomen bevredigd was, deelde de heer Klein, krachtens inlichtingen uit nog betere bron, mede, dat St. Rafael juist niet tevreden was. Aan het eind der discussie deed. zich nog een onaangenaam incident voor. De heer Reinalda, die van het woord heele- maal geen misbruik had gemaakt en het eerst voor de tweede maal vroeg,, zag zich het woord afgesneden door een voorstel van Dr. van den Berg, tot sluiting der discussies, dat met 16 tegen 15 stemmen werd aangenomen. De socialistische fractie, de kalme heer Rei nalda incluis, was hierover zóó ontstemd, dat ze nu over ieder punt afzonderlijk hoofdelijke stem ming vroeg, zoodat er tijd verloren in plaats van tijd gewonnen werd, aangezien de heer Reinalda vermoedelijk de laatste spreker zou ge weest zijn. Bovendien is er nog een en ander gezegd over het voorstel van Dr. v. d. Berg zelf, zoodat we allicht een kwartier er bij inschoten. De boosheid der socialisten berustte -vooral hierop, dat Dr. v. d Berjr aan het einde der vorige eindelooze vergadering zou gezegd heb ben den Burgemeester te zullen helpen bij diens pogingen om „aan het geklets in dien hoek?' een einde te maken. Dat klinkt niet erg parlementair, dit moet worden toegegeven, maar het zou volkomen be grijpelijk zijn, indien Dr. v. d. Berg dit inder daad gezegd had onder den indruk van 's heeren Poppe's Nero-speech. Dat whs inderdaad geklets En ieder pogen om zulk een debat te fnuiken en te bekorten zou toegejuicht moeten worden. Ditmaal echter kwam het voorstel-van den Berg op een buitengewoon ongeschikt oogen blik en scheen het gericht tegen een spr., die zulk een behandeling niet verdient. De Raad zag het voor een deel niet zoo in en stèmde eenigszin9 bij verrassing. Het gold hier een foutieve en ongelukkige toe passing van een overigens volkomen te recht vaardigen streven tot bekorting der debatten. Indien de socialistische fractie in eigen boezem wil grijpen, zal ze eenig zelfverwijt niet kunnen onderdrukken. Neem nu bijv. ditmaal weer de vrij overbodige, Indien de tram dit weigert, laadt ze het odium zeurige rede van den heer Grcenendaal over de mededeeling van nog aanhangige voorstellen door B. en W. Zou er iets verloren zijn gegaan, als deze opsomming, telkens met de bijvoeging, dat naar 's heeren Groenendaals inzicht dit punt wel voor behandeling rijp was, achterwege ware gebleven?. Maar, zooals gezegd, ditmaal was het voor stel tot sluiting der debatten al zeer ongelukkig geplaatst en de toorn van den heer Reinalda begrijpelijk. Het verdient daarom waardeering, dat de heer Reinalda na de 2e stemming voldoende zelfbeheer sching toonde, om in te gaan op den gemoede lijken raad des voorzitters, om van het kleine middel der obstructie af te zien. En hiermede waren we aan het einde eener aangelegenheid, die dus nog in haar slot bitter bleek. Moge dit geen slecht voorteeken wezen! We kwamen nu aan de motie-Bomans tot het geven van een duurtetoeslag aan losse arbeiders in gemeentedienst en aan gemeen tel ijjf gepen sioneerden. Deze alle omlijning missende motie, wélke de moeilijkheden harer houvastloosheid geheel op B. en W. afwentelde, gaf aanleiding tot een «cht gezellig juridisch debat tusschen twee naast elkaar zittende wethouders: de heeren Mr. Bo mans en Mr. Heerkens Thijssen. De Raad had schik in het geval en glunderde van pret als Mr. Heerkens Thijssen met zijn welbekende expressiviteit, z'n duim over z'n schouder liet wijzen en van z'n jongs ten collega zeide: „Ja, hi) wil weer den royalen man spélen." Het juridisch debat kwam neer op deze eerste vraagbestaat er een band tusschen de gemeente en de gepensioneerden? Neen, zei Mr. Heerkens Thijssen, de gepensioneerden zijn niets meer dan crediteuren ten opzichte der gemeente. Er bestaat een moreele band, antwoordde Mr. Bomans. Die moreele band bestaat ook ten opzichte van tal van andere gemeentenaren, die de gemeente misschien nog veel grootere diensten bewezen hebben, zonder daarvoor ooit iets ontvangen te hebben, repliceerde de wethouder van financiën. Jawel, Mr. Bomans weer, maar de moreele verplichting der gemeente ten opzichte der ge pensioneerden draagt een bijzonder karakler. De zaak is dat de gemeente hun een zeker bedrag voor Schoten en Haarlem. Barteljorisstraat £7. TEL. (77ü aan pensioen heeft toegekend, doch dat de waar de van het geld zoozeer is gedaald, dat zij thans uit bedrag niet meer ontvangen. Nu wordt ie goed, antwoordt de heer Heer kens Thijssen, dan moeten, we ook meer gaan betalen aan aannemers en andere contrac tanten; en daar heb ik als wethouder van financiën toch bezwaar tegen.... Opgelost werd het juridische vraagstuk niet. Maar op practisch terrein stond Mr. Heer- thijssen ongetwijfeld het sterkst. Hij betoogde de onbillijkheid der motie, die alleen een gratificatie wilde toekennen aan gepensioneerde ambtenaren binneii Haarlem woonachtig, waardoor dus de in Schoten, Overyeen. Bloemendaal en wie weet waar woonachtig5© ambtenaren werden uitge sloten. Nou, dan nemen we die ook erbij, zei de heer Bomans. Dan is de motie totaal onuitvoerbaar, ver klaarde daarop, Mr. Heerkens Thijssen'. Want wjj weten niet eens. waar alle ge pensioneerde ambtenaren wonen, wij weten niet of zij geen geheel anderen werkkring hebben aangenomen, "Öf zij geen bijverdien sten hebben, enz. enz. Gelukkig zal de heer Bomans. die de mo tie als Baadslid voorstelde, en nu wethou der is, zelf ons kunnen adviseeren; merkte de Burgemeester ondeugend op. De Baad nam de motie aan. nadat Mr. Bomans de toevoeging, „in Haarlem woon achtig'' had geschrapt. Wij zijn benieuwd naar de practische ge volgen. Bij de overige punten der agenda werd er nog vrij lang gepraat over het Beglement van het Frans Hals-Museum, dat zelfs aan leiding gaf tot etaleerjng van principes. Met het gevolg, dat het alweêr over 6 uur was, toen we naar huis gingen. Heel wat zuchten waren aan de perstafel opgegaan; 4H uur aan een stuk vergaderen, terwijl ge op al het gesprokene nauwkeurig moet letten en het dadeliik moet verwer ken, dat is een heele karwii- En dan nog te moeten vernemen uit den voorzitterlijken mond. dat de Baad toch im mers geen notitie neemt van het geschreven# in de dagbladen!!!.... Zou dat waar zünïït.... Och hoe droevig zou het er voor de praat gragen in den Baad uitzien als.... de dag bladen eens geen notitie namen van den BaadL... p, WERELDBRAND* EENIGE ACTIE AAN DE FRONTENIN HET WESTEN AAN HET GRIEKSCHE f RONT EEN ZEEGEVECHT Er schijnt weer wat leven in de brouwerij te komen; zoowel de Fransche en Engelsehe j als de Duitseke en Bulgaarsche generale staven maken er melding van. Bijna aan het geheele front van de leger groep-prins Bupprecht, melden de Duitse her» was het vuurgevecht toenemend. Ook ten Z. van de Scarpe leefde de gevechtsactie op. Bij St.-Quentin werden bij met succes uit gevoerde talrijke verkenningen gevangenen binnen gebracht. Hierdoor late men zich echter niet mis- leiden; het aantal „binnengebrachte gevan- genen" bedroeg volgens het Engelsehe com- muniquédrie man, welke aan Engelsehe zijde werden vermist. Verder hadden ten Noorden van Souain en ten N.O. van Avocourt. na krachtige vuur- actie, Fransche aanvallen plaats. In bevigen strijd werden de Fransehen afgeslagen. Tusschen Beaumont en Ornes nam de ar tillerie-actie in den avond weer toe. In België konden de Duitschers, blijkens een Fransche mededeeling, ten gevolge vaa een belangrijken overval, welken zij door een hevig bombardement deden voorafgaan, voet krijgen in een vooruitgeschoven gedeelte van de Fransche eerste linies ten Oosten van de stad Nieuwpoort. Ook aan het Grieksche front komt weer meer actie. Beuter's berichtgever bij het Sa- loniki-leger seint daarover: Samenvallend MABK TWAXN.GBAP. Ontelbare grappen worden na don dood van den vermakelijken humorist, van Mark Twain verteld. Men herinnert ze zich; mien vertelt ie ei, knar over, men verzint ze weilioht. Een der aardigste volgt hier. M-ark Twain ontving voortdurend foto's van vreemden boegezonden, mot bat versoek (e Willen ruilen. Baa* had Mark Twain gedrukte afwijkin gen voor, maar Soma eohreef Nty ook wtai «ma een .weigering. Zoo had een heer Igjh totoks fifosondiaa met fe vraag er Mfi vind# B niet dat ik de ee® heb sprekend op n te gelijken? .Waarop Mark Twain de pen opnam en sohreefUw ft» to lijkt meier op mij! dan ik •elf. Daarom het» ik er een tijj#t om laten •etten en zoo zal ik het, in plaats van een •piegel; bij [het scheren gebruiken. Eén van Twain's spreuken was: .Wees niet te gul met leugens, gij' weet niet hoe te u zolf te pas kunnen komen. In de villa van Mark Twaiu werden eens twee inbrekers gesnapt, toen lij' gereed Ston den om mot het tavelzilver er vandoor te ga-nn 2üj! slaagden er in weg te komen, maar werden achterhaald en na een heftig ge vecht, waarin zij' een politieagent zwaar ver wondden, opgesloten. In zijn boek van vreemde bezoekers had. de sohrijrver achter hun naam en den datum van hun bezoek de lakonische, maar ,van veel bevrediging getuigende opmerking ge- pliaatat dat na afoop van het bêzoekl de esn tot een dienstplicht van vier jaren en de an der tot een van negen jaren ia hes tucht huis van den staat Connecticut werd uitge- noodigd. Op den schoorsteen van zijn bij- landkamer goed leesbaar had hfj! na deze inbraak de volgende aankondiging jgeplaatst: Mededeeling aan volgende inbrekers. In dit huls bevindt zich nu en in de toe komst niets dan verzilverd tafelgerei. .Gij! zult het in den messenbak van de eetkamer In den hoek naast de mand voor de jonge katten vinden. Als gij do mand noodig hebt, gelieve dan de jonge katten in den messenbak te leggen. Maak geen leven, dat stoort 'de familie zoo. Gij zult viltschoenen in het portaal vin den naast het ding waarin de parapluiea staan. Sjuit asjeblieft de deur. als gij; heengaat. Mark Twain, .Van niet» hieeft de schrijver zooveel ge- houden als van katten en zijn villa „Storm, field" kreeg een deel van zijn hulselijk- gemoedelijk karakter door het groot aan, tal katten die voor de kachel snorden. Sind- bad, Dandury, Baby Ion, en dergelijke namen droegen zij. En ze ziende dacht men aan de kinderlijke levensbeschrijving die eens Twain's dochter van haar ouders gaf; Ma ma houdt van een vreedzaam Jeven, papa van katten. OP HET EXAMEN. In de Doelezaal te Rotterdam. Examen voor de lagere acte openbaar onderwijs. Het is zeer stil. Aan de tafels zitten de candidaten aan hun schrif telijk werk, men hoort slechts het krassen van de pennen over het papier en het zachte dompende ge luid van ae voetstappen der examinatoren, die bij het werk toezicht houden. Daar bemerkt één der examinatoren iets dat hem argwaan geeft, f en candidaat bekijkt zijn horloge met een waar lijk heel bijzondere belangstelling. Dat is niet in orde! Mijnheer Smit, wees xoo goed en laat mij uw horloge ook eens zien. U hebt u daar zoo buitenge woon ijverig in verdiept. Mijnheer- Smit keck of hij de vraag mina'er pret tig vond, maar hij gaf toch het uurwerk over. De heer examinator opende het horloge ea op de wijzerplaat, ja waarlijk, daar zag hij een stukje papier. Hij nam het er uit, vouwde het open en.... Hs daar slechts één woord: Beetgenomen. Ga u maar weer aan het werk, mijnheer Smit, zei de examinator met gemaakte bedaardheid. Maar hij nam zich yoor d'en candidaat ditmaal be hoorlijk in het oog te houden, nog strenger, zoo moge lijk, want daar was iets niet in den haak mst den heer Smit en zijn horloge. Ja, dat was wel zeker. En ziedaar, Smit keek weer op zijn horloge, lang durig, langduriger nog dan te voren. Snel liep de examinator naar zijn candidaat Mag ik nog even uw horloge hebben, mijnheer Smit. Welzeker mijnheer Zeeman, zei de candidaa rustig. Hier is het. IJ och nu was de examinator slimmer. Nu keek hij niet naar de wijzerplaat, doch hi opende in plaats daarvan de achterkast. En, jawel, nu vond hij weer een briefje, het goedi natuurlijk, het briefje met aanteekeningen, dat d' candidaat gebruikte bij het beantwoorden van ziji vragen. (i Hij vouwde het open en las het met één oog opslag. Er stonden ditmaal twee woorden op; Nogmaals beetgenomen. ....Toen kon de heer Smit rustig zijn werk af', maken en op zijn horloge kijken zooveel hij maa:1 wilde. v DE WAARDE DER CRITIEK. Toen Cervantes zijn Don Quichot geschreven liad bemerkte hij tot zijn groote teleurstelling, dat leder 1 een zijn werk onverschillig liet en niemand het las Hij kwam op de gedachte een critiek er over t schrijven, en critiseerde nu zijn eigen werk scherp Onmiddellijk werden duizenden exemplaren ver i kocht. UWE HAARLEMSCHE COURANT -V' r\tl /4 rt AMM -,1 1 I - 1 1 1 I .11 1104

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 1