vaïToveral BiNNENLAND^ STAD EN STREEK ernstig vrede verlangen als de Duitsche." Niet om de verdediging hunner landen te henadeelen, maar om even krachtig en ern stig, als de Duitsche en Ocetenrijksehe ar beiders, op hun regeeringen een druk uit te oefenen,, ten einde aan den gruwelijke» we- reldstrijd eeu einde te maken!" Ook in Neurenberg zijn, volgens de „Fr.f. Ztg." de sociaal-democratisehe partijen en de vcreenigde arbeidersbonden te Neurenberg met de onafhankelijke sociaal-democratische partij tot overeenstemming gekomen, om de stakingsbeweging uniform doer te voeren. Dinsdagmorgen had op den Egidienberg en in de aangrenzende pleinen en straten een-openbare vergadering onder den blooten hemel plaats, waaraan ongeveer 60 a 70.000 personen deelnamen. Zes redenaars spra ken tegelijkertijd. Zij verklaarden, dat het hoofdzakelijk gaat om de ondersteuning der eischen der Pruisische arbeiders tot onmid dellijke invoering van het algemeene, gelij ke, geheime en directe kiesrecht voor man nen en vrouwen in Pruisen en orn de door zetting van de grondwetsherziening in Beiereu. Overigens werden gelijkluidende eischen als te Berlijn opgesteld. Besloten werd om in alle bedrijven dien avond de nachtploegen en vervolgeus Woens dagmorgen de dagploegen weder geheel te hervatten. Bovendien werd besloten de re solutie der vergadering ter kennis van den rijksdag en van den Beierschen landdag te hi engen. In aansluiting aan het door Wolff versprei de bericht, dat de staatssecretaris voor bin- nenhihdsche zaken, Walraff, het tot hem ge richt verzoek om de vertegenwoordigers der heide sociaal-democratische fracties te za- men met de vertegenwoordigers van het co mité van de actie der stakingsbeweging te ontvangen, zou hebben geweigerd onder het motief, dat hij wel de sociaal-democratische afgevaardigden wilde ontvangen, omdat hij met dezen geen algemeen politieke vragen zou kunnen behandelen en besprekingen van dezen aard Voor het forum van den rijksdag behooren, melden Berliinsche bladen volgens het Holl. Nws. bur.: „De autoriteiten nemen geen afwijzende houding aan tegen de onder handelingen met behoorliike arbeidersyerte- genwoordigers, d.w.z. met de vakvereeuigin- gen, over het verder verloop en de houding der beide partijen tot de staking. Zij staan echter op het standpunt, dat zü in gewichtige politieke vraagstukken niet met de arbeiders en in ied$r geval niet met de in staking zijn de arbeiders zullen kunnen onderhandelen. In den loop van den dag van gisteren ver schenen hij Scheidemanu en Haase. die zich in het departement van binnenlandsche za ken bevonden, twee arbeiders, die den wensch te kennen gaven, door den staatssecretaris te worden ontvangen. Deze beide arbeiders be hoorden niet tot de vakverecnigingshestu- ren maar tot een revolutionair comité, dat door den uit 500 leden bestaanden raad van arbeiders gevormd was. Overigens zeggen de ochtendbladen, dat .weliswaar door het toetreden van stakers -van de nachtploegen het aantal stakers se dert Dinsdagavond gestegen is, maar dat van een algemeene staking toch geen sprake kan zijn, daar de arbeid door een groote me nigte arbeiders wordt hervat. Na de" staking te Weeuen en Boedapest volgden nu die in Berlijn en verscheidene andere industrie-centra Aan het Duitsche rijk. De vredesbetoogrng der Oostenrijksche arbeiders is dus gevolgd door eeu vredesfoe- tooging van de Duitsche werklieden, die nu op hun beurt de arbeiders uit de Entente- landen opwekken hun voorbeeld te volgen. In Engeland meent men ecliter nog te mo gen vertrouwen op den steun van het volk aan de regeering. De stakingen in Duitschland en Oostenrijk toch zijn politieke stakingen, in antwoord op den oproep der Bolsjewiki. Dit is, zegt de „Manchester Guardian", de eerste bepaalde manifestatie van het verlangen naar een de- mocratisehen vrede en het fnuiken van het militarisme van de ziide der Duitsche volks massa sedert de oorlog begon. Men zou meer dan veertig jaren moeten teruggaan in de Duitsche geschiedenis, om een dergelijk feit te vinden. De beteekenis ervan kan niet wor den ontkend. Intussehen ijveren verschillende Duitsche bladen en in het büzonder het Wolff-bn- reau in het verspreiden van berichten, waar door den indruk moet worden gewekt, dat het nog niet zoo ernstig is met den toestand. Wat er van waar is, zal nu echter spoedig genoeg bekend worden. Door het oppercommando in de Marken is, volgens bericht uit Berlüu aan het Holl. Nws. bur. een reeks bladen verboden. De oorzaak schijnt te zijn overtreding van.de censuur- voorschriften betreffende de staking. Verboden zijn het „B<wl. Tagebl.'', de ,,Vor- wiirts" en de „Berl. Post." RUSLAND. SUCCESSEN DER BOLSJEWIKI IN UKRAINE NIEUWS UIT ODESSA - BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ST. PETERSBURG -• HET ERFRECHT OPGEHEVEN. DE TOESTAND HOPELOOS VERWARD. Uit St. Petersburg wordt over de gevech ten in de Ukraine gemeld, dat de Bolsjewiki vorderingen maken. De volkscommissaris Antonof maakt bekend, dat de steden Kre- mentsjurg, Domo clan en Pntiwl in hun han den zijn. Bij Alexandrowsk hebben zich 14 afdeelingen kozakken, na een gevecht met Bolsjewiki-troepen overgegeven. In Sevasto pol is de autoriteit /Ier Sovjets erkend. Enkele oorlogsschepen van dê Dada hebben zich aan de zijde der Sovjets geschaard. De Tartaren zijn hij Jalta teruggeworpen en hij Theodosia verslagen. Het Hkiainfiche 'bureau meldt uit Stock holm, dat de Russische officieren, die door de militaire hervorming der Bolsjewiki tot gewone soldaten waren gedegradeerd, in mas sa's vluchten en in het Ukrainsche leger tre den. Volgens eeu Havas-bericht ui<t Odessa zal voortaan een revolutionnaire militaire com missie de stadszaken leiden. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van: het Rus sische centrale comité, het Roemeensche front, verscheidene oorlogsschepen, de werk- loczcu en de Maximalistische organisatie. Men zon alle goederen der rijken verbeurd verklaren, om die aan de werkloozen te ge- sm De correspondent van de „Times" te St. Pe tersburg meldt, dat de Russische pers ein delijk erkent, dat de bevolking der hoofdstad gedecimeerd wordt door besmettelijke ziek ten, die een gevolg zijn van voortdurende ondervoeding. De vlektyphus woedt met on gekende hevigheid en deze ziekt^ acht men hier bij de hoogst onhygiënische toestanden, gevaarlijker dan de pest of cholera. Onge lukkigerwijs zijn alle lichamen die voor de openbare gezondheid hebben te zorgen, of ontbonden ol' lamgeslagen, „door eeu jaar van revolutionnairen waanzin.'' Het bureau voor besmettelijke ziekten en de geneeskun digen dienst bestaan niet meer. De berichten uit Rusland melden, dat de Sovjet-regeering een besluit heeft vastge steld, waardoor het wettelijke, testamentaire erfrecht wordt opgeheven. Na den dood valt het vermogen de staat toe. die het in een op te richten staatsfonds voor openbare onder steuning zal storten. Volgens berichten uit Haparauda schetst „Utro Rossiji'' den toestand in de donkerste kleuren. De hongersnood is ontzettend en uit honger vluchten de Russische troepen met duizenden uit de loopgraven. En naast den honger en de moeilijkheid om in de behoef ten van het uitgeputte volk ie voorzien, doen zich t'inancieële kwesties voor. De'vaandrig- legercommandant Krylenko heeft tevergeefs gepoogd de noodige 21-4 millioen Roebels te verkrijgen voor de politieke afdeeling. Hij heeft daarop den directeur van het filiaal der Rijksbank te Mobile!' opgedragen, alle andere betalingen maar te laten wachten, doch het eerst voor dat bedrag te zorgen. De volkscommissarissen zelf worden vor stelijk betaald. Hun traktement, dat zij zich zelf toekenden, bedraagt 10.000 Roebel per maand. In St. Petersburg heerscht een Babylo nische verwarring; in alle burgerlijke en ge matigd-socialistische kringen heerscht een ongelooflijke verbittering tegen do Bolsjewi- ki-regeering. Het Smolny-Instituut wordt uit vrees voor aanslagen door Lettiscbe scherp schutters sterk bewaakt. Maar ook onder de Bolsjewiki-leiders zelf heerscht groote oneenigheid. Trotzky achtte de bijeenroeping der Constituante eeu fout, Lenius' besluiten, om l de sociale revolutie te bevorderen, hebben slechts een negatieve uit werking gehad, en alles in ontbinding ge bracht. En Leuin schijnt niet tevreden over Trotzky's buitenlandsche politiek, en dreigt met zijn ontslag. Krylenko's opvattingen worden duidelijk uitgesproken in een redevoering, die hij hield tegen de Garde te St. Petersburg; daarin zeide hij: „De vrijheid is een schoone zaak, maar gedurende den strijd tegen de bour geoisie moeten alle vrijheden worden onder drukt. Wij steunen op de macht der Sovjets en wijken voor niets terug. Wii zullen schrik verspreiden. Wee hen, die poogt tegen ons op te treden. Wij mogen onze vijanden niet ont zien, anders zijn wij verloren!" De straatgevechten te St. Petersburg hou den steeds'aan. Op 25 Januari werd den ge- heelen dag en den geheelen nacht in de Tan-^ risc-he wijk onophoudelijk initrailleurvuur vernomen. In de straten veeliteen arbeiders tegen arbeiders en soldaten tegen soldaten. Onder de troepen begint de geest van verzet op te komen. Afgevaardigden van de Preo- brasjenski-, Pawlowski- en Wolhynski-regi- menten kwamen in den raad der Volkscom missarissen en eischten het verbod van ver moorden der niet-Maximalistisch denkende arbeiders. Hoewel de organisatie der gematigde ele menten zeer gebrekkig is, komt toch eeai toenemende passieve en actieve tegenstand tegen de Bolsjewiki-regeering aan den dag. ITALIË. GEBREK AAN VOEDSEL ORLANDO E*! CRESPi TE PARIJS EN LONDEN VER STORING VAN DE ENGELSCH-ITALIAANSCHE VRIENDSCHAP DE REDE VAN LL0YD GEORGE EN ITALIË. Van de Italiaansche grens wordt aan de „Kölnische Zeitung" gemeld, dat achter g-eeu der talrijke ministerieele reizen bij de Enten te zoo'n ernst zit als achter die van den Ita- liaansehen premier Orlando, in gezelschap van den minister van voedselvoorziening, Creepi, naar Frankrijk en Engeland. Het is geen geheim, dat Orlando in Parijs en Lon-> den den hondgenooten het pistool op den borst zet. Volgens betrouwbare berekeningen zegt de correspondent van het Duitsche blad zal Italië einde Februari aan het eind zijner krachten zijn, wanneer het geen over vloedige hulp van de hondgenooten ontvangt. Frankrijk en Engeland zullen doen wat ze kunnen, omdat 'A: weten wat op het spel staat Men hoort de bezorgdheid, uit de schijnbaar zoo hartelijke begroeting der Italiaansche ministers door do Engelsche pers. In Italië zelf kan men minder goed de ware stemming verbergen en de regeering schijnt een zeke ren nadruk door de openbare meening niet ongewenscht te achten. De „Secoio" heeft er reeds op gewezen, dat er scheuren kwamen in de zoo opgehemelde Engelsch-Italiaansche vriendschap. Spoedig na de militaire nederlaag van Italië had Lloyd George het heldhaftig tegen den eigen generalen staf opgenomen en een krachtige ondersteuning van Italië weten door te zet ten. Maar Lloyd George was ook gaan twijfe len. Ieder spoor van welwillendheid was uit den toon, die hij tegen Italië aansloeg, ver dwenen. Bijzonder merkwaardig is de aan duiding van den Londeuscheu correspondent van de „Seeolo", dat toonaangevende Itali aansche autoriteiten zelf door hun oordeel over Italië deze indrukken van den Engel- schen minister vaster vorm hadden gegeven. Dat komt uit met alles wat men in Zwitser land van goed ingelichte züde verneemt, be sluit de „Kölnisched' Ook het „Berliner Tageblatt" heeft het over een brief van den correspondent van de „Seeolo" te Londen, en haalt daaruit aan, dat het een zeer pijnliiken indruk had ge maakt dat Lloyd George in zijn rede van '20 Dec. wel de krachtige hulp der Fransche en Engelsche troepen hadden geprezen, maar met geen enkel woord den heldenmoed dei- Italianen herdacht, waardoor toch do storm aanval van den vijand gestuit was. Ook het Italiaansche oorlogsdoel had Lloyd George in zijn rede genegeerd, en dat kwam door zijn reis naar Rapallo, waar de Britsche premier aan een chaos grenzende toestanden had1 ge vonden. FRANKRIJK. DE ZAAK CAILLAUX - SARRAILS LEGER AANVOERING EEN ROMANTISCH AVON TUURTJE CAILLAUX' SAMENZWERING- ZIJN PROGRAM. Behalve Sarrail zijn volgens de „Figaro" nog verscheidene generaals van zijn staf in het ministerie van oorlog verhoord. Het schijnt, dat een onderzoek naar het vruClite- looze der operaties van Sarrails leger in het laatste voorjaar wordt voorbereid. In de wandelgangen de Fransche Kamer volgt men met spanning wat er van de stukken betreffende Barthou gebeuren zal, die gevon den zijn in Gaillaux' brandkast te Florence. Het is bekend, dat Barthou de minnaar is geweest van Caillaux' eerste vronw'mevrouw Gijdau, hij wie Barthou, die toen op zwart zaad zat, herhaaldelijk geld zou hebben ge leend, zooals uit de stukken van Caillaux blijken moet. Maandag zou Malvy weer voor het staats- gerechtshof verhoord worden. In een gehei me zitting wilde men eerst, de leden hooren die op juridische gronden de bevoegdheid van dit hof bestrijden en de zaak naar de Ka mer terug wilden verwijzen. De „Humanité" bespreekt de „dossiers de Florence'', de in de te Florence door Caillaux gehuurde kluis gevonden stukken, waarover de bladen geleidelijk onthullingen doen, zon der dat intussehen nog eenige officieele me- dedeeling daaromtrent verschenen is. Ge noemde geschriiten zouden, naar men weet, do plannen bevatten, welke Caillaux wilde verwezenlijken wanneer hii. minister-presi- dent geworden, den vrede zou sluiten: gene raal Sarrail generalissimus; de algemeene veiligheidsdienst gereorganiseerd onder iemand als mr. Ccccaldi! de directe en indi recte aanstichters van den oorlog voor het Hooggerechtshof; sluiting; van den vrede na referendum of algemeene verkiezingen; af doende maatregelen tegen eeu volk, dat den vrede mocht verstoren; invoering van het recht van de régeering te regeeren bij besluit wetten (dictatuur), grondwetsherziening enz. De „Humanité" verbaasd zich niet 'n weinig erover, dat dergelijke stukken gepubliceerd kunnen worden (trouwens, ook Caillaux' ad vocaat heelt daartegen reeds geprotesteerd), maar nog meer over de zonderlinge geestes gesteldheid van-sommige bladen. De ophef fing der onschendbaarheid van Caillaux n.l. is door generaal Duball gevraagd en verkre gen omdat vermoedens waren gerezen „dat Caillaux gestreefd had naar vernietiging van de hondgenootschappen tijdens den oor log." ZWITSERLAND. ERNSTIGE DINGEN. - Onder bovenstaand opschrift bevat de .,Ncue Zürcher Ztg." van 25 Januari aan het hoofd van het blad een artikel, dat te denken geeft. De „Neue Zürchér Ztg." is geen sen satie-blad, en de toestanden, d'e in het ar tikel blootgelegd worden, moeten we! zeer ernstig zijn, dat de redactie in een toch reeds zoo bewogen tijd als den huidigen, een dergelijke verontrustende beschouwing niet onderdrukt. „Er behoeft niet moer aan getwijfeld fca worden" aldus begint, vo'gens een schrij ven uit Züricli aan liet „Hbl.," het artikel „dat, op het oogenblik in ons land een bewe ging gaande is, die met alle kracht werkt aan het omverwerpen der bestaande sociale orde. De voorteekenen nemen toe met den dag, dat de revolutionaire troepen en hun aanvoerders den tijd gekomen achten, om van het, woord tot de daad over te gaan." „De Zwitsersche sociaal-democratie" aldus vervolgt het blad „is het bolwerk geworden van die krachten, welke het be staan des lands bedreigen- Sedert zij in liaa'r vaandel het parool schreef: „Eu arbeider heeft geen vaderland te verded'gen." (TJbi bene, ibi patria) is zij tot het anti-milita- risme vervallen,'! Het artikel maakt dan gew.-ig van beden kelijke gevallen van rebellie ia de laatste weken on van de toenemende ontevreden heid in het leger om daaruit de gevolgtrek king te maken „sic wollen die Revolution a tout prix, sozusagen als Selbstzweck." En als bewijs?, dat dit geen overdrijving is, citeert de schrijver dezen zin uit d> „Forde- rung" (een der nieuwste anarcYsthckc blaad jes. Corr.) „Und -vor a-llem: Nieder m't der Partei- und Gewei schaftsbourgeoisie, nk-def mit dem roten Pfaffentum, hoch die p oleta- rischen Soviets." Aan het slot betoogt dan het artikel, dat men hier niet maar alleen voor holle frasen staat. Het droevige en bedenkelijke is, dat dergelijke lieden erin ges'aagd zijn, de door kommer en zorgen gedrukte volksmassa voor hun wagen te spannen. De t jdsomstan ig- heden zijn gunstig geweest voor hun pro paganda, en zijn het nog." De socialistische leiders van gisteren hebben do massa niet meer in handen; instee van te schuiven wor den zij zeiven geschoven. Het gaat afwaarts naar een politiek van het geweld. „Videant consules! vermaant de schrijver hun, die het roer van staat in handen heb ben. De ernst van den toestand el-cht krachtige maatregelen. Maar men zij ook voorzichtig met zekere nieuwigheden als „de burgerlijke dienstplicht" e.d. VERSPRESDE-BERICHTEft DE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN. Omtrent de luchtaanvallen van Dinsdagavond wordt nog uit Londen gemeld, dat ze werden gedaan tusschen tien uur 's avonds en half een 's morgens. Geen enkele keer vermochten de raiders door te dringen tot de hoofdstad. De eerste vijandelijke machines vlogen over het. eiland Thanet om half tien en gingen over den Theemsmond naar Londen, maar werden alle door kanonvuur verjaagd. Ongeveer terzelfder tijd passeerden drie of vier andere raiders de Essexkust, maar ook zij konden niet voorbij de verdedigingszone van de hoofdstad komen. Intussehen vloog een machine om halfelf over de Essexkust en wierp enkele bommen op de Z.W. buitenwijken. Een andere vlieger wierp bommen op de N.-O. buitenwijken zonder slachtoffers te ma^en of schade aan te richten. Andere machines, welke de Kent- en Essex kust tusschen 10.25 en 10.50 passeerden, werden eveneens alle door kanonvuur op verschillende plaatsen op den weg naar Londen teruggedreven. De laatste aanval, over Essex gedaan door drie of vier machines tusschen 11.30 en middernacht, was even weinig succesvol. Bommen werden ge worpen op verschillende plaatsen van Kent en Essex, maar gedetailleerde rapporten over de eventueele slachtoffers en schade zijn nog niet ontvangen. In de Z.-W, wijken van Londen werden slechts weinig slachtoffers gemaakt. On geveer hetzelfde aantal machines als den vorigen nacht blijken te hebben deelgenomen aan den aanval, nl. 15. Onze vliegers leverden verschillende gevechten. Een hunner viel den vijand aan boven de N.-O. buitenwijken van Londen, met het resultaat, dat deze zijn hommen op open terrein liet vallen en vluchtte. Al onze machines keerden behouden terug. Bij dezen luchtaanval werden drie personen gedood en tien gewond. Men vreest, dat er nog zes lijken onder de puinhoopen der huizen be dolven liggen. 1 NEDERLANDS ASYL. i Over hot geval van Carl Minster, oen Duit- scher, die over de grens gelokt schijnt te zijn en daar wegens zijn anarchistisch sto ken liier te lande is verkaftet, schrijft de „Nieuwe Courant" een hartig woordje. Het blad acht hiel' Nederlandsch recht geschonden. Ook ons komt het geval bedenkelijk voor, schrijft de .„Mb."; zoodat wij ons vereenigen met den aandrang van dat blad, dat de Jte- geering verdere opheldering brenge. Onze belangstelling, zoo gaat de „Mb." voort, betreft echter verder «en schoonen, zij het wat langen, volzin in de „Nieuwe Courant." Zij schrijft: Men behoeft niet de geringste sympa thie voor het drijven van dezen man be koesteren of voor de wijze waarop hij met oen te Amsterdam door hem uitgegeven Duitsch blaadje zijn land bestookte, om zich verontwaardigd te gevoelen over de schending van het asyl dat wij Nederlan ders ten allen tijde fier geweest zijn aan alle politiek-vervolgden, zonder onder scheid van geloof of geestesrichting, te verleenen. Lezen wij het goed?.... „ten allen tijde" „alle politiek-vervolgden"....? Waarde perszuster, zoo vraagt de Mb. de Nw. Ct dan. scherp en terecht af, liegt, gij niet? YTaart gij het niet, die voor zeven jaar, toen Portugeesche kloosterlingen, waaronder zelfs lieden van hoogen adel, hier de wijk wilden nemen, uitgezet als zij waren door een stel avonturiers, waart gij het ni^t die toen den neus hebt opgetrokken en dtic liever zaagt afgewezen wat gij toen zoo smaakvol „lieden van verdacht allooi" hebt genoemd? Tweede Kamerverkiezin gen. Door de I'.-K. Kiesvereeniging- „Vrij heid en Rec-ht" te Alkmaar, zijn op de gros lijst geplaatst de heeren: Engels, Leiden; G. van Tangen, Amsterdam: N. Dekker Obdam en Chr. v. d. Bilt, Den Helder, terwijl door 't bestuur nog een zittend Kamerlid hieraan zal toegevoegd worden. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het Departement van Buitenlandsche Za ken ontving uit Londen bericht dat het Ne der la n d s c li e stoomschip „M e r w e- d e" van Sliedrécht g e zonken is. De ge- ihecle bemanning is gered en te Newcastle geland. De „Merwede" was op reis van Leith naar Rotterdam met een lading kolen voor de Nederlandfsche Regeering. Bij liet Departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen, dat de visch- smak „Antonius" Sch. 234 den 26'en Ja nuari gezonken is na aanvaring bij de Haaks met een Engelsche torpe do j a g e r. De bemanning is te Harwich ge land en bevindt zich thans te Londen. Van de bemanning is J. Taal licht gewond. Volgens rapport der bemanning van de in IJmuiden aangekomen zeetjalk „Frede- rik" werd dwars van Petten een stoomschip met lichtkleurige schoorsteen waargenomen, dat oogenscliijnlij.k met het achterschip in zinkenden toestand verkeerde. Hoogstwaarschijnlijk was dit stoom schip door een torpedo ge troffen, daar zich een duikboot van onbekende nationaliteit op eenigen afstand ophield. Men was te ver verwijderd om meer bijzonderheden op te nierken. CRISISAANGELEGENHEDEN. Aan de leden van den Ministerraad en van de Staten-Generaal is door de besturen van S. D. A. P., N. V. V en Bond van Arbeiderscoöperaties een schrijven ge zonden, waarin wordt geprofest eerd tegen de wijze, waarop, met name in de laatste maanden, met de belangen des volks wordt omgesprongen, voor zoover het de le vensmiddelenvoorziening betreft. In eenige adressen aan den Minister van Landbouw heeft het bestuur van den R.-K. Bond van Groote gezinnen, geves tigd ie Nijmegen, gevraagd aan groote gezin nen een.toeslag op liun brandstof toe te kennen, dat bijvoorbeeld aeu een ge zin van zes tot negen personen één een heid en aan grootere gezinnen twee eenheden extra worden toegestaan en wel tegen dis- tributieprijs, en dat meer dan te Nijmegen geschiedt, bij het toekennen van aanvullings broodkaarten, rekening zal worden gehou den met die groote gezinnen, waarvan de leden zwaren lichamelijken arbeid moeten verrichten. Naar de wethouder voor de distributieza ken in Dordrecht, de heer v. Zanten., gis teren in de raadszitting mededeelde, is het de bedoeling dgr regeering om hij de rijks- ra n ts o e n ee r in g van vet per hoofd per maand 3 en een lialf ons beschikbaar te stellen. De Minister van Landbouw heeft de vol gende maximumprijzen voor koffie vastgesteld. Tussckenhandelaren, <Li. de prijs aan de taillisten in rekening te brengen 1.24 per A K.G. los; 1.27 per A K.G. netto verpakt. K1 einh an delp rijs 1.40 per K.G. Voor koffieextract is de tusschenhandel- prijs 0.14 per deciliter en de kleinhandel- prijs 0.20 per deciliter voor heide exclusief flesch. Deze beschikking treedt in werking op 1 Februari 1918, De Minister van Landbouw heeft, gezien, de maatregelen die door de commissie van advies inzake lompen worden voorbereid ter, verkrijging van een overeenstemming tus«) schen de verschillende belanghebbenden hij den handel in eii de verwerking van lompen, waarhij tevens wordt beoogd de prijsopdrij ving van de eindproducten tegen te gaan, bekend gemaakt dat in verband met voren- bedoelde te verwachten maatregelen iedere prijsopdrijving van lompen onvermijdelijk tot geldelijke verliezen aanlei-, ding moet geven, aangezien die maatregelen geen rekening kunnen houden met de hooge inkoopprijzen van lompen, die onder deze omstandigheden mochten zijn ontstaan. Nog- steeds worden tussc-hen do Rijkscom missie van Toezicht en de Vleesehvereeni- ging besprekingen gevoerd, omtrent d e fabricage der eenheids worst. Vooral over de vraag of ook sla gers deze worstsoort zullen mogen fabricee- ren, wordt lang- en breed gediscussieerd. Ook de somenstelling maakt een punt van be spreking uit. Zoo zal. naar de „Tel." ver neemt voor elke 100 K.G. worst 10 K.G. var kens vleesch geleverd worden; de overjge 90 pet. zullen in andere bestanddeelen gevonden moeien worden. Gerekend naar het te ver wachten verbruik, zal men hiertoe 1000 var kens per week noodig hebben, zoodat alle be schikbare varkens bij de fabricage van een heidsworst zullen worden verwerkt, waar door de slagers geen varkensvleesck meer zullen kunnen verkoopen. Men verwacht, dat van de worst een ruim gebruik zal worden gemaakt, daarom is de prijs zeer laag gesteld: 50 ets. per pond. \- HET TKAMGNGELUk TE SLOTERDIJK. Naar men zicli nog herinneren kan, had in den avond van den 29en October, een ernstig ongeluk plaate, doordat een motorwagen van de E. S. M. in de S-bocht aan den Haarlem merweg onder Sloterdjijk derailleerde en om viel, waarbij een juffrouw gedood en eenige passagiers gewond werden. Nadat dioor deskundigen een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval was in gesteld, werd, als resultaat van dat onder zoek de wagenbestuurder van den gederail- leerden motorwagen uit dpn dienst der E. S. M. ontslagen. lieden stond de wagenbestuiwder A. d. W., voor de 4e Kamer der Rechtbank) te Amsterdam terecht. In de dagvaarding werd bekL. ten laste ge legd, dat het aan zijn schuld te wijten is, da# op den 29 Oct. 1917 een motorrijtuig is ont spoord en omgevaLlen, tengevolge waarvan een der reizigers mej. Schrama gedood en! mej. Catharine Jung ernstig letsel aan haar linkeroog heeft' bekomen. De schuld bestaat hierin, dat hij in roeke loosheid en grof verzuim: a. bij liet naderen: van en het inrijden in d.e S-bocht hij Sloter- dijk met zoo groote snelheid heeft gereden; dat er gevaar ontstond voor ontsporing; b. heeft nagelaten de stroom af te sluiten Het gebeurde te Alkmaar. Van de zijde der dienstweigeraars en mindere militairen wordt gezegd, dat het conflict zou zijn ontstaan doordat kapitein kleins, toen hij op de kamer van de dienstweigeraars kwam, een militaire begroeting eischte en omdat deze werd geweigerd, last gaf tot overbrenging van de dienstweigeraars naar de arrest lokalen in de Cadettenschool. Toen de vier mannen weigerden zich te laten overbrengen, kwamen 's avonds om half 12 luitenant Rutgers met luite nant Tulleken en sergeant Vledder en een paar sol daten om hen te halen. Terwijl een der dienstweige raars met luitenant Rutgers stond te praten, werd hij vastgegrepen door luitenant Tulleken. De dienst weigeraar Gorter uit Zaandam wilde zich hiertegen verzetten, maar kreeg van luitenant Rutgers zulk een slag inet een gummistok, dat hij bewusteloos neer viel. De anderen ontstaken hierover in woede, waar op luitenant Rutgers en sergeant Vledder zich, om versterking te halen, naar beneden begaven, waar zij door de schildwachts die orders hadden ontvangen om alles wat naar beneden kwam neer te -cli werden verwond. De dienstweigeraars, die in de be nedenverdieping van de huishoudschool waren opge sloten, braken uit, naar zij meenden dat een der hunnen was getroffen. Zij verleenden dadelijk den verwonden militairen alle hulp. Illj-Ull III. Will I I f R.-K. KIESKRING HAARLEM. Wij lezen in de „Msb.": In de algemeene vergadering van de R.-K. Cen trale Kiesvereeniging in den Provincialen Kieskring Weesp is door den heer Chr. Alders c.s., uit Ilil- - versum, een motie ingediend, waarin de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, dat het bestuur en de al gemeene vergadering der R.-K. Kamercentrale Haarlem bij de aanbeveling van candidaten ter defi nitieve plaatsing op de candidatenlijst zullen letten op de omstandigheid, dat de aan te bevelen candidaat, eenmaal tot Kamerlid gekozen, geen functies aan vaarden of blijven bekleeden, welke voor een richtte- vervulling van liet Kamerlidmaatschap, speciaal voor het geregeld hijwonen der Kamervergaderingen, een beletsel zijn. Bij de beraadslagingen over deze motie, waaraan verschillende afgevaardigden der plaatselijke Kies- vereenigingen deel namen, zeide o.m. de heer Jaegers (Naaiden), dat hij cr een persoonlijk element in zag. Hij meende, dat zij speciaal gericht was tegen mr. Bomans. De voorstellers ontkenden dit. De motie was, vol gens hen, zoo algemeen mogelijk gesteld. Men wilde alleen het absenteisme in de Kamer bestrijden. Ten einde een onzuivere stemming te voorkomen, nam de lieer Alders, op verzoek van den voorzitter, de motie terug. Kapitein Jansen had een andere motie ingediend. Hij betrof twee aanvullingen van het partijprogram in zake medezeggenschap van onderwijzend perso neel op den gang van zaken bij het onderwijs. Verschillende bezwaren werden tegen behande ling van deze motie ingebracht. Men betoogde o.a. dat het hier gold een aangelegenheid, welke niet zonder nadere studie te beslissen is. Besloten werd voor 15 Februari opnieuw een vergadering te houden, ter bespreking van amende menten op het ontworpen program. Langdurig werd gediscussieerd over de voorloo- pige candidaten, gesteld in de locale kiesverenigin gen. Te dezer zake werd besloten, met groote meer derheid van stemmen de samenstelling van het ad vies aan het Kieskringbestuur over te laten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2